Jump to content

SkyWatcher Flextube 12" Να δούμε πόσοι είμαστε κ εμείς


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά γειά σας.

 

Νέος στο forum αν και το παρακολουθώ πάρα πολύ καιρό.

Ενεργό μέλος με posts όμως...πολύ πρόσφατα!

 

Πριν περίπου 1 μήνα απέκτησα το SW Flextube Collapsible 12" σε μαύρο χρώμα. :mrgreen:

Επειδή βλέπω ότι τα παιδιά με το λευκό SW Dob 8" ενιαίου σωλήνα "μετρήθηκαν" πάνω κάτω με το δικό τους θέμα, είπα να δω πόσοι είμαστε και οι υπόλοιποι με το συγκεκριμένο 12άρι και να αλλάξουμε εντυπώσεις-ιδέες...

 

Δώστε το παρών όσοι συνάδελφοι 12άρηδες ντομπσονάδες..πρέπει να είμαστε από ότι έχω παρατηρήσει αρκετά λιγότεροι...:cry:

 

Καλώς σας βρήκα όλους.

 

Φιλικά,

Τάσος

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλώς τον. Όπως κατάλαβες είμαι κι εγώ κάτοχος 12ιντσου αλλά από την αντίπαλη εταιρία (GSO) με κλειστό σωλήνα και όχι μαύρο.

 

Έχει απίστευτες δυνατότητες ειδικά αν βρεις πολύ σκοτεινό ουρανό να το αξιοποιήσεις.

 

Σου εύχομαι καλά ταξίδια ...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κολοσορισες Τασο,

 

Δεν νομιζω να υπαρχουν αρκετα ατομα με αυτο το "θηριο" :mrgreen:

Βεβαια με 12"ιντσες θα βρεις αρκετους ...ειμαι και εγω ενας απο αυτους (βεβαια σου ριχνω...εχω 12.5" :lol: :lol: )

 

 

Ελπιζω να σε βοηθησουμε...μην διστασεις να ρωτησεις το οτιδηποτε!!

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μεγειά και καλώς ήλθες!

Πέρασε από τα χέρια μου η πρώτη του έκδοση σε λευκό χρώμα. Εξαιρετικός σωλήνας αλλά ως σύνολο λίγο βαρύ και άβολο στη μεταφορά, ειδικά οταν έχεις οικογένεια. Το έδωσα πρόσφατα (Νίκο να το χαίρεσαι) και σε κανένα μήνα περιμένω τον ...αντικαταστάτη του.

Να το χαρείς και θα σε πάει πολύ βαθιά! :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ πολύ παιδιά όλους σας!

 

Είμαι πολύ ευχαριστημένος και ακόμη δεν το έχω πάει σε σκοτεινό ουρανό (σύντομα θα γίνει!). Με ότι κατάφερα να δω μέσα στην φωτοκόλαση της Αθήνας...τα κλασσικά δηλαδή Μ42, πλανήτες, Σελήνη έπαθα την πλάκα μου!! τόσο φωτεινά και καθαρά που το σαγόνι σου πέφτει εύκολα...η κίνησή του αλταζιμουθιακά είναι βούτυρο!! Φαντάζομαι λοιπόν όταν θα το πάω στην Καστανιά Φθιώτιδος έξω από την Λαμία στα 1050μ...ανυπομονώ!!!

 

Φυσικά και αδικείται εδώ, γι'αυτό έχω κανονίσει την εξόρμηση από την οποία θα γράψω όλες τις εντυπώσεις...

 

Φίλε μου Ηλία διαπίστωσα σχετικά με την μεταφορά ότι ο σωλήνας τελικά μεταφέρεται πολύ πιο εύκολα (όχι όμως με αμάξι, απλά όταν είσαι στο σημείο παρατήρησης) όταν είναι εκτεταμένος! Όταν είναι κλειστός δεν έχεις και τόσο καλό πιάσιμο...

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η πλάκα είναι πως όταν ο σωλήνας είναι κλειστός, είναι ίδιος με το ρομποτάκι από το Star Wars...R2D2!!!

 

Πάντως μέχρι αυτή τη στιγμή, παρόλο που το έχουν διαβάσει γύρω στις 200+ φορές το post...δεν έχουν απαντήσει και πολλοί...τελικά όσο πιο πολλές ίντσες...τόσο πιο "μοναχικά" πρέπει να είναι :lol:

 

ενώ στις 8" γίνεται καταιγισμός... 8)

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 μήνες αργότερα...
Να'μαι και εγω.Καινουργιος στο συλλογο ολιγον παλιος στη τεχνη με ερασιτεχνικο τηλεσκοπιο.Τωρα ειμαι με skywatcher 12" [του Ηλια].Φιλε ακομα δεν το εχω χαρει γιατι απλουστατα δεν εχω βγει εξω απο το κλεινον αστυ εκτος απο μια φορα που φυσαγε παρα πολυ καπου εξω στα λεγρενα.Οπως και να εχει θα δειξει στο μελλον
Γνωθι σαυτον μηδεν αγαν
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Νίκο καλημέρα και καλώς ήρθες και εσύ στο "μοναχικό" club, αυτό των 12 ιντσών. Το λέω συγκρίνοντας το κόσμο που έχει 8 με τις 12 ίντσες και τα posts που έχουν γραφεί στο κάθε θέμα...μας ρίχνουν κατακέφαλα! :lol:

 

Και εγώ όπως και εσύ, δεν το έχω χαρεί σχεδόν καθόλου εκτός από μια φορά στην οποία ήταν με περιέργο ουρανό και δύσκολες ίσως συνθήκες από τοποθεσία. Πάντως το σίγουρο είναι ότι δίνει πολύ καλές εικόνες από λίγο που το έχω δει!

Πρέπει όμως να συνοδευτεί από προσοφθάλμια κλάσεως, όπως ήδη θα γνωρίζεις και όχι της μάνας του.

Ανυπομονώ να το φέρω στον Πάρνωνα αλλά έστω και στο Σούνιο όπου πάνε κάποια παιδιά από εδώ μέσα αλλά έχει πρόβλημα και το αμάξι εδώ και κάποιο καιρό...](*,) :( άστα να πάνε! Ποιος να προσφερθεί να με "κουβαλήσει" μαζί με το κτηνάκι μου :D όταν έχουν ήδη δικό τους εξοπλισμό να κουβαλήσουν;

 

οπότε προς το παρόν αναμένω και το έχω ρίξει στη Πλανητική #-o

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε Τασο μαλλον εχεις δικιο για τα προσοφθαλμια γιατι οταν εχω προσπαθησει να κανω μεγαλες μεγενθυσεις μεσα απο αυτα σε καποια αστρα αν και ειναι καλα εστιασμενο το κατοπτρο παρολα αυτα τα βλεπω λιγο σαν μια αμορφη μαζα,ομως κοστιζουν λιγο τα ατιμα.Προς στο παρον πηρα εναν barlow,αργοτερα εχει σειρα κανα φιλτρο για νεφελωματα και μετα βλεπουμε για κανενα καλο προσοφθαλμιο
Γνωθι σαυτον μηδεν αγαν
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 έτη αργότερα...
Καλοταξιδος κι ΕΣΥ!

Χρίστος "WorkaholiC" Σωτηρόπουλος

Εθνικός Συντονιστής για τους Αστρονόμους Χωρίς Σύνορα & για τους Αστρονόμους των Πεζοδρομίων

Έφορος Εκπαιδευτικών Θεμάτων του Σ.Φ.Α.Κ.

http://www.sfak.org Facebook: www.facebook.com/groups/sfakorg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παρακαλούνται και οι λοιποί κάτοχοι SW 12" Flextube, όπως κάνουν "εγγραφή" :mrgreen: στο παρόν thread, προκειμένου να πραγματοποιήσουμε μια "τελευταίας σοδιάς" απογραφή!!

 

Ήδη θυμάμαι κάποια ονόματα μονομιάς (Μάνος (supernovus), Γιάννης (ioannisb)... :D )

 

Κοίταξε να δεις..τώρα συνειδητοποίησα ότι αυτό είναι και το πρώτο thread που άνοιξα! :P

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κι εδώ άλλος ένας :wink:
...,εάν αποτύχει, τουλάχιστον θα αποτύχει έχοντας τολμήσει να μεγαλουργήσει. Οπότε η θέση του ποτέ δεν θα είναι ανάμεσα στις κρύες και δειλές ψυχές, που δεν γνώρισαν ποτέ, ούτε τις νίκες ούτε τις ήττες. (Theodore Roosevelt)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 έτος αργότερα...
Πως μου έχει ξεφύγει αυτό το νήμα; Έχω skywatcher 12" autotracking στο οποίο πρόσθεσα και χειριστήριο goto :cheesy:
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λυπάμαι, αλλά μετράμε μόνο τα Skywatcher Flextube, τα συμπτυσσόμενα 12άρια.. :cheesy:
«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης