Jump to content

Θεμης ο Γαλαξιακιας!!!!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καταρχήν θέλω να ευχαριστήσω τον CarlSagan για την βοήθεια του στο να βρίσκω τους στόχους μου από τον χάρτη στον ουρανό, και να με κάνει να μην αγοράσω χάρτη αλλά να εκτυπώσω για αρχή του Taki's 8,5 mag star atlas, και με έναν ωραίο τρόπο να κάνω star-hopping και πάλι ευχαριστώ =D> =D>

 

Λίγο μετά της 9 ξεκινήσαμε με τον φίλο Αποστόλη για μια βραδιά αστροπαρατήρησης, ο ουρανός ήταν πεντακάθαρος υγρασία γύρω στο 60%-65% και ένα αεράκι να λούζει εμάς και το τηλεσκόπιο. Τοποθεσία Μονοπολατα, ο καιρός σύμμαχος μας, οπότε ξεκινήσαμε την βραδινή αστροπεριπλανηση μας.

Θέλω να πω ότι κάποιους στόχους τους είχα ξαναδεί αλλά δεν είχα κρατήσει σημειώσεις, από χθες έγινε η 1η μου σωστή παρατήρηση και ξεκινώ...........

 

Οι πρώτοι στόχοι στην μεγάλη άρκτο,

ο πανέμορφος σπειρωτός Μ51 στα 8,4mag και το ζευγάρι του Ngc 5195 μεγέθυνση στα 95χ.

2ος ο Μ101 στα 7,9mag εντοπίστηκε με 24mm αλλά μετά για τον πυρήνα του έφτασα στα 18mm οπού έβλεπες και πυρήνα, πολύ μεγάλος αλλά πολύ αχνός.

3ος ο Μ109 στα 9,8 mag και αυτός με έντονο πυρήνα.

4ος ο Μ108 στα 10mag και αυτός με έντονο πυρήνα.

5ος ο Μ97 το πλανητικό νεφέλωμα στα 10mag στο οποίο η παρατήρηση έγινε πιο καλή με το φίλτρο ο-ιιι το οποίο έκανε τα ματιά της κουκουβάγιας να φάνουν στα 100-110Χ.

6ος ο Μ81 & Μ82 στα 6,9mag και 8,4mag φοβεροί γαλαξίες οπού έφτασα και τα 120χ πάνω στο καθένα και ήταν εκπληκτικοί..

 

7ος ο Μ94 Canes Venaticy στα 8,2mag ήταν πολύ φωτεινώς και με έναν τεράστιο πυρήνα καλύτερη μεγέθυνση στα 100χ.

 

Μετά πήγα στον Λέοντα στον οποίο ξεκίνησα να δω τους γνωστούς Μ95 Μ96 και αλλού κατέληξα, λοιπόν ξεκίνησα το star-hopping και από τον α του λέοντος έφτασα στον η μετά στον γ και εκεί διέκρινα 2 γαλαξίες τους Ngc 3226 11,4mag και Ngc 3227 10,3mag ένα πανέμορφο ζευγάρι με πολύ ευδιάκριτο τον πύρινα τους, αρχικά τους είδα με το 16mm και μετά 8mm.

Στην συνέχεια είδα στον χάρτη ανάμεσα στο γ και ζ αστερισμό υπάρχουν γαλαξίες στόχευσα και διέκρινα Ngc 3193 10,9mag Ngc 3190 11,1mag

Ngc 3185 12,2 και με πλάγια όραση τον Ngc 3177 12,4mag δεν μπορώ να πω ακόμα με βεβαιότητα αν αυτά που είδα είναι στην σωστή θέση όπως στον χάρτη είναι μαζεμένοι και δεν τους ξεχώριζα καλά φάνηκαν με μεγάλη μεγέθυνση με 12mm και 10mm αν τους εχει δει κανεις να το πει,.

Μετά ξεκίνησα για να βρω τους Μ95 Μ96 ακλούθησα τα αστέρια 5mag το 34διπλο, 37,42,46, και μόλις έφτασα στο 52 διέκρινα ένα πανέμορφο ζευγαράκι γαλαξιών, τους Ngc 3377 10,4mag & Ngc 3367 11,5 και στους 2 είδα πυρήνα με τον ζουμ στα 18mm στα 67x.Πιο κάτω μετά διέκρινα καθαρά τον Μ105 9,3mag Ngc 3384 9,9mag και δίπλα τους Ngc3389 11,9mag μια ωραία τριολέτα γαλαξιών. Πιο κάτω τώρα επιτέλους ο Μ95 9,7mag Μ96 9,3mag το θέαμα φοβερό τα λόγια περιττά, τους είδα και τους δυο μαζί με 24mm και ξεχωριστά με 9mm όπου ήταν πανέμορφοι.

 

Αυτοί ήταν οι στόχοι μου χθες, είμαι πολύ ευχαριστημένος και σήμερα το βράδυ έπεται η συνέχεια......

 

Να σας ρωτήσω κάτι? Μόνο εγώ ανατριχιάζω όταν βλέπω έναν γαλαξία και τρέμω και καταλαβαίνω τι είμαστε οι και εσείς??????Παρακαλώ πείτε μου..

astroparty.jpg.a3b0d476670b7ca8a91bf70b2f6e0ac8.jpg

Gazing at the universe through the ΄Eyes΄ of an astrophotographer...!!!

http://www.astrothemis.gr

 

Greek Astrophotography Discord Chat!

https://discord.gg/2DUPacrNfM

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Themis....The Galaxy Hounder!!!! :cheesy: :cheesy:

Μπραβο βρε Θεμη!!!!! Πολυ Ωραιος!!!!!

Μαγεια δεν ειναι να βλεπεις Γαλαξιες...; :mrgreen:

Συνειδητοποιηεις ποσο μικροι και οπομονομενοι ειμαστε...

 

 

ΥΣ

τουλαχιστων βρηκες παρεα να πηγαινεις για παρατηρηση!! :mrgreen:

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπράβο Θέμη, έκανες τρομερό άλμα. Είδες που με έναν σωστό χάρτη κάνεις δουλειά;

 

Απλά μου φαίνεται περίεργο, Σελήνη δεν είχε αυτές τις μέρες; :-k

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απλά μου φαίνεται περίεργο, Σελήνη δεν είχε αυτές τις μέρες; :-k
Εξαρτατε τι ωρα θα βγεις εξω! :wink:

Αυτε τις μερες δυει σχετικα νωρις (για εμενα). Χθες εδυσε στις 00.50

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

και να με κάνει να μην αγοράσω χάρτη

Aγορασε οπωσδηποτε ενα χαρτη του εμποριου σαν τον sky and telescope pocket sky atlas. Απλα αξιζει καθε ευρω απο τα 25 περιπου που θα δωσεις και μην πεδευεσαι με εκτυπωσεις...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

...και να με κάνει να μην αγοράσω χάρτη αλλά να εκτυπώσω για αρχή του Taki's 8,5 mag star atlas,

 

και εγώ τον τύπωσα όλο τον χάρτη με την καλύτερη ποιότητα του εκτυπωτή που έχω και ακόμη δεν μου τελείωσε

το μαύρο μελάνι :)

Δηλαδή κάτι λιγότερο από 4 ευρώ (δεν χρησιμοποιώ original μελάνια) :)

;) Έλπις ;)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε lasko οι χάρτες του Takis είναι πολύ καλύτεροι απ οποιονδήποτε pocket χάρτη.

Γιατι?

Δεν τους εχω δει αλλα...

Δεν λυωνουν απο την υγρασια στο υπαιθρο?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κάπου στο mastrovox έχουν παρουσιάσει διάφορες πατέντες για τους εκτυπωμένους χάρτες, πχ να μπαίνουν σε ζελατίνες.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδια εκτυπωσα και τους 145 χαρτες ολες τις οδηγιες και ολες τις λιστες των αντικειμενων και εφαγα το 1/3 απο το μελανι, τους εβαλα μπρος πισω μεσα σε ζελατινα και ενα ωραιο ντοσιε οποτε οποιον θελω τον βγαζω και τον χρησιμοποιω και ετσι η υγρασια δεν τους επηρεαζει.....Ιδεα του CarlSagan =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D>

 

Δεστε....

DSC00394.JPG.3adf070fb87596e03ec645e8bc0ff889.JPG

DSC00393.JPG.3a160ec0e4491ee0598ea30943859271.JPG

Gazing at the universe through the ΄Eyes΄ of an astrophotographer...!!!

http://www.astrothemis.gr

 

Greek Astrophotography Discord Chat!

https://discord.gg/2DUPacrNfM

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτοι ειναι με 5 μοιρες ανα τετραγωνο οσο βλεπει περιπου ενας ερευνητης 9χ50 οποτε καθε τετραγωνακι ειναι οτι βλεπει ο ερευνητης.....Εμενα με βολεψε πολυ στην προχθεσινη εξορμηση......

Gazing at the universe through the ΄Eyes΄ of an astrophotographer...!!!

http://www.astrothemis.gr

 

Greek Astrophotography Discord Chat!

https://discord.gg/2DUPacrNfM

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επειδη εχω την uranometria και εγω καπου μεσα στον υπολογιστη μου, οφειλω να πω οτι ειναι εξαιρετικοι =D> =D>

Το μονο προβλημα που πρεπει να υπαρχει ειναι το οτι πρεπει να δειχνουν πολλα περισσοτερα αντικειμενα απο οτι μπορεις να δεις με ενα οχταρι τηλεσκοπιο...

Οποτε μπορει να δημιουργησουν ενα μπερδεμα λεω εγω...

 

Φιλε Θεμη, το starry night το εχεις, για δουλεια στο σπιτι??

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θέμη,μέχρι πόσα mag αστέρια έχει ο χάρτης σου;Έχω παρατηρήσει ότι ο ερευνητής 8Χ50 βλέπει μέχρι 9 mag.Το ίδιο φαντάζομαι θα βλέπει και ο 9Χ50.

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

8,5 mag Δημητρη και ο ερευνητης 9 κοντα ειναι.... 8) 8) 8)

Gazing at the universe through the ΄Eyes΄ of an astrophotographer...!!!

http://www.astrothemis.gr

 

Greek Astrophotography Discord Chat!

https://discord.gg/2DUPacrNfM

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε lasko οι χάρτες του Takis είναι πολύ καλύτεροι απ οποιονδήποτε pocket χάρτη.

Γιατι?

Πολύ απλά έχει περισσότερα αστέρια κ στόχους.Για 8'' είναι προτιμότερος.

Δεν τους εχω δει αλλα...

Δεν λυωνουν απο την υγρασια στο υπαιθρο?

Οπως είδες κ απ τα παιδιά μέσα σε ζελατίνα μια χαρά προστατεύεται.Επίσης πολύ εύκολα μπορούμε να τον βγάλουμε απ τον ντοσιέ μαζί με την ζελατίνα κ να τον έχουμε δίπλα στον ερευνητή.Με ένα βιβλίο αυτό δεν γίνεται.Πρέπει να έχουμε κ ένα τραπεζάκι το οποίο μόνο κοντά στον ερευνητή δεν μπορεί να είναι.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδια εκτυπωσα και τους 145 χαρτες ολες τις οδηγιες και ολες τις λιστες των αντικειμενων και εφαγα το 1/3 απο το μελανι,

 

Θέμη με τα 2/3 που έμειναν τυπώνεις κ την ουρανομετρία που σαφώς είναι ανώτερη. :cheesy: :cheesy:

Πάντως πολύ χαίρομε για την παρατήρηση που έκανες.Οπως λες ήταν η πρώτη σου ουσιαστική παρατήρηση.Ολοι μας εδώ μέσα το έχουμε πει αυτό κάποια στιγμή.Κ για πρώτη σου φορά πίστεψε με τα πήγες πολύ καλά.Καλή συνέχεια.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θεμη συγχαρητηρια και από εμένα για τις παρατηρήσεις σου. Καταλαβαίνω τον ενθουσιασμό σου. Ετσι νιώσαμε όλοι στην "πρώτη μας ουσιαστική παρατήρηση" και τώρα πάντα έτσι νιώθουμε σε κάθε ουσιαστική παρατήρηση.

Χαίρομαι που συνέβαλα λιιιγο στον προσανατολισμό.

Η προσπάθεια, η ανακάλυψη, η παρατήρηση και ο ενθουσιασμός ανήκουν σε εσένα και στην παρέα εκεί.

 

Αντε να τα ξαναπούμε.

Δώσε χαιρετίσματα και στα άλλα παιδιά.

 

 

:wink:

Όλη της τη ζωή μελετούσε το σύμπαν, αλλά είχε παραβλέψει το πιο ξεκάθαρο μήνυμά του.

Για τα μικρά πλάσματα σαν εμάς η απεραντοσύνη του γίνεται υποφερτή μονάχα μέσω της αγάπης.

C. Sagan. Επαφή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θέμη είσαι πολύ ωραίος \:D/ . Πολύ ωραία η παρουσίασή σου. Αντε καλή συνέχεια και καλές παρατηρήσεις...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θέμη, πολύ ωραία παρουσίαση γενικότερα. Να προσθέσω μόνο κάτι:

Στο Λέοντα, δοκίμασε να δεις και τους εξής άλλους γαλαξίες:

NGC 3507, 3705, 3810, 3646, 3367, 3686, 3041, 3338, 3509,

Έπρεπε κανονικά να προσθέσω και τους NGC 3883, 3832 και 3861, αλλά καθώς είναι 14 μέγεθος και οι τρεις, δεν ήτανε δυνατό να του πιάσω με το 8", οπότε, μην μπεις στον κόπο να τους προσπαθήσεις. Τους άλλους, δοκίμασέ τους με πλάγια όραση, και από 90Χ-130Χ. Είμαι σίγουρος ότι θα έχεις καλό αποτέλεσμα.

 

Γιάννης

Στο σύμπαν τίποτα δεν υπάρχει τυχαία, και τίποτα από ό,τι υπάρχει δεν είναι τυχαία μοναδικό
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε ευχαριστω πολυ m51 θα τους ενταξω στην επομενη παρατηρηση... :mrgreen:

Gazing at the universe through the ΄Eyes΄ of an astrophotographer...!!!

http://www.astrothemis.gr

 

Greek Astrophotography Discord Chat!

https://discord.gg/2DUPacrNfM

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θέλω να πω ότι κάποιους στόχους τους είχα ξαναδεί αλλά δεν είχα κρατήσει σημειώσεις, από χθες έγινε η 1η μου σωστή παρατήρηση και ξεκινώ..........
=D> =D> Μπράβο ρε Θέμη!!

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Αν και τα αρχεία είναι off topic αλλά είναι αφιερωμένα

στον "γαλαξιάκια" της Κεφαλονιάς =D>

 

Για όσους δουλεύουν με τους χάρτες του Toshimi Taki - m2,

δυό βοηθήματα σε pdf για πιό σωστή εκτύπωση.

Τα index chart για Βόρειο & Νότιο ημισφαίριο με τους

αστερισμούς στα Ελληνικά &

σελίδα για εκτύπωση σε διαφάνεια για πεδία 5, 6 & 7 μοιρών.

OHP

Transparency Film

CONNECT

KF26074

Inkjet Film

 

Διαφάνεια φωτοαντιγραφικού

 

Τέλεια εκτύπωση! :mrgreen:

 

 

Να μην είναι τυχεροί μόνο όσοι έχουν Uranometria.

Μέχρι νά τη φέρει ο Άγιος Βασίλης ας βολευτούμε με Jamba-Takis!

 

Θέμη όπως θα δείς, το διόρθωσα :-note

 

Φιλικά,

Γιάννης

 

Υ.Γ. Όποιος φίλος χρησιμοποιεί άλλους χάρτες και θα ήθελε κάτι

αντίστοιχο ας μας γράψει πόσα χιλιοστά ανά μοίρα είναι ο

χάρτης του.

 

Taki'sIndexChart_1NorthHem.pdf

Taki's 8,5 MagStarAtlas Index1

 

Taki'sIndexChart_2SouthHem.pdf

Taki's 8,5 MagStarAtlas Index2

 

Taki's8,5MagStarAtlas-finders.pdf

Taki's 8,5 MagStarAtlas Πεδία ερευνητών

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μέχρι νά τη φέρει ο Άγιος Βασίλης ας βολευτούμε με Jamba-Takis!

Το μουλαράκι μεταξύ άλλων δίνει καί την ουρανομετρία δωρεάν. :wink: :wink:

Εγώ από εκεί την έχω εκτυπώσει κ σας πληροφορώ πως βολεύει περισσότερο απ το να έχω δύο βιβλία ογκόλιθους πάνω στο τραπέζι.

Αφήνω στην άκρη το θέμα χρημάτων κ προχωρώ.

 

Εχω μόνο ένα ντοσιέ αντί να έχω δύο βιβλία ογκόλιθους πάνω στο τραπέζι.

 

Το κυριότερο.Μπορώ κ βγάζω τον χάρτη με την ζελατίνα του απ τον ντοσιέ κ τον τοποθετώ πάνω στον σωλήνα δίπλα απ το προσοφθάλμιο αντι να έχω έχω δύο βιβλία ογκόλιθους πάνω στο τραπέζι.

 

Γράφω αν θέλω πάνω στον χάρτη, μου πέφτει καφές, τον σκίζω, τον κάνω ότι θέλω.Κ λοιπόν?Ξαναεκτυπώνω την σελίδα.

 

Αν έχω κάνει πρόγραμμα βγάζω μόνο τους χάρτες που θέλω με την σειρά που θα παρατηρήσω κ δεν χρειάζεται να έχω δύο βιβλία ογκόλιθους στο τραπέζι.Το ντοσιέ μπορεί πάντα να περιμένει μέσα στο αμάξι για κάτι διαφορετικό

 

Ελπίζω να μην σας κούρασα εξηγώντας γιατί μου αρέσει η εκτυπωμένη ουραναμετρία σε σχέση με δύο βιβλία ογκόλιθους πάνω στο τραπέζι.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κ ξέχασα να πω πως αν δεν υπάρχει εκτυπωτής λέιζερ μπορούμε ν αγοράσουμε με τα χρήματα που περίσσεψαν απ την αγορά της.Θα μας μείνει κ το μηχάνημα. :cheesy: :cheesy:
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης