Jump to content

Κατασκευή Dob Platform


Μανούσος

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βήμα 10ο:Δοκιμαστική χρήση της πλατφόρμας και πρώτα συμπεράσματα.

 

Λοιπόν παιδιά χτες το βράδυ δοκιμάσαμε την πλατφόρμα με το τηλεσκόπιό μου για να δω τελικά αν δουλεύει και αν οι κόποι μου πήγαν τσάμπα ή όχι. Η δοκιμή έγινε στο σπίτι μου και τα αντικείμενα που παρατηρήθηκαν ήταν η Σελήνη και ο Κρόνος. Η πλατφόρμα το μόνο που χρειαζόταν ήταν το μοτερ οπότε την κίνηση την κάναμε με το χέρι γυρνώντας σιγά σιγά μια βίδα (θα ανεβάσω φωτό). Η ευθυγράμμιση που κάναμε ήταν τελείως της πλάκας, μιας και δεν είχα ακόμη προσαρμόσει ούτε καν αλφάδι, ενώ η μεγέθυνση που χρησιμοποίησα ήταν 272Χ. Τα αποτελέσματα της πρώτης δοκιμής δεν ήταν μόνο ικανοποιητικά, αλλά και πολύ πάνω από αυτά που θεωρούσα ότι θα είχαν επιτυχία. Ένα θα σας πω μόνο: Κρόνος μέσα στο πεδίο του προσοφθάλμιου πάνω από 30 λεπτά (32-33 για την ακρίβεια). Το μόνο ίσως πρόβλημα ήταν ότι το τηλεσκόπιο ανέβαινε κατά 15 περίπου εκατοστά και για να φτάσουμε στο ύψος του προσοφθάλμιου έπρεπε να χρησιμοποιήσουμε ένα τσιμεντόλιθο. Το μόνο που μένει τώρα είναι να προσαρμόσω το μοτέρ καθώς και να βελτιώσω τη σταθερότητα κάποιον εξαρτημάτων μιας και τα προσάρμοσα κάπως πρόχειρα. Για πρώτη φορά μετά από τόσο καιρό βλέπω ότι ο κόπος μου απέδωσε και με το παραπάνω και αυτό μου δίνει θάρρος και ώθηση να συνεχίσω. Θα συνεχίσω να ανεβάζω φωτογραφίες και οδηγίες για τη συναρμολόγηση. Θα τα ξαναπούμε σύντομα :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 71
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Μανουσο εαν θα ηθελα να το επιχειρουσα και εγω θα μπορουσες να με βοηθουσες?Γιατι το σκεφτομαι και εγω!

Gazing at the universe through the ΄Eyes΄ of an astrophotographer...!!!

http://www.astrothemis.gr

 

Greek Astrophotography Discord Chat!

https://discord.gg/2DUPacrNfM

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κι εγώ δεν περίμενα τέτοια αποτελέσματα. Όντως ο Κρόνος έμεινε μέσα στο πεδίο (για την ακρίβεια ολίσθησε λιγάκι) για 33 λεπτά στα 272x. Παιδιά, μπορείτε να μας πείτε, λέτε να μπορέσουμε να κάνουμε και φωτογράφηση; :-k :-k :-k Το βρίσκω πολύ πιθανό.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συγχαρητηρια για την κατασκευή και σου εύχομαι να την ολοκληρώσεις με επιτυχία προσαρμόζοντας και το μοτέρ. Δεν ειναι τόσο απλό.

 

Για φωτογράφηση, απο τη στιγμή που θα εστιάζει η κάμερα πιστέυω ότι θα μπορέσεις να πάρεις σελήνη και πλανήτες.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για φωτογράφηση, απο τη στιγμή που θα εστιάζει η κάμερα πιστέυω ότι θα μπορέσεις να πάρεις σελήνη και πλανήτες.

 

Σελήνη παίρνω και χωρίς πλατφόρμα. Για deep sky μιλάω με το 8ιντσο...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά δεν ξέρω για αστροφωτογράφηση Deep Sky αλλά για πλανητική θα είναι πολύ εύκολο έστω και με πρόχειρη ευθυγράμμιση.

Μανουσο εαν θα ηθελα να το επιχειρουσα και εγω θα μπορουσες να με βοηθουσες?Γιατι το σκεφτομαι και εγω!

Εννοείται Θέμη ότι θα σε βοηθήσω.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συγχαρητηρια και απο εμενα και καλη συνεχεια! =D> =D> =D>

 

Να ρωτησω ομως και κατι?

Πως καθοριζεται ποσα κιλα μπορει να σηκωσει μια πλατφορμα??

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παρακολουθώ τόσο καιρό την προσπάθεια σου και μπορώ πλέον να φανταστώ πως ένιωσες χθες όταν τη δοκίμασες.

ΆΞΙΟΣ =D> =D> =D> =D>

 

Το μόνο ίσως πρόβλημα ήταν ότι το τηλεσκόπιο ανέβαινε κατά 15 περίπου εκατοστά και για να φτάσουμε στο ύψος του προσοφθάλμιου έπρεπε να χρησιμοποιήσουμε ένα τσιμεντόλιθο.

 

Ε ρε προβλήματα που ΄χει ο κόσμος :cheesy:

Ένα παιδί μετράει τ΄ άστρα. Μ. Λ

 

ΣΕΑΑ (Σύλλογος Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Αργολίδας)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Μανούσο

 

Πολλά Πολλά συγχαρητήρια. Φαντάζομαι τη χαρά σου. Για λόγους αβρότητας αλλά και χρηστικότητας, θα σου πρότεινα να μιλήσεις με τον Ανδρέα και να ανεβάσεις σχέδια / μετρήσεις / οδηγίες σε ένα κείμενο που μετά θα του δώσει ένα link, οπότε όποιος ενδιαφέρεται να έχει συγκεντρωμένο όλο το υλικό.

Και πάλι σου εύχομαι να το χαρείς

 

Φιλικά

Δημήτρης

Δημήτρης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συγχαρητηρια και απο εμενα και καλη συνεχεια! =D> =D> =D>

 

Να ρωτησω ομως και κατι?

Πως καθοριζεται ποσα κιλα μπορει να σηκωσει μια πλατφορμα??

 

Κοίτα, δεν υπάρχει κάποια φόρμουλα γι' αυτό. Απλά βάζεις πάνω στην πλατφόρμα κάποιο βάρος και δοκιμάζεις να δεις αν δουλεύει σωστά και χωρίς παραμορφώσεις. Εγώ πριν τη δοκιμάσω με το τηλεσκόπιο πάνω, έβαλα 3 μαδέρια περίπου 10 κιλά το κάθε ένα. Πρόσεξε όμως τι γίνεται τώρα. Όταν έβαλα τα μαδέρια (που έχουν το ίδιο βάρος με το τηλεσκόπιο) και κουνούσα τη βάση παρατήρησα ότι κουνιόταν με μια μικρή δυσκολία. Βάζοντας όμως πάνω το τηλεσκόπιο και περιστρέφοντάς το, πρόσεξα ότι η δύναμη είναι πολύ μικρότερη. Αυτό συμβαίνει γιατί η πλατφόρμα περιστρέφεται σε άξονα που περνάει από το κέντρο βάρους του τηλεσκοπίου. Αυτό ωφελεί πάρα πολύ το μοτέρ γιατί δεν χρειάζεται μεγάλη ροπή για να γυρίσει τη βάση. Οπότε αμέσως βγάζουμε το συμπέρασμα ότι το μοτέρ δε χρειάζεται πολύ ρεύμα. Ο στόχος μου είναι να χρησιμοποιώ τη βάση με 8 μικρές μπαταρίες ώστε να μπορώ να τη μεταφέρω. Αυτό θα ήταν πολύ σημαντικό να μην χρειάζομαι καλώδια.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βήμα 11ο:Κατασκευή οδηγού εφαπτομένης

 

Στο βήμα αυτό δεν θα πω και πολλά πράγματα μιας και οι φωτογραφίες τα λένε όλα. Το μόνο που θα αναφέρω είναι τα υλικά που θα χρειαστούμε για να φτιάξουμε αυτό τον οδηγό. Τα υλικά λοιπόν είναι να εξής:

 

1 ντίζα 10mm 20εκ. περίπου

1 παρ\μο λαμάκι

2 βίδες σε σχήμα U με τα παξιμάδια τους

2 ρουλεμαν

4 παξιμάδια

1 μεγάλο παξιμάδι

 

ακολουθούν εικόνες με τα στάδια συναρμολόγησης.

 

1040429784_platforma(50).thumb.JPG.cc504ddb52e78927a04a4de37510d4bd.JPG

Ο οδηγός με όλα τα εξαρτήματα συναρμολογημένος

897793691_platforma(55).thumb.JPG.4dfa2372296620a3c505dd9247eb910c.JPG

1108390907_platforma(54).thumb.JPG.8b793ec8698a07cfe903d6a45036b815.JPG

1947540382_platforma(48).thumb.JPG.970a349e355991365800d2db85ed1226.JPG

89600826_platforma(49).thumb.JPG.665177dc351bde4cfc38e2e4a0dba9cd.JPG

955053239_platforma(56).thumb.JPG.94b1cc587ac57a25c1168d75c1f16d3d.JPG

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βήμα 12ο:Στήριξη οδηγού εφαπτομένης στην πλατφόρμα.

 

Για τη στήριξη του οδηγού απαιτεί 4 ξύλα 2 εκ των οποίων σε σχήμα U για να μπουν μέσα τα ρουλεμάν. Το ύψος του οδηγού είναι στο ύψος περίπου του Βόρειου δρομέα από κάτω προς τα πάνω. Ακολουθούν φωτογραφίες.

PICT0007.thumb.JPG.f3f8c098c330b65e62785487ec7d002a.JPG

PICT0008.thumb.JPG.b6debe7a98a49d49f2b1e6ef6a651576.JPG

PICT0009.thumb.JPG.f65dc8b771b4c6be9a444e5e615887ba.JPG

PICT0010.thumb.JPG.d8be08b4361b71d3fd5e15950edc8e6b.JPG

PICT0011.thumb.JPG.6fbfba688d4f232ae55310010e3eb16a.JPG

PICT0013.thumb.JPG.573c6d6edb869878dbe080d63be9d680.JPG

PICT0012.thumb.JPG.449a7cb296b945feaa34828d7fa80091.JPG

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βήμα 13ο: Προσαρμογή μοτέρ και κυκλώματος ελέγχου. Ολοκλήρωση της βάσης.

 

Τελευταίο βήμα πριν την ολοκλήρωση της πλατφόρμας είναι η εγκατάσταση του μοτέρ καθώς και του ηλεκτρονικού κυκλώματος που ρυθμίζει την ταχύτητα. Το μοτέρ που βρήκα είναι ένα μοτέρ σούβλας με μεγάλη ροπή και χαμηλές στροφές (περίπου 10RPM) περίπου 15 Ευρώ από Lidl. Η κίνηση μεταδίδεται μέσω ενός ιμάντα χρονισμού (αυτοί με δοντάκια) καθώς και δύο τροχαλιών χρονισμού με σχέση 1:2 οπότε έχουμε 5 RPM σε foul ταχύτητα. Με το κύκλωμα μειώνουμε ακόμη περισσότερο τις στροφές για να έχουμε τη σωστή ταχύτητα των περίπου 2 RPM. H τροφοδοσία του κυκλώματος γίνεται με ένα τροφοδοτικό 220AC to 12VDC 3-5 Ampere. Ακολουθούν φωτογραφίες καθώς και το σχηματικό διάγραμμα του κυκλώματος. Η πρώτη φάση ολοκλήρωσης τελείωσε. Μετά από αρκετές δοκιμές τα αποτελέσματα ήταν πάρα πολύ ικανοποιητικά, αλλά επειδή είμαι τελειομανής θα προχωρήσω σε περαιτέρω βελτιώσεις που αφορούν την ομαλότερη κίνηση σε μεγάλες μεγεθύνσεις. Εδώ θα ήθελα τη βοήθειά σας.

 

627810563_MotorControllerDiagram.gif.3766acc257bc638dc80d7e753df34009.gif

Σχηματικό διάγραμμα του ολόκληρου του κυκλώματος

 

2027756943_PulseWidthModulator.gif.5f92c1a483bad942723df8245e958f31.gif

Το ηλεκτρονικό κύκλωμα. Είναι ένας Pulse Width Modulator που παράγει παλμούς.

 

PICT0008.thumb.JPG.38c78af9aa882a8290f48d573189457b.JPG

Το ηλεκτρονικό κύκλωμα. Θα δείτε ότι έχει ένα διακόπτη on-off και ένα ποτενσιόμετρο για τη ρύθμιση της ταχύτητας.

 

PICT0012.thumb.JPG.75910fdf138c82a90ecf91484cf988cc.JPG

Η πλατφόρμα ολοκληρωμένη

PICT0010.thumb.JPG.0dd97ac2434af2796509e44dbf573557.JPG

PICT0009.thumb.JPG.86ed1f17b7da3bfb443db9fd1fb09f9b.JPG

PICT0011.thumb.JPG.fd9d45026e28989551d7575fff17b5b2.JPG

PICT0007.thumb.JPG.9e2a8822b1fb8f003c716a89c4101dba.JPG

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπραβο Μανουσο και απο εμενα...!

 

Αντε ανοιξε και ενα μαγαζι και θα εχεις πολυ δουλεια με τοσους Dobsonades που υπαρχουνε εδω!

 

Την τιμη μονο να κοιτας να την κρατας παντα χαμηλα!!!

 

(Μεταξυ σοβαρου και αστειου σκεψου το)

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χιλιααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααα

Μπραβο Μανουσο =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D>

Μολις δωσεις τα σχεδια ξεκινησα και εγω για την κατασκευη!!!

Gazing at the universe through the ΄Eyes΄ of an astrophotographer...!!!

http://www.astrothemis.gr

 

Greek Astrophotography Discord Chat!

https://discord.gg/2DUPacrNfM

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά έχω ένα μικρό "πρόβλημα" με την κίνηση της βάσης και θα ήθελα όποιος γνωρίζει να μου πει. Χτες το βράδυ την ξανά-δοκίμασα, κάνοντας μια πρόχειρη ευθυγράμμιση. Έβαλα τη Σελήνη στα 270Χ, όλα καλά. Ο στόχος παράμενε στο προσοφθάλμιο για 30 λεπτά με μια πολύ μικρή ολίσθηση δεξιά, πράγμα που οφείλεται στην πρόχειρη ευθυγράμμιση. Βάζοντας τον Κρόνο μετά, πρόσεξα μια ελαφριά διακύμανση στην κίνηση. Έβλεπα δηλαδή τον Κρόνο να πηγαίνει πότε πάνω αριστερά πότε κάτω δεξιά από το κέντρο, παραμένοντας όμως στο πεδίο για περίπου 30 λεπτά κι αυτός. Αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι το φαινόμενο οφείλεται σε σφάλμα της κίνησης του μοτέρ όταν δουλεύει σε χαμηλή ταχύτητα. Έχω σκεφτεί να αυξήσω το λόγο της σχέσης κάνοντας το πχ 1:3 για να αυξήσω λίγο παραπάνω την ταχύτητα του μοτέρ έτσι ώστε να έχω ομαλότερη κίνηση. Όμως θα έχω βελτίωση; Επίσης χτες παρατήρησα ότι το ο σύνδεσμος που μεταφέρει την κίνηση από την ντίζα στο δρομέα έχει ένα ελαφρύ τζόγο που οφείλεται στο παξιμάδι και στα πάσα της ντίζας. Υπάρχει κάποιος τρόπος να εξαλείψω αυτό το τζόγο; Αυτό που θέλω να τονίσω πάντως είναι ότι η πλατφόρμα είναι μια χαρά για παρατήρηση έτσι κι αλλιώς. Μου έκανε εντύπωση όταν έβαλα στη Σελήνη μια συγκεκριμένη περιοχή, πήγα μέσα, φώναξα τους γονείς μου, ήρθαν και ο στόχος ήταν ακόμη εκεί. Απλώς θα ήθελα να τη βελτιώσω στο μέγιστο ώστε να μπορώ να κάνω και καμιά φωτογράφηση (καλά λέμε τώρα).
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βάζοντας τον Κρόνο μετά, πρόσεξα μια ελαφριά διακύμανση στην κίνηση. Έβλεπα δηλαδή τον Κρόνο να πηγαίνει πότε πάνω αριστερά πότε κάτω δεξιά από το κέντρο, παραμένοντας όμως στο πεδίο για περίπου 30 λεπτά κι αυτός.
Πρόσεξες αν η κίνηση ήτανε στην φορα του RA; γιατί ακούγεται πολύ σαν περιοδικό σφάλμα. Το οποίο ειναι αναποφευκτο, το έχουν όλοι οι κινητήρες. Για να το διορθώσεις πρέπει να παρεμβάλεις κύκλωμα που θα σου κάνει δίορθωση (PEC) μετά από εκπαίδευση για το πως συμπεριφέρεται ο κινητήρας. Εναλλακτικά χρησιμοποιείς καλύτερης ποιότητας κινητήρα για να έχει μικρότερο σφάλμα, αλλά και πάλι θα έχεις κάποιο.
Απλώς θα ήθελα να τη βελτιώσω στο μέγιστο ώστε να μπορώ να κάνω και καμιά φωτογράφηση (καλά λέμε τώρα).
Με 30 λεπτά τον Κρόνο στο FOV τι άλλο θες ; Βαλε μια web cam και βουρ. Για DSO θα πρέπει να αποδεκτείς ότι κάνεις unguided κίνηση (ακόμη και αν παρεμβάλεις διαδικασία PEC) άρα περιορίζεσαι σε μερικά δευτερόλεπτα , πχ 30 - 60, ανάλογα το πόσο καλή ευθυγράμιση θα κάνεις (θες τεχνική drift ή αναλογη). Μετά θα χρειαστείς 2ο μοτερ και οδηγητικό. Εδώ εγω τα παράτησα (μαζί με τα προβλήματα back focus της ΟΤΑ) και αποφάσισα να την χρησιμοποιω για παρατήρηση και πλανητική μονο.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εκτος απο τον Μανουσο εχει κανεις αλλος φταιξει η ασχοληθει με την κατασκευη μιας πλατφορμας?Αν ναι ας στειλει ενα πμ γιατι ενδιαφερομαι

Gazing at the universe through the ΄Eyes΄ of an astrophotographer...!!!

http://www.astrothemis.gr

 

Greek Astrophotography Discord Chat!

https://discord.gg/2DUPacrNfM

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βάζοντας τον Κρόνο μετά, πρόσεξα μια ελαφριά διακύμανση στην κίνηση. Έβλεπα δηλαδή τον Κρόνο να πηγαίνει πότε πάνω αριστερά πότε κάτω δεξιά από το κέντρο, παραμένοντας όμως στο πεδίο για περίπου 30 λεπτά κι αυτός.
Πρόσεξες αν η κίνηση ήτανε στην φορα του RA; γιατί ακούγεται πολύ σαν περιοδικό σφάλμα. Το οποίο ειναι αναποφευκτο, το έχουν όλοι οι κινητήρες. Για να το διορθώσεις πρέπει να παρεμβάλεις κύκλωμα που θα σου κάνει δίορθωση (PEC) μετά από εκπαίδευση για το πως συμπεριφέρεται ο κινητήρας. Εναλλακτικά χρησιμοποιείς καλύτερης ποιότητας κινητήρα για να έχει μικρότερο σφάλμα, αλλά και πάλι θα έχεις κάποιο.
Απλώς θα ήθελα να τη βελτιώσω στο μέγιστο ώστε να μπορώ να κάνω και καμιά φωτογράφηση (καλά λέμε τώρα).
Με 30 λεπτά τον Κρόνο στο FOV τι άλλο θες ; Βαλε μια web cam και βουρ. Για DSO θα πρέπει να αποδεκτείς ότι κάνεις unguided κίνηση (ακόμη και αν παρεμβάλεις διαδικασία PEC) άρα περιορίζεσαι σε μερικά δευτερόλεπτα ' date=' πχ 30 - 60, ανάλογα το πόσο καλή ευθυγράμιση θα κάνεις (θες τεχνική drift ή αναλογη). Μετά θα χρειαστείς 2ο μοτερ και οδηγητικό. Εδώ εγω τα παράτησα (μαζί με τα προβλήματα back focus της ΟΤΑ) και αποφάσισα να την χρησιμοποιω για παρατήρηση και πλανητική μονο.[/quote']

Νομίζω κατάλαβα. Απλά δεν ήξερα τι ήταν το περιοδικό σφάλμα (είμαι άσχετος με την αστροφωτογράφηση γενικότερα). Περίεργο όμως γιατί δεν το παρατήρησα όταν έβλεπα Σελήνη. Μιας και διάβασα και σε άλλα topic κατάλαβα ότι από αυτό το φαινόμενο υποφέρουν ακόμη και οι καλύτερες στηρίξεις (π.χ. EQ6), εξού και οι αλγόριθμοι διόρθωσης. Αν δηλαδή αντικαταστήσω τον κινητήρα με ένα καλύτερο και κάνω Drift alignment θα μπορώ να πετύχω unguided έκθεση 30 δευτερολέπτων χωρίς star trails;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Περίεργο όμως γιατί δεν το παρατήρησα όταν έβλεπα Σελήνη.
Μπορεί να υπήρχε ήδη αλλά να είναι ποιο εύκολο να το δεις σε μικρότερους στοχους. Ή να επιρεάζεται με τον χρόνο ή/και την θερμοκρασια. Ειχες ιδια μεγένθυση και στις δύο περιπτωσεις;

 

Αν δηλαδή αντικαταστήσω τον κινητήρα με ένα καλύτερο και κάνω Drift alignment θα μπορώ να πετύχω unguided έκθεση 30 δευτερολέπτων χωρίς star trails;
Αν και δεν νομίζω ότι ο κινητήρας σου είναι και η καλύτερη επιλογή, πριν τον αλλάξεις δοκιμασε μερικά άλλα πραγματα:

 

Πρωτα καθόρισε τους άξονες της ορθής αναφοράς και της απόκλισης: κλείσε το μοτερ καθως παρατηρείς με προσοφθάλμιο με σταυρόνημα ή με web cam και κάποιο προγραμμα που δίνει σταυρόνημα στην οθόνη (πχ guidedog). Γύρισε το προσοφθάλμιο ώστε το αστερι να διολισθαίνει παράλληλα με τις οριζόντιες γραμμές. Ανοιξε τον κινητηρα :

 

Αν το μοτερ καθυστερεί ή προτρεχει κατα μην περιοδικό τρόπο στην ορθή αναφορα πρεπει να ρυθμισεις την ταχυτητα με το ποτενσιομετρο (το οποίο καλό ειναι να το βγάλεις με καλώδια εκτος κουτιου για να μπορεις να το ρυθμίζεις καθώς παρατηρεις)

 

Αν εχεις κίνηση μπρος-πίσω στην ορθη αναφορα τοτε εχεις περιοδικο σφαλμα

 

Διολίσθηση στην αποκλιση ειναι λόγο σφάλματος της ευθυγράμμισης

 

Αν οντως το προβλημα σου ειναι περιοδικό σφαλμα, θα σου προτεινα να κοιταξεις το κύκλωμα οδήγησης. Δοκίμασε μπαταριες και οχι τροφοδοσία ρευματος, γιατί ακομη και αν εχεις σταθεροποιητή στην τροφοδοσια, όλο και θα σε επιρεάσουν διακυμάνσεις στην συχνότητα: η ΔΕΗ εγγυάται σφάλμα 1% αλλά αυτό ειναι πολυ για αυτο που κάνεις. Επίσης, ο ταλαντωτής σου (U1 a,c,d) στηρίζεται στα παθητικά στοιχεία του (αντιστάσεις R1-5 , C1) και αυτά μπορεί να επιρεάζονται από τις αλαγες θερμοκρασίας.Αν δεν το έχεις ήδη κάνει, δοκίμασε να βάλεις αντιστάσεις 1% και πυκνωτες με μικρες θερμικές ανοχες. Το ποτενσιόμετρο επίσεις καλό να είναι καλής ποιότητας για τους ίδιους λόγους. Και προσωπικά θα προτιμούσα ταλαντωτή με κρύσταλο για μεγαλύτερη ακρίβεια.

 

Το ότι εβαλες οδοντωτό ιμάντα εναι πολύ καλο, καλυτερο απο τα γραναζια που εχουν οι Γερμανικές, αρκει ο ιμάντας να μην εχει ατελειες.

 

Και τελος το ιδιο το μοτερ, που η κατασκευη του δεν πρεπει να ειναι και τοσο ακριβειας. Παντως η σχεση οδήγησης πρεπει να ειναι μεγαλη, οχι γιατι ετσι θα εχεις ποιο ομαλη κίνηση αλλα γιατι ετσι θα εχεις καλυτερη διανομη της ροπης.

 

Και οτι και να κανεις, ολο και καποιο σφαλμα θα σου μηνει. Το θεμα ειναι να σου εμφανίζεται οσο γίνεται ποιο μικρό και ποιο αργα χρονικα. Υπόψη, διορθώσεις στην ορθή αναφορά για το PEC ισως να μπορείς να κανεις απο το ποτενσιομετρο χειροκινητα.

 

Με σωστη ταχύτητα οδηγησης, οσο γίνεται μικρότερο περιοδικο σφαλμα και με ευθυγραμμιση ακριβειας μπορεις να ανεβεις και παραπανω απο 30". Εγω εφτασα στα 30¨ και τα παρατησα και κρατησα το ολο συστημα για απολαυστικότατες παρατηρησεις και για πλανητικη με stacking εκαντονταδων frames απο web cam στο registax.

 

Και προχώρησα σε GEM για φωτογράφηση DSO

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν δοκίμαζες να αλλάξεις το ποντεσιόμετρο με μικρομετρικό 10 στροφών για καλύτερη ρύθμιση;

Και να έχει & ασφάλεια κρατήματος εκεί που θα ρυθμιστεί;

Μέλος Συλλόγων:

Ελληνικής Αστρονομικης Ενωσης

Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας.

Όμιλος Γερόντων Αστροπαρατηριτών.

Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ

http://users.otenet.gr/~babgia/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ. Πάρα πολύ πολύτιμες οι συμβουλές σας. Επειδή ότι και να κάνω θα έχω σφάλμα σκεφτόμουν το ενδεχόμενο να έφτιαχνα κάποιο επιπλέον κύκλωμα που να κάνει διόρθωση σφάλματος, καταγράφοντας τις αυξομειώσεις που θα κάνω στο ποτενσιόμετρο για ένα χρονικό διάστημα που να ισοδυναμεί με μια περιστροφή του ατέρμονα. Δηλαδή τη δουλειά που θα έκανα με το ποτενσιόμετρο να την κάνει το κύκλωμα αυτό. Το input και το output δηλαδή του κυκλώματος θα είναι μια ημιτονοειδή συνάρτηση που θα αντιστοιχεί στις αυξομειώσεις αυτές. Επειδή βλέπω ότι έχετε περισσότερες γνώσεις από μένα θα ήθελα τα φώτα σας παιδιά.

Ευχαριστώ για την υποστήριξη. :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης