Jump to content

Κατασκευή Dob Platform


Μανούσος

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μην περιμένεις οτι το περιοδικό σφαλμα θα ειναι καμια τελεια μαθηματική συναρτηση που μπορεις να αναπαραγεις με ηελκτρονικα. Χρειαζεσαι υπολογιστή που θα κραταει αρχειο. Το ευκολοτερο ειναι να μεταβαλεις το κυκλωμα ωστε να εχεις "δεξια-αριστερα" δηλαδη ποιο γρηγορα , ποιο αργα, με κουμπια, και να τα συνδεσεις με καποιο προγραμμα που κανει αναλυση και διορθωση του περιοδικου σφαλματος. Η που θα κανει οδηγηση. Αλλα και παλι θα εχεις διορθωσεις μονο στην ορθη αναφορα, οχι στην αποκλιση, οποτε και παλι περιοριζονται οι χρονοι εκθεσης στο ποσο καλη πολικη ευθυγραμμιση μπορεις να κανεις. Δοκιμασε να κανεις πρωτα ευθυγραμιση μεσω διολισθησης και μετα αποφασιζεις αν αξιζει τον κοπο να παιδευτεις.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 71
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Εκτός από την αλλαγή που σου είπα για το VR1 ποντεσιόμετρο, δεν ξέρω τον πυκνωτή C1 τι έχεις βάλει, αν είναι απλό αυτός που έχεις αλλαξέ τον με τανταλίου.

Μέλος Συλλόγων:

Ελληνικής Αστρονομικης Ενωσης

Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας.

Όμιλος Γερόντων Αστροπαρατηριτών.

Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ

http://users.otenet.gr/~babgia/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπόν παιδιά,

Εξέτασα σχολαστικά την κατασκευή και κατάλαβα ότι το περιοδικό σφάλμα προέρχεται από την περιστροφή του ατέρμονα. Δοκιμάζοντας σε παραπάνω στροφές, είδα ότι ο ατέρμονας όταν περιστρέφεται κάνει μια πολύ ελαφριά καμπύλη. Νομίζω ότι το πρόβλημα οφείλεται σε αυτό το κατασκευαστικό σφάλμα. Οπότε θα αντικαταστήσω τον ατέρμονα με ένα καλύτερο και μετά θα αυξήσω και τη σχέση των τροχαλιών για να έχω καλύτερη ροπή.

 

Πως μπορώ να τροποποιήσω το ποτενσιόμετρο και να βάλω στη θέση του κουμπιά; Υπάρχει κάποιο κύκλωμα που να το κάνει αυτό; Πως λέγεται;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδια και επισημα απο σημερα το απογευμα κυρησσω την κατασκευη της πλατφορμας σε συνεργασια με τον Μανουσο και ο θεος βοηθος!!!! :-({|= :-k :-note

Gazing at the universe through the ΄Eyes΄ of an astrophotographer...!!!

http://www.astrothemis.gr

 

Greek Astrophotography Discord Chat!

https://discord.gg/2DUPacrNfM

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδια και επισημα απο σημερα το απογευμα κυρησσω την κατασκευη της πλατφορμας σε συνεργασια με τον Μανουσο και ο θεος βοηθος!!!! :-({|= :-k :-note

 

Καλή επιτυχία.

Μέλος Συλλόγων:

Ελληνικής Αστρονομικης Ενωσης

Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας.

Όμιλος Γερόντων Αστροπαρατηριτών.

Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ

http://users.otenet.gr/~babgia/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πως μπορώ να τροποποιήσω το ποτενσιόμετρο και να βάλω στη θέση του κουμπιά; Υπάρχει κάποιο κύκλωμα που να το κάνει αυτό; Πως λέγεται;
Θα προσπαθησω να σου στειλω με π.μ. ενα σχεδιο κάποια στιγμη μεσα στις επομενες ημερες, δεν ειναι τιποτα περιπλοκο, δυο διακόπτες (κανονικοι ή ηλεκτρονικοι) συν μερικες αντιστασεις παραλληλα με τις υπαρχουσες.

 

Αλλα επιμενω δοκίμασε να κανεις καλη πολικη ευθυγραμμιση πρωτα, να δεις τι πιανεις απο εκει: για φωτογραφιση DSO, και αφου εχεις ενα κινητηρα , η διολίσθηση στο DEC θα εξαρτάται απο την ευθυγράμμιση και μονο. Εκει εγω εγκατελειψα στα max 30sec: εντάξει η ρυθμιση σε ALT μπορεί να γίνει με τις βίδες της βάσης (και πάλι όχι τοσο ευκολα), αλλα όταν θες να ευθυγραμμίσεις σε AZ και πρεπει να περιστρεψεις με το χερι την βαση ΜΕ το τηλεσκοπιο πανω της.... :(

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συγνώμη για την καθυστέρηση. Ο ποιό απλός τρόπος να προσθέσεις κουμπιά "αργά"/"γρήγορα" στον άξονα της ορθής αναφοράς είναι να τροποποιήσεις λίγο το ποτενσιόμετρο που ρυθμίζει την ταχύτητα (VR1), με κάτι σαν το παρακάτω. Δεν ξέρω τι τιμές πρέπει να βάλεις στις αντιστάσεις, ουτε τι είναι τωρα το VR1, θέλει λίγο δοκιμή. Η συνολική τους αντίσταση πρέπει να ειναι όση είναι τωρα το VR1.

 

Αν σου δουλέψει αυτο, είναι σχετικά εύκολο να συνδέσεις τα push button σε ενα βύσμα ST4 για να μπορείς να κάνεις οδήγηση μέσω κάποιου προγράμματος που "μιλάει" ST4.

 

Δοκίμασες να κάνεις καλή πολική ευθυγράμμιση; Τέτοια που να μην έχεις drift στον άξονα του DEC για ικανοποιητικό χρόνο; Γιατί αν δεν το πετύχεις αυτό δεν θα μπορείς να τραβήξεις DSO, ότι και να κάνεις στο κύκλωμά σου.

Diagram1.jpg.2e1b272565ae6200fa380a6e2320d7b7.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε μου σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Δεν δοκίμασα ακόμη γιατί περιμένω να μου έρθει μια πυξίδα για να την προσαρμόσω ώστε να κάνω ποιο εύκολη μέτρια ευθυγράμμιση. Επειδή έχω καταλάβει ότι το ζήτημα της ευθυγράμμισης με διολίσθηση είναι δύσκολο έως ακατόρθωτο με μια πλατφόρμα (π.χ. κούνα την πλατφόρμα στο αζιμούθιο για μερικά arcsec ) και επειδή χρειάζομαι και ένα προσοφθάλμιο με σταυρόνημα που δεν έχω, μάλλον θα εγκαταλείψω την ιδέα της αστροφωτογράφησης DSO γιατί δεν αξίζει τον κόπο όπως λες για 30 second έκθεση να υποστώ όλη αυτή τη φασαρία. Άλλωστε ποτέ δεν ήμουν fan στης αστροφωτογράφησης. Ίσως αργότερα αν πάρω laptop να ασχοληθώ με πλανητική έτσι από περιέργεια.

 

Οπότε θα επικεντρωθώ στο να κάνω κάποιες προσθήκες-διορθώσεις στο κύκλωμα προσθέτοντας ένα χειριστήριο. Επίσης σήμερα πήρα και μια τροχαλία για το μοτέρ μικρότερης διαμέτρου για να έχω καλύτερη ροπή. Έχω και ένα αλφάδι όπως αυτά που έχουν κάποια τρίποδα. Θα το βάλω κι αυτό. Ένα πρόβλημα που προέκυψε επίσης με το μοτέρ είναι το εξής: Επειδή θέλω όταν φτάνει στο τέλος της διαδρομής να επαναφέρεται, διαπίστωσα ότι το μοτέρ έχει μόνο μια φορά περιστροφής. Προφανώς εσωτερικά έχει κάποια κυκλώματα που μπλοκάρουν την ανάστροφη πόλωση. Οπότε θα προμηθευτώ και άλλο μοτέρ αργότερα.

 

Μια τελευταία ερώτηση και δεν θα σε-σας ξανά-ενοχλήσω γιατί έχω αρχίσει να γίνομαι κουραστικός:

 

Στο παραπάνω κύκλωμα πού συνδέω τα τρία καλώδια του ποτενσιόμετρου;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

μάλλον θα εγκαταλείψω την ιδέα της αστροφωτογράφησης DSO γιατί δεν αξίζει τον κόπο όπως λες για 30 second έκθεση να υποστώ όλη αυτή τη φασαρία.
Ναι, αυτό είπα και εγώ. Αλλο κάτι πανακριβες με διπλά μοτερ, αλλο αυτες οι πλατφόρμες.
Επειδή θέλω όταν φτάνει στο τέλος της διαδρομής να επαναφέρεται' date=' διαπίστωσα ότι το μοτέρ έχει μόνο μια φορά περιστροφής.[/quote']Στην δικιά μου υπάρχει ένα μικρό λεβιέ που το σηκώνεις, ανεβάζει όλο το πάνω μέρος (και το απασφαλιζει απο το μοτερ), και την επαναφερεις με το χερι
Μια τελευταία ερώτηση και δεν θα σε-σας ξανά-ενοχλήσω γιατί έχω αρχίσει να γίνομαι κουραστικός:

 

Στο παραπάνω κύκλωμα πού συνδέω τα τρία καλώδια του ποτενσιόμετρου;

Δεν υπάρει κανένα προβλημα για τις ερωτήσεις.

 

Οσο για τις συνδέσεις, μια στο πανω μέρος, μια στο κεντρο, μια στο κάτω μέρος, αντίστοιχα με τις συνδέσεις του υπάρχοντως ποτενσιόμετρου. Αλλά αφου δεν θα παλέψεις το θέμα DSO γιατί να βάλεις κουμπιά; Δεν σου προσφέρει και καμια τρομερή βοήθεια, με το ποτενσιομετρο οπως ειναι τωρα θα κανεις την δουλειά σου.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τελικές βελτιώσεις-προσθήκες & συμπεράσματα

 

Λοιπόν παιδιά. Μετά τις πολύτιμες συμβουλές σας έκανα κάποιες βελτιώσεις στην πλατφόρμα.

 

1. Τοποθέτησα ένα ελατήριο μεταξύ του συνδέσμου που μεταφέρει την κίνηση και στο πάνω ξύλο που κάθεται στους τροχούς. Με αυτό τον τρόπο η κίνηση είναι ποιό ομαλή μιας και σφίγγει ο σύνδεσμος και δεν υπάρχουν ταλαντώσεις κατά την κίνηση.

 

2. Άλλαξα την τροχαλία του μοτέρ και έβαλα μια μικρότερη. Με αυτό αύξησα τις στροφές του μοτέρ και η ροπή κατανέμεται ομαλότερα από πριν.

 

3. Τοποθέτησα ένα Bubble level (στρογγυλό αλφάδι) για να ρυθμίζω εύκολα και με σχετική ακρίβεια το οριζόντιο επίπεδο της βάσης.

 

4. Τοποθέτησα μια πυξίδα με ρυθμιζόμενη απόκλιση ώστε να κάνω πολική ευθυγράμμιση με βάση τον πραγματικό πόλο και όχι το μαγνητικό (ο μαγνητικός πόλος διαφέρει από τον πραγματικό).

 

Δοκιμή-Συμπέρασμα-Κόστος:

Η τελευταία δοκιμή ήταν στον Κρόνο με 270Χ μεγέθυνση, στο Βέγα με 83Χ μεγέθυνση και στον Στάχυ που βρίσκεται Νότια. Η ευθυγράμμιση έγινε με το Bubble level και την πυξίδα ρυθμισμένη στις 9 μοίρες απόκλιση περίπου ανατολικά από τον Βορρά. Οπότε είχα μια σχετικά καλύτερη ευθυγράμμιση σε σχέση με το μάτι και τον πολικό αστέρα με σφάλμα περίπου μισή μοίρα από τον πραγματικό πόλο (ο πολικός είναι περίπου 40 λεπτά από τον πραγματικό). Βάζω πάνω το τηλεσκόπιο και σημαδεύω τον Κρόνο. Κατά την περίοδο των 30 λεπτών που έκανε tracking ο Κρόνος ολίσθησε κατά Dec στο μισό της απόστασης από το κέντρο μέχρι την άκρη του προσοφθάλμιου και ίσως και λιγότερο. Το μόνο που ήταν έντονο ήταν το περιοδικό σφάλμα. Δηλαδή έβλεπα τον Κρόνο πότε να φεύγει από τη μέση του πεδίου και πότε να ξαναεπιστρέφει. Βέβαια το σφάλμα αυτό ήταν λιγότερο και ποιο βελτιωμένο από την προηγούμενη δοκιμή. Επίσης πρόσεξα ότι σε μικρότερες μεγεθύνσεις αυτό το σφάλμα είναι από ανεπαίσθητο μέχρι ανύπαρκτο στο μάτι. Π.χ. στο Βέγα με 83Χ το αστέρι ήταν ακίνητο και θα ήθελα να δω αν μπορώ να κάνω φωτογράφηση χωρίς trails. Συνοψίζοντας:

 

Στήσιμο πολύ γρήγορο

Δυνατότητα οδήγησης μεγάλου τηλεσκοπίου

Οδήγηση άριστη για παρατήρηση

Δυνατότητα πλανητικής φωτογράφησης

 

 

Συνολικό κόστος κατασκευής:250 Ευρώ

 

Σας ευχαριστώ που μοιραστήκατε μαζί μου αυτό το ας το πούμε ταξίδι της δημιουργίας. Σας προτείνω να ασχοληθείτε κι εσείς και να φτιάξετε τη δική σας πλατφόρμα. Πραγματικά αξίζει.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 μήνες αργότερα...
λοιπον εχω να κανω χαζες ερωτησεις αλλα θα τις κανω α) το προσθιο μερος της βασης βλεπει τον βορρα δηλαδη κανουμε πολικη ευθυγραμιση και μετα φοτογρα φιζουμε πχ τον δια στισ 188 μοιρες β)αν οχι τοτε πως γινεται σε (πενηνταρακια η εξιγιση γιατι ειναι βλακια η ερωτηση)γ) η αρχη τησ φοτο γραφισης γινεται με την βαση τερμα δεξια στο κενρο η αριστερα ( ειμαι μπομπουνασ τι να κανουμε) οπωσ την βλεπουμε απο εμπρος.Δ) οταν η βαση τερματισει πρεπει να πειμενουμε ποσα λεπτα για να επανελθει στην προτερη αρχικη τισ θεση και ποσο ευχαριστω . πολυ καλη η προσπαθια μαπεαβο καλεσ φοτογραφισεις

Η ΙΣΧΥΣ ΕΝ ΤΗ ΓΝΩΣΗ

Η ΙΣΧΥΣ ΕΝ ΤΗΝ ΕΝΩΣΕΙ

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν είναι καθόλου χαζή η ερώτηση και είναι λογικό να είσαι μπερδεμένος αν δεν έχεις μπροστά σου την κίνηση για να καταλάβεις.

 

Κοιτάζοντας το Βορρά, αριστερά μας είναι η Δύση και δεξιά μας η Ανατολή. Οπότε η κίνηση των ουράνιων σωμάτων γίνεται από δεξιά προς αριστερά (από Ανατολή προς Δύση). Για να παρακολουθήσουμε την κίνηση λοιπόν θα πρέπει να κουνάμε το τηλεσκόπιό μας προς αυτή την κατεύθυνση.

 

Το κάτω μέρος του σωλήνα μας όμως κινείτε αντίθετα, επειδή η κίνηση γίνεται γύρω από ένα άξονα. Η πλατφόρμα λοιπόν πρέπει να προσομοιώσει αυτή την κίνηση. Δηλαδή από αριστερά προς τα δεξιά.

 

Αυτά όταν κοιτάζουμε προς το Βορρά και η πλατφόρμα μας είναι ευθυγραμμισμένη. Όταν όμως κοιτάζουμε το μπροστινό μέρος της πλατφόρμας κοιτάζουμε προς το Νότο, οπότε η κίνηση που βλέπουμε εμείς είναι αντίθετη δηλαδή από δεξιά προς αριστερά.

 

Δεν έχει σημασία σε ποια θέση βρίσκεται (αν είναι δεξιά ή στη μέση ή αριστερά). Αυτό που έχει σημασία είναι η κατεύθυνση που κινείτε η πλατφόρμα. Επαναφορά της πλατφόρμας κάνουμε όταν φτάσει τέρμα αριστερά (κοιτάζοντας το μπροστινό μέρος). Η επαναφορά μπορεί να γίνει με το χέρι ή με το μοτέρ αν εφαρμόσουμε αντίθετη πολικότητα οπότε γυρίζει ανάποδα. Επειδή το μοτέρ μου δεν δουλεύει με αντίθετη πολικότητα την επαναφέρω με το χέρι και κάνω περίπου 1 λεπτό.

Ελπίζω να σε βοήθησα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 μήνες αργότερα...

Μανούσο θα ήθελα να σε συγχαρώ για την κατασκευή σου. Παραγματικά είναι αξιοθαύμαστη. Θέλω κι εγώ να φτιάξω αλλά αφενός μεν δεν έχω τα εργαλεία, αφετέρου δε δεν έχω και κατάλληλη κατασκευαστική εμπειρία. Έτσι άρχισα να ψάχνω στο internet μήπως βρω τίποτε πιο απλό. Θα ήθελα να μου πεις τη γνώμη σου για την παρακάτω κατασκευή :

 

http://www.jimsmobile.com/buy_acc_lightbridge.htm

 

Μου φαίνεται αρκετά πιο απλή. Απ' ότι κατάλαβα προσαρμόζουν 2 μοτερ που κινούν το τηλεσκόπιο καθ' ύψος και αζιμούθιο. Η ταχύτητα της κίνησης νομίζω ρυθμίζεται από το χειριστή εμπειρικά μέχρι να βρεί το κατάλληλο σημείο όπου μηδενίζει την "κίνηση" του στόχου.

 

Μήπως είναι πιο απλό να φτιάξει κάποιος κάτι τέτοιο;

 

Τους έστειλα mail αν έχουν για skywatser 8'' και μου απάντησαν ότι πιθανόν να φτιάξουν σε 6 με 9 μήνες

 

Με εκτίμηση

Γιώργος Αλεξίου

Γιώργος Αλεξίου
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καταρχήν θα πρέπει να ξεκαθαρίσουμε ότι μιλάμε πάντα για παρατήρηση και πλανητική φωτογράφηση.

 

Ομολογώ πάντως ότι αυτή τη λύση δεν την είχα σκεφτεί. Μου έδωσες ιδέες για καινούριες κατασκευές.

 

Πιστεύω ότι είναι πολύ καλή λύση γιατί δεν χρειάζεται να κουβαλάς επιπλέον μια πλατφόρμα. Απλά εγκαθιστάς τα μοτέρ και καθάρισες.

Βέβαια είναι πολύ ακριβή και πιστεύω ότι είναι υπερεκτιμημένη η τιμή. Ένα μειονέκτημα είναι ίσως το γεγονός ότι αν θέλεις να κινήσεις το τηλεσκόπιο με το χέρι, θα πρέπει να ξεσφίγγεις κάθε φορά τη βίδα που είναι στο Alt.

 

Τώρα για να φτιάξεις κάτι τέτοιο μόνος σου θα πρέπει να κάνεις δοκιμές πάνω στη βάση. Κάτι που μπορεί να προκαλέσει ζημιά στη βάση. Βέβαια αυτό απαιτεί και γνώσεις ηλεκτρονικών. Αλλά υπάρχουν άνθρωποι εδώ μέσα που μπορούν να βοηθήσουν.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ελα βρε Μανούσο, αφου τα ειχαμε πει στο mastrovox, για την κατασκευή του Bartels κλπ: http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=6581 . Σχετικά απλός και ευκολος (και αν το ψαξεις όχι ακριβός) τρόπος να βαλεις tracking για παρατήρηση, πλανητική, και μικρες εκθέσεις DSO. Οχι για μεγαλες γιατι εχεις κινηση ALT-AZ χωρίς σφήνα ή εyθυγράμμιση, άρα εχεις και field rotation (εκτος αν εχεις de-rotator).
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το είχα ξεχάσει αυτό το post.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν κάποιος έχει ιδέες πάνω στην κατασκευή με 2 μοτέρ (alt-az) και θέλει να τις μοιραστεί, ας τις καταθέσει εδώ ή ας στείλει π.μ. Με απασχολεί έντονα τελευταία και θα ήθελα να το επιχειρήσω (αφού ενημερωθώ καλά πρώτα και βρω κατάλληλες ιδέες στο internet, κλπ).

 

Το παρακάτω site του Mel Bartels έχει επίσης αρκετές πληροφορίες για servo ή stepper control systems :

 

http://www.bbastrodesigns.com/BBAstroDesigns.html#Computer_Operated_Telescopes

 

Φιλικά

Γιώργος

Γιώργος Αλεξίου
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Όσοι θέλετε να πάρετε ιδέες ρίξτε μια ματιά εδώ :

 

http://astroforum.gr/forum/viewtopic.php?t=3214&sid=c1938557dcd4c15ded5a39b403c6fe7a

 

Πολύ καλή, έξυπνη και απλή κατασκευή έκανε ο φίλος.

Γιώργος Αλεξίου
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για να μην βγαίνουμε εκτός θέματος έχω θέσει κάποιες απορίες εδώ.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μανούσο γείά σου.Το συνολικό κόστος ήταν:Μοτέρ από e-bay $65,γρανάζια από conrad 40 euro,autostar $120.ρουλμάν 20 euro.Σύνολο περίπου 170 euro.Κάθε μηχανισμός στηρίζεται σε δύο ξυλόβιδες,εάν ξεβιδώσεις την μία τότε απεμπλέκεις το γρανάζι και εργάζεται σαν DOB.Μπορείς να βάλεις ισχυρό ελατήριο και έτσι να κάνεις την απεμπλοκή και εμπλοκή χωρίς να γυρίσεις την βάση.Εάν χρησιμοποιήσεις γρανάζια όπως των βάσεων γιά ατέρμονα κοχλία τότε θα έχεις την δυνατότητα πολύ καλής οδήγησης.Τα γρανάζια αυτά είναι ευθείας οδόντωσης και δεν συνεργάζονται καλά με ατέρμονα κοχλία. Εάν μπορώ να βοηθήσω επιπλέον στείλε π.μ.

Φιλικά Κώστας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε μου σε ευχαριστώ πολύ. Είναι πολύ ελκυστική η ιδέα σου και αν σκεφτείς και το κόστος αξίζει να το προσπαθήσει κανείς.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης