Jump to content

Και άλλος αρχάριος εδώ!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μάλλον θα έχετε βαρεθεί να ασχολείστε με τους αρχάριους, αλλά τί να κάνουμε...υπάρχουμε :-)

 

Τρώγομαι εδώ και χρόνια να ασχοληθώ ερασιτεχνικά με την αστροπαρατήρηση και θα ήθελα τις εξής πληροφορίες:

 

1) Αν ξεκινήσω με κυάλια (π.χ. κάτι Nikon 16 X 50 ACTION VII CF που έχει στο e-shop) καταφέρνω κάτι ή είναι σχεδόν το ίδιο με το να βλέπεις με τα μάτια; Επίσης, είναι πολύ κουραστικό (μιλάμε πάντα για κυάλια χωρίς τρίποδα);

 

2) Λόγω οικογενειακών και επαγγελματικών υποχρεώσεων σπάνια βγαίνω εκτός Αθήνας. Από την ταράτσα της πολυκατοικίας μπορώ να κάνω κάτι ή τζάμπα το σκέφτομαι;

 

3) Παρήγγειλα το Pocket Sky Atlas. Βοηθάει να μάθεις τα βασικά του ουρανού ή χρειάζεται και άλλα βιβλία;

 

Όπως καταλαβαίνετε είμαι τελείως άσχετος οπότε η όποια βοήθεια θα γίνει θερμά αποδεκτή :-)

 

Ευχαριστώ,

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λόγω οικογενειακών και επαγγελματικών υποχρεώσεων σπάνια βγαίνω εκτός Αθήνας. Από την ταράτσα της πολυκατοικίας μπορώ να κάνω κάτι ή τζάμπα το σκέφτομαι;

Εφοσον το δηλωνεις οτι θα βλεπεις απο την ταρατσα σου και μονο, το θεμα εδω ειναι αν μπορεις να ασχοληθεις με την αστροπαρατηρηση απο το κεντρο της Αθηνας.

Επειδη παρατηρω μονο απο σκοτεινο ουρανο και δεν γνωριζω... ας σπευσουν οι φιλοι Αθηναιοι να δηλωσουν αν πραγματικα μπορεις να αστροπαρατηρησεις μεσα απο την Αθηνα... :lol: [/code]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μάλλον θα έχετε βαρεθεί να ασχολείστε με τους αρχάριους, αλλά τί να κάνουμε...υπάρχουμε :-)

 

Τρώγομαι εδώ και χρόνια να ασχοληθώ ερασιτεχνικά με την αστροπαρατήρηση και θα ήθελα τις εξής πληροφορίες:

 

1) Αν ξεκινήσω με κυάλια (π.χ. κάτι Nikon 16 X 50 ACTION VII CF που έχει στο e-shop) καταφέρνω κάτι ή είναι σχεδόν το ίδιο με το να βλέπεις με τα μάτια; Επίσης, είναι πολύ κουραστικό (μιλάμε πάντα για κυάλια χωρίς τρίποδα);

 

2) Λόγω οικογενειακών και επαγγελματικών υποχρεώσεων σπάνια βγαίνω εκτός Αθήνας. Από την ταράτσα της πολυκατοικίας μπορώ να κάνω κάτι ή τζάμπα το σκέφτομαι;

 

3) Παρήγγειλα το Pocket Sky Atlas. Βοηθάει να μάθεις τα βασικά του ουρανού ή χρειάζεται και άλλα βιβλία;

 

Όπως καταλαβαίνετε είμαι τελείως άσχετος οπότε η όποια βοήθεια θα γίνει θερμά αποδεκτή :-)

 

Ευχαριστώ,

 

Προς θεού δεν είναι κούραση!!! :cheesy:

 

Όσο για τις ερωτήσεις σου:

 

1)Και εγώ έχω κυάλια BRESSER τα οποία τα είχα πάρει από το LIDL και βέβαια έχω μείνει ευχαριστημένη μαζί τους.Αν θές μπορείς να πάρεις κυαλια γιατί σου προσφέρουν να δεις πολλά περισσότερα από το γυμνό μάτι...

 

Για κυάλια μπορείς να βρεις σε αρκετά μέρη ή κανενα μια απλή αναζήτηση στο Ιντέρνετ.

2)Από την ταράτσα μπορείς να δείς πολλά πράγματα.Και εγώ που μένω Κοζάνη και έχει αρκετή φωτορύπανση και μένω και στο κέντρο βλέπω στην ταράτσα πάρα πολλά!!Πλανήτες,Σελήνη και αν σταθώ και πάρα πολύ τυχερή(καμιά διακοπή ρεύματος ας πούμε)βλέπω και νεφελώματα...

3)όσο για βιβλία προτείνω το Nightwatch :

 

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1598

 

αλλά και επιπεδόσφαιρα και χαρτές:

 

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=list&cat_id=24

 

Ελπίζω να βοήθησα!!! :cheesy: :cheesy:

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

μιας και εχω κανει αρκετες παρατηρησεις απο αθηνα αντικειμενα το οποια μπορεις να δεις ειναι η σεληνη (duh), οι πλανητες και καθως τα πιο εντονα αντικειμενα βαθυ ουρανου οπως π.χ. το νεφελωμα στον οριωνα τον χειμωνα. για κυλια που λες ομως μονο σεληνη και πλανητες. δες αυτα τα αρθρα για αρχη.

 

http://www.skyandtelescope.com/howto/basics

 

http://www.skyandtelescope.com/howto/basics/How_to_Start_Right_in_Astronomy.html

 

http://www.skyandtelescope.com/howto/basics/3303991.html

 

απο βιβλια το Pocket atlas ειναι καλος χαρτη για αρχαριο ενα αλλο βασικο βιβλιο ομως που ολοι προτεινουν εδω ειναι το nigthwatch που το εχσει το πλανηταριο θεσσαλονικης

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πιστεύω οτι μεγένθυση 16Χ θα είναι πολύ μεγάλη για χρήση χωρίς τρίποδο.

 

Εννοείς ότι τα κυάλια θα είναι μεγάλα και βαριά;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όχι για το βάρος τους, αλλα για το κατα πόσο θα μπορείς να τα κρατάς σταθερά το ανέφερα. Όσο πιο μεγάλη είναι η μεγένθυση τόσο μεγενθύνεται και οποιαδήποτε αστάθεια.

Τα μόνα κυάλια που έχω χρησιμοποιήσει για ουράνια παρατήρηση είναι 7χ50 και ακόμα με αυτά έχω προβληματάκια αστάθειας, ίσως βέβαια να φταίνε και τα χέρια μου :)

I''ve got amazing powers of observation
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

1) Nightwatch. Εγγύηση! Είναι το μόνο πράγμα στο οποίο πρέπει να συμφωνούμε τόοοοσοι πολλοί!

:D

2) Αν είναι να παρατηρείς από Αθήνα, (και το λέω επειδή συμπάσχω) καλύτερα μην πάρεις τίποτα και δίνε τα λεφτά του τηλεσκοπίου για ...βενζίνη για να πηγαίνεις σε σκοτεινούς ουρανούς. Καλύτερα θα 'ναι και χωρίς τηλεσκόπιο! :lol: Είχα κι εγώ το τηλεσκόπιο Αθήνα. Πλέον έχει εγκατασταθεί Κορινθία. Όπως σου είπαν και άλλοι, αυτά που μπορείς να δεις είναι σελήνη, πλανήτες, και στα τρελά κέφια 1-2 από τα πολύ φωτεινά αμυδρά αντικείμενα (γαλαξίας ανδρομέδας κλπ).

 

3) Έχω Zenith κυάλια 10x και πραγματικά δε βολεύομαι. Ξαπλώνω κάτω, κάνω ...δείχνω, αλλά δεν. Φαντάζομαι το 16x θα είναι πολύ δύσκολο - και εν τέλει αποκαρδιωτικό - χωρίς στήριξη.

 

Κάνε προσεκτικά τα βήματά σου, διάβασε και άλλα παρόμοια άρθρα εδώ στο astrovox και θα βρεις το δρόμο. Καλή αρχή!

 

:wink:

Γιατί, αλήθεια, Ελευθερία, γεννημένη από σεισμούς, είναι έξω από τα κράτη κι έξω από τους θεσμούς. Έχει από τον ήλιο κάτι κι από τους αστερισμούς...

 

Μ.Χ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χωρίς τρίποδο, τα 16Χ είναι πάρα πολλά.

 

Αν έχεις ένα αξιοπρεπές τρίποδο φωτογραφικής ή βιντεοκάμερας, χρησιμοποίησέ το, ακόμα και σε μικρότερες μεγεθύνσεις. Η διαφορά στην σταθερότητα, άρα και στην λεπτομέρεια που θα διακρίνεις, είναι τεράστια. Παίζει ΜΕΓΑΛΟ ρόλο η ποιότητα και εδώ όμως.

 

Από Αθήνα είναι λίγοι οι στόχοι. Φεγγάρι, πλανήτες, ελαχιστότατα νεφελώματα, ελαχιστότατα σμήνη.

 

Ακόμα και μέσα στην Αθήνα το seeing μπορεί να διαφέρει από περιοχή σε περιοχή κι από ταράτσα σε ταράτσα. Προσπάθησε να μην υπάρχουν φώτα ποιο πάνω από σένα, πχ σβήσε το φως της ταράτσας

 

Το καλό του "ανεβαίνω στην ταράτσα με τα κιάλια μου" είναι ότι θα το κάνεις όποτε θέλεις όσο συχνά θέλεις για όσο θέλεις.

 

Το καλό του "οδηγώ 30 λεπτά και πάω σε ένα σκοτεινό πάρκο-οικόπεδο-λοφάκο" είναι η πολύ καλύτερη εικόνα.

 

Το καλό του "οδηγώ 1-2 ώρες και βγαίνω έξω από την Αθήνα"... σε προκαλώ να το ζήσης μόνος σου. Ειδικά αν παιδευτείς πρώτα μέσα από την Αθήνα και μετά παρατηρήσεις έξω.... ΘΑ ΠΑΘΕΙΣ ΤΗΝ ΠΛΑΚΑ ΣΟΥ!

... και μετά σου λένε ότι όλα αυτά γίνανε μόνα τους!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μωρέ τον έχω δει τον "καλό" τον ουρανό και συμφωνώ.

Το χωρίο μου είναι μικρό (φωτορύπανση; τί είναι αυτό; :mrgreen: ) και σε υψόμετρο, οπότε έχω δει αυτές τις νύχτες με τα άπειρα άστρα.

Το θέμα είναι ότι ούτε συχνά πηγαίνω εκεί, αλλά ούτε μπορώ να φεύγω εύκολα από την Αθήνα λόγω επαγγελματικών, αλλά κυρίως οικογενειακών υποχρεώσεων (δεν μπορώ να αφήνω την σύζυγο μόνη με 3 μωρά, ούτε να τα τραβάω δώθε-κείθε νυχτιάτικα στα βουνά :shock: ).

 

Από την άλλη, να επενδύσεις γερά σε τηλεσκόπιο για τις δυο-τρεις, άντε πέντε το πολύ, νύχτες το χρόνο που μπορείς να βρεθείς σε καλές συνθήκες είναι κάτι υπερβολικό για μένα.

 

Οπότε απλά κοιτάζω αν μπορεί να βρεθεί μια μέση λύση.

Είδομεν!

 

Παρεμπιπτόντως, -και μην γελάσετε!- πώς ακριβώς είναι η διαδικασία και η όλη εμπειρία της αστροπαρατήρησης; Πηγαίνετε με τον χάρτη αγκαλιά, στήνετε το τηλεσκόπιο και ψάχνετε να βρείτε τα συγκεκριμένα σημεία που έχετε προσχεδιάσει; Μόλις τα βρείτε τα παρατηρείτε για κάμποση ώρα, ξεστήνετε και φεύγετε; Και η παρατήρηση άστρου από άστρο έχει κάποια σημαντική διαφορά ή είναι η αίσθηση ότι βρήκατε τον "στόχο" που σας ενθουσιάζει;

Συγγνώμη για τις "κουφές" ερωτήσεις μου, αλλά ώς άσχετος που νομίζω ότι θεωρητικά καταλαβαίνω την όλη φάση, θα ήθελα και την άποψη αυτών που τη ζούν!

 

Ευχαριστώ,

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλώς ήλθες στο φόρουμ και στην ερασιτεχνική αστρονομία. Δυστυχώς το χόμπι έχει κι αυτό τις απαιτήσεις του και αν δεν το αγαπάς πολύ, δεν είναι εύκολο να το ακολουθήσεις. Εκτός του ότι χρειάζεται σκοτεινό ουρανό, απαραίτητη προϋπόθεση είναι η καλή διάθεση και η αγάπη για το χόμπι. Ο σκοτεινός ουρανός προϋποθέτει ταξίδι με το αυτοκίνητο, ξενύχτι σε δύσκολες συνθήκες (στο βουνό πχ χειμώνα με αέρα πολλές φορές και τσουχτερό κρύο), κουβάλημα και επιστροφή το πρωί. Αυτό μπορείς να το κάνεις το πολύ 2-3 (μιλάμε μόνο Σαββατοκύριακο) φορές το μήνα αν βάλεις και τις υποχρεώσεις που έχεις καθημερινά (δες τα στατιστικά που έχει το forum στην ερώτηση πόσο συχνά παρατηρείτε). Όμως ακόμη και μια φορά το μήνα να πηγαίνεις είναι αρκετό. Και μόνο να πας στο βουνό και να κάτσεις στην καρέκλα χαζεύοντας τον ουρανό φτάνει για ένα μήνα.

 

Όσο αφορά τη διαδικασία της παρατήρησης δεν είναι τόσο απλή όσο την περιγράφεις. Χρειάζεται εκπαίδευση στο να μάθεις τον ουρανό και τους αστερισμούς του για να μπορείς να χρησιμοποιήσεις τους χάρτες αργότερα. Αν έχεις μάθει μέχρι τώρα κάποιους αστερισμούς, στο σκοτεινό ουρανό θα δυσκολευτείς να τους βρεις (λόγο του μεγάλου αριθμού αστεριών). Επίσης αργότερα θα πρέπει να μάθεις να χρησιμοποιείς το τηλεσκόπιο μαζί με το χάρτη για να κάνεις starhoping αλλά και να προετοιμαστείς πριν την παρατήρηση για τα αντικείμενα που θέλεις να δεις και μπορείς να δεις. Δεν πιάνεις το χάρτη και σημαδεύεις όπου να 'ναι σε ότι να 'ναι. Προϋποθέτει μια προετοιμασία την οποία κάνεις από το σπίτι σου τις υπόλοιπες μέρες. Πχ θα δω αυτό το γαλαξία που είναι σε αυτό τον αστερισμό είναι τόσα mag και είναι στον τάδε αστερισμό ο οποίος είναι στο ζενιθ του την τάδε ώρα και ημερομηνία, έχεις δει φωτογραφία από το internet, να μελετήσεις το χάρτη σου από πριν κτλ. Το αντικείμενο λοιπόν που βλέπεις ξέρεις τι είναι και έχεις κάποιες πληροφορίες που έχεις βρει από πριν και πάρα πολλά άλλα που δεν μπορώ να σου περιγράψω λεπτομερώς.

 

Όλοι μας λίγο πολύ έχουμε υποχρεώσεις και είναι ακατόρθωτο να πηγαίνουμε συχνά αλλά πιστεύω ότι μπορεί να υπάρξει χρόνος για ένα βράδυ 1 φορά το μήνα.

 

Στην Αθήνα υπάρχουν 2 σύλλογοι ερασιτεχνών αστρονόμων (Σ.Ε.Α & Ε.Α.Ε.) που οργανώνουν Σαββατοκύριακα εξορμήσεων τώρα το καλοκαίρι. Μπορείς να έρθεις σε επαφή μαζί τους.

 

Από Αθήνα μην περιμένεις να δεις πολλά πράγματα.

Καλές παρατηρήσεις.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να ρωτήσω κάτι ακόμα :-)

 

Αν κάποιος θέλει ένα φορητό και εύχρηστο τηλεσκόπιο, και με αυτό εννοώ ένα τηλεσκόπιο το οποίο θα το βάζεις στα γρήγορα ακόμα και στην οροφή του αυτοκινήτου σου και θα βλέπεις, υπάρχει κάτι να προτείνετε;

Υποθέτω ότι καταλαβαίνετε τί εννοώ. Σκέφτομαι κάτι που να στήνεται σε χρόνο dt, αν είναι δυνατόν (και να μην ζυγίσει φυσικά)!

 

ΥΓ. Εννοείται ότι αν η ερώτησή μου είναι χαζή, έχετε κάθε δικαίωμα να με κοροϊδέψετε!!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

DOBSONIAN FirstScope 76 ή αλλιώς μινιατούρα που έχει συζητηθεί αρκετές φορές. Εμένα προσωπικά δε μαρέσει αλλά είναι ακριβώς αυτό που ζητάς.

 

Μετά πας σε κυάλια.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σχετικά με το ερώτημα σου θα σου πρότεινα αυτό:

 

http://www.planitario.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1691

 

 

Το νέο κατοπτρικό τηλεσκόπιο τύπου Dobson σχεδιάστηκε έτσι ώστε ο οπτικός σωλήνας να αναδιπλώνεται με τη βοήθεια δύο ράβδων ολίσθησης. Έτσι, οι λάτρεις του είδους αλλά και όσοι δεν διαθέτουν αρκετό χώρο ή γερή μέση, έχουν ένα κλασικής διαμέτρου, compact τηλεσκόπιο, με μέγιστο ύψος σε πλήρη έκταση, μόνο 79cm. Η μεταφορά του γίνεται πιο εύκολα, η δε ευθυγράμμιση των οπτικών του απαιτεί πολύ λίγο χρόνο.

 

Ελπίζω να βοήθησα είναι και καλύτερο από αυτό που πρότεινε η ουρανία..

 

:cheesy: :cheesy: :cheesy:

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

φορητα ειναι ολα τα τηλεσκοπια ομως καποια αλλα ενια πιο φορητα απο αλλα εννοωντας φυσικα το μεγεθος του σωληνα και την βαση. τα πιο φορητα ειναι τα τυπου dobson τα οποια στηνονται σε λιγοτεροι απο 5 λεπτα κατα μεσο ορο μιας και εχουν μια απλη βαση.

 

τα τηλεσκοπια με ισημερινη βαση ποικιλουν απο την απλη αλλα ασταθη βαση τυπου eq1 οπου τοποθετουνται πολυ ελαφρα και μικρα τηλεσκοπια εως την eq6 (μιλαμε για βασεις της skywatcher μιας και εχω δουλεψει με αυτες) η οποια ειναι πιο βαρια αλλα μπορεις να βαλεις μεγαλυτερα τηλεσοπια επανω τους

 

το να τοποθετησεις ενα τηλεσκοπιο στην οροφη του αυτοκινητου δεν εχει νοημα εκτος και εαν εννοεις για την μεταφορα του να το βαλεις στην οροφη οπου και παλι δεν εχει νοημα γιατι σχεδον ολα τα τηλεσκοπια μεταφερονται μεσα στο αυτοκινητο στο πισω καθισμα ή στο πορτ μπαγκαζ.

 

τωρα στο να σου προτεινουμε ενα φορητο τηλεσκοπιο εξαρταται κυριως απο τα λεφτα που θες να ξοδεψεις καθως και για το αν προοριζεται για παρατηρηση ή φωτογραφια (μιας και εισαι νεος προφανως θα προοριζεται για παρατηρηση στην αρχη). σχεδον η πλειοψηφια θα σου προτεινει το bod 8'' με 350 ευρω τιμη

 

δες εδω για μερικες γρηγορες πληροφοριες για τα τηλεσκοπια καθως και στις σελιδες των αντιπροσωπων τους στην ελλαδα

 

http://www.astrovox.gr/telescopes.html

http://www.astrovox.gr/buyingtelescopes.html

 

μιας και κανονιζονται αυτα τα σκ αρκετες εξορμησεις λογω νεας σεληνης θα σου προτεινα και εγω να πας σε ενα αστροπαρτυ εστω κια για καμια ωρα ωστε να παρεις περισσοτερες πληροφοριες απο πρωτο χερι

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

DOBSONIAN FirstScope 76 ή αλλιώς μινιατούρα που έχει συζητηθεί αρκετές φορές. Εμένα προσωπικά δε μαρέσει αλλά είναι ακριβώς αυτό που ζητάς.

 

Μετά πας σε κυάλια.

 

Δηλαδή είναι υποδεέστερο και από κυάλια; !!! :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Aυτό που πρότεινε η ουρανία όπως το είδα είναι αρκετά μικρό και επίσης θέλει προαιρετικά αξεσουάρ...Δεν νομίζω ότι θα σου εξασφάλιζε μια παρατήρηση της προκοπής είναι μόνο 2,99''...

 

 

Πιστεύω πως το DOBSONIAN TRUSS 130mm (SKDOBP130)είναι ότι πρέπει για αυτό που χρειάζεσαι είναι εύχρηστο,ευρύχωρο και εύκολα μεταφέρσιμο και είναι και 5,12'',καμία σχέση με το άλλο!! :cheesy:

 

Επίσης ο kookoo_gr είπε αρκέτα χρήσιμα πράγματα και θα συμφωνήσω μαζί του..!! \:D/

 

Το λινκ είναι εδώ:

 

http://www.planitario.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1691

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είστε καταπληκτικοί και ευχαριστώ για την άμεση βοήθειά σας.

Τώρα να ρωτήσω το εξής:

Βλέπω ότι τα καταδιοπτρικά είναι αρκετά πιο ακριβά σε σχέση με τα κατοπτρικά, αλλά συγχρόνως μου φαίνονται και πιό μικρά και ευέλικτα.

Το θέμα είναι, αν έχουν την μισή διάμετρο, αυτό σημαίνει ότι έχουν και μισή "ικανότητα" να βλέπουν αστέρια;

Δηλαδή, αν συγκρίναμε αυτό το δημοφιλές Dobs8 με ένα Vixen Viper MC90L (http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=647) που είναι και 150 ευρώ ακριβότερο (!!!) ή με ένα MAKSUTOV 127 EQ3-2 (http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=519) τί χάνω; Και...τί κερδίζω;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είστε καταπληκτικοί και ευχαριστώ για την άμεση βοήθειά σας.

Τώρα να ρωτήσω το εξής:

Βλέπω ότι τα καταδιοπτρικά είναι αρκετά πιο ακριβά σε σχέση με τα κατοπτρικά, αλλά συγχρόνως μου φαίνονται και πιό μικρά και ευέλικτα.

Το θέμα είναι, αν έχουν την μισή διάμετρο, αυτό σημαίνει ότι έχουν και μισή "ικανότητα" να βλέπουν αστέρια;

Δηλαδή, αν συγκρίναμε αυτό το δημοφιλές Dobs8 με ένα Vixen Viper MC90L (http:/www/.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=647) που είναι και 150 ευρώ ακριβότερο (!!!) ή με ένα MAKSUTOV 127 EQ3-2 (http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=519) τί χάνω; Και...τί κερδίζω;

 

Όσο πιο μεγάλη διάμετρος είναι τόσο το καλύτερο πίστευω ότι σου δίνει μεγαλύτερο εύρος παρατήρησης..Και τα δύο είναι πολύ καλά...

Το πρώτο θα στο πρότεινα λόγω εύκολης χρήσης θα σε βόλευε περισσότερο και ως αρχάριο..Αλλά η διάμετρος είναι αρκετά μικρή...Το δεύτερο έχει μεγαλύτερη διάμετρο πράγμα καλύτερο από το πρώτο αλλά για να το πάρεις πιστεύω πως πρέπει να είσαι πιο εξιδεικευμένος,για αρχάριο θα έλεγα κάτι πιο απλό..Απλά μην ξεγελιέσαι με την εμφάνιση και τις δυνατότητες του τηλεσκόπιου αλλά τι βολεύει εσένα,για να μην το μετανιώσεις αργότερα..Πιστεύω ότι το Dob8'' είναι η καλύτερη επιλογή...

 

 

:D

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

εγω θα απαντήσω στην αρχική ερώτηση.

Εφόσον παρατηρείς μέσα απο Αθήνα, χρειάζεσαι κατι που να δέχεται κανονικά προσοφθάλμια και φίλτρα (π.χ. φίλτρο UHC για φωτορύπανση) να εχει οσο το δυνατόν μεγαλύτερο "ανοιγμα" σε ίντσες, και υποθέτω οτι για αρχή θα θές κάτι πολύ απλό και φτηνό, ωστε σε περίπτωση που βαρεθείς το χόμπυ (χτύπα ξύλο!! O:) ) να μην εχεις χαλάσει και πολλά λεφτά..

 

Πιστεύω οτι η λύση της "μινιατούρας" ειναι οτι πρέπει.

Η λύση "truss" σωλήνα σε τηλεσκόπιο νομίζω οτι απευθύνεται μάλλον σε πιο προχωρημένους, κυρίως (γνώμη μου) της αυξημένης προσοχής που πρέπει να εχεις μη λερωθεί/γρατζουνιστει το κάτοπτρο.

 

Αν οποσδήποτε θέλεις κάτι μεγάλο, τότε θα προτείνω το κλασσικό dob8"

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να πω την αλήθεια ρε παιδιά, και χωρίς παρεξήγηση, το Dobs8"+Nightwatch είναι τόσο σταθερή απάντηση εδώ μέσα που νιώθω ότι έχω μπει μέσα σε κατάστημα που πουλάει μόνο αυτά τα προϊόντα!

 

Χαζεύω σε sites του εξωτερικού και βλέπω και πολλές-πολλές άλλες προτάσεις και δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει σώνει και καλά να πάει κάποιος σε αυτό το "αγγούρι", και πάλι χωρίς παρεξήγηση.

 

Μπορεί κάποιος που έχει δουλέψει και Dobs8", αλλά και καταδιοπτρικά με μικρότερο άνοιγμα (π.χ. 4-5") να μας πει τις ουσιαστικές διαφορές για να καταλάβουμε τί παίζει;

 

Ευχαριστώ!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

dolph, δεν λέω ότι είναι υποδιέστερο. Ούτε ότι δεν προτιμώ κάτι άλλο. Απλά ... ζήτησες τηλεσκόπιο που να στήνεται πάνω σε αμάξι :P

 

Δεν γνωρίζω πολλά από κυάλια αλλά ένα ζευγάρι πάνω σε ένα τρίποδο είναι πολύ καλή λύση. Δες τα skymaster της Celestron άμα ενδιαφέρεσαι, κοίτα και σε άλλα threads.

 

Διπλάσια διάμετρος σημαίνει ότι μαζεύει τέσσερις φορές περισσότερο φως. Τα τηλεσκόπια που λες είναι τελείως διαφορετικά μεταξύ τους. Κάνε ένα search "είδη τηλεσκοπίων" .

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Eγώ έχω Skywatcher 130EQ2 με ισημερινή στήριξη...δεν έχω πάρει Dob8'' μάλλον για να παω κόντρα στο κατεστημένο.. :P :D

 

Αυτό εδώ έχω:

 

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1282

 

Υπάρχουν διαφορές ανάμεσα σε αυτά τα δύο..Και τα δύο είναι κατατοπτρικά αλλά αυτό που έχω για παράδειγμα έχει μικρότερη διάμετρο από ότι το Dobsonian.Το δικό μου για συναρμολόγηση θέλει δουλίτσα είναι οι βίδες αρκετές,επισης πρέπει να είσαι αρκετά προσεκτικός και πιάνει μεγαλύτερο χώρο..Το Dobsonian ειναι πιο ευχρηστο..Αλλά ότι θέλεις εσύ..

 

:cheesy: :cheesy:

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

για τα τηλεσκόπια κοίτα εδω:

http://www.astrovox.gr/telescopes.html

 

Στα πολύ χοντρικά τώρα, αν ενδιαφέρεσαι για παρατήρηση νεφελωμάτων, γαλαξιων, και γενικά αμυδρών αντικειμενων (οχι σελήνης, και των πιο φωτεινών πλανητών) τότε πρέπει να παρεις οσο μεγαλύτερο άνοιγμα μπορείς, κάτι που τα dob προσφέρουν σε πολύ χαμηλότερη τιμη απο τα καταδιοπτρικα, απο την άλλη όμως τα τελευταία εχουν πολύ μικρότερες διαστάσεις, πράγμα που αν δεν εχεις και πολύ χώρο για την μετακίνηση βολεύει..

 

Πάντως αν εχεις σκοπό να πάρεις κυάλια (που ανέφερες αρχικά) τότε εγω θα ξαναπροτείνω τη λύση της "μινιατούρας" O:)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να πω την αλήθεια ρε παιδιά, και χωρίς παρεξήγηση, το Dobs8"+Nightwatch είναι τόσο σταθερή απάντηση εδώ μέσα που νιώθω ότι έχω μπει μέσα σε κατάστημα που πουλάει μόνο αυτά τα προϊόντα!

 

Φίλε μου καλως ήρθες! :mrgreen:

Το συγκεκριμένο βιβλίο προτείνεται σε όλους τους

αρχάριους γιατί απλά πρόκειται για τη βίβλο της

ερασιτεχνικής αστρονομίας όταν ξεκινάς από το μηδέν

και όχι μόνο.

Αν οι αρχάριοι έκαναν τον κόπο να διαβάσουν στα αριστερά

του φόρουμ στα περιεχόμενα τις ενότητες από τα αστέρια

και μετά, θα αποφεύγανε ενδεχομένως τις άσκοπες ερωτήσεις

και θα περνάγαμε στα πιο ουσιαστικά :)

Το dobsonian τηλεσκόπιο 8" προτείνεται καθαρά για λόγους

οικονομικούς αφού με αυτά τα χρήματα είναι ό,τι καλύτερο

θα μπορούσες να αγοράσεις και να μη βαρεθείς για πολύ καιρό.

Το συγκεκριμένο τηλεσκόπιο έχουν στην κατοχή τους για

πολλά χρόνια άξιοι παρατηρητές και ακόμα δεν έχουν

εξαντλήσει τις δυνατότητες του.

 

Κατά τη γνώμη μου είναι λάθος να θες να αγοράσεις τηλεσκόπιο

αν δεν έχεις δει ποτέ μέσα το οποιοδήποτε μικρό η μεγάλο!

Το καλύτερο θα ήταν να βρεθείς σε κάποια παρατήρηση από

αυτές τις εντός Αττικής, να δείς μέσα από διάφορα τηλεσκόπια

και πως αυτά στήνονται και λειτουργούν, να αποκτήσεις άποψη

για τη διαδικασία της νυχτερινής παρατήρησης και τόσα άλλα

που δεν αναλύονται σε ένα πόστ.

Μετά, η απόφαση τι, ποιό, πόσα, είναι δική σου!

Η συμβουλή μου; Διάβασμα, διάβασμα & πάλι διάβασμα :mrgreen:

Έτσι όταν θα έρθεις σε επαφή με άλλους ερασιτέχνες θα

έχεις συγκεκριμένες απορίες και θα είναι χαρά τους να σε

βοηθήσουν.

Βγές έξω σε σκοτεινό ουρανό, χωρίς κιάλια, μόνο με τα

μάτια σου και ένα επιπεδόσφαιρο και προσπάθησε να

καταλάβεις τη κίνηση του ουρανού και των αστερισμών,

να μπορείς να βρεις το βορρά κοιτάζοντας τον ουρανό,

να ξεχωρίζεις τους λαμπρούς πλανήτες από τα αστέρια και

τότε θα καταλάβεις πως δουλεύει ενα dobsonian, τίς

διαφορές του από τις ισημερινές στηρίξεις όπως και τόσα άλλα...

Τα κιάλια, ειδικά τα λίγο καλύτερα και ακριβότερα είναι ένα

υπέροχο αστρονομικό όργανο που θα χρειάζεσαι πάντα,

όποιο τηλεσκόπιο και αν αποκτήσεις στο μέλλον.

Προς το παρόν μπορείς να γλυτώσεις χρήματα με

α) ένα πρόγραμμα προσομοίωσης του ουρανού, πχ stellarium δωρεάν,

β) ένα επιπεδόσφαιρο 20ευρω

γ) nightwatch 35ευρω "επιβάλλεται"

δ) ένα ζευγάρι κιάλια "κατά προτίμηση δανεικά"

ε) και σημαντικότερο, επαφή με άλλους ερασιτέχνες

σε μια κοντινής απόστασης νυχτερινή εξόρμηση!

Αν μετά από όλα αυτά το ενδιαφέρον σου για την αστρονομία

πάρει φωτιά, η επιλογή του εξοπλισμού θα είναι το εύκολο κομμάτι :wink:

 

Καλή συνέχεια!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης