Jump to content

Skywatcher Dobsonian 8" : Τελικά πόσοι είμαστε;


Altinakis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετά από ένα γρήγορο πέρασμα στις 19 σελίδες του thread...

δεν το έχει δηλώσει αυτός που μου το πούλησε, οπότε

 

βάλτε κι εμένα, το 'χω 1 μήνα περίπου και αν και ο καιρός

μου τα χαλάει στα ΝΔ που έχω άνοιγμα από το μπαλκόνι,

ότι πρόλαβα να δω, το κανόνι είναι κανόνι!

Sky-Watcher 200mm f/6 Newtonian Telescope
Auto-Tracking = [-X Go-to controls = [-X
Κάτι ψήνεται...Ακόμα το ](*,) ](*,) ](*,)

...to be continued
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντήσεις 352
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Μόλις σήμερα το πήρα και εγώ στα χέρια μου το 8'' +1 ακόμα επομένως. μαζί με ένα baaader hyperion zoom 8-24mm και ένα barlow 2x televue και μόλις παρατήρησα την σελήνη και μπορώ να πω τα αποτελέσματα είναι πάρα πάρα πολύ καλύτερα από όσο φανταζόμουν.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προσθέστε κι άλλον ένα στο group!!

Άντε να τα εκατοστήσουμε...

Φιλικά, Γιάννης

 

 

Μέχρι να γίνω 10 χρονών νόμιζα ότι με λέγαν "Σκάσε".....

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βάλτε κ εμένα στο κλαμπ! Χτες το αγόρασα και έκανα την πρώτη μου πατατήρηση! Μπόρεσα να δω τον Κρόνο και το νεφέλωμα του Ωρίωνα και είμαι πολύ ενθουσιασμένος! \:D/ \:D/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 μήνες αργότερα...

Πηρα κι εγω σημερα, οποτε προσθεστε με στη λιστα. Ειχα την εντυπωση οτι ερχεται με ενα προσοφθαλμιο μονο, αλλα διαπιστωσα ανοιγωντας το κουτι οτι υπαρχει και αλλο ενα των 10 mm !!!

Πως γινεται...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

meta apo 2 mines dimioyrgikis anamonis afou diabasa to nightwach kai ekana kai tis protes apopeires anagnoriseis asterismon (mias kai eime arxarios) epitelous exo sta xeria moy to dob 8 to opoio apektisa simera. opote prostheste +1 akoma stin lista.
Η ΟΜΟΡΦΙΑ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΠΑΝΤΟΥ ΣΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ΜΑ ΠΡΩΤΑ ΑΠΟΛΑ ΜΕΣΑ ΣΟΥ!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Κανονικά θα έπρεπε να βάλετε άλλον έναν στην παρέα αυτή!!! Από την προηγούμενη Τρίτη είμαστε +1.. Πήρα κ γω!! Μου έδωσε και ένας φίλος μου ένας πράσινο φίλτρο, μαζί με κάτι ωραία προσοφθάλμια και έναν 3x Barlow (δεν έχει βοηθήσει καθόλου όμως) και μιλάμε πετάει το σετ!!
Συμβαίνει μόνο κατά τη διάρκεια μιας έκλειψης, ο άνθρωπος κάτω απ'' το φεγγάρι να έχει μια θέση στον ήλιο. Ανώνυμος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

molis gyrisa apo taksiarxes xalkidikis,bebea o kairos den itane o idanikos eixe synnefa alla an yparxei oreksi... :cheesy: exo tin ypopsia oti eida to m 57 ston asterismo tis lyras an den kano lathos alla fenotane poly amydra kai xoris leptomereies fteei to oti den eixe to apolyto skotadi;

i genika to m 57 fenete toso amydro; kserei kaneis na moy apantisei;

Η ΟΜΟΡΦΙΑ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΠΑΝΤΟΥ ΣΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ΜΑ ΠΡΩΤΑ ΑΠΟΛΑ ΜΕΣΑ ΣΟΥ!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το Μ57 είναι το ευκολότερο ίσως νεφέλωμα μετά το Μ42. Το έχω δει δεκάδες φορές από τον Πειραιά. Το 8ρι το έχει άνετα, το έχω δει με 6ρι και 4ρι. Αλλά λεπτομέρειες πολλές δεν βλέπω. Φωτορύπανση, υγρασί, seeing, διαύγεια ατμόσφαιρας, προσαρμογή οφθαλμών μεταβάλουν την εικόνα του.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΤΟ προβλημα εινε οτι δεν ειχα καθαρη εικονα ητανε θολη και εξασθενησμενη θα ελεγα. το τηλεσκοπιο εινε ευθηγραμισμενο δεν ξερω τι να πω μαλλον θα φτεει η απειρεια μου, η ισως να εχω μεγαλες προσδοκιες. ](*,)
Η ΟΜΟΡΦΙΑ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΠΑΝΤΟΥ ΣΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ΜΑ ΠΡΩΤΑ ΑΠΟΛΑ ΜΕΣΑ ΣΟΥ!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προσθέστε +1 στην λίστα μας :D Παρεμπιπτόντως, υπάρχει ενα μικρό θεματάκι: Ξέρω ,αρχικά, ότι δυστυχώς δεν γίνεται να δω τα χρώματα των νεφελωμάτων (χωρίς φίλτρα). Επιπλέον, εδώ και μέρες πασχίζω να βρω το M57 (Δακτυλιώδες Νεφέλωμα). Χρησιμοποιώ εναν Hyperion 10mm αλλά δυστυχώς, παρά τις καλές καιρικές και παρατηρισιακές συνθήκες, δεν γίνεται τίποτα. Το μόνο που βλέπω είναι ένα πάρα-πάρα πολύ μικρό θολό αντικείμενο που το σχήμα του μοιάζει για κύκλο. Είναι αυτό ; Ή κάνω λάθος; Σκέφτομαι να πάρω έναν Hyperion 5mm μήπως και πάρω κάποιο αποτέλεσμα. Τί λέτε να κάνω; Εσείς πώς βλέπετε το Μ57 με το dob 8'' ;

 

φιλικά, Κώστας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σας,

Δεν εχω το 8αρι dob αλλα εχω ενα 8αρι πανω σε ισημερινη. Περσι οταν παρατηρουσα τον γαλαξια της Ανδρομεδας ισα ισα που τον διεκρινα ακομη και αν μεσουρανουσε. Φετος τον βλεπω για πλακα ακομα και εαν εχει μολις ανατηλει. Μαλλον ειναι θεμα εμπειριας του ματιου. Επισης σε διαφορες παρατηρησεις που παμε με τον Βασιλη μου λεει να ψαξω να δω διαφορες λεπτομερειες σε ενα γαλαξια π.χ που τις βλεπει ξεκαθαρα αλλα εγω ακομη και με πλαγια οραση δεν βλεπω καμοια απο αυτες.

Καθρεφτες ρεεεεε!! :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

tin andromeda tin blepeis kai me gymno mati; epeidei exthes den katafera na tin do parolo poy piga se skoteino oyrano. kai me to tileskopio poy tin epsaksa pali den ta katafera. basika den ksero kai pos fenete mesa apo ena tileskopio opote mporei kai na tin prosperasa...
Η ΟΜΟΡΦΙΑ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΠΑΝΤΟΥ ΣΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ΜΑ ΠΡΩΤΑ ΑΠΟΛΑ ΜΕΣΑ ΣΟΥ!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το μόνο που βλέπω είναι ένα πάρα-πάρα πολύ μικρό θολό αντικείμενο που το σχήμα του μοιάζει για κύκλο.

 

Αυτό είναι.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

tin andromeda tin blepeis kai me gymno mati; epeidei exthes den katafera na tin do parolo poy piga se skoteino oyrano. kai me to tileskopio poy tin epsaksa pali den ta katafera. basika den ksero kai pos fenete mesa apo ena tileskopio opote mporei kai na tin prosperasa...

 

Η Ανδρομέδα δεν χωρά στο τηλεσκόπιο ολόκληρη, ώστε να περιλαμβάνεται και μαύρος ουρανός που θα ευνοεί την αντίθεση. Είναι εύκολα ορατή με γυμνό μάτι. Κοίταξε απλά στην ευρύτερη περιοχή με υπομονή και θα την δεις κάποια στιγμή στο πλευρικό οπτικό σου πεδίο. Αφού την δεις χρησιμοποίησε κυάλια.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το μόνο που βλέπω είναι ένα πάρα-πάρα πολύ μικρό θολό αντικείμενο που το σχήμα του μοιάζει για κύκλο.

 

Αυτό είναι.

 

Α μάλιστα :/ Ευχαριστώ πάντως :) Και κάτι άλλο: μήπως μπορείς να μου προτείνεις κάποιον φακό με τον οποίο θα μπορούσα να δω το νεφέλωμα καλύτερα ; Σκέφτομαι έναν Hyperion 5mm. Αυτός θα μου δώσει μεγέθυνση 240x . Θα βελτιώνονταν κάπως τα πράγματα με αυτόν; 'H μήπως η μεγέθυνση αυτή είναι υπερβολική για το 8'' τηλεσκόπιο μου και θα μου θολώνει ο είδωλο;

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

gia ton vathi ourano kalo einai na exeis gia arxi ena prosofthalmio megalis estiakis apostastis oste na min skouraineis to ipovathro para poli kai na mporeis na ta deis, episis tha soy dosei kai sxetika megalo optiko pedio kia tha ta entopizeis sxetika efkola. ena prosofthalmio mikris estiakis apostasis tha sou xalasei tin analysi tis eikonas eidika me kako seeing. ego pantos tha proteina ena prosofthalmio metaksi 20mm kai 10mm

 

Y.G. sorry gia ta Greklish alla to pc mou kanei noumera apo tote pou gyrisa apo tin panellinia

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το μόνο που βλέπω είναι ένα πάρα-πάρα πολύ μικρό θολό αντικείμενο που το σχήμα του μοιάζει για κύκλο.

 

Αυτό είναι.

 

Α μάλιστα :/ Ευχαριστώ πάντως :) Και κάτι άλλο: μήπως μπορείς να μου προτείνεις κάποιον φακό με τον οποίο θα μπορούσα να δω το νεφέλωμα καλύτερα ; Σκέφτομαι έναν Hyperion 5mm. Αυτός θα μου δώσει μεγέθυνση 240x . Θα βελτιώνονταν κάπως τα πράγματα με αυτόν; 'H μήπως η μεγέθυνση αυτή είναι υπερβολική για το 8'' τηλεσκόπιο μου και θα μου θολώνει ο είδωλο;

 

 

Εγώ πάντως πήρα τον 4.7mm ES82 και τον δοκίμασα προχθές στο Μ13 και το M22 με εξαιρετικά αποτελέσματα. Δεν έχω δει πολλά ακόμη με αυτόν. Μέχρι να τον πάρω χρησιμοποιούσα πότε πότε τον Hyperion 8mm με fine tune rings σαν 6 και 5mm. Ξέρεις, επειδή δεν είναι και τόσο συχνή η χρήση ενός 5mm θα μπορούσες να αγοράσεις αυτά τα fine tune rings. Με το 14mm o 10ρης σου γίνεται 8mm, με το 28mm γίνεται 6mm και με τα δύο μαζί (42mm) γίνεται 5mm περίπου. Με 20 ευρώ ο φακός σου 4πλασιάζεται, χωρίς πτώση στην απόδοσή του. Μελετάς κάθε μεγέθυνση ξεχωριστά και αύριο αγοράζεις όποια από αυτές σου είναι περισσότερο χρήσιμη.

Επίσης, ξόδευε χρόνο πάνω από ένα αντικείμενο. Δες το σε άλλες μεγεθύνσεις, με το άλλο σου μάτι, με το μέσα και το έξω πλάγιο οπτικό πεδίο. Χτύπα λίγο τον σωλήνα να δώσεις κίνηση και να ξυπνήσεις την αντίληψή σου. Κάτσε αρκετή ώρα στον φακό (μιλώ για 3-5 λεπτά, όχι κάτι υπερβολικό) ώστε να προσαρμοστεί το μάτι σου. Περιχαράκωσε την όρασή σου με τα χέρια σου ή ένα μαύρο ύφασμα. Άφησε το μάτι σου να εστιάσει στο άπειρο -σκέψου το βλέμμα των ζόμπι- και πράγματα που δεν τα βλέπεις θα ξεπηδήσουν μπροστά σου.

Εγώ πάντως το Μ13 να βλέπω κάθε νύκτα (και το Μ42 τον χειμώνα) μου αρκεί. Βλέπω καλύτερα όνειρα μετά.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης