Jump to content

Ολική έκλειψη ηλίου! Καστελλόριζο 2006


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλοι μου γειά σας!

 

Μπορεί να την "κάναμε", αλλά δεν ξεχνούμε τους φίλους που αφήσαμε πίσω! Από τη Σύρο, που μόλις αφήσαμε με το Βlue Star 2, στο δρόμο για Ρόδο, σας χαιρετούμε!

 

PapGeo - Aristarchus - vasiamits - Αργύρης - vag_stephanou - Ariel

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 910
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αυριο τη κανουμε κι εμεις οι κρητικοι για ροδο!!!

και την επομενη για magic landscape καστελοριζο!!!

ελπιζω να μεινουμε με ανοικτο το στομα απ'το επικο θεαμα κι οχι απο τα συννεφα που μαλλον δεν θα εχει...

once in a lifetime καθως η επομενη πεφτει στα γενεθλια μου 21/4/2088!

let show begin... =D> :-({|= \:D/ :-note #-o :-note [-X :-({|= \:D/ :cheesy:

ΩΩΩ, τι ουρανός μπαμπά!!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αύριο το πρωί φεύγουμε κι εμείς από Θεσσαλονίκη με Aegean για Ρόδο και αύριο το βράδυ (2 π.μ. !!) φτάνουμε Καστελλόριζο.

 

Αφήστε κανένα τετραγωνικό ελεύθερο και για τη δική μας σκηνή.. \:D/ \:D/

Νίκος

 

Celestron C8-NGT

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και εμείς φεύγουμε Τετάρτη 7 και φτάνουμε 9:30.Είμαστε 11 Καθηγητές, 30 Μαθητές, 8 Συνοδοί! Θα φοράμε κίτρινα μπλουζάκια με φωτό έκλειψης επάνω που φτιάξαμε για την περίπτωση! :-({|=
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!!!!!!!ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΛΟΙ ΝΑ ΑΠΟΛΑΥΣΟΥΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΕΙΤΕ ΑΠΟ ΑΘΗΝΑ ΕΙΤΕ ΑΠΟ ΚΑΣΤΕΛΛΟΡΙΖΟ ΚΑΙ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΜΕ ΟΣΕΣ ΤΟ ΔΥΝΑΤΟΝ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ!!!!!!!!

Ο ΚΑΙΡΟΣ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙ ΤΗ ΧΑΡΗ!!!!! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

BRESSER-GALAXIA(114/900)

K-6mm,K-25mm,barlow 2x

celestron kit : 5 plossl fully multicoated(32mm,15mm,9mm,6mm,4mm,barlow 2x) +7 planet filters.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μια και είναι επίκαιρο θα ήθελα να ρωτήσω κάποιον που ασχολήθηκε ειδικότερα με το θέμα, αν στις απόλυτες ευθυγραμμίσεις των τριών σωμάτων η κορυφή του κώνου της σκιάς της σελήνης βρίσκεται εντός ή εκτός της γήινης σφαίρας και σε ποιες οριακές αποστάσεις από το κέντρο της;

Ευχαριστώ Μάκης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μια και είναι επίκαιρο θα ήθελα να ρωτήσω κάποιον που ασχολήθηκε ειδικότερα με το θέμα, αν στις απόλυτες ευθυγραμμίσεις των τριών σωμάτων η κορυφή του κώνου της σκιάς της σελήνης βρίσκεται εντός ή εκτός της γήινης σφαίρας και σε ποιες οριακές αποστάσεις από το κέντρο της;

Ευχαριστώ Μάκης

Στην απόλυτη ευθυγράμμιση (τρία κέντρα σφαιρών στην ίδια ευθεία) η κορυφή του κώνου σκιάς μπορεί να βρίσκεται είτε (1) μέσα στη γή σε κάποιο βάθος σχετικά κοντά στην επιφάνεια είτε και (2) πάνω από την επιφάνεια του εδάφους. Στην πρώτη περίπτωση ο κώνος σκιάς τέμνει την επιφάνεια της σφαίρας της γης σχηματίζοντας δίσκο (όχι απαραίτητα τέλειο) και οριοθετώντας έτσι τις περιοχές της ολικότητας. Στη δεύτερη περίπτωση δεν υπάρχει τομή του κώνου σκιάς με τη σφαίρα της γης. Το τί θα συμβεί εξαρτάται από την εκάστοτε απόσταση των τριών ουρανίων σωμάτων μεταξύ τους (απώγειο κλπ).

Στην πρώτη περίπτωση, όπου υπάρχουν ευρείες ζώνες ολικότητας επί της γης, βλέπουμε ως παρατηρητές τις γνωστές χάντρες του μπέϊλυ ή διαμάντια κλπ. Στη δεύτερη θα έχουμε δακτυλιοειδή έκλειψη, δηλαδή ο φαινόμενος μηνίσκος της σελήνης από έναν παρατηρητή στη γή, δεν θα κρύβει όλον τον ηλιακό δίσκο, αλλά στην κορύφωση θα αφήσει μια φωτεινή περιφέρεια κάποιου πάχους.

 

Η συγκεκριμένη έκλειψη που αναμένουμε αύριο θα είναι της πρώτης περίπτωσης.

 

Σημειώνω ότι προκειμένου να σημειωθεί ολική έκλειψη δεν είμαι πολύ σίγουρος ότι είναι απαραίτητο να υπάρξει και απόλυτη ευθυγράμμιση (όπως ορίστηκε αρχικά). Φρονώ ότι εξαρτάται από τη θέση της σκιάς επί της γής, την ώρα που το κέντρο της σφαίρας της σελήνης διέρχεται από το σημείο τομής του επιπέδου περιφοράς της γύρω από τη γή με το επίπεδο της εκλειπτικής. Απλά τη στιγμή της απόλυτης ευθυγράμμισης (στην πρώτη περίπτωση) η περιφέρεια της σκιάς του κώνου επί της γής είναι "τέλειος" κύκλος, κάθετος σε ακτίνα της σφαίρας της γής.

 

Έτσι τουλάχιστον το αντιλαμβάνομαι εγώ κι αν λαθεύω ας με διορθώσει κάποιος πλέον γνώστης από τους εκλεκτούς φίλους.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημερα σε ολους απο Καστελοριζο! Σημερα η μεγαλη μερα!

 

Μολις φτασαμε με το "Ιεραπετρα" απο Ροδο. Ενω σκοπευαμε να στησουμε σκηνη διαπιστωσαμε πως η τοπικη αρχη εχει διαθεσει ενα χωρο δεξιωσεων για καταλυμα των επισκεπτων. Ειμαστε γυρω στα 30 ατομα εδω.

 

Η ωρα ειναι 3:30 το πρωι και ο καιρος ειναι καταπληκτικος.

 

(Γραφω το μηνυμα αυτο απο το κινητο. Γιαυτο δεν υπαρχει τονισμος ;)l| )

Νίκος

 

Celestron C8-NGT

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλά πως γίνεται και γράφετε μήνυμα εδώ από κινητό;

 

Συγγνώμη για την άγνοιά μου αλλά δεν είμαι και ιδιαίτερα γνώστης των κινητών! :roll:

ΑΡΙΣΤΑΡΧΟΣ : Γεννήθηκε στην Σάμο. Είναι ο πρώτος καταγεγραμμένος άνθρωπος ο οποίος πρότεινε ηλιοκεντρικό μοντέλο του ηλιακού συστήματος.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σας από Καστελόριζο,

 

Δεν μπορώ να βρω τα κατάλληλα λόγια για να περιγράψω τα συναισθήματα όλων μας. Η έκλειψη ήταν κάτι το συγκλονιστικό, πιο όμορφη από ό,τι φαίνεται στις φωτογραφίες και πάνω από τις προσδοκίες μας...

 

Ο καιρός ήταν πολύ καλός μέχρι και σήμερα το μεσημέρι, ωστόσο λίγο πριν την έκλειψη αραιά σύννεφα έκαναν την εμφάνισή τους φέρνοντας αγωνία στους παρατηρητές. Τελικά, όμως, δεν εμπόδισαν τους χιλιάδες επισκέπτες να δουν και να απολαύσουν την ολικότητα.

 

Μέχρι να εμφανιστούν τα φιλμ, σας στέλνω μια πρώτη φωτό από την ψηφιακή.

 

Ανδρέας

myeclipsenews.jpg.aa1f5d5f76c807dbc1412ba6ff2282d4.jpg

eclipse-crowd2.jpg.581696d42b6fcd0db113abb28f2991e8.jpg

eclipse-crowd1.jpg.48e1b867377fa3c8d0a1735cfec8acb1.jpg

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σου Αντρεα και απο εδω ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ για της ωραιες φωτο περιμενουμε και αλλες μολις ερθετε

:D [DARK DARK SKY BY DARK NEBULA

http://www.spartastronomy.gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστούμε Ανδρέα, σίγουρα θα ήταν ανεπανάληπτη εμπειρία

Εγώ την είδα από την τηλεόραση. Βέβαια δεν συγκρίνεται με το να είσαι εκεί.

Έβγαλα όμως κάποιες φωτογραφίες και ένα sequence από την μερική έκλειψη στην περιοχή μου και μπορείτε να τις δείτε στο Άλμπουμ.

Η πλάκα είναι ότι όταν σκοτήνιασε κάπως στο μέγιστο της έκλειψης η φωτογραφική μου μηχανή ενεργοποίησε το φλας της! :mrgreen:

 

Έστειλα τις φωτογραφίες και στο www.spaceweather.com αλλα δεν βλέπω να τις δημοσιεύουν, ούτε από καστελόριζο, διότι μάλλον προτημισαν την Τουρκία... :(

ΑΡΙΣΤΑΡΧΟΣ : Γεννήθηκε στην Σάμο. Είναι ο πρώτος καταγεγραμμένος άνθρωπος ο οποίος πρότεινε ηλιοκεντρικό μοντέλο του ηλιακού συστήματος.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ανδρεά συγχαρητήρια! =D>

Χαίρομαι αφάνταστα για την ωραία αστροπαρέα που βρέθηκε στο Καστελόριζο κι έζησε αυτή τη συγκλονιστική εμπειρία. Μακάρι να τα είχαμε καταφέρει όλοι να είχαμε βρεθεί κι εμείς μαζί σας. Βέβαια η σκέψη μας ήταν συνεχώς στο Καστελόριζο...

 

Εύχομαι να δίνεται σε όλους μας πάντα η ευκαιρία να βιώνουμε τέτοιου είδους μοναδικές στιγμές.

 

Φιλικά

Γιάννης

 

ΥΓ : Εύχομαι σε όλους σας καλή επάνοδο και υπενθυμίζω ότι περιμένουμε με αγωνία όσο το δυνατόν περισσότερο φωτογραφικό υλικό από κάθε στιγμή αυτών των ημερών.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπόν, να πω και γω την εμπειρία μου και κυρίως πως αντέδρασε η φύση!

Ανεβήκαμε σε μια κορυφή λίγο πάνω από 200m. Από κάτω κάθετα ήταν η πόλη του Καστελορίζου. Κατά την 1η επαφή η θερμοκρασία έπεφτε και ο άνεμος συνεχώς δυνάμονε. Ενώ ήμασταν με κοντομάνικα στο τέλος καταλήξαμε να φοράμε μπουφάν και μάλιστα κλειστά. Στο βάθος τα βουνά στην Τουρκία ήταν ένα τοπίο στην ομίχλη! Φαίνονταν μόνο οι κορυφές! Δυτικά είχε σύννεφα και στο βάθος σκοτάδι. Ξαφνικά χαμηλά σύννεφα άρχισαν να κάνουν αγώνα δρόμου. Έτρεχαν πάνω από το κεφάλι μας και προς βόρεια από εμάς. Η Αφροδίτη φάνηκε λίγο πριν την φάση της ολικότητας! Κάποια ψηλά σύννεφα (θύσανοι λέγονται; ) ενώ αρχικά ήταν μπροστά από τον Ήλιο στην φάση της ολικότητας εξαφανίστηκαν. Το σκοτάδι έπεφτε.

Και ήρθε η στιγμή που περιμέναμε. Βαθύ σούρουπο, επιφωνήματα θαυμασμού από κάτω από την πόλη και τα φλας να αναβοσβήνουν συνεχώς, με κιάλια φαίνονταν καθαρά οι προεξοχές. ΄Κάθε σημάδι ήταν αρκετό να σε συγκινήσει όλα μαζί έφερναν παραλήρημα!

Κατά την έξοδο από την ολικότητα αν και επικίνδυνο ο καθένα έριξε μια ματιά στο διαμαντένιο δαχτυλίδι!

Μετά εξίσου θαυμαστό το φως ήρθε πολύ γρήγορα, πολύ γρηγορότερα από όσο έκανε να φύγει! Η Αφροδίτη εξαφανίστηκε η ζέστη επανήρθε, μερικά σύννεφα έτρεχαν ακόμα!

Το χαμόγελο ήταν ζωγραφισμένο σε όλους!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επιστροφή και πάλι στην Αθήνα μετά από την εντυπωσιακότατη έκλειψη Ηλίου!!!! Φίλοι μου, όσοι πήγαμε εκεί είδαμε κάτι μοναδικό, όσοι πάλι δεν ήρθατε, με μεγάλη ευχαρίστηση θα σας δώσουμε το κλίμα που επικρατούσε και όσες φωτογραφίες και video αξίζουν τον κόπο να εκδωθούν!!!

 

Τα συναισθήματά μου από την έκλειψη τα έγραψα σε άλλο topic και δεν θέλω να επαναληφθώ! Το μόνο που θα πω σαν εκπαιδευτικός είναι ότι χάρηκα πολύ που υπήρχαν πολλοί μαθητές στο νησί από σχολεία της Ελλάδας. Γύρω από το τηλεσκόπιό μου ήταν γύρω στα 30 παιδιά και βλέπαμε όλοι μαζί εκ περιτροπής μαζί με τον καθηγητή τους και πραγματικά το χαρήκαμε όλοι πάρα πολύ! Στεναχωριέμαι που κάποιοι με τηλεσκόπια (ελπίζω να μην ήταν κανένας astrovoxitis) δεν τα άφηνε να κοιτάνε για να μην χάσουν εκείνοι κανένα λεπτό και τους στέλνανε να κοιτάνε με τα ειδικά γυαλιά.... Προσωπικά χάρηκα πάρα πολύ που είδα τα παιδιά εκστασιασμένα να κοιτάνε μέσα από το δικό μου!!!

 

Αλλά δεν είναι ώρα για παράπονα!!! Το φαινόμενο ήταν τόσο εντυπωσιακό που άξιζε όλον τον κόπο και τα έξοδα! Φίλοι μου ραντεβου τώρα στην Κίνα!!! Ήδη έχω αρχίσει να "ψήνω" την γυναίκα μου!!!!!

Και εγένετω φως....
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συγκλονιστικό. Τήν στιγμή της ολικής έκλειψης τα έχασα. Φώτο δέν κατάφερα να βγάλω γιατί είχα αποσυντονιστεί. Δέν υπάρχουν λόγια να περιγράψω το τί είδα και πώς αισθανόμουν. Φώναζα "απιστευτο απίστευτο".. Οι φωτογραφίες που έχω δεί δέν μπορούν με τίποτα να αποδώσουν αυτό που βλέπει κανείς ζωντανα(το ξέρω ότι το έχουν πεί και άλλοι αυτό). Οι προεξοχές τόσο λεπτομερείς και φωτεινές (αν και είχα μαζί μου πολύ μικρό τηλεσκόπιο) πραγματικά απίστευτες. Έχω τήν εντύπωση ότι το διαμαντένιο δαχτυλίδι καθώς και το στέμα είναι σχετικά κοντά σε αυτό που βλέπουμε στίς φώτο, οι προεξοχές όμως δέν μπορούν να αποδοθούν με τίποτα. Τό κλίμα απο τούς γύρω συνπαρατηρητές ήταν καταπληκτικό σε παρέσυρε.. Το θρίλερ με το σύννεφο που ερχόταν να μπεί μπροστά τήν στιγμή τής έναρξης της ολικότητας σίγουρα έσπασε πολλές καρδιές. Φωναζαν γύρω "80 δευτερόλεπτα" και το σύννεφο αύξανε τήν ταχύτητα του. "30 δευτερόλεπτα" άραγε προλαβαίνει? και προσπαθούσα να υπολογίσω. Και το άτιμο μπήκε μπροστά 2-3 δευτερόλεπτα πρίν τήν έναρξη τής ολικότητας. Όμως απο ότι φάνηκε δέν ήταν αρκετό να παρεμποδίσει αυτό που θα βλέπαμε. Μετά απο λίγο διαλύθηκε. Μεγάλο σόκ. Θέλω κι αλλοοοοοοοο. Νοιώθω πολύ τυχερός πού μπόρεσα και είδα ολική έκλειψη. Ηταν ένα απο τά όνειρα μου. Είναι κρίμα που ένα φαινόμαινο σάν και αυτό να είναι τόσο σπάνιο. Κάτι που μού έκανε εντύπωση ήταν ότι έκανε πολύ κρύο. Ήξερα οτι πέφτει η θερμοκρασία κάτα τήν διάρκεια τής έκλειψης αλλά όχι τόσο. Πρίν να αρχίσει έκανε πολύ ζέστη. Όταν έγινε η ολική εγώ με δύο μπλούζες και το μπουφάν και αισθανόμουν κάπως οκ. Είχε πιάσει και ένα αεράκι..

Α και μία σηματική ερώτηση

ΠΟΤΕ ΕΙΝΑΙ Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΚΑΙ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΔΟΥΜΕ???

Πάει εθίστηκα..

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είναι κρίμα που ένα φαινόμενο σάν και αυτό να είναι τόσο σπάνιο.

 

Για αυτό και είναι συναρπαστικό. Αν γινόταν συχνότερα, δεν θα ήταν μαγικό.

Π.χ. αν η Σελήνη ήταν πάντα πανσέληνος, και κάθε 70 χρόνια γινόταν κρεσέντο για 3 λεπτά, να δείς πόσο εντύπωση θα σου έκανε.

 

Διαβάζω μήνες τώρα το astrovox, αλλά δεν είχα χρόνο για γράψιμο. Τώρα που "έπιασα" Καστελλόριζο και γνώρισα και 2-3 άτομα, είπα να ενταχτώ.

Οι εντυπώσεις μου:

Η εμπειρία είναι Must όχι μόνο για τους ασχολούμενους με τα τεκταινόμενα στον ουράνιο θόλο, αλλά για τον καθένα. Ελαττούμενο κίτρινο φως στο περιβάλλον, diamond ring, και μετά η νύχτα, η μαύρη σφαίρα με την κορώνα, και το κρύο, και "ας μην τελειώσει ποτέ αυτή η εμπειρία"...Ποτε πέρασαν τα 2.58", δεν μπόρεσε να το καταλάβει κανένας εκεί. Η συγκλονιστικότητα της ολικότητας, φαίνεται από το γεγονός ότι όλοι (μα όλοι!) αδιαφορούν για την επακολουθούσα φάση της μερικής έκλειψης.

Ο ουρανός όλο το πρωί ήταν καθαρός, και όντως το σύννεφο που πλησίασε μόλις λίγα λεπτά πριν την ολικότητα, μας άγχωσε.

Για μας που ήμασταν στην αυλή του σχολείου, δεν μας επηρέασε καθόλου, αλλά κάποιοι από αυτούς που είχαν ανέβει στο βουνό είπαν πως εκεί το σύννεφο τους επηρέασε δυσμενώς.

Από το άγχος μου, ξέχασα να κοιτάξω για Shadow bands, παρατήρησε κανείς ;

Πάντως οι φωτογραφίες του Αντώνη είναι άριστες, φαίνονται πεντακάθαρα και οι λίγες προεξοχές κατα την ολικότητα.

Οι δικές μου φωτό της ολικότητας είναι λίγο φλου, καθώς "βραχυκύκλωσα" με την ολικότητα, και που μυαλό για εστιάσεις κλπ. Καλές φωτογραφίες βρίσκεις ότι ώρα θές, αλλά για να το ζήσεις όμως, έχεις μία μόνο ευκαιρία, και αυτή για 2.58".

Ραντεβού ξανά στην Σιβηρία ή στην Κίνα ;;;

Σιβηρία, Σιβηρία, ποιός περιμένει 3 χρόνια...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όπως καταλαβαίνω από τις αντιδράσεις σας, περάσατε τέλεια. Πάντα τέτοια!

Είμαι καινούργιος στην παρέα σας, έλειψα για 20 σχεδόν χρόνια στο εξωτερικό και τώρα επιστρέφοντας οριστικά στην Ελλάδα διαπιστώνω με χαρά ότι υπάρχουν αρκετοί φίλοι της αστρονομίας εδώ (η παράδοση συνεχίζεται, έτσι?). Σίγουρα η ολική του Καστελόριζου θα δυναμώσει ακόμα πιο πολύ το ενδιαφέρον και την αγάπη για την αστρονομία στη χώρα μας.

Διάβασα κάπου ότι λίγο πριν την ολική φάση θα υπήρχε διέλευση του διεθνούς διαστημικού σταθμού μπροστά από το δίσκο του ήλιου. Κατάφερε κάποιος να κάνει φωτογράφηση της 'διπλής' αυτής μερικής έκλειψης?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Α! και κάτι ακόμα!

Άκουσα το βράδυ στα Δελτία Ειδήσεων 2-3 διαφορετικών τηλεοπτικών σταθμών (ΝΕΤ, ΡΙΚ, ...) ότι το Καστελόριζο ήταν το μόνο σημείο του κόσμου (!) από όπου το φαινόμενο ήταν κατά 100% ορατό!!!

Τι συνέβει? Ξέρει κανείς?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Α και μία σηματική ερώτηση

ΠΟΤΕ ΕΙΝΑΙ Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΚΑΙ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΔΟΥΜΕ???

Πάει εθίστηκα..

 

Ρίξε μια ματιά εδώ:

 

http://sunearth.gsfc.nasa.gov/eclipse/eclipse.html

38° 05' 01,77" , 23° 48' 56,79"
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης