Jump to content

Πώς ξεκινήσατε την ενασχόληση σας με την αστρονομία?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ε αφου το είπατε όλοι να το πώ και εγώ:

Αν δεν ήταν η γυναίκα μου, τώρα θα είχα ένα 14άρι τηλεσκόπιο, μια Paramount, ολη τη σειρά των Nagler (και Ethos) και μία S-BIG :twisted: :wink:

 

Μην νομίζεις...

Και εγώ με το bresser είμαι ακόμα..

](*,)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 97
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ε αφου το είπατε όλοι να το πώ και εγώ:

Αν δεν ήταν η γυναίκα μου, τώρα θα είχα ένα 14άρι τηλεσκόπιο, μια Paramount, ολη τη σειρά των Nagler (και Ethos) και μία S-BIG :twisted: :wink:

 

Μην νομίζεις...

Και εγώ με το bresser είμαι ακόμα..

](*,)

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Μια απο τα ιδια!!! Αχ βρε Νατασα.... :roll:

 

 

Και έλεγα & εγώ, τι να σημαίνει η υπογραφή. :D :D :D
Μαλλον κοιτατε το προφιλ "των αλλων".... 8)

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ ξεκίνησα με τον αδερφό μου όταν πηγαίναμε στο Λύκειο...

Επειδή ζω σε χωριό, κάθε φορά που έχει καλό καιρό (ακόμη και φορές

που δεν είναι τελείως καθαρός) και ιδίως τα καλοκαίρια, την περνάμε

στην ταράτσα του σπιτιού μας ...

Και τα τηλεσκόπια που έχω είναι φτηνά (το ένα από το lidl και το

άλλο κινέζικο 8" dob) αλλά μια χαρά είναι... η αγάπη για την Αστρονομία μετράει ... και την έχουν όλοι στο astrovox :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ε αφου το είπατε όλοι να το πώ και εγώ:

Αν δεν ήταν η γυναίκα μου, τώρα θα είχα ένα 14άρι τηλεσκόπιο, μια Paramount, ολη τη σειρά των Nagler (και Ethos) και μία S-BIG :twisted: :wink:

 

Μην νομίζεις...

Και εγώ με το bresser είμαι ακόμα..

](*,)

Σε πιστεύω αλλά ποιο;

Το 70mm ή το R-102.

:D :D :D

 

Για αυτό μου έδωσες τα δακτυλίδια 8", επειδη δεν σε άφηνε το υπουργείο Οικονομικών να πάρεις μεγαλύτερο. :D :D :D

Και σου ήταν άχρηστα. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

 

 

@ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΣΟΦΟΥΛΗΣ

Κάπου το έχω ξαναδεί το έργο. :D :D :D

Μέλος Συλλόγων:

Ελληνικής Αστρονομικης Ενωσης

Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας.

Όμιλος Γερόντων Αστροπαρατηριτών.

Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ

http://users.otenet.gr/~babgia/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ε αφου το είπατε όλοι να το πώ και εγώ:

Αν δεν ήταν η γυναίκα μου, τώρα θα είχα ένα 14άρι τηλεσκόπιο, μια Paramount, ολη τη σειρά των Nagler (και Ethos) και μία S-BIG :twisted: :wink:

 

 

 

=D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> :cheesy:

 

 

αν την πεισετε οτι θα κανει ωραιο ντεκορ στο σαλονι με το 14αρι στολισμενο με φωτακια (χριστουγεννα!) ή οτι αλλο θελει και τους nagler αραδειασμενους στο τραπεζι σαν στολιδια τοτε ισως το ξανασκεφθει!

 

 

εφυγααααα για παρατηρηση σε εναν ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΑ ΚΑΙ ΑΣΦΙΚΤΙΚΑ ΚΑΘΑΡΟ ΟΥΡΑΝΟ(ΣΤΗΝ ΤΑΡΑΤΣΑ ΜΟΥ ΔΗΛΑΔΗ!) :cheesy:

Η ΑΣΤΡΟΣΕΛΙΔΑ ΜΟΥ !!!!!

astronomy for all

 

http://mechntua.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν πειράζει μικρός είσαι & θα μάθεις.

Σε μία οικογένεια που με κατανόησει όλα χωράνε αρκεί να υπάρχει συνέναιση & προγραμματισμός

 

Και βέβαια πέρα από την πλάκα που κάνουμε (σαν καταπιέζόμενοι Ανδρες).

Επιτέλους πότε θα βρεθούν 20 άτομα για το καταστατικό των καταπιεσμένων ΑΝΔΡΩΝ.

Μέλος Συλλόγων:

Ελληνικής Αστρονομικης Ενωσης

Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας.

Όμιλος Γερόντων Αστροπαρατηριτών.

Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ

http://users.otenet.gr/~babgia/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δύο είναι οι γυναίκες της ζωής μου, που με καταπιέζουν ακόμα.

Δεν πηράζει αντέχω ακόμα.

Αλλά μέχρι πότε δεν ξέρω.

 

ΑΠΛΑ ΑΓΑΠΩ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΜΕ ΤΑ ΕΛΑΤΩΜΑΤΑ ΤΟΥ.

Απλά το φωνάζω.

Μέλος Συλλόγων:

Ελληνικής Αστρονομικης Ενωσης

Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας.

Όμιλος Γερόντων Αστροπαρατηριτών.

Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ

http://users.otenet.gr/~babgia/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Γειά σε όλους..

Βασίλης και στην γιορτή μου πήρα δώρο τηλεσκόπιο χωρίς να ξέρω το παραμικρό για το όνομά του και τα χαρακτηριστικά του..

Είμαι τελείως άσχετος αλλά με ενδιαφέρει πολύ το αντικείμενο..Δεν το έχω βγάλει ακόμα από το κουτί που το βλέπω τεράστιο γιατί δεν έχω επιστρέψει ακόμα σπίτι από τότε που το πήρα..Ανυπομονώ και ελπίζω να είναι καλό για να χαθώ μαζί του και να ασχοληθω όσο περισσότερο μπορώ..

 

Η βοήθειά σας θα είναι πολύτιμη.. :D :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είναι έμφυτη η αγάπη του ανθρώπου για το άγνωστο, το ανεξερεύνητο, το μαγικό...!

 

Τα ερεθίσματα ξεκίνησαν από μικρή ηλικία οπού μέσα από μια εγκυκλοπαίδεια προσπάθησα να μάθω τα βήματα που ακολουθεί ένα διαστημόπλοιο όταν ανεβαίνει προς το διάστημα. Τότε μπήκε και το μικρόβιο να γίνω πιλότος στη πολιτική αεροπορία... :-({|=

Πέρασαν τα χρόνια και κάπου στη Β' Λυκείου γνώρισα έναν υπέροχο άνθρωπο. Ήταν καθηγητής μου στα μαθηματικά και στο μάθημα της αστρονομίας. Δεν θα είχα ασχοληθεί αν ο ίδιος δεν είχε τη θέληση, τη μεταδοτικότητα και την αγάπη να μας μάθει κάποια πράγματα. Αυτά τα πράγματα τώρα τα λέω θησαυρό!

Το όνομά του Νίκος Γιαννάκας (καλή του ώρα όπου και να ναι) και αν ποτέ περάσετε έξω απο το σταθμό του Μετρό ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ (στην λεωφόρο Αλεξάνδρας) θα δείτε ένα τετράγωνο ηλιακό ρολόι που κατασκεύασε, αναρτημένο ψηλά στο τοίχο του σχολείου. Σταθείτε να δείτε την ώρα γιατί είναι πραγματικά υπέροχο!

Έπειτα ακολούθησαν οι επισκέψεις στο πλανητάριο της Αθήνας και τα βιβλία του Διονύση Σιμόπουλου. Αυτός ο άνθρωπος είναι θρύλος για μένα! Ποτέ δε θα ξεχάσω πως κατάφερα να ξετρυπώσω κρυφά μέχρι το γραφείο του για να μιλήσουμε για την αστρονομία και να του πω πόσο τον θαυμάζω. Μετά ήρθαν και τα ξενύχτια σε κρύες ταράτσες με φίλους μ' ένα 5" Νευτώνιο κι ας είχαμε την επόμενη μέρα πανελλήνιες! (απ' την άλλη η μάνα μου νόμιζε οτι βγαίναμε για μπανιστήρι, χαχα :shock:)

Λόγω σχολής το παράτησα για 3 χρόνια το "άθλημα" αλλά λίγο το πείραμα στο CERN, λίγο η εκπομπή "Το Σύμπαν που αγάπησα", ξύπνησαν οι μνήμες! Πλέον το μόνο που μένει είναι να πάρω το δικό μου τηλεσκόπιο αφού κάθε μέρα βλέπω απο το παράθυρό το αστεροσκοπείο Πεντέλης και το ζηλεύω!

 

Σόρυ αν σας κούρασα αλλά θέλω να σημειώσω και το εξής:

Θεωρώ πως η γνώση και η πρόσβαση σε αυτή θα πρέπει να είναι ελεύθερη και δωρεάν για όλους.

Επομένως εκνευρίζομαι αφάνταστα όταν εταιρίες οπτικών πουλάνε τα τηλεσκόπια σε τόσο υψηλές τιμές και κάνουν την παρατηρησιακή αστρονομία απρόσιτη στους περισσότερους.

 

img1106bi3.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

φιλε μου πιστευω οτι εχουν γινει αρκετα προσιτες στον μεσο ερασιτεχνη ,βεβαια μπορει να υπαρχουν διαφορες με εξωτερικο αλλα υπαρχουν πλεον τηλεσκοπια για ολα τα γουστα και βαλαντια...

ωστωσο γ τον προχωρημενο ερασιτεχνη ,πιστευω οτι ειναι μεγαλο το κοστος για εξοπλισμο,αλλα θα μου πεις αυτο ισχυει γ καθε χομπι!

 

 

 

παντως δικη μου αποψη ειναι οτι αμα θελει και ενδιαφερεται καποιος για να μαθει ακομα και με μια διοπτρα ''σαρωνει τον ουρανο'' :cheesy:

Η ΑΣΤΡΟΣΕΛΙΔΑ ΜΟΥ !!!!!

astronomy for all

 

http://mechntua.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

Καλησπέρα σε όλους,

εγώ από μικρή ήθελα να ασχοληθώ με την αστρονομία. Μεγαλώνοντας έθεσα τον εαυτό μου σε μια φάση ''ύπνου'' και παράτησα τα όνειρά μου. Τώρα στα 27 ελπίζω να μην είναι αργά να ασχοληθώ με αυτο που πάντα λάτρευα και σκεφτόμουν... Ξεκίνησα πριν λίγο καιρό να μελετώ και ελπίζω σύντομα να μπορέσω να φτάσω στο δικό σας επίπεδο. Χαίρομαι πολύ που υπάρχει το αυτό το site και για το επίπεδο που διεξάγονται οι συζητήσεις, και κυρίως για τη βοήθεια στους αρχάριους (και στους πολύ αρχάριους σαν και εμένα) =D>

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

"Ζωντανός είναι αυτός που προσπαθεί να κάνει πραγματικότητα τα όνειρά του και Ευτυχισμένος αυτός που τα πραγματοποιεί "

 

Καλώς ήρθες στην παρέα μας ..

«Μην βαδίζεις απαλά μέσα σε αυτήν την καλή νύχτα – Εξοργίσου, εξοργίσου ενάντια στον θάνατο του φωτός».Do Not Go Gentle Into That Good Night

Dylan Thomas (1914-1953)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω ξεκινησα οταν ημουν 10-11 χρονων ειχα παει με την οικογενια μου στο χωριο μου και εκει ενας φιλος του πατερα μου ειχε ενα τηλεσκοπιο πρεπει να ηταν dob 10-12 ενα απο τα δυο ε και εκει μπηκε το μικροβιο για την αστρονομια!!! ειδα τον Αρη,Δια και τη Σεληνη και απο τοτε θελω να αγορασω ενα τηλεσκοπιο!!!(dob 8)μετα πηρα το βιβλιο Ο ατλας του νυχτερινου ουρανου το πασχα θα παρω το τηλεσκοπιο και σε λιγες μερες θα ερθει και το night watch που εχω παραγγειλει!!!!!!!!!!!!!!!!!!Ευχομαι να συνεχισω να ασχολουμε με την αστρονομια μεχρι να μεγαλωσω!!! [-o< [-o< [-o<

 

 

παρης :cheesy::cheesy::cheesy::cheesy::cheesy:

Οτι σκεφτεστε και αισθανεστε σημερα διμιουργει το μελλον... :D :mrgreen: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είναι μεγάλη ιστορία...

Από μικρό παιδί με ενθουσίαζε ο ουρανός, και το αποδίδω κυρίως στο ότι γρήγορα έπεσαν στα χέρια μου εγκυκλοπαίδειες αστρονομικού περιεχομένου. Θυμάμαι ο τόμος της παιδικής "Εγκυκλοπαίδειας του Disney" για το διάστημα με είχε τρελλάνει!!! Βέβαια δεν υποτιμώ και τις εκπληκτικές τηλεοπτικές σειρές επιστ. φαντασίας - αγαπημένη μου ήταν το "Space 1999". Επίσης το σπίτι μου είχε τελείως ανοιχτό ορίζοντα και δεν το θεωρώ τυχαίο.

Στην πρώτη πτήση του Columbia (Απρίλιος 1981 - τότε 12 ετών) αγωνιούσα επί ημέρες (Θεέ μου αυτές οι αλλεπάλληλες αναβολές!). Μάλιστα άκουσα ότι ένα βράδυ το Columbia θα περνούσε πάνω από την Αθήνα (θα φαινόταν πάνω από το Δυτικό ορίζοντα), όμως είχε συννεφιά!

Πρώτη μερική έκλειψη ηλίου είδα στις 4/12/1983 (στην Αθήνα η κάλυψη ήταν γύρω στο 30%) και ήμουν πολύ τυχερός αφού ο καιρός ήταν αίθριος και έτυχε την ημέρα αυτή να πάμε σχολική εκδρομή!

Σε κάποια εγκυκλοπαίδεια φυσικών επιστημών είχα δει αστρονομικούς χάρτες, αλλά δεν είχα δώσει σημασία, ώσπου ένα βράδυ του Ιανουαρίου του 1985 βγαίνω από το σπίτι μου και στην ανατολή βλέπω 3 αστέρια σε ευθεία. Αμέσως αναζητώ τους χάρτες στην εγκυκλοπαίδεια και αρχίζω να μαθαίνω τους αστερισμούς, ξεκινώντας φυσικά από τη ζώνη του Ωρίωνα!

Για τους πλανήτες τους οποίους έβλεπα αλλά δεν υπήρχαν στους χάρτες έμαθα από τα ανεπανάληπτα αστρονομικά άρθρα της "Πτήσης" του κου Γεωργίου Γεωργιάδη - Πρίφτη που συνέπεσε να κυκλοφορούν εκείνη την περίοδο. Χαρακτηριστικό για το πόσο βοήθησε ο ανοικτός ορίζοντας ήταν το γεγονός ότι εντόπισα τυχαία ακόμη και τον Ερμή (τρίτος λαμπρός αστέρας στους Διδύμους δίπλα σε Κάστορα και Πολυδεύκη??? - τέλη Ιουνίου 1985).

Όσο για τον κομήτη του Halley το 1986, ήταν μόλις εντοπίσιμος στο γυμνό μάτι (4ου μεγέθους και χαμηλά), μια από τις χειρότερες εμφανίσεις του! (Και για την εμφάνιση αυτή η "Πτήση" είχε δημοσιεύσει ένα εξαιρετικό άρθρο).

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω πάλι απο τοτε που με θυμαμαι παντα ενδιαφερομουν ιδιαιτερα για το διαστημα....εβλεπα καθε ντοκυμαντερ σχετικο τοσο με το διαστημα οσο και με αεροσκαφη,πυραυλους κλπ. Αγαπημενα μου τα SPACE και SPACE RACE του BBC.

 

Πεταγομουν στη τηλεοραση κατα την διαρκεια των ειδησεων στο ακουσμα καποιας ειδησης σχετικα με καποια διαστημικη αποστολη και ο,τι αλλο σχετικο,ενω παραλληλα διαβαζα πολλα βιβλια για το διαστημα.Μεχρι και τα αγαπημενα μου παιχνιδια μου διαστημικες βασεις ητανε.

 

Ωστωσο οσο και αν σας φανει περιεργο το γεγονος οτι δεν εβρισκα ανθρωπο που να ξερει που πωλουνται τηλεσκοπια με κρατουσε μακρια απο την ενασχοληση με την ερασιτεχνικη αστρονομια.](*,) ](*,) ](*,)

 

Ευτυχως το Μαρτιο του 2008 πηρα επιτελους 1 skywatcher dob 8 και το nightwatch απο το Πλανηταριο στη Θεσσαλονικη,χαρη σε εναν φιλο,τον agis,που μου ανοιξε τα ματια και με βοηθησε παρα πολυ στα πρωτα μου βηματα...

 

Βεβαια αυτον τον καιρο δεν ασχολουμαι λογω των Πανελληνιων, εκτος απο μερικες φορες πυ ανεβαινω ταρατσα για να χαλαρωσω λιγο,εαν ο καιρος το επιτρεπει.Το καλοκαιρι ομως πλησιαζει οποτε δεν στεναχωριεμαι.... :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Φιλικά,

 

Πέτρος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όπως και οι περισσότεροι, απλά ένιωσα αυτό το κλικ χαζεύοντας αρχικά ντοκυμαντερ για το διάστημα σε παιδική ακόμη ηλικία.Το ενδιαφέρον μου ενηλικιώθηκε στο γυμνάσιο (νομίζω;) με το επίσημο μάθημα της Αστρονομίας. Από τότε άρχισα να διαβάζω συστηματικά και να μην χάνω τα σχετικά ντοκυμαντέρ,σειρές. Πρόσφατα αγόρασα και το πρώτο μου τηλεσκόπιο και μπορώ να εμβαθύνω ακόμη περισσότερο σε αυτή την υπέροχη επιστήμη,ασχολία,hobby, όπως θέλει ο καθένας.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Από μικρός είχα τρέλα με το σύμπαν και το διάστημα γενικώς. Το μάθημα της αστρονομίας όμως , και κυρίως ο φίλος ASTRONOMOS1 ήταν αυτά που με ώθησαν στην αγορά του πρώτου μου τηλεσκοπίου και την περαιτέρω ενασχόληση μου με την αστρονομία και την παρατήρηση. =D> =D> Αστρονόμε1 :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητοί φίλοι, εγω δυστυχώς δεν είμαι ακόμη στο στάδιο της ενασχόλησης, αλλά της διερεύνησης γενικώς. Ανέκαθεν θεωρούσα μαγικό το Σύμπαν.Το μικρόβιο το απέκτησα από έναν΄καθηγητή Φυσικό,που μου φάνηκε εκπληκτικό όταν τυχαία μου είπε ότι κάνει αστροφωτογράφιση.Δεν ξέρω αν θα μπορέσω κάποτε να ξεκινήσω αυτή την υπέροχη ενασχόληση.Το εύχομαι και θα το προσπαθήσω.Ελπίζω να έχω στήριξη όταν τη χρειαστώ γιατί είσαστε μιά όμορφη ομάδα Μελών και μαθαίνω πολύ ενδιαφέροντα πράγματα.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βγες ενα βραδυ εξω,αν γινεται καπου σκοτεινα,και προσπαθησε με εναν χαρτη να διακρινεις τους αστερισμους.Η δες τη σεληνη με κυαλια.

Ετσι απλα μπορεις να ξεκινησεις. :D

Η αστρονομια μας βοηθαει να κοιταμε ψηλα. www.astrotheory.gr :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν θα το πιστέψετε πως.Μικρός, τα καλοκαίρια στην Καλαμάτα,κοιμόμουν έξω στην ταράτσα 'στρωματσάδα' που λένε, οπότε είχα όλο τον ουρανό πιάτο από πάνω μου.Τότε δεν υπήρχαν και τόσα πολλά φώτα στην πόλη και τα αστέρια φαίνονταν όπως έπρεπε να φαίνονται.Μια βραδιά μάλιστα είδα ένα κινούμενο φως πολύ γρήγορο και πολύ μακρινό για να είναι αεροπλάνο.Ναι ήταν ένας τεχνητός δορυφόρος.Από τότε το μικρόβιο άρχισε να δουλεύει μέσα μου.

Φιλικά Νίκος

Μέλος Αστρονομικής Ένωσης Σπάρτης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κύριε Παπασωτηρίου,ευχαριστώ για τη συμβουλή σας.Ηδη έχω ξεκινήσει δειλά και παρακολουθώ.Ελάχιστα είναι τα βράδυα με ξαστεριά βέβαια, αλλά είδα τον Σείριο,την Αφροδίτη (είναι μία κούκλα!!!)και είμαι σχεδόν σίγουρη ότι ανακάληψα(!!!!! τι ώραια λέξη για αρχάριο) το νεφέλωμα του Ωρίωνα. Δεν είχα χάρτη, εκ των υστέρων διάβασα έναν που κατέβασα απο το Astrovox και κατάλαβα τι είχα δεί.Δεν έχω χάρτη. Καμιά ιδέα? να μην ψάχνω στα τυφλά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα καλοκαίρια κυρίως στο χωριό ( Μακρινίτσα-Σερρών ) τρελαινόμουνα να χαζεύω τον νυχτερινό ουρανό (κατασκότεινος) με τα τόσα αστέρια . Αργότερα σπουδές , οικογένεια , τρέξιμο και η αγάπη έμεινε μέσα μου σαν μια φωτιά να σιγοκαίει.Άλλη μια αναστάτωση με τον κομήτη Hale-Bopp αρκετά χρόνια αργότερα και ένα ζευγάρι κυάλια της πλάκας να με ταξιδεύουν κάθε βράδυ σχεδόν σ΄αυτόν.Τελικά πριν τρία χρόνια περίπου όταν ηρέμησαν κάπως τα πράγματα ανακάλυψα κάποια στιγμή το Astrovox και η συνέχεια είναι λίγο-πολύ γνωστή.Nightwatch...........Skywatcher 8" ...................................και το ατελείωτο ταξίδι άρχισε.Τώρα λόγω δουλειάς ( εκπαιδευτικός ) προσπαθώ να μεταδώσω αυτή μου την αγάπη και στους μαθητές μου γιατί πιστεύω ότι αυτή η ενασχόληση με λίγα λόγια ¨ χτίζει χαρακτήρες ".
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάντα με μάγευε ο ουρανός, αλλά ποτέ δεν το είχα σκεφτεί...

Από μικρή έβλεπα όλα τα παιδικά με διαστημικά, όλα τα ντοκυμαντέρ - μην τυχόν και έδειχνε πύραυλο ή σεληνιακούς κρατήρες η τηλεόραση και μου το άλλαζαν το κανάλι, γινότανε χαμός...

Mετά διάβαζα ό,τι βιβλίο σχετικό έπεφτε στα χέρια μου, αλλά για τηλεσκόπιο ούτε καν είχα σκεφτεί, δεν ξέρω γιατί. Δεν είχα κ την κατάλληλη πληροφόρηση, δεν ήξερα τίποτα περί ερασιτεχνικής αστρονομίας στην Ελλάδα...

Και να φανταστείτε ότι μέρος του master μου, όταν ξεκίνησε, ήταν αστροχημεία, με εκτενείς αναφορές στα μόρια που σχηματίστηκαν κατά την πρόσκρουση του κομήτη Shoemaker - Levy με τον Δια το '94...αλλά...και ΠΑΛΙ δεν είχε μπει το μικρόβιο μέσα μου....είχα μείνει στη θεωρία, την κοσμολογία, την αστροφυσική, στα...τεφτέρια δηλαδή.

Ώσπου το καλοκαίρι του 2004 στην Ελαφόνησο, κάτω από τον πιο μαύρο ουρανό που έχω δει (sorry, αλλά πιο σκοτεινός κι από του Πάρνωνα, η αλήθεια να λέγεται...), έμεινα με το στόμα ανοιχτό. Έκρηξη αστεριών στον ουρανό, χιλιάδες αστέρια, κατακλυσμός, κι εγώ από κάτω να μην μπορώ να βάλω το μυαλό μου σε τάξη. "Αν ξανασπούδαζα, θα γινόμουν αστρονόμος!" φώναξα, και πλέον το εννοούσα. Είχε έρθει η ώρα...

Τον χειμώνα έμαθα για τις βραδιές του Αστεροσκοπείου Πεντέλης, πήγα, κι από κει και πέρα όλα πήραν το δρόμο τους...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οπως ολοι οι παραπανω απο μικρος ειχα το μικροβιο.Η αστροπαρατηρηση ξεκινησε να με ενδιαφερει οταν πρωτοειδα το ΑΣ του Ηρακλη σε μια βραδια αστρονομιας στα φοιτητικα μου χρονια 8) Αποκει και μετα ολες μου οι επιλογες ηταν γύρω απο συναφη θεματα. Το πρωτο μου τηλεσκοπιο ηταν ενα dob8 που ουσιαστικα με καθηλωσε στο αντικειμενο \:D/
ΒΡΑΣΕ ΡΥΖΙ :-({|=
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης