Jump to content

Skywatcher Dobsonian 8" : Τελικά πόσοι είμαστε;


Altinakis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπορώ να πω πλέον πως είμαι και εγώ ένα ευτυχισμένος κάτοχος!! το πήρα πριν λίγο και το έστησα!! Βρε παιδιά δεν είναι πολύ πιο όμορφο απ'ότι στις φωτογραφίες?? Μαλλον ενθουσιάστηκα πολύ!!

Κανένα tip έχετε να μου προτείνετε?? Πάντως τα τραπεζάκια από το IKEA που έχουν 10 euro είναι ότι πρέπει για να μεγαλώσει το ύψος!!

0235_600x450.jpg.a8428a75c284569a7e08c641ba60350b.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 352
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Έχει βάλει κανένας ροδάκια στην βάση του dob?? αν ναι..τι ροδάκια και από που τα πηρατε? Ευχαριστώ!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλώς και τους νέους!!!! Μπράβο για την επιλογή σας, είναι βέβαιο πως δεν θα το μετανιώσετε.

Παναγιώτη το είχα κάνει και εγώ για κάποιο καιρό αλλά τις έβγαλα μετά επειδή στο μικροπάξιμο είχα

κουνήματα. Δες και το σχετικό ποστ με εικόνες από διάφορες μετατροπές. Επίσης οι ρόδες θα είναι 3

και με στοπ.

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=7483&highlight=%F1%EF%E4%E1%EA%E9%E1

 

Καλά μαστορέματα!! :mrgreen:

Gazing at the universe through the ΄Eyes΄ of an astrophotographer...!!!

http://www.astrothemis.gr

 

Greek Astrophotography Discord Chat!

https://discord.gg/2DUPacrNfM

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά καλησπέρα!! Μόλις έκανα την πρώτη μου παρατήρηση με το dob! Ειδα νεφέλωμα Ορίωνα και τον Άρη. Το θέμα μου είναι το εξής. Με τοιν Νεφέλωμα έμεινα πολυ ικανοποιημένος!! Αλλά με τον Άρη πλήρη απογοήτευση!! Δεν κατάφερα να διακρίνω καμία λεπτομέρεια ενώ το χρώμα του πότε το έβλεπα κοκκινο και πότε λευκό!! Θα ήθελα να μου πείτε εσείς με τα δικά σας dob 8" τι ακριβώς βλέπετε και αν έχετε καμία ειδική συμβουλή για να δω και εγώ κάτι παραπάνω!!

 

*ΥΓ.. Χρησιμοποίησα προσοφθάλμια 20mm , 25mm, 12mm, 10mm, 4mm και σε συνδιασμό με barlow x2.

 

Επίσης πόνεσε πολύ η μέση μου, στην επόμενη παρατήρηση το dob πάνω σε τραπεζάκι σίγουρα!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

σε σκοτεινο ουρανο εκτος πολης θα δεις πολλα περισσοτερα. εισαι σιγορος οτι εβλεπες τον αρη; για να λες οτι αλλαζε χρωμα μαλλον μου μυριζει κακο seeing κανε παρατηρηση και αλλες ημερες με λιγοτερο αερα στα ανωτερα στρωματα της ατμοσφαιρας. επισης δοκιμασε την πλαγια οραση. δηλαδη βαλε τον στοχο στον κεντρο του προσοφθαλμιου αλλα να κοιτας προς τα ακρα του προσοφθαλμιου συνηθως εμφανιζονται περρισοτερες λεπτομεριες απο τον στοχο που βλεπεις. εαν σε ενοχλει καποιο φως και ιδιαιτερα αν βλεπεις απο την πολη σκεπασε το κεφαλι σου με μια μεγαλη πετσετα ωστε να περιορισεις το ανεπιθυμητο φως επισης στησε το τηλεσκοπιο σου σε σημειο που να το χτυπαει οσο το δυνατον λιγοτερο φως γινεται.

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

H αλήθεια είναι πως λογικά στα ανώτερα στρώματα πρέπει να έχει πολύ αέρα!! Θα ξαναβγώ το βράδυ αργά για δω τον κρόνο!! Γενικά μπορείς να μου πεις με ποιες μεγενθύνσεις έχω τις περισσότερες πιθανότητες να διακρίνω κάτι?? Στον Κρόνο ας πούμε θα δώ κάτι παραπάνω ή θα βλέπω πάλι μία φωτεινή μπάλα?? Επίσης με το dob πάντα, για κρόνο και άρη τι λεπτομέρειες μπορείς να δείς? Ξέρω πως κάνω πολλές ερωτήσεις αλλά περίμενα μέρες τώρα καθαρό ουρανό.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και εγω τον Αρη φιλε μου ετσι τον ειδα αλλα με τον Κρονο επαθα πλακα!Ο`Αρης σε εμενα φαινοταν μια πορτοκαλι σφαιρα αλλα δεν αλλαζε χρωματα :-k
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

μολις μου αναπτέρωσες το ηθικό!! για πες!! Στον Κρόνο τι κατάφερες να διακρίνεις??
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ηταν τελειος!Μικρος μεν αλλα μπορεις να διακρινεις πολυ καθαρα τους δακτιλιους!Επισης προσπαθησε να δεις την ανδρομεδα ειναι και αυτη τελεια :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε ziorange κοιτώντας τον Άρη με το 8” εγώ μπόρεσα να διακρίνω λεπτομέρειες όπως τους λευκούς του πόλους και σκοτεινές κοιλάδες Χωρίς την χρήση κάποιου φίλτρου.Eίμαι σίγουρος πως και εσύ θα τα καταφέρεις αν το seeing είναι καλό!!! :wink:Ωστόσο θα βοηθούσε ένα φίλτρο Νεοδυμίου moon & skyglow!!! :!:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

παιδιά μόλις είδα τον πρώτο μου Κρόνο!!! Είμαι πολύ ενθουσιασμένος και χαρούμενος!! Το θέαμα ήταν καταπληκτικό!! Το μόνο που μου έσπασε λίγο τα νεύρα είναι μικρές κινήσεις στις μεγάλες μεγενθύνσεις με την βάση που έχει το dob!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Νέος και εγώ στον χώρο πρώτο μου ποστ.

Να σας ευχαριστήσω για τις συμβουλές σας που διαβάζω τόσο καιρό. Είμαι και εγώ κάτοχος dob 8'' από εχθές και με μια μικρή δοκιμή που έκανα είμαι κατενθουσιασμένος.

:D

254 Skyliner FlexTube goto, 200PDS, 130PDS, StarTravel 120, EvoStar 72 ED DS, EvoStar 120 ED DS.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αχ ανυπομονώ! Εγώ πιθανότατα να το πάρω την άλλη Παρασκευή αλλά δεν αντέχω άλλο!!! :P
π = ΑΕΙ Ο ΘΕΟΣ Ο ΜΕΓΑΣ ΓΕΩΜΕΤΡΕΙ ΤΟ ΚΥΚΛΟΥ ΜΗΚΟΣ ΙΝΑ ΟΡΙΣΗ ΔΙΑΜΕΤΡΩ ΠΑΡΗΓΑΓΕΝ ΑΡΙΘΜΟΝ ΑΠΕΡΑΝΤΟΝ ΚΑΙ ΟΝ ΦΕΥ ΟΥΔΕΠΟΤΕ ΟΛΟΝ ΘΝΗΤΟΙ ΘΑ ΕΥΡΩΣΙ... :-k
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ενα πολυ καλο τηλεσκοπιο που με τον καταλληλο εξοπλισμο π.χ. moon&skyglow βλεπεις τρομερα.Καποια στιγμη θελω να του αλλαξω βαση για να κανω αστροφωτογραφηση.

ΗΡΘΑ ΝΑ ΣΤΑΘΩ ΣΕ ΕΝΑΝ ΚΟΣΜΟ

ΚΑΙ ΝΑ ΑΤΕΝΙΣΩ ΕΝΑΝ ΑΛΛΟΝ!!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νέος και εγώ στον χώρο πρώτο μου ποστ.

Να σας ευχαριστήσω για τις συμβουλές σας που διαβάζω τόσο καιρό. Είμαι και εγώ κάτοχος dob 8'' από εχθές και με μια μικρή δοκιμή που έκανα είμαι κατενθουσιασμένος.

:D

 

Καλως ηρθες κ εδω. Φιλαρακι ο Μιχαλης...κυλισε κ αυτος \:D/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χρόνια Πολλά dm. Τα μάτια σου να χορτάσουν άστρα, τα όνειρά σου φως, το κορμί σου καρπούς, το μυαλό σου γνώμη και αγάπη η καρδιά σου.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δεν περνάνε οι ώρες!!! Αύριο το περιμένω από την acs μαζί με την καινούρια έκδοση του Nightwatch!

ελπίζω να μελετήσω αρκετά γιατί το Σάββατο θα το πάρω στο εξοχικό, στον κατασκότεινο ουρανό του Πλυμηριού( στο ένα χέρι θα είναι η μαγειρίτσα και στο άλλο το επιπεδόσφαιρο :D )!

να προσθέσω ότι μένω Ρόδο ;)!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βαλτε και μενα στη λιστα παιδια ....

Ωραιο το 8αρακι αλλα δυστηχως δεν το εχω παει ακομα σε σκοτεινο ουρανο, τυχεροι οσοι ζουν μακρια απο το τρελλαδικο

που λεγεται Αθηνα... 8-[

Γεια χαρα και ευχαριστω για τα ψαρια!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν περνάνε οι ώρες!!! Αύριο το περιμένω από την acs μαζί με την καινούρια έκδοση του Nightwatch!

ελπίζω να μελετήσω αρκετά γιατί το Σάββατο θα το πάρω στο εξοχικό, στον κατασκότεινο ουρανό του Πλυμηριού( στο ένα χέρι θα είναι η μαγειρίτσα και στο άλλο το επιπεδόσφαιρο :D )!

να προσθέσω ότι μένω Ρόδο ;)!

Τέλειααααα!!!! :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπον παιδια, λεω να μαζευτουμε ολοι μαζι και να κανουμε νεο ρεκορ Guinness για τα περισσοτερα 8'Dob στον ιδιο χωρο!

Περικλης

 

ΔS>0: A change we can believe in.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προσθέστε κι εμένα! Χθες το πήρα!!! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
π = ΑΕΙ Ο ΘΕΟΣ Ο ΜΕΓΑΣ ΓΕΩΜΕΤΡΕΙ ΤΟ ΚΥΚΛΟΥ ΜΗΚΟΣ ΙΝΑ ΟΡΙΣΗ ΔΙΑΜΕΤΡΩ ΠΑΡΗΓΑΓΕΝ ΑΡΙΘΜΟΝ ΑΠΕΡΑΝΤΟΝ ΚΑΙ ΟΝ ΦΕΥ ΟΥΔΕΠΟΤΕ ΟΛΟΝ ΘΝΗΤΟΙ ΘΑ ΕΥΡΩΣΙ... :-k
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης