Jump to content

Ο Πλούτωνας υπέκυψε!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στην παρατήρηση της Παρασκευής 5/9 είχαμε εκτός των άλλων βάλει στόχο να δούμε και τον απομακρυσμένο πλέον πλανήτη του Ηλιακού συστήματος. Μέσω του starry night είχαμε φτιάξει 2 εκτυπώσεις, η μία με 1 μοίρα πεδίο και η 2η με 15 λεπτά. Είχα σημειώσει και τις συντεταγμένες του πλανήτη.

 

Με τις συντεταγμένες και την Uranometria πήγα γρήγορα στο πεδίο, βάζω προσοφθάλμιο χαμηλής μεγέθυνσης και επιβεβαιώνω το πεδίο 1ας μοίρας, βάζω μεγαλύτερη μεγέθυνση 170x, ο Πλούτωνας έπρεπε να είναι λίγο κάτω αριστερά σε ίδια απόσταση από 2 αστέρια 12ου μεγέθους. Κοιτώντας προσεκτικά με πλάγια όραση φάνηκε αμυδρά σαν τι άλλο; σαν ένα αστέρι 14ου μεγέθους και τίποτα περισσότερο.

 

Τελικά ήταν ευκολότερο απ' ό,τι περίμενα. Το 8ιντσο τον έχει άνετα. Προσπαθήστε και πείτε μου αποτελέσματα. \:D/ \:D/ \:D/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το έχω βάλει στο πρόγραμμα μου να βρω τον πλούτωνα.

Πάντος προχθές βρήκα τον Ουρανό κι τον Ποσειδώνα κι πράγματι όταν βρίσκεις κάποιο στόχο καταλαβαίνεις ότι δεν ήταν κι τόσο δύσκολο. Ειδικά ο Ουρανό είναι πανεύκολο να βρεθεί κι σε 150χ φαίνεται ότι είναι στρογγυλός δίσκος πλανήτη κι όχι αστέρι !!! Κι ο Ποσειδόν ξεχωρίζει από τα αστέρια αλλά θέλει μεγαλύτερη μεγένθυση για να φανεί ξεκάθαρα ότι είναι πλανήτης. Ο πλούτωνας είναι πάντος αρκετά πιο δύσκολος στόχος ( δεν γίνεται να τον δούμε αλλιώς παρά σαν ένα αστέρι )αλλά με λίγη επιμονή κι το κατάληλο αστρομονικό πρόγραμα μπορεί να γίνει εφυκτός.

planetman συγχαρητήρια για την παρατήρησή σου =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D>

Οταν τον βρω( [-o< ) σίγουρα θα σας ενημερώσω! \:D/

Είμαστε ταξιδιώτες που πάνω στη Γη διασχίζουν το διάστημα, σαν επιβάτες πάνω σε πλοίο, και πολλοί

από εμάς δε νογάμε κανένα μέρος του σκάφους πέρα από την καμπίνα όπου καταλύουμε.

S.P. Langley

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συγχαρητηρια για την παρατήρησή σου! =D>

Κι εγώ τον έχω δει πριν χρόνια και με το C8 αλλά και με το dob 8" που έχω κατασκευάσει. Θέλει πλάγια όραση αλλά αν έχεις τυπώσει χάρτες με το σωστό πεδίο και οριακό μέγεθος τον βρίσκεις εύκολα.

Κόλπο: Πάνω στην εκτύπωση είχα γράψει με μολύβι τα μεγέθη γειτονικών αστέρων του πεδίου, χωρίς υποδιαστολές φυσικά, για να είναι πιο εύκολος ο εντοπισμός αφού είχα μια ιδέα για τις σχετικές λαμπρότητες των αστέρων που έβλεπα.

Alexander βάλε στόχο να δεις τον Ουρανό με γυμνό μάτι. Σε αυτόν τον πλανήτη αυτή είναι η πρόκληση :D

 

ΥΓ Πολύ σωστά αποκάλεσες τον Πλούτωνα πλανήτη γιατί πλανήτης είναι και προσωπικά αρνούμαι να δεχθώ τον γελοίο "ορισμό" της IAU περί νάνων πλανητών κλπ κουραφέξαλα!

Δυστυχώς ο επόμενος πλανήτης η Έρις δεν είναι ορατός από ερασιτεχνικά τηλεσκόπια.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είχαμε μια αμφιβολία για τον χάρτη που είχαμε εκτυπώσει γιατί για άγνωστο λόγο το Starry night δε μου εμφάνιζε αστέρες πάνω από 12 mag.

Επίσης είχα ψιλό-εκνευριστεί γιατί στο σημείο που βρισκόταν, πάνω δεξιά από τον μ του Τοξότη, βρισκόταν στον όριο της σελίδας του χάρτη μου και έπρεπε συνέχεια να αλλάζω σελίδα. Αλλάζοντας όμως το star hoping και ξεκινώντας από τον ξ Serpens, ήταν πολύ ποιο εύκολο.

 

Τώρα μένει ο Ερμής και καθαρίσαμε με το Ηλιακό σύστημα... :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπορεί η Έριδα να είναι εκτός ορίων αλλά υπάρχουν και άλλες προκλήσεις στο ηλιακό σύστημα. Προσωπικά την επόμενη φορά θα πάω για τον μεγαλύτερο δορυφόρο του Ποσειδώνα, Τρίτωνα καθώς και για όσους δορυφόρους του Ουρανού μπορέσω.

 

Τελικά τέτοιοι στόχοι είναι το αλατοπίπερο στις παρατηρήσεις. :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δυστυχώς ο επόμενος πλανήτης η Έρις δεν είναι ορατός από ερασιτεχνικά τηλεσκόπια.

Υπάρχει κι ένας αστεροειδής που σύμφωνα με το Stellarium μπορούμε να παρατηρήσουμε. Η Juno (Ηρα) ο 3ος αστεροειδής που ανακαλύφτηκε.

Με μέγεθος ~11 mag. αυτές τις μέρες. Ισχύει ??? Απ'ότι έψαξα σε ηλ. εγγυκλοπαίδεια όταν είναι στην ελάχιστη απόσταση της από τη Γη, έχει 8,κάτι mag κι μπορεί να βρεθεί μερ κυάλια :!:

Το έχει ψάξει κανεις?

Είμαστε ταξιδιώτες που πάνω στη Γη διασχίζουν το διάστημα, σαν επιβάτες πάνω σε πλοίο, και πολλοί

από εμάς δε νογάμε κανένα μέρος του σκάφους πέρα από την καμπίνα όπου καταλύουμε.

S.P. Langley

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπράβο ρε Μάνο! =D> =D> =D> =D>

Δεν διέκρινες καθόλου διάμετρο;

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν διέκρινες καθόλου διάμετρο;

Δεν νομίζω ότι είναι εφικτό ειδικά για 8"...

Ετσι κι αλλιώς λέει ότι τον είδε σαν ένα αστέρι 14ου μεγέθους κι τίποτα παραπάνω.14ου μεγέθους :shock:

Είμαστε ταξιδιώτες που πάνω στη Γη διασχίζουν το διάστημα, σαν επιβάτες πάνω σε πλοίο, και πολλοί

από εμάς δε νογάμε κανένα μέρος του σκάφους πέρα από την καμπίνα όπου καταλύουμε.

S.P. Langley

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

14ου μεγέθους :shock:
Μη σου κάνει τόσο εντύπωση. Ένα 8" έχει χαλαρά 14άρι αστέρι, από σκοτεινό ουρανό.

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ πάλι με το Skylux...

ΤΙ ΝΑ ΠΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ!

:roll: :roll: :roll: :evil: :evil: Τον αφήνω τον στόχο για αργοτερα...Όταν θα αποκτήσω τερατα(βλέπε dob 8'' κ πάνω).

 

:-$ :-s :-# :-({|= :-({|=

Καλή συνέχεια στους υπόλοιπους!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημήτρη, αν διέκρινα δίσκο στον Πλούτωνα; Το σκέφτηκες καλά; Η φαινόμενη διάμετρός του είναι 0,1arcsec!!! ](*,) ](*,) ](*,)

 

Δεν νομίζω ότι είναι εφικτό από κανένα επίγειο τηλεσκόπιο... Ακόμα κι αν το κάτοπτρο είναι αρκετά μεγάλο, η ατμόσφαιρα δεν πρόκειται να σε αφήσει.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δυστυχώς ο επόμενος πλανήτης η Έρις δεν είναι ορατός από ερασιτεχνικά τηλεσκόπια.

Υπάρχει κι ένας αστεροειδής που σύμφωνα με το Stellarium μπορούμε να παρατηρήσουμε. Η Juno (Ηρα) ο 3ος αστεροειδής που ανακαλύφτηκε.

Με μέγεθος ~11 mag. αυτές τις μέρες. Ισχύει ??? Απ'ότι έψαξα σε ηλ. εγγυκλοπαίδεια όταν είναι στην ελάχιστη απόσταση της από τη Γη, έχει 8,κάτι mag κι μπορεί να βρεθεί μερ κυάλια :!:

Το έχει ψάξει κανεις?

 

Στους νανο-πλανήτες ή Plutoids έχει μπει και η Ceres στη ζώνη των αστεροειδών η οποία φαίνεται να έχει mag 7-8, μετά έρχονται η Vesta στα 6-7, η Ήρα και η Αθηνά στα 8-10, και η Υγεία στα 9-11.

Θεωρητικά είναι ορατά ακόμη και με κυάλια αν βρίσκονται σε καλό σημείο.

 

Τέλος υπάρχει και ο Makemake πιο έξω από τον Πλούτωνα στα 17 ο οποίος υποτίθεται ότι είναι ορατός με ένα hi-end ερασιτεχνικό τηλεσκόπιο, ενώ η Έριδα είναι στα 18+ \:D/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητέ Μάνο, δε καταλαβαίνω το ύφος σου.

Όσο για την ερώτησή μου, ομολογώ ότι δεν το ήξερα.

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δυστυχώς ο επόμενος πλανήτης η Έρις δεν είναι ορατός από ερασιτεχνικά τηλεσκόπια.

Υπάρχει κι ένας αστεροειδής που σύμφωνα με το Stellarium μπορούμε να παρατηρήσουμε. Η Juno (Ηρα) ο 3ος αστεροειδής που ανακαλύφτηκε.

Με μέγεθος ~11 mag. αυτές τις μέρες. Ισχύει ??? Απ'ότι έψαξα σε ηλ. εγγυκλοπαίδεια όταν είναι στην ελάχιστη απόσταση της από τη Γη, έχει 8,κάτι mag κι μπορεί να βρεθεί μερ κυάλια :!:

Το έχει ψάξει κανεις?

 

Στους νανο-πλανήτες ή Plutoids έχει μπει και η Ceres στη ζώνη των αστεροειδών η οποία φαίνεται να έχει mag 7-8, μετά έρχονται η Vesta στα 6-7, η Ήρα και η Αθηνά στα 8-10, και η Υγεία στα 9-11.

Θεωρητικά είναι ορατά ακόμη και με κυάλια αν βρίσκονται σε καλό σημείο.

 

Τέλος υπάρχει και ο Makemake πιο έξω από τον Πλούτωνα στα 17 ο οποίος υποτίθεται ότι είναι ορατός με ένα hi-end ερασιτεχνικό τηλεσκόπιο, ενώ η Έριδα είναι στα 18+ \:D/

Αλλο λέω εγω... Για αστεροειδή που είναι ορατός όλη σχεδόν τη νύχτα-αν είναι εφικτή η εύρεσή του...

Για τον Πλούτωνα το είπα εξ'αρχής... =;

Είμαστε ταξιδιώτες που πάνω στη Γη διασχίζουν το διάστημα, σαν επιβάτες πάνω σε πλοίο, και πολλοί

από εμάς δε νογάμε κανένα μέρος του σκάφους πέρα από την καμπίνα όπου καταλύουμε.

S.P. Langley

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημήτρη, συγνώμη αν έδωσα λάθος εντύπωση. Το ύφος μου ήταν εντελώς χιουμοριστικό. Μην το παίρνεις στραβά... 8-[ 8-[ 8-[
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αλλο λέω εγω... Για αστεροειδή που είναι ορατός όλη σχεδόν τη νύχτα-αν είναι εφικτή η εύρεσή του...

Για τον Πλούτωνα το είπα εξ'αρχής... =;

 

Από ένα μικρό ψάξιμο που είχα κάνει πριν καμιά βδομάδα χρειάζεσαι τα orbital elements και να τα βάλεις σε έναν generator για να σου δώσει τροχιά σε χάρτη.

Δεν ξέρω αν κάποιο πρόγραμμα έχει έτοιμα στοιχεία

 

Ρίξε μια ματιά εδω

http://www.fourmilab.ch/cgi-bin/Yoursky?z=1&lat=37.9666&ns=North&lon=23.7333&ew=East

http://www.fourmilab.ch/yoursky/help/elements.html

 

Βέβαια είμαι noobas οπότε μπορεί να υπάρχει και πολύ πιο εύκολος τρόπος.

Ελπίζω να βοήθησα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Alexander βάλε στόχο να δεις τον Ουρανό με γυμνό μάτι. Σε αυτόν τον πλανήτη αυτή είναι η πρόκληση :D

 

Όντως μια καλή πρόκληση !

Γιώργο στην Μεσσηνία που πρέπει να πάει κανείς για να το καταφέρει; Για τι επίπεδο φωτορρύπανσης μιλάμε;

Αμφιβάλλω, άρα ίσως υπάρχω.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η Εριδα δεν διακρινεται αν χρησιμοποιηθει φωτογραφικός εξοπλισμός :?:

Αυτό που είναι ακατάληπτο σχετικά με το σύμπαν είναι ότι θα έπρεπε να είναι πέρα για πέρα

καταληπτό

 

Albert Einstein :!:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για τους αστεροειδείς όλα τα προγράμματα δείχνουν τη θέση τους και μπορείς να κατεβάσεις έτοιμα τροχιακά στοιχεία από το internet.

George Makris:

Από τον Άκοβο Αρκαδίας (μόλις έξω από τα σύνορα της Μεσσηνίας) τον διέκρινα με γυμνό μάτι στην εξόρμηση για παρατήρηση που είχαμε κάνει με τον Παναγιώτη και τον Frank (ngc4565). Χρειάζεσαι ουρανό 6ου μεγέθους.

Νίκος Παπαδόπουλος:

Μπορεί να φωτογραφηθεί αλλά αυτό δεν το θεωρώ παρατήρηση. Η φωτογράφηση δεν είναι παρατήρηση για μένα. Δεν έχεις παρατηρήσει ένα ουράνιο σώμα αν το έχεις φωτογραφήσει, άλλο το ένα άλλο το άλλο.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

εχεις δικιο, αλλα αν δεν μπορεις να το δεις με το τηλεσκόπιο τοτε πρεπει να καταφύγεις στη φωτογραφηση του

Αυτό που είναι ακατάληπτο σχετικά με το σύμπαν είναι ότι θα έπρεπε να είναι πέρα για πέρα

καταληπτό

 

Albert Einstein :!:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 έτη αργότερα...
Μπορούμε να έχουμε ένα Link για τους δύο αυτούς χάρτες? θέλω να χτυπήσω Πλούτωνα με το 16αρι

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πού το ξέθαψες τώρα αυτό; Anyway, τους χάρτες τους είχαμε φτιάξει τότε με το starry night όπως διαβάζω πάλι τώρα. Η θέση του Πλούτωνα έχει αλλάξει από τότε οπότε πρέπει να τους φτιάξεις μόνος για την τωρινή θέση του. Άντε, καλή επιτυχία.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ευτυχώς ο Πλούτωνας είναι σε εύκολο σημείο, αρκεί βέβαια μα μπορέσεις να ξεχωρίσεις ποιος είναι....

η φωτογραφία είναι απ'τις 21 Ιουλίου 2012, αλλά για ευκολία βγαλε και ένα χάρτη από κάποιο πρόγραμα...

https://www.astrovox.gr/gallery/image/14874-%CE%B1%CE%BD%CE%BF%CE%B9%CF%87%CF%84%CF%8C-%CF%83%CE%BC%CE%AE%CE%BD%CE%BF%CF%82-m25-messier25-ic4725-amp-%CF%80%CE%BB%CE%BF%CF%8D%CF%84%CF%89%CE%BD%CE%B1%CF%82/

 

 

 

 

πολλά χαιρετίσματα στον Γιώργο Μακρή πού γράφει παραπάνω πάνω από όλο το Astrovox

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης