Jump to content

Uranometria & Revised NGC. Ποιός από τους δύο έχει δίκιο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με αφορμή το θέμα "Φτάνοντας το 8" στα όριά του. Ή μήπως όχι ακόμα;" για το επίμαχο αντικείμενο NGC 6054 που είδε ο φίλος Δημήτρης-alepohori 15,2 mag, έκανα μια ερεύνα στο net (η αλήθεια είναι ότι αμφέβαλα λίγο Δημήτρη). Σύμφωνα λοιπόν με τις πηγές που βρήκα διαπίστωσα ότι τα δεδομένα της Uranometria στον 3ο τόμο όσο αφορά το συγκεκριμένο αντικείμενο άλλα και κάποια άλλα, διαφέρουν από την λεγόμενη αναθεωρημένη (Revised) έκδοση του NGC καταλόγου. Για παράδειγμα θα αναφέρω τον NGC 6054 όπου υπήρξε και η σχετική διαφωνία όπου η Uranometria αναφέρει 15,2mag ενώ η Revised έκδοση λέει 14,3 mag. Επίσης για το αντικείμενο NGC 6050 πάλι η Uranometria αναφέρει μεγαλύτερο νούμερο 14,7 mag ενώ η Revised έκδοση αναφέρει 14,1 mag. Επίσης για τον NGC 1259 η Uranometria λέει 14,3mag ενώ η Revised έκδοση λέει 14,7mag (Τα στοιχεία τα πήρα από το παραπάνω Thread μιας και δεν έχω τον 3ο Τόμο της Uranometria).

 

Μπορείτε να μου πείτε ποιος από τους δύο έχει δίκιο; Ρωτάω γιατί αν η αναθεωρημένη έκδοση είναι η σωστή τότε τα δεδομένα της Uranometria τίθενται υπό αμφισβήτηση. :shock: :shock: :shock:

 

Πραγματικά έχω μπερδευτεί και δεν μπορώ να διανοηθώ ότι η Uranometria μπορεί να κάνει λάθος.

 

Πηγές:

http://www.ngcic.org

http://www.klima-luft.de/steinicke/ngcic/rev2000/Explan.htm

http://seds.org/~spider/index.html

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μήπως γνωρίζεις πότε ανανεώθηκε τελευταία φορά ο ΝGC κατάλογος?

Αν έγινε μετά την τελευταία έκδοση της Uranometria και διορθώθηκαν κάποια λάθος στοιχεία στον NGC, ίσως είναι λογικό να έχει κάποια παλιά και "λανθασμένα" στοιχεία η Uranometria.

Άγγελος Μακρής

 

www.aggelosmakris.com

www.facebook.com/aggelosmakrisnightscapes

www.instagram.com/aggelos_makris

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτό το τσεκάρατε;

http://nedwww.ipac.caltech.edu/forms/byname.html

 

Το θεωρώ την πιο αξιόπιστη πηγή.

 

Πληκτρολογήστε NGC 6054. Εγώ από εδώ διασταυρώνω τα δεδομένα του τρίτου τόμου. Δημήτρη, σου έχω ξαναπεί ότι το NGCIC.org κάνει λάθος στον γαλαξία. Έχει μπερδέψει τον 6054 με τον IC1183.

Αν θυμάμαι καλά, η Uranometria αναφέρει visual magnitude και όχι blue.

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχει μπερδέψει τον 6054 με τον IC1183.

Αν θυμάμαι καλά, η Uranometria αναφέρει visual magnitude και όχι blue.

 

Σωστός! Κι εγώ το πρόσεξα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημήτρη, σου έχω ξαναπεί ότι το NGCIC.org κάνει λάθος στον γαλαξία. Έχει μπερδέψει τον 6054 με τον IC1183.

Ναι αλλά αυτά τα στοιχεία είναι από τον Revised NGC κατάλογο που έχει υιοθετήσει τόσο το NGC/IC project όσο και το SED's γι'αυτό και είναι διαφορετικά. Η τελευταία έκδοση του RNGC εκδόθηκε το Δεκέμβριο του 2006. Η second edition της Uranometria νομίζω ότι εκδόθηκε το Νοέμβριο του 2001, αλλά θέλω να μου το επιβεβαιώσετε.

Παραθέτω ένα Revision History του NGC:

 

Version Date Explanation

-----------------------------------------------------------------------------

1.00 04/16/2006 Initial Release

1.01 04/23/2006 Added Historical Notes & Observing Notes columns

1.02 06/24/2006 Dr. Harold Corwin provided solutions for 7 previously "Not Found" NGC objects, plus numerous typo corrections

1.03 07/12/2006 Added Uranometria 2000 chart #'s, H-B Astroatlas chart #'s, GSC Small Region Numbers, & POSS Red & Blue Plate/Print #'s

1.10 11/30/2006 Computed new Vmag, Bmag, and Sfc Brt parameters. Captured Dr. Harold Corwin's object identity changes, included newly entered Dr. Corwin's historical notes since last release

1.11 12/10/2006 Removed redundant 'Sources Used' codes

 

Παρατηρήστε την έκδοση 1.10 που λέει Computed new Vmag, Bmag, Sfc Brt. Την τελευταία έκδοση του RNGC μπορείτε να τη βρείτε εδώ (βάλτε κωδικοποίηση "Δυτική (windows-1252)").

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστούμε Δημήτρη! Πάντως ο NGC1259 που σύμφωνα με τον RNGC, είναι 14,7visual με SB13,8, είχε φανεί ευκολότερα πέρσυ, από τον NGC6054.

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δε φταίει η Uranomeria. Όταν την έφτιαξαν, πήραν τα δεδομένα διάφορων καταλόγων και βασίστηκαν σε αυτά. Οπότε, αν τα δεδομένα ήταν λάθος, τι να έκαναν, να μετρούσαν όλο τον ουρανό οι ίδιοι;

 

Αυτό έπρεπε να είναι γνωστό ευρέως: ο NGC έχει πολλά λάθη. Υπήρξαν πολλές προσπάθειες να αναθεωρηθεί. Η πιο γνωστή ήταν του 1973, όταν υπό πίεση χρόνου εκδόθηκε ο Revised New General Catalog. Αμέσως φάνηκε ότι είναι μακράν χειρότερος του αρχικού! Μια νέα προσπάθεια έγινε από τον Roger Sinnott το 1988, που αν και βελτίωσε τα πράγματα δεν έδωσε την οριστική λύση. Η τελευταία προσπάθεια αναθεώρησης, ο Revised New General Catalog and Index Catalog έχει κάνει προόδους, αλλά ούτε από εκεί λείπουν τα λάθη.

 

Είναι αδύνατο κάποιος να μπερδέψει τον NGC 6054 με τον IC 1183, γιατί πρόκειται για τον ίδιο γαλαξία...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είναι αδύνατο κάποιος να μπερδέψει τον NGC 6054 με τον IC 1183, γιατί πρόκειτα;ι για τον ίδιο γαλαξία...

Ναι, αυτό βλέπω κι εγώ. Άρα το λάθος το έχει η Uranometria.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οπότε από που διασταυρώνουμε τα στοιχεία της Uranometria?

Άγγελος Μακρής

 

www.aggelosmakris.com

www.facebook.com/aggelosmakrisnightscapes

www.instagram.com/aggelos_makris

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είναι αδύνατο κάποιος να μπερδέψει τον NGC 6054 με τον IC 1183, γιατί πρόκειται για τον ίδιο γαλαξία...
Πω πω μπέρδεμααα...! Δηλαδή ρε παιδιά ποιος είναι ο γαλαξίας στο μαύρο κύκλο; Η Uranometria τον λέει NGC6054, και τον αριστερό του, IC1183. ](*,) ](*,)

 

Και άλλη μια αξιόπιστη πηγή:

http://vizier.cfa.harvard.edu/viz-bin/VizieR-5?-out.add=.&-source=VII/1B/catalog&recno=6311

dss_search_3.gif.af3f3c278ef44c408e5c3c1f021e29d6.gif

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχετε δίκιο! Το ipac.caltech ονομάζει NGC6054 τον γαλαξία που φαίνεται στο κέντρο της παρακάτω φωτογραφίας. Δηλαδή αυτόν που εγώ έλεγα IC1183.

NGC_6054_11.gif.9e421c89a34045f16297e4e1ccec8c25.gif

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οπότε από που διασταυρώνουμε τα στοιχεία της Uranometria?

 

Κοίτα εγώ προσωπικά επειδή είμαι συντηρητικός τι θα έκανα: Θα έβλεπα πρώτα από DSFG και μετά από τον RNGC. Όποιος αναφέρει μικρότερο mag αυτή την τιμή θα υιοθετούσα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μια πολύ καλή σελιδα για έλεγχο του πεδίου φωτογράφης και όχι μόνο που μου είχε στείλει ο φίλος Θανάσης (ΙΑΝΟΣ).

 

 

NGC 6054 mag 15,5

 

 

http://webviz.u-strasbg.fr/viz-bin/VizieR-S?NGC%206054

 

και ο χάρτης. Αξίζει τον κόπο να το δείτε.

http://aladin.u-strasbg.fr/java/nph-aladin.pl?script=get+Aladin+NGC++6054+11arcmin%3Bget+simbad+NGC++6054+11arcmin&from=Simbad4&submit=Aladin+applet

 

Αν δε δουλέψει, πηγαίνετε εδώ και ατήστε aladin aplpet.

 

http://simbad.u-strasbg.fr/simbad/sim-id?Ident=ngc+6054&NbIdent=1&Radius=2&Radius.unit=arcmin&submit=submit+id#lab_meas

Ένα παιδί μετράει τ΄ άστρα. Μ. Λ

 

ΣΕΑΑ (Σύλλογος Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Αργολίδας)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάντως τώρα καταλαβαίνω γιατί υπάρχουν όλες αυτές οι διαφορές σε κάθε βιβλίο-site και γίνεται αυτός ο χαμός με τα mag.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης