Jump to content

June Bootids (JBO) - 22 Ιουν εως 2 Ιουλ -Μέγιστο 25 Ιουνίου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

June Boötids (JBO)

Active: June 22-July 2

Maximum: June 27 08h30m UT (λo = 95°7

ZHR = variable - 0-100+

Radiant: α = 224° δ = +48°

Radiant drift: see Table 6

v∞ = 18 km/s; r = 2.2

TFC: α = 156° δ = +64° and α = 289° δ = +67° (β = 25°-60° N)

 

 

This source was reinstated on the Working List after its unexpected return of 1998, when ZHRs of 50-100+ were visible for more than half a day. Another outburst of similar length, but with ZHRs of ~ 20-50 was observed on 2004 June 23, a date before definite activity had previously been recorded from this shower. Consequently, the shower's start date was altered to try to ensure future activity so early is caught, and we encourage all observers to routinely monitor throughout the expected activity period, in case of fresh outbursts. Prior to 1998, only three more probable returns had been detected, in 1916, 1921 and 1927, though that in 1921 was very uncertainly recorded. With no significant reports between 1928 and 1997, it seemed likely these meteoroids no longer encountered Earth. The dynamics of the stream were poorly understood, although recent theoretical modelling has improved our comprehension. The shower's parent, Comet 7P/Pons-Winnecke, has an orbit that now lies around 0.24 astronomical units outside the Earth's at its closest approach. Its most recent perihelion passage was in 2008 September. Clearly, the 1998 and 2004 returns resulted from material shed by the comet in the past which now lies on slightly different orbits to the comet itself. Dust trails laid down at various perihelion returns during the 19th century seem to have been responsible for the last two main outbursts. There were no predictions in force for possible activity in 2009 at the time of writing, but conditions for checking are very favourable from the mid-northern latitudes where the radiant is best seen, with an early-setting waxing crescent Moon. The prolonged - in some places continuous - mid-northern twilight means the summer nights are short anyway. The radiant is usefully accessible virtually all night, and all observing techniques can be employed.

πηγη imo.net

http://www.imo.net/calendar/2009#aprjun

 

 

Δειτε και τον Ετησιο Πινακα Διαττοντων 2009 για περισσοτερες Βροχες!

jbo.thumb.png.ea8d127b9fc515546cb21b4a7221deda.png

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Οποιος εχει καλο καιρο και βγει για παρατηρηση ας εχει το νου του για κανεναν Βοωτίδη :wink:

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βασίλη σήμερα θα έχω όλη νύχτα την μηχανή piggyback! Αύριο το ίδιο (καιρού επιτρέποντος και τα γνωστά...).

 

Θα είχε ενδιαφέρον αν έκανες το ίδιο.

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βασίλη σήμερα θα έχω όλη νύχτα την μηχανή piggyback! Αύριο το ίδιο (καιρού επιτρέποντος και τα γνωστά...).

 

Θα είχε ενδιαφέρον αν έκανες το ίδιο.

Δημητρη μακαρι να μας κανει την χαρει ο καιρος...γιατι χθες βραδυ πηγα στο βουνο για παρατηρηση (μιας και το Meteo.gr & Weather.com ελεγαν οτι θα ειναι ξαστερια) αλλα τελικα το μονο που καταφερα ηταν να βλεπω Συννεφα!! :cry:

Ελπιζω σημερα ή αυριο να καταφερω να δω και να καταγραψω τιποτα [-o<

 

 

Εγω θα αφησω την μηχανη να κανει λυψεις στον Βοωτη* (για Startrails) και οτι πιασω... :D

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βασίλη ΟΧΙ startrails!!

 

Η λύση είναι piggyback με πολλές μικρές λήψεις (μισού ή ενός λεπτού), οι οποίες να αποσκοπούν μόνο στην λήψη κάποιου μετεώρου με μεσοδιάστημα λίγων δευτερολέπτων, ώστε να ελαχιστοποιηθούν οι πιθανότητες να "χάσεις" μετέωρο. Το φόντο μπορείς να το τραβήξεις ξεχωριστά και να το στακάρεις με τα καρέ που θα περιέχουν μετέωρα.

 

http://www.moonglow.net/ccd/pictures/meteors/index.html

 

Βέβαια, ποιος το περίμενε εγώ να πάω σε βουνό όλη νύχτα όχι για παρατήρηση, αλλά για φωτογράφηση. Είναι επειδή έχει φεγγάρι βρε!!

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωραια το'πιασα το... "καδρο" :mrgreen:

πολυ καλο το λινκ Thanks :D

 

Οποτε και εγω αυτο θα κανω, την Canon πανω στην EQ6* φωτογραφιζοντας με μικρους χρονους.

 

Να'σε καλα, Ευχαριστω :wink:

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χαίρετε!

 

Λόγω του προγράμματος της Πανελλήνιας Συνάντησης την Παρασκευή το βράδυ είχε το εργαστήρι μεταβλητών οπότε και δεν μπορέσαμε να κάνουμε παρατήρηση διαττόντων. Το δεύτερο βράδυ που έγινε και το αντίστοιχο εργαστήρι δυστυχώς ο ουρανός ήταν κλειστός οπότε και δεν μπορέσαμε να κάνουμε παρατήρηση (καθάρισε νομίζω μετά τις 3 αλλά ήταν πλέον αργά για τις Βοωτίδες). Ωστόσο είχα κάνει παρατήρηση την Πέμπτη το βράδυ προς Παρασκευή αλλά δεν υπήρχε κάποια δραστηριότητα. Εξάλλου (δείτε σχετικά: http://feraj.narod.ru/Radiants/Predictions/Junebootids2009eng.html ) δεν αναμενόταν κάποια δραστηριότητα, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι κανείς δεν πρέπει να κάνει παρατήρηση ώστε να το επιβεβαιώσει.

 

Γρηγόρης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δυστυχως την Παρασκευη που πηγα στην παραλια για παρατηρηση Διαττοντων...η "τυχη μου" δεν με ηθελε καθολου :| ολα πηγαν αναποδα :evil:

Απο που να αρχισω....

Παρασκευη 19 Ιουλιου φευγω απο την δουλεια περιπου 21.30 το βραδυ και θυμαμε οτι δεν ειχα βενζινη στον αυτοκινητο, ηταν Συνοδο του ΟΑΣΑ στην Κερκυρα και ολοι οι δρομοι ηταν κλειστοι σχεδον ολη μερα :evil:

Δεν πηραζει λεω, θα παω στην πιο κοντινη παραλια με την λιγοτερη φωτορυπανση...με μια γρηγορη σκεψη η πιο κοντινη μη φωτορυπασμενη παραλια ηταν της Μυρτιώτισσας (12km Δυτικα της Κέρκυρας).

Φορτωνω λοιπον ολον τον εξοπλισμο στο αμαξι για να παω να κανω φωτογραφιση την περιοχη του Βοωτη μηπως και πιασω κανεναν Βοωτιδη.

Φτανοντας λοιπον στην παραλια...μετα λυπης βλεπω οτι την ειχε "φαει" η θαλασσα και τα κυματα.

Οπως ημουν λοιπον φορτομενος (με σακους τριποδα κτλ) εψαχνα να βρω τροπο να κατεβω στην παραλια μιας και εκει που κατεβενει ο δρομος δεν ειχε παραλια...

Οποτε φορτομενος αρχιζω να ανεβαινω στα βραχια και να πηγαινω προς την παραλια μεσα στο σκοταδι περιπου 12 το βραδυ με δυο σακους στα χερια μου, μετα απο αρκετα μετρα πανω στα βραχακια βρηκα την παραλια...στον γυρισμο λοιπον ανακαλυψα οτι υπήρχαν κατι σκαλοπατια της "κακιας ωρας" (περιπου 35-40) και επρεπε μεσα στο σκοταδι να τα ανεβω να παω να παρω το τριποδο και τον σακο της φωτογραφικης την κοπελα μου (η οποια φοβοταν και δεν ηθελε να ερθει) και να ξανακατεβω....(περιπου 80 μετρα ολη η αποσταση)...το θεμα ειναι οτι επρεπε να ξαναπαω στο αμαξι για να παρω και την EQ6 τα κυαλια κ.α

Τελος παντων...φτανουμε στην παραλια...στιενω τον εξοπλισμο κανω και μια πολικη ευθυγραμιση της πλακας βαζω και την Canon πανω για να αρχισω την φωτογραφιση, ολα καλε μεχρι εδω...

Ελα ομως που το νεο Remote Control (με Timer) δεν ηθελε να συνεργαστει...μια δουλευε, την αλλη οχι...μου εσπασε τα νευρα, εκει λοιπον που παλευα με το Remote επεσαν ενας-δυο Βοωτίδες αλλα δυστυχως εγω τους εχασα...ουτε η μηχανη τους εποιασε αφου το remote εκενα τα δικα του, τελος παντων το βαζω να τραβαει...αλλα δεν εβγαζε με τον ρυθμο που του ειχα ορισει, εγω ηθελα συνεχομενες 1λεπτες λυψεις με 1sec διαφορα η μια απο την αλλη, αλλα το remote μου "ετρωγε" μια λυψη οποτε περιμενα 2 λεπτα για την λυψη :(

Εντομεταξυ ειχαν κανει και την εμφανιση τους αρκετα συννεφα και στον ουρανο φαινοντουσαν αστραπες...αυτο ηταν λεω, σημερα θα γινουν ολα μουσκεμα, αφου το αμαξι ηταν αρκετα μακρεια για να παρα ολα τα πραγματα μαζι, οποτε αρχιζω γρηγορα γρηγορα να περνω διαφορα αχρειστα πραγματα πισω στο αυτοκινητο....αντε παλι απο την αρχη...ή μαλλον απο την αναποδη,

Φορτομενος σαν "το γαϊγουρι" περναω πανω-διπλα απο τα βραχακια ψαχνοντας για την σκαλιτσα της "κακιας ωρας" μεσα απο τα φυτα τους θαμνους κτλ...και παλι πισω στην παραλια...και ξανα επιστροφη στο αμαξι για τα υπολοιπα πραγματα...και παλι πισω στην παραλια μεσα απο το μονοπάτι.

Στην παραλια η EQ6 με την Canon να βγαζει φωτογραφιες....αλλα φωτογραφιζοντας τον συννεφιασμενο ουρανο....

Και πανω που ημουν και χωμενος μεσα στα f/ και τους χρονους ακου την κοπελα μου ....ΑΑΑΑΑΑΟΟΟΟΟΟ ΟΥΥΥΥ νομιζα οτι κατι επαθε....

και γυριζει και μου λει το ειδες;;; Τι λεεω πιο; Ενα μεγαλο Mετεωρο χρυσοπρασινου χρωματος!! Μεγαλο σαν πυροτεχνημα!!!

Αμαν!! το εχασα!!! ](*,) ](*,)

 

Μετα απο λιγο ο ουρανος εκλεισε...τελειος!! :(

Οποτε αρχισε επρεπε να φορτωσω και τα τελευταια πραγματα στο αυτοκινητο...ευτυχως ειχε μεινει μονο η EQ6 η Canon, To PowerTank και το τριποδο της EQ6...δηλαδη αλλα δυο δρομολογια με αρκετο βαρος....

 

Νομιζω οτι ειναι η τελευταια φορα που πηγαινω στην συγκεκριμενη παραλια με εξοπλισμο.... :-({|=

 

Αυτα τα λιγα απο εμενα....

Ελπιζω να μην σας κουρασα, πιστευω οτι στις επομενες εξορμησεις για το κυνηγι Διατοντων να εχω καλυτερα ποτελεσματα!!!

 

mirtiotissa_now.thumb.jpg.17d09a4eb9eed17aaa0a25ce12acfdfc.jpg

Μυρτιώτισσα οπως ειναι τωρα.

(σημειωμενη με μαυρο)

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γειά σου Βασίλη!

 

Όχι δεν νομίζω ότι μας κούρασες. Περίμενα βέβαια ότι το αποτέλεσμα θα ήταν πιο θετικό αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν μπορούμε να κάνουμε και πάρα πολλά με τον καιρό. Ούτως ή άλλως πάντα υπάρχει και η πιθανότητα να μην παρατηρήσουμε. Πάντως μπράβο για το κουράγιο σου να ξεκινήσεις όλες αυτές τις διαδικασίες ακόμα και με μικρή πιθανότητα και σε δύσκολο έδαφος!

 

Ήθελα να σε ρωτήσω: κάνεις μόνο φωτογράφιση στου διάττοντες ή και οπτική παρατήρηση; Επιπλέον γιατί χρησιμοποιείς την EQ6 βάση αφού οι εκθέσεις σου είναι αρκετά μικρές για να μην έχεις star trails; Νομίζω ότι και ένα απλό τρίποδο θα κάνεις δουλειά, εκτός βέβαια αν φωτογραφίζεις και άλλα πράγματα οπότε θες οδήγηση.

 

Γρηγόρης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βασίλη μη μασάς. Ο καιρός αυτές τις μέρες ήταν λίγο άστατος αλλά ευτυχώς για λίγο. Πάντως αν πηγαίνεις μόνο για διάττοντες ίσως να μπορούσες με λιγότερο εξοπλισμό όπως λέει και ο Γρηγόρης.

 

Καλή συνέχεια.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ δοκίμασα να φωτογραφίσω Βοωτίδες Παρασκευή βράδυ. Κάμερα 450D σε piggyback στην ισημερινή Vixen GP. Συνεχείς λήψεις 30 δευτερολέπτων με μεσοδιάστημα 5 δευτερολέπτων. Διάφραγμα f/4, ISO 1600. Φακός EF 17-40 στα 17mm. Σημάδευε Ηρακλή για τουλάχιστον 4 ώρες. Αποτέλεσμα 0!

 

Ένα εντυπωσιακό μετέωρο είδα στον Σκορπιό, ίσως να ήταν Βοωτίδης. Αλλό ένα πολύ καλό και αργό μετέωρο εμφανίστηκε στον Κύκνο. Κατά τα άλλα, τίποτα.

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σου Γρηγορη,

 

 

Δημητρη (Μανουσο) και Γρηγορη πρωτη φορα πηρα την EQ6 για φωτογραφιση διατοντων (περισσοτερο δοκιμαστικα) αφου το αποτελεσμα θα ηταν ομορφο, οπως φαινεται και στο λινκ του Δημητρη (Αλεποχωρι)

...αλλο που δεν το πετυχα, τουλαχιστον εκανα μια πρωτη δοκιμη.

 

Ναι το ξερω που οι χρονοι ειναι μικροι, αλλα ειναι μια χαρα για να πιασεις διατοντες, και μετα ολες μαζι τις φωτογραφιες τις βαζεις στο...DeepSky Stacker και παιρνεις ενα πολυ καλο αποτελεσμα...αλλα :roll:

Ενω αν θα ειχα βαλει την φωτογραφικη πανω σε ενα απλο τριποδο δεν θα μπορουσα να κανω Stacking παρα μονο Startrails.

 

...αν η παραλια δεν ηταν οπως ηταν δεν θα ειχα ταλαιπωρηθεί αλλα τι να κανεις ετσι ειναι ζωη... :wink: ...αλλα Αντεχουμε!!!

 

 

 

 

Δημητρη (Αλεποχωρι) λες να ειδες τον ιδιο Διαττοντα με την Κοπελα μου;;; Γιατι και αυτη καπου εκει τον ειδε...

(δεν νομιζω αλλα λεμε...)

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης