Jump to content

Χριστουγεννιατικο αστροπαρτυ στον Λυκαβηττο-Σαββατο 22-12


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά αύριο το βράδυ ανεβαίνω αθηνα για τις γιορτές, σπουδάζω κεφαλονια και πριν λιγο καιρο αρχισα να ασχολουμαι με τιν αστρονομια και πειρα το dobsonian 8", ακομα δεν το εχω χαρει λογο καιρού γιατι στην κεφαλονια οταν ξεκιναει να βρεχει δεν σταματάει.Το σαββατο θα είμαι εκει μαζι σας για να δω και να παρω γνωσεις βασικα δεν ξερω κανεναν και δεν ξέρω ακριβως που ειναι το αστροπαρτυ!!!!λίγη βοήθεια???Το μονο ασχημο ειναι οτι δεν θα μπορεσω να φέρω το τηλεσκόπιο λόγω απόστασης και κτελ!!!!Ελπιζω να δω μεσα απο κανενα αλλο!!!αν δεν πειράζει!!!

Λοιπόν τα λέμε το σαββατο με λένε Θέμη!!!!

Gazing at the universe through the ΄Eyes΄ of an astrophotographer...!!!

http://www.astrothemis.gr

 

Greek Astrophotography Discord Chat!

https://discord.gg/2DUPacrNfM

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 68
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Φαντάζομαι ότι θα γίνει στον χώρο για πάρκινγκ του θεάτρου.

Άγγελος Μακρής

 

www.aggelosmakris.com

www.facebook.com/aggelosmakrisnightscapes

www.instagram.com/aggelos_makris

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδια,μην ρωτατε ενας-ενας αν μπορειτε να ερθετε,αν θα δειτε απο τα τηλεσκοπια μας κ.λ.π.Ευχαριστουμε για την ευγενεια σας,αλλα αυτα ειναι αυτονοητα.Θελουμε να ερθετε ολοι,μονοι η με φιλους και παρεα,γι αυτο το κανουμε αλλωστε.Επησεις ζητειται μεταφραστης για τα ρωσικα κειμενα του φορουμ μας.Οποιον και να ρωτησετε για το παρκινγκ του Λυκαβηττου θα σας πει,ειναι ολο προς τα πανω στον λοφο!:D
Η αστρονομια μας βοηθαει να κοιταμε ψηλα. www.astrotheory.gr :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επησεις ζητειται μεταφραστης για τα ρωσικα κειμενα του φορουμ μας.!:D

 

Λεό μήν τρομάζης ευχές ανταλάξαμε μεταξή μας,χέ,χέ,χέ. :)

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οσα περισσοτερα τηλεσκοπια,τοσο το καλυτερο!Και μην ξεχνατε,ολοι ζεστα ρουχα. :D
Η αστρονομια μας βοηθαει να κοιταμε ψηλα. www.astrotheory.gr :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά σάς εύχωμαι καλά νά περάσετε,τό σάββατο-αστροπάρτυ,καί καλές γιορτές μέ ΥΓΕΙΑ,γιά σάς καί τούς δικού σας.Εγώ θά πάρω τά βουνά νά δώ

άσπρες μέρες.

 

Υ.Γ. Νά ανεβάσετε καμιά φωτό, καί τόν Αργύρη Α'ι'Βασίλη χό,χό,χό :)

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν δεν κάνω λάθος μιλάμε και για τη μεγαλύτερη νύχτα του χρόνου? καλή επιλογή για παρατήρηση :)

 

Ελπίζω να τα καταφέρω να ανέβω κι εγώ, έχω να δηλώσω παρών από τον Κιθαιρώνα!

 

Ανταποδίδω τις ευχές sevax! :mrgreen:

[-o< plz keep the sky clear!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα ρθούμε κι εμείς, η Λαμπρινή και γω, που έχουμε επίσης να δηλώσουμε παρούσες από τον Κιθαιρώνα :mrgreen:

Ελπίζω να σας δούμε όλους εκεί

 

 

Εννοείται ότι θα ντυθούμε καλά, αλλά πάντα θα υπάρχει κι ένα παραπάνω αφόρεστο μπουφάν του αργύρη αχρείαστο να ναι.. :mrgreen: :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ουρανία αφόρετο μπουφάν με 7 βαθμούς είναι υπερβολή!! :mrgreen:

 

Ελάτε όλοι, ευκαιρία να γνωριστούμε - ξανασυναντηθούμε από κοντά!! :D

 

Με τήλε ή χωρίς, όλοι/ες οι καλοί/ές χωράνε!!! =D>

 

ΥΓ: Σουβλάκι με κουραμπιέδες πρώτη φορά θα συνδιάσω!!! :mrgreen: :mrgreen:

ΣΤΕΛΛΑ, ΓΙΩΡΓΟ, ΒΑΣΙΛΗ, ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΕΚΕΙ ΨΗΛΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΟΚ, και ο Ευστάθιος μέσα!! :mrgreen:

 

ΥΓ 1: Δε χάνω χρόνο έτσι?? :lol:

 

ΥΓ 2: Ο kookoo, ο Vasiamits, ο vag_stefanou και ο KOTS που είναι ρε παιδιά?? :-k

ΣΤΕΛΛΑ, ΓΙΩΡΓΟ, ΒΑΣΙΛΗ, ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΕΚΕΙ ΨΗΛΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ουρανία αφόρετο μπουφάν με 7 βαθμούς είναι υπερβολή!! :mrgreen:

 

Συγγνώμη :P είχα τη λανθασμένη εντύπωση ότι είμαστε της υπερβολής γενικότερα :mrgreen:

 

Σουβλάκια με κουραμπιέδες.... ιου

 

 

 

ΥΓ Όσο για κάποιους νεαρούς που κάναμε μαύρα μάτια να δούμε τον τελευταίο καιρό .... στρατιωτική θητεία :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αρτζυ, ο vag ενημερώθηκε ήδη για την...εορταστική σου εμφάνιση και νομίζω πως θα κάνει τ αδύνατα δυνατά για να μην την χάσει! :mrgreen:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδια εγω θα κανω ενα δωρο σε 2 τυχερους το προγραμμα starry night pro 6.0.3. ειπηδη λεγαται κατι για δωρα καλη ιδεα???Τελικα θα ερθω και μαζι με το τηλεσκοπιο μου!!!το εφερα μαζι τελικα αθηνα απο κεφαλονια!!!αφεισα κατι πραγματα και το πειρα!!!!!

Gazing at the universe through the ΄Eyes΄ of an astrophotographer...!!!

http://www.astrothemis.gr

 

Greek Astrophotography Discord Chat!

https://discord.gg/2DUPacrNfM

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα σε όλους! :D

 

Ωραίος ο Θέμης!! =D>

 

Άντε να το δούμε το φαντάρο να μας πει κανένα νέο!

 

ΥΓ: Ουρανία δε σε ξέχασα με τις φωτό από Ταύγετο, την Πέμπτη θα τις έχεις!

ΣΤΕΛΛΑ, ΓΙΩΡΓΟ, ΒΑΣΙΛΗ, ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΕΚΕΙ ΨΗΛΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά να ρωτήσω κάτι; Χρειάζεται κάποιου είδους άδεια (από αστυνομία πχ) για να κάνετε αυτή την εκδήλωση; Επειδή σκεφτόμαστε να κάνουμε κι εμείς κάτι τέτοιο στο κέντρο του Ηρακλείου-Κρήτη, λέω αν θα μπορούσαμε έτσι απλά να πάμε και να στήσουμε. Θα υπήρχε κάποιο πρόβλημα;

 

Ευχαριστώ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και σιγά μη θέλει άδεια!!

 

Εκτός βέβαια και αν θέλεις να ξεβιδώσεις κάποιες λάμπες του Δήμου... :mrgreen:

ΣΤΕΛΛΑ, ΓΙΩΡΓΟ, ΒΑΣΙΛΗ, ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΕΚΕΙ ΨΗΛΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

[quote name="Αργύρης"

 

ΥΓ: Ουρανία δε σε ξέχασα με τις φωτό από Ταύγετο' date=' την Πέμπτη θα τις έχεις![/quote]

Βασικά την φωτό στη ζήτησα εγώ κ όχι η Ουρανία...!! :D Σε ευχαριστώ πολύ, να σαι καλα, αλλά τελικά τη βρήκα κ εγώ!! ( τέλεια είναι!!!) Θα τα πούμε κ αύριο απο κοντά!! :cheesy:

Είμαστε όλοι μας αστρόσκονη και κάποια μέρα θα γυρίσουμε στα άστρα...!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θέλω να ευχαριστήσω όλους όσους βρέθηκαν στο αστροπαρτυ στον Λυκαβηττό, για την φιλοξενία τους και την γνωριμία, ήσασταν τέλειοι όλοι και όλες!!!!Μακάρι να είχα τη δυνατοτητα να ερχομουνα σε κάθε συνάντηση, αλλά λόγο απόστασης δεν είναι πολύ εφικτό αλλά θα προσπαθώ!!!!Για την φωτορυπανση της αθηνας έμεινα ευχαριστημένος για αυτά που είδα!!!Για μια ακόμη φορά ο κρόνος έκλεψε την παράσταση!!!!Ευχαριστώ όλους και όλες για τησ συμβουλές και την απίστευτη βραδιά που περάσαμε!!!Καλές γιορτές και καθαρούς ουρανούς εύχομαι σε όλους/ες!!!!

Gazing at the universe through the ΄Eyes΄ of an astrophotographer...!!!

http://www.astrothemis.gr

 

Greek Astrophotography Discord Chat!

https://discord.gg/2DUPacrNfM

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Περάσαμε πολύ ωραία!Είδα επιτέλους τον Άρη σε αντίθεση, με τον Pentax XW10 παρέα με τον εξωτικό Powermate 2,5X και οι λεπτομέρειες στην επιφάνειά του ήταν κάτι παραπάνω από εμφανείς παρά την έντονη φωτορύπανση και την Σελήνη. Δε χόρταινα να τον βλέπω,όση ώρα και αν περνούσε.

 

Είχαμε και την ευκαιρία να δούμε και να θυμηθούμε μερικά υπέροχα διπλά, γ-Κριού (Mesarithm),γ-Ανδρομέδας(Almaak),α-Διδύμων(Κάστωρ). Πρέπει όμως να μάθω και άλλα διπλά απ'έξω,ώστε να δούμε περισσότερα την επόμενη φορά. Τα ωραιότερα διπλά φαίνονται από παντού και αξίζει τον κόπο να μάθουμε τα σημαντικότερα.

 

Θέμη,προσπάθησε να κάνεις δικά σου σχήματα στο χαρτί για να καταλάβεις ότι όταν η κουκκίδα του laser collimator πέφτει στο κυκλάκι του πρωτεύοντος,δε σημαίνει ότι το δευτερεύον είναι ευθυγραμμισμένο!.

Όλοι όσοι θέλουν να πουλήσουν τα collimators ,λένε αυτό το πράγμα,αλλά είναι τελείως λάθος!!! Με απλά σχηματάκια στο χαρτί μπορούμε όλοι να καταλάβουμε γιατί. Για ακριβή ευθυγράμμιση δευτερεύοντος,χρησιμοποιήστε το αλάνθαστο μάτι σας. Αυτά που λένε οι πωλητές για να πουλήσουν είναι τελείως λάθος,και αν τα λένε εν γνώσει τους,είναι κακοί επαγγελματίες.

 

Θέλω να διευκρινήσω,για να μη θεωρηθεί ότι αφορίζουμε ένα βοήθημα,ότι το collimator είναι βολικό στην ευθυγράμμιση πρωτεύοντος,ειδικά στους μακρείς σωλήνες,όταν δε φτάνει το χέρι μας μέχρι πίσω,όσο κοιτάμε μέσα από το καπάκι του φίλμ!

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Περασαμε πολυ καλα,ο καιρος μας βοηθησε,ο λιγος κοσμος που βρεθηκε εκει ειδε αρκετα πραγματα για Αθηνα(Σεληνη,Αρη,Ωριωνα,Κρονο,ομορφα διπλα).Η παρεα ηταν θαυμασια,πηγε 1 η ωρα για να αποφασισουμε,παγωμενοι πια, να φυγουμε.Κρασι,κονιακ,ξηροι καρποι,γλυκα και σοκολατακια μας κρατησαν ζωντανους παρα το κρυο και την υγρασια.Γνωρισαμε καινουργιους φιλους του αστροβοξ,ανταλλαξαμε ευχες.Αστρο των Χριστουγεννων ψηφηστικε το γ Ανδρομεδας(ωραιο διπλο που ομως σιγουρα δεν ελαμπε πανω απο την φατμη).Και του χρονου.:D
Η αστρονομια μας βοηθαει να κοιταμε ψηλα. www.astrotheory.gr :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπράβο παιδιά. Κάτι τέτοιες στιγμές στεναχωριέμαι που δεν είμαι κι εγώ στην Αττική. :mrgreen:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης