Jump to content

Skywatcher Dobsonian 8" : Τελικά πόσοι είμαστε;


Altinakis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Κατερίνα έχει δίκιο. Επειδή όμως το νεφέλωμα του Ωρίωνα είναι τεράστιο φαίνεται μια χαρά για τα μέτρα της πόλης μας (.....). Βέβαια μην φανταστείς Altinaki ότι είδα φοβερά και τρομερά χρώματα ή πολλές λεπτομέρειες. Απλώς δεν ξέρω τι έγινε μετά από τη συννεφιά ξαφνικά καθάρισε τόσο πολύ ο ουρανός που έβλεπα πράγματα τα οποία συνήθως φαίνονται πιο... μουντά.

 

Ο Άρης όντως ήταν μικρός και με τα δύο προσοφθάλμια (δεν έχω κάνει καμία αναβάθμιση εξοπλισμού) αλλά ξεκάθαρος και κατακκόκινος. Κατακκόκινος και ο μπετελγκίζ....... και ... δεν ξέρω αυτό το άστρο με "ταξιδεύει" ακόμα και πριν πάρω τηλεσκόπιο..... μόνο να σκεφτείς την μεταβολή του του φτάνει (από διάμετρο ίση με την τροχιά του Άρη σε διάμετρο ίση με την τροχιά του Δία....!!!!!).

 

Ήταν βέβαια και το απρόσμενο της στιγμής... κουρασμένος και σιχτηρίζοντας για την δουλειά που έκανα αντί να είμαι στο κρεβάτι, βγαίνω για τσιγαράκι και όπως στρίβω κάτι "έφεξε"........ γυρνάω και βλέπω ξαστεριά...... ε πως να μην τρελαθώ μετά εμπάργκο 11 και βάλε ημερών......

 

Αν το Σάββατο ο καιρός είναι καλός και η κορούλα μου είναι καλά (αρχίσαμε ιώσεις) θα προσπαθήσω να ανέβω στον Κιθαιρώνα και να γνωρίσω κόσμο..... και κόσμο......

 

\:D/ :cheesy:

Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.

 

Arthur C. Clarke

 

 

http://vip-digital-imaging.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 352
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Μιας και ο φίλος μας ρώτησε πως φαίνονται τα νεφελώματα, από το σπίτι μου που βρίσκεται σε πόλη το νεφέλωμα του Ωρίωνα που είναι το πιο φωτεινό και εντυπωσιακό νεφέλωμα φαίνεται αμυδρά κάτι σαν μισοφέγγαρο χωρίς κάποιο ενδιαφέρον. Όταν όμως πας σε σκοτεινό ουρανό πραγματικά είναι πάρα πολύ εντυπωσιακό. Υπάρχουν και άλλα νεφελώματα που είναι εντυπωσιακά, πάντα από σκοτεινό ουρανό και κάποια και με τη βοήθεια κάποιων φίλτρων όπως ξαναείπα.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

Εγω παντως οσο και να προσπαθησα (αν και εχει Σεληνη και ειδα μονο μια μερα που ειχε καθαρο ουρανο) νεφελωματα παπαλα!!!

 

Δεν ξερω τι να υποθεσω... ΟΤαν βλεπεις νεφελωμα το βλεπεις καθαρα ή κατι θολο ή μια αχνη συγκεντρωση αστρων??

 

Ερωτω γιατι δεν εχω δει ακομα....

 

Χμμ, μάλλον δεν έχεις καταλάβει τι πρόκειται να δεις μέσα απο το προσοφθάλμιο.Δες τα σκίτσα που λέει η Κατερίνα, έτσι θα ξέρεις ακριβώς τι να περιμένεις.Επίσης ένα φίλτρο θα βοηθούσε πολύ, πχ OIII.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστω πολυ παιδια και ιδιως εσενα Κατερινα...

 

Παντως Ιδιως τον Μ57, τον Μ51 ενω ηξερα που βρισκομουν δεν τους εβλεπα πουθενα στο προσοφθαλμιο...

 

Παιδια σκεφτομαι μηπως δεν εχω γενικως καλο Seeing αλλα εδω εχει σχεδον Pitch Black στην περιοχη!!

 

Αυτο που θα κανω για να διαπιστωσω αυτο ειναι να εστιασω καποια στιγμη σε ενα μεγαλο και φωτεινο νεφελωμα οποως του Ωριωνα. Μονο ετσι θα ξερω τι γινεται εδω περα.

 

Τωρα Βασιλη για τον Αρη τον εβλεπα και γω κοκκινωπο αλλα δεν ειχα καλη ευκρινεια πχ οπως τον Δια οταν εβγαινε παλια το καλοκαιρι με το Bresser μου. Εσυ τον εβλεπες με πολυ καλο κοντραστ ή ηταν ακαθοριστος στο σχημα του?

 

Εντωμεταξυ εχω κανει και Collimation (σας το ειχα δειξει και με φωτογραφιες) οποτε δεν παω εκει.....

 

Παιδια ασχετο αλλα εφαγα εννννααααα κρυωμα τις προαλλες που βγηκα εξω στο μπαλκονι για να δω την Σεληνη, τον Αρη κτλ που εχθες και προχθες ημουν dead!

 

ξεπαγιασα αλλα κολλησα. Εβαλα ενα Antifleece αλλα δεν με προστατεψε καλα. Εν τω μεταξυ τα ροδακια στο Dob κανουν θαυματα!!! Πολυ σταθερο παιδια και αξιζουν πραγματικα... Το μετακινουσα σαν να χορευα μαζι του σε καποιες στιγμες αλλα εμενε μετα σταθεροτατο χωρις να μπαλατζαρει. Try it!

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά απόψε αποφάσισα να κάνω έλεγχο για ευθυγράμμιση των κατόπτρων. Κοιτώντας λοιπόν το πρωτεύον κάτοπτρο από την είσοδο του σωλήνα διαπίστωσα ότι υπάρχουν πάνω του κάποια μαύρα στιγματάκια σαν τελίτσες. Μιλάμε για 6-7 μικρά στιγματάκια. Έχει προσέξει κανείς κάτι ανάλογο στο δικό του DOΒ; Είναι φυσιολογικό ή έχει πρόβλημα;
Γιώργος Αλεξίου
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νομίζω πως αυτό έχει αναφερθεί και παραπάνω σε αυτό το post, δυστυχώς δεν θυμάμαι που ακριβώς για να κάνω παράθεση. Αν θυμάμαι καλά δεν συντρέχουν λόγοι ανησυχίας, αλλά αν θες, ψάξε πάλι λίγο τα σχετικά posts :wink:
[-o< plz keep the sky clear!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

Εγω παντως οσο και να προσπαθησα (αν και εχει Σεληνη και ειδα μονο μια μερα που ειχε καθαρο ουρανο) νεφελωματα παπαλα!!!

 

Δεν ξερω τι να υποθεσω... ΟΤαν βλεπεις νεφελωμα το βλεπεις καθαρα ή κατι θολο ή μια αχνη συγκεντρωση αστρων??

 

Ερωτω γιατι δεν εχω δει ακομα....

 

Χμμ, μάλλον δεν έχεις καταλάβει τι πρόκειται να δεις μέσα απο το προσοφθάλμιο.Δες τα σκίτσα που λέει η Κατερίνα, έτσι θα ξέρεις ακριβώς τι να περιμένεις.Επίσης ένα φίλτρο θα βοηθούσε πολύ, πχ OIII.

 

Eγω πάντως φίλε Altinakis που είδα για πρώτη φορά το νεφέλωμα του Ωρίωνα εντυπωσιάστηκα παρόλο που το είδα από Αθήνα και όταν λέμε Αθήνα εννοώ καρακέντρο (Ηilton μεριά) Ρε παιδιά sorry αν είμαι λίγο off topic αλλά το φίλτρο νεφελωμάτων βοηθάει αρκετα?

EQ6 Sky Scan Pro, Skywatcher dob 8, Skywatcher 70/500, Canon 400D, Webcam PHILIPS - SPC900NC
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά απόψε αποφάσισα να κάνω έλεγχο για ευθυγράμμιση των κατόπτρων. Κοιτώντας λοιπόν το πρωτεύον κάτοπτρο από την είσοδο του σωλήνα διαπίστωσα ότι υπάρχουν πάνω του κάποια μαύρα στιγματάκια σαν τελίτσες. Μιλάμε για 6-7 μικρά στιγματάκια. Έχει προσέξει κανείς κάτι ανάλογο στο δικό του DOΒ; Είναι φυσιολογικό ή έχει πρόβλημα;

 

Και εμένα το δικό μου έχει τέτοια μαύρα στιγματάκια. Μάλιστα ένα απο αυτά είναι περίπου 3 χιλιοστά αλλά απο ότι μου είπαν τα παιδιά μάλλον δεν υπάρχει πρόβλημα..

 

Δες το ανάλογο link

 

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=6539

EQ6 Sky Scan Pro, Skywatcher dob 8, Skywatcher 70/500, Canon 400D, Webcam PHILIPS - SPC900NC
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το φίλτρο νεφελωμάτων βοηθάει αρκετά αλλά σε μερικά νεφελώματα. Το νεφέλωμα του Ωρίωνα, M57, M27 π.χ. είναι καλύτερα χωρίς φίλτρο. Όμως η δαντέλα, βορείου Αμερικής δεν φαίνονται καν χωρίς φίλτρο ενώ με φίλτρο απλά εμφανίζονται από το πουθενά! Κάποια άλλα πάλι π.χ. Μ8, Μ20, Μ16. Μ17, Helix κτλ είναι καλύτερα με φίλτρο. Πάντα για σκοτεινούς ουρανούς μιλάμε.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ρε παιδιά sorry αν είμαι λίγο off topic αλλά το φίλτρο νεφελωμάτων βοηθάει αρκετα?

 

Ναί, ειδικά ένα φίλτρο οξυγόνου (OIII) βοηθάει πάρα πολύ.Ανεβάζει το contrast κατακόρυφα και κάποια νεφελώματα ουσιαστικά "ξεπετάγονται" απο το πουθενά!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το φιλτρο αυτο ποσο κανει. Υπαρχει σχετικο λινκ???

 

Γκκκκρρρρρρρρρρ! Θα δαγκασω κατι απο τα νευρα μου!! :lol:

 

Θα σκασω αν δεν δω νεφελωμα του Ωριωνα Draco!!!

 

Και ειμαι και εκτος πολης σχεδον γ....ο!!!!

 

Το βραδυ εχει πισσα εξω και γω δεν μπορω να δω κανενα νεφελωμα.

 

Αντε να καθαρισει ο ουρανος να βγω το βραδυ στον Νοτιο μπαλκονι να τον ψαξω εκει λιγο ψηλοτερα...

 

Ειδα στο Stellarium οτι κατα της 02:00 βγαινει και ο Σειριος...

 

Ερωτηση 2: Ο Σειριος φαινεται σαν δυνατο αστερι? Ξεχωριζει αμεσως? Αν ναι να τον εχω για οδηγο για να βρω το Νεφελωμα του Ωριωνα μετα...

 

Σωστο?

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Altinakis, εντόπισε τον αστερισμό του Ωρίωνα, βγάζει μάτι. Και μετά βρίσκεις και το νεφέλωμα. Φαίνεται και με γυμνό μάτι!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάντως είναι φοβερό πόσο διαφέρουν οι συνθήκες του ουρανού από περιοχή σε περιοχή!! πώς το καταντήσαμε έτσι ρε γμτ!!??Συμπάσχω με τον σύντροφο Altinakis που από προάστιο (και καλά) της Αθήνας αυτά που βλέπω είναι... :frown:

 

Ο σωλήνας επ' ώμου λοιπόν, και πάμε για τας εξοχάς!! :cheesy: :cheesy:

 

PS: Altinakis και εγώ τον Άρη ακριβώς έτσι όπως λες τον έχω δει, για νεφέλωμα Ωρίωνα ούτε κουβέντα (αν και δεν το έχω προσπαθήσει τόσο, έχω εμπόδια όταν είναι χαμηλά νωρίς), αλλά είπαμε: δεν χάνουμε την υπομονή μας! :cheesy:

[-o< plz keep the sky clear!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΝΑΙ! Δεν τα παραταμε ποτε!

 

Μολις επανηλθα απο το κρυωλογημα και λεω να παω συντομα για νεο! :cheesy:

 

Αλλα τον Ωριωνα θα τον βρω και ας γινω Γετι!!!!!!!!

 

Που θα μου παει ο ατιμος ρε συ Μανο θα τονε βρω!

 

Να ανοιξει μονο λιγακι ο ουρανος...

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα τον βρεις 100% τον ωριωνα!!!Ηταν ο πρωτος αστερισμος που αναγνωρισα!!

Ποτε δε θα το ξεχασω.....

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μην μου τα λες ετσι γιατι ειμαι ευαισθητος :oops: .

 

Μακαρι να νιωσω και γω ετσι φιλε μου.... μακαρι...

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα τον βρεις 100% τον ωριωνα!!!Ηταν ο πρωτος αστερισμος που αναγνωρισα!!

Ποτε δε θα το ξεχασω.....

 

Παρομοίως!! Ο πρώτος αστερισμός πλην των αειφανών που τους ήξερα από παιδάκι. Αξέχαστη στιγμή.......

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μην μου τα λες ετσι γιατι ειμαι ευαισθητος :oops: .

 

Μακαρι να νιωσω και γω ετσι φιλε μου.... μακαρι...

 

Τόν είδα πρώτη φορά στά μαθήματα προσανατολησμού στούς προσκόπους άλλοι ουρανοί τότε 1952....Από τόν Μάρτιο τόν βλέπω μέ τό ντόμπ άαααλλο πράμα.Στήν φωτό πού ανέβασα βλέπεις τήν περιοχή τού ουρανού

στήν Ανατολή, γύρω στίς 22.00 αυτές τίς μέρες,θά τόν καταλάβης εύκολα από τό σχήμα του.Εγώ έχω ένα απλό ΄φιλτρο νεφελωμάτων 30 περίπου ευρώ,καί ξεχωρίζη τό Μ42. Η φωτό είναι στίς 9-9-2007 03.00π.μ. στό ίδιο περίπου ύψος είναι αυτές τίς μέρες

1579233738_ORION9_9_2007.thumb.jpg.82f83408fb335b6fdc9106d0991c71c1.jpg

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Sevax, ευχαριστω πολυ!

 

Θα εχω τη φωτο σου πλαι μου!!

 

Μονο να φυγουν τα συννεφα!

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Altinaki, δεν υπάρχει περίπτωση να χάσεις τον Ωρίωνα τον κυνηγό..... Και για μένα ήταν ο πρώτος αστερισμός που αναγνώριζα ως ενήλικας βέβαια.... Ο πρώτος πρώτος ήταν η άρκτος. Θα τον βλέπουμε όλο το χειμώνα οπότε οι ευκαιρίες θα είναι άπειρες.... Το νεφέλωμα ειδικά από τους δικούς σου ουρανούς φαίνεται και με γυμνό μάτι... με το dob.... θα είναι τέλειο....

 

Το νεφέλωμα φαίνεται κάτω από την ζώνη του και σε οδηγούν τρία με τέσσερα (ανάλογα τον ουρανό) αστέρια. Κοίτα και πάνω αριστερά στον αστερισμό για να δεις τον μπετελγκιζ..... απλά τέλειος αστέρας.

 

Για τον σείριο τα πράγματα είναι εύκολα.... Αν δεν τον αναγνωρίσεις αμέσος (υπέρλαμπρος) τότε κοίτα Ν ΝΑ. Αν "τραβήξεις" μια νοητή γραμμή από τα αστέρια που σχηματίζουν την ζώνη του Ωρίωνα και άλλη μία από τον Ρίγκελ (το κάτω δεξιά αστέρι του Ωρίωνα) συναντιούνται στον σείριο.

 

Προτίμησε να τον δεις μετα τις 2 με 3 τα ξημερώματα που ανεβαίνει ψηλά.

Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.

 

Arthur C. Clarke

 

 

http://vip-digital-imaging.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστω Βασιλη. Το ξερω οτι αυτη την φορα θα πετυχει!

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.

 

Arthur C. Clarke

 

 

http://vip-digital-imaging.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Draco έγραψε :

Και εμένα το δικό μου έχει τέτοια μαύρα στιγματάκια. Μάλιστα ένα απο αυτά είναι περίπου 3 χιλιοστά αλλά απο ότι μου είπαν τα παιδιά μάλλον δεν υπάρχει πρόβλημα..

 

Δες το ανάλογο link

 

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=6539

 

 

Ευχαριστώ πολύ. Κι εγώ πήρα τηλ. στο Πλανητάριο Θεσσαλονίκης που το αγόρασα και μου είπαν ότι πιθανώς να είναι σκουπιδάκια που έχουν κολλήσει λόγω μαγνητισμού. Πάντως απ' ότι φαίνεται δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας.

Γιώργος Αλεξίου
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

τα μαυρα στο πρωτευον ειναι απο πλαστικο του τηλεσκοπιου εκει που εφαρμοζει το καπακι :wink: σημερα ειδα ατμοσφαιρα στον αρη..εννοωντας τα περιεργα σχηματα στην επιφανεια του..κ ειδα κ κρονο =D> =D> κιτρινος κ σαν ψευτικος σαν παιχνιδι!!!δεν το περιμενα.. :cheesy:
αστερακι μου λαμπρο :cheesy: ..
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης