Jump to content

Skywatcher Dobsonian 8" : Τελικά πόσοι είμαστε;


Altinakis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα τον βρεις 100% τον ωριωνα!!!Ηταν ο πρωτος αστερισμος που αναγνωρισα!!

Ποτε δε θα το ξεχασω.....

 

Πηγαινω το πρωι για δουλεια φιλε στις 6.45 και τον βλεπω πεντακαθαρα ψηλα και προς τον ΝΟΤΟ. Διακρινω καθαρα ακομη και το νεφελωμα. Φαινεται πεντακαθαρα.

 

Και ομως αδερφε ακομη δεν τον εχω δει απο το τηλεσκοπιο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 352
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Παιδιά απόψε αποφάσισα να κάνω έλεγχο για ευθυγράμμιση των κατόπτρων. Κοιτώντας λοιπόν το πρωτεύον κάτοπτρο από την είσοδο του σωλήνα διαπίστωσα ότι υπάρχουν πάνω του κάποια μαύρα στιγματάκια σαν τελίτσες. Μιλάμε για 6-7 μικρά στιγματάκια. Έχει προσέξει κανείς κάτι ανάλογο στο δικό του DOΒ; Είναι φυσιολογικό ή έχει πρόβλημα;

 

Τα μαύρα στιγματάκια λογικά είναι τρήματα από το μαύρο στεφάνι επάνω στο τηλεσκόπιο που πέφτουν από το βάλε βγάλε του καπακιού...κολλούν καμιά φορά στο καθρέφτη..Γιαυτό πρέπει όταν βγάζουμε και βάζουμε το καπάκι να το κάνουμε αργά και απαλά...Καθάρισε την βάση που κάθετε το καπάκι με ένα πανί με λίγο νερό..Εμένα μου είχε αφήσει λίγα τρήματα στο πανί..Τώρα αν θέλεις να καθαρίσεις κάποιο κολλημένο σκουπιδάκι αγόρασε ένα ακριβό πινέλο λίγο χοντρό με πολύ μαλακή τρίχα και δέσε το σε ένα κοντάρι οτιδήποτε.πλησιάζεις στο σημείο και απαλά το χαϊδεύεις Προσοχή το πινέλο μη το πιάσεις με τα χέρια γιατί τα δάχτυλα έχουν λίπος...θέλει λίγο να είσαι επιδέξιος..Εγώ το έκανα και έφυγαν όλα..Μου το είπε ένας παλιό στον χώρο αυτός κάτι θα ξέρει!

www.retrovisions.gr

www.retrosystem.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

γειά χαρά και απο μένα...

Καινούργιος στο Dobson club,καινουργιος και στο φόρουμ αν και το παρακολουθώ εδω και καιρό και η πληροφόριση ήταν πολύτιμη για την επιλογή τηλεσκοπίου!

Αγόρασα λοιπόν πριν απο κανα μήνα το 8ιντσο skywatcher και είμαι πολυ ικανοποιημενος,οχι ομως και απο τον 10mm μανίσιο Plossl !!

Σε σχεδόν σκοτεινό ουρανό το δοκίμασα για πρώτη φορά το Σαββατοκύριακο και κατάφερα να δω καμιά 15αριά στοχους...δυστυχώς δεν ημούν καλά προετοιμασμένος με χαρτες και το επιπεδόσφαιρο ειναι λιγο μπέρδεμα!! ](*,)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παρε εναν barlow οσο πιο γρηγορα μπορεις και δεν θα χασεις!!!

 

Ειδα τον Kρονο με μεγαλυτερη μεγενθυνση και ηταν ολα τα λεφτα!!!

 

Το 10mm ειναι πιο σκοτεινο νομιζω απο το 25mm αλλα ειναι μια καλη αρχη αυτα.

 

Με τον Barlow (εγω πηρα τον Televue 3x) θα εχεις και καλυτερη ποιοτητα στα ιδια προσοφθαλμια (οχι και φοβερη ετσι) και μπορεις να δεις με τον 25mm και με τον Barlow καλυτερα απο οτι θα εκαμνες με τον 10mm που ειναι λιγο ασαφης.

 

Χριστουγεννα ερχονται!!!

 

Κανε ενα δωρο!!

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω προγραμματίσει να πάρω barlow μέσα στην επόμενη βδομάδα αλλα μαλλον προσανατολίζομαι για τον 2χ.

το κακό με τον 10αρι ειναι οτι περα απο το οτι δεν έχει καλη φωτεινότητα,

δεν μου νετάρει καλα!!βεβαια αυτό μπορει να οφείλεται στο colimation των οπτικων......Η αλήθεια ειναι πως ήθελε λιγο διόρθωμα ο πρωτεύων.

Τον διόρθωσα προχτες αλλα δεν είχα την ευκαιρια να δοκιμασω σε παρατήρηση.δυστυχως το μικρο κλειδι αλεν που ειχε το τηλεσκοπιο μαζι,παραειναι μικρο για τις αλεν ασφαλισης του πρωτεύων!!!αυτο που εκανα

ηταν να σφίξω τερμα την αντιδιαμετρικη βιδα και να χαλαρωσω λίιιγο τις αλλες δύο...αναρωτιέμαι αν ειναι λαθος να ειναι σφιγμενη εστω μια απο αυτες τις βίδες... :?:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι βίδες άλεν είναι για να ξεσφίγγεις τις κανονικές βίδες. Με τις κανονικές βίδες ρυθμίζεις το 1ον. Αφού το ρυθμίσεις, σφίγγεις μετά τις άλεν ώστε να μένει στη θέση του.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τις αλεν δεν τις πειραξα καν μιας και το κλειδακι που ειχε το τηλεσκοπιο ηταν πιο μικρο και δεν <επιανε> καθολου.

Το ρυθμισα με τις μεγαλες αλλα το αποτελεσμα ηταν η μια να ειναι τερμα σφιγμένη...και αυτο δεν ξερω κατα ποσο ειναι σωστο!

Ισως αν χαλαρώσω και τις 3 για 1/4 της στροφης να ειναι οκ αλλα επειδη ηταν 1η προσπαθεια για colimation και χωρις κλειδι αλεν,το αφησα ετσι.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα σε όλους...

Αν και από παλιά είχα την επιθυμία να αγοράσω ένα τηλεσκόπιο και εγώ, και να ασχοληθώ με την παρατήρηση του μακρόκοσμου αν και αρχάριος πάντα, αποφάσισα τελικά να παραγγείλω αυτές τις μέρες τι άλλο, το 8" dob...Αν και δεν γνώριζα πολλά πράγματα σχετικά, με την βοήθεια σας εδώ στο forum κατέληξα στην εν λόγο επιλογή και ελπίζω να μείνω ευχαριστημένος όπως και εσείς...

Θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις πριν την παραγγελία και θα ήθελα να μου απαντήσετε όσο γίνεται πιο γρήγορα, ώστε αν είναι να το παραγγείλω ακόμα και σήμερα....

Το συγκεκριμένο τηλεσκόπιο διατίθεται σε ένα μόνο χρώμα (το άσπρο) καθότι δεν είναι λίγο έντονο για νυχτερινή παρατήρηση;;Επίσης υπάρχουν έξοδα αποστολής από το Πλανητάριο και αν υπάρχει δυνατότητα παραγγελίας από εξωτερικό σε συμφέρουσα τιμή κάποιου άλλου τηλεσκοπίου όπως το dob 10" από http://www.optcorp.com/product.aspx?pid=1-600-602-1104-3342

[/url]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ το παρήγγειλα από πλανητάριο Αθήνας χωρίς μεταφορικά! Δεν νομίζω να αξίζει να το φέρεις απ' έξω. Δεν γλυτώνεις τελωνείο με τόσο μεγάλο δέμα.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

1) Βγαινει μονο σε λευκο χρωμα... Και εμενα με χαλουσε στην ιδεα οτι θα εινα σαν κουραμπιες αλλα μολις ειδα το μεγεθος του με..... ψαρωσε και ολα ειναι τελεια... Δεν θα ελεγα ομως αν ηταν σε χρωμα σκουρο μπλε πχ. :wink: :wink:

 

2) Ποια μεταφορικα βρε?? Απο θεσσαλονικη δεν εισαι?? Πανε στο Πλανηταριο Θεσσαλονικης , οδο πολυτεχνιου 41 κοντα στην Τσιμισκη και παρτο οπως καναμε ολοι!!! O:) O:) O:)

 

Τετοια τιμη δεν ξερω αν θα βρεις και απο εξω να το παρεις....

 

Και πιστεψε με το Skywatcher μονο μαπα δεν ειναι...

 

Αυτα και πιστευω να σε βοηθησα οσο μπορουσα...

 

Κανε οσες ερωτησεις θελεις, δεν μας χαλας καθολου... =; =;

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά γνωρίζετε για πόσο καιρό θα ισχύει η προσφορά και αν βγαίνουν τέτοιες προσφορές ανα τακτά χρονικά διαστήματα;

Άγγελος Μακρής

 

www.aggelosmakris.com

www.facebook.com/aggelosmakrisnightscapes

www.instagram.com/aggelos_makris

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η προσφορά έχει πλέον "μονιμοποιηθεί" και επαναλαμβάνεται συνέχεια. Λογικά θα συνεχίσει έτσι.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

παιδια ισως κι εγω γινω κατοχος ενος dobsonian skywatcher 8'' αλλα για την αγορά του με δυσκολεύει το γεγονός οτι δεν έχω μέρος για να το στήσω. Μακάρι να βρω καποια ιδέα και να το αγοράσω αφού διαβάσω πρωτα τα σχετικά.....
keep going alone......
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τελικά μάλλον η προσφορά αυτή τελείωσε! :shock:

Έτσι λέει στο site του Πλανηταρίου...

Άγγελος Μακρής

 

www.aggelosmakris.com

www.facebook.com/aggelosmakrisnightscapes

www.instagram.com/aggelos_makris

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νομίζω ότι τα 299 ευρώ ισχύουν ακόμα απλά...

 

ΝΕΕΣ ΠΑΡΑΛΑΒΕΣ ΑΝΑΜΕΝΟΝΤΑΙ ΑΡΧΕΣ ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2008
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για σας νομιζω πως πειρα το τελεφτεο αυριο το παραλαμβανω ελπιζω να μηνω ικανοπιημενος ειναι η προτη φορα που περνω τηλεσκοπιο και διαλεξα το DObsoniac 8" απο της ναναφορες σας :)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλισπερα σημερα το πρωη παρελαβα το dob 8''SkyWatcher το προτομου τηλεσκοπιο αφου το σηναρμολογισα το ανιξα απο μπροστα να δω πος ειναι εχοντας ενα φακο led και παρατιροντας το πρωτευον κατοπτρο φενετε πος το μισο ειναι καπος θολο

σαν να ηπιρχε καπια ζελατινα προτα απανο και βγασοντα στιν αφισε αποτιπομα

να ανισιχω? δεν δοκιμασα ακομα να το ανιξω να δω αν καθαριζει

Ειμε πολι ατιχος ολοι μερα ηταν μια χαρα γιατι σινεφιασε

 

:?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τι να σου πω δεν φαίνεται καλά.Δεν παίρνεις κ ένα τηλέφωνο στο πλανητάριο?Αν όντως είναι από ταινία είναι απαράδεκτο.
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης