Jump to content

Πώς ξεκινήσατε την ενασχόληση σας με την αστρονομία?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και εμένα όπως και σε πολλούς η ερασιτεχνική αστρονομία μπήκε εντελώς τυχαία....

Ήταν 20-23 Νοέμβρη όταν είχα πάει μαζί με την κοπέλα μου,

σε ένα ζευγάρι φίλων, στην κεφαλονια που έμενα να φτίαξω έναν υπολογιστή.

Εκεί η κοπέλα μου η Αγγέλα είδε σε μια γωνιά πεταμένο και καταχωνιασμένο ένα τηλεσκόπιο, ένα KONUS διοπτρικό, τι ήταν να πεί στον άνθρωπο τηλεσκόπιο είναι αυτό το ακούω εγώ και φωνάζω πλάκα μου κάνεις, γυρνά και λεει το έχω 2 χρόνια αλλά από τότε που το πήρα δεν έχω δει ποτέ δεν μπόρρεσα να το στήσω και να καταλάβω πώς λειτουργεί.Πραματίκα το είχα όνειρο απο μικρός να δω την σελήνη.

Επιτόπου του το πέρνω έτσι κάπως ξεκίνησε η ιστορία μου.

Μετά από 1 εβδομάδα πείραμε το 8" Sky-wathcer.

Δεν ήξερα εντελως τίποτα για την αστρονομια τους αστερισμούς από την αρχή ξεκίνησα και μέσα σε λίγους μήνες εξοικειώθηκα με την όλη φάση.

Το μόνο μου έχει γέλιο στην ιστορία μου είναι όταν είχα στήσει το τηλεσκόπιο του φίλου σπίτι μου έιχα δει στο Η/Υ τον άρη που είναι περίπου τον σημαδεψα τον εφερα στο προσοφθάλμιο και όταν έβαλα το μάτι είδα μια τέραστια για μένα μπάλα τον άρη.Νόμιζα ότι κάνοντασ μέσα λεξω τον εστιαστή εκανες ζοομ!!!! :mrgreen: :mrgreen:

Γενικά όταν είχα δει τον Κρόνο με το δακτυλίδι για πρώτη φορα στην ζωή μου είχα ανατριχίασει δεν πατούσα στην γή εκείνες τις ημέρες.Μετά απο αυτο αγοράσαμε το τηλεσκόπιο... :cheesy:

Gazing at the universe through the ΄Eyes΄ of an astrophotographer...!!!

http://www.astrothemis.gr

 

Greek Astrophotography Discord Chat!

https://discord.gg/2DUPacrNfM

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 97
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

πραγματικα ο καθενας απο μας εχει μια δικη του ιστορια για το πως αρχισε το συγκεκριμενο χομπι ,με ιδιαιτερη σημασια γ αυτον!

 

 

παντως ενα πραγμα δν θα ξεχασω ποτε στην ζωη μου,το οποιο με διδαξε πολλα και ελπιζω να συνεχισει να με διδασκει ακομα περισσοτερα,η παρατηρηση του νεφελωματος του ωριωνα κατω απο τον εναστρο ουρανο του χειμωνα,μεσα στο κρυο και τα υψηλα επιπεδα υγρασιας,εγω ταξιδευα 1500 ετη φωτος μακρια,μεσα στο τραπεζιο του ωριωνα!πραγματικα αποκοσμη εμπειραι που αν συνειδητοποιησεις τι πραγματικα βλεπεις εκεινη την ωρα μονο μ ανοιχτο το στομα μπορεις να μεινεις θαυμαζοντας την απεραντοσυνη του συμπαντος!

Η ΑΣΤΡΟΣΕΛΙΔΑ ΜΟΥ !!!!!

astronomy for all

 

http://mechntua.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η ιστορια αρχιζει απο παλια, απο το 1992 τοτε που αγορασα ενα meade dob 6"(χαρτινο) και πανακριβο(α ρε πατερα) ειδα μερικα πραγματα .Αλλα τοτε ουτε ιντερνετ υπηρχε και μαλλον η ερασιτεχνικη αστρονομια στΗν Ελλαδα ηταν στα σπαργανα. πουνα βρεις χαρτες, και γενικα φως γυρω αποτο θεμα εριχνε με λιγο φωτισμο το night sky (ενχρωμο ιλουστρασιον απο εξω ασπρο μαυρο απο μεσα )οποτε ερχονταν στην επαρχια. Μετα απο ενα χρονο το τηλεσκοπιο πουλιθηκε .αλλες εποχες, αλλες αναγκες, μηχανακι, σπουδες ,το θεμα ξεχαστηκε για 15 ολοκληρα χρονια. Οσπου περσι η ντεαγκοστινι εβγαλε το ανθοδοχειο στην φορα .ειπα νατο αγορασω αλλα χαλια πιοτιτα , ενας φιλος πουλαγε το bresser 114/900 250 ευρω .δεν ηθελα να το αγορασω του εκανα καποιες δουλειες και μου το χαρισε .ειχε ενα kellner 25 ολο και ολο, τοτε γραφτηκα και στο astrovox . οχειμωνας κυλισε με τον Κρονο τον Αρη και το Φεγγαρι και κατα λαθος καποια Mεσιε αντικειμενα παρεα με τα προσοφθαλμια της ντ'αγκοστινι και καπιοα αυτοσχεδια φιλτρα . μετα ηρθε η γνωριμια με τον Θεμη στην Κεφαλονια το konus του Γερασιμακη.η αστροπαρατιριση στα μιχαλιτσατα και οι Γαλαξιες στην παρθενο το πασχα αγορασα αποτον αγγελο το 8'' και απο τοτε η ιστορια συνεχιζεται .

Η ΙΣΧΥΣ ΕΝ ΤΗ ΓΝΩΣΗ

Η ΙΣΧΥΣ ΕΝ ΤΗΝ ΕΝΩΣΕΙ

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εμενα η ιστορια μου αρχισε με την αναγνωση ενος αρθρου σχετικα με το ηλιακο συστημα.Ηταν πραγματικα ενδιαφερον και θμαμαι ποσο πολυ ειχα εντυπωσιαστει :!: Συνεχισα διαβαζοντας αρθρα σχετικα με την αστρονομια και βιβλια.Το πρωτο μου βιβλιο ηταν ''ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ'' .Θυμαμαι ειχα αγορασει και ενα τηλεσκοπιο της κακιας συμφορας το οποιο με βοηθησε ομως αρκετα.Τωρα συνεχιζω διαβαζοντας και ποτε ποτε παρατηρωντας.Αναλογα και ρικων συνθηκων και καθηκοντων O:) O:) O:)

...ΑΣΕ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΣΟΥ ΝΑ ΣΤΑΘΕΙ ΝΗΦΑΛΙΑ ΚΑΙ ΑΤΑΡΑΧΗ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΕ ΕΝΑ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΟ ΣΥΜΠΑΝΤA...

Walt Whitman

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χαιρομαι για τα παιδια που ανακαλυψαν την αστρονομια απο νωρις.Εσεις εισαστε το μελλον της ερασιτεχνικης αστρονομιας.

Εχει ενδιαφερον το πως μας ανοιξε η πορτα σε εναν αγνωστο σε πολλους κοσμο,το συμπαν μας. :D

Η αστρονομια μας βοηθαει να κοιταμε ψηλα. www.astrotheory.gr :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ απο μικρός ήθελα να γίνω πιλότος. Σε μαχητικά αεροσκάφη εννοείται!! Τότε (τέλη δεκαετίας '70) πετούσαν συνεχώς πάνω απο τη Σπάρτη αεροσκάφη της Πολεμικής Αεροπορίας Α-7, F-104, F-4 χαμός γινότανε. Οπότε μόλις άκουγα αεροπλάνο, βούρ έξω εγώ και το κεφάλι στον ουρανό. Αυτό το κόλημα να κοιτάω τον ουρανό μόλις ακούω αεροπλάνο δεν το ξεπέρασα ποτέ.

 

Μεγαλώνοντας άρχισα να κοιτώ και τον βραδυνό ουρανό. Αυτό ήταν!! Το μικρόβιο είχε μπεί στο σύστημά μου. Αργότερα (πολύ αργότερα) έπεσε στο χέρι μου ένα τεύχος του S&T. Από τότε το αγόραζα όποτε μπορούσα και με συντροφιά ένα ζευγάρι παλιά κυάλια εξερευνούσα το σύμπαν. Έμαθα τους αστερισμούς απο τους χάρτες του S&T!!!

 

Έπρεπε όμως να φθάσει το 2001 όπου συνεταιρικά!! τρείς φίλοι αγοράσαμε μαζί το πρώτο μας τηλεσκόπιο. Φαντασθείτε τρείς ανθρώπους στη Σπάρτη, να προσπαθούν να στήσουν και να παρατηρήσουν απο ένα τηλεσκόπιο χωρίς να έχουν ιδέα, παρά μόνο όρεξη κι αγάπη για τον νυκτερινό ουρανό. Μιλάμε για "on the job training"!!!

 

Από τότε βέβαια κύλησε πολύ νερό στ'αυλάκι κι η συνέχεια προβλέπεται αν μη τι άλλο συναρπαστική.

Το αδιανοητο σημερα ειναι η μονη λυση για το αυριο !

 

Επανάσταση δεν είναι μόνο η εξέγερση, είναι και η συνειδητοποίηση της αλήθειας...

 

http://www.spartastronomy.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω κολησα το μικροβιο οταν ειδα πριν 3 χρονια το site του κ.Αντωνη Αγιομαμιτη και ψαξε ψαξε εφτασα στο Astrovox, ολα τα αλλα ειναι φυσικη εξελιξη (βεβαια η προδιαθεση υπηρχε και την καλλιεργουσα με διαφορα βιβλια κοσμολογικου ενδιαφεροντος) αλλα καταλυτης ηταν ο κυριος Αντωνης.

 

Φιλικα Δημητρης

Orion Optics OMC 140 GP2 Goto Canon EOS 40D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω ανεκαθεν μαγευομουν απο το συμπαν,απο το νηπιαγωγειο ακομη ελεγα οτι θα γινω αστροναυτης,που να ηξεραν βεβαια οτι το εννοουσα,το πρωτο συνθετικο τουλαχιστον :wink: .Μεχρι την 1η γυμνασιου δεν ασχολουμουν εντατικα με το αντικειμενο,διαβαζα που και που κανενα βιβλιο και θαυμαζα το συμπαν...Οταν ομως πηρα στην πρωτη γυμνασιου το 1o τηλεσκοπιο(αγια LIDL) ξυπνησε μεσα σου η διψα για σοβαρη ενασχοληση,βιβλια,ντοκυμαντερ παρατηρησεις,ιντερνετ astrovox και καστελλοριζο...!Η συμμετοχη στο μαθητικο διαγωνισμο αστρονομιας ηταν το...κερασακι στην τουρτα!

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κάπου νομίζω τα έχω πει πάλι.

Πιτσιρικάδες στη γειτονιά μας (Βύρωνα - Αθήνα 1958) κάποια στιγμή με το φίλο μου κοιτάξαμε το ουρανό & είδαμε μια φωτεινή γραμμή (Γαλαξία).

- Τι είναι αυτό ρώτησα. Και ο φίλος μου είπε ο Ιορδάνης ποταμός.

Μετά μάθαμε ότι βρήκοντας τον Πολικό ξέρουμε τον Βορά (όπως & την ώρα) αν ξέραμε την θέση του μεγάλου τηγανιού (ανάλογα με την εποχή, Καλοκαίρι), όπως & με το ρολόι αν έχουμε Ήλιο.

Περάσανε τα χρόνια οι υποχρεώσεις ανόλογα με τις απαιτήσεις του καθένα μας & δεν έκανα τίποτα.

 

Τώρα όμως είμαι Συνταξιούχος (με λιγότερες υποχρεώσεις, όσο είναι δυνατόν) & σκοπεύω να πραγματοποιήσω τα παιδικά μου όνειρα. (Όσα μπορώ & αντέχω).

Μέλος Συλλόγων:

Ελληνικής Αστρονομικης Ενωσης

Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας.

Όμιλος Γερόντων Αστροπαρατηριτών.

Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ

http://users.otenet.gr/~babgia/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γενικα μια ματια στον ουρανο με μαγεψε.Οποιος κοιτα ψηλα χανεται μεσα στα μικρα (οπως φαινονται απο τη γη) αστρα :!: .Αναρωτιεσαι τι μπορει να υπαρχει περα απο αυτο που το ανθρωπινο ματι βλεπει?Μετα καταλαβαινεις οτι κολλησες το μικροβιο :twisted:,για το οποιο πολλοι ευχονται να μην υπαρχει αντιδοτο :!: :!:

...ΑΣΕ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΣΟΥ ΝΑ ΣΤΑΘΕΙ ΝΗΦΑΛΙΑ ΚΑΙ ΑΤΑΡΑΧΗ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΕ ΕΝΑ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΟ ΣΥΜΠΑΝΤA...

Walt Whitman

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

1969....Με τον Παππού μου βγαίνουμε απο το σινε Μαργαρίτα έχοντας μόλις δεί την "Οδύσσεια 2001".

Τα μάτια μου είναι πλημμυρισμένα από αστέρια και σηκώνοντας το κεφάλι μου ψηλά σχεδόν θυμώνω που δεν βλέπω παρά λίγες σπίθες να αχνοφέγγουν. Εκεί έχασα οριστικά το παιχνίδι.

Μαγεμένος με το κεφάλι ψηλά διατρέχω τη ζωή μου (βιώνοντας τη μαγεία του Αθηναικού ουρανού στο black-out του 1987) μέχρι το 2000 όπου 40 χρονών πιά, παντρεμένος με δύο κόρες, αγοράζω το πρώτο τηλεσκόπιο.

Ακολούθησαν άλλα τρία , και νύχτες αξημέρωτες με κρύο ή ζεστές με κουνούπια, λάθη,Χάρτες, κατασκευές. απογοητεύσεις, χαρές............

Τώρα, κάθομαι φορές φορές στο μπαλκόνι του εξοχικού χωρίς το τηλεσκόπιο και κοιτάζω, αραδιάζοντας ονόματα (Δράκων, Δίδυμοι, Λέων, Ντένεμπ Αλντεμπαράν.......) μόνος μου ή με τις γυναίκες της ζωής μου που ακολουθούν σχεδόν υπνωτικά τον τεντωμένο δείκτη του χεριού μου και αναρωτιέμαι πως θα ήταν η ζωή μου αν δεν είχα μαγευτεί τότε, το 1969. Και δεν μπορώ να το φανταστώ.

Δημήτρης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ πάντα με κάτι τέτοια είχα να κάνω. Μου έχουν πει οι γονείς μου οτι πάντα έκανα απο ηλικια 2-3 χτονών έκανα ερωτήσεις του τύπου:

τι είναι οι πλανητες?

τι είναι ο ήλιος?

πως μπορουμε να πάμε στο φεγγάρι?

Αργότερα οταν ολα τα κοριτσακια έπαιζαν με κούκλες εγώ διαβαζα παιδικά βιβλια για το συμπαν και έπαιζα με ενα παιχνιδι-μοντελο του ηλιακου συστηματος...

Στο νηπιαγωγειο αντι να ζωγραφιζω δεντρακια και σπιτακια ζωγραφιζα αστερια και πυραυλους και τον κρονο με τους δακτυλιους του που ειχα δει στην τηλεοραση.

Οταν με ρωτούσαν τι θέλω να γινω έλεγα(μην γελατε :lol: )"επιστημονας σε διαστημοπλοιο" :lol:

Μετά στο δημοτικό και το γυμνάσιο περιορίστηκα σε μερικά ντοκιμαντερ.

Στην πρώτη λυκειου επεσε στα χέρια μου το βιβλιο αστρονομιας β' λυκειου και το ενδιαφερον μου αναζοπυρώθηκε και αρχισα να διαβαζω οτι σχετικό με αστρονομια έπεφτε στα χέρια μου άρχισα να παρακολουθώ το astrovox και πολυ καιρο αργοτερα έκανα εγγραφη... :D

Π΄ριν λιγο καιρό πήρα το dob μου και αναμένεται συνέχεια...

Astronomy compels the soul to look upwards and leads us from this world to another.

Plato

 

http://http://nightskyastro.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ακολούθησαν άλλα τρία , και νύχτες αξημέρωτες με κρύο ή ζεστές με κουνούπια, λάθη,Χάρτες, κατασκευές. απογοητεύσεις, χαρές............

Τώρα, κάθομαι φορές φορές στο μπαλκόνι του εξοχικού χωρίς το τηλεσκόπιο και κοιτάζω, αραδιάζοντας ονόματα (Δράκων, Δίδυμοι, Λέων, Ντένεμπ Αλντεμπαράν.......)

 

pistevw ayta einai ta kalytera ,ta opoia se synodeuoun se olh soy thn zwh

 

 

 

sorry gia ta greeklish alla exei problhma ta pc! :cheesy:

Η ΑΣΤΡΟΣΕΛΙΔΑ ΜΟΥ !!!!!

astronomy for all

 

http://mechntua.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

από μικρή μου άρεσε να κοιτάω τον ουρανό τα βράδια και να ονειρεύομαι.. εδά και λίγα χρόνια διαβάζω ότι πέσει στα χέρια μου σχετικά με αστρονομία, αλλά ο χρόνος μου είναι περιορισμένος (είμαι πανρεμένη με μια κορούλα 2 χρονών και δουλεύω)

σκοπεύω να πάρω ένα τηλεσκόπιο για παρατηρήσεις κυρίως από την ταράτσα του σπιτιού μου , αλλά δεν το έχω ψάξει ακόμα..

:cheesy:

" αν θελεις να γινεις πραγματικος επιστημονας πρεπει να σκεφτεσαι τουλαχιστον μιση ωρα την ημερα με τροπο αντιθετο απο τους συναδελφους σου "

Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για μένα πάντα υπήρχε κάτι να με τραβάει προς τα εκει, αλλά αφορμή ήταν μιά εκλειψη ηλίου το 2006, που σε συνδυασμό με διάφορα ντοκυμαντέρ που είδα τότε, με έκαναν να κάνω την αγορά..
Λέσχη Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ο ατιμος ο κρονος μεσα απο ενα konus της συμφορας στην ταρατσα του αλεξη πριν 15 χρονια. αυτο ηταν. κολλησα το μικροβιο επιτοπου.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ήταν πριν περίπου ένα μήνα που με παρακίνησε ο καθηγητης που με κανει φυσικη-μαθηματικά να ασχοληθώ.Αρχικα μου μιλησε για φυσική και σαν μικρουλα εντυπωσιαστηκα με ολα αυτα τα ρεαλιστικα πράγ,ατα

 

Τώρα μαζυε ων α αγορασω ενα τηλεσκοπιο και γενικα να ασχοληθω οσο μπορω

 

:cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν και θεωρώ ότι δεν έχω ξεκινήσει ακόμα,

η αφορμή μου δόθηκε το 2004 με τη ζωντανή

μετάδοση της διάβασης της Αφροδίτης από το διαδίκτυο!

Ήξερα ότι ειμαστε "μικροί"

και ελάχιστα μεγαλύτεροι από την Αφροδίτη,

αλλά τόσο "μικροί"; :shock:

 

 

υγ. Αδελφούλη μην απογοητεύεσαι... σου έχω πεί.

Καλή ταινία η "Εποχή των Δεινοσαύρων" αλλά

της καθημερινότητας παίρνει λιοντάρι, αυτό της Βενετίας :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σταματήσαμε με την γυναίκα μου έξω από ένα Lidl για να πάρουμε 2-3 πραγματάκια. Εγώ δεν κατέβηκα γιατί βαριόμουν. Μετά από λίγη ώρα, βλέπω την Τέρη να έρχεται με ένα μεγάλο κουτί.

 

"Έκπληξη!" Μου λέει...

"Σου πήρα τηλεσκόπιο!"

 

- Τι έκανες βρε γυναίκα! Τηλεσκόπιο από το Lidl? Μάπα θα είναι!

- Εγώ φταίω βρε αχάριστε που σε σκέφτομαι!

 

Το ίδιο βράδυ, το δοκίμασα στη Σελήνη. Αυτό ήταν! Έκτοτε, τα μάτια μου είναι στραμμένα στον ουρανό.

Από τότε, πέρασαν κιόλας τρία χρόνια...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και έλεγα & εγώ, τι να σημαίνει η υπογραφή. :D :D :D

Μέλος Συλλόγων:

Ελληνικής Αστρονομικης Ενωσης

Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας.

Όμιλος Γερόντων Αστροπαρατηριτών.

Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ

http://users.otenet.gr/~babgia/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπράβο ρε Χρήστο! Ή μάλλον μπράβο στη γυναίκα σου! =D> =D> =D>

 

Την ίδια απορία είχα και εγώ με την υπογραφή...

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αφού το ξεκίνησε ο Χρήστος θα το πω και εγώ τώρα.

Αν δεν ηταν η κοπέλα μου η Αγγέλα δεν θα είχα ασχοληθεί με την αστρονομία!!!! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Gazing at the universe through the ΄Eyes΄ of an astrophotographer...!!!

http://www.astrothemis.gr

 

Greek Astrophotography Discord Chat!

https://discord.gg/2DUPacrNfM

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ε αφου το είπατε όλοι να το πώ και εγώ:

Αν δεν ήταν η γυναίκα μου, τώρα θα είχα ένα 14άρι τηλεσκόπιο, μια Paramount, ολη τη σειρά των Nagler (και Ethos) και μία S-BIG :twisted: :wink:

Δημήτρης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης