Jump to content

Skywatcher Dobsonian 8" : Τελικά πόσοι είμαστε;


Altinakis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κι εγω εχω το ιδιο

Πρωτα ειχα ενα μικρο το SKYWATCHER 90 EQ2

Μετα αγορασα το dob8 μαζι με τον ερευνητη telrad,το προσοφθαλμιο hyperion 3,5mm,φιλτρο σεληνης και νεφελωματων

...........................................................airplanet10496qn8.jpg...........................................................
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 352
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Το πήρα! \:D/

Προχθές την Παρασκευή από το πλανητάριο. Στο site εμφανιζόταν εξαντλημένο αλλά τελικά είχε απομείνει ένα τελευταίο!

 

Πρώτες εντυπώσεις:

Πανεύκολο στο στήσιμο - χειρισμό.

Πολύ σταθερό.

Είδα τον Άρη. Να πώ την αλήθεια περίμενα περισσότερα...

Νεφέλωμα Ωρίωνα, καταπληκτικό!

Σελήνη και Κρόνος: Δεν ξέρω ακόμα αλλά σκοπεύω να ξενυχτίσω για να τα παρατηρήσω.

:cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μόλις μπήκα μέσα από παρατήρηση Σελήνης (και χάλια φωτογράφηση) και Κρόνου...... SUPER...... :cheesy:

Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.

 

Arthur C. Clarke

 

 

http://vip-digital-imaging.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

εκατσα κι εγω σημερα λιγο εξω....παγωσα αλλα σιγα.. τραβηξα κατι φωτο της σεληνης κ μ αρεσαν :cheesy: α ειδα και την αφροδιτη και τον κρονο και τον αρη :cheesy:
keep going alone......
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα σε όλους και πάλι....Βρίσκομαι στην ευχάριστη θέση να σας ανακοινώσω ότι επιτέλους απέκτησα και εγώ το δικό μου dob μόλις την προηγούμενη Πέμπτη ευτυχώς...Και λέω ευτυχώς γιατί όπως σας είχα πεί στο προηγούμενο post μου της Δευτέρας, ήταν να κάνω την παραγγελία Τρίτη αλλά δεν άντεξα και την έκανα το ίδιο βράδυ, οπότε πρόλαβα το απόθεμα του Πλανηταρίου...

...Τι να πω... Είμαι κατενθουσιασμένος το λιγότερο, παρόλο που μέχρι στιγμής λόγο χρόνου δεν πρόλαβα να κάνω ούτε 1 παρατήρηση...Χθες Κυριακή μόνο πρόλαβα να κάνω την συναρμολόγηση και προς το παρόν αρκούμε στο να ακούω space μουσική και επίσης να διαβάζω και να μαθαίνω, καθότι αρχάριος...

...Κάτι άλλο...Επειδή το τηλεσκόπιο είναι πολύ βαρύ με τον οπτικό σωλήνα και την βάση μαζί, θα ήθελα να σας ρωτήσω πως το μεταφέρετε γενικά;;;Εγώ ας πούμε παρόλο που μένω σε οικοδομή και έχω ταράτσα πάνω, το βλέπω λίγο δύσκολο να το μεταφέρω όλο μαζί ...Από την άλλη βάλε βγάλε τον οπτικό σωλήνα δεν είναι και ότι καλύτερο γιατι υπάρχει κίνδυνος να γίνει καμιά ζημιά :-k ...Πάντως μην μου προτείνετε σαν λύση το γυμναστήριο...

...Αυτά τα πολλά ήθελα να πώ... Αν και δεν κρατιέμαι, Το Σάββατο που θα έχω χρόνο την μέρα θα κάνω ευθυγράμμιση τον ερευνητή και το βράδυ αν είμαι τυχερός και με τα λίγα που ξέρω, θα κάνω την πρώτη μου παρατήρηση...Να σημειώσω μόνο ότι το site του astrovox είναι απλά καταπληκτικό και μοναδικό στο είδος του... =D>

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είναι ένα πολύ ωραίο μηχάνημα, θα το ευχαριστηθείς. Όσο γι' αυτό που ρώτησες, όταν θέλω να ανέβω στην ταράτσα, το σηκώνω από τα χερούλια, το κολλάω στο σώμα μου στα δεξιά μου για να μην καμπουριάζω και ανεβαίνω τα σκαλιά.

 

Όταν είναι να πάω στο βουνό, απλά το σπάω σε 2 κομμάτια. Τόσο απλά.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

πό την άλλη βάλε βγάλε τον οπτικό σωλήνα δεν είναι και ότι καλύτερο γιατι υπάρχει κίνδυνος να γίνει καμιά ζημιά

 

Δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος.Να το σπάς σε δύο κομμάτια για να μην σπάσεις εσύ. :cheesy: :cheesy:

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

παιδια κατι ασχετο.αυτο τι ειναι και ποσο κανει?? ξερει κανεις???σρυ αλλα δν εχω ψαξει καθολου να δω αυτη την στιγμη γτ ειμαι και στο σχολειο.αν μπορεσει κανεις ας απαντησει πλζ.
keep going alone......
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά από την προηγούμενη παρασκευή 7 δεκεμβριού είμαι και εγώ ένας ακόμη κάτοχος ενός dobsonian 8". Είμουν πολύ τυχερός γιατί την προηγούμενη τρίτη πείρα το πλανητάριο Θεσσαλονίκης για να ρωτήσω αν υπάρχει γιατί φαίνονταν στο site τους ότι είχε τελειώσει!!!Για καλή μου τύχη υπήρχε ένα και αυτό γιατί αυτός που ήταν να το αγοράσει και τελικά άλλαξε και αγόρασε το 10", οπότε το πείρα εγώ και είμαι πολύ ευτυχισμένος!!! \:D/ \:D/ \:D/ \:D/ \:D/ \:D/ \:D/ \:D/ \:D/ \:D/ \:D/ \:D/ \:D/ \:D/ \:D/

 

dsc00237cc4.jpg

 

dsc00236zr2.jpg

 

Είναι σαν μοντέλο ποζάρει τέλεια!!!!Είναι το κάτι άλλο!!!!

Gazing at the universe through the ΄Eyes΄ of an astrophotographer...!!!

http://www.astrothemis.gr

 

Greek Astrophotography Discord Chat!

https://discord.gg/2DUPacrNfM

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα.

Προς όλους τους Dobsonάδες που έχουν το 8άρι της Skywatcher.

 

Ποιοι από εσάς έχετε δει το χώρισμα Cassini στον Κρόνο.?

Βρήκα και ένα παλιό σχετικό post εδώ:

 

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=2415&postdays=0&postorder=asc&start=0

 

Κάποιοι ισχυρίζονται ότι το βλέπουν σχετικά εύκολα και με μικρότερα τηλεσκόπια. Από την άλλη υπάρχουν και τουλάχιστον άλλα δύο μέλη με 8ιντσο (nickthegreek13_7 και hammer) που αντιμετώπισαν το ίδιο πρόβλημα.

 

Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι χθες που παρατηρούσα τον Κρόνο, αρκετά ψηλά στον ορίζοντα, το seeing μου φαινόταν σχετικά καλό, η εικόνα του Κρόνου ευκρινής αλλά cassini καπούτ!

 

Έχω φτιάξει μάλιστα και μια photo (compact afocall - το πρώτο μου στακάρισμα στο registax!) η οποία ποιοτικά είναι αρκετά κοντά σε αυτό που έβλεπα χθες βράδυ.

 

Οπότε, ανακεφαλαιώνοντας:

1) Ποιος το έχει δει και με τι προσοφθάλμιο - Barlow?

2) Φταίει το collimation, παρότι το τηλεσκόπιο είναι καινούριο?

3) Είναι θέμα seeing?

4) Μήπως η μεγάλη μεγέθυνση υποβαθμίζει την ποιότητα του ειδώλου σε σημείο που να μην φαίνεται το χώρισμα?

KronosRegistaxResized.jpg.489f12a20527c5864d3bb01758651f5e.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα έλεγα ότι όλα παίζουν ρόλο αλλά περισσότερο απο όλα το seeing...

 

Γενικά πιστεύω ότι είναι καλύτερα να παρατηρεις με ένα υποδεέστερο τηλεσκόπιο με καλο seeing, παρά με καλύτερο τηλεσκόπιο και "βραστό" ουρανό...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ενας λόγος, είναι το seeing..

Ενας άλλος λόγος είναι οτι οι δακτύλιοι του Κρόνου (βασικά ολόκληρος ο κρόνος..) οσο πάνε και μας κοιτάζουν περισότερο οριζόντια, με αποτέλεσμα να μικραίνει σιγά-σιγά το πλάτος, αρα και να είναι ακόμα πιο δύσκολο να διακρίνεις Cassini.

Προσωπικά το εχω δει με περίπου 120Χ με το 8άρι, αλλα το seeing ήταν άπαιχτο τότε..

 

t_kronosregistaxresized_684.jpg.3e4da728855528035439bb815e21e6f8.jpg

Στο βελάκι, υπάρχει ενα "ξεθώριασμα" του δακτυλίου, μάλλον εκεί περίπου είναι το Cassini

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε ammonite, το χώρισμα cassini είναι πολύ δύσκολο πλέον επειδή οι δαχτύλιοι του Κρόνου έχουν κλείσει πολύ. Σε λίγο καιρό θα είναι παράλληλοι προς εμάς και σιγά σιγά θα αρχίσουν να ανοίγουν πάλι. Οπότε να ελπίζεις για χώρισμα cassini σε μερικά χρόνια δυστυχώς. Ούτε γω πρόλαβα να το δω. :cry:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υ.Γ. ωραία φώτο!

 

Thanks!

 

Οπότε να ελπίζεις για χώρισμα cassini σε μερικά χρόνια δυστυχώς. Ούτε γω πρόλαβα να το δω. :cry:

 

Σε μερικά ΧΡΟΝΙΑ?

#-o #-o #-o #-o #-o #-o

](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,)

:cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα.

Προς όλους τους Dobsonάδες που έχουν το 8άρι της Skywatcher.

 

Ποιοι από εσάς έχετε δει το χώρισμα Cassini στον Κρόνο.?

Βρήκα και ένα παλιό σχετικό post εδώ:

 

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=2415&postdays=0&postorder=asc&start=0

 

Κάποιοι ισχυρίζονται ότι το βλέπουν σχετικά εύκολα και με μικρότερα τηλεσκόπια. Από την άλλη υπάρχουν και τουλάχιστον άλλα δύο μέλη με 8ιντσο (nickthegreek13_7 και hammer) που αντιμετώπισαν το ίδιο πρόβλημα.

 

Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι χθες που παρατηρούσα τον Κρόνο, αρκετά ψηλά στον ορίζοντα, το seeing μου φαινόταν σχετικά καλό, η εικόνα του Κρόνου ευκρινής αλλά cassini καπούτ!

 

Χρήστο, όλα είναι θέμα καλής ευθυγράμμισης & Seeing.Τότε είχα ανεβάσει μεγάλη μεγένθυνση και οι συνθήκες προφανώς δεν το επέτρεπαν.Ύστερα απο άλλες απόπειρες, κατάφερα σχετικά εύκολα να το δω στις 200Χ (και σε μικρότερη).Λίγη σημασία έχουν τα παραπάνω όμως αφού οι δακτύλιοι έχουν κλείσει και πλέον πολύ δύσκολα φαίνεται το Cassini...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Τριγυρνωντας στα διαφορα site για αστρονομια επεσα σε αυτο:

 

http://www.myastroshop.com.au/products/details.asp?id=MAS-064

 

Ενα αξιοπιστο site απο οτι φαινεται με μια μικρη διαφορα απο τα αλλα:

 

Εκει που αναφερεται για το Dob των 8', αναφερει και μεγενθυνση (μεγιστη) τα 480x και οχι τα 400x που ολοι οι αλλοι λενε...

 

Ειναι τρελοι και το αναφερουν ή εχουν και καποια βαση?

 

Παραθετω τα λεγομενα τους και σκεπτομενος αυτο και επειδη αρεσκομαι στις μεγαλες (αλλα ποιοτικες) μεγενθυνσεις των πλανητων πιστεω οτι αν συνδυασουμε εναν Barlow 3x και εναν Hyperion Zoom 8-24mm θα εχω την πολυ καλη (τρελη :shock: μεγενθυνση) των 450x. Οτι πρεπει δηλ. για να βρισκεις αρειανους στην Σεληνη!!!!! \:D/ \:D/

"A great telescope for serious deep-sky observing without the fuss of setting up an equatorial mount.The optics are far superior than those self-branded models that you'll encounter elsewhere.

The SW680 has a "paraboloidal" primary mirror to eliminate spherical aberration and a four-arm, secondary- mirror bracket with fine supports (0.5mm thick), to reduce diffraction spikes and light loss. In addition, it includes a 2-inch Crayford focuser with a 1.25" adapter, allowing the use of either eyepiece size.

 

- Aperture:203mm -(8-inch)

- Focal Length: 1200mm - f/5.9

- Highest Practical Power 480x

- 9x50 finderscope

- Eyepieces: 10mm and 20mm

- Weight: Tube 8kgs Base 8 kgs.

 

Mount is fitted with adjustable TENSION CONTROL HANDLE for correct balance of the optical tube with special designed handles on the base. The design adds enough friction and tension to allow the tube to move easily when nudged but to stay in position when not. Users can easily add or reduce tension by turning on the handle. This feature solves the common balance problem found on many Dobsonians."

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τι κάνεις φίλε Altinaki, είχες χαθεί... Όλα καλά;

 

Οι μεγάλες μεγενθύσεις δυστυχώς δε μου έχουν "βγει" μέχρι στιγμής, παρά μόνο Σελήνη και πάλι με κάποιες παραχωρήσεις. (Televue Barlow 3x και 25mm-10mm)

 

Το μέλλον θα δείξει....

 

Χρόνια Πολλά

Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.

 

Arthur C. Clarke

 

 

http://vip-digital-imaging.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά, οι μεγάλες μεγεθύνσεις δυστυχώς περιορίζονται κατά 99% από την ατμόσφαιρα. Εγώ 2 φορές όλες κι όλες έχω καταφέρει να δω στα 400x τον Άρη και τον Δία. Περιττό βέβαια να πω πως το θέαμα ήταν μαγευτικό και στις 2 περιπτώσεις.

 

Έχω εντύπωση πως και παραπάνω μεγέθυνση να βάλεις ακόμη και αν το επιτρέπει η ατμόσφαιρα (πράγμα σπάνιο), περισσότερες λεπτομέρειες δεν θα δεις. Θεωρητικά το 8ιντσο δίνει λεπτομέρεια μέχρι τις 400x. Αυτό μάλλον εννούν όταν λένε "μέγιστη μεγέθυνση".

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι μεγάλες μεγενθύσεις δυστυχώς δε μου έχουν "βγει" μέχρι στιγμής, παρά μόνο Σελήνη και πάλι με κάποιες παραχωρήσεις. (Televue Barlow 3x και 25mm-10mm)

 

Το μέλλον θα δείξει....

 

 

Ουτε κι εμενα μου εχουν βγει.....Χθες που βγηκα λιγακι να δοκιμασω τον barlow επιασε μια αραιη σπαστικη συννεφια και η υγρασια ηταν σε μεγαλα επιπεδα.Την αλλη φορα,αν και απ'οτι ειδα πρεπει να ξεχασουμε για λιγο τον ξαστερο ουρανο..:(

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Dobsonas και εγώ αλλά αποφάσισα να κάνω το επόμενο βήμα....αγόρασα την HEQ5 γιατί δειλά δειλά θέλω να ξεκινήσω φωτογράφιση....πάντως με την dobson πέρασα εκπληκτικές βραδιές. Είναι και το άτιμο οπτικά πολύ καλό τηλεσκόπειο και τις καθαρές βραδιές το πάθαινες το εγκεφαλικό. :-note =D> \:D/

 

να βγάλω τους κιλύνδρους που έχει ο σωλήνας για να κάθετε στην dob ή δε χρειάζεται?

το ρωτάω γιατί δεν θα αποσυρναμολογήσω την dob (θα την έχω για φευγιό) οπότε αν μπρώ να κρατήσω του δακτύλιους και να τοποθετώ τον σωλήνα κατευθείαν πάνω στην ισημερινή.

 

ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ ΜΕ ΥΓΕΙΑ

 

"

"Κοιτάμε όλοι χαμηλά και χάνουμε το βλέμμα προς εκείνα που μας γέννησαν, που σε εκείνα θα επιστρέφουμε"
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ πήρα την EQ6 και όχι δεν χρειάζετε να αφαιρέσεις τίποτα απολύτως. Μπορείς να χρησιμοποιείς ντην ισημερινή και ταυτόχρονα την ντομπ..... Απλώς θα αφήνεις το dovtail και τους δακτυλίους πάνω στον σωλήνα. Πρόσεξε στην τοποθέτηση (τόσο στην ισημερινή όσο και στην ντομπ) και δεν θα έχεις ΑΠΟΛΥΤΩΣ κανένα πρόβλημα.... Τα καλά και από τους δύο κόσμους....

 

Καλή χρονιά

Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.

 

Arthur C. Clarke

 

 

http://vip-digital-imaging.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ πήρα την EQ6 και όχι δεν χρειάζετε να αφαιρέσεις τίποτα απολύτως.

 

Αν δεν θες να χρησιμοποιείς σκάλα ίσως χρειάζεται να βγουν οι κύλινδροι του σωλήνα για να διευκολυνθεί η παρατήρηση. Αλλά καλυτέρα να χρησιμοποιήσεις σκάλα γιατί αν τoυς βγάλεις μετά είναι πολύ δύσκολο να τους επανατοποθετήσεις.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ για τις συμβουλες....τι εννοελις σκάλα?αν εννοείς την παραδοσιακή δεν εχω πρόβλημα γιατί είμαι 2 μέτρα ύψος....(μάλλον το έχτισα αλλα είμαι λίγο άσχετος) :shock: :roll: :mrgreen: ](*,)
"Κοιτάμε όλοι χαμηλά και χάνουμε το βλέμμα προς εκείνα που μας γέννησαν, που σε εκείνα θα επιστρέφουμε"
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης