Jump to content

Skywatcher Dobsonian 8" : Τελικά πόσοι είμαστε;


Altinakis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

kalispera se olous

sygnomi gia ta greeklish alla den exo ellinika ston upologisti mou uposxomai na valo ellinika windows to suntomotero omos

molis pira kai ego to dobsonian 8 kai eimai enthousiasmenos

eho entopisei apo tin pempti mera arketa pramata opos tous asterismous tis kassiopis hnioxo kifea andromeda kai fusika to dia

auto pou ithela na rotiso einai an o kronos kai o aris einai oratoi auti tin epoxi kai pou mporo na tous psaxo

exo agorasei kai to nightwatch episis pou leei pou prepei na psaxei kaneis alla sto kefalaio gia to fthinoporino ourano den yparxei o asterismos tis parthenou pou leei pos prepei na psaxeis gia na vreis ton krono

episis ithela na rotiso an i megali arktos einai orati auti tin epoxi apo ton parallilo pou vriskomaste

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 352
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Με μετρια φωτοριπανση και σχετικα καλες συνθικες ορατοτιτας, θα την δεις βοριοδυτικα κατα τις 9 το βραδακι. Εντοπισε και το ζ (το μεσεο στο χερουλι της κατσαρολας) και δες το.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • 1 μήνα αργότερα...
+ 1 Dob 8" ακόμα κι από μένα. και η πρώτη μου φωτο deep sky με τον φτωχό μου εξοπλισμό (Βάση Dobson και για μηχανή μια pentax optio w60 ) η φώτο δεν είναι άξια σχολιασμού αλλά είναι η πρώτη μου φώτο!!!! \:D/ =D> :D αααα και για όσους δεν βγάζουν άκρη... είναι ο Orion :-k

IMGP0614.thumb.JPG.74550c8ab7078edf194292cb8de845c3.JPG

away from city lights
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...
οσο περναει ο καιρος τοσο πιο πολυ χερομαι που επελεξα για πρωτο μου τηλεσκοπιο το 8αρι ευχομαι να εχουμε καθαρους ουρανους με οσο το δυνατον λιγοτερη φωτορυπανση και συνειστο ανεπιφιλακτα την αγορα του συγεκριμενου τηλεσκοπιου σε οπιον ξεκιναει τωρα να ασχολειτε με αυτο το ομορφο αντικειμενο. 8)
Η ΟΜΟΡΦΙΑ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΠΑΝΤΟΥ ΣΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ΜΑ ΠΡΩΤΑ ΑΠΟΛΑ ΜΕΣΑ ΣΟΥ!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Γεια σας ειμαι πρωταρης με dob 8'' θα ηθελα τις γνωσεις σας για τη προσοφθαλμια να παρω για παρατηρηση πλανητων και οχι μονο που να κανουν και για δυοφθαλμιο.ευχαριστω.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα και καλορίζικο !!!

Για πλανητική παρατήρηση θα σου πρότεινα μια σχετικά φθηνή και αξιόπιστη λύση καθώς είναι κάτοχος του συγκεκριμένου προσοφθάλμιου και απόλυτα ικανοποιημένος σε συνάρτηση τιμής – ποιότητας το συγκεκριμένο προσοφθάλμιο διαθέτει φαινόμενο πεδίο 66ο !!!

 

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=2130

 

Μήπως θα μπορούσες να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος ως προς το

για παρατηρηση πλανητων και οχι μονο
καθώς και επίσης πόσα χρήματα περίπου θα μπορούσες να διαθέσεις για την αγορά των προσοφθάλμιων ;
Astronomy Compels The Soul To Look Upwards And Leads Us From This World To Another . . .
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και εγώ θα πρότεινα δύο φακούς περί τα 6mm. Πρέπει να υπολογίσεις όμως την μεγέθυνση που θα σου δίνει ο glasspath compensator. Ας πούμε για τον Baader Maxbright (η εύλογη επιλογή, εκτός αν είσαι ζάμπλουτος οπότε θα πάρεις πάλι Baader, αλλά τον "άλλον") υπάρχουν οι επιλογές 1.25X/1.7X/2.6X. Δεν γνωρίζω ποιά είναι η κατάλληλη για το 8ρι (κάποιος θα έχει και ελπίζω να μας απαντήσει) αλλά αν είναι ο 1.25x θα πρέπει να αγοράσεις φακούς 7.5mm (7-8 ) και αν είναι ο 1.7x φακούς 10mm.

Θα πρέπει να έχουν σχετικά μικρή διάμετρο στεφάνης του προσοφθαλμίου φακού, ώστε να χωρά η μύτη σου ανάμεσά τους και καλό είναι να έχουν και καλή ανακουφιστική απόσταση οφθαλμών. Καλό είναι να έχουν και πεδίο >60 μοίρες επειδή θα τους χρησιμοποιήσεις σε Dobsonian.

 

Πέραν από τους οικονομικούς Ultrawide (όπου πας μάλλον για τους 9mm) υπάρχουν και άλλες επιλογές

1. Baader Hyperion Zoom MkIII. Εύλογο δεν είναι; Είναι πολύ καλοί για πλανητική και εμπεριέχουν τα 10-8mm με μεγάλο πεδίο και εξαιρετική εικόνα σε εκείνες τις εστιακές. Αλλά θα μπορείς και να ρυθμίζεις την μεγέθυνση αναλόγως των συνθηκών, τουλάχιστον στις επιλογές που διαθέτουν clickstop (8-12-16-20-24)

2. Televue Radian. Υπάρχει σε 10 αλλά και 8mm. Φοβεροί πλανητικοί φακοί, οι οποίοι έχουν μιμητές, μεταξύ των οποίων τους

3. Celestron X-Cel LX 7 & 9mm και

4. Meade 5000 HD-60 9mm

Υπάρχουν και άλλοι πλανητικοί 60 μοιρών, όπως οι TMB και οι William Optics SPL

 

Αν το πεδίο και το eye relief δεν σε απασχολούν υπάρχουν καλές επιλογές σε καλές τιμές

5. Televue Plossl 8mm

6. Baader Genuine Ortho 9mm

7. Vixen NLV Lanthanum 9mm

 

Υπάρχουν άνθρωποι που φορτώνουν φακούς 80 και 100 μοιρών στο διοφθάλμιό τους. Δεν θα το πρότεινα, εκτός αν πρόκειται για ελαφρούς φακούς σαν τους ES82 11 & 8.8mm

Όλοι αυτοί είναι καλοί φακοί και συμβατοί με διοφθάλμιο. Προσωπικά δεν έχω εμπειρία με τέτοιες συσκευές, οπότε καλό είναι να απαντήσουν και οι κάτοχοί τους. Ενώ για μονοφθάλμια παρατήρηση όλοι έχουν τις αρετές τους, για διοφθάλμια θα προτιμούσα κάποιο ζευγάρι από το 1 έως το 4, καθώς με τα 2 μάτια δεν μπορείς να κάνεις πλάγια όραση ώστε να δείς όλο το πεδίο ενός 80ρη, ενώ και η συνένωση 2 εικόνων 40 μόλις μοιρών δεν μου φαίνεται ελκυστική.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα και καλορίζικο !!!

Για πλανητική παρατήρηση θα σου πρότεινα μια σχετικά φθηνή και αξιόπιστη λύση καθώς είναι κάτοχος του συγκεκριμένου προσοφθάλμιου και απόλυτα ικανοποιημένος σε συνάρτηση τιμής – ποιότητας το συγκεκριμένο προσοφθάλμιο διαθέτει φαινόμενο πεδίο 66ο !!!

 

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=2130

 

Μήπως θα μπορούσες να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος ως προς το

για παρατηρηση πλανητων και οχι μονο
καθώς και επίσης πόσα χρήματα περίπου θα μπορούσες να διαθέσεις για την αγορά των προσοφθάλμιων ;
καλημερα και για παρατηρηση νεφελωματων και αλλους αστερισμους,για διαθεση χρηματων γυρω στα 250 ευρω για ζευγος προσοφθαλμιον.ευχαριστω για την βοηθεια σας.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα φίλε μου !!!

Η ιδανική εστιακή για Deep Sky στο 8ρι είναι τα 12mm θα σου πρότεινα λοιπόν την σειρά των Hyperion http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=987

Ο συγκεκριμένος έχει Εστιακή Απόσταση : 8 mm,

Φαινόμενο πεδίο : FOV 68° και Eye Relief : 20 mm και τιμή 109 ευρώ δηλαδή 218 ευρώ το σετ σου.

Αν πας σε μεγαλύτερη εστιακή θα είναι καλυτέρα για την παρατήρηση Deep Sky αλλά δυστυχώς δεν θα μπορείς να κάνεις καλή πλανητική παρατήρηση .

Θα σου πρότεινα ακόμα την λύση του Hyperion zoom 8-24 αλλά κοστίζει 215 ευρώ ο ένας και βγαίνεις εκτός προϋπολογισμού σου . Με τον Hyperion zoοm θα έχεις εστιακές αποστάσεις από 8mm μέχρι 24mm. θα μπορείς να κάνεις δηλαδή και πλανητική και Deep Sky παρατήρηση και είναι ιδανικός για διόφθαλμα.

Astronomy Compels The Soul To Look Upwards And Leads Us From This World To Another . . .
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα φίλε μου !!!

Η ιδανική εστιακή για Deep Sky στο 8ρι είναι τα 12mm θα σου πρότεινα λοιπόν την σειρά των Hyperion http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=987

Ο συγκεκριμένος έχει Εστιακή Απόσταση : 8 mm,

Φαινόμενο πεδίο : FOV 68° και Eye Relief : 20 mm και τιμή 109 ευρώ δηλαδή 218 ευρώ το σετ σου.

Αν πας σε μεγαλύτερη εστιακή θα είναι καλυτέρα για την παρατήρηση Deep Sky αλλά δυστυχώς δεν θα μπορείς να κάνεις καλή πλανητική παρατήρηση .

Θα σου πρότεινα ακόμα την λύση του Hyperion zoom 8-24 αλλά κοστίζει 215 ευρώ ο ένας και βγαίνεις εκτός προϋπολογισμού σου . Με τον Hyperion zoοm θα έχεις εστιακές αποστάσεις από 8mm μέχρι 24mm. θα μπορείς να κάνεις δηλαδή και πλανητική και Deep Sky παρατήρηση και είναι ιδανικός για διόφθαλμα.

με τους hyperion που μου προτεινης θα κανω και παρατηρηση πλανητων?
για αυτους με τα 109 ευρω σε ρωταω.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Nαι με την εστιακή απόσταση 8 mm θα μπορείς να κάνεις μια αξιοπρεπέστατη πλανητική παρατήρηση αλλά σκέψου ότι με κανένα προσοφθάλμιο δεν θα μπορέσεις να κάνεις και πλανητική και Deep Sky παρατήρηση δηλαδή χρειάζεσαι συνδυασμό προσοφθάλμιων .

Για Deep Sky χρειάζεσαι μεγαλύτερη εστιακή απόσταση ιδανική για το 8αρι όπως σου είπα είναι στα 12 mm και για πλανητική χρειάζεσαι μικρότερη ας πούμε από τα 8mm και κάτω …

Astronomy Compels The Soul To Look Upwards And Leads Us From This World To Another . . .
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όλα μπορείς να τα δεις με τους Hyperions. Για τους πλανήτες όμως ο Hyperion Zoom και ακόμη περισσότερο οι Baader Orthos προσφέρουν καλύτερη εικόνα. Ο Zoom MkII τουλάχιστον έχει λιγότερες ανακλάσεις και σχεδόν μηδενικό χρωματικό σφάλμα μεταξύ 12 και 8mm και ο MkIII υποτίθεται πως είναι καλύτερος. Ο MkIII διαθέτει πρόβλεψη για χρήση σε διοφθάλμιο. Με τον MkII και τους απλούς ίσως δυσκολευτείς καθώς έχουν μεγάλη διάμετρο που δεν αρμόζει σε άτομα με νορμο- και υποτελορισμό.

Όλοι οι Plossl, Ortho και οι πλανητικοί 60 μοιρών έχουν μικρή διάμετρο και δεν θα αντιμετωπίσεις πρόβλημα.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όλα μπορείς να τα δεις με τους Hyperions. Για τους πλανήτες όμως ο Hyperion Zoom και ακόμη περισσότερο οι Baader Orthos προσφέρουν καλύτερη εικόνα. Ο Zoom MkII τουλάχιστον έχει λιγότερες ανακλάσεις και σχεδόν μηδενικό χρωματικό σφάλμα μεταξύ 12 και 8mm και ο MkIII υποτίθεται πως είναι καλύτερος. Ο MkIII διαθέτει πρόβλεψη για χρήση σε διοφθάλμιο. Με τον MkII και τους απλούς ίσως δυσκολευτείς καθώς έχουν μεγάλη διάμετρο που δεν αρμόζει σε άτομα με νορμο- και υποτελορισμό.

Όλοι οι Plossl, Ortho και οι πλανητικοί 60 μοιρών έχουν μικρή διάμετρο και δεν θα αντιμετωπίσεις πρόβλημα.

τελικα βλεπω να παιρνω 2 Hyperion zoom 8-24 πιστευω να εχω καλες εικονες και στους πλανητες και για βαθυ ουρανο πες μου την γνωμη σου. ο dob 8'' θα εχει προβλημα σταθεροτητας μαζι με το διοφθαλμιο στην παρατηρηση?εχω την απλη βαση του.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νομίζω ότι είναι μια από τις καλύτερες επιλογές που θα μπορούσες να κάνεις ως προς τον Hyperion zoom !!!

Τώρα ως προς την σταθερότητα του διοφθάλμιου δεν γνωρίζω να σου απαντήσω διότι δεν έχω χρησιμοποιήσει διοφθάλμιο αλλά δεν νομίζω να υπάρξει πρόβλημα σταθερότητας σε dobsonian βάση !!!

Astronomy Compels The Soul To Look Upwards And Leads Us From This World To Another . . .
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νομίζω ότι είναι μια από τις καλύτερες επιλογές που θα μπορούσες να κάνεις ως προς τον Hyperion zoom !!!

Τώρα ως προς την σταθερότητα του διοφθάλμιου δεν γνωρίζω να σου απαντήσω διότι δεν έχω χρησιμοποιήσει διοφθάλμιο αλλά δεν νομίζω να υπάρξει πρόβλημα σταθερότητας σε dobsonian βάση !!!

ευχαριστω για τις απαντησεις σου πιστευω να μην χρειαζομε κατι αλλο για παρατηρηση του διαστηματος....
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το μόνο που χρειάζεσαι για την παρατήρηση του ουρανού είναι Αγάπη για την αστρονομία και να στρέψεις ψιλά το κεφάλι σου !!!

Τώρα ως προς τον αστρονομικό εξοπλισμό ποτέ δεν θα είναι αρκετός :)

Astronomy Compels The Soul To Look Upwards And Leads Us From This World To Another . . .
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το μόνο που χρειάζεσαι για την παρατήρηση του ουρανού είναι Αγάπη για την αστρονομία και να στρέψεις ψιλά το κεφάλι σου !!!

Τώρα ως προς τον αστρονομικό εξοπλισμό ποτέ δεν θα είναι αρκετός :)

εχω ενα φιλτρο για σεληνη με το διοφθαλιο ειμαι ενταξει η πρεπει να παρω και δευτερο?ρωταω και τα μελη που ξερουν απο διοφθαλμια.ευχαριστω.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κάποια διόφθαλμα έχουν ενισχυτή 2x ο όποιος έχει σπείρωμα για να δέχεται φίλτρα 31,8 mm (1¼ ιντσών). Όπως στην παρακάτω εικόνα ο δικός σου έχει τον έχεις ψάξει ;

 

BinoVue_drawing_2.jpg

Astronomy Compels The Soul To Look Upwards And Leads Us From This World To Another . . .
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όπως είδα τον Hyperion zoom τον έχουν με 25% έκπτωση από τα 215 τον έχουν 177 ευρώ !!!

http://www.astronomy.gr//main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1252

Astronomy Compels The Soul To Look Upwards And Leads Us From This World To Another . . .
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όπως είδα τον Hyperion zoom τον έχουν με 25% έκπτωση από τα 215 τον έχουν 177 ευρώ !!!

http://www.astronomy.gr//main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1252

το ξερω τα ειδα για τα 177,αυτο το διοφθαλμιο θα παρω Baader Planetarium

MAXBRIGHT BINOCULAR VIEWER δεν ξερω αν εχει θεση για ενα η δυο φιλτρα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχει κάθε διοφθάλμιο Maxbright έρχεται με μια μεταλλική θήκη γεμισμένη με αφρώδες υλικό, τον αντισταθμιστή Glasspath της επιλογής σας (1.25X/1.7X/2.6X) και ένα Nosepiece ακρίβειας (1,25 " ή 2", και τα δύο με σπειρώματα για την τοποθέτηση φίλτρων).
Astronomy Compels The Soul To Look Upwards And Leads Us From This World To Another . . .
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης