Jump to content

"Picture of the Week" για το Eagle Nebula!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σήμερα έγινε κάτι που πραγματικά δεν το περίμενα και με άφησε άφωνο. Το διακεκριμένο forum "Stargazers Lounge" ανέδειξε το Νεφέλωμα του Αετού σε "Picture of the Week"!

 

Σας παραθέτω το link με την ανακοίνωση του υπεύθυνου του site:

 

http://stargazerslounge.com/picture-week-competitions/

δείτε την δεύτερη επιλογή “Picture of the Week 28th June 2009”.

 

Το topic με τον Μ16 το άνοιξα στην παρακάτω σελίδα τους:

 

http://stargazerslounge.com/imaging-deep-sky/82477-eagle-nebula-m16-hubble-colors.html

 

Θα ήθελα πρώτα απ’ όλα να ευχαριστήσω όλους σας για το όμορφά σας λόγια σχετικά με την συγκεκριμένη εικόνα και την τεράστια υποστήριξη γενικά με όλες μου τις προσπάθειες καταγραφής των μυστηρίων του Σύμπαντος. Πραγματικά αυτό μου δίνει δύναμη και περισσότερο πάθος για να συνεχίσουμε την φωτογράφηση και αποτύπωση των όμορφων ουράνιων σωμάτων.

 

Είναι τιμή μου που αποτελώ μέρος του καλύτερου ελληνικού αστρονομικού forum “AstroVox” και σας υπόσχομαι ότι θα συνεχίσω για πολλά περισσότερα. Σας ευχαριστώ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απλά τέλεια η φωτογραφία Αντώνη! =D> =D> Χαίρομαι που η δουλειά σου ανταμείβεται!Πολλά συγχαρητήρια και πολλά μπράβο! :D =D>

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπραβο Αντωνη!!!

 

Σου ευχομαι οτι καλυτερο =D> =D>

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εξαιρετική δουλειά κ. Αντώνη. Συγχαρητήρια και από μένα και εύχομαι πάντα επιτυχίες. =D> =D> =D>

 

Φιλικά

Κώστας Σιδηρόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αντώνη η φωτό σου είναι εξαιρετική, μεράκι, γνώση, χρόνος, εκτέλεση, επεξεργασία, όλα σε υπερθετικό βαθμό. Το κερασάκι στην τούρτα, η αναγνώριση της ποιότητας της δουλειάς σου από ένα ξένο φόρουμ....

 

Συγχαρητήρια.

Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.

 

Arthur C. Clarke

 

 

http://vip-digital-imaging.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολλα συγχαρητηρια κυριε Αντωνη..!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Τη φωτογραφια την ειδα την κυριακη το απογευματακι, αμεσως την εκανα backround στον υπολογιστη μου!!!!!! χωρις να το σκεφτω.. το χερι μου πηγε αυτοματα..!!! Ειναι Τ Ε Λ Ε Ι Α !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ ωραία φωτό Αντώνη.

 

Μπράβο =D>

Το αδιανοητο σημερα ειναι η μονη λυση για το αυριο !

 

Επανάσταση δεν είναι μόνο η εξέγερση, είναι και η συνειδητοποίηση της αλήθειας...

 

http://www.spartastronomy.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άλλος ένας άξιος αστροφωτογράφος στο forum μας! Φαίνεται οι Αντώνηδες (μετά τον φίλο μας aristarchus) το έχουν στο αίμα τους το μεράκι του αστροφωτογράφου!!!! Συγχαρητήρια!
Και εγένετω φως....
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να πω κι εγώ με τη σειρά μου τα συγχαρητήριά μου. Φαίνεται πραγματικά πόσο χρόνο έχεις αφιερώσει και κόπο για τέτοιες επιτυχίες. Πάντα τέτοια. =D> =D> =D>
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συγχαρητήρια Αντώνη, το να πιάσεις picture of the week ή of the month αντίστοιχα σε άλλα forums, δεν είναι εύκολο αν αναλογιστεί κανείς με τί εξοπλισμό τραβάνε αρκετοί και από τί ουρανούς. Μπράβο για την πολύ ωραία φωτογραφία.
starrynights.blog
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ειδες, Αντωνη? Πριν εναμιση χρονο περιπου, σου ειχα πει οτι δε θα αργησει καθολου η στιγμη που η αστρονομικη σου εργασια θα ανταμειφθει. Να το λοιπον..... Ηρθε. Οταν εχεις τον καταλληλο εξοπλισμο, σε συνδυασμο με την αφοσιωση, ερχεται μονο του. Δεν εχω να προσθεσω κατι παραπανω. Απλα, απολαμβανω την εικονα σου.
Στο σύμπαν τίποτα δεν υπάρχει τυχαία, και τίποτα από ό,τι υπάρχει δεν είναι τυχαία μοναδικό
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έτσι ! =D> =D>

Όπως έγραψα και στο site σ http://www.greekastronomy.gr/ontelescope/index.htm

η φωτο πραγματικά αξίζει και εύχομαι καλή συνέχεια !

Χορτασε μας με τέτοιες φωτογραφίες :wink:

Είμαστε ταξιδιώτες που πάνω στη Γη διασχίζουν το διάστημα, σαν επιβάτες πάνω σε πλοίο, και πολλοί

από εμάς δε νογάμε κανένα μέρος του σκάφους πέρα από την καμπίνα όπου καταλύουμε.

S.P. Langley

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης