Jump to content

Κατάσκευή Ατέρμονα - Βοήθεια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να κάνω την κατασκευή που απεικονίζεται στο πιό κάτω σχέδιο. Σκοπός είναι να όχι μόνο να μετατρέπω την περιστροφική κίνηση του γραναζιού σε κάθετη περιστροφική, αλλα ταυτόχρονα ο περιστρεφόμενος Ατέρμων κοχλιας να κινείται και Επάνω - Κάτω καθώς θα "βιδώνει"!

 

Η ερώτηση είναι: "Γίνεται κάτι τέτοιο" ή τζάμπα σπάω το κεφάλι μου.

 

ΥΓ Για να μην κατηγορηθώ για off-topic, να ξεκαθαρίσω ότι η κατασκευή είναι σε άμεση συνάρτηση με την αστρο-ενασχόληση

 

Φιλικά

Δημήτρης

 

.thumb.JPG.2214649c494dea8d2da34dab3bf3fe88.JPG

Κοχλιας

Δημήτρης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μία ερώτηση.

Το γρανάζι θα μεταφέρει την κίνηση στον ατέρμονα; Αυτό νομίζω δεν μπορεί να γίνει. Το αντίθετο μπορεί. Δηλαδή να γυρίζει ο ατέρμονας με κάποιο μοτέρ και να μεταφέρει την κίνηση στο στρογγυλό γρανάζι.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μία ερώτηση.

Το γρανάζι θα μεταφέρει την κίνηση στον ατέρμονα; Αυτό νομίζω δεν μπορεί να γίνει. Το αντίθετο μπορεί. Δηλαδή να γυρίζει ο ατέρμονας με κάποιο μοτέρ και να μεταφέρει την κίνηση στο στρογγυλό γρανάζι.

 

Ναι αυτή είναι η λογική. Λες να μην γίνεται ε;

Δημήτρης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτο που εχεις στο σχεδιο μου θυμιζει τον μηχανισμο που κινειται η κεφαλη

στις συσκευες DVD - CD.Ετυχε να εχω μια ανοιχτη και την εβγαλα φωτογραφια για να δεις.Δεν ξερω αν σε εξυπηρετει αυτο.

Αν εχεις καποιο παλιο DVD - CD αχρηστο βγαλτο απο μεσα αφου ειναι ακριβως το ιδιο συστημα.

 

 

DSCN2157.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όπως βλέπεις ο μηχανισμός μεταφέρει την κίνηση από τον ατέρμονα στο γρανάζι (στον ατέρμονα είναι συνδεδεμένο ένα μοτέρ) . Αυτό είναι οκ. Αλλά το αντίστροφο δεν μπορεί να γίνει γιατί το γρανάζι θα βρίσκει αντίσταση στον σπείρωμα του ατέρμονα.

 

Τι ακριβώς θέλεις να φτιάξεις;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

αν εκτος απο περιστροφικη, θες και κινηση "πανω-κατω", προφανως δεν μιλαμε για ατερμονα.

Αυτο που λες γινεται, αλλα προυποθετει ενα δεσμευμενο πλευστο συστημα γραναζιων με παραλληλους αξονες,

Ο αξονας του ενος γραναζιου θα κομπλαρει σε μοτερ, και ο αξονας του αλλου θα εχει σπειρωμα, το οποιο θα βιδωνει σε σταθερο σημειο.

Ολο το συστημα θα ειναι "πλευστο" με οδηγους(γλυστρες) αντι-περιστροφης.

Φαντασου ενα ασανσερ που ολισθαινει σε φρεατιο(οδηγοι αντι-σπιν), και κινηται απο ενα μοτερ καθετο στο δαπεδο.

Ο αξονας του μοτερ απο την μια πλευρα, ανεβοκατεβαζει το ασανσερ, (περιστρεφεται σε σπειρωμα στο δαπεδο), και ταυτοχρονα ακουμπα σε φωλια στον πατο του φρεατιου.Η αλλη πλευρα του αξονα, απλα περιστρεφεται ελευθερα, και μπορει να περιστρεψει οτιδηποτε.

Υπαρχει δεσμευση φορας περιστροφης, και κατευθηνσης κινησης ομως!

(μονο αριστερα και κατω, η μονο δεξια και πανω).

Δυσκολη εφαρμογη....(για να μην πω τιποτε αλλο) :-k

Βοηθα λιγο...ποσους αξονες θελεις να εχεις?

Νομιζω πως με 2 (ενα μοτερ-γραναζι οδηγος , και ενα γραναζι με αμφιπλευρο αξονα, σου κανει μια χαρα).

Αν τα φορτια που θα οδηγησεις ειναι σχετικα μικρα, ειναι εφικτη μια τετοια κατασκευη, σχετικα ευκολα.

Το μεγαλο προβλημα που θα συναντησεις ειναι η πιθανη δεδομενη αναλογια σχεσεων "μεταφορας/περιστροφης" .

Εκει ειναι ολη η δυσκολια...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημήτρη κι εγώ βλέπω πως αυτό που θέλεις δεν γίνεται, όχι τουλάχιστον με δύο γρανάζια. Αν ο ατέρμων πρέπει να κινείται πάνω-κάτω και η κίνησή του πρέπει να έχει κάποια συγκεκριμένη σχέση (λόγο) με τις περιστροφικές κινήσεις, τότε είναι αναγκαία η σύμπλεξη με επιπλέον γρανάζια ή/και μοχλούς. Χωρίς αυτή απομένει μόνο η τυχαία/ελεύθερη κάθετη κίνηση του ατέρμωνα (εφόσον είναι ελεύθερος να κινηθεί) που ως τυχαία δεν μπορεί να εξυπηρετήσει κάποιο σκοπό.

Σε μιά απλή κατασκευή, ο ατέρμων ή θα είναι ατέρμων ή θα είναι στέλεχος που κινείται πάνω -κάτω (χωρίς να περιστρέφεται) ελεγχόμενος από το γρανάζι.

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αντε βρέ μου μαυρίσατε την καρδιά. Λοιπόν να αποκαλύψω τα σχέδια μου και το κρίμα στο λαιμό σας αν μου φάνε την πατέντα :mrgreen: :mrgreen:

 

Φτιάχνω έναν πυλώνα για την EQ6. Δεν τον ήθελα όμως με την κλασσική κατασκευή (Ντίζες Φλάντζες κλπ) . Κάτσαμε κάτω με τον μπατζανάκη μου (πολύ καλό μηχανουργό) και σκεφτήκαμε μία λύση απόλυτα συμπαγή που θυμίζει αρκετά την γκουμούτσα της VIXEN. Το πρόβλημα που μας ψιλοκόλλωσε όμως (και παρότι το προσεγγίσαμε με άλλον τρόπο) είναι: Πώς θα βιδώνουμε την στήριξη στον πυλώνα σε ένα τέτοιο συμπαγές σχήμα. Εξ ού και η ερώτηση.

Πολύ απλά, ψάχνω έναν τρόπο, να βιδώνω τη στήριξη επάνω στον πυλώνα απο μέσα, χωρίς να είμαι αναγκασμένος να βγάζω οτιδήποτε άλλο εκτός απο την στήριξη αυτή καθ' εαυτή (δείτε σχήμα παρακάτω).

Ο φίλος και μπατζανάκης (τα είπαμε αυτά) μηχανουργός, παρ ότι είναι εκπληκτικός τεχνίτης ώρες-ώρες είναι τόσο ανελαστικός όσο ο βράχος του Γιβλαρτάρ.

Γι αυτο και στράφηκα στους συντρόφους κατασκευαστές για ιδέες. Αν σας κάτσει καμμία ιδέα.........

 

.JPG.c1ffa4cbc604d1d34ca1692f2bac717e.JPG

Πυλώνας

Δημήτρης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

:shock: :shock: :shock:

Δημήτρη ξέχνα εντελώς ότι σκεφτόσουν μέχρι τώρα. Η λύση που εξετάζεις είναι εντελώς ακατάλληλη. Η βίδα που θα σφίγκει τη βάση πάνω στον πυλώνα πρέπει να ελέγχεται απ' ευθείας με το χέρι, για να βρίσκει τη σωστή θέση για τις πρώτες στροφές αλλά και για να ελέγχεις το βαθμό σφιξίματος. Όσο κι αν φαίνεται μια απλή περιστροφική κίνηση, χρειάζονται οι ανθρώπινες ιδιότητες για το σωστό βίδωμα. Η λύση που εξετάζεις δεν θα έδινε ποτέ ούτε τον απαραίτητο έλεγχο, ούτε την απαραίτητη ροπή.

Η λύση είναι απλή. Αν ο πυλώνας είναι τσιμεντένιος, θα ενσωματώσεις στην κορυφή του ένα μεταλλικό τμήμα-προέκταση του πυλώνα που θα έχει πλευρική οπή για να βάζεις μέσα το χέρι σου και να βιδώνεις τη βίδα όπως πρέπει. Αν ο πυλώνας είναι μεταλλικός σωλήνας γεμισμένος με τσιμέντο, άφησε το πάνω μέρος άδειο για κάποια εκατοστά ώστε πλευρικά, στό πάνω μέρος να φτιαχτεί η κατάλληλη οπή για να βάζεις το χέρι σου. Φυσικά υπάρχουν κι άλλες απλές και πολύ γερές λύσεις (όπως με ντίζες και μεταλλική πλάκα). Αυτή που περιγράφω την έχει από χρόνια υιοθετήσει η Vixen στις προεκτάσεις των τριπόδων της και μπορείς να τη φτιάξεις όπως τη θέλεις και όσο ενισχυμένη θέλεις. Αν ο σωλήνας έχει το απαραίτητο πάχος μπορεί να στηρίξει όχι μόνο ερασιτεχνικό τηλεσκόπιο αλλά και το ...Hubble χωρίς ταλαντώσεις. Δες τις φωτογραφίες.

23145610_vixenhalfpillar.jpg.0146f339a89a6ca22ac5945d16135188.jpg

1821522586_halfpillar.jpg.8dc64e06fd6c7454e2fa443085d07bc7.jpg

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στέφανε,

 

Αυτός είναι ο εναλλακτικός τρόπος που σκεφτήκαμε προφανώς όχι μόνοι μας. Απλά, προσπαθούσα να βρώ έναν τρόπο να την βιδώνω, που να μην προϋποθέτει ότι ο σωλήνας θα έμενε ανοιχτός.

Τι να κάνουμε! Δεν γίνεται.....Δεν γίνεται.

 

Ευχαριστώ όλους σας για τις συμβουλές σας, και σχετικά σύντομα θα δείτε και τον πυλώνα.

 

Φιλικα

Δημήτρης

Δημήτρης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στέφανε,

 

Απλά, προσπαθούσα να βρώ έναν τρόπο να την βιδώνω, που να μην προϋποθέτει ότι ο σωλήνας θα έμενε ανοιχτός.

 

Φιλικα

Δημήτρης

 

Δημητρη μπορειτε να βαλετε ενα πορτακι "κουρμπαρισμενο" με ενα φυλο λαστιχο απο μεσα και με γαντζακι και θα ειναι παντα κλειστο και στεγανο.

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάρε ένα σπαστό μπουζόκλειδο, ΄βγάλε το πλαστικό της βίδας στήριξης, κόλλα τη πανω στο κλειδί και είσαι οκ με κάθετο σφίξιμο στο οποίο ελέγχεις και την ροπή που όπως λέει και ο Στέφανος όντως είναι σημαντικό.

Κατι σαν αυτό.

7788.jpg.2c53bee540a174313df96b8b2ed35b90.jpg

Ένα παιδί μετράει τ΄ άστρα. Μ. Λ

 

ΣΕΑΑ (Σύλλογος Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Αργολίδας)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάρε ένα σπαστό μπουζόκλειδο, ΄βγάλε το πλαστικό της βίδας στήριξης, κόλλα τη πανω στο κλειδί και είσαι οκ με κάθετο σφίξιμο στο οποίο ελέγχεις και την ροπή που όπως λέει και ο Στέφανος όντως είναι σημαντικό.

Κατι σαν αυτό.

 

Δημήτρη,

 

Αυτό ήταν και το πρώτο που σκέφτηκα, και μάλιστα πήρα ένα φτηνιάρικο για δοκιμή, αλλα δεν βγήκε. Μετά την πρώτη περιστροφή, μαζευόταν απο μέσα και κόλλαγε, οπότε και την απέρριψα.

 

Τελικά νομίζω ότι θα καταλήξουμε στη λύση "Σοφολόγη" (βαριέμαι τις περιγραφές) να ξεμπερδεύουμε, και θα του βάλω και πορτάκι και όλα ΟΚ.

 

Δημήτρης

Δημήτρης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης