Jump to content

Καμπύλωση χωροχρόνου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με καλυψαν απολυτα οι προλαλησαντες....!!

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 126
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Τελικα ξερετε ποιο ειναι το πιο δυσκολο θεμα στην αστρονομια?Ποια σχετικοτητα,κρυφες διαστασεις,κβαντικη βαρυτητα.Το πιο δυσκολο ειναι να καταλαβει κανεις το φιλοσοφικο μυνημα,την ταπεινοσυνη και τον αυτοπροσδιορισμο μας που διδασκει το απεραντο του συμπαντος.

Δυστιχως πολλοι βλεπουν μονο νουμερα,αναγνωριση η και δοξα στην αστρονομια,αλλα οχι την σταση ζωης που μπορει να διδαξει.

Και χανοντας αυτο το διδαγμα η αστρονομια γινεται ενα απλο χομπι και τιποτα παραπανω.

Μας ανοιγει την πορτα σε εναν κοσμο περα απο την καθημερινοτητα,αλλα πρεπει να εχει κανεις το θαρρος να μπει.

Αν ομως καποιος αξιοποιησει αυτο το μυνημα,δεν θα ξαναδει τον κοσμο οπως τον βλεπει μεχρι τωρα.Ειναι κριμα ανθρωποι με γνωσεις και ικανοτητες να μην μπορουνε να το κανουν. :D

Η αστρονομια μας βοηθαει να κοιταμε ψηλα. www.astrotheory.gr :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δυστιχως πολλοι βλεπουν μονο νουμερα,αναγνωριση η και δοξα στην αστρονομια,αλλα οχι την σταση ζωης που μπορει να διδαξει.

 

+1 !!!!!!

starrynights.blog
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Astrovox, έχεις θέσει τέτοιους όρους όπου είναι αδύνατο να απαντήσω.

 

Από τη μία επιτρέπεις να με συκοφαντούν για εθνικιστή, από την άλλη μου απαγορεύεις να υπερασπιστώ το δίκιο μου γιατί κάτι τέτοιο θα ήταν εκτός θεματολογίας. Συκοφαντούμαι ως εθνικιστής, τη στιγμή που εγώ πλέκω το εγκώμιο του Νεύτωνα.

 

Ο Νεύτων ήταν Άγγλος, όχι Έλληνας.

 

Και ταυτόχρονα ο πραγματικός εθνικιστής, ο Εβραίος, χαίρει ασυλίας να λασπολογεί ότι δήθεν ασχολούμαστε με την θρησκεία του.

 

Δεν μας νοιάζει η θρησκεία σου. Δεν μας νοιάζει το έθνος σου. Εδώ μιλήσαμε για τα έργα συγκεκριμένων ατόμων, του Δανέζη και του άλλου που εξυμνούν μετά μανίας έναν απατεώνα συμπατριώτη τους, αποκρύπτοντας τα ονόματα αμέτρητων πραγματικών πρωτοπόρων από όπου προέρχονται όσα λένε.

 

Τι αντικειμενική επιστήμη είναι αυτή αν ασχολείται με την εξύμνηση προσώπων σε βάρος άλλων;

 

Ασυλία για τον Εβραίο εθνικιστή, απειλές διαγραφής για αυτόν που εξυμνεί τον Άγγλο Νεύτωνα.

 

Αν υπάρχει κάποιος με φιλότιμο και αίσθημα δικαίου, τον καλώ να ανοίξουμε ένα thread σε άλλο χώρο, ουδέτερο. Γιατί εδώ δεν μπορώ πια να σας απαντήσω, ότι και να σας γράψω για τα θέματα που ανοίξατε, ο astrovox θα με διαγράψει.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απαντώντας στον Λεωνίδα έχω να πω τούτο:

Πολλές φορές νοιώθω την ανάγκη να πω και να φωνάξω πόσο μου έχει αλλάξει την ζωή η αστρονομία, η αστρονομική παρατήρηση, τουλάχιστον όπως την ασκώ εγώ. Νοιώθω ότι πρέπει να το φωνάξω με όλες μου τις δυνάμεις, με κάθε μέσο που έχω και κάθε τρόπο που μπορώ. Θεωρώ ότι όποιος μπορέσει να με καταλάβει έστω και λίγο, θα γίνει λίγο περισσότερο ευτυχισμένος στην ζωή του.

 

Θα μου πείτε "Πρέπει να το έχει κανείς μέσα του". Συμφωνώ. Ό,τι και να πω εγώ, ό,τι και να κάνω, αν δεν το έχει κανείς μέσα του, αν δεν κυλάει στο αίμα του, σίγουρα δε θα μπορέσει να αντλήσει το μεγαλείο που προσφέρει, όχι μόνο η παρατήρηση καθεαυτή, αλλά ακόμα και η γνώση που στο μεταξύ θα έχει αποκτήσει για αυτά που βλέπει από το προσοφθάλμιο.

 

Όταν νοιώσει, όταν προσπαθήσει έστω και κατ'ελάχιστον να φανταστεί αυτό που βλέπει, αυτό τον γαλαξία, αυτή την μουτζούρα, αυτή την χρωματιστή τελεία, αυτό το περίεργο πράγμα που εμφανίζεται και χάνεται στιγμιαία σαν να τον προκαλεί να παίξει μαζί του, τότε θα ξεχάσει τι θα πει κούραση, κρύο, ορθοστασία, αφού θα έχει κυριέψει την σκέψη του.

 

Και αυτός που θα έχει υποδεχθεί μέσα του αυτό το μεγαλείο, μη νομίζετε ότι θα το αφήσει εκεί, πάνω στο σκοτεινό βουνό, για να το ξαναβρεί σε 1, 2, 3 μήνες στην νέα Σελήνη. Θα το κουβαλάει σε κάθε πτυχή της ζωής του, στη δουλειά του, στις δύσκολες και ευχάριστες στιγμές για να του θυμίζει την θέση του ανθρώπου σε όλο αυτό το Στερέωμα που λέγεται Σύμπαν. Και πράγματι, θα δει τον κόσμο με άλλο μάτι. Αρκεί να φέρει στο μυαλό του τις εικόνες εκείνες που τον ταξίδεψαν εκεί που μόνο η δική μας φαντασία μπορεί να μας πάει. Δεν χρειάζονται πολλά. Μόνο το πάτημα εκείνου του διακόπτη της σκέψης μας για να ανάψει την εικόνα αυτή που κρύβεται μέσα της.

 

Τουλάχιστον εγώ έτσι έχω μεταφέρει την αστρονομία στην καθημερινή μου ζωή και έτσι θα με συνοδεύει πάντα, γιατί έχει γίνει αναπόσπαστο κομμάτι της.

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χωρίς να τίθεμαι εναντίον κάποιου, μήπως ξεφύγαμε λίγο από το θέμα;;; :) Όλοι μας;; :-note Γιατί ο τίτλος γράφει...Καμπύλωση χωροχρόνου... :D O:) :-#

Life is like riding a bicycle. To keep your balance you must keep moving.

Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν μας νοιάζει η θρησκεία σου. Δεν μας νοιάζει το έθνος σου. Εδώ μιλήσαμε για τα έργα συγκεκριμένων ατόμων, του Δανέζη και του άλλου που εξυμνούν μετά μανίας έναν απατεώνα συμπατριώτη τους, αποκρύπτοντας τα ονόματα αμέτρητων πραγματικών πρωτοπόρων από όπου προέρχονται όσα λένε.

 

Τι αντικειμενική επιστήμη είναι αυτή αν ασχολείται με την εξύμνηση προσώπων σε βάρος άλλων;

 

Ασυλία για τον Εβραίο εθνικιστή, απειλές διαγραφής για αυτόν που εξυμνεί τον Άγγλο Νεύτωνα.

 

Όπως ανέφερα παραπάνω, αλλά μάλλον απέφυγες να το διαβάσεις κρατώντας ότι σε συμφέρει, ο κ.Δανέζης και ο κ.Θεοδοσίου ουκ ολίγες φορές ανέφεραν για τους μεγάλους πρωτοπόρους στον τομέα της Αστρονομίας ακόμα και για τον Έλληνα Καραθεοδωρή! =; Να κάνω και εγώ την ίδια ερώτηση σε εσένα.Για ποια ''αντικειμενική επιστήμη'' μας αναφέρεις και μας κάνεις υπόδειξη εσύ από την στιγμή που εξυμνείς κάποιους εις βάρος άλλων επιστημόνων??

Πρέπει να καταλάβεις ότι εδώ είναι αστρονομικό φόρουμ και όλοι μας προσπαθούμε,όπως ανέφερα παραπάνω, να μεταδώσουμε την αγάπη μας για την αστρονομία και όχι να λασπολογήσουμε εναντίον κάποιου άλλου και να τον ειρωνευόμαστε=; =; Δεν έχεις καταλάβει τον ρόλο του Astrovox! =;

Εννοείται ότι ο καθένας έχει την άποψη του και μπορεί να πιστεύει σε ότι θέλει, αλλά εσύ δεν μπορείς να επιβάλεις τον άλλον να συμφωνήσει με την άποψη σου!! [-X =; Όπως ανέφερε σωστά ο lunar, η στάση σου από την αρχή είναι προκλητική κάνοντας υποδείξεις στον καθένα μας.Πρέπει να καταλάβεις ότι δεν είσαι ο απόλυτα σωστός ούτε κανένας μας. =; Επιτέλους πια!! =; ΄Δεν έχεις κανένα δικαίωμα να αποκαλείς οποιονδήποτε εθνικιστή ή Εβραίο όπως έκανες με τον κ.Δανέζη.Μην βγάζεις αυθαίρετα συμπεράσματα. =; Είναι απαράδεκτο τουλάχιστόν για εμένα να προσβάλεις έναν επιστήμονα σε ένα αστρονομικό φόρουμ που πόσο μάλλον εχεί προσφέρει, όπως και ο κ.Θεοδοσίου, τόσα πολλά στην αστρονομία εδώ στην Ελλάδα και όχι μόνο και πράγματα τα οποία γνωρίζουμε ουτέ καν θα τα φανταζόμασταν χώρις τα βιβλία τους. Πουθένα αλλού στον κόσμο δεν γίνεται αυτό το χάλι που δεν σεβόμαστε τους δασκάλους μας, μόνο εδώ! =; [-(

Μην είσαι τόσο κοντόφθαλμος. Κανένας επιστήμονας δεν είναι τέλειος. Όλοι έχουν τις αδυναμίες τους όπως Einstein, ο Δημόκρητος και τόσοι άλλοι.Άνθρωποι είναι. =; Παρόλα αυτά έχουν προσφέρει πάρα πολλά και είχαν την ίδια αγάπη με εμάς!Την ΑΣΤΡΟΝΟΜΙΑ! :D Τουλάχιστον σεβάσου αυτό όπως όλοι μας. =; Και ο Νεύτωνας που τόσο πια εξυμνείς και μας λες και αυτός αρκετά λάθη έχει κάνει στην ζωή του.Δεν παύει όμως να έχει μέχρι και σήμερα των σεβασμών πολλών λόγω της προσφοράς του στην Αστρονομία. =;

 

ΟΛΟΙ μπήκαμε σε αυτό το φόρουμ γιατί πέρα από το να θέσουμε τους προβληματισμούς μας, αγαπάμε την Αστρονομία!!Αυτή είναι η ουσία που το κάνει τόσο ξεχωριστό το φόρουμ! :D Εάν εσύ δεν το βλέπεις έτσι αλλά μόνο για να βγάλεις τα εσώψυχα σου και να κατηγορείς ασυστόλως συγνώμη αλλά δεν ανήκεις εδώ! =; =; Αυτά.

 

Ζητώ συγνώμη εάν με τα παραπάνω φάνηκα κουραστική ή απότομη.Όπως προαναφέρθηκε σωστά παραπάνω, άλλο ήταν το θέμα της συζήτησης.Ας το σταματήσουμε καλύτερα εδώ.

 

Φιλικά,

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτο που λεμε ολοι ειναι πως εδω δεν θελουμε κανεις να επιτιθεται σε κανεναν,ειτε καποιν απο εμας,ειτε καποιον γνωστο επιστημονα.Ετσι οδηγουμαστε εκτος θεματος,και υποβαθμιζουμε την συζητηση σε διαμαχες.Η αστρονομια ειναι πανω απο τις ανθρωπινες διαμαχες. :D
Η αστρονομια μας βοηθαει να κοιταμε ψηλα. www.astrotheory.gr :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτο που λεμε ολοι ειναι πως εδω δεν θελουμε κανεις να επιτιθεται σε κανεναν,ειτε καποιν απο εμας,ειτε καποιον γνωστο επιστημονα.Ετσι οδηγουμαστε εκτος θεματος,και υποβαθμιζουμε την συζητηση σε διαμαχες.Η αστρονομια ειναι πανω απο τις ανθρωπινες διαμαχες. :D

 

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σας κ.Παπασωτηρίου. :wink: :D Πάντως ζητώ συγνώμη εάν φάνηκα να επιτίθομαι.Δεν είναι αυτός ο σκοπός μου.Τα είπα αυτά διότι βαρέθηκα συνέχεια να βλέπω λασπολογίες προς μέλη αυτού του φόρουμ αλλά και σε επιστήμονες, επιθέσεις, διαμάχες κ.α. Και πιστεύω ότι δεν είμαι η μόνη.Δεν βγάζω την ουρά μου απέξω διότι και εγώ έχω μπει στο τρυπάκι αυτό, αλλά κατάλαβα γρήγορα ότι εδώ είναι αστρονομικό φόρουμ και προσπαθούμε πέρα από το να θέτουμε τους προβληματισμούς μας να μετάδωσουμε την αστρονομία.Έχει αλλάξει το Astrovox από τότε που μπήκα.Περισσότερες διαμάχες βλέπω παρά συζητήσεις.Τίποτα παραπάνω δεν θέλω να πω! :) Όπως είπα παραπάνω καλύτερα να μην συνεχιστεί το θέμα...Δεν υπάρχει λόγος..Συγχωρέστε με εάν φάνηκα επιθετική και πάλι.

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ας κλειδωθει επιτελους αυτο το θεμα,δν ειναι δυνατον να εχουμε αναρτησει δυο σελιδες ασχολουμενοι με προσωπικες διενεξεις και τσακωμους,νομιζω οτι ο κ. ανδρεας εκανε τις απαραιτητες συστασεις!

 

 

ΒΡΙΣΚΟΜΑΣΤΕ ΣΕ ΑΣΤΡΟΝΟΜΙΚΟ ΦΟΡΟΥΜ,ΣΚΟΠΟΣ ΟΛΩΝ ΜΑΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΦΥΣΗ ΝΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ ΠΑΝΩ ΑΠ ΟΛΑ(ΣΤΟΝ ΤΟΜΕΑ ΠΟΥ ΕΠΙΘΥΜΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ),ΑΥΤΟ ΝΟΜΙΖΩ ΔΝ ΑΠΑΙΤΕΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ,ΜΟΝΟ ΚΑΛΟΠΡΟΑΙΡΕΤΗ ΔΙΑΘΕΣΗ.

Η ΑΣΤΡΟΣΕΛΙΔΑ ΜΟΥ !!!!!

astronomy for all

 

http://mechntua.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν υπάρχει λόγος, να κλειδώθει το θέμα.Ο καθένας έχει εκφέρει την άποψη του και ο κ.Ανδρέας έχει κάνει τις απαραίτητες συστάσεις ήδη.Γι' αυτό γράφω παραπάνω να μην συνεχιστεί. :) Σε όλα τα υπόλοιπα θα συμφωνήσω μαζί σου. :)

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κοιτάξτε αυτό:

 

«Κύριοι, ζητήσατε να σας απαντήσω σε χίλια δυο πράγματα, κανείς σας όμως δεν θέλησε να μάθει ποιος ήταν ο δάσκαλός μου, ποιος μου έδειξε και μου άνοιξε τον δρόμο προς την ανώτερη μαθηματική επιστήμη, σκέψη και έρευνα. Και για να μην σας κουράσω, σας το λέω έτσι απλά, χωρίς λεπτομέρειες, ότι μεγάλος μου δάσκαλος υπήρξε ο αξεπέραστος Έλληνας Κωνσταντίνος Καραθεοδωρή, στον οποίο, εγώ προσωπικά, αλλά και η μαθηματική επιστήμη, η φυσική, η σοφία του αιώνα μας, χρωστάμε τα πάντα» - Aλμπερτ Αϊνστάιν στην τελευταία συνέντευξη τύπου που παρεχώρησε το 1955.

 

Το βρήκα στο ίντερνετ.. :cheesy:

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χμμ..Νάνσυ αν θες δώσε το λίνκ που το βρήκες γιατί έχω διαβάσει πολλά βιβλία για τον Θείο Αλβέρτο αλλά πουθενά δεν αναφερόταν κάτι τέτοιο.

Άγγελος Μακρής

 

www.aggelosmakris.com

www.facebook.com/aggelosmakrisnightscapes

www.instagram.com/aggelos_makris

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χμμ..Νάνσυ αν θες δώσε το λίνκ που το βρήκες γιατί έχω διαβάσει πολλά βιβλία για τον Θείο Αλβέρτο αλλά πουθενά δεν αναφερόταν κάτι τέτοιο.

 

http://blogs.sansimera.gr/sub199243/176/2009/01/23/907..Στη μέση κοντά εκεί που λέει: Κωνσταντίνος Καραθεοδωρής: Ο μεγάλος δάσκαλος του Αϊνστάιν

 

Ελπίζω να βοήθησα!!! :cheesy: :cheesy:

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπόν το blog αυτό μου βρωμάει πολύ, ιδιαίτερα βλέποντας και την υπόλοιπη θεματολογία του.

Προσωπικά δεν το πιστεύω ότι ειπώθηκε κάτι τέτοιο απ'τον Einstein, στην τελευταία του μάλιστα συνέντευξη τύπου.

 

Κρατάω σοβαρές επιφυλάξεις λοιπόν.

 

Σαφώς και αναφέρθηκε στον Καραθεοδωρή άλλες φορές αλλά τα συγκεκριμένα λόγια μου κάνουν για ψέμα.

Μακάρι να κάνω λάθος...

Άγγελος Μακρής

 

www.aggelosmakris.com

www.facebook.com/aggelosmakrisnightscapes

www.instagram.com/aggelos_makris

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ζητώ προκαταβολικά συγνώμη αν όντως δεν είναι αξιόπιστη η πηγή..Λυπάμαι πολύ και πάλι συγνώμη!! :( :oops: :oops:

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιατί ζητάς συγγνώμη???

Δεν μπορώ να ξέρω αν όντως ειπώθηκαν τα συγκεκριμένα λόγια απλά από όσα έχω διαβάσει (και είναι μπόλικα για τον θείο) και απ'τη "περιρέουσα ατμόσφαιρα" του συγκεκριμένου μπλογκ, κάτι δεν μου κάθεται καλά!

 

Καλά έκανες και το ανέβασες και μακάρι να τα έχει πει αυτά για τον Καραθεοδωρή!

Οπότε μη ζητάς συγγνώμη για τίποτα...

 

Άντε, καλό ξημέρωμα :mrgreen:

 

Πάω να πάρω εφημερίδα...

Άγγελος Μακρής

 

www.aggelosmakris.com

www.facebook.com/aggelosmakrisnightscapes

www.instagram.com/aggelos_makris

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτο το κλιμα συζητησης ειναι που μου αρεσει.Σας ευχαριστω για αυτο.:D :D
Η αστρονομια μας βοηθαει να κοιταμε ψηλα. www.astrotheory.gr :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτο το κλιμα συζητησης ειναι που μου αρεσει.Σας ευχαριστω για αυτο.:D :D

 

Λέων συγκινήθηκες έ;

Του Φυσικού έχουν τρόπους :mrgreen:

 

 

 

υγ. Αφού δεν έχει κλειδωθεί το θέμα, δεν πειράζει λίγο off topic!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το πρώτο πράγμα που διδάσκουν οι φυσικές επιστήμες - άθελά τους - είναι η μετριοφροσύνη και η ταπεινότητα. Η έπαρση και η αλαζονεία είναι για κείνους που τρέμουν την αποκάλυψη της ανεπάρκειάς τους...

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κι εγώ με τη σειρά μου νομίζω ότι αυτός είναι ο τρόπος συζύτησης που

αρμόζει σε ένα επιστημονικό forum! Ας επιστρέψουμε στο θέμα μας

όμως... :D

 

Μπορούν με τη γέφυρα Einstein - Rosen, να δημιουργηθουν νέα Σύμπαντα

ή να ενωθούν μεταξύ τους;

 

Πηγή: Διάβασα γι' αυτό στο βιβλίο "Το Χρονικό του Χρόνου" του Steven

Hawking.

Life is like riding a bicycle. To keep your balance you must keep moving.

Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης