Jump to content

Πανσέληνος Θερινού Ηλιοστασίου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

http://science.nasa.gov/headlines/y2008/16jun_moonillusion.htm?list948712

 

Δείτε την απόκλιση (Declination) της Σελήνης την ώρα που θα ανατέλλει στις 18/6 και θα καταλάβετε.

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολυ ενδιαφερον :D

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για να συμπληρώσω κι εγώ Δημήτρη με ενα μικρό απόσπασμα απο τη μετάφραση του κειμένου για να μπορέσουν να κατανοήσουν κάποια παιδιά το συγκεκριμένο φαινόμενο :

16 Ιουνίου 2008: Μερικές φορές απλά δεν μπορείτε να πιστέψετε στα μάτια σας. Αυτή η εβδομάδα είναι μια από εκείνες τις φορές.

Την Τετάρτη το βράδυ, 18 Ιουνίου, βγείτε έξω στο ηλιοβασίλεμα και κοιτάξτε γύρω σας. Θα δείτε μια γιγαντιαία μορφή στα ανατολικά.

Με την πρώτη ματιά μοιάζει με την πανσέληνο.

Έχει κρατήρες και θάλασσες και το πρόσωπο ενός άνδρα, αλλά αυτό το "φεγγάρι" είναι περιέργως φουσκωμένο. Είναι τεράστιο!

Μόλις βιώσατε μια απο τις μεγαλύτερες ψευδαισθήσεις.

 

Δεν υπάρχει καλύτερη στιγμή για να το δείτε.

Το πλήρες φεγγάρι της 18ης Ιουνίου είναι ένα φεγγάρι του θερινού ηλιοστασίου, το οποίο έρχεται μόνο δύο ημέρες πριν από την έναρξη του καλοκαιριού στο βόρειο ημισφαίριο.

Την συγκεκριμένη εβδομάδα λόγω του θερινού ηλιοστασίου ο ήλιος μας δίνει μια χαμηλή, αγκαλιασμένη με τον ορίζοντα Σελήνη και ταυτόχρονα μια ισχυρή ψευδαίσθηση.

 

Οι παρατηρητές του ουρανού γνώριζαν για χιλιάδες χρόνια ότι το φεγγάρι χαμηλά στον ορίζοντα φαινόταν αφύσικα μεγάλο.

Κατά πρώτον, οι αστρονόμοι πίστευαν ότι η ατμόσφαιρα πρέπει να λειτουργεί ως μεγεθυντικό για την Σελήνη που βρίσκεται κοντά στον ορίζοντα,

αλλά οι κάμερες απέδειξαν ότι δεν είναι έτσι. Το φεγγάρι σε ταινία έχει το ίδιο μέγεθος ανεξάρτητα από το ύψος. Προφανώς μόνο οι άνθρωποι βλέπουν το φεγγάρι γιγαντιαίο.

 

Τελικά είμαστε τρελοί;

Μετά από όλα αυτά τα χρόνια, οι επιστήμονες ακόμα δεν είναι σίγουροι.

Αν κοιτάξει κανείς το φεγγάρι, οι κοσμικές ακτίνες απο το σεληνόφως συγκλίνουν και αποτελούν μια εικόνα με εύρος περίπου 0,15 mm επάνω στον αμφιβληστροειδή στο πίσω μέρος του ματιού σας.

Το φεγγάρι που βρίσκεται χαμηλά, και το φεγγάρι που βρίσκεται ψηλά στον ορίζοντα δημιουργούν ακριβώς το ίδιο εύρος εικόνας

επάνω στον αμφιβληστροειδή του ματιού μας αλλά ο εγκέφαλος μας ακόμα επιμένει οτί το ένα φεγγάρι είναι μεγαλύτερο απο το άλλο.

EQ6 Sky Scan Pro, Skywatcher dob 8, Skywatcher 70/500, Canon 400D, Webcam PHILIPS - SPC900NC
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος γιατί η πανσέληνος του θερινού ηλιοστασίου μοιάζει στο μάτι μας μεγαλύτερη από μια άλλη τυχαία πανσέληνο;

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος γιατί η πανσέληνος του θερινού ηλιοστασίου μοιάζει στο μάτι μας μεγαλύτερη από μια άλλη τυχαία πανσέληνο;

 

Κύριε Νολίμιτς Καπετανάκη οι γρίφοι είναι σε άλλη ενότητα!

Γιατί δεν μας λέτε εσείς που το ξέρετε καλά, αντί να μας παιδεύετε; :P :P

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος γιατί η πανσέληνος του θερινού ηλιοστασίου μοιάζει στο μάτι μας μεγαλύτερη από μια άλλη τυχαία πανσέληνο;
Δημητρη...μπορει να ειναι αλλη μια ψευδαίσθηση... ή εχει να κανει με την ισημερια? [-(

 

Νομιζω το πρωτο... δεν νομιζω το φεγγαρι να διχνει μεγαλύτερο(απο αλλες φορες), απλα επειδη ειναι Ισημερία ΚΑΙ Πανσεληνος οι ανθρωποι εδειχναν ιδιαίτερη προσοχη.

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημήτρη δεν έχει να κάνει με το ηλιοστάσιο. Πρόκειται για ψευδαίσθηση που δημιουργεί ο εγκέφαλός μας. Το ίδιο πράγμα συμβαίνει και με τον Ήλιο. Απλά φέτος που συμπίπτει το ηλιοστάσιο με την Πανσέληνο το έχουν κάνει θέμα. Το ερώτημα είναι, γιατί ο εγκέφαλός μας να προκαλεί αυτή την ψευδαίσθηση; :-k
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παίδες, η πανσέληνος δείχνει μεγαλύτερη στο περίγειο και μικρότερη στο απόγειο. Και νομίζω πως η διαφορά είναι μικρή για να την παρατηρήσεις με το μάτι. Τα υπόλοιπα νομίζω είναι παραισθήσεις, στην κυριολεξία! :mrgreen:

astrovoxsigmz0.jpg

nightskybarweb9dg.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μήπως να σκευτούμε λίγο το γιατί ένα ξύλο που είναι ευθεία μέσα σε ένα κουβά νερό φαίνεται με γωνία;

Μέλος Συλλόγων:

Ελληνικής Αστρονομικης Ενωσης

Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας.

Όμιλος Γερόντων Αστροπαρατηριτών.

Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ

http://users.otenet.gr/~babgia/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος γιατί η πανσέληνος του θερινού ηλιοστασίου μοιάζει στο μάτι μας μεγαλύτερη από μια άλλη τυχαία πανσέληνο;

 

Κύριε Νολίμιτς Καπετανάκη οι γρίφοι είναι σε άλλη ενότητα!

Γιατί δεν μας λέτε εσείς που το ξέρετε καλά, αντί να μας παιδεύετε; :P :P

 

Αγαπητέ κύριε Γιάννη σωστά τα λές.Εγώ θα "φλερτάρω τήν κυρα της νύκτας" στήν ταράτσα με τά κιάλια, πίνοντας το καφεδάκι μου. 8)

Τά άλλα τα αφήνω σ' εσάς να τα βρήτε :cheesy:

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έκανα ένα πολύ πρόχειρο σχήμα και είδα ότι το ύψος μεσουράνησης του Ηλίου κατά το θερ. ηλιοστάσιο είναι 90-β+23, ενώ το αντίστοιχο ύψος μεσουράνησης Πανσέληνου είναι 90-β-23, όπου β το γεωγραφικό πλάτος του τόπου.

 

Επομένως, αν θεωρήσουμε β=38 μοίρες, έχουμε ύψος Πανσέληνου 29 μοίρες. Δηλαδή ασυνήθιστα χαμηλά για Πανσέληνο! Κάτι που επιβεβαιώνεται και από την απόκλισή της ( - 24 μοίρες). Μπορούμε να φανταστούμε ότι το τόξο που θα διαγράψει η Πανσέληνος μετά την ανατολή της, θα είναι πολύ ανοιχτό και πολύ μικρό, κάτι που θα φαίνεται ιδιαίτερα όμορφα σε αλληλουχία φωτογραφιών!

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος γιατί η πανσέληνος του θερινού ηλιοστασίου μοιάζει στο μάτι μας μεγαλύτερη από μια άλλη τυχαία πανσέληνο;
Τελικά μάλλον δεν έχει να κάνει με το ηλιοστάσιο. Δεν βρήκα πουθενά κάτι που να το συσχετίζει με το φαινόμενο μέγεθος της Πανσέληνου...

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επομένως, αν θεωρήσουμε β=38 μοίρες, έχουμε ύψος Πανσέληνου 29 μοίρες. Δηλαδή ασυνήθιστα χαμηλά για Πανσέληνο! Κάτι που επιβεβαιώνεται και από την απόκλισή της ( - 24 μοίρες). Μπορούμε να φανταστούμε ότι το τόξο που θα διαγράψει η Πανσέληνος μετά την ανατολή της, θα είναι πολύ ανοιχτό και πολύ μικρό, κάτι που θα φαίνεται ιδιαίτερα όμορφα σε αλληλουχία φωτογραφιών!

 

Kαθε καλοκαιρι τα ιδια κανει η σεληνη. Κυκλοφορει εκει κοντα στον νοτιο ουρανο σκορπιο, τοξοτη κτλ. Δηλαδη ειναι πολυ χαμηλα στον οριζοντα.

Το αντιθετο συμβαινει το χειμωνα, γιαυτο και υπαρχει η εκφραση: το φεγγαρι του Γεναρη, λαμπει σαν μαργαριταρι!

Γιατι ακριβως ανεβαινει πολυ ψηλα στον ουρανο, οποτε δεχομαστε μεγαλυτερη ακτινοβολια απο αυτην, σε σχεση με τις νυχτες του καλοκαιριου.

 

Τελικά μάλλον δεν έχει να κάνει με το ηλιοστάσιο. Δεν βρήκα πουθενά κάτι που να το συσχετίζει με το φαινόμενο μέγεθος της Πανσέληνου...

Μια χαρα κανονικη σεληνη ειδα να ανατελει σημερα...

Ουτε πολυ μεγαλη η ψευδαισθηση, ουτε πολυ μικρη :lol: :lol:

Απλα θα μπορουσαμε να πουμε οτι λογο της χαμηλης τροχιας της, η ψευδαισθηση υπαρχει για μεγαλυτερο χρονικο διαστημα...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το αντιθετο συμβαινει το χειμωνα, γιαυτο και υπαρχει η εκφραση: το φεγγαρι του Γεναρη, λαμπει σαν μαργαριταρι!
Έθεσες νέο θέμα τώρα: Γιατί η Πανσέληνος του Αυγούστου θεωρείται ή είναι η λαμπρότερη του χρόνου; Μήπως είναι θύμα προπαγάνδας των απανταχού ερωτευμένων; :wink:

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι, μάλλον επειδή μένει για περισσότερη ώρα χαμηλά η ψευδαίσθηση κρατά περισσότερη ώρα. Μπράβο βρε θεριό...!! Πως βρήκες "την πορεία/θέση" από το Φεγγάρι?

 

 

Εννοείτε ότι είναι "προπαγάνδα" των ερωτευμένον. Καλοκαιράκι είναι, όλοι θέλουν να πάνε... Να δούνε το γεμάτο φεγγάρι και όχι μόνο...

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι, μάλλον επειδή μένει για περισσότερη ώρα χαμηλά η ψευδαίσθηση κρατά περισσότερη ώρα.

 

Nα πω καλυτερα, επειδη την παρατηρησα χθες βραδυ, οτι επειδη ειναι σε ολοκληρη την πορεια της χαμηλα, η ψευδαισθηση υπαρχει ολοκληρο το βραδυ... Ενταξει, λεμε τωρα... Πως να μετρησω την ψευδαισθηση?...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης