Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μάνο με λένε. Απλώς θεωρώ ηλιθιότητα τα κινέζικα φτηνά τηλεσκόπια των 300€ να έχουν crayford εστιαστή και 50άρη ερευνητή και τα premium τηλεσκόπια να έχουν εστιαστές και ερευνητές όπως των τηλεσκοπίων "παιχνιδιών" που πωλούνται στα σούπερμάρκετ. :evil:

 

O:)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και η δικη μου προσωπικη αποψη ειναι οτι αγοραζοντας ενα ακριβο-καλο τηλεσκοπιο θα επρεπε ο βασικος τουλαχιστον εξοπλισμος (εστιαστης-ερευνητης) του να ειναι ισαξιος της ποιοτητας κατασκευης του υπολοιπου συνολου.Νομιζω οτι δεν ειναι σωστο να βαζουν οι εταιριες τους μελλοντικους κατοχους τετοιων οργανων παρατηρησης σε επιπλεον εξοδα.

Ελπιζω να μην παρεξηγηθω!

“Learn from yesterday, live for today, hope for tomorrow. The important thing is to not stop questioning.”

― Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι τελευταίες εκδόσεις των Κινέζικων τηλεσκοπίων μπορώ να πω με βεβαιότητα ότι υπερτερούν κατά πολύ σε αξεσουαρ (εστιαστές και ερευνητές) σε σχέση με τις βασικές εκδόσεις της ΟΟ. Δε λέω, οι εστιαστές δεν είναι ακριβώς Crayford (συγκεκριμένα είναι τύπου Crayford) αλλά είναι πολύ καλύτεροι από αυτούς που δίνει η ΟΟ στη βασική έκδοση που είναι rack n pinion. Το ίδιο ισχύει και με τους ερευνητές. Άλλο 6Χ30 άλλο 8Χ50.

 

Εγώ θεωρώ ότι είναι εμπαιγμός αυτό που κάνει ο ΟΟ να έχει τη "Βασική" και την "Deluxe" έκδοση. Θεωρώ ποιο σοβαρό να πουλάς 1 έκδοση με όλα τα αξεσουαρ να είναι αντάξια του επιπέδου που αρμόζουν σε μια τέτοια εταιρία.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμφωνώ ότι dobsonian 12 ιντσών μιας ποιοτικής εταιρείας όπως η orion optics δεν πρέπει να έρχεται με 30άρι finder.

 

Προσωπικά επέλεξα το 12άρι f/4 deluxe + τα περισσότερα έξτρα θεωρώντας την αγορά ως σχεδόν "lifetime" και το φόρτωσα με όλα τα καλούδια.

 

Ο crayford εστιαστής της ΟΟ πωλείται μόνος του για 150 ευρώ. Αρα σαν κόστος επιβαρύνει σημαντικά το τηλεσκόπιο γι'αυτό και προσφέρονται εκδόσεις με εστιαστή κρεμαγιέρας.

 

Νομίζω, όμως, πως η ΟΟ δέχεται custom παραγγελίες πέρα από τα ήδη έτοιμα πακέτα "standard" και "deluxe". Δηλαδή μπορείς να συνδυάσεις όπως θες τα διάφορα αξεσουάρ (δηλαδή τηλεσκόπιο standard + 50άρι finder κτλ).

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η Hundai δίνει δεν ξέρω κ εγώ τι από εξοπλισμο για να δελεάσει τον κόσμο.Αντίθετα η μερσέντες το έχει ψιλό γυμνό το αμάξι. :wink: :wink:
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Παντως οταν πηρα περυσι τετοιο καιρο το sw dob 8 μου και δεν ηξερα και πολλα για την αγορα τηλεσκοπιων δεν μπορουσα να φανταστω οτι θα ηταν "made in china".Ευτυχως η ελαφρως δυσαρεστη εκπληξη μου κρατησε λιγο μιιας και απο ολες τις πλευρες αποδειχθηκε παρα πολυ καλο τηλεσκοπιο,για τον τυπο και την τιμη του παντα.Παντως και η αγορα τηλεσκοπιων ακολουθει και αυτη τις αρχες της παγκοσμιοποιησης!

Φιλικά,

 

Πέτρος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επισης κατι ακομα που θα θελα να πω για ολους οσους αγοραζουν τηλεσκοπιο για 1η φορα.

 

Μπορει κανοντας μια αρχικη ερευνα αγορας να εντυπωσιαζονται απο διαφορα ακριβα τηλεσκοπια ή να παθαινουν 1 εμμονη με την αγορα ακριβου εξοπλισμου για τηλεσκοπια.

 

Ωστοσο αυτο που μετρα στην ερασιτεχνικη αστρονομια δεν ειναι ο εξοπλισμος,γιατι η ενασχοληση αυτη εχει για αντικειμενο της τον ουρανο και οσα βρισκονται εκει πανω και οχι τη συγκεντρωση εξοπλισμου.

 

Γι αυτο και η αγορα ενος dob 8 ως 1ο τηλεσκοπιο κρινεται αρκετα συνετη αλλα και οικονομικη.Γι' αυτο φιλε goose1992 οποιο και να διαλεξεις δεν θα απογοητευθεις.Δεν μπορω να σου πω τιποτα για το GSO γιατι δεν το εχω δοκιμασει.Αυτο που μπορω να σου πω ειναι οτι δεν θα ματανιωσεις αν περιμενεις για το sw.

 

Παντως οταν θα παρατηρεις μονος,σε 1 καθαρο εναστρο ουρανο ακομα και με 1 απλο προσοφθαλμιο (οπως το super plossl 22mm που συμπεριλαμβανεται με το sw dob 8 ) και θα κανεις τα 1α βηματα στον μακρυ αλλα ευχαριστο και με πολλες συγκινησεις δρομο της αστροπαρατηρησης μονο το τι εξοπλισμο εχεις δεν θα σε νοιαζει.Αντιθετα πιστευω πως την στιγμη εκεινη λεει καποιος "αυτα εχω με αυτα θα πορευθω" και αμεσως προσπαθει να παρει απο τον εξοπλισμο του οσα περισσοτερα μπορει και να γινει 1 με αυτοv,εχοντας παντα το νου του στον ουρανο και στο αντικειμενο που ψαχνει και μονο!!!

 

Οπως λενε και οι metallica:"NOTHING ELSE MATTERS"

Φιλικά,

 

Πέτρος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για να μην περιμένεις άδικα, πάρε το GSO. Είναι ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο πράγμα.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητε φιλε skywatcher.. επετρεψε μου να διαφωνησω σε 1-2 πραγματα.

Ο εξοπλισμος (κυριως τα προσοφθαλμια) εχει μεγαλη σημασια και στην ερασιτεχνικη αστρονομια, καθως αγοραζοντας καποιος ενα αριστης ποιοτητας φακο μπορει να παρει τα μεγιστα των δυνατοτητων του τηλεσκοπιου του.Αρκει μια μονο παρατηρηση με εναν ποιοτικο φακο και η συλλογη ποιοτικων προσοφθαλμιων γινεται ''επιτακτικη αναγκη'' εως εμμονη.

Βεβαια, δεν θελω να περασω το μηνυμα οτι οι προσοφθαλμιοι που συνοδευουν τα τηλεσκοπια αυτης της κατηγοριας τιμης ειναι κακης ποιοτητας καθως αυτο δεν ισχυει, δεν μπορουν να συγκριθουν ομως με κορυφαιους φακους καθως η διαφορα τους στο τελικο αποτελεσμα ειναι κατι παραπανω απο αισθητη.

Θα συμφωνησω με το φιλτατο Μανουσο οτι σ'αυτην την κατηγορια τιμης τα τηλεσκοπια πανω-κατω ειναι ιδια και αν υπαρχουν διαφορες σιγουρα θα ειναι εξαιρετικα δυσκολο να τις αντιληφθει καποιος.

 

Τα παραπανω που αναφερω ειναι καθαρα η προσωπικη μου αποψη.. ελπιζω να μην παρεξηγηθω.

 

Φιλικα, Δημητρης.

“Learn from yesterday, live for today, hope for tomorrow. The important thing is to not stop questioning.”

― Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η Hundai δίνει δεν ξέρω κ εγώ τι από εξοπλισμο για να δελεάσει τον κόσμο.Αντίθετα η μερσέντες το έχει ψιλό γυμνό το αμάξι. :wink: :wink:

 

Αχ ρε Παναγιώτη… μου θύμησες τις περιπέτειες που είχα με την πρώτη Rolls-Royce που είχα παραγγείλει. :cheesy: :cheesy: :cheesy:

“ Ο χώρος και ο χρόνος είναι έννοιες ενδογενώς δεμένες μεταξύ τους “ . ??? :shock: :roll: #-o
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητε Δημητρη (Dimitris M.),

 

δεν διαφωνω με οσα υποστηριζεις.Απλως θεωρω οτι σε πρωτη φαση μετραει να μαθεις το αντικειμενο και να παρεις 1 γευση των συγκινησεων που προσφερει,να συνειδητοποιησεις τις αναγκες σου απο πλευρας εξοπλισμου και επειτα να ασχοληθεις με την αγορα του καλυτερου δυνατου εξοπλισμου συμφωνα με τις αναγκες σου παντα.

Φιλικά,

 

Πέτρος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η τελική τιμή ενός GSO είναι μεγαλύτερη απο αυτή ενός SkyWatcher;

Αναφέρομαι στις 8" με Dobsonian βάση και τον στάνταρ εξοπλισμό

(συμπεριλαμβανομένων και των μεταφορικών εξόδων).

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εχω εγω ενα και το πουλαω.... 2500 ευρω...!!!!!!!

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!!!!!!!!!!!!!!! :D :D :D :D :D :D :D

Λοιπον...παιδια, οσοι εχουμε να τα πουλησουμε μαυρη αγορα!!!!

πλακα κανω δεν το πουλαω, ειμαι πολυ ευχαριστημενος με το skywatcher μου.. Μου εχει δωσει εικονες που τις εχω συνεχεια στο μυαλο μου..!!

Κανε υπομονη φιλε μου και θα δεις οτι αξιζε τον κοπο η αναμονη......

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητε Δημητρη (Dimitris M.),

 

δεν διαφωνω με οσα υποστηριζεις ....... συμφωνα με τις αναγκες σου παντα.

Απο αυτη την αποψη εχεις δικιο.Πρεπει καποιος να ''ψηθει'' λιγακι σ'αυτο το hobby και μετα να προβει σε οποιαδηποτε αγορα εξοπλισμου.

Ετσι θα αποφυγει τη λανθασμενη επιλογη προσοφθαλμιων και οχι μονο.

Οπως και να'χει ομως τα καλα-ακριβα προσοφθαλμια παντα μας ανταμειβουν με τις εξαιρετικες εικονες που ειναι σε θεση να μας δωσουν.

“Learn from yesterday, live for today, hope for tomorrow. The important thing is to not stop questioning.”

― Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης