Jump to content

Πώς ξεκινήσατε την ενασχόληση σας με την αστρονομία?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

παντως απ οτι βλεπω ερασιτεχνης αστρονομος γεννιεσαι, δν γινεσαι! :mrgreen:

Η ΑΣΤΡΟΣΕΛΙΔΑ ΜΟΥ !!!!!

astronomy for all

 

http://mechntua.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 97
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Εγώ πολύ παλιά είχα βρει κάποιο ξεχασμένο και σκονισμένο τηλεσκόπιο σε κάποια ντουλάπα και επειδή έτυχε να είναι βράδυ το έστρεψα στη Σελήνη και γοητεύτηκα. Συμπέρασμα: μην τα πουλάτε, κρατήστε τα για την επόμενη γενιά αστρονόμων!

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τι μου θυμίσατε τώρα… Κάποτε πριν από πολλά χρόνια όταν ήμαστε ακόμα παιδιά, ένα ωραίο και ξένοιαστο καλοκαίρι μεταξύ τετάρτης και πέμπτης Δημοτικού, γυρίζοντας εξουθενωμένοι από το γήπεδο, πηδήξαμε τα κάγκελα του σχολείου με δύο φίλους και βρήκαμε «καταφύγιο» στο πίσω προαύλιο όπου δεν είχε φώτα και ξαπλώσαμε στις πλάκες του δαπέδου κοιτάζοντας τα αστέρια του ουρανού…

Πάντα μου άρεσε να τα κοιτάζω, δεν θυμάμαι πότε ήταν η πρώτη φορά, και έτσι παρότρυνα και τους φίλους μου να ψάξουμε για σχήματα στον έναστρο ουρανό!

Βρίσκαμε τρίγωνα, τετράγωνα, και γενικά είχε πολύ πλάκα το νέο παιχνίδι που είχαμε «ανακαλύψει». Η ώρα περνούσε ευχάριστα, και τα μάτια μας που είχαν αρχίσει να προσαρμόζονται όλο και καλλίτερα στο σχεδόν απόλυτο σκοτάδι (ρημάδα φωτορύπανση…) άρχισαν να βλέπουν όλο και περισσότερα αστέρια…

Αυτό ήταν κάτι που μας έκανε μεγάλη εντύπωση… Νομίζαμε ότι ανάβουν μόνα τους με κάποια ακατανόητη σειρά, και υποθέσαμε ότι μετά τα μεσάνυχτα θα αρχίσουν να σβήνουν ένα-ένα ώσπου θα ξημέρωνε…

Κολλήσαμε στην κυριολεξία με αυτήν την σκέψη και αρχίσαμε αμέσως την προσπάθεια για να εντοπίσουμε το επόμενο αστέρι που θα άναβε!!!

Κάπου εκεί άρχισαν και οι διαφωνίες γιατί ο καθένας από εμάς έβλεπε και διαφορετικό «καινούργιο» αστέρι…

Τότε περίπου έγινε και το μεγάλο «ατύχημα»…

Είδαμε τον γαλαξία!!!

Μια φωτεινή ουράνια δέσμη φωτός που ξεπηδούσε από την μια μεριά του ορίζοντα και απλωνόταν ως την άλλη ώσπου κρυβόταν πίσω από τους λόφους, στεκόταν ατάραχη και σιωπηλή πάνω από τα κεφάλια μας στολίζοντας τον υπέροχο και ασέληνο Αυγουστιάτικο ουρανό…

 

Ρε τι είναι αυτό;

Ποιο;

Αυτό εκεί…

………

Σύννεφο είναι…

Σιγά μην είναι σύννεφο…

Και τότε τι είναι;

………

Αφού τελικά συμφωνήσαμε ότι δεν ήταν σύννεφο αυτό που βλέπαμε, ξεχάσαμε τους γεωμετρικούς σχηματισμούς που βρίσκαμε μεταξύ των λαμπερών άστρων και άρχισε μια μαγευτική αναζήτηση για κάτι πανέμορφο που βρισκόταν εκεί πάνω, που εμείς το παρατηρούσαμε για πρώτη φορά…

Πρέπει να κάτσαμε πολύ ώρα εκεί αναζητώντας μια απάντηση για αυτήν την υπέροχη φωτεινή δέσμη που είχαμε ανακαλύψει, γιατί όταν γυρίσαμε σπίτι έπεσε κράξιμο με ουρά…

Θυμάμαι ακόμα ότι φεύγοντας από το σκοτεινό προαύλιο του σχολείου καθώς έριξα μια κλεφτή ματιά στον ουρανό, εκείνη η φωτεινή δέσμη δεν ήταν πια εκεί… Είχε φύγει «τρομαγμένη» από τα φώτα του δρόμου παίρνοντας και αρκετά από τα αστεράκια μαζί της...

 

Τα επόμενα βράδια στεκόμουν ώρες ατελείωτες στην βεράντα προσπαθώντας να ξαναδώ εκείνο το όμορφο θέαμα αλλά δεν είχα τόσο καλές εικόνες… (Η τέλεια συσκότιση στο πίσω προαύλιο του σχολείου μας είχε αποκαλύψει σχεδόν ολόκληρη την δομή του γαλαξία…)

Μετά ήρθε και το φεγγάρι και χειροτέρεψαν τα πράγματα. Νόμιζα ότι εκείνη η πανέμορφη φωτεινή κορδέλα του ουρανού είχε φύγει για πάντα και αναρωτιόμουν κοιτάζοντας το φεγγάρι γεμάτος μελαγχολία, αν άραγε υπήρχαν κι άλλοι σαν κι εμάς που είχαν δει αυτό το όμορφο θέαμα…

 

Βέβαια μετά από μερικά χρόνια έμαθα την αλήθεια, αλλά η καθημερινότητα, η έλλειψη ερεθισμάτων, το άγχος του σχολείου και αργότερα η δουλειά, δυστυχώς στάθηκαν εμπόδιο στην συστηματική μου ενασχόληση με την αστρονομία και μόλις πριν τρία χρόνια κατάφερα να αγοράσω ένα σχετικά μικρό τηλεσκόπιο 5,1”.

Λυπάμαι για τα χρόνια που πέρασαν σχεδόν άδεια από κάτι τόσο όμορφο, αλλά ποτέ δεν είναι αργά…

 

Αναμνήσεις σαν και την παραπάνω δεν σβήνουν ποτέ, αλλά η ομορφιά του γαλαξία μας κινδυνεύει να χαθεί για πάντα αν συνεχίσουμε να εξαπλώνουμε τον «πολιτισμό» μας με τέτοιους ρυθμούς.

Ευτυχώς για μένα διαθέτω ένα εξοχικό στον Νομό Ευρυτανίας μακριά από δημόσια και γειτονικά φώτα, και τολμώ να πω ότι έχω δει αρκετές φορές τον ουρανό να πλησιάζει τα 6 mag!!! (Αρκεί να συνεργάζονται λίγο ο καιρός και η Σελήνη…)

Δεν βρίσκω λόγια για να σας περιγράψω το τι μπορεί να κάνει το Ν-130 σε έναν τόσο σκοτεινό ουρανό… Δεν έχει απολύτως καμία σχέση με την πόλη… καμία…

Φανταστείτε τι θα μπορεί να κάνει ένα μεγαλύτερο τηλεσκόπιο…

 

Το εξοχικό δεν είναι απαραίτητη προϋπόθεση… Μια σχάρα για το αυτοκίνητο, δύο σάκους με τα απαραίτητα, ένα αντίσκηνο, το τηλεσκόπιο και πάμε!!! 50 lt βενζίνη σίγουρα αξίζουν τον κόπο για τέτοιους ουρανούς… Για αυτό λοιπόν μην κάθεστε άλλο στις πόλεις με σταυρωμένα τα χέρια! Καλοκαιράκι έρχεται! Ώρα για εκδρομές!!!

Αξίζει το κόπο… θα με θυμηθείτε…

 

Καλές παρατηρήσεις σε όλους!!!

...κοσμοκράτωρ σφαιρηδόν ελισσόμενος περι γαίαν, οίκε θεών μακάρων, ρόμβου δίνησιν οδεύων... (Απόσπασμα ορφικού ύμνου ΟΥΡΑΝΟΥ)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...
Μπορω να πω πως η αγαπη μου για την αστρονομια ηταν εμφητη!Απο μικρη μου αρεσε να κοιταζω τα αστρα χωρις ιδιαιτερο σκοπο....να κοιταζω το φεγγαρι...και να θαυμαζω τον εναστρο ουρανο...Δεν υπηρχε καποια παρακινηση η κατι αλλο που να με ωθησε να ασχολιθω..Μου αρεσε πολυ γτ ειναι κτ που ασχολειται με απροσιτα και αξιοπεριεργα φαινομενα και σωματα τα οποια ειναι τοσο μακρια...και αυτη η αποσταση ειναι που μου εξαπτει περισσοτερο τη φαντασια..Ετσι ασχολιθηκα,συνεχιζω και θα συνεχιζω να ασχολουμαι(ειδικα τωρα με τον διαγωνισμο του χρονου :mrgreen: )!!

Αυτο που κανει πολλους να εκνευριζονται σχετικα με τα αστρα ειναι το γεγονος οτι κατι τοσο ομορφο ζει τοοοσο μακρυα τους......

 

 

 

 

 

 

 

Στους αστροφιλους,

Χριστίνα Τρυφώνη :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Eγώ θα έλεγα ότι δεν γεννήθηκα με το έμφυτο της Αστρονομίας μπορεί και ναι αλλά να μην το είχα καταλάβει..Εγώ ξεκίνησα να ασχολούμαι πρίν από 2 χρόνια περίπου.Πρίν αχοληθώ δεν με ενδιάφερε και πολύ μιας και είχα πάθος με την Ιατρική.Όμως μια μέρα είδα ένα DVD με τίτλο ''To the Moon'' και μπορώ να πώ ότι ξετρελάθηκα.Ήταν τόσο συγκλονιστικό και τόσο μαγευτικό που με έκανε να ξαναπροσδιορίσω τα θέλω μου και να ασχοληθώ με το αντικείμενο αυτό.Έπειτα πήγα στο διαγωνισμό Αστρονομίας γνώρισα πολλά παιδιά που ασχολούνταν με το αντικείμενο αυτό και πραγματικά τα θαύμασα και μόνο που ακολουθούσαν αυτό που αγαπάνε.Έτσι απόφασισα και εγώ να ακολουθήσω αυτό που πραγματικα αγαπώ και όταν ξυπνώ το πρωί και το σκέφτομαι με γεμίζει με θετική ενέργεια!!! :cheesy: :cheesy:

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

παντως απ οτι βλεπω ερασιτεχνης αστρονομος γεννιεσαι, δν γινεσαι! :mrgreen:

:mrgreen: =D>

Αυτο που κανει πολλους να εκνευριζονται σχετικα με τα αστρα ειναι το γεγονος οτι κατι τοσο ομορφο ζει τοοοσο μακρυα τους......

 

 

 

 

 

 

 

Στους αστροφιλους,

Χριστίνα Τρυφώνη :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

παντως απ οτι βλεπω ερασιτεχνης αστρονομος γεννιεσαι, δν γινεσαι! :mrgreen:

 

Θα διαφωνήσω εν μέρει.Ξέρω πολλά άτομα που στην αρχή είχαν σπουδάσει και είχαν ασχοληθεί με άλλα πράγματα και όχι με την Αστρονομία αλλά οι συγκηρίες τα φέρανε έτσι ώστε να ασχοληθούν με τον τομέα αυτό.Επίσης υπάχουν και άτομα που προσωπικά έχω γνωρίσει που στην αρχή είχαν πάθος με την Αστρονομία αλλά στη συνέχεια το παράτησαν.Δεν έχει σχέση με το αν γεννιέσαι με αυτό αλλά είναι θέμα επιλογών και συγκυρίων αν το αγαπήσεις μετέπειτα και συνεχίσεις.. \:D/

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν ξέρω τι είναι αυτό που μου έκανε εντύπωση και θέλησα να ασχοληθώ με την αστρονομία.Δεν θυμάμαι καθόλου.Δεν έχω και πολλά χρόνια που ασχολούμαι βέβαια και ούτε οι γνώσεις που είναι πολλές αλλά προσπαθώ όσο μπορώ.Πιστεύω υπήρχε στα γονίδιά μου :cheesy:

Βέβαια δεν ασχολείται κάποιος άλλος στην οικογένεια,άρα δεν ξέρω :-note

Πάντως ότι και να ήταν χαίρομαι πολύ που άρχισα να ασχολούμαι. :wink:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάντα με γοήτευε ο έναστρος ουρανός. Αλλά έπρεπε να πάω 40 χρονών (και κάτι) για να αποκτήσω το πρώτο μου τηλεσκόπιο σαν δώρο στα γενέθλιά μου. Μετά από 20 μέρες ήρθε και το 8ιντσο και τώρα δεν με μαζεύει κανένας...

 

Καλές παρατηρήσεις σε όλους μας...

C8-N

CG-5 Advanved GT

 

Elementary, my dear Data!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ποτε δεν ειναι αργα..αρκει να το θελεις πραγαματικα!! :mrgreen: :cheesy:

Αυτο που κανει πολλους να εκνευριζονται σχετικα με τα αστρα ειναι το γεγονος οτι κατι τοσο ομορφο ζει τοοοσο μακρυα τους......

 

 

 

 

 

 

 

Στους αστροφιλους,

Χριστίνα Τρυφώνη :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

να πω;;; να πω και εγω!;;;;; :wink:

 

Δεν θα ξεχασω ποτε αυτην την εικονα : οταν με πειρε ο παπους μου (εξαχρονο παιδακι ) μια ασεληνη Νυχτα του Αυγουστου του 1985 στο χωραφι για την συγκομιδη καπνου, μου εστρωσε μια κουβερτα για να πλαγιασω,................... δεν κοιμηθικα!!!!!!!! το βλεμα μου ηταν καρφομενο στον ουρανο κοιτοντας εκατομυρια αστερια και την γαλακτηκη οδο σαν ενα λευκο πεπλο να τα αγκαλιαζει..................................τι ομορφα που ηταν!!!!!!!

 

 

 

αυτο ηταν το δικο μου big bang και η εναρξη της αγαπης μου για τα αστερια!!!!

 

μετα απο 6 χρονακια στα 12 μου χρονια το 1991 επεσε στα χέρια μου το βιβλιο αστρονομιας β' λυκειου απο την αδερφη μου το ξεζουμισα να το διαβαζω επιτα και αλλα παρομοια βιβλια.

(μακαρι να διαβαζα και τα βιβλια της εκπαιδευσης τοσο πολυ :roll: :roll: )

το προτο μου τηλεσκοπιο ηταν του lidl πριν απο 2 χρονια

ΜΕΡΙΚΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΤΑ ΣΥΝΝΕΦΑ... ΟΤΑΝ ΦΕΥΓΟΥΝ Η ΜΕΡΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΥΠΕΡΟΧΗ!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολυ συγκινητικο!!!και πολυ ωραια η αρχη σου εσενα ,φιλε προδρομε...Καλα τι κανει αυτο το lidl?ζωες σωζει.. :D

Αυτο που κανει πολλους να εκνευριζονται σχετικα με τα αστρα ειναι το γεγονος οτι κατι τοσο ομορφο ζει τοοοσο μακρυα τους......

 

 

 

 

 

 

 

Στους αστροφιλους,

Χριστίνα Τρυφώνη :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ ωραία εξελίσσεται το θέμα ... =D>

Ναι πραγματικά πολλοί οφείλουμε την έναρξη αυτής της ασχολίας στο ETX-70 του lidl :P κυρίως λόγω της διαφήμισης που είχε...

Όσο για το αν γεννιέται ή γίνεται κάποιος ερασιτέχνης αστρονόμος πιστεύω ότι ισχύει το γίνεται γιατί χρειάζονται πολλές συγκυρίες αλλά και να υπάρχει φυσικά η προδιάθεση εκ' γενετής.

Κομμάτι της δικής μου ιστορίας είναι στη 2η σελίδα άρα ας μην το ανακυκλώνω , λοιπόν άλλος ?

Όσο περισσότερες απόψεις & ιστορίες τόσο το καλύτερο !

:cheesy:

Είμαστε ταξιδιώτες που πάνω στη Γη διασχίζουν το διάστημα, σαν επιβάτες πάνω σε πλοίο, και πολλοί

από εμάς δε νογάμε κανένα μέρος του σκάφους πέρα από την καμπίνα όπου καταλύουμε.

S.P. Langley

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

αυτο το λιντλ τελικα εξελισσεται σε ανταγωνιστη του πλανηταριου!!!

Η ΑΣΤΡΟΣΕΛΙΔΑ ΜΟΥ !!!!!

astronomy for all

 

http://mechntua.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω δεν ηξερα οτι το lidl πουλαει τηλεσκοπια!! :lol:

Αυτο που κανει πολλους να εκνευριζονται σχετικα με τα αστρα ειναι το γεγονος οτι κατι τοσο ομορφο ζει τοοοσο μακρυα τους......

 

 

 

 

 

 

 

Στους αστροφιλους,

Χριστίνα Τρυφώνη :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 9 μήνες αργότερα...

1970

Τηλεόραση

Ασπρόμαυρες εικόνες

Εικόνες βουβές

Νομίζω, δεν γνώριζα ακόμη να μιλάω

Μια παράξενη κωνική συσκευή επιπλέει στην θάλασσα

Δεν γνώριζα τι είναι ο κώνος

Την θάλασσα την γνώριζα

Jetsam, Flotsam

Ελικόπτερα, καράβια, ανάσυρση, αλεξίπτωτα, αστροναύτες, εικόνες ανάμικτες, σαν ριγμένα τραπουλόχαρτα στο πάτωμα

1973

Νηπιαγωγείο

Στρέφω το βλέμμα στον τοίχο, εκεί που κρέμονται οι τσάντες μας

Οι εικόνες έχουν τώρα χρώμα

Βλέπω την δική μου

Είναι η ομορφότερη σάκα στον κόσμο

Ένας γλυκύτατος Μίκυ στήνει την σημαία της πατρίδας του σε ένα τραχύ, βλογιοκομμένο, σταχτωπό έδαφος

Μια σεληνάκατος στο βάθος

Πολυτεχνείο, Κύπρος, κονσέρβες, Ξυλούρης, μεγάφωνα, Δομάζος, εκλογές πανηγύρι, πυροτεχνήματα στην ανάσταση, γκρίζος μάλλινος γάιδαρος και κόκκινος ελέφαντας, τσουβάλι με παιχνίδια, κοτέτσι παλάτι, Mirage F1, Roy of the Rovers, απ' όλα τα σκόρπια τραπουλόχαρτα ο νους μου ξεχωρίζει αυτά τα δυό

Θέλω να γίνω σαν τον Μίκυ.

Η υπόλοιπη ιστορία μοιάζει με την δική σας.

Θέλω να γίνω αστροναύτης, πιλότος, Mig 25, στρωματσάδα στην ταράτσα, γαλαξίας, Διάστημα 1999, διαστημόπλοιο Enterprize, σκοτεινιάζει ο ήλιος, Columbia, το Skylab πέφτει, Πτήση και Διάστημα, Βιβλία και Εγκυκλοπαίδειες, lets go spacetracking, ηλεκτρικό πρόβατο, διοπτρικό παιχνίδι, astrovox, κουρδιστό πορτοκάλι, Δίας, κιάλια, Πλειάδες

Η ιστορία μοιάζει με την δική σας

Η σάκα μου όμως δεν μοιάζει με καμμία

Είναι η ομορφότερη σάκα στον κόσμο

 

117098334_Apollo13.jpg.9bdeec295361de71e91d7af603afe01a.jpg

Τώρα γνωρίζω: Απόλλων 13

 

1837250721_Mickeyastron76x26.poster.jpg.cd05f66a213dcf43da9ad3978912cc0b.jpg

Ο Μίκυς αναπολεί

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΧΑ! Τι μου θυμίσατε τώρα… Ένας από τους συλλόγους Χιωτών Αθήνας (κατάγομαι από την Χίο) αποφάσισε να τιμήσει τον Έλληνα αστρονόμο της NASA κ. Κριμιζή (ο όποιος κατάγεται και αυτός από τη Χίο) . Μετά από έναν καυγά :?: :!: :?: με τον πατέρα μου (ήμουν πολύ μικρός τότε) αναγκάστηκα να πάω και να ακούσω την ομιλία του… Αυτό ήταν! :cheesy: Για δύο μέρες μετά δεν συζητούσα για τίποτα άλλο! Έτσι λοιπόν κόλλησα και εγώ το μικρόβιο… \:D/ \:D/ \:D/

Το επεξεργάστηκε ο cjferoussis
cjferoussis
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θέλω να γίνω αστροναύτης, πιλότος, Mig 25, στρωματσάδα στην ταράτσα, γαλαξίας, Διάστημα 1999, διαστημόπλοιο Enterprize, σκοτεινιάζει ο ήλιος, Columbia, το Skylab πέφτει, Πτήση και Διάστημα, Βιβλία και Εγκυκλοπαίδειες, lets go spacetracking, ηλεκτρικό πρόβατο, διοπτρικό παιχνίδι, astrovox, κουρδιστό πορτοκάλι, Δίας, κιάλια, Πλειάδες

 

Αλήθεια, το είχατε αναφέρει και σε ένα ποστ σας σε κάποιο άλλο thread, τι είναι το κουρδιστό πορτοκάλι; :)

Life is like riding a bicycle. To keep your balance you must keep moving.

Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θέλω να γίνω αστροναύτης, πιλότος, Mig 25, στρωματσάδα στην ταράτσα, γαλαξίας, Διάστημα 1999, διαστημόπλοιο Enterprize, σκοτεινιάζει ο ήλιος, Columbia, το Skylab πέφτει, Πτήση και Διάστημα, Βιβλία και Εγκυκλοπαίδειες, lets go spacetracking, ηλεκτρικό πρόβατο, διοπτρικό παιχνίδι, astrovox, κουρδιστό πορτοκάλι, Δίας, κιάλια, Πλειάδες

 

Αλήθεια, το είχατε αναφέρει και σε ένα ποστ σας σε κάποιο άλλο thread, τι είναι το κουρδιστό πορτοκάλι; :)

 

Το κουρδιστό πορτοκάλι ήταν ένα παιχνίδι της εποχής. Ένα πορτοκάλι με γρανάζια και ποδαράκια που περπατούσε.

Η τελευταία φορά που το είδα ήταν σε αναμνηστική έκδοση για το Παγκόσμιο Κύπελλο Ποδοσφαίρου της Ισπανίας το 1982. Ονομαζόταν Naranjito (Meccanico) στα Ισπανικά.

Το έκανα "βίδες" όπως λέμε, περιεργαζόμενος τα γρανάζια του.

Η κυκλοφορία του δεν ήταν διαδεδομένη. Ήταν χιουμοριστική απόδοση της "μάγκικης" έκφρασης "as queer as a clockwork orange". Σημαίνει κάτι παράξενο ή ανύπαρκτο και το έλεγαν οι Κόκνηδες, όπως οι Αμερικάνοι λένε "Pink Elephants" και εμείς "Πράσινα Άλογα", το οποίο είναι παραφθορά της ερνηνείας του, δηλαδή "Πράσσειν Άλογα". Η σχέση των εκφράσεων αυτών με την τρέλλα και την παραίσθηση είναι προφανής. Δες και την ταινία Dumbo: http://www.youtube.com/watch?v=RJv2Mugm2RI

Μια άλλη εκδοχή στην έκφραση αυτή δόθηκε από τον συγγραφέα Anthony Burgess, στην Δυστοπία του A Clockwork Orange" του 1962, η οποία πραγματεύεται το αρχαίο φιλοσοφικό ερώτημα της ελεύθερης βούλησης. Σε "κουρδιστό πορτοκάλι" μετατρέπεται ο ήρωας του βιβλίου, με την χρήση της συμπεριφορικής τεχνικής της κλασικής εξάρτησης (clasical conditioning ή Παυλοβιανή ενίσχυση). Το έργο μεταφέρθηκε στην μεγάλη οθόνη σε μια από τις σημαντικότερες ταινίες όλων των εποχών, το 1971, από τον Stanley Kubrick, τον μεγαλύτερο σκηνοθέτη όλων των εποχών κατ' εμέ, ο οποίος μας χάρισε επίσης την Lolita, τον Σπάρτακο και την Οδύσσεια του Διαστήματος 2001, μεταξύ άλλων.

Η ταινία έκανε τρομακτική αίσθηση και καλό είναι να την δεις όταν μεγαλώσεις λίγο.

Την ίδια εποχή έκανε θραύση η περίφημη Εθνική Ομάδα Ποδοσφαίρου της Ολλανδίας, του Johan Cruyff με προπονητή τον Rinus Michels. Η ομάδα αυτή έπαιζε το "ολοκληρωτικό ποδόσφαιρο" Totaalvoetbal) σαν κουρδισμένη και φορούσε πορτοκαλί φανέλες (καθότι η Ολλανδία είναι το μεσαιωνικό "Πριγκιπάτο της Οράγγης= Orange). Η ομάδα άνθησε την ίδια εποχή με την ταινία και μοιραία πήρε το προσωνύμιο "Κουρδιστό Πορτοκάλι". Έφτασε στον τελικό του παγκοσμίου πρωταθλήματος το 1974 και 1978 και οι παίκτες της πήραν 4 συνεχόμενα κύπελλα πρωταθλητριών ευρώπης (1970-1973), παίζοντας στην Fejenord και τον Ajax, νικώντας μάλιστα τον Παναθηναϊκό στον τελικό του 1971. Αυτό το κουρδιστό πορτοκάλι επέστρεψε την δεκαετία του 80, με τον Marco Van Basten, τον Ruud Gullit και τον Frank Rijkaard.

Όταν μελετήσεις Κυβερνητική και Γενική Θεωρία Συστημάτων θα καταλάβεις πως τίποτε δεν είναι άσχετο. Τα πάντα σχετίζονται μεταξύ τους, μέσα από ένα μαθηματικά εκθετικό σύστημα σχέσεων. Τόσο πολύπλοκο που αποτελεί άθλο ακόμη και η κατανόηση των απλοποιήσεων ενός συστήματος. Μπορείς να πεις πως είναι άσχετος όποιος θεωρεί κάτι άσχετο.

Κλάδος της Κυβερνητικής είναι και η Ρομποτική. Το τηλεσκόπιό μου είναι ρομποτικό. Και έχει γρανάζια. Και μου χαρίζει τον μαγευτικό αυτό αδέξιο ήχο. Και είναι πορτοκαλί. Και υπακούει στην θέλησή μου, άβουλο, σαν "Κουρδιστό Πορτοκάλι".

Κουρδιστό Πορτοκάλι είναι το τηλεσκόπιό μου. Το μακροσκόπιό μου. Το ενδοσκόπιό μου.

DSC01847.JPG.5e7166bb1a2e7901b54c437b1646ef26.JPG

r84165_245822.jpg.67d51da9fb2158adddadb96bcaad87ab.jpg

a-clockwork-orange-poster.thumb.jpg.eb8c6ac2225b1f4a5e9b4e2b87bbbb83.jpg

naranjito_822.jpg.dd136ea2ff7d88bd3520c1f871d2349f.jpg

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μμμμ...Τι ωραίες αναμνήσεις...Η δική μου αγάπη για την αστρονομία ξεκίνησε από όταν ήμουν πολύ μικρή,από μια παιδική σειρα, τον 'μικρό πρίγκηπα'.Από τότε θυμάμαι άρχισα να αναρωτιέμαι για το τι υπάρχει πέρα από τι Γη και διάφορα άλλα.Από κει και έπειτα,έτρεχα όταν έβαζε κάποιο αστρονομικό ντοκιμαντερ και καταβρόχθιζα τα βιβλία με τέτοιο περιεχόμενο.Δεν θα ξεχάσω ποτέ εκείνο τον ουρανό της Φλώρινας...Πραγματικά,δεν μπορούσα να πάω για ύπνο αν δεν έριχνα έστω μια ματιά εκεί ψηλά και υπήρχαν βράδια που καθόμουν για ώρες ξαπλωμένη στην αυλή να κοιτάζω τον έναστρο ουρανό,το φεγγάρι,και να χάνομαι...Η αστρονομία είναι πραγματικά μικρόβιο.Αν αρχίσεις να νιώθεις τι συμβαίνει εκεί ψηλά και να καταλαβαίνεις,τότε σίγουρα έχεις κολλήσει για πάντα..Έβλεπε κανείς άλλος αυτή τη σειρά? :D
Φιλικά, Θάλεια.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

Ήταν 1989 όταν πήγα στο βιβλιοπωλείο της γειτονιάς για να αγοράσω ένα ακόμα βιβλίο για UFO. Τελικά επέλεξα το γνωστό εκλαϊκευτικό βιβλίο του Ροβίθη και ταυτόχρονα έμαθα πως ένας οικογενειακός φίλος πούλαγε ένα Tasco 60mm refractor για 10,000 δρχ. Το πήρα και ξεκίνησε το ταξίδι. Γνώση από τα περιοδικά Astronomy & Astronomy Now (τα έβρισκα κάθε μήνα στο περίπτερο) και το Sky and Telescope στο Ευγενίδειο. Από βιβλία, συνεχείς αφίξεις από Broadhurst Clarkson & Fuller στο Λονδίνο (ταξίδια συγγενών) με κορυφαία την τρίτομη σειρά Burnham's Celestial Handbook, καθώς και τα Universe from Your Backyard, Turn Left at Orion, Amateur Astronomer's Handbook, The Observer's Sky Atlas, Build Your Own Telescope και άλλα που δεν θυμάμαι. Ακολούθησε ένα Vixen Super Polaris 90M στις αρχές του '90 από το Photo Olympia σε καλή τιμή, με το οποίο ως οδηγό σε 200ρη τηλεφακό πήρα τις πρώτες -και μοναδικές μου- deep-sky φωτό με Fuji 400ρι και μεγάλες εκθέσεις - California Nebula, M42 κα. Μετά στρατός και μετά ETX90. Δυστυχώς η δουλειά δε άφησε να το χαρώ πολύ, αλλά τώρα επανέρχομαι με το LS6ACF.

Μεγάλη η συμβολή του Νίκου Ματσόπουλου και Γιάννη Ροζάκη που βοήθησαν όχι μόνο εμένα αλλά και στο να διαμορφωθεί ουσιαστικά η απαρχή της ερασιτεχνικής αστρονομίας με τα πρώτα αστροπάρτυ του Ομίλου Ελλήνων Ερασιτεχνών Αστρονόμων το '93 και μετά, στην Πεντέλη και τη Νέα Μάκρη.

Dimitris
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης