Jump to content

Skywatcher Dobsonian 8" : Τελικά πόσοι είμαστε;


Altinakis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ένα σχετικά σκοτεινό νέφος...... :frown:

 

Ευελπιστώ ότι σε καθαρότερους ουρανούς θα δω κάτι περισσότερο....

 

Και πάλι όμως αν σκεφτείς ότι ένα φτηνό ερασιτεχνικό τηλεσκόπιο στην ταράτσα ενός σπιτιού στην Αθήνα βλέπει ένας αρχάριος έναν άλλο γαλαξία (universe islands όπως έλεγαν τον περασμένο αιώνα) χιλιάδες έτη φωτός μακρία...... εεεε είναι εντυπωσιακό.... :cheesy:

Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.

 

Arthur C. Clarke

 

 

http://vip-digital-imaging.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 352
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Στο τέλος φίλοι μου αστροβοξίτες θα φτιάξουμε σύλλογο :cheesy: :cheesy: :cheesy:

 

Δεν είναι και άσχημη η ιδέα σου. Ευκαιρία να γνωριστούμε κιόλας.

Πάντως ρε παιδιά γιατί δεν οργανώνουμε όλοι μαζί μια νυχτερινή παρατηρησούλα..να πιούμε και κανα ουισκάκι λόγω κρύου..και να δούμε την Ανδρομέδα διπλή?? :cheesy: :cheesy: :cheesy:

EQ6 Sky Scan Pro, Skywatcher dob 8, Skywatcher 70/500, Canon 400D, Webcam PHILIPS - SPC900NC
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ένα σχετικά σκοτεινό νέφος...... :frown:

 

Ευελπιστώ ότι σε καθαρότερους ουρανούς θα δω κάτι περισσότερο....

 

Και πάλι όμως αν σκεφτείς ότι ένα φτηνό ερασιτεχνικό τηλεσκόπιο στην ταράτσα ενός σπιτιού στην Αθήνα βλέπει ένας αρχάριος έναν άλλο γαλαξία (universe islands όπως έλεγαν τον περασμένο αιώνα) χιλιάδες έτη φωτός μακρία...... εεεε είναι εντυπωσιακό.... :cheesy:

Ο Μ31 ειναι ο πιο κοντινος γαλαξιας κ φαινεται κ με γυμνο ματι σε απομερο ουρανο..με ενα ζευγαρι καυλια κιολας δεν το συζητω..το θεμα ειναι να διακρινεις το κατι παραπανω [-o< [-o< [-o< το 8'' δεν ειναι μικρο τηλεσκοπιο! [-X να φανταστεις οτι για διπλασια μεγενθυση θες 16'' (για να εχεις διαφορα ετσι)

αστερακι μου λαμπρο :cheesy: ..
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το θέμα με την Ανδρομέδα είναι ότι με το τηλεσκόπιο βλέπεις ένα μικρό κομμάτι της. Θέλει πολύ μικρή μεγένθυνση για να δείς ένα μεγάλο κομμάτι της. Με κυάλια την βλέπεις σε όλο το μεγαλείο της. Σίγουρα το καλύτερο θα ήταν να την έβλεπες με το τηλεσκόπιο ολόκληρη ώστε να βλέπεις και περισσότερες λεπτομέρειες. Δεν ξέρω αλλά απο ότι έχω καταλάβει είναι δύσκολο να την δείς ολόκληρη απο τηλεσκόπιο λόγω του field stop?

 

Εκεί που θα βλέπεις ωραία θα είναι άλλους γαλαξίες πιό μακρυνούς, αλλά με τις σπείρες απέναντι σε μάς και φυσικά απο σκοτεινό ουρανό. Και εκεί είναι που θές καλά προσοφθάλμια και να έχει προσαρμοστεί το μάτι στο σκοτάδι για να βλέπεις πιό πολλές λεπτομέρειες. Όσοι δεν έχετε βρεθεί σε σκοτεινό ουρανό με τα dobs σας περιμένετε να βρεθείτε και θα δείτε εκπληκτικές εικόνες. Ιδίως άν προσπαθείτε να δείτε τώρα μέσα από πόλη το Μ13 π.χ κλπ, και μετά το δείτε από σκοτεινό ουρανό.

starrynights.blog
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το θέμα με την Ανδρομέδα είναι ότι με το τηλεσκόπιο βλέπεις ένα μικρό κομμάτι της. Θέλει πολύ μικρή μεγένθυνση για να δείς ένα μεγάλο κομμάτι της. Με κυάλια την βλέπεις σε όλο το μεγαλείο της. Σίγουρα το καλύτερο θα ήταν να την έβλεπες με το τηλεσκόπιο ολόκληρη ώστε να βλέπεις και περισσότερες λεπτομέρειες. Δεν ξέρω αλλά απο ότι έχω καταλάβει είναι δύσκολο να την δείς ολόκληρη απο τηλεσκόπιο λόγω του field stop?

Με 26mm nagler κ 63Χ τον έχω δει ολόκληρο.Περιττό να σας πω πως μου έπεσαν τα σαγόνια.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το θέμα με την Ανδρομέδα είναι ότι με το τηλεσκόπιο βλέπεις ένα μικρό κομμάτι της. Θέλει πολύ μικρή μεγένθυνση για να δείς ένα μεγάλο κομμάτι της. Με κυάλια την βλέπεις σε όλο το μεγαλείο της. Σίγουρα το καλύτερο θα ήταν να την έβλεπες με το τηλεσκόπιο ολόκληρη ώστε να βλέπεις και περισσότερες λεπτομέρειες. Δεν ξέρω αλλά απο ότι έχω καταλάβει είναι δύσκολο να την δείς ολόκληρη απο τηλεσκόπιο λόγω του field stop?

Με 26mm nagler κ 63Χ τον έχω δει ολόκληρο.Περιττό να σας πω πως μου έπεσαν τα σαγόνια.

διεκρινες και την σπυραλ δομη του(Μ31)ασε εγω ολο ενα νεφος βλεπω ](*,) ](*,) επισης τον βλεπω σε 100χ κ το νεφος εναι ολοκληρο μεσα στο πεδιο..απελπισια η βεραντα ](*,) ](*,)α κ ο 26mm nagler τι πεδιου ειναι?

αστερακι μου λαμπρο :cheesy: ..
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στην Ανδρομέδα δύσκολα διακρίνονται σπείρες διότι είναι πλάγια προς τα εμάς. Σε άλλους γαλαξίες όμως διακρίνονται.
starrynights.blog
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προσθεστε εναν ακομη με το dob8!:D

 

Παντως ετσι εχουν παιδια τα πραγματα με την Ανδρομεδα.

Λογω εγγυτητας και μεγεθους περιμενεις να δεις κατι το πολυ εντυπωσιακο αλλα δεν ειναι ετσι ακριβως τα πραγματα.

Υπαρχουν ομως παρα πολλοι αλλοι εντυπωσιακοτατοι γαλαξιες!

Ακομη θυμαμαι οταν ειχα δει για πρωτη φορα Μ51, Μ81-Μ82, και μερικους αλλους ακομη και ειχα μεινει αφωνος! :shock:

Φιλικά

Δημήτρης Κ.

 

Σ.Ε.Α.Α (Συλλογος Eρασιτεχνικής Aστρονομίας Αργολίδας)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

=D> =D> ΟΚ θα περιμενω να δω..κατι αλλο το MAK/200 της meade μας τα ριχνει?ρωταω γιατι εχω δει καταπληκτικες φωτογραφιες απο το εδω αρχειο για τον Δια απο καποιον Μανο..γενικα τα κατοδιοπτρικα ειναι καλυτερα απο τα αντιστοιχα ιντσων νευτωνια? :-k
αστερακι μου λαμπρο :cheesy: ..
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το θέμα με την Ανδρομέδα είναι ότι με το τηλεσκόπιο βλέπεις ένα μικρό κομμάτι της. Θέλει πολύ μικρή μεγένθυνση για να δείς ένα μεγάλο κομμάτι της. Με κυάλια την βλέπεις σε όλο το μεγαλείο της. Σίγουρα το καλύτερο θα ήταν να την έβλεπες με το τηλεσκόπιο ολόκληρη ώστε να βλέπεις και περισσότερες λεπτομέρειες. Δεν ξέρω αλλά απο ότι έχω καταλάβει είναι δύσκολο να την δείς ολόκληρη απο τηλεσκόπιο λόγω του field stop?

Με 26mm nagler κ 63Χ τον έχω δει ολόκληρο.Περιττό να σας πω πως μου έπεσαν τα σαγόνια.

διεκρινες και την σπυραλ δομη του(Μ31)ασε εγω ολο ενα νεφος βλεπω ](*,) ](*,) επισης τον βλεπω σε 100χ κ το νεφος εναι ολοκληρο μεσα στο πεδιο..απελπισια η βεραντα ](*,) ](*,)

Διακρίνονται οι μαύρες περιοχές άνετα κ με 8''

 

α κ ο 26mm nagler τι πεδιου ειναι?

82''

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άλλος ένας στην ομάδα των οκτάιντσων:)

 

Είναι περίπου μια εβδομάδα που το χρησιμοποιώ και όλα φαντάζουν άψογα, ειδικά αν σκεφτεί κανείς πως παρατηρώ από την Παλλήνη Αττικής, με τα φώτα της, την υγρασία της κτλ κτλ. Χθές όμως παρατηρώντας τον Άρη, έχοντας Barlow 2x και 10mm προσοφθάλμιο, είχα πολύ αλλοιωμένη εικόνα, μέχρι που έβλεπα και τα μεταλλικά στηρίγματα του δευτερεύοντος κατόπτρου?? Τι πήγε στραβά??

 

Τα φώτα σας plz!!!

[-o< plz keep the sky clear!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άλλος ένας στην ομάδα των οκτάιντσων:)

 

Είναι περίπου μια εβδομάδα που το χρησιμοποιώ και όλα φαντάζουν άψογα, ειδικά αν σκεφτεί κανείς πως παρατηρώ από την Παλλήνη Αττικής, με τα φώτα της, την υγρασία της κτλ κτλ. Χθές όμως παρατηρώντας τον Άρη, έχοντας Barlow 2x και 10mm προσοφθάλμιο, είχα πολύ αλλοιωμένη εικόνα, μέχρι που έβλεπα και τα μεταλλικά στηρίγματα του δευτερεύοντος κατόπτρου?? Τι πήγε στραβά??

 

Τα φώτα σας plz!!!

Βρεε! ](*,) οταν βαζεις barlow πρεπει παλι να εστιαζεις..αν το εκανες απλα επρεπε να το κανεις με πιο αργο ρυθμο..κανε το αλλο, βαλε πρωτα τον 25mm κ barlow εστιασε μετα βγαλε τον 25 κ βαλε τον 10mm χωρις να πειραξειςτον barlow κ την εστιαση.ετσι πετυχενεις την εστιαση πιο ευκολα..εμπειρικα :cheesy: :cheesy: :cheesy:

αστερακι μου λαμπρο :cheesy: ..
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδια δινω 1000 ευρω σε οποιον κανει τον καιρο στην Θεσσαλονικη να διωξει τα συννεφα!! Εχουν στρατοπεδευσει εδω και μια εβδομαδα και δεν λενε να φυγουν τα καταραμενα!! :cheesy:

 

Οσοι θελουν να συμμετασχουν να κανουν σειρα... :cheesy:

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ασε kagiana εχω δοκιμάσει τα πάντα-δεν γίνεται τιποτα!! μάλλον, ένα πράγμα γίνεται (κι αυτό με περισσό θράσος και αυτοπεποίθηση): επιστροφή του τζάμπα barlow και αγορά ενός σωστού!! =P~

Σίγουρα δεν είχε να κάνει με εστίαση, δοκίμασα όλους τους δυνατούς συνδυασμούς κ ταχύτητες....

 

 

Όσο για τα σύννεφα στον Θεσσαλονικιό φίλο, δέχομαι την προσφορά με πληρωμή in advance βέβαια!! \:D/ \:D/ :cheesy:

[-o< plz keep the sky clear!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δε φευγουν τα ατιμα,θα τα φυσηξω,θα τα αφανισω :evil: :evil:

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γκκκρρρρρρρρρ!!!!! Τα νευρα μου. Αλλες 3-4 εβδομαδες συννεφιας!!

 

Θα τρελαθω!!!

 

Θα παρω τα βουνα!!

 

:twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά προσθέστε και εμένα στο club. Πριν 20 μέρες περίπου το απέκτησα. μέχρι στιγμής είμαι πολύ ευχαριστημένος - αρχάριος γαρ (;). Δυστυχώς ο καιρός δεν βοηθάει πολύ. Μόνο απόψ είναι κάπως καθαρός ο ουρανός. Καλές παρατηρήσεις...

 

Γ. Αλεξίου

Βελεστίνο

Γιώργος Αλεξίου
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ασε kagiana εχω δοκιμάσει τα πάντα-δεν γίνεται τιποτα!! μάλλον, ένα πράγμα γίνεται (κι αυτό με περισσό θράσος και αυτοπεποίθηση): επιστροφή του τζάμπα barlow και αγορά ενός σωστού!! =P~

Σίγουρα δεν είχε να κάνει με εστίαση, δοκίμασα όλους τους δυνατούς συνδυασμούς κ ταχύτητες...

εγω πηρα τον televue καλος αλλα κοιτα να βρεις κ κατι πιο οικονομικο κ εξισου ποιοτικο..οσο για προσοφθαλμια καλυτερα να πας σε καποια συγκεντωση,αλητεια...θα ζητας να δοκιμασεις προσοφθαλμια ολη την ωρα :cheesy: :cheesy: οσο για τα συννεφα μας ραντιζουν τα αεροπλανα,αυτα φταινε :-({|=

αστερακι μου λαμπρο :cheesy: ..
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απίστευτο και όμως .......

 

Επέστρεψα από επαγγελματικό ταξίδι στην Ιαπωνία και ως γνήσιος Έλληνας, άφησα τελευταία στιγμή κάποιες λεπτομέρειες για το σεμινάριο που θα έκανα σε υπαλλήλους του δικτύου της εταιρείας που δουλεύω. Οπότε εχθές το βράδυ δούλευα σπίτι μέχρι αργά......

 

Κατά τις 3 το πρωί βγαίνω στο μπαλκόνι για τσιγάρο...... οπότε..... ξαφνικά άδειασε ο ουρανός και με κοίταγε κατάματα η σελήνη, ο σείριος, ο πολυδεύκης, ο ωρίωνας ολόκληρος....... και ο Άρης........ (Α, ΝΑ)

 

Γρήγορα το Dob έξω στο μπλακόνι και άρχισα με νεφέλωμα ωρίωνα.....(καταπληκτικό)..... κατόπιν μπετελγκίζ, σείριος, άρης........ φοβερός και σελήνη.....

 

Μια δεκάλεπτη - εικοσάλεπτη παρατήρηση - ξεπέτα....... τέτοια ώρα τέτοια λόγια........... ελπίζω να αλλάξει ο καιρός και να απολαύσουμε λίγο ουρανό....

 

Καθαρούς ουρανούς και ακόμα καλύτερες παρατηρήσεις σε όλους σας

Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.

 

Arthur C. Clarke

 

 

http://vip-digital-imaging.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βασιλη τι γινεται ? Ολα καλα? Καιρο εχω να σε ακουσω και βλεπω οτι πηγες και Ιαπωνια!!!

 

Να σαι ρωτησω κατι?

 

Τον Αρη τον ειδα και γω αλλα με τα μανισια προσοφθαλμια των 10mm & 25mm αλλα μου φανηκε καπως μικρος (αν και φαινοταν το κοκκινο χρωμα του).

 

Πηρες αλλο προσοφθαλμιο ή κανεναν Barlow?

 

Εγω παντως οσο και να προσπαθησα (αν και εχει Σεληνη και ειδα μονο μια μερα που ειχε καθαρο ουρανο) νεφελωματα παπαλα!!!

 

Δεν ξερω τι να υποθεσω... ΟΤαν βλεπεις νεφελωμα το βλεπεις καθαρα ή κατι θολο ή μια αχνη συγκεντρωση αστρων??

 

Ερωτω γιατι δεν εχω δει ακομα....

 

Πες μου για τι μεγενθυνση εβλεπες τον Αρη οκ?

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Altinakis, αν θέλεις να πάρεις μια ιδέα πως φαίνονται περίπου τα νεφελώματα (κι όχι μόνο) μέσα από τον προσοφθάλμιο, ρίξε μια ματιά στο παρακάτω λινκ που υπάρχουν σκίτσα των καταλόγων Messier και ngc.

http://www.regulusastro.com/regulus/sketches/

Στην πραγματικότητα, από σκοτεινό ουρανό και με καλές ατμοσφαιρικές συνθήκες, θα δεις τα αντικείμενα πιο φωτεινά, πιο "γεμάτα", πιο σχηματισμένα, με μεγαλύτερη ευκρίνεια και καλύτερο κοντράστ.

Αν απ την άλλη τα δεις μέσα από μεγάλη πόλη, θα είναι ακόμα πιο αμυδρά κι απ τα σκίτσα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης