Jump to content

Εξόρμηση στη Δίρφυ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα,

τελικά ισχύει το σημερινό? Και αν ναι... μπορείτε να μου στείλετε από google maps το σημείο παρατήρησης???

Φυσικά και ισχύει, μόνο που θα είμαστε 4-5 άτομα το πολύ. Ακολούθησε το χάρτη και θα μας βρεις εύκολα..

http://maps.google.com/maps/ms?ie=UTF8&hl=el&msa=0&msid=106483929346010404083.000495a1d9985b2b836c5&t=h&z=12

Όποιος έρθει, να εφοδιαστεί με ζεστά ρούχα γιατί προβλέπεται αρκετό κρύο στην περιοχή..

Αυτή τη στιγμή ο ουρανός εχει καθαρίσει αρκετά κι όπως όλα δείχνουν απόψε θα είναι διαυγέστατος! :D

“Learn from yesterday, live for today, hope for tomorrow. The important thing is to not stop questioning.”

― Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 367
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Εμείς θα εξοπλιστούμε με ρούχα αλλά εσείς πρέπει να εξοπλιστείτε με υπομονή γιατί ενδέχεται να σας τρελάνουμε στις ερωτήσεις!!! :P
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Από την Κρήτη δέχεστε κόσμο βρε παιδιά; :-note :-note :-note

 

Planetman... πιάσε τάκους και έλα!! :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Από την Κρήτη δέχεστε κόσμο βρε παιδιά; :-note :-note :-note

Αν είναι να φέρεις και το 16άρι μαζί σου έλα.. αν όχι τι να σε κάνουμε;; :lol: :^o

Αστειεύομαι φυσικά!!οκ?? Οσο μεγαλύτερη είναι η αστροπαρέα, τόσο το καλύτερο!

Ο ουρανός απ'ότι φαίνεται θα είναι διαμάντι απόψε παιδιά!Πάρτε τα τηλεσκόπια και βγείτε έξω! :D

“Learn from yesterday, live for today, hope for tomorrow. The important thing is to not stop questioning.”

― Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

Καλημέρα,

 

Αυτή την φορά πήρα την πρωτοβουλία εγώ για να καλέσω όποιον επιθυμεί για παρατήρηση στην Δίρφυ το επόμενη Παρασκευή ή Κυριακή με την ευκαιρία της νέας Σελήνης.

 

Τόπος παρατήρησης το σημείο που έχει περιγράψει ο Δημήτρης στην τελευταία πρόσκληση.

 

Όσοι πιστοί προσέλθετε!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα,

 

Αυτή την φορά πήρα την πρωτοβουλία εγώ για να καλέσω όποιον επιθυμεί για παρατήρηση στην Δίρφυ το επόμενη Παρασκευή ή Κυριακή με την ευκαιρία της νέας Σελήνης.

 

Τόπος παρατήρησης το σημείο που έχει περιγράψει ο Δημήτρης στην τελευταία πρόσκληση.

 

Όσοι πιστοί προσέλθετε!

.. και πολύ καλά έκανες Αργύρη! :D

Μόνο που για Παρασκευή ο καιρός δεν φαίνεται να είναι καλός.

Αντιθέτως, από το μεσημέρι του Σαββάτου φτιάχνει απ'ότι δείχνουν οι

μετεωρολογικές προβλέψεις για την περιοχή..

“Learn from yesterday, live for today, hope for tomorrow. The important thing is to not stop questioning.”

― Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο Συλλογος Ερασιτεχνικής Αστρονομίας ήδη έχει καλέσει σε εξόρμηση παρατήρησης-Μαραθώνιο Μεσσιέ για την Παρασκευή και Σάββατο στην τοποθεσία αυτή :cheesy:

 

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=14207

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο Συλλογος Ερασιτεχνικής Αστρονομίας ήδη έχει καλέσει σε εξόρμηση παρατήρησης-Μαραθώνιο Μεσσιέ για την Παρασκευή και Σάββατο στην τοποθεσία αυτή :cheesy:

 

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=14207

Αυτά κι αν είναι νέα Γιώργο!!! :cheesy: Εννοείται πως θα είμαι εκεί!!

“Learn from yesterday, live for today, hope for tomorrow. The important thing is to not stop questioning.”

― Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 μήνες αργότερα...

ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΡΟΤΑΣΗ ΤΟΥ ΔΗΜΗΤΡΗ ΕΊΠΑΜΕ -ΑΝ ΜΑΣ ΤΟ ΕΠΙΤΡΕΨΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ- ΝΑ ΑΝΕΒΟΥΜΕ ΓΙΑ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ ΣΤΗΝ ΔΙΡΦΥ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 25/6 ΚΑΙ ΣΑΒΒΑΤΟ 26/6.

ΌΠΟΙΟΣ ΦΙΛΟΣ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΜΑΣ ΕΊΝΑΙ ΕΥΠΡΟΣΔΕΚΤΟΣ!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωραίος ο Αργύρης!

Και φυσικά είμαι μέσα! :D

“Learn from yesterday, live for today, hope for tomorrow. The important thing is to not stop questioning.”

― Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για όσους ενδιαφέρονται να έρθουν και δεν γνωρίζουν τη διαδρομή, μπορούν να δουν το χάρτη στον παρακάτω σύνδεσμο..

http://maps.google.com/maps/ms?msid=209122210516517598912.00048d21e181df3f867be&msa=0&ll=38.535544,23.751411&spn=0.210278,0.308647

Οι μετεωρολογικές προβλέψεις μέχρι στιγμής δείχνουν πως θα επικρατούν οι ιδανικές συνθήκες για παρατήρηση και τις 2 ημέρες

κι επιπλέον μπορούμε να παρατηρήσουμε άνετα ως τις 02:00 πμ την Παρασκευή (το Σάββατο ακόμη πιο αργά) οπότε κι ανατέλλει η Σελήνη..

Φορτώστε τηλεσκόπια λοιπόν και φύγαμε!! :mrgreen:

“Learn from yesterday, live for today, hope for tomorrow. The important thing is to not stop questioning.”

― Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά πόση ώρα είναι περίπου από Αθήνα;

Αυτοκίνητο πάει (ψιλοχαμηλό) ή έχει χωματόδρομο;

Απο Αθήνα μέχρι το σημείο παρατήρησης πρέπει να είναι λίγο παραπάνω από μιάμιση ώρα.

Χωματόδρομος υπάρχει μόνο στα 200 μέτρα περίπου από το σημείο παρατήρησης και μόνο σε ένα

σημείο θέλει λίγη προσοχή. Περνάει οποιοδήποτε αυτοκίνητο.

“Learn from yesterday, live for today, hope for tomorrow. The important thing is to not stop questioning.”

― Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γύρω στις 8 θα είμαστε στο βουνό.. να ενημερώσω πάντως πως η "επίσημη" ημέρα της εξόρμησης είναι το Σάββατο,

λόγω του ότι οι περισσότεροι δεν θα μπορούν την Παρασκευή για διάφορους λόγους..

“Learn from yesterday, live for today, hope for tomorrow. The important thing is to not stop questioning.”

― Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιατί δεν κάνουμε την Παρασκευή στο γήπεδο Λούτσας που είναι πολύ πιο εύκολη η πρόσβαση και καλύτερος ο χώρος για στήσιμο τηλεσκοπίων; και το Σάββατο πάμε στο βουνό.
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιατί δεν κάνουμε την Παρασκευή στο γήπεδο Λούτσας που είναι πολύ πιο εύκολη η πρόσβαση και καλύτερος ο χώρος για στήσιμο τηλεσκοπίων; και το Σάββατο πάμε στο βουνό.

Γιώργο προσωπικά δεν έχω πρόβλημα. Μπορούμε να το κάνουμε κι έτσι, αρκεί να συμφωνούν και οι υπόλοιποι..

“Learn from yesterday, live for today, hope for tomorrow. The important thing is to not stop questioning.”

― Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

κ εγώ είμαι υπέρ Λούτσας την Παρασκευή. Οι στροφές πιο πάνω απλά δεν υπάρχουν..

Το θέμα είναι ανοιχτό παιδιά και προσωπικά δεν έχω κανένα πρόβλημα στο που θα γίνει η εξόρμηση τελικά.Αν θέλετε

το αλλάζουμε και κάνουμε την εξόρμηση και το Σάββατο στη Λούτσα.. απλά ας έχουμε υπόψη μας πως άλλο να παρατηρείς

από τα 350 μέτρα υψόμετρο κι άλλο από τα 1050.. όσο για τις στροφές, εμένα δεν με προβληματίζει κάτι..

τι να πουν κι αυτοί που πηγαίνουν στον Πάρνωνα κάθε τόσο;

“Learn from yesterday, live for today, hope for tomorrow. The important thing is to not stop questioning.”

― Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης