Jump to content

το αμυδρότερο αντικείμενο με πλάγια όραση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σε όλους

 

Όταν παρατηρώ έχω μαζί μου και ένα σημειωματάριο για τα αντικείμενα που εντοπίζω.πρώτος μου στόχος είναι να εξαντλήσω τον messier και στη συνέχεια τα πιο ενδιαφέροντα αντικείμενα του ngc (με απώτερο στόχο τους μεταβλητούς).

 

με το προηγούμενο τηλεσκόπιο (5") το πιο αμυδρό αντικείμενο που κατάφερα να εντοπίσω με αρκετές ώρες αναζήτησης,ήταν το ngc 891.

 

δυστυχώς ακόμα δεν έχω μπορέσει να δοκιμάσω το 8".Ήθελα όμως να ρωτήσω τους κυνηγούς των αντικειμένων βαθύ ουρανού,ποιο είναι το αμυδρότερο αντικείμενο που έχετε εντοπίσει χρησιμοποιώντας πλάγια όραση;

 

ευχαριστώ

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

To κουαντετο του Πηγασου απο το εξοχικο μου με 8".

 

Εκανα 3 ωρες αλλα αξιζε! :mrgreen:

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτο που ρωτας ειναι λιγακι αοριστο..... Μπορει καποιο αντικειμενο βαθεως ουρανου να εχει μεγεθος 8 και να καταλαμβανει μεγαλη εκταση στον ουρανο και ως εκ τουτου να ειναι πολυ πιο δυσκολο απο ενα μικροτερο μεγεθους 12!

Καλυτερα να ρωταγες ποιος ειναι ο αμυδροτερος αστερας που εχετε δει με 8" για παραδειγμα.

Εκλαμβανω παντως την ερωτηση σου ως:

"Ποιο θεωρειτε ως το δυσκολοτερο αντικειμενο που εχετε δει με 8;"

Θα ελεγα πως ισως ειναι το μεγαλο και αμυδρο πλανητικο νεφελωμα Jones 1 στον Πηγασο... ορατο μονο με φιλτρο O-III και με δυσκολια απο τον Παρνωνα.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιώργο έχεις δίκιο ως προς την ασάφεια της ερώτησης αλλά΄όχι ως προς αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω!!

 

η σωστότερη διατύπωση,είναι:ποιος είναι ο αμυδρότερος γαλαξίας ή το αμυδρότερο νεφέλωμα (που η δυσκολία εντοπισμού του να οφείλεται,όχι στο μήκος κύματος του φωτός που εκπέμπει,αλλά στην χαμηλή φωτεινότητά του),που έχετε εντοπίσει με πλάγια όραση.

 

με ενδιαφέρουν δηλαδή τα όρια του ανθρώπινου ματιού και του εκάστοτε τηλεσκοπίου όσον αφορά τον εντοπισμό αντικειμένων με χαμηλή επιφανειακή φωτεινότητα και όχι αυτών που το φως τους εντοπίζεται εύκολα με την χρήση κάποιου φίλτρου :wink:

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 15 έτη αργότερα...

Έπεσε το μάτι μου στην παρακάτω εικόνα για την πλαγιά όραση και συγκεκριμένα εκεί που λέει ότι αν κοιτάμε με το δεξί μάτι να δούμε πλάγια και δεξιά ώστε το αμυδρό αντικείμενο να εμφανιστεί προς τη μεριά της μύτης και το αντίστροφο αν βλέπουμε με το αριστερό.

Μου φάνηκε κάτι το ιδιαίτερο και εάν κάποιος μπορεί να μας επιβεβαιώσει εάν ισχύει ή όχι και γιατί θα ήταν ενδιαφέρον!

IMG_20210910_143331.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σου Δημήτρη

Δεν υπάρχει μια απάντηση στην ερώτηση σου αλλά πολλές υποκειμενικές απαντήσεις... Εξαρτάται με τι σύστημα παρατηρεί κανείς, από ποιον ουρανό, ποιά εποχή του έτους, τι ηλικία έχει αυτός που παρατηρεί, πόσο έμπειρος αστροπαρατηρητής είναι...όπως βλέπεις εξαρτάται απο πολλές παραμέτρους...

Επομένως πιστεύω δεν έχει νόημα καν η ερώτηση εξ αρχής αφού δεν επιδέχεται απάντησης μιας και μοναδικής :)

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μάλλον υπήρξε κάποιο μπέρδεμα εδώ... Το νήμα είναι δεκαπέντε ετών απλά του "έδωσα ξανά ζωή" για να μην ανοίγω άλλο. Οι απορίες του Δημήτρη παραπάνω μάλλον έχουν λυθεί...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όντως δεν πρόσεξα καν τις ημερομηνίες... scripta manent 

:)

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

5 hours ago, vagkaf said:

Έπεσε το μάτι μου στην παρακάτω εικόνα για την πλαγιά όραση και συγκεκριμένα εκεί που λέει ότι αν κοιτάμε με το δεξί μάτι να δούμε πλάγια και δεξιά ώστε το αμυδρό αντικείμενο να εμφανιστεί προς τη μεριά της μύτης και το αντίστροφο αν βλέπουμε με το αριστερό.

Μου φάνηκε κάτι το ιδιαίτερο και εάν κάποιος μπορεί να μας επιβεβαιώσει εάν ισχύει ή όχι και γιατί θα ήταν ενδιαφέρον!

IMG_20210910_143331.jpg

Βεβαίως και ισχύει. Πολλές φορές χρησιμοποιώ τη μέθοδο αυτή και όντως βοηθάει για τον εντοπισμό αμυδρών αντικειμένων. Κυρίως με γυμνό μάτι σας Ανδρομέδα και σμήνη. Μέσα από προσοφθάλμιο με έχει βοηθήσει για να διακρίνω πχ τους δορυφόρους του Κρόνου. 

Εγώ αυτό που κάνω είναι μικρά κυκλάκια με το μάτι γύρω από το κέντρο που βρίσκεται το αντικείμενο που θέλω να παρατηρήσω καλύτερα. Σε κάποια σημεία χάνεται αλλά ε κάποια άλλα φαίνεται πιο ωραία. Δηλαδή σκαρώνω την περιοχή γύρω από το αντικείμενο. Μην απομακρυνθείς πολύ.

Still I Rise
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το ότι ισχύει το ξέρω. Και εγώ το εφαρμόζω. Εντύπωση μου έκανε η μεριά που προτείνει να αποκλίνεις ανάλογα με ποιο μάτι κοιτάς. Δεξί μάτι να κοιτάξεις λοξά δεξιά (και όχι αριστερά) και το ανάποδο με το άλλο μάτι. Δηλαδή να "φέρεις" το αντικείμενο ανάμεσα στο μάτι και τη μύτη.  

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επειδή χρησιμοποιώ συχνά τη μέθοδο για αμυδρούς  αστέρες, πλέον το μάτι μου παρατήρησης (δεξί) πηγαίνει αυτόματα προς τα δεξιά του αντικειμένου και ελαφρά πάνω. Μάλλον εκεί έχει τη μέγιστη φωτοευαισθησία λοιπόν, οπότε φαίνεται να ισχύει η παραπάνω οδηγία κατεύθυνσης στην περίπτωσή μου. Στη συνέχεια συνήθως διαπιστώνω ότι και σε άλλες κατευθύνσεις η περιφερειακή όραση μου δείχνει το αμυδρό αντικείμενο. Πάντως, η πρώτη, αυτόματη κίνηση είναι αυτή που περιέγραψα. 

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και εγώ νομίζω προς τα δεξιά του αμυδρου αντικειμένου κοιτάω (παρατήρηση με δεξί μάτι), αλλά σίγουρα την επόμενη φορά θα το δοκιμάσω αν όντως κάνει διάφορα η πλευρά κατεύθυνσης του ματιού!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κανείς δεν ανέφερε τη σημαντικότητα που έχει η κίνηση του οπτικού σωλήνα με ταυτόχρονη χρήση της πλάγιας όρασης.   Τότε είναι που αποδίδει τα μέγιστα. Με τις αλταζιμουθιακές στηρίξεις γίνεται γρήγορα κουραστική, ειδικά στις υψηλές μεγεθύνσεις.   Με την ισημερινή είναι παιχνιδάκι, διότι περιστρέφεις μόνο τον άξονα RA και μπορείς να μετακινείς το πεδίο πέρα δώθε όλη τη νύχτα. 

Τα λαμπρά άστρα του πεδίου δεν βοηθούν γιατί απασχολούν τον εγκέφαλο. Τα πολύ αμυδρά άστρα όμως βοηθούν το μάτι να εστιάσει χοντρικά πάνω από το πεδίο που σαρώνεις με τον άξονα RA.

 

  • Μου αρέσει 1

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης