Jump to content

Ερώτηση για skywatcher 8'' dob


chrisdegoya

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κατ' αρχήν, έχοντας μόλις επιστρέψει από διακοπές στη Μήλο (όπου και φυσικά πήρα μαζί το 8'' dob!) πρέπει να ομολογήσω ότι το μεγαλείο του - χωρίς ίχνος φωτορύπανσης - ουρανού ήταν τέτοιο που ήθελα να παρατηρώ μόνο με γυμνό μάτι! Φυσικά έκανα και κάποιες πρώτες παρατηρήσεις σε deep sky objects με το τηλεσκόπιο και έχω κατενθουσιαστεί!

Για να μην τα πολυλογώ όμως προχωράω στο θέμα: Παρατήρησα σήμερα κάποια στιγμή μετά την μεταφορά του τηλεσκοπίου από το αυτοκίνητο στο σπίτι ότι στη βάση του σωλήνα (εξωτερικά) φαίνεται απευθείας μια ανοιχτόχρωμη σκληρή-υαλώδης επιφάνεια σαν αμμοβολή (μάλλον η βάση του φακού?) ενώ έχω την εντύπωση ότι πριν την μεταφορά η βάση ήταν μάυρη (σαν να είχε καπάκι).

Συνεπώς, είτε δεν είχα προσέξει καλά το εξωτερική εμφάνιση του τηλεσκοπίου, είτε κάτι ξεκόλλησε στην μεταφορά! Έχει λοιπόν καπάκι στη βάση το δικο σας 8'' skywatcher dob??

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η ανοιχτόχρωμη υαλώδης επιφάνεια φαίνεται και σε μένα. Μόνο γύρω γύρω έχει ένα μαύρο μεταλλικό δαχτυλίδι. Αυτό δεν λες;

 

Και για πες μας τί κατάφερες να εντοπίσεις από deep sky στη Μήλο;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τότε μάλλον δεν είχα προσέξει καλά…ευτυχώς!

 

Από Μήλο κοίταξα κυρίως προς Τοξότη (Μ16, Μ17) & Σκορπιό (Μ4), Μ. Άρκτο (Μ81), γαλαξία Ανδρομέδας κ.α.

Και αρκετούς διπλούς αστέρες κοντά στον Βέγα και γενικότερα στο θερινό τρίγωνο Βέγα-Deneb-Altair.

Πάντως το μεγαλείο του Milky Way με γυμνό μάτι είναι φοβερό όταν το βλέπεις σε τόσο καθαρούς ουρανούς, σε κάνει να νοιώθεις ότι είσαι τυφλός όταν ζεις στην πόλη!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τελευταία πήρες το τηλεσκόπιο; Έχεις αγοράσει extra εξοπλισμό; Για πες τις εντυπώσεις σου. Κι εγώ τώρα 2 βδομάδες το έχω πάρει... Έχω δει κάμποσα αστρικά σμήνη, νεφελώματα, το γαλαξία της Ανδρομέδας και τί άλλο; Τον Δία. Αυτά απ' το σπίτι μου με πολλή φωτορύπανση. Τη Σελήνη δεν την πρόλαβα...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και εγώ πριν 25 μέρες το πήρα. Από πρόσθετο εξοπλισμό αγόρασα έναν Barlow 2χ (€ 59) αλλά τον χρησιμοποίησα μόνο για τον Δία και την Σελήνη (φανταστικά αποτελέσματα εκει!). Στα deep sky objects είχα βάλει τον προσοφθάλμιο της χαμηλής μεγέθυνσης. Φαντάζομαι ότι η επόμενη αγορά θα είναι κάποια φίλτρα νεφελωμάτων και πλανητών. Γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος από αυτά που μπόρεσα να δω – το μόνο που με κούρασε είναι το κουβάλημα της βάσης του που είναι κάπως βαριά και κυρίως άβολη στο κουβάλημα.

Σήμερα ξαναφεύγω εκτός Αθηνών και θα ξαναπάρω το τηλεσκόπιο μαζί οπότε θα δω κι άλλα πράγματα φαντάζομαι!

Εσύ τι εντυπώσεις σχημάτισες?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κι εγώ προμηθεύτηκα αμέσως έναν barlow 2x και τώρα περιμένω και έναν 6άρη για πλανήτες. Για deep sky θα χρησιμοποιείς μόνο τον 25άρη. Όντως η μεταφορά του είναι λιγάκι μανίκι. Σκέφτεσαι να πάρεις κι άλλο προσοφθάλμιο; Αν ναι, ποιόν; Όσον αφορά τα φίλτρα που είπες, ένα φίλτρο οξυγόνου κυριολεκτικά μεταμορφώνει ένα νεφέλωμα, σκέφτομαι να πάρω ένα.

 

Με τη βοήθεια χαρτών του nightwatch έχω εντοπίσει καμμιά 15αριά αντικείμενα βαθέως ουρανού όπως είπα και πριν, το αγαπημένο μου είναι το Μ11.

 

Κι εμένα οι εντυπώσεις μου είναι πολύ καλές, ο ερευνητής είναι άψογος και άκρως χρήσιμος, η βάση πολύ σταθερή και γενικώς το συγκεκριμένο τηλεσκόπιο είναι ένα πολύ όμορφο αντικείμενο που δίνει μια αστρονομική πινελιά στο χώρο σου. Πλάκα πλάκα την 1η φορά που το είδα έπαθα σοκ από το μέγεθός του. Από εκεί και πέρα όποτε το βλέπω, εύχομαι να ήταν μεγαλύτερο. :mrgreen:

 

Το κακό εκεί που μένω είναι ότι η φωτορύπανση είναι πολύ μεγάλη γμτ :evil:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σίγουρα θα πάω άμεσα για αγορά κάποιου μικρότερου προσοφθάλμιο (μάλλον για 6άρη όπως εσύ) αλλά δεν το έχω ψάξει ακόμα ως προς την μάρκα. Πάντως οι Super Plossl θεωρούνται ποιοτικοί και από ότι θυμάμαι αυτό τονίζει και το Nightwatch.

Βέβαια, οφείλω να ομολογήσω ότι ακόμη περισσότερο σκέφτομαι την αγορά ενός 2’’ προσοφθάλμιου που σε αυτό το εύρος οπτικού πεδίου πρέπει να δίνει απίστευτες εικόνες αλλά νομίζω ότι το κόστος πρέπει να εκτοξεύεται εξίσου απίστευτα….Έχεις καθόλου υπόψη τιμές?

Όσο για την φωτορύπανση καταλαβαίνω απόλυτα. Με βλέπω πάντως για πολλές βόλτες τους επόμενους μήνες.

Πάντως και εσύ φαντάζομαι μπορείς να βρεις σκοτεινό ουρανό χωρίς να απομακρυνθείς παρα πολύ από την πόλη αφού το Ηράκλειο δεν έχει την ποσότητα της φωτορύπανσης που έχει το αστικό τέρας που λέγεται λεκανοπέδιο Αττικής!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άστα να πάνε με το ...τέρας.

Μετράω μέρες για να φύγω με άδεια για Τήνο και να χαρώ ουρανό.

 

Έχω αρχίσει να λιώνω Redshift και Nightwatch για να βγάλω πρόγραμμα.

 

Πέμπτη Παρασκευή σκέφτομαι να κάνω προσθήκη στον εξοπλισμό με έναν barlow. Και η αλήθεια είναι απ' όσα διάβασα από τα παιδιά εδώ δε θέλω να πάρω τον 60ευρω της Skywatcher γιατί θέλω να μου μείνει.

 

Τelevue ξεφεύγει η τιμή, κι έτσι ψάχνομαι για Baader ή Ultima.

 

Λέτε να τα σκάσω για κανένα φιλτράκι μιας και για 7 μέρες θα έχω ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΟΥΡΑΝΟ? Έχει κανείς κάμμια δοκιμασμένη λύση?

Γιατί, αλήθεια, Ελευθερία, γεννημένη από σεισμούς, είναι έξω από τα κράτη κι έξω από τους θεσμούς. Έχει από τον ήλιο κάτι κι από τους αστερισμούς...

 

Μ.Χ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

παιδιά

η υαλώδης επιφάνεια στον.. κώλο του τηλεσκοπίου είναι ο ίδιος ο καθρέφτης, δεν έχει κανένα κάλυμα, οπότε προσέξτε μην το χτυπήσετε πουθενά γιατί.. πάει το τέρας!

 

καλωσορίσατε στο.. κλάμπ!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

... Παρατήρησα σήμερα κάποια στιγμή μετά την μεταφορά του τηλεσκοπίου από το αυτοκίνητο στο σπίτι ότι στη βάση του σωλήνα (εξωτερικά) φαίνεται απευθείας μια ανοιχτόχρωμη σκληρή-υαλώδης επιφάνεια σαν αμμοβολή (μάλλον η βάση του φακού?) ενώ έχω την εντύπωση ότι πριν την μεταφορά η βάση ήταν μάυρη (σαν να είχε καπάκι).

Συνεπώς, είτε δεν είχα προσέξει καλά το εξωτερική εμφάνιση του τηλεσκοπίου, είτε κάτι ξεκόλλησε στην μεταφορά! Έχει λοιπόν καπάκι στη βάση το δικο σας 8'' skywatcher dob??

Ορισμένοι σωλήνες νευτώνειων τηλεσκοπίων τυχαίνει να έρχονται με βιδωμένο ένα στρογγυλό καπάκι στο πίσω μέρος τους. Αν είχε καπάκι αρχικά ο σωλήνας, καλύτερα που βγήκε (αν τελικά βγήκε), γιατί έτσι ο καθρέφτης του ισορροπεί θερμοκρασιακά γρηγορότερα, και κατ΄επέκταση, αποδίδει σωστά είδωλα νωρίτερα μέσα στη νύχτα.

 

Φιλικά

 

PapGeo

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

γεια σας παιδια και εγω πηγα για τρεις ημερες στο χωριο και εχω εκει το κανονι μου (dob 8") ειδα ανδρομεδα,αρη,δια κ τους δορυφορους του κ πλειαδες πρεπει να βρω ενα καλυτερο μερος γιατι εκει που το στηνω εχει καποια δεντρα κ δεν εχω πολυ καθαρη ορατοτητα.θελω να ρωτησω κατι το πασχα μετεφερα το τηλεσκοπιο στο χωριο με το αγροτικο του πατερα μου οταν το εστησα για να ρυθμισω τον ερευνητη κοιταξα απο μεσα ο ερευνητης τα δειχνει κανονικα αναποδα ενω το τηλεσκοπιο τα δειχνει αναποδα αλλα διαγωνια λετε να εγινε τιποτα και να υπαρξει κανενα προβλημα στην παρακολουθηση στον ουρανο?? κατα την μεταφορα το τηλεσκοπιο ηταν μεσα στο κουτι του και κανονικα στο οφελιζολ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

γεια σας παιδια και εγω πηγα για τρεις ημερες στο χωριο και εχω εκει το κανονι μου (dob 8") ειδα ανδρομεδα,αρη,δια κ τους δορυφορους του κ πλειαδες πρεπει να βρω ενα καλυτερο μερος γιατι εκει που το στηνω εχει καποια δεντρα κ δεν εχω πολυ καθαρη ορατοτητα.θελω να ρωτησω κατι το πασχα μετεφερα το τηλεσκοπιο στο χωριο με το αγροτικο του πατερα μου οταν το εστησα για να ρυθμισω τον ερευνητη κοιταξα απο μεσα ο ερευνητης τα δειχνει κανονικα αναποδα ενω το τηλεσκοπιο τα δειχνει αναποδα αλλα διαγωνια λετε να εγινε τιποτα και να υπαρξει κανενα προβλημα στην παρακολουθηση στον ουρανο?? κατα την μεταφορα το τηλεσκοπιο ηταν μεσα στο κουτι του και κανονικα στο οφελιζολ

 

 

Μπα, κι εμένα έτσι τα δείχνει.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

παιδια γεια σας ,νεος στο στο site αλλα skywatcher dob 8'' κ εγω :cheesy: το εχω το καμαρι μου στη βεραντα μου,Πατρα,και εχω χορτασει τον Δια ο οποιος σε 400χ (barlow 2x televue και ultrawide 6mm πεδιου 66) ποτε ειναι λιγο θολος και ποτε αστα να πανε..δεν το εχω παει ακομα σε σκωτεινο ουρανο καπου εκτος πατρας και ελπιζω να φτιαχνει λιγο η εικονα μου. [-o< αλλα κ σε 400χ μικρος μου φαινεται καθοτι ειμαι κ αχορταγος κ περιμενα κατι μεγαλυτερο(πριν ενα μηνα το πηρα ,300ευρω απο πλανηταριο,οποτε ειμαι νεος στο χομπυ)κ τωρα σκεφτομαι για κανα 4mm προσοφθαλμιο ( 600χ με barlow)..τι μου προτεινετε? :-k
αστερακι μου λαμπρο :cheesy: ..
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κατ'αρχας να σε καλοσορισω φιλε kagiana στο αστροβοξ.Ειμαι και εγω ενας συναδελφος dobsonas καθως προσφατα απεκτησα το skywatcher 8" dob.Λοιπον,τα πραγματα εχουν ως εξης.Ο συνδυασμος που χρησιμοποιεις σου προσφερει 400x μεγενθυση.Προκειμενου να σου προσφερει σταθερα και ευκρινη ειδωλα πρεπει να υπαρχουν τελειες συνθηκες seeing,τις οποιες σπανια θα συναντησεις.Γενικως,σχεδον ποτε δε χρησιμοποιουμε μεγενθυσεις ανω των 250x-300x καθως οι συνθηκες πρεπει να ειναι ιδανικες και σχεδον δυσευρετες θα ελεγα.Το τηλεσκοπιο σου εχει διαμετρο 200mm.Ενας κανονας λεει οτι η μεγιστη ωφελιμη μεγενθυση που μπορει να προσφερει ενα τηλεσκοπιο ειναι διαμετρος σε mmx2=400x στη δικη σου περιπτωση.Οποτε δυστυχως πρεπει να ξεχασεις την επιλογη του 4mm προσοφθαλμιου για 600x.

Γενικως ομως δεν ειναι καλη επιλογη ενας προσοφθαλμιος 4mm καθως ειναι σαν να κοιτας μεσα απο τη μυτη μιας καρφιτσας,πολυ αβολο δηλαδη.Εχει οπως λεμε μικρο eye-relief.

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

παιδια γεια σας ,νεος στο στο site αλλα skywatcher dob 8'' κ εγω :cheesy: το εχω το καμαρι μου στη βεραντα μου,Πατρα,και εχω χορτασει τον Δια ο οποιος σε 400χ (barlow 2x televue και ultrawide 6mm πεδιου 66) ποτε ειναι λιγο θολος και ποτε αστα να πανε..δεν το εχω παει ακομα σε σκωτεινο ουρανο καπου εκτος πατρας και ελπιζω να φτιαχνει λιγο η εικονα μου. [-o< αλλα κ σε 400χ μικρος μου φαινεται καθοτι ειμαι κ αχορταγος κ περιμενα κατι μεγαλυτερο(πριν ενα μηνα το πηρα ,300ευρω απο πλανηταριο,οποτε ειμαι νεος στο χομπυ)κ τωρα σκεφτομαι για κανα 4mm προσοφθαλμιο ( 600χ με barlow)..τι μου προτεινετε? :-k

 

Αφού τα 400Χ είναι πρόβλημα για τον συνδυασμό του τηλεσκοπίου σου με τους ουρανούς σου, φαντάσου τα 600Χ. :) Και με το να πας από τα 400Χ στα 600Χ δεν θα μεγαλώσει ο Διας παρά μόλις 50%.. Μικρό+50% είναι πάλι μικρό. Σωστά? Ακόμα και διπλάσιο να τον κάνεις, πάλι μικρός θα σου φαίνεται. Άρα, μάλλον δεν έχει να κάνει με την μέγιστη μεγέθυνση η απόλαυση που θα σου προσφέρει η οπτική παρατήρηση των πλανητών. Προσωπικά, με "μόλις" 225Χ (8SCT & 9mm SWAN) και υπομονή έχω χαρεί πολύ το όμορφο αυτό θέαμα. Ίσως να σε βοηθούσε κάποιο πλαντηικό φίλτρο.

 

ΥΓ: Φρόντισε να έχεις καλά ρυθμισμένα τα οπτικά σου.. Παίζουν σημαντικό ρόλο στο μικροκοντράστ που χρειάζεται για να βγάλουν λεπτομέρειες οι πλανήτες. Περισσότερο από ότι παίζει πχ στην οπτική παρατήρηση ενός νεφελώματος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γενικως ομως δεν ειναι καλη επιλογη ενας προσοφθαλμιος 4mm καθως ειναι σαν να κοιτας μεσα απο τη μυτη μιας καρφιτσας,πολυ αβολο δηλαδη.Εχει οπως λεμε μικρο eye-relief.

 

Υπάρχουν προσοφθάλμια τα οποία δουλεύουν χωρίς barlow και προσφέρουν εκπληκτική εικόνα σε πολύ μεγάλο εύρος πεδίου..Εγώ πρόσφατα αγόρασα ένα Hyperion 3.5mm και με το ίδιο 8"bob που έχω μου δίνει μεγένθυση 342Χ έχω πολύ καλό οπτικό πεδίο και είμαι πολύ ικανοποιημένος..

 

http://img131.imageshack.us/img131/8702/5134271kd8.jpg

 

 

 

Πολύ καλή επιλογή πιστέψτε με.

www.retrovisions.gr

www.retrosystem.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υπάρχουν προσοφθάλμια τα οποία δουλεύουν χωρίς barlow και προσφέρουν εκπληκτική εικόνα σε πολύ μεγάλο εύρος πεδίου..Εγώ πρόσφατα αγόρασα ένα Hyperion 3.5mm και με το ίδιο 8"bob που έχω μου δίνει μεγένθυση 342Χ έχω πολύ καλό οπτικό πεδίο και είμαι πολύ ικανοποιημένος..

 

Ερωτηση.α) η αγορα εγινε απο εδω?100ευρο νομιζω?

 

β)για φωτο εκανες καμια δοκιμη?

Αυτα για την ωρα.Ευχαριστο.

ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΕΙΝΑΙ 4 ΛΥΚΟΙ ΚΑΙ 1 ΠΡΟΒΑΤΟ ΝΑ ΨΗΦΙΖΟΥΝ ΓΙΑ ΦΑΓΗΤΟ.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το αγόρασα από το πλανητάριο Θεσσαλονίκης 100Ε.Το μόνο που παρατήρησα μέχρι στιγμής ήταν ο Δίας και έμεινα άφωνος.Η μεγένθυση του μου έφερνε τον Δία στο μέγεθος ενός κερασιού.Οι ζώνες του φαινόταν καλούτσικα όχι πολύ καθαρά αλλά μην ξεχνάς πως σε αυτές τις μεγενθύσεις είναι φυσικό να έχεις μια μικρή θολούρα λόγο ζέστης στην ατμόσφαιρα.Το κυριότερο ήταν που μπορούσα να τον παρατηρώ για αρκετά δευτερόλεπτα λόγω του μεγάλου οπτικού του πεδίου του προσοφθαλμίου πρίν ξαναστοχέυσω..Φωτογραφία ακόμη δεν έβγαλα αν και αγόρασα βάση για φωτογραφική μηχανή.Μην ξεχνάς όμως πως εκτός από την σελήνη είναι πολύ δύσκολο να φωτογραφίσεις άλους πλανήτες λόγο του ότι φέυγουν πολύ γρήγορα από το οπτικό σου πεδίο..

www.retrovisions.gr

www.retrosystem.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο Διας ειναι σχετικα ευκολος στοχος για φωτο.Υπομονη να εχεις . Θα κανω μια επισκεψη στο Πλανηταριο μου φαινετε για να δω απο κοντα το πραμα.

Ευχαριστο για την απαντηση. Νεος ειμαι και ψαχνωμε ακομα.Θελω να αποφυγω τις λαθος αγορες :cheesy:

ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΕΙΝΑΙ 4 ΛΥΚΟΙ ΚΑΙ 1 ΠΡΟΒΑΤΟ ΝΑ ΨΗΦΙΖΟΥΝ ΓΙΑ ΦΑΓΗΤΟ.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

καταρχην σας ευχαριστω για τις αποψεις σας :cheesy: οκ για την μεγενθυση..οσο για το πεδιο ο ultra wide 6mm πεδιου 66 κ με χρηση barlow 2x σε σχεση με τον super plossl 10mm που δινεται με το skywatcer δεν συγκρινεται..ο πρωτος ειναι ακρως καλυτερος κ ανετος κ δεν κολλας κ πανω του! :!: απο ονομα δεν ξερω αν ειναι καλος,ο τυπας απο το πλανηταριο μου τον προτεινε..πειτε μου αν ξερετε.

φιλε kanena τι βλεπεις σε 225χ απο το Δια?οκ δε σου φευγει γρηγορα αλλα απο την στιγμη που εχεις 8'' τηλ. πως σου παει η καρδια.. :cry: απο την βεραντα μεσα στην πατρα καπιες μερες φαινεται αρκετα καλος(σε 400χ)..ποσο μαλλον απο καπου απομερα. :-k

Α κ κατι αλλο..το orion optics 8'' μας τα σκαει πολυ?γιατι εχω ακουσει πολλα..

αστερακι μου λαμπρο :cheesy: ..
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

kanenas κατι ειπες για πλανητικα φιλτρα..αυτα καθαριζουν καθολου την εικονα η εχουν να κανουν με τη χρωματικη πιστοτητα?
αστερακι μου λαμπρο :cheesy: ..
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ενδιαφέρομαι κι εγώ να μάθω το άν υπάρχει κάποια ουσιαστική διαφορά στην παρατήρηση πλανητών με ένα 8ιντσο σε σύγκριση με το 4ιντσο που έχω τώρα. Ακούω για μεγενθύνσεις 225χ + που κάποιες φορές πετυχαίνονται καλές εικόνες. Εγώ με το 4ιντσο mak γύρω στα 185X και τον βλέπω ψιλοθολό τον Δία. Καλύτερες εικόνες έχω στα 140X ας πούμε. Φυσικά θα μου πείτε αφού έχει περισσότερο contrast. Αλλά το ερώτημα είναι, εφόσον το 8ιντσο μαζεύει πολύ πιο πολύ φώς, μήπως γι αυτό και ίσως να φαίνεται καλύτερα και σε πιό μεγάλες μεγενθύνσεις?
starrynights.blog
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ενδιαφέρομαι κι εγώ να μάθω το άν υπάρχει κάποια ουσιαστική διαφορά στην παρατήρηση πλανητών με ένα 8ιντσο σε σύγκριση με το 4ιντσο που έχω τώρα. Ακούω για μεγενθύνσεις 225χ + που κάποιες φορές πετυχαίνονται καλές εικόνες. Εγώ με το 4ιντσο mak γύρω στα 185X και τον βλέπω ψιλοθολό τον Δία. Καλύτερες εικόνες έχω στα 140X ας πούμε. Φυσικά θα μου πείτε αφού έχει περισσότερο contrast. Αλλά το ερώτημα είναι, εφόσον το 8ιντσο μαζεύει πολύ πιο πολύ φώς, μήπως γι αυτό και ίσως να φαίνεται καλύτερα και σε πιό μεγάλες μεγενθύνσεις?

 

Ε φυσικά και ένα 8ιντσο σηκώνει μεγαλύτερες μεγεθύνσεις από ένα 4ιντσο. Λογικό δεν είναι; Τότε γιατί πληρώνουμε ίντσες; :idea:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης