Jump to content

GSO 16'' Truss tube - Ανακοίνωση τιμής


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πριν λίγο μπήκα στο site της Telescope-Service και είδα ότι έχει ανακοινώσει τιμή: Μόλις 1998Ευρώ. Βάλε μεταφορικά κανένα 100αρι έχουμε 2100Ευρώ. Και μιλάμε για τηλεσκόπιο ίδιο με το αντίστοιχο Lightbridge. Πολύ δελεαστική η τιμή δε συμφωνείτε;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επίσης το GSO 300C (12'') το κατέβασαν στα 500 Ευρώ. Πριν 6 μήνες το είχα πάρει 700. Παιδιά έχω πάθει πλάκα από την τόσο μεγάλη πτώση των τιμών.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απ'ότι διάβαζα σε ένα review για το 12'' LightBridge, το κατασκευάζει η GSO για την Meade.Το ίδιο φαντάζομαι ότι παίζει και με τα υπόλοιπα της σειράς.

 

-Μήπως ξέρει κανείς πως εξηγείται η διαφορά της τιμής στα LightBridge (GSO-Meade)?

-Μήπως ξέρει κανείς τις διαφορές τους?

 

Πολύ ενδιαφέροντα τηλεσκόπια πάντως.Για όποιον θέλει να έχει Dobson, νομίζω ότι ένα 16'' τον κρατάει απασχολημένο για μια ζωή.

Και σε τιμή 2000 ευρώ είναι πρόκληση.

Και κατά τη γνώμη μου,σε θέμα αισθητικής είναι πανέμορφα τηλεσκόπια.

Άγγελος Μακρής

 

www.aggelosmakris.com

www.facebook.com/aggelosmakrisnightscapes

www.instagram.com/aggelos_makris

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΩΩΩΩΩωωωωωωωωω, καλά νέα, μου φαίνεται πως το 16άρι θα έρθει πριν την ώρα του. :mrgreen: Πότε το ξετρύπωσες;

 

Αυτή τη σελίδα δεν λες; http://www.telescope-service.com/GSO/dobsonians/GSO-Dobsonians.html#GSD400

 

628€ έχει το 12άρι και όχι 500€. [-X

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σίγουρα τα τηλεσκόπια αυτά είναι κτήνη...αυτό είναι κάτι που με απασχολεί αυτή τη στιγμή.Και επιπλέον ότι χρειάζονται συνέχεια ευθυγράμμιση, που δεν ξέρω ακόμη να κάνω και με "τρομάζει" προς το παρόν.

Απ'ότι διάβαζα για τα Meade χρειάζονται κάποιες επεμβάσεις αλλά όχι τίποτα σπουδαίο, και μετά δουλεύουν ρολόι.

Πάντως έχω και εγώ στο μυαλό μου ένα τέτοιο για το μέλλον.

Άγγελος Μακρής

 

www.aggelosmakris.com

www.facebook.com/aggelosmakrisnightscapes

www.instagram.com/aggelos_makris

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το τηλεσκόπιο αυτό:

 

http://www.cloudynights.com/item.php?item_id=1817

 

Δείχνει να είναι το GSO 16" σε άλλη εκδοχή του σε μαύρο χρώμα. Το πρώτο review δείχνει θετικό :cheesy:

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επίσης το GSO 300C (12'') το κατέβασαν στα 500 Ευρώ.

:shock: :shock: :shock:

Απίστευτο :x

Είμαστε ταξιδιώτες που πάνω στη Γη διασχίζουν το διάστημα, σαν επιβάτες πάνω σε πλοίο, και πολλοί

από εμάς δε νογάμε κανένα μέρος του σκάφους πέρα από την καμπίνα όπου καταλύουμε.

S.P. Langley

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όντως δείχνει θετικό το review και μάλιστα λέει πως είναι καλύτερο από το αντίστοιχο lightbridge. Μου αρέσουν αυτές οι εξελίξεις... :twisted:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά, θα έλεγα να περιμένετε λίγο να διαβάσετε review και μετά από παρατεταμένη χρήση.. Με τόσο χαμηλή τιμή, είμαι πολύ επιφυλακτικός.

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Διάβασα κι εγώ το review. Φαίνεται αρκετά προσεγμένο τηλεσκόπιο. Μου έκανε εντύπωση ο μηχανισμός του altitude που μπορείς να ζυγίσεις το τηλεσκόπιο. Επίσης έχουν προσθέσει στο αζιμούθιο εκτός του ρουλεμάν και teflon για ποιο συγκρατημένη κίνηση. Το μόνο κακό του είναι ίσως η τεράστια βάση του αλλά και τα 63 κιλά που ζυγίζει. Επίσης τα στηρίγματα που συνδέουν τα δύο κομμάτια σωλήνα δεν έχουν τριγωνική διάταξη, πράγμα που με φοβίζει λίγο όσο αφορά τη σταθερότητα μεταξύ των κομματιών.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πρόσεξα ότι και το συγκεκριμένο GSO 16" που έχει η telescope service είναι μαύρο κι αυτό. Το αναφέρει από κάτω. Άρα πρέπει να είναι το ίδιο με το review.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στην τιμή πάντως είναι φτηνότερο το MEADE.

 

Στην Ευρώπη οι τιμές είναι €1875 για το MEADE και €1999 το GSO.

 

Στις δε Ηνωμένες Πολιτείες το GSO είναι ακριβώτερο 550 δολλάρια.

Οι τιμές είναι €1233 ($1850) το MEADE και €1600 ($2395) το GSO.

 

EUROPE

http://www.pulsar-optical.co.uk/prod/meade/telescopes/lightbridgedobsonian16no4.html

http://www.telescope-service.com/GSO/dobsonians/GSO-Dobsonians.html#GSD400

 

 

USA

http://www.meade.com/lightbridge/index.html

http://www.greatredspot.com/Astro-Tech%2016%20inch%20Truss-Dobsonian%20Telescope.htm

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η optcorp μου είπε ότι το παλεύουν σκληρά, και σύντομα θα είναι σε θέση να στέλνουν και Meade εκτός Αμερικής.Για τις υπόλοιπες εταιρίες δεν μου ανέφεραν τίποτα.

Άγγελος Μακρής

 

www.aggelosmakris.com

www.facebook.com/aggelosmakrisnightscapes

www.instagram.com/aggelos_makris

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάντως είτε Meade είτε GSO πρόκειται για το ίδιο πράγμα. Προσωπικά και να έφερναν meade θα προτιμούσα GSO.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιατί αρκετοί "βρίζουν" την Meade?

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει?

Άγγελος Μακρής

 

www.aggelosmakris.com

www.facebook.com/aggelosmakrisnightscapes

www.instagram.com/aggelos_makris

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

To 12'' LightBridge μου φαίνεται καλή περίπτωση πάντως.

Χρειάζεται βέβαια κάποιες διορθώσεις αλλά είναι 12'' σε προσιτή τιμή και με ευκολία μεταφοράς.

Συγγνώμη για το offtopic, κάποια στιγμή θα ανοίξω ξεχωριστό thread για το συγκεκριμένο.

Άγγελος Μακρής

 

www.aggelosmakris.com

www.facebook.com/aggelosmakrisnightscapes

www.instagram.com/aggelos_makris

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

Μόλις είδα ότι ανανέωσαν τη σελίδα καθώς και... την τιμή του 16ιντσου. Δυστυχώς είναι στα 2300€ ](*,) ](*,) [-( [-(

 

 

http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p43_GSO-Dobsonian-400-1800--Truss-Tube-Design.html

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

:-k ρε παιδια....πως θα τα κουβαλατε ???

Πως θα τα ευθυγραμμιζετε???=D> =D> =D>

Θυμαμαι ακομα τη διαφημηση της Meade που ισχυριζοταν οτι το 12'' LX 200 μπορει να μεταφερθει σε πεδιο ευκολα.

Επισης πηγα να δω απο κοντα ενα 12'' πτυσομενο Νευτωνιο για ενα φιλο που ηθελε "ιντσες και φορητοτητα" και μολις ειδα τον ογκο της βασης του,του ειπα να ξεχασει τη φορητοτητα, και να σκεφτει τη "μετακομιση".

Ειναι ολα σχετικα φυσικα, αλλα δεν πρεπει να αποφασιζουμε βιαστικα.

Αλλο πραγμα το φορητο, και αλλο πραγμα η δυνατοτητα μεταφορας.

:-k

Τωρα...αν ακολουθησει καποιος τα Αμερικανικα προτυπα των αστροσυγκεντρωσεων, και η ταλαιπωρια της μεταφορας

ειναι μερος της ευχαριστησης,τοτε συμφωνω και επαυξανω οτι αξιζει τον κοπο.

(μια που πας στο βουνο, τουλαχιστον να πας με ιντσες!!!)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η δυσκολία μεταφοράς είναι στο σωλήνα και όχι στη βάση. Όταν όμως ο σωλήνας είναι truss τότε το πρόβλημα είναι λιγότερα αισθητό. Εγώ στο δικό μου το πρόβλημα το αντιμετωπίζω με το μονοκόμματο σωλήνα και όχι με τη βάση. Το θέμα με τη βάση είναι στο να χωράει στο πορτ-μπαγκάζ του αυτοκινήτου μας.

 

Με λύπη μου όμως βλέπω ότι αντί να πέσουν οι τιμές, ανέβηκαν προφανώς για να τις ρίξουν αργότερα στα επίπεδα που ήταν μέχρι πριν μερικές μέρες. :(

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όντως δείχνει θετικό το review και μάλιστα λέει πως είναι καλύτερο από το αντίστοιχο lightbridge. Μου αρέσουν αυτές οι εξελίξεις... :twisted:

 

Ελεος ρε planetman... τοσο προκατηλειμενος εισαι απεναντι στο meade? αφρους βγαζεις και στα προσωπικα μηνυματα!

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ειναι τα ιδια οπτικα με αλλο σασι!

 

Δε συμφωνω οτι οι ιντσες κανουν τη διαφορα. Αν δεις μεσα απο ενα τελειο 10αρι κατοπτρο ειναι σαν να βλεπεις μεσα απο ενα 14αρι orion optics! Το εχω διαπιστωσει στη πραξη.

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης