Jump to content

ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.ΕΙΜΑΙ ΝΕΟΣ ΣΤΗΝ ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΗ ΑΣΤΡΟΝΟΜΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΛΥΘΟΥΝ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΠΟΡΕΙΕΣ.ΕΧΩ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΤΟ ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΟ BUSHNELL VOYAGER SKY TOUR 900mm x 4,5''.ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΑΡΚΕΤΑ ΑΠΟ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ,ΒΛΕΠΩ ΚΑΘΑΡΑ ΚΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΚΑΛΑ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ,ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΝΕ ΕΝΤΟΠΙΣΩ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΛΑΝΗΤΗ ΑΚΟΜΗ.ΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΩ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ? ΠΩΣ ΘΑ ΤΟΥΣ ΔΙΑΚΡΙΝΟ ΣΤΟΝ ΟΥΡΑΝΟ?ΕΧΩ ΚΑΙ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟΝ ΤΡΙΠΟΔΑ,ΚΑΘΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΣΤΑΘΕΡΟΣ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΕΛΑΦΡΑ ΚΕΝΑ.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα φίλε

 

Αυτό που θα χρειαστείς σίγουρα, είναι ένας χάρτης του ουρανού, γενικώς για τις παρατηρήσεις σου, αλλά το σημαντικότερο, να μάθεις τους αστερισμούς. Θα χρειαστείς σίγουρα κάποιους προσοφθάλμιους φακούς - λογικά, πρέπει ήδη να έχεις -, και βέβαια, κάθε παρατηρητής του ουρανού, πρέπει να είναι εξοπλισμένος με πολλή υπομονή.

Έχεις κάποιο πρόγραμμα στον υπολογιστή σου, που να αναπαριστά τον έναστρο ουρανό; Αν ναι, συμβουλεύσου το, θα σε βοηθήσει πολύ.

Όσο για το τρίποδο, δεν μπορώ να σου πω κάτι, γιατί δεν έχω το συγκεκριμένο τηλεσκόπιο

Ελπίζω να σε βοήθησα

 

Γιάννης

Στο σύμπαν τίποτα δεν υπάρχει τυχαία, και τίποτα από ό,τι υπάρχει δεν είναι τυχαία μοναδικό
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε μου όπως σου είπε και ο Γιάννης θα πρέπει να μάθεις πρώτα τους βασικούς αστερισμούς για να εντοπίσεις ένα πλανήτη. Πρόσεχε όμως. Πολλοί αστερισμοί για να φανούν ολόκληροι ίσως να είναι λίγο δύσκολο μέσα από την πόλη (ίσως και αδύνατο όταν έχει πολλά φώτα). Όσο για την εύρεση πλανητών θα πρέπει να έχεις κάποιο πρόγραμμα στον υπολογιστή σου για να βρίσκεις τη θέση που βρίσκοντε. Αυτή την εποχή προσπάθησε να βρεις τη Μεγ. Αρκτο. Όταν τη βρεις μετά προσπάθησε να βρεις το Λέοντα που βρίσκεται ο Κρόνος.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε μου αυτό που χρειάζεσαι για αρχή είναι ένα καλό βιβλίο.Σου συνιστώ το Nightwatch.ΟΙ περισσότεροι με αυτό ξεκινήσαμε.
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παναγιώτη μάλλον έχεις πρόβλημα στο PC, φέρτο οσο είναι ακόμα σε εγγύηση! :lol:

 

να σοβαρευτώ τώρα!

προσπάθησε όταν κοιτάς να μην ακουμπάς με το μάτι σου το προσοφθάλμιο γιατί κουνάς το τρίποδο, όταν μπορέσεις πάρε ενα πιο στιβαρό (και βαρύ) τρίποδο.

 

κατέβασε το stellarium, απο εδω http://www.stellarium.org/

κάνε ενα κόπο και μάθε λίγο απο χάρτες, ωστε να ξέρεις τι θα βρεις και που..

αν κάνεις μια αναζήτηση, με την λέξη π.χ. αρχάριος, θα βρείς πολλά post που θα σε βοηθήσουν, και ακόμα περισσότερα links με προγράμματα και χάρτες.

 

Καλωςήρθες!

 

Υ.Γ. Α! Παναγιώτη, πρέπει να εχεις ιούς, γιατί βλέπω ενα ζουζούνι να κάνει βόλτα!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υ.Γ. Α! Παναγιώτη, πρέπει να εχεις ιούς, γιατί βλέπω ενα ζουζούνι να κάνει βόλτα!

Εγώ δεν βλέπω τίποτα.Μάλλον πρέπει να σκανάρεις τον δικό σου. :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ,ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΣΤΟΝ Υ/Π,ΟΠΩΣ ΤΟ ASTRONOMY LAB 2,ΚΑΙ SKYCHART ΓΙΑ ΑΡΧΗ,ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΝΑ ΜΕΛΕΤΗΣΩ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΒΙΒΛΙΑ ΣΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ.ΟΙ ΠΡΟΣΟΦΘΑΛΜΙΟΙ ΠΟΥ ΕΧΩ ΕΙΝΑΙ 04mm-08mm-ΚΑΙ 12mm.ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΑΞΕΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΜΕΓΕΘΟΙ Ή ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΑΛΛΟΥΣ?ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΣΧΕΤΙΚΑ ΑΠΟ ΠΟΙΟΝ ΠΛΑΝΗΤΗ ΝΑ ΑΡΧΙΣΩ ΤΗΝ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μετά την δύση του Ηλιου, κοίτα νοτιοδυτικά για Κρόνο, αργά τη νύχτα (προς ξημερώματα..) θα δεις ανατολικά ενα πολύ λαμπερό αστέρι, αυτό θα είναι ο Δίας.

Ενα πρόγραμμα θα σε βοηθήσει να βρεις ακριβώς που να κοιτάξεις και πότε.

(μην ξεχάσεις και Σελήνη ε?)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

για σου Γιαννη καλος ηρθες στον κοσμο της αστρονομιας και στην εξερευνιση του συνμπαντος, (πραγματικα ειναι ενα απο τα ορεοτερα χομπι που εχω ασχωλιθει) για τους προσοφθαλμιους θα χριαστεις ενα ακομη απο 20mm--24mm.

 

μην βιαστεις για την αγορα του, μιας και θα ειναι extra εκτος βασικου εξοπλισμου τηλεσκοπιου φροντισε να ειναι ενα καλο προσοφθαλμιο που θα σου μινει

(ειναι σχεδων σηγουρο οτι τα μανισια θα τα αντικαταστισεις με καλιτερα με την παροδο του χρονου)

 

συμβουλεψου καποια post και συζητισεις που εχουν γινει εδω μεσα [αναζητιση( προσοφθαλμια) αγορα εξοπλισμου]

 

τα προτα βασηκα βηματα ειναι η εκμαθευση του εναστρου ουρανου απο χαρτες και βιβλια, καποιοι φιλοι ποιο πανω προτινανε το Nightwatch αναμφιβολα το καλιτερο ξεκινιμα για τον αρχαριο.

 

 

οσο για τον Κρονο και τον Δια, θα τους εντοπισεις ευκολα σαν πολυ λαμπρα αστερια δεν τρεμοπαιζουν.

 

Ο Κρονος απο την δυση του Ηλιου ( βραδυ) και μετα θα τον βρεις ΝοτιοΔυτικα ψυλα κοντα στο ζενιθ.

 

Και τον Δια αργα το βραδυ απο της 1:30 -2:00 ανατελει Ανατολικα-- νοτιο ανατολικα .

 

 

ελπιζω να μην σε κουρασα . :mrgreen: :mrgreen:

ΜΕΡΙΚΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΤΑ ΣΥΝΝΕΦΑ... ΟΤΑΝ ΦΕΥΓΟΥΝ Η ΜΕΡΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΥΠΕΡΟΧΗ!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΟΛΟΥΣ.ΕΧΘΕΣ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΚΑΙ ΕΙΔΑ ΜΕ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΤΟΝ ΚΡΟΝΟ.Η ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ ΕΓΙΝΕ ΜΕ ΤΟΝ ΠΡΟΣΟΦΘΑΛΜΙΟ ΤΩΝ 12,5mm,ΤΟ ΕΙΔΩΛΟ ΗΤΑΝ ΑΡΚΕΤΑ ΜΙΚΡΟ ΑΛΛΑ ΦΑΙΝΟΤΑΝ ΚΑΘΑΡΑ ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΩ ΚΑΙ ΜΕ ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ ΠΡΟΣΟΦΘΑΛΜΙΟ ΤΩΝ 8 Ή ΤΩΝ 4mm.ΠΟΙΟΣ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΑΤΑΛΗΛΟΣ ΠΡΟΣΟΦΛΑΜΙΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ ΠΛΑΝΗΤΩΝ?ΕΠΙΣΗΣ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΩ ΚΑΠΟΙΟ ΝΕΦΕΛΩΜΑ ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ ΠΩΣ?
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καταρχήν να ξέρεις πως το τήλε σου δε σηκώνει παραπάνω από 50 μεγενθύσεις ανά ίντσα φακού. Αν λοιπόν έχεις 4ιντσο, θα φτάσεις το πολύ στα 200x. Αν ξεπεράσεις τις μεγενθύσεις θα βλέπεις θαμπό είδωλο όπου και αν εστιάσεις!

Επίσης το seeing (αναταραχές της ατμόσφαιρας με αποτέλεσμα να "βράζει" το είδωλο) σε αναγκάζει σε μικρότερες μεγενθύσεις (ίσως τις μισές από αυτές που αποδίδει στα όρια το τήλε σου) αλλά δίνει πιο σταθερό είδωλο.

Για πλανήτες όλοι προτείνουν ορθοσκοπικά προσοφθάλμια.

Νεφελώματα και γαλαξίες βλέπεις αλλά όχι εύκολα από πόλεις λόγω φωτορύπανσης. Ο ουρανός είναι πραγματικά γεμάτος από τέτοια θέματα αλλά πρέπει να ξέρεις να τα βρίσκεις - γι'αυτό χρειάζεσαι αστροχάρτη!

Η μεγένθυση βγαίνει αν διαιρέσεις το εστιακό μήκος του τηλεσκοπίου σου (το δικό σου πρέπει να έχει f=900mm) με τα mm που γράφει επάνω ο κάθε προσοφθάλμιος!

Έτσι έχεις: 900mm / 4mm = 225x

900/8 = 112,5x

900/12 = 75x

 

ΥΓ 1: Σταμάτα να γράφεις με κεφαλαία! #-o #-o

ΥΓ 2: Πρέπει οπωσδήποτε να πάρεις το βιβλίο του Terrence Dickinson "Nightwach" που είναι στα Ελληνικά και θα λύσει πάρα πολλές από τις λογικές απορίες σου!!

Έχει και αστροχάρτες που θα σε βοηθήσουν πάρα πολύ στην αρχή!! :wink:

Καλώς όρισες και καθαρούς ουρανούς να έχεις! :D

ΣΤΕΛΛΑ, ΓΙΩΡΓΟ, ΒΑΣΙΛΗ, ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΕΚΕΙ ΨΗΛΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σου Γιαννη !

Λιγη υπομονη χρειαζεται στην αρχη .

Εχεις ευθυγραμμισει τον ερευνητη σου με το τηλεκσοπιο ;Ετσι θα στοχευεις απο τον ερευνητη και θα <<πευτει >> στο οπτικο πεδιο του τηλεσκοπιου , αναλογως απο το ποσο καλα εχει γινει η ευθυγραμμιση .

Εγω θα αγοραζα και καποιο προσοφθαλμιο πιο μικρης μεγεθυνσης οπως ενα 25αρη .

Ισως να το γνωριζεις , υπαρχει η Εταιρεια Αστρονομιας και Διαστηματος στον Βολο www.astronomos.gr οπου μπορεις να βρεις προθυμους να σε βοηθησουν .

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο.k! άρχισα να μπαίνω στο νόημα σιγά σιγά.Εκτός απο τα προσοφθάλμια που ανέφερα παραπάνω εχω και ένα φακο barlow 2* και 1.5*.O barlow σε συνδιασμό με το 12,5mm προσοφθάλμιο μου δίνει εκπληκτική ευκρίνεια και πιό γρήγορη εύρεση αντικειμένων.Προς το παρόν θα παρατηρώ με αυτά τα mm γιατί είναι πιο εύκολο.Αργότερα πρώτα ο θεός αγοράζω κανένα 24 ή μεγαλύτερο προσοφθάλμιο.Ευχαριστώ πάντος είσαστε όλοι πολύ κατατοπιστικοί,μπράβο σας.Ευχομαι στη συνέχεια να μαθω περισότερα απο εσάς.Όσο για την ολονύχτια φιλε μου αντέχω,αρκεί να βρεθώ προς τα μέρη σου.Εγω συνήθως λόγο και της δουλειάς είμαι βόλο και για καλύτερες παρατηρήσεις πετάγομαι και πήλιο.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο Barlow 2x στην ουσία διπλασιάζει τις μεγενθύσεις που δίνει το προσοφθάλμιο που χρησιμοποιείς μαζί του!

Ανάλογα ο 3x τριπλασιάζει κτλ. :)

ΣΤΕΛΛΑ, ΓΙΩΡΓΟ, ΒΑΣΙΛΗ, ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΕΚΕΙ ΨΗΛΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με το 4mm προσοθαλμιο εισαι στα ορια του τηλεσκοπιου σου 900/4=225Χ.

θεωρητικη μεγηστη μεγενθιση του δικου σου τηλεσκοπιου ειναι 228Χ

το 4mm μην το χρησιμοποιης με κανενα barlow ειναι ανωφελο.

 

αν εχει σκοπο να κρατισεις για πολυ πολυ καιρο τα μανισια προσοφθαλμια σε χρηση φροντησε το προσοφθαλμιο που θα παρεις μικρης μεγενθισης Π.Χ 20mm 22mm 25mm σε χρηση με barlow .

να μην σου δεινει μεγενθισης που εχεις ιδη

Δηλαδη αν παρεις ενα 25mm αν το βαλεις με barlow θα ειναι σαν να εχεις το 12mm σου

ΜΕΡΙΚΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΤΑ ΣΥΝΝΕΦΑ... ΟΤΑΝ ΦΕΥΓΟΥΝ Η ΜΕΡΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΥΠΕΡΟΧΗ!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Να ρωτήσω και κάτι ακόμα.Με το προσοφθάλμιο(22ή20)που μου αναφέρεις θα έχω μεγένθηση 40 επί και 45 αντίστοιχα.Καλα μεχρι εδώ,να ρωτήσω όμως κατι.Οι μεγενθύσεις αυτες θα είναι μικρότερες απο τις ήδη υπάρχον που έχω.θα είναι καθαρότερα τα είδωλα?,θα έχω καλύτερη παρατήρηση η όχι?και κάτι τελευταίο.Είναι ολοι οι προσοφθάλμιοι ίδιοι για κάθε τηλεσκόπιο?.Εννοώ αν θα ταιριάζουν στο τήλε μου,αν τα παραγγείλω. :D :D :D :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να ρωτήσω και κάτι ακόμα.Με το προσοφθάλμιο(22ή20)που μου αναφέρεις θα έχω μεγένθηση 40 επί και 45 αντίστοιχα.Καλα μεχρι εδώ,να ρωτήσω όμως κατι.Οι μεγενθύσεις αυτες θα είναι μικρότερες απο τις ήδη υπάρχον που έχω.θα είναι καθαρότερα τα είδωλα?,θα έχω καλύτερη παρατήρηση η όχι?και κάτι τελευταίο.Είναι ολοι οι προσοφθάλμιοι ίδιοι για κάθε τηλεσκόπιο?.Εννοώ αν θα ταιριάζουν στο τήλε μου,αν τα παραγγείλω. :D :D :D :D

 

Στις 40 με 45 μεγενθύνσεις θα έχεις μεγαλύτερο exit pupil που σε βοηθά σε deep sky παρατήρηση,...

δηλαδή τα είδωλα θα είναι πιο φωτεινά.

Θυμάμαι τον περασμένο κομήτη που έγινε και μεγάλο θέμα (φαινόταν και με γυμνό μάτι), και πήγα μία μέρα με ένα σχεδόν 3ίντζο αυτό-σχέδιο τηλεσκόπιο και πολλές μεγενθύνσεις να τον δω,,, και θυμάμαι ήταν πολύ σκοτεινός.

Όλα τα προσοφθάλμια είναι ίδια για κάθε τηλεσκόπιο... μόνο μην πάρεις 2ίντζα προσοφθάλμια γιατί δεν θα κάνουν :)

;) Έλπις ;)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλώς ήρθες iannis99 :D

Το ζητούμενο (ειδικά στην πλανητική) είναι να συνδυάζεις καθαρό είδωλο στη μεγαλύτερη μεγέθυνση.

Αυτό είναι κάτι που εξαρτάται από τις δυνατότητες του τηλεσκοπίου σου, από την ποιότητα του προσοφθάλμιου αλλά και από τις ατμοσφαιρικές συνθήκες.

Αυτό σημαίνει πως για το ίδιο αντικείμενο, την ίδια βραδιά, θα δοκιμάζεις προσοφθάλμιους μέχρι να πετύχεις την καλύτερη εικόνα.

Συνήθως φακούς μεγάλου διαμετρήματος, τους χρησιμοποιούμε για να έχουμε μεγάλα πεδία (π.χ να βλέπουμε πολλά αστεράκια και λεπτομέρειες της περιοχής γύρω από ένα σφαιρωτό σμήνος).

Μπορεί να πάρει και 2ιντσα και να χρησιμοποιήσει αντάπτορα αλλά στην παρούσα φάση δε νομίζω πως χρειάζεται νέα προσοφθάλμια. :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

iannis99 ναι θα ειναι μικροτερες, αυτες που εχεις ειναι 4mm=225χ το 8mm= 112,5x και 12mm=75χ

 

το προσοφθαλμιο μικρης μεγενθισης θα σου ειναι χρισιμο στην παρατηρηση βαθεους ουρανου νεφελωματα, καποιους φωτηνους γαλαξιες και αστρικα σμηνοι

 

το exit pupil σε ενα προσοφθαλμιο 22mm θα ειναι: εστιακος λογος τηλεσκοπιουF=(900/114=7,8 ) /την εστιακη αποσταση προσοφθαλμιου(22mm) =2,8 .

το exit pupil δεν πρεπει να ξεπερναει το 7 και αυτο γιατι η κορη του ματιου σε πληρη διαστολη (απολητο σκοταδι) ειναι διαμετρου 7mm,

αν εχεις ενα προσοφθαλμιο που σε σχεση με το τηλεσκοπιο σου σου δεινει exit pupil μεγαλιτρο απο 7 Π.Χ 8,5 τοτε το 1,5mm δεσμη φωτος παει χαμενει δεν την δεχεται το ματι και δεν εχεις φωτεινο το αντηκιμενο που βλεπεις Π.Χ ενα Γαλαξια

 

ΥΓ) ελπηζω να τα ειπα σωστα 8-[ 8-[ 8-[ 8-[

ΜΕΡΙΚΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΤΑ ΣΥΝΝΕΦΑ... ΟΤΑΝ ΦΕΥΓΟΥΝ Η ΜΕΡΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΥΠΕΡΟΧΗ!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για καλητερα αποτελεσματα στην παρατηρηση βαθεους ουρανου καλο ειναι να υπαρχουν και λιγες ιντζες παραπανω(τυχεροι οι εχοντες 10'' και πανω)
ΜΕΡΙΚΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΤΑ ΣΥΝΝΕΦΑ... ΟΤΑΝ ΦΕΥΓΟΥΝ Η ΜΕΡΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΥΠΕΡΟΧΗ!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μια απορία ήθελα να λυθεί αν γίνεται φυσικά.Τον πλούτωνα και τον ποσειδώνα είναι ευκολο να τους διακρίνει κάποιος καλα με ένα μέτριο τηλεσκόπιο?Τόν ουρανό δεν τον βάζω,γιατί πιθανόν είναι αρκετά δύσκολο να εντοπιστεί.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ιΙσα ισα,που ο ουρανος βρισκεται σε κοντινοτερη αποσταση απο ποσειδωνα και πλουτωνα και ειναι πιο ευκολο να εντοπιστει.Με αρκετη προσπαθεια,μπορεις να εντοπισεις τον ουρανο και τον ποσειδωνα χωρις να διακρινεις λεπτομερειες.Οσο για τον πλουτωνα,το μονο που μπορει να σου προσφερει ειναι η χαρα της ευρεσης καθως ενα αστερακι θα δεις εαν τον εντοπισεις..

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

iannis99 ναι θα ειναι μικροτερες, αυτες που εχεις ειναι 4mm=225χ το 8mm= 112,5x και 12mm=75χ

 

το προσοφθαλμιο μικρης μεγενθισης θα σου ειναι χρισιμο στην παρατηρηση βαθεους ουρανου νεφελωματα, καποιους φωτηνους γαλαξιες και αστρικα σμηνοι

 

το exit pupil σε ενα προσοφθαλμιο 22mm θα ειναι: εστιακος λογος τηλεσκοπιου(F=900/114=7,8 ) /την εστιακη αποσταση προσοφθαλμιου(22mm) =2,8 .

το exit pupil δεν πρεπει να ξεπερναει το 7 και αυτο γιατι η κορη του ματιου σε πληρη διαστολη (απολητο σκοταδι) ειναι διαμετρου 7mm,

αν εχεις ενα προσοφθαλμιο που σε σχεση με το τηλεσκοπιο σου σου δεινει exit pupil μεγαλιτρο απο 7 Π.Χ 8,5 τοτε το 1,5mm δεσμη φωτος παει χαμενει δεν την δεχεται το ματι και δεν εχεις φωτεινο το αντηκιμενο που βλεπεις Π.Χ ενα Γαλαξια

 

ΥΓ) ελπηζω να τα ειπα σωστα 8-[ 8-[ 8-[ 8-[

 

Ομολογώ δεν το κατάλαβα.

Το F=900/114=7,8) είναι το f/D σωστά;

 

Οπότε ένα f/D=10 με ένα Hyperion 24mm θα είναι 10/24=,42

ή

Οπότε ένα f/D=10 με ένα Hyperion 24mm θα είναι 10/24=2,85

 

Τότε τι νόημα έχει όταν προσοφθάμιο λέει ότι έχει exit pupil =2 άσχετα αν είναι 5mm ή 10mm ή 20mm.

Μέλος Συλλόγων:

Ελληνικής Αστρονομικης Ενωσης

Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας.

Όμιλος Γερόντων Αστροπαρατηριτών.

Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ

http://users.otenet.gr/~babgia/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

το exit pupil βρίσκεται διαιρώντας την διάμετρο του τηλεσκοπίου με τις μεγενθύνσεις που δίνει το προσοφθάλμιο...

******σαν να έχουμε κυάλια δηλαδή.

 

114mm τηλεσκόπιο με 900mm εστιακό λόγο και 32άρι προσοφθάλμιο:

900mm/32 = 28 μεγενθύνσεις

114mm/28 = 4mm exit pupil

;) Έλπις ;)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης