Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΠΑΙΔΙΑ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΕΝΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΩ ΠΟΥΘΕΝΑ........ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΑΜΕΣΩΣ ΤΑ GSO ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΝ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΟ ΠΛΑΝΗΤΑΡΙΟ ΝΑ ΦΕΡΕΙ........ΠΡΕΠΕΙ ΕΠΕΙΓΟΝΤΩΣ ΝΑ ΒΡΩ ΕΝΑ DOB 8"!!!!ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ!!!!!!!
“I see Earth! It is so beautiful!"
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΤΗΛΕ ΜΟΥ ΘΑ ΤΟ ΑΦΗΣΩ ΣΤΟ ΧΩΡΙΟ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΩΣ ΜΑΚΡΥA,ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΩ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΟΤΑΝ ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΩ ΕΚΕΙ......ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΩ ΟΜΩΣ ΚΙ ΕΝΑ ΓΙΑ ΕΔΩ!!!!!!!!!!!Ε ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΣΕ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΘΑ ΤΟ ΠΑΩ ΣΤΟ ΧΩΡΙΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΡΩ ΕΝΑ ΝΕΟ ΤΗΛΕ ΚΑΙ ΤΙ ΠΟΙΟ ΚΑΛΟ ΑΠΟ ΕΝΑ DOB!!!!!!!!!
“I see Earth! It is so beautiful!"
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τι εξοπλισμό έχεις τώρα?

Πάντως να ξέρεις ότι αξίζει ο κόπος να περιμένεις το Πλανητάριο. εκτός αν βρεις κάτι μεταχειρισμένο.

Θα γίνεις καλύτερος όταν δεις πόσο μικρός είσαι!!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΒΑΣΙΚΑ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΕΙ ΟΤΙ ΤΗΣ SW ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ.......ΤΕΛΙΚΑ ΠΟΤΕ ΦΤΑΝΟΥΝ ΣΤΟ ΠΛΑΝΗΤΑΡΙΟ?

 

και εγω αυτα περιμενω... [-o<

 

πριν αο ενα μηνα περιπου που ρωτησα μου ειπαν τελη Μαιου με αρχες Ιουνιου. [-(

 

και αν μπορεις θα σε παρακαλουσαμε να γραφεις με μικρους χαρακτηρες και οχι κεφαλαια, θα ηταν πολυ καλυτερα, γιατι ειναι καπως κουραστικο.. O:)

 

με πολυ φιλικη διαθεση παντα, ο.κ.?

" αν θελεις να γινεις πραγματικος επιστημονας πρεπει να σκεφτεσαι τουλαχιστον μιση ωρα την ημερα με τροπο αντιθετο απο τους συναδελφους σου "

Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε ερώτηση δική μου είπαν ότι τέλος του μήνα περίπου θα έχουν 10" & 12" σπαστά & με αστροστάτη. Φυσικά ακριβότερα.

Μέλος Συλλόγων:

Ελληνικής Αστρονομικης Ενωσης

Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας.

Όμιλος Γερόντων Αστροπαρατηριτών.

Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ

http://users.otenet.gr/~babgia/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΒΑΣΙΚΑ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΕΙ ΟΤΙ ΤΗΣ SW ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ.......ΤΕΛΙΚΑ ΠΟΤΕ ΦΤΑΝΟΥΝ ΣΤΟ ΠΛΑΝΗΤΑΡΙΟ?

 

Δεν ξέρω ποιος στο είπε αυτό, αλλά να ξέρεις ότι δεν είναι αλήθεια. Το ίδιο πράγμα είναι και τα δύο όσο αφορά την ποιότητα κατασκευής (μη σου πω ότι το GSO υπερτερεί σε 1-2 σημεία). Και να ξέρεις ότι πρώτη η GSO έβγαλε 12" και τώρα έχει πρωτοπορήσει και πάλι βγάζοντας 16" το οποίο είναι πολύ προσιτό σε εμάς τους low budget ερασιτέχνες.

 

Αν ήμουν στη θέση σου δεν θα το σκεφτόμουν καθόλου και θα έπαιρνα GSO. Ψάξε μέσα στο astrovox και θα καταλάβεις για ποιο λόγο υπερτερεί το GSO (βαριέμαι να τα ξαναγράφω).

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάντως για 300 euro παρα πολυ καλο ειναι το skywatcher dob 8.Εμενα παντως με εχει αφησει μεχρι στιγμης παρα πολυ ικανοποιημενο...

Φιλικά,

 

Πέτρος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν είπα ότι είναι κακό, ίσα ίσα λέω ότι είναι το ίδιο. Απλά δεν μου αρέσει να γράφονται πράγματα που δεν ισχύουν. Ότι τα Skywatcher είναι καλύτερα από τα GSO είναι μεγάλο ψέμα.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με το post μου φιλε Μανουσο σε καμια περιπτωση δεν ηθελα να αντιπαρατεθω σε οσα εγραψες.Συγνωμη αν αφησα να εννοηθει κατι τετοιο... δεν ηταν προθεση μου.

Φιλικά,

 

Πέτρος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μιας κ έχω δοκιμάσει κ τα δύο.Κ τα δύο είναι καλά τηλεσκόπια για την τιμή τους πάντα.Οσα μοντέλα κ αν δοκίμασα κανένα δεν είχε την ίδια συμπεριφορά στην κίνηση.Κ μιλάω πάντα για τηλεσκόπια της ίδιας εταιρίας.Αλλα ήταν σκληρά, άλλα πολύ μαλακά, άλλα ήταν σκληρότερα στον κάθετο άξονα κ το ανάποδο.Οπως καταλαβαίνετε τα τηλεσκόπια δεν φτιάχνονται με κάποιες συγκεκριμένες προδιαγραφές.Ούτε έλεγχος γίνεται.Γι αυτό άλλωστε έχουν αυτό το κόστος.Το τι θα σου κάτσει είναι κ λίγο τύχη.Με αυτό δεν θέλω να τα απαξιώσω.Απλά δεν είναι δυνατόν να καθόμαστε κ να λέμε ποιο τηλεσκόπιο είναι καλύτερο σε τέτοια κατηγορία τιμής.
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με το post μου φιλε Μανουσο σε καμια περιπτωση δεν ηθελα να αντιπαρατεθω σε οσα εγραψες.Συγνωμη αν αφησα να εννοηθει κατι τετοιο... δεν ηταν προθεση μου.
Δεν με πείραξες εσύ, αλλά αυτοί που συγκρίνουν χωρίς να γνωρίζουν με αποτέλεσμα ο φίλος μας goose1992 να είναι παραπληροφορημένος.

 

Μιας κ έχω δοκιμάσει κ τα δύο.Κ τα δύο είναι καλά τηλεσκόπια για την τιμή τους πάντα.Οσα μοντέλα κ αν δοκίμασα κανένα δεν είχε την ίδια συμπεριφορά στην κίνηση.Κ μιλάω πάντα για τηλεσκόπια της ίδιας εταιρίας.Αλλα ήταν σκληρά, άλλα πολύ μαλακά, άλλα ήταν σκληρότερα στον κάθετο άξονα κ το ανάποδο.Οπως καταλαβαίνετε τα τηλεσκόπια δεν φτιάχνονται με κάποιες συγκεκριμένες προδιαγραφές.Ούτε έλεγχος γίνεται.Γι αυτό άλλωστε έχουν αυτό το κόστος.Το τι θα σου κάτσει είναι κ λίγο τύχη.Με αυτό δεν θέλω να τα απαξιώσω.Απλά δεν είναι δυνατόν να καθόμαστε κ να λέμε ποιο τηλεσκόπιο είναι καλύτερο σε τέτοια κατηγορία τιμής.

Κοίτα Παναγιώτη, τα τηλεσκόπια όσο και να το κάνεις έχουν διαφορές. Είναι σημαντικό να αναφέρουμε τη διαφορά του εστιαστή πχ, για να ξέρει ο φίλος μας αργότερα ότι με το ένα τηλεσκόπιο χρειάζεται να πάρει μόνο 2" φίλτρα ενώ με το άλλο θα πρέπει να βάλει λίγο ακόμη το χέρι στην τσέπη και να πάρει και των δύο τύπων φίλτρα, αλλά και από θέμα πρακτικότητας με τη χρήση ενός αντάπτορα και όχι 2.

 

Πάντως επειδή η κουβέντα πάει εκεί σε παραθέτω φίλε μου goose1992 στο παρακάτω λινκ: http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=9779&highlight=gso

Από κει και πέρα μπορείς να κρίνεις μόνος σου. Εν τέλη, οι διαφορές αυτές είναι μικρές και δεν έχουν και τόσο σημασία, αλλά καλό είναι να τις γνωρίζεις.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημήτρη το GSO έχει μόνο ένα προσοφθάλμιο κ κοστίζει 330 ευρώ.Σίγουρα αυτό που λες είναι πλεονέκτημα.Αλλά για κάποιον που δεν έχει άλλο εξοπλισμό θα πρέπει σίγουρα να πάρει συν ένα προσοφθάλμιο ανεβάζοντας το κόστος.

Γενικά είναι τηλεσκόπια με ελλείψεις κ γι αυτό θα μπορούσαμε να αναφέρουμε πολλά υπέρ κ κατά.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

εσυ αν ηταν να παρεις ενα απο τα δυο ποιο θα επερνες?????GSO η SW???

Φίλε μου θα σου πρότεινα να πάρεις αυτό στις 8" http://www.orionoptics.co.uk/DOBSONIAN/dobsonian200s.html

 

ή καλύτερα αυτό στις 10" http://www.orionoptics.co.uk/DOBSONIAN/dobsonianod250l.html

 

Αν όμως δεν φτάνουν τα οικονομικά σου τόσο ψηλά τότε με τίποτα στον κόσμο δεν θα περίμενα 2 μήνες.Θα έπερνα το GSO εδώ κ τώρα.Ασε που θα το δοκίμαζα πριν το πάρω.Φαντάζομαι πως έχεις κ προσοφθάλμια απ το άλλο τηλεσκόπιο ε?

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

με τίποτα στον κόσμο δεν θα περίμενα 2 μήνες.Θα έπερνα το GSO εδώ κ τώρα.

 

Ακριβως οτι ειχα πει και εγω, την ιδια εποχη, πριν απο 3 χρονια. Μονο που τοτε δεν υπηρχαν διαθεσιμα ουτε Orion UK.

 

Για ονομα βρε παιδια, για τηλεσκοπια των 300 ευρω μιλαμε !!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν αξίζει η αναμονή για τα SkyWatcher...Είχα βρεθεί πριν 3 χρόνια στο ίδιο δίλλημα (τα Skywatcher αργουσαν πολυυυυ), και πήρα το GSO και δεν το μετάνιωσα!
Λέσχη Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γενικά είναι τηλεσκόπια με ελλείψεις κ γι αυτό θα μπορούσαμε να αναφέρουμε πολλά υπέρ κ κατά.

 

 

Αν αυτά είναι τηλεσκόπια με ελλείψεις, τότε τα orion optics στις βασικές τους εκδόσεις που κοστίζουν πολύ παραπάνω αλλά έχουν εστιαστές κρεμαγιέρας και 30ρηδες ερευνητές, τότε αυτά τί είναι; Προσωπικά θέλω εδώ και καιρό το 12ιντσο orion optics f/4 και ένας λόγος που δεν το παίρνω είναι αυτό. Δηλαδή πρέπει να πάρω την deluxe έκδοση για να έχω εστιαστή και ερευνητή της προκοπής;

 

Είναι δυνατόν;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γενικά είναι τηλεσκόπια με ελλείψεις κ γι αυτό θα μπορούσαμε να αναφέρουμε πολλά υπέρ κ κατά.

 

 

Αν αυτά είναι τηλεσκόπια με ελλείψεις, τότε τα orion optics στις βασικές τους εκδόσεις που κοστίζουν πολύ παραπάνω αλλά έχουν εστιαστές κρεμαγιέρας και 30ρηδες ερευνητές, τότε αυτά τί είναι; Προσωπικά θέλω εδώ και καιρό το 12ιντσο orion optics f/4 και ένας λόγος που δεν το παίρνω είναι αυτό. Δηλαδή πρέπει να πάρω την deluxe έκδοση για να έχω εστιαστή και ερευνητή της προκοπής;

 

Είναι δυνατόν;

 

Δημήτρη έχεις μιλήσει με Ακτίς?Νομίζω πως δεν χρειάζεται να πάρεις την delux έκδοση.Απλά προσθέτεις ότι εσύ θέλεις ανάλογα με τις ανάγκες σου.Αν θες βάζεις ανεμιστήρα, στήριξη 9 σημείων, crayford ή ότι άλλο τραβάει η ψυχή σου.

Ενα μέλος μας που ξέρω παράγγειλε τον σωλήνα ενισχυμένο για να μπορέσει αργότερα να το σηκώσει σε ισημερινή.Γενικά το φτιάχνεις όπως εσύ θέλεις.

Γι αυτό σου λέει η Ο-Ο αυτό είναι το φθηνότερο.Εσύ ανέβασε το όσο αντέχεις.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλα planetman, θελεις orion optics και δεν σου αρεσει ο εστιαστης και ο ερευνητης, εκει κολας?? Και 11αρι cpc να παρεις θα πρεπει να αγορασεις ερευνητη και εστιαστη της προκοπης...

Τωρα που το σκεφτομαι οτι ακριβο και να παρεις θα πρεπει να αγορασεις ερευνητη και εστιαστη της προκοπης...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης