Jump to content

Stellarium


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 86
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Το έχω δοκιμάσει...είναι αρκετά καλό!Οι συνθίκες είναι σχεδόν πραγματικές και είναι αρκετά παραστατικό!
!Μ΄ένα τηλεσκόπιο κι εγώ ψάχνω το δρόμο να βρω το μακρινό!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν και δεν μπορεί να συγκριθεί με το Starry Night, είναι πολύ καλό. Ειδικά αν έχεις Linux που οι επιλογές σου σε πλανηταριοειδή προγράμματα είναι περιορισμένη...

 

(Επιπλέον είναι δωρεάν... :) )

38° 05' 01,77" , 23° 48' 56,79"
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σχετικά καλό, όμως εφοσον δεν εκτυπώνει χαρτες, δεν σε "συνδεει" αμεσα με τον πραγματικό ουρανο!

Όλη της τη ζωή μελετούσε το σύμπαν, αλλά είχε παραβλέψει το πιο ξεκάθαρο μήνυμά του.

Για τα μικρά πλάσματα σαν εμάς η απεραντοσύνη του γίνεται υποφερτή μονάχα μέσω της αγάπης.

C. Sagan. Επαφή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ειναι περισσοτερο παιδικο σα προγραμμα. Καμια σχεση με το starry night.

 

Γραφικα πολλα και πολυ προχειρο για επαγγελματικη δουλεια. Σαν διασκεδαση να το εχεις ομως ναι! Ειναι ενα ομορφο προγραμμα :)

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα πολλα γραφικα δεν ειναι απαραιτητα κακο..

 

Εγω τουλαχιστον εχω βρει πολλα χρησιμα πραγματα σε αυτο το προγραμματακι.

 

Επίσης γιατί να τυπωνεις χαρτες αφου μπορεις να χεις το laptop με το προγραμμα στον τοπο παρατηρησης..

www.myspace.com/astrovoxgr
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΑΝ έχεις λάπτοπ, αν δεν έχεις??

 

αλλά και να έχεις ....Η φωτεινότητα της οθόνης δεν βοηθάει στην προσαρμογή του ματιού στο σκοτάδι..

 

Προγράμματα της κλάσεως του S.Night έχουν και έκδοση με κόκκινο φως...αλλά το stellarium δεν...

 

Προσωπικά το χρσιμοποιώ για να δείχνω τον ουρανό σε ανθρώπους που θέλουν εφετζίδικα πράγματα...την απόλυτη προσομοίωση..κλπ κλπ..

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προγράμματα της κλάσεως του S.Night έχουν και έκδοση με κόκκινο φως...αλλά το stellarium δεν...

 

 

H καινουργια εκδοση του stellarium εχει και κοκκινο φως για προσαρμογη των ματιων και δεν εχεις προβλημα!

 

Βεβαια συμφωνω οτι δεν ειναι της κλασης του Stary night!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ούτως η άλλως ένας καλός χάρτης δε συγκρίνεται με την οθόνη σε πολλές συνθήκες παρατήρησης, κυρίως στην ύπαιθρο.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ούτως η άλλως ένας καλός χάρτης δε συγκρίνεται με την οθόνη σε πολλές συνθήκες παρατήρησης, κυρίως στην ύπαιθρο.

 

Εκτός αυτού δε χρειάζεται μπαταρίες,δε πρόκειται να σε "αφήσει" ποτέ! :mrgreen: Είναι απείρως πιο βολικός ένας χάρτης.

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

βασικα και το stellarium και το starry night εχει κοκκινο χρωμα για προσαρμογη των ματιων στο σκοταδι.

 

Επισης ειμαι κατα των χαρτων στην αστροπαρατηρηση και θα εξηγησω γιατι. Πρωτον σου δινουν πολυ περιορισμενες πληροφοριες οσο αναφορα τις ακριβεις συντεταγμενες, και αλλες λεπτομερειες ( αποσταση, φασματικους τυπους)

Ποσες πληροφοριες μπορει να χει ενας χαρτης??

Ενω ενα προγραμμα με night vision on και σκοταδι ειναι σαν ζωντανη εγκυκλοπαιδεια.

Πραγματικα βρισκεις οτι θες, για οποια ημερομηνια θες, για οποιαδηποτε γεωγραφικο μηκος/πλατος/ υψομετρο, κατευθυνση παρατηρησης, οπτικη μεγενθυνση κτλ.

Δηλαδη ενω κανεις παρατηρηση ενα βραδυ, εχεις διπλα το προγραμμα στο laptop και λες κατσε να δω πως θα ναι ο ουρανος απ΄το ιδιο σημειο σε 1000 χρονια π.χ.

www.myspace.com/astrovoxgr
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπορειτε να χρησιμοποιητε και το Dark Adapted για night vision ασχετωες αν καποιο προγραμμα δεν εχει ευτη την επιλογη .Εχει γινει αναφορα για το προγραμμα στον τομεα του software .
Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η κάθε μέθοδος εχει πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα.

οπότε ο καθένας επιλέγει οτι τον βολεύει.

 

Προσωπικά, προτιμώ χάρτη, οπότε δεν ανυσηχώ για μπαταρίες, υγρασία, βάρος, ασφαλή χώρο να το τοποθετήσω, κτλ.

Απο την άλλη χάνω τις όποιες πληροφορίες θα μπορούσε να μου παρέχει ενα πρόγραμμα, και την δυνατότητα της φωτογράφισης με webcam ή CCD, (την οποία, έτσι κι αλλιώς, δεν εχω ακόμα..)

 

Βέβαια στην πράξη, εχει τύχει να χρησιμοποιήσω και τα 2, αφού στο χωριό, το PC απέχει.. μια σκάλα, απο την ταράτσα που είναι το τηλεσκόπιο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

Εχω τη διανομη Mandriva Powerpack 2007 και καρτα την ATI X700 .

Δεν υποστηριζονται τ α3διαστατα γραφικα και δεν εχς επιταχυνση υλικου , με αποτελεσμα να μη μπορω να το κανς εγκατασταση .

Μηπως ξερετε κανα καλο driver ?

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το stellarium το χρησιμοποιούσα στο παρελθόν... Για αρχάριο είναι πολύ εύχρηστο, λειτουργικό και παραστατηκό... Είναι πολύ καλό για αρχή....

Θυμάμαι όμως ότι η εγκατάσταση του προέκυψε κατα λάθος....

κάνοντας κλίκ σ'ενα άγνωστου προγράμματος εικονίδιο... Αλλα δούλευε κανονικά... Τώρα η εκτύπωση μπορεί να γίνει μόνο με Printscreen...

Για όσους δεν έχουν ξεκινήσει με ποιό αναλυτικά προγράμματα (π.χ.celestia) θεωρώ ότι είναι απο τα καλύτερα για να ξεκινήσεις....

dreamers and not, do not lower the head...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...
Νόμιμα όχι! Για τους άλλους τρόπους δεν μπορούμε να κάνουμε δημόσια συζήτηση!
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

αρα κυκλοφορει στο εμποριο (δν εννοω πειρατικα)θα φροντισω να το προμηθευτω...(ειναι απιθανο να το βρω εδω στην Ναξο οποτε θα ρωτησω εναν γνωστο μου που εργαζεται στον Δημοκριτο, οποτε σιγουρα θα ξερει).ευχαριστω παντως!!!!!!!!!!!!!!! [-o< [-o< [-o<

Η ΑΣΤΡΟΣΕΛΙΔΑ ΜΟΥ !!!!!

astronomy for all

 

http://mechntua.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

αρα κυκλοφορει στο εμποριο (δν εννοω πειρατικα)θα φροντισω να το προμηθευτω...(ειναι απιθανο να το βρω εδω στην Ναξο οποτε θα ρωτησω εναν γνωστο μου που εργαζεται στον Δημοκριτο, οποτε σιγουρα θα ξερει).ευχαριστω παντως!!!!!!!!!!!!!!! [-o< [-o< [-o<

 

Δυστυχως μόνο ο Παπασωτηριου το φέρνει αλλα κι αυτος εχει μεινει στην εκδοση 5!

Τσεκαρε στο site www.papasotiriou.gr μπας και εχει φέρει την έκδοση 6.

 

Φιλικά

Νίκος

8" Meade LX90 LNT

5" Celestron Nexstar SE

ZenithStar 66 F/5.9 SD Doublet Apo

9x63 Bresser Binos

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φυσικά πωλείται και online αλλά θα χρειαστείς πιστωτική κάρτα. Ρώτα τους γονείς σου!
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μιχάλη, μάλλον η λύση του internet είναι μονόδρομος..

αν έχεις πρόβλημα με την πιστωτική, ρώτα στις τράπεζες για τις προπληρωμένες πιστωτικές.

Ετσι πήρα εγω μια φωτογραφική μηχανή, πήγα στην Eurobank, πήρα μια "άδεια" κάρτα, την φόρτωσα ακριβώς με τα λεφτά που έκανε η μηχανή, και κανένα πρόβλημα!

δεν ξέρω όμως αν μπορείς να την βγάλεις μόνος σου, ή αν χρειάζεται κάποιος ενήλικος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Εχω τη διανομη Mandriva Powerpack 2007 και καρτα την ATI X700 .

Δεν υποστηριζονται τ α3διαστατα γραφικα και δεν εχς επιταχυνση υλικου , με αποτελεσμα να μη μπορω να το κανς εγκατασταση .

Μηπως ξερετε κανα καλο driver ?

 

Γεία σου φίλε Βολιώτη

Δες στον παρακάτω λινκ:

http://ati.amd.com/support/drivers/linux/linux-radeon.html

υπάρχει ο driver (όχι source,binary μόνο) για τις ati radeon κάρτες (by the way, έχω και εγώ την ίδια κάρτα). Αφού εγκαταστήσεις τον driver, πρέπει να ρυθμίσεις και τον x server. Για το τι ρυθμίσεις πρέπει να κάνεις (βλέπε fglrxconfig) δες στο παρακάτω:

http://www.rage3d.com/content/articles/atilinuxhowto/

Ελπίζω να βοήθησα

 

:D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης