Jump to content

Deep Sky Πάρνωνας 22 Μαΐου 2009


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βλέποντας τις παρατηρήσεις των φίλων για το Σ/Κ που μας πέρασε ας γράψω κι εγώ τις εμπειρίες μου.

 

Η Παρασκευή ήταν μια πολύ ωραία νύχτα για παρατήρηση. Το seeing ήταν πολύ καλό, κρύο ιδιαίτερο δεν έκανε και δεν είχε και υγρασία. Τι άλλο να ζητήσει κανείς;

 

Έτσι και αφού μετά απο πολύ καιρό είχα την ευκαιρία για μια νύχτα σοβαρής παρατήρησης δεν την άφησα να πάει χαμένη.

 

Ξεκίνημα με έναν πολύ ενδιαφέρον στόχο, το galaxy cluster Abell 779 στον Λύγκα. Φάνηκε σχετικά δύσκολα κι απαίτησε μεγάλη μεγέθυνση για να έχω μια αξιοπρεπή εικόνα. Μπορούσα με ευθεία όραση να διακρίνω τους NGC 2832 & 2831 ακριβώς όπως φαίνονται στη φωτό του The night sky observer's guide και με περιφερειακή κι αρκετά πιο δύσκολα και τον NGC 2830. Οι 2831 & 2832 φαίνονταν σχεδόν σημειακοί αλλά σιγά σιγά ξεχώριζες το συννεφάκι τους με σαφή αύξηση της λαμπρότητας στο κέντρο. Ο 2830 πολύ πιο δύσκολος φάνηκε σαν μια πολύ μικρή γραμμούλα.

 

Συνέχεια με το NGC 2537 Bear paw galaxy πάλι στο Λύγκα. Αναγνωρίστηκε μεν σχετικά εύκολα με τον 8άρη Ethos αλλά δεν σήκωνε πολύ μεγέθυνση και γενικά σου έδινε την εντύπωση αμυδρότερου αντικειμένου. Το ιδιαίτερο σχήμα του (στρογγυλό με αχνό συνεφάκι) πιο πολύ πλανητικό μου θύμιζε παρά γαλαξία. Έκλεισα την βόλτα μου στον Λύγκα με την παρατήρηση του σφαιρωτού NGC 2419 πιο γνωστού ώς Intergalactic wanderer. Το είχα ξαναδεί και παραμένει πολύ αμυδρό αλλά και όμορφο.

 

Περνώντας στην Μεγάλη Άρκτο ξεκίνησα με το NGC 3079 γαλαξία m10.9v SB 13.4. Ωραίος στόχος, edge on γαλαξίας με αρκετά φωτεινό το κέντρο του. Επόμενος ο NGC 3184 m9.8v SB14. Φάνηκε ώς ένας πολύ αχνός face on γαλαξίας με τις σπείρες του να φαίνονται δύσκολα. Δεν σήκωνε τη μεγέθυνση του Ethos και η καλύτερη εικόνα ήταν με τον 14άρη Pentax XW. Πολύ αχνός στόχος.

 

Συνέχισα με ένα πολύ ωραίο δίδυμο γαλαξιών το οποίο μου συνέστησε ο dimpap. NGC 3718 & 3729. Πάρα πολύ ωραίο σαν θέαμα χωρούσαν κι οι δύο στο πεδίο του 8άρη Ethos. Ο 3718 φαινόταν σαν να είχε μια μαύρη γραμμή επάνω του. Πολύ όμορφο θέαμα μην το χάσετε. Συνέχεια με άλλο ένα δίδυμο NGC 3893 & 3896. Κλασικό θέαμα στρογγυλών γαλαξιών με το συνεφάκι τους. Κι εδώ καλύτερη εικόνα με τον ethos. Συνεχίζω με τον NGC 3917 γαλαξία m11.8v SB13. Αυτός ήταν σαν βελόνα, αρκετά εύκολα αναγνωρίσιμος, με πολύ φωτεινό τον πυρήνα του και αχνό το περίγραμμα. Κι εδώ καλύτερη εικόνα με τον Pentax 14.

 

Η περιήγηση στην Μεγάλη Άρκτο έκλεισε με τον γαλαξία NGC 4013 m11.2v SB12.8 Μακρόστενος και δύσκολος στην αναγνώριση στόχος. Με τον Ethos και με περιφεριακή όραση αδιόρατα φαινόταν η ζώνη σκόνης του. Πολύ δύσκολα όμως.

 

Η βραδιά κύλησε όμορφα και το καλύτερο για μένα ήταν η θέαση του Μ81 μέσα απο το 14" Dob της Orion Optics του καλού φίλου Filiatra. Ότι και να πώ είναι λίγο. Μπορούσα να διακρίνω δομή και λεπτομέρειες που δεν είχα δεί άλλη φορά. Παναγιώτη να είσαι πάντα καλά και να προσέχεις τον "μπέμπη"

 

Αυτά κι ελπίζω να μην σας κούρασα.

 

Τάκης

Το αδιανοητο σημερα ειναι η μονη λυση για το αυριο !

 

Επανάσταση δεν είναι μόνο η εξέγερση, είναι και η συνειδητοποίηση της αλήθειας...

 

http://www.spartastronomy.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τακη ωραια η περιγραφη σου, ωραια η παρεα σας, και η γνωριμια σου, καθως και των, Φιλιατρα, dimpap :D

Σας ευχαριστω και για την παραχωρηση κιαλια, δυοφθαλμιου.

Να ειστε καλα.

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπράβο Τάκη. Βλέπω ότι γίνεται χαμός από τις παρατηρήσεις παιδιά. Ωραία πράματα. Πολύ ωραίοι στόχοι και επιλεκτικοί. Καλή συνέχεια.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η βραδιά κύλησε όμορφα και το καλύτερο για μένα ήταν η θέαση του Μ81 μέσα απο το 14" Dob της Orion Optics του καλού φίλου Filiatra. Ότι και να πώ είναι λίγο. Μπορούσα να διακρίνω δομή και λεπτομέρειες που δεν είχα δεί άλλη φορά. Παναγιώτη να είσαι πάντα καλά και να προσέχεις τον "μπέμπη"

Οντως ήταν φοβερός.Κ εγώ δεν τον είχα ξαναδεί έτσι.Κ απορώ γιατί οπως έγραψα κ σε άλλο θέμα η διαύγεια δεν ήταν κ τόσο καλή.Στο Whirlpool πχ δεν έβλεπα την γέφυρα.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οντως ήταν φοβερός.Κ εγώ δεν τον είχα ξαναδεί έτσι.Κ απορώ γιατί οπως έγραψα κ σε άλλο θέμα η διαύγεια δεν ήταν κ τόσο καλή.Στο Whirlpool πχ δεν έβλεπα την γέφυρα.

 

Γιατί απορείς ρε Πάνο?

Αφού κοίταγες με τον ethos του Τάκη, ήταν δυνατόν να δεις την γέφυρα [-X [-X [-X

Δεν έβαζες τον vixen που όπως δείχνουν τελευταίες μελέτες αυξάνει και την διαύγεια, να βρείς την υγειά σου :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Ένα παιδί μετράει τ΄ άστρα. Μ. Λ

 

ΣΕΑΑ (Σύλλογος Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Αργολίδας)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπραβο Τακη!!!

Πολυ ψαγμενοι οι στοχοι σου!!

Βλεπω η παρεα σκιζει!! Μπραβο παιδια παντα να περνατε ομορφα!! =D> :cheesy:

 

 

 

Ελπιζω οι περιγραφες να συνεχιστουν!!!

...εχουμε να ριξουμε διαβασμα το καλοκαιρι.... :P

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οντως ήταν φοβερός.Κ εγώ δεν τον είχα ξαναδεί έτσι.Κ απορώ γιατί οπως έγραψα κ σε άλλο θέμα η διαύγεια δεν ήταν κ τόσο καλή.Στο Whirlpool πχ δεν έβλεπα την γέφυρα.

 

Γιατί απορείς ρε Πάνο?

Αφού κοίταγες με τον ethos του Τάκη, ήταν δυνατόν να δεις την γέφυρα [-X [-X [-X

Δεν έβαζες τον vixen που όπως δείχνουν τελευταίες μελέτες αυξάνει και την διαύγεια, να βρείς την υγειά σου :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

 

Στις τελευταίες αυτές μελέτες, αναφέρεται επίσης ότι οι LVW αυξάνουν εκτός της διαύγειας και τη...διάμετρο του τηλεσκοπίου :^o :^o

Με έναν LVW το 14" γίνεται 20" :cheesy:

 

Τυχεράκια...

Το αδιανοητο σημερα ειναι η μονη λυση για το αυριο !

 

Επανάσταση δεν είναι μόνο η εξέγερση, είναι και η συνειδητοποίηση της αλήθειας...

 

http://www.spartastronomy.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τάκη, πολλοί από τους στόχους σου υπήρξαν και δικοί μου πέρσυ. Όταν μπορέσεις, σου συνιστώ τον NGC3690 μεγέθους 11,4ν και SB13,3. Θέλω την γνώμη σου για αυτό που θα δεις !

 

Μπράβο για τις πολύ ενδιαφέρουσες επιλογές σου!! =D>

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπράβο Τάκη είδη έχουν καταγραφεί οι στόχοι για την Ανάβρα!!!!

Πάντα τέτοια :P :P :P

Gazing at the universe through the ΄Eyes΄ of an astrophotographer...!!!

http://www.astrothemis.gr

 

Greek Astrophotography Discord Chat!

https://discord.gg/2DUPacrNfM

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης