Jump to content

Δίλημμα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι μπορώ να πάρω με το πολύ 350€ στην Ελληνική αγορά σαν αρχή; Υπάρχει καμιά αξιόλογη πρόταση;

Save the darkness

Let it never fade away!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Skywatcher DOB 8" ή GSO DOB 8" και είσαι άρχοντας για παρατήρηση. Δεν υπάρχει περίπτωση που να χτυπιέσαι κάτω να βρεις κάτι καλύτερο σε αυτά τα λεφτά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμπληρώνω στα παραπάνω..

 

Με δεδομένα πάντα ότι:

-Υπάρχει αμάξι και το dob χωράει σε αυτό.

-Έχεις αποδεχθεί το γεγονός ότι για παρατήρηση deep sky αντικειμένων θα πρέπει να πηγαίνεις εκτός Αθηνών.

-Δεν ενδιαφέρεσαι ακόμα για αστροφωτογράφηση

 

Κοίτα εδώ: http://www.planitario.gr , http://www.aktistar.gr

Φιλικά,

Παναγιώτης Αντωνόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω αμάξι και διάθεση για εξορμήσεις. Το Dob μπορεί να χρησιμοποιηθεί για αστροφωτογράφηση;

Save the darkness

Let it never fade away!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το Dob μπορεί να χρησιμοποιηθεί για αστροφωτογράφηση;

 

Η στήριξη είναι dob (dobsonian), δηλ. αλταζημουθιακή στήριξη, ο σωλήνας είναι ένα κατοπτρικό/νευτώνειο τηλεσκόπιο. Αν μετά ενδιαφέρεσαι για στροφωτογράφηση αγοράζεις ισημερινή στήριξη με μοτέρ, βάζεις πάνω το σωλήνα και προχωράς σε αστροφωτογράφηση.

Φιλικά,

Παναγιώτης Αντωνόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για να ασχοληθείς με αστροφωτογράφηση, θέλεις ισημερινή στήριξη. Αλλά έτσι κι αλλιώς έτσι ξεφεύγεις πολύυυυυυυυυυυυ σε κόστος. Αυτό μπορείς να το κάνεις αργότερα.

 

edit: quendi, με πρόλαβες

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το Dob μπορεί να χρησιμοποιηθεί για αστροφωτογράφηση;

 

Μπορείς να ξεκινήσεις φωτογραφίζοντας την Σελήνη χωρίς ιδιαίτερο εξοπλισμό. Αρκεί μια συνηθισμένη point and shoot φωτογραφική μηχανή. Πάντως στην θέση σου πριν αγοράσω οτιδήποτε θα διάβαζα πρώτα ένα κατατοπιστικό βιβλίο - όχι γενικά για αστρονομία - αλλά ειδικά για αστροπαρατήρηση, το οποίο θα σου λύσει απορίες όπως:

 

- Ποια τα πλεονεκτήματα - μειονεκτήματα σε κάθε τύπο τηλεσκοπίου.

- Παγίδες που θα μπορούσε να αποφύγει κάποιος νέος στο χώρο.

- Οδηγίες για ευχάριστη, ξεκούραστη και επιμορφωτική παρατήρηση.

 

Προτείνω το NightWatch του dickinson το οποίο θα βρείς στο Πλανητάριο:

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=648

 

Πάντως το DOB που σου πρότειναν τα παιδιά, είναι και κατά την γνώμη μου πολύ καλή ιδέα για πρώτο τηλεσκόπιο.

 

Have fun! :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Disclaimer: :mrgreen:

Με δεδομένα πάντα ότι:

-Υπάρχει αμάξι και το dob χωράει σε αυτό.

-Έχεις αποδεχθεί το γεγονός ότι για παρατήρηση deep sky αντικειμένων θα πρέπει να πηγαίνεις εκτός Αθηνών.

-Δεν ενδιαφέρεσαι ακόμα για αστροφωτογράφηση

 

Press I Agree to accept the terms and conditions of buying a dobsonian telescope! :P

astrovoxsigmz0.jpg

nightskybarweb9dg.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπορείς να πάρεις πολύ καλά κυάλια :) Αυτά θα σου μείνουν ανεξάρτητα πόσες φορές θα αναβαθμίσεις τον υπόλοιπο εξοπλισμό σου και θα σε φέρουν σε εύκολη πρώτη επαφή με τον ουρανό. Δεν μιλάω για κυάλια 3κιλών, μιλάω για κυάλια με μικρή μεγέθυνση και μεγάλους φακούς. Άσε τα 3κιλα στην άκρη, είναι μια διαφορετική κατηγορία που για την ώρα δεν θα σε βοηθήσει. Και ΜΗΝ ξοδέψεις όλον τον προϋπολογισμό σου πάνω τους.. Ξαναρώτα μας πριν αγοράσεις.. ;)

 

Κάποτε αυτή ήταν η πρώτη συμβουλή. Κυάλια και εξοικείωση.

 

Τελευταία, οι προσφορές οικονομικών DOB με καλό λόγο απόδοσης/τιμής μας κάνουν να ξεχνάμε την παλιά αυτή συμβουλή. Το DOB είναι καταπληκτική λύση αν έχεις μεράκι ή εμπειρία στο να κάνεις περιπάτους στον ουρανό. Και σίγουρα μπορεί να μείνει μαζί σου για πολλά χρόνια.

 

Για το βιβλίο είμαι και εγώ της άποψης να αγοράσεις ένα καλό βιβλίο. Όμως αν το συνολικό σου budget είναι 350€, είναι καλύτερα να περάσεις από μία αστροσυνάντηση (κόστος βενζίνης) ή να κάνεις στο forum ερωτήσεις (κόστος 0, τουλάχιστον από την πλευρά σου :) ) και να χρησιμοποιήσεις αυτά τα χρήματα του βιβλίου στον εξοπλισμό σου. Το nightwatch έχει συνολικά 21 (πολύ καλές) σελίδες για την επιλογή εξοπλισμού, αλλά μπορείς να πάρεις και από εδώ πολύ καλές συμβουλές. Ειδικά αν διαβάσεις ερωτήσεις που έχουν απαντηθεί παλαιότερα.

 

Φιλικά

Γιώργος

 

ΥΓ: Άσε καλύτερα την αστροφωτογραφία για την ώρα..

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τρομερό άγχος! Όσο περισσότερο το ψάχνω τόσο περισσότερο χάνομαι! Εκτός από τα Dobs (δεν μου αρέσει η επίπεδη βάση τους) τα Νευτώνεια σε ισημερινή στήριξη είναι πολύ ακριβότερα;

Το Νευτώνειο της Celestron C6-N στα €290 είναι καλό για αρχή (νομίζω πως είναι 6");

Save the darkness

Let it never fade away!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κοίτα, για να σε βοηθήσω να καταλάβεις κάποια πράγματα. Αν θέλεις καθαρά για εύκολη παρατήρηση, πάρε ασυζητητί DOB. Ξέρω άτομα που πήραν ισημερινή επειδή φαίνεται πιο επιστημονική αλλά τους απογοήτευσε. Είναι πολύ πιο δύσκολο να στηθεί και δεν έχει νόημα αν δεν ασχοληθείς με φωτογραφία. Το μόνο ψιλοσπαστικό στην DOB είναι να κοιτάς πλανήτη στα 200x και να τον βλέπεις να γλυστράει στο πεδίο, οπότε κάθε μισό λεπτό περίπου πρέπει να κάνεις διορθώσεις.

 

Το DOB είναι αξεπέραστο σε ευχρηστία, ευκολία στησίματος και ευκολία ψαξίματος. Και δεν ξέρεις τί χαρά θα κάνεις μόλις βρίσκεις μόνος σου πράγματα, μαθαίνεις και πολύ καλύτερα τον ουρανό. Και να ξέρεις ότι από 6" σε 8" η διαφορά είναι 77% περισσότερο φως. Δεν είναι λίγο. Το 8" είναι το minimum για deep sky παρατήρηση.

 

Και όσον αφορά αυτό που ειπώθηκε για το αυτοκίνητο, πείτε μου ποιο τηλεσκόπιο ΔΕΝ χρειάζεται αυτοκίνητο...

 

Αν θέλεις δες εδώ μια δική μου πρόσφατη παρουσίαση να δεις τα αποτελέσματα ενός 8" DOB με ένα καλό προσοφθάλμιο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τρομερό άγχος!
Κατά αρχήν χαλάρωσε :) 350 ευρώ δείνεις, όχι 350,000 :)
τα Νευτώνεια σε ισημερινή στήριξη είναι πολύ ακριβότερα;
Τα Νευτώνεια σε καλή γερμανική ΠΡΕΠΕΙ να είναι ποιό ακριβά' date=' ακριβώς γιατί μια καλή ισημερινή είναι ακριβή. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν μπορείς να βρεις entry-level περίπου στα λεφτά σου. Αλλά φυσικά (όπως ξέρεις) ότι πληρώνεις παίρνεις. Μπορείς να "βολευτείς" για αρχή, θα έχεις κάποια μικρο-προβλήματα (κυρίως με την στήριξη), και μετά βλέπεις. Για αυτό και η συμβουλή για dobs: θυσιάζεις το tracking για να πάρεις διάμετρο, σταθερότητα ΚΑΙ ευκολία χρήσης (σημαντικό για αρχή).
Το Νευτώνειο της Celestron C6-N στα €290 είναι καλό για αρχή (νομίζω πως είναι 6");
Υπάρχει ή άποψη (πολύ ποιό παλιά από αυτήν των dobs) ότι ένα καλό 6'' σε ισημερινή είναι μια καλή αρχή με προοπτικές για αργότερα. Αλλά από περιέργεια, που το βρήκες σε αυτήν την τιμή; Και με τι βάση;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το βρήκα σ'ενα βρετανικό μαγαζί με:

1-1/4" 20mm Eyepiece (38x)

6x30 Finderscope and Mounting Bracket

CG-4 Equatorial Mount and Tripod

Rack and Pinion Focuser – 1-1/4"

The Sky Level I CD-ROM

Accessory Tray

Save the darkness

Let it never fade away!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αλλα λεμε για 6" υπαρχει και το Skywatcher 150/1200 με 350 Ευρω .

H CG4 παντως ειναι καλυτερη στηριξη απο την EQ3-2 που εχει το SKywatcher .Τα μοτερ μπορουν να προστεθουν αργοτερα .

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Dobson :wink: :)

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΦΙΛΕ γεια σου, επειδη και εγω εχω dos 8 ,πιστεψε δεν θα βρεισ καλυτερο στην τιμη. Και να σου πω οτι βαζεις ξεχωριστα τη βαση και ξεχωριστα το σωληνα και μεταφερετε και με μηχανακι που λεει ο λογος.

Αν οντως σ'αρεσει τοσο πολυ η αστρονομια μεινε 2χρονια μ'αυτο και μετα αγοραζεις κατι καλυτερο. εχεις πολλά να δεις με το 8΄.

αυτή ειναι η γνωμη μου.

ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ ΣΕ ΛΑΘΟΣ ΕΠΟΧΗ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το βρήκα σ'ενα βρετανικό μαγαζί με:

1-1/4" 20mm Eyepiece (38x)

6x30 Finderscope and Mounting Bracket

CG-4 Equatorial Mount and Tripod

Rack and Pinion Focuser – 1-1/4"

The Sky Level I CD-ROM

Accessory Tray

 

το eyepiece δεν λεεί τίποτα χωρίς να ξέρεις ακριβώς τι είναι. Συνήθως τα σερβίρουν με ένα PlossL 25mm το οποίο δεν λέει και πολλά ως προσοφθάλμιο

finderscope καλύτερα κάτι μεγαλύτερο

το the sky level 1 δεν μου άρεσε

 

***

ίσως αν κάνεις λίγο υπομονή να μαζέψεις κάτι παραπάνω για κάτι καλύτερο;

Χρίστος "WorkaholiC" Σωτηρόπουλος

Εθνικός Συντονιστής για τους Αστρονόμους Χωρίς Σύνορα & για τους Αστρονόμους των Πεζοδρομίων

Έφορος Εκπαιδευτικών Θεμάτων του Σ.Φ.Α.Κ.

http://www.sfak.org Facebook: www.facebook.com/groups/sfakorg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι αλλα ενδιαφερεται για αστροφωτογραφηση .

Οποτε ήθα μεινει στις 6" με μια καλουτσικη στηριξη ή παιρνει 8" dob κι αργοτερα μια καλη ισημερινη οπως η HEQ5 .

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ή παιρνει 8" dob κι αργοτερα μια καλη ισημερινη οπως η HEQ5 .
Είμουν με την εντύπωση ότι η ποιό φτηνή βάση που μπορεί να σηκώσει τους σωλήνες των δυο 8'' dobs που παίζουν σε αυτά τα λεφτά, για φωτογράφηση, είναι η EQ6. Η HEQ5 είναι πολύ οριακή, και αν δεν κάνω λάθος σου βγάζει την πίστη σε αυτήν την κατηγορία κιλών και μήκους. Και οι σωλήνες αυτών των δύο έχουν και οι δύο πρόβλημα με το focus με CCD ή φωτογραφική : χωρίς barlow το σημείο εστίασης είναι μεσα στον εστιαστή. Καλό είναι να δείνουμε όλες τις πληροφορίες, όχι απλά να λέμε "ανέβασέ το σε γερμανική" (όπως καλό είναι και οι καινούργιοι φίλοι να ψάχνουν το φόρουμ λίγο, υπάρχουν όλα αυτά σε προηγούμενες ενότητες).
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η HEQ5 ειναι αξιοπρεπεστατη για αυτους τους σωληνες .

Και τουλαχιστον το SKywatcher εστιαζει για φωτο κυριας εστιας .

Για πλανητικη φωτοπ. συνηθως το μεγαλυτερο μερος του εστιαστη βγαινει προς τα εξω .

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άλλη μια χάρη παιδιά! Μήπως γνωρίζετε τίποτα για το Vixen VMC110L; Ξέρω αρχίζω να ξεφεύγω αλλά βρήκα το ΟΤΑ για €180 από Γερμανία. Θα μπορούσε κάτι τέτοιο να ικανοποιήσει τις αστρονομικές μου ανησυχίες; Τι επιδόσεις θα είχε σε πλανήτικές παρατηρήσεις αλλά και σε παρατηρήσεις βαθέως ουρανού;

Save the darkness

Let it never fade away!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

αδερφε παρε ενα dobs που σου λενε τα παιδια ... κατι ξερουν γιατι οτι αλλο και να παρεις με 300 ευρω θα ειναι μεγαλο λαθος που θα το καταλαβεις σε κανα 3μηνο maximum και απο μονο σου.

 

φιλικα Δημητρης

Orion Optics OMC 140 GP2 Goto Canon EOS 40D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης