Jump to content

Skywatcher Dobsonian 8" : Τελικά πόσοι είμαστε;


Altinakis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 352
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

H πλάκα είναι οτι ο φίλος που ανοιξε αυτη τη συζητηση πουλησε το dob 8 και αγόρασε Meade LX200 8" :cheesy: :cheesy: #-o #-o ΟΚ ΒΑΛΤΕ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΑΠΟ ΠΕΡΥΣΙ ΤΟ ΕΧΩ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 1 ΧΡΟΝΟ ΑΓΟΡΑΖΩ ΖΟΟΜ HYPERION KAI POWERMATE 2,5Χ . (ΣΥΝΟΛΙΚΟ ΚΟΣΤΟΣ 346,00 EURO. 2EURO ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΙΔΙΟ ΤΟ ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΟ!!) ΑΝΤΕ ΝΑ ΔΩ ΠΟΣΟ ΚΑΛΑ ΘΑ ΔΩ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΑ ΜΑΜΗΣΙΑ ΠΡΟΣΟΦΘΑΛΜΙΑ! (ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΗ ΠΟΙΚΙΛΙΑ ΚΑΙ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΕΙΚΟΝΑΣ!)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα έχετε εξαντλήσει στο Πλανητάριο. Εύχομαι να τα ευχαριστηθείτε.

Όταν εγώ ρώτησα για το δικό μου τηλεσκόπιο απάντησε ένας με ένα παραπλήσιο και ένας που το είχε πουλήσει! Εσείς ανεβάζετε κυβέρνηση.

Netronio, δεν θα μετανιώσεις ούτε για τον Zoom ούτε για το Powermate.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Είναι γεγονός σήμερα 2/6/2010 για μένα, η παραλαβή ενός τηλεσκόπιου Dobsonian 8" Sky-Watcher.

 

Η αίσθηση της αναμονής, μετά από πολλές μέρες αναζήτησης-διαβάσματος (Nightwatch)-ενημέρωσης μέσα από το AstroVox και όχι μόνο, ήταν γλυκιά και η αποκορύφωση της ήταν φυσικά η στιγμή της παραλαβής του.

 

Δεν έχω λόγια....

 

Το μόνο που μπορώ να πω είναι ένα μεγάλο ευχαριστώ γιατί, με τις συμβουλές σας με καθοδηγήσατε να πάρω τις σωστές αποφάσεις έτσι ώστε να ασχοληθώ με την ερασιτεχνική αστρονομία χωρίς να υποπέσω παρορμούμενος σε λανθασμένες και άστοχες αγορές.

 

Και πάλι ευχαριστώ.

Με εκτίμηση

Άρης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 μήνες αργότερα...
Λοιπον παιδια, λεω να μαζευτουμε ολοι μαζι και να κανουμε νεο ρεκορ Guinness για τα περισσοτερα 8'Dob στον ιδιο χωρο!

 

Ειλικρινα, πολυ ωραια ιδεα και τρελη ταυτοχρονα. :roll: Το μονο προβλημα ειναι οτι καποιοι θα εχουν προβλημα με την μεταφορα. Εγω παντως θα ερθω αν ειναι να μαζευτουμε. :cheesy:

Ένα τηλεσκόπιο....

 

....για να κοιτάς πλανήτες μακρινούς

κομήτες και αστέρια

και να ονειρεύεσαι κάτω από το φώς του φεγγαριού

κόσμους μαγικούς και αλλιώτικους!!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το θεμα ειναι για τα dobsonian, οποτε παιζει ρολο η βαση.

Αν ειναι να παμε για το ρεκορ θα σας βαλουμε πισω απο καποιον ευσομο να κρυβει τη βαση και να φαινεται ο σωληνας μονο. :-note :lol:

Ένα τηλεσκόπιο....

 

....για να κοιτάς πλανήτες μακρινούς

κομήτες και αστέρια

και να ονειρεύεσαι κάτω από το φώς του φεγγαριού

κόσμους μαγικούς και αλλιώτικους!!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Προσφατα αγορασα και εγω το Skywatcher Dobsonian 8'' με κατοπτρο pyrex.

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=657#addspecs

 

Το τηλεσκοπιο πλέον συνοδευεται με ένα προσοφθαλμιο LET 28mm (2'') .

Σαν αμεση αναβαθμηση αγορασα ένα ακόμα Skywatcher προσοφθαλμιο LET 9mm(1,25'') και ένα φακό barlow x 2 (Skywatcher , δεχεται προσοφθαλμια 2''& 1,25'').Εχω επισης αγορασει το skyscout.Αναγνωριζω οτι χρειαζομαι ενα φιλτρο για το φεγγαρι και ενα φιλτρο Ο-ΙΙΙ και έναν ερευνητή telrad.

 

Αν το τηλεσκοπιο εχει ως στοιχεια:

Διάμετρος : 200 mm

Εστιακή Απόσταση : F 1200 mm

 

με την παρουσα κατάσταση έχω τις εξης μεγεθυνσεις:

9mm 28mm

 

χωρις barlow 133x 43x

με barlow 266x 86x

 

Η ερώτηση είναι τι προσοφθαλμια (σε χιλιοστά και σε ευρητητα πεδιου)θα πρεπει ακομα να προμηθευτω ωστε να μπορω να παρατηρησω ένα ευρος αντικειμενων πχ πλανητων ,ανοιχτων & κλειστων σμηνων,γαλαξιες.

 

ευχαριστω εκ των προτέρων.

:cheesy: VS :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε μου πρώτα απ'όλα πάρε έναν ερευνητή telrad!! Θα κάνεις την ζωή σου πιο εύκολη στο να βρίσκεις αντικείμενα βαθέως ουρανού!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχεις ήδη όλες τις απαραίτητες μεγεθύνσεις: χαμηλή, μεσαία, υψηλή. Οπότε δεν χρειάζεται να πάρεις κάτι άλλο με γνώμονα την μεγέθυνση. Όταν πάρεις θα σκεφτείς άλλα πράγματα:

1. Πεδίο: Προσοφθάλμια 68-82 μοιρών θα αναβαθμίσουν την οπτική εμπειρία σου δραματικά, ενώ θα σε βοηθήσουν να βρίσκεις αντικείμενα ευκολότερα και να τα χάνεις δυσκολότερα. Υπάρχουν και 100 μοιρών αλλά είναι αρκετά ακριβά.

2. Ποιότητα οπτικών: λιγότερα οπτικά σφάλματα (=περισσότερα χρήματα) θα σε ικανοποιήσουν περισσότερο. Καλύτερες επιστρώσεις μειώνουν τις αντανακλάσεις και αυξάνουν την αντίθεση. Τα περισσότερα προσοφθάλμια >100 ευρώ έχουν αρκετά καλή εικόνα στο κέντρο του πεδίου με ελάχιστες διαφορές μεταξύ τους. Από εκεί και πέρα πληρώνεις παραπάνω χρήματα για βελτίωση στα άκρα του πεδίου.

3. Ειδικά για τις μεγάλες μεγεθύνσεις (κυρίως για πλανήτες) κάποιοι προτιμούν το φως να περνά από λιγότερα στοιχεία υάλου, άρα χωρίς Barlow, είτε ακόμη και θυσιάζοντας το ευρύ πεδίο προς χάριν προσοφθαλμίων με 4-1 φακούς (καλούς Plossl, ορθοσκοπικούς, μονοκεντρικούς ή σφαιρικούς φακούς, πεδίου 50-20 μοιρών). Αλλά και ένας καλός SWA (περίπου 70 μοίρες) ή UWA (περίπου 80 μοίρες) κάνει καλή δουλειά.

4. Διεστιακότητα: Αν οι φακοί σου ανήκουν σε μια parfocal σειρά δεν θα χρειάζεται να εστιάζεις αλλάζοντάς τους. Όχι πως χάλασε ο κόσμος, αλλά όταν από Hyperion βάζω Nagler δεν βλέπω τίποτε και παιδεύομαι λίγο.

5. Ευκολία: Καλοί zoom όπως ο Baader 24-8 & ο William Optics 22-7.5, κάνοντας κάποιες ανεκτές για πολλούς παραχωρήσεις προσφέρουν απροβλημάτιστη και απολαυστική παρατήρηση.

6. Μέγεθος- βάρος: μερικοί φακοί μπορεί να ζυγίζουν και 350-1000 gr με ανάλογο μέγεθος. Όσο καλοί και να είναι μπορεί να σε προβληματίσουν

7. Ανακουφιστική απόσταση οφθαλμού: Γύρω στα 20 mm όλα είναι καλά, ακόμη και με γιαλιά παρατηρείς. Από 10-15mm δεν είναι εύκολα τα πράγματα. Μερικοί φακοί έχουν ακόμη μικρότερο eye relief (μικροί Plossl πχ) και καλό είναι να τους αποφύγεις.

 

Άρα πρέπει να αντιληφθείς πρώτα αυτές τις παραμέτρους και μετά να πάρεις σιγά-σιγά 3-5 καλούς φακούς περίπου στις μεγεθύνσεις που έχεις ήδη (στρογγυλά: 50x, 100x, 150x, 200x, 250x, οριακά 300x)

με ή χωρίς Barlow (και αν είναι με barlow ας είναι και αυτός πολύ καλός).

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ .ΠΕΡΙΕΚΤΙΚΟΤΑΤΑ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ .

ΠΙΣΤΕΥΩ ΝΑ ΠΡΟΛΑΒΩ ΝΑ ΜΑΘΩ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟΝ ΟΥΡΑΝΟ ΩΣΤΕ Ο ΝΑ ΜΕΤΑΦΕΡΩ ΤΟ ΧΟΜΠΥ ΣΤΟΝ ΓΙΟ .

:cheesy: VS :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Καλησπέρα σε όλους σας! Είμαι νέος στο forum, στο χώρο και εδώ και δύο ημέρες κι εγώ κάτοχος ενός dobsonian 8''. Ακόμα δεν έχω δει τίποτα ενδιαφέρον λόγω τεχνικών προβλημάτων στην πολυκατοικία (δεν έχω κλειδί της ταράτσας #-o ) αλλά επιφυλάσσομαι για το μέλλον να επανέλθω με τις εμπειρίες μου. Πάντως είμαι ήδη ενθουσιασμένος!!!!
“Isn''''t it enough to see that a garden is beautiful without having to believe that there are fairies at the bottom of it too?”
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 5 μήνες αργότερα...

Καλησπέρα!

Νέος και γω μια βδομάδα με dob 8'' και προσοφθάλμιο 28mm. Προχτές πήρα δανικά ένα barlow x2 και δυο προσοφθάλμια των 10mm και 4mm. Tων 4mm δεν το πολυχάρηκα, γιατί για να εντοπίσω κατι με αυτόν δεν παίζει, αλλά και μέχρι να βρω με των 10mm κάτι και να αλλάξω φακό έχει φύγει. Ίσως φταίει και η στήριξη και η απειρία μου. Αν έχει κανείς καμιά συμβουλή ευχαριστώ από πριν.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τελικά πόσοι είσαστε;

Με μια καταμέτρηση που έκανα, μέτρησα 86 δηλωμένα. Πολλά από αυτά σίγουρα άλλαξαν χέρια μεταξύ σας, και κάποια άλλα πουλήθηκαν σε άτομα που δε δηλώθηκαν.

Πάντως τη μόνη σίγουρη απάντηση για το πόσα SW Dob 8'' πουλήθηκαν, θα την έχει το Πλανητάριο Θεσσαλονίκης!

....τὸν ἥλιον εἰς ἐξουσίαν τῆς ἡμέρας, τὴν σελήνην καὶ τοὺς ἀστέρας εἰς ἐξουσίαν τῆς νυκτός....

Ψαλμός 135

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης