Jump to content

Αστρονομία... «τσέπης»!


PapGeo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλοι μου, όλοι μας, λιγότερο ή περισσότερο, αργά ή γρήγορα, καταλήγουμε σε τηλεσκόπια μεγαλύτερων δυνατοτήτων. Συνήθως, ανεβαίνουμε σε ίντσες διαμέτρου. Έτσι, οι 2 - 4 γίνονται 6 – 8, ή οι τελευταίες γίνονται 10 – 12, ενώ δεν παύουμε να ζαχαρώνουμε και τις πιο μεγάλες διαμέτρους. Γι΄αυτό και συνήθως εδώ συζητάμε για μεγαλύτερες διαμέτρους, αφού το ενδιαφέρον στρέφεται – και δικαιολογημένα – προς τα εκεί.

 

Υπάρχουν όμως περιπτώσεις, όπου δεν είναι δυνατή η μεταφορά του πολυαγαπημένου, πλην ογκώδους, τηλεσκοπίου μας, λ.χ. κατά την περίοδο των διακοπών μας, σε σχέση με τις υπόλοιπες αποσκευές μας, ιδίως όταν πηγαίνουμε σε μέρη με σκοτεινό ουρανό.

 

Θα ήθελα να μάθω την δική σας εκδοχή για τον αστρονομικό εξοπλισμό «τσέπης». Τι θα παίρνατε μαζί σας σε περιπτώσεις όπως η παραπάνω? Ή μήπως θα απείχατε από οποιαδήποτε αστρονομική παρατήρηση, αφοσιωμένοι λ.χ. αποκλειστικά στο ταίρι σας κάτω από έναν - εκπληκτικά όμορφο - έναστρο ουρανό?

 

PapGeo

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτό που δεν αποχωρίζομαι σε τέτοιες εξορμήσεις είναι τα κυάλια μου (10Χ50). Μπορείς να θαυμάσεις πολλά πράγματα...και τα έχεις στον ώμο.

Αυτό σε περίπτωση που δεν υπαρχει περίπτωση να κουβαλήσω κάτι μεγαλύτερο, π.χ. όταν πήγα στο Αγιον Όρος όπου τα κυάλια μου φάνηκε όταν κάναν τη δουλειά που κάνει ένα dob μέσα απο την πόλη...λόγω θεοσκότεινου ουρανού φυσικά.

 

Οσο για το:

 

Ή μήπως θα απείχατε από οποιαδήποτε αστρονομική παρατήρηση, αφοσιωμένοι λ.χ. αποκλειστικά στο ταίρι σας κάτω από έναν - εκπληκτικά όμορφο - έναστρο ουρανό?

 

Νομίζω ότι αυτά τα δύο μπορούν να εναρμονιστούν ΤΕΛΕΙΑ... :wink:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μόνιμα υπάρχει στο αυτοκίνητο ένα ζευγάρι κιάλια (12χ60) ωστε να μην τα ξεχνάω ποτέ. Τα συνοδεύει ένας χάρτης 6,5mag και τώρα προστέθηκε και το πολύ καλό βιβλίο 'Binocular Highlights' από το Sky and Telescope.

Για τις διακοπές και για εκδρομές το etx70 κάνει πολύ καλή δουλειά.

Όμως Γιώργο, όπως είχαμε συζητήσει κάποτε, θα προτιμούσα ένα 6" dob f/4 ώς grab'n'go scope.

Όπως εδώ

http://www.jeffalbro.net/astronomy/one-trip-dobsonian/

Όλη της τη ζωή μελετούσε το σύμπαν, αλλά είχε παραβλέψει το πιο ξεκάθαρο μήνυμά του.

Για τα μικρά πλάσματα σαν εμάς η απεραντοσύνη του γίνεται υποφερτή μονάχα μέσω της αγάπης.

C. Sagan. Επαφή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

1ο Επίπεδο, καθημερινότητα: Τα κιάλια Nikon 8x25 είναι πάντα μαζί μου (ημέρα-νύχτα, στη δουλειά ή σε εκδρομή)

 

2ο Επίπεδο: Για μια τάχιστη παρατήρηση τα κιάλια Vixen Ultima 8x56 + Bright Star Atlas

 

3o Επίπεδο: Για μια μικρή εξόρμηση περιορισμένου χρόνου William Optics Megrez 80II FD + Vixen Porta Mount + Hyperion 8-24 + Pocket Sky Atlas (πια)

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ έχω μόνιμα στο αυτοκίνητο τα πολύ μέτρια Bresser 10X50,(αν και μου έχουν χαρίσει καταπληκτικές εικόνες του φεγγαριού και της θάλασσας στην Αμοργό!) και στις αποσκευές πάντα βάζω και τα καταπληκτικά Olympus EXPS I 8X42.

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Grab and go ε;

 

1) Vixen Ascot 7X50 (παλαιά version). Αγαπημένα! Οξύτατα, πολύ ελαφρά και fully multi coated.http://img227.exs.cx/img227/3881/25qi.jpg

2) FUJINON FMT-SX 10x50. Ό,τι ποιοτικότερο υπάρχει για κράτημα στο χέρι. Φανταστική λεπτομέρεια και στις 60° μοίρες του οπτικού πεδίου και μέγιστη δυνατή διαπερατότητα. . Από καθαρή ...ατυχία δεν τα έχω ακόμη! http://www.company7.com/fujinon/graphics/10x50fmtsxtop640577.jpg

3) MIYAUCHI PLEIADES 22x60 πεδίο 3°, σε σταθερό φωτογραφικό τρίποδο. Ουδέν σχόλιο! Όποιος είδε το γαλαξία της Ανδρομέδας ή τις Πλειάδες μ' αυτά καταλαβαίνει...http://nch223.eden2.netclusive.de/apm-old/images/products/fernglaeser/Miyauchi/miyauchi15x60.jpg

4) Vixen ED81S + Vixen Porta Mount. Η επιτομή του μικρού τηλεσκοπίου...http://www.skiesunlimited.net/images/products/756_01.jpg

5) Και ένα outsider: επίγεια διόπτρα Vixen Geoma 80A ED! Λέγεται ED και συμπεριφέρεται σαν ED! Με βάρος μόλις 1 Kg, δεν θέλει παρά ένα καλό φωτογραφικό τρίποδο για να αποτελέσει ένα εξαιρετικά φορητό σέτ για αστρονομικές ή φυσιολατρικές αποδράσεις ...στο φτερό! Απίθανο!... http://www.aktistar.gr/geomaw.htm

 

6) Ένα ζευγάρι μάτια 1Χ7. Κάποιοι κάποτε ξεκίνησαν την Αστρονομία ως επιστήμη μόνο μ' αυτά...

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ για αστρονομικό εξοπλισμό "τσέπης" έχω 3 ζευγάρια κυάλια...

7x50mm , 12x80mm και 15x70mm.

Με όλα μπορώ να κάνω παρατήρηση χωρίς τρίποδα.. και γι'αυτό τους δίνω τον χαρακτηρισμό "τσέπης".

'Ετσι μπορώ όπου και αν βρίσκομαι να κάνω άμεση παρατήρηση.. όποιο και αν είναι το χρονικό περιθώριο που θα έχω.

(***βέβαια πάνω σε τρίποδα έχεις πιο σταθερές εικόνες)

;) Έλπις ;)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω παιρνω μαζι μου οταν βγαινω εκτος τρικαλων το κυαλια bresser 10x50 με τα οποια εχω κανει εξαισιες μινι-παρατηρησεις!

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όταν ήμουν μικρός είχα πάρει μια διόπτρα ρώσικη με zoom από 8-16Χ. Την έπαιρνα παντα μαζί μου. Λησμονώ ακόμη εκείνα τα χρόνια...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

2) FUJINON FMT-SX 10x50. Ό,τι ποιοτικότερο υπάρχει για κράτημα στο χέρι. Φανταστική λεπτομέρεια και στις 60° μοίρες του οπτικού πεδίου

 

Στέφανε σε χτύπησε ο "δαίμων";.. Μάλλον 6 είναι οι μοίρες έτσι; Αλλιώς θα πρέπει να δούμε όλοι από αυτά τα κιάλια!!! :)

astrovoxsigmz0.jpg

nightskybarweb9dg.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στεφανε ειναι απιστευτος =D> μπραβο, πω πω τι καλουδια ειναι ολα αυτα :shock:

 

 

Για την ιστορια απο Plug n Play εχω μονο VixenUltima 9x63 ενα ζευγαρι ματια, και εναν χαρτη του ουρανου στο κινητο μου.

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

2) FUJINON FMT-SX 10x50. Ό,τι ποιοτικότερο υπάρχει για κράτημα στο χέρι. Φανταστική λεπτομέρεια και στις 60° μοίρες του οπτικού πεδίου

 

Στέφανε σε χτύπησε ο "δαίμων";.. Μάλλον 6 είναι οι μοίρες έτσι; Αλλιώς θα πρέπει να δούμε όλοι από αυτά τα κιάλια!!! :)

:lol: :lol: Όχι, πράγματι είναι 60° αλλά αναφέρομαι στα φαινόμενο οπτικό πεδίο των κιαλιών (το πραγματικό είναι 6,5°). Πάντως, έχεις δίκιο: όλοι θα πρέπει να δούμε απ' αυτά τα κιάλια! Κι αυτό επειδή προσφέρουν ένα οξύτατο, ευρυγώνιο οπτικό πεδίο σε συνδυασμό με τη μέγιστη δυνατή διαφάνεια (όλα τα οπτικά στοιχεία και τα πρίσματα είναι πλήρως πολυεπιστρωμένα). Δίνουν τα πιό σημειακά και φωτεινά αστέρια σε κιάλια 50mm.

Ακόμη μιά διευκρίνιση: Γράφοντας «η επιτομή του μικρού τηλεσκοπίου» αναφέρομαι στο συνδυασμό ενός μικρού αποχρωματικού με την Porta Mount της Vixen κι όχι οπωσδήποτε στο δικό μου οπτικό σωλήνα. Υπάρχουν πολλά τρομερά 80άρια στην αγορά πλέον. Πάνω σε μιά μικρή και στιβαρή αλταζιμουθιακή βάση είναι πραγματικός πειρασμός!

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πράγματι, τα 80άρια είναι μια άλλη ενδιαφέρουσα πτυχή της ερασιτεχνικής αστρονομίας, ιδιαίτερα τώρα που υπάρχουν ενδιαφέρουσες τιμές σε apo και semi- apo.

 

Λοιπόν, να και το δικό μου ταπεινό set up:

 

1. Κιάλια Meade 10x50, μόνα τους, ή μαζί με τρίποδο και red dot finder.

2. Τηλεσκόπιο Celestron FS80WA (f/l 400mm) μαζί με (τουλάχιστον) Baader Hyperion zoom.

3. (για την ώρα ως σκέψη) Συνδυασμός των παραπάνω οπτικών, επάνω σε κοινή πλατφόρμα.

 

Φιλικά

 

PapGeo

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κιάλια 10Χ50 και φύγαμε! Παλιότερα το υπερφορητό ETX-70.

 

Θα ήθελα πολύ όμως ένα apo 80αρι στο μέλλον..!!!

Φιλικά,

Παναγιώτης Αντωνόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Celestron 15x70 + τρίποδας + NightWatch μονίμως στο αυτοκίνητο

Χρίστος "WorkaholiC" Σωτηρόπουλος

Εθνικός Συντονιστής για τους Αστρονόμους Χωρίς Σύνορα & για τους Αστρονόμους των Πεζοδρομίων

Έφορος Εκπαιδευτικών Θεμάτων του Σ.Φ.Α.Κ.

http://www.sfak.org Facebook: www.facebook.com/groups/sfakorg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συνηθως χρησιμοποιω τα πολυ καλα Vixen Ultima 9x63 για γρηγορες (και οχι μονο) παρατηρησεις και τα TS 20X80 πανω σε φωτογραφικο τριποδα για μικρες εξορμησεις.

Τωρα τελευταια ομως εχω "κολλησει" ασχημα με τα Vixen BT80M πανω σε μια στηριξη porta και μαλλον θα τα χτυπησω λιαν συντομως! :D

Που θα παει αυτο το "κολλημα" με τον εξοπλισμο δεν γνωριζω; #-o

Φιλικά

Δημήτρης Κ.

 

Σ.Ε.Α.Α (Συλλογος Eρασιτεχνικής Aστρονομίας Αργολίδας)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

...Τωρα τελευταια ομως εχω "κολλησει" ασχημα με τα Vixen BT80M πανω σε μια στηριξη porta και μαλλον θα τα χτυπησω λιαν συντομως! :D...

Πολύ ωραίο όργανο παρατήρησης αλλά αν το βάρος του είναι πάνω από 4-5 κιλά, ίσως είναι προτιμότερη η δική τους βάση αντί της Porta Mount (που κατά τα άλλα είναι εξαιρετική για πιό ελαφρά τηλεσκόπια).

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πραγματι πολυ καλο και σχετικα φορητο οργανο.

Με μια προχειρη ματια στα τεχνικα του χαρακτηριστικα ειδα οτι ειναι 11 λιβρες δηλαδη 5 κιλα.

Ειναι κοντα στο οριο αντοχης της porta (5.5 κιλα) οποτε μαλλον θελει ψαξιμο για το αν θα δουλευει ικανοποιητικα με αυτην την βαση.

Καταπληκτικη παντως και η δικη τους βαση τυπου fork mount αλλα αρκετα ακριβη δυστυχως.

Φιλικά

Δημήτρης Κ.

 

Σ.Ε.Α.Α (Συλλογος Eρασιτεχνικής Aστρονομίας Αργολίδας)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης