Jump to content

Φοράτε διορθωτικούς φακούς ή όχι;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το θέμα αυτό με έχει απασχολήσει και ήδη προ τριμήνου το έθεσα σε ξενόγλωσσο forum, αλλά θα επιθυμούσα να γνωρίζω και την δική μας πραγματικότητα.

Φοράω διορθωτικούς φακούς από 13 ετών. Το γεγονός αυτό επέδρασε στον ψυχισμό μου και την καθημερινότητά μου σε σημαντικό βαθμό: απέκλεισα την Σχολή Ικάρων (παιδικό όνειρο), έπαιξα Volleyball αντί για Basketball (αφού έσπασα 3-4 ζευγάρια κάτω από τα καλάθια) κυκλοφορώ πάντοτε με χαρτομάνδηλα και έναν ελβετικό σουγιά για να διορθώνω τα μπόσικα και άλλα πολλά- όσοι έχουν ανάλογο πρόβλημα κατανοούν.

Έχω επίσης μια αγάπη για τα οπτικά, όχι με την έννοια επιδίωξης του High End (με τόσα σπασμένα γυαλιά και 2-3 που μου πήραν τα κύματα έχω διαμορφώσει την φιλοσοφία μου) αλλά μου αρέσει να έχω γύρω τριγύρω φακούς, κιάλια, τηλεσκόπια, καλειδοσκόπια, viewmaster, μικροσκόπια, πρίσματα, ενυδρεία, οπτικούς κρυστάλλους (χαλαζίες, TV stones, άστριους ηλιόλιθους και σεληνόλιθους, φθορίτες, γύψους, κουζνίτες, χιντενίτες, ασβεστίτες ισλανδικούς και μη, οπάλιους, σεληνίτες) τα πάντα εκτός από φακούς επαφής: οι φακοί θέλω να φαίνονται, η άρνηση είναι εμπόδιο στην ζωή.

Ε, είναι δυνατόν να μην υποθέσω πως η μικρή μου οπτική αναπηρία και η αγάπη για τα οπτικά συνδέονται;

Για εμένα είμαι βέβαιος. Ισχύει όμως το αυτό για όλους;

Όλοι αγαπάτε τα οπτικά.

Πόσοι από σας πάσχετε από κάποια διαθλαστική ανωμαλία των οφθαλμών (αμετρωπία όπως μυωπία, αμβλυωπία, αστιγματισμό, πρεσβυωπία) και πόσοι όχι;

Για να είναι ενδιαφέρον θα επιθυμούσα να αναφέρετε πάθηση, διόρθωση (γυαλιά, φακούς επαφής), προτίμηση στα τηλεσκόπια (κιάλια, διοπτρικό, κατοπτρικό, κατοδιοπτρικό), ασχολία με άλλα οπτικά (μικροσκόπια, φακούς SLR) και προτίμηση στην παρατήρηση ή την αστροφωτογραφία.

Τώρα, αν δεν επιθυμείτε να απαντήσετε σε όλα, δεν πειράζει.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ είχα μυωπία 7 και έπειτα από επέμβαση με laser έχω δει το φως το αληθινο. Το έχετε σκεφτεί; Επίσης δουλευω που και που πολωτικο μικροσκοπιο για την μελετη και αναγνωριση λεπτων τομων πετρωματων.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

κωστα και εγω φοραω γυαλια μειωπιας , εχω και λιγο αστιγματισμο..

αλλα στο τηλεσκοπιο μονο με τους φακους επαφης μπορω να κανω δουλεια γιατι το βαλε-βγαλε των γυαλιων ειναι εκνευριστικο...

βαλε γυαλια για να δεις ουρανο αλλα και απο τον ερευνητη, βγαλε για να δεις απο το προσοφθαλμιο , ξαναβαλε για να κανεις καποια διορθωση στο τελος γινεται βασανο..

καποια στιγμη θα καταφυγω και εγω στο laser να ξεμπερδευω , απ'ολους ακουω τα καλυτερα λογια τελικα..

celestron nexstar 4se

celestron ultima barlow

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάθηση: Πρεσβυωπία και ολιγον υπερμετρωπία

Διόρθωση: Γυαλιά (για την υπερμετρωπία μόνο στην οδήγηση και ειδικά αν πρέπει να διαβάσω ταμπέλες)

Ενασχόληση με τα οπτικά: μικροσκόπιο και πολυ πολυ τηλεσκόπιο.

Κατάσταση: εκνευριστική αλλά τι να κάνουμε.

Ναι...... και θα δούμε και τον κομήτη το 2061. :lol:

Η Αλήθεια είναι Υπέρλογη!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το κακο με το φακό επαφης ειναι οτι επειδη εχεις το ματι ορθανοικτο για πολυ ωρα, καμια φορα σε ενοχλουν γιατι ξεραινονται (απ' οτι θυμαμαι).
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

δεν το εχω προσεξει αλλα φανταζομαι θα λυνεται το προβλημα με τις αμπουλες με ορο που οσοι φορανε φακους εχουν παντα μαζι τους...

celestron nexstar 4se

celestron ultima barlow

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

δεν το εχω προσεξει αλλα φανταζομαι θα λυνεται το προβλημα με τις αμπουλες με ορο που οσοι φορανε φακους εχουν παντα μαζι τους...

celestron nexstar 4se

celestron ultima barlow

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μυωπία 7 και 5,5 και ολίγον αστιγματισμό με διαφορετική γωνία στα συο ματια. Σκέφτηκα και εγω την λυση του λαιζερ. Απ οτι διαβασα μπορει να προξενησει μονιμη ελαφριά θολούρα στην νυχτερινή όραση. Η προτίμηση μου είναι νευτώνειο τηλεσκόπιο και μηχανή Olympus

Βοσινάκης Ανδρέας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κοίτα που ξέχασα να γράψω εγώ.

Έχω αμφοτερόπλευρη μυωπία, η πρεσβυωπία δεν άρχισε ακόμη, φοράω γυαλιά και μόνο, όλη την ημέρα εκτός από... ξέρετε πότε. Μου αρέσουν τα κιάλια, τα κατοδιοπτρικά και τα μικρά διοπτρικά, δεν λέω όχι όμως σε κάθε τύπο. Προτιμώ την παρατήρηση (αποκλειστικά) και με έλκουν οι προσοφθάλμιοι με μεγάλη διάμετρο φακού: μου αρέσει να τους βλέπω, όσο και να βλέπω μέσα από αυτούς. Μικροσκόπια ναι, SLR όχι.

Για την αστροπαρατήρηση πήρα 3 κορδόνια, σαν αυτά που βάζουν στα γυαλιά τους οι βιβλιοθηκάριοι. Δουλεύουν άψογα, μόνο που δεν είχαν σε πορτοκαλί. :roll:

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ έχω μυωπία 2 και 2.5 βαθμούς. Έχω δοκιμάσει να φορέσω φακούς επαφής αλλά πρόσφατα είχα μια περίεργη ενόχληση στο δεξί μάτι και από τότε δεν τους ξαναφόρεσα. Επίσης όταν κάνω παρατήρηση ξεραίνονται τα μάτια μου και δεν μπορώ να δω τίποτα. Ευτυχώς έχω μόνο μυωπία και διορθώνεται από τον εστιαστή. Βέβαια τα γυαλιά είναι πρόβλημα γιατί πρέπει να τα μπαινοβγάζω συνεχώς αλλά τι να κάνουμε, πρέπει να προσαρμοστούμε αναλόγως.

 

Στο laser είμαι πολύ επιφυλακτικός.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά, για να έχει νόημα η δημοσκόπηση χρειαζόμαστε και απαντήσεις του τύπου: βλέπω σαν γεράκι- λεμούριος- κουκουβάγια- αστακός. Τέτοιες απαντήσεις καταρρίπτουν την υπόθεση.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ανακάλυψα ότι είχα αστιγματισμό στα 40 μου. Πρέπει να τον είχα από παιδί γιατί δυσκολευόμουν στο διάβασμα.

Τελικά έχω αστιγματισμό 2 & 2,5 στις 90 μοίρες & στα δύο μάτια, είμαι & διαβιτικός οπότε έχω μεταβολές στις τιμές ανάλογα με την διακύμανση του ζαχάρου μου.

Τώρα βέβαια έχω & πρεσβυωπία.

 

Θεωρώ ότι δεν χρειάζομαι γυαλιά στη παρατήρηση & με καλύπτει η ρύθμιση του εστιαστή..

Χρησιμοποιώ προσοφθάλμια Hyperion.

Μέλος Συλλόγων:

Ελληνικής Αστρονομικης Ενωσης

Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας.

Όμιλος Γερόντων Αστροπαρατηριτών.

Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ

http://users.otenet.gr/~babgia/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Διορθωτικούς φακούς δεν φοράω και δεν έχω φορέσει και ποτέ, κανενός τύπου. Γράφω όμως στο thread γιατί μπήκα στην οικογένεια αυτών με αστιγματισμό, ευτυχώς όμως λίγο, 1 βαθμό στο αριστερό μάτι οπότε και σκέφτομαι να φτιάξω γυαλιά (για 1η φορά στη ζωή μου) μόνο για την τηλεόραση και την οδήγηση.

Το δεξί μάτι βέβαια δεν έχει κανένα πρόβλημα, και αυτό με κάνει να το σκέφτομαι αν πρέπει ή όχι, φοβάμαι μήπως το αριστερό μάτι συνηθίσει στο διορθωτικό φακό (τώρα βοηθιέται απο το καλό δεξί μάτι) και μήπως φτάσω να τα χρειάζομαι συνεχώς...ακόμη είμαι υπό σκέψη. :-k αυτό και γιατί 1 βαθμός είναι λίγο...πάλι καλά!

 

Με τα μάτια μου δεν αντιμετώπιζα ποτέ πρόβλημα, μέχρι το 2006, οπότε αρχίσαμε και τα παρατράγουδα στο καλό οπτικά δεξί μάτι, από κηλίδα διαρροής χρωστικής του αμφιβληστροειδούς όπου έρχεται και φεύγει με άγνωστη αιτία, οι ιατροί το αποδίδουν σε stress που ξεσπάει στο μάτι. Στο τσακ πρόλαβα την παρατήρηση στον Πάρνωνα τον Ιούλιο φέτος, η σκοτεινή κηλίδα εξαφανίστηκε λίγες μέρες πριν από την συνάντηση.. \:D/

Τέλος πάντων.. :-# τα νεύρα μου!!!

 

Είμαι λάτρης των μεγάλων dobsonian νευτωνείων (το 12άρι θεωρείται medium size παρακαλώ! [-( :-note O:) ) , με γοητεύει αποκλειστικά η παρατήρηση αλλά απολαμβάνω και τους ωραίους καρπούς της αστροφωτογράφησης των πολλών εραστών της με θαυμασμό...

 

Μου αρέσουν τα προσοφθάλμια premium ποιότητας, συλλεκτικά μαζεμένα και με κόπο. Γουστάρω τη στιβαρότητα και το μέγεθος των 2ιντσων χειροβομβιδοτεράτων σε μεγάλες εστιακές (Nagler 31mm T5, Nagler 22mm T4, Ethos 21mm) ασχέτως αν δε θα επιδιώξω να τα αποκτήσω... :cheesy:

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μέχρι πριν ένα χρόνο νόμιζα ότι δεν έχω τίποτα. Ανακάλυψα όμως ότι στο δεξί μάτι μου έχω ελάχιστη μυωπία. Είναι ελάχιστη, ίσως μη μετρήσιμη, αλλά υπάρχει. Και το βλέπω όταν τεστάρω την οπτική του οξύτητα σε μακρινούς και μικρούς στόχους, συγκρίνοντάς το με το αριστερό. Από μικρός μου άρεσε να τεστάρω την όρασή μου στα δύσκολα.. Μου άρεσε πολύ να ψάχνω χαμένα αντικείμενα των συμμαθητών μου στο δημοτικό! Και τα "μπράβο" και "ευχαριστώ" που άκουγα, με χαροποιούσαν πολύ.

 

Ας πώ και αυτό: Δεν αφήνω τα μάτια μου να τεμπελιάζουν. Τα ζορίζω όταν βρω την αφορμή. Ανακάλυψα την μικρή μυωπία του δεξιού μου ματιού, όταν μια μέρα στη δουλειά προσπαθούσα να διαβάσω μια αφίσα σε απόσταση 3 μέτρων με αρκετά μικρά γράμματα. Η δοκιμή έγινε για κάθε μάτι ξεχωριστά. Με το αριστερό την διάβαζα, με το δεξί όμως μόνο από το σχήμα των γραμμάτων μπορούσα να "εικάσω" την ταυτότητά τους! Έχω μια υποψία πού μπορεί να οφείλεται, αλλά είναι μόνο υποψία.. Δε ξέρω αν η μυωπία γενικώς ανεβαίνει, αλλά σε μένα αποκλείεται!

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η αλήθεια είναι ότι εγώ έχω αστιγματισμό:0,5 στο δεξί και 0,7 στο αριστερό.

Τα γυαλιά τα φοράω μόνο όταν είμαι στον υπολογιστή.

Καλές Παρατηρήσεις & Καθαρούς Ουρανούς!

 

Μάκης Λυκόπουλος

Μέλος Ελληνικής Αστρονομικής Ένωσης (ΕΑΕ)

Μέλος Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Βοιωτίας (ΣΕΑΒ)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επειδή είμαι λιγο άσχετος με την οφθαλμιατρική και σας βλεπω όλους να γράφεται τι έχετε και τι όχι, αλλά κανεις δεν λεει αν φοράει διορθωτικούς φακούς.... τι είναι οι διορθωτικοί φακοί;; οι φακοί επαφής;

 

Συγνώμη για την ερώτηση μου αλλά μεχρι τωρα δεν χρειάστηκε να ασχοληθώ με το θέμα (και ελπίζω να μην χρειαστεί)

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είναι οι φακοί που διορθώνουν τις αμετρωπίες, εξωτερικοί σε σκελετό (ματογυάλια), επαφής διαφόρων τύπων, εσωτερικοί μέσα στο μάτι (σε καταρράκτη συνήθως, αντικατάσταση του ανθρώπινου φακού με τεχνητό). Στα τηλεσκόπια είναι τα Shmidt, Maksutov, Petzval κλπ κάτι ανάλογο, άλλα μπαίνουν μπροστά από το κάτοπτρο, άλλα μέσα στον σωλήνα.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

εγω εχω απο τα 20 μου την απλη γνωστη μυωπια η οποια σημερα εχει φταει στο 3,5 και στα δυο ματια, και απο λιγο αστιγματισμο, 0,5 σε καθε ματι.

 

φοραω φακους επαφης εδω και 12 χρονια απο το πρωι μεχρι την ωρα που παω για υπνο... :-note

καταννοω απολυτα αυτους που εχουν ξεχασει τα γυαλια τους και ειναι σαν χαμενοι και δεν ακουνε κιολας... :cheesy: (οι παθοντες ξερουν τι εννοω)

 

τα γυαλια δεν τα ανεχομαι καθολου πανω μου λογω του σκελετου που μου φαινεται βασανιστηριο. [-( να φανταστειτε δεν φοραω καθολου γιαλια ηλιου. μου ειναι αδυνατον. δοκιμασα καποτε για κανενα δυο μηνες (καλοκαιρινους εννοειται) οπου τα φορουσα καθημερινα οσο πιο πολυ μπορουσα για να τα συνηθησω (ετσι μου λεγαν ολοι: ειναι θεμα συνηθειας , μετα δεν θα τα βγαζεις απο πανω σου) μεχρι που ειπα: τελος τα γυαλια δεν ξαναφοραω... =; και οχι δεν με ενοχλει ο ηλιος... :cheesy: και ας δουλευα 5 χρονια στο υπαιθρο καθε μερα (τοπογραφος βλετετε...)

 

εχω ενα dob 8" αλλα η αληθεια ειναι οτι δεν εχω δοκιμασει κανενα αλλο τηλεσκοπιο για να πω οτι το προτιμω εναντι αλλων... παντως ειμαι πολυ ευχαριστημενη...

 

απο προσοφθαλμια δεν ειμαι και το καταλληλοτερο ατομο να πει την γνωμη του μιας και εχω μονο τα 10 και 15mm τα μανισια και εναν hyperion zoom που αποκτησα προσφατα... :oops:

 

οσο για υπολοιπα οπτικα, εχω ενα ζευγαρι κιαλια 10χ50 και απο παιδι θυμαμαι οτι επαιρνα κατι παλια κιαλια που ειχαν οι δικοι μου και εβλεπα με τις ωρες απο το μπαλκονι... :roll:

για το τελος αφησα το καλυτερο-σημαντικοτερο: εχω σπουδασει τοπογραφος και εξασκω το επαγγελμα εδω και 13 χρονια και ειμαι θα ελεγα ερωτευμενη με την δουλεια μου... :D

ειμαι σε ενα τεχνικο γαρφειο (σαν συνεργατης πλεον) και τα 5 χρονια που ειχα αναλαβει το συνεργειο που κανει τις μετρησεις στο υπαιθρο μαζι με δυο βοηθους, ηταν τα καλυτερα μου... \:D/

για οσουν δεν ξερουν, οι μετρησεις γινονται με γαιωδετικους σταθμους , που ειναι τα συγχρονα θεοδολιχα... O:)

μου εχει λειψει πολυ αυτο το κομματι της δουλειας... :(

" αν θελεις να γινεις πραγματικος επιστημονας πρεπει να σκεφτεσαι τουλαχιστον μιση ωρα την ημερα με τροπο αντιθετο απο τους συναδελφους σου "

Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δυστυχώς δεν έχουμε αρκετή συμμετοχή ώστε να εξαχθούν ωμά συμπεράσματα. Από τα 12 άτομα που απάντησαν (σας ευχαριστώ πολύ) τα 8 έχουν κάποια διαθλαστική ανωμαλία, τα 2 μόλις ανακάλυψαν κάποια μικρού βαθμού, το 1 είχε στο παρελθόν αλλά υπέστη χειρουργική διόρθωση και μόλις 1 δεν έχει κάποιο πρόβλημα.

Αν το δείγμα ήταν στατιστικό, δεδομένου πως το 40% περίπου του γενικού πληθυσμού έχει κάποιας μορφής πρόβλημα, μικρό ή μεγάλο, θα ενισχύετο η υπόθεση πως η ύπαρξη διαθλαστικών διαταραχών ενδέχεται να εξαίρει την αγάπη για τα οπτικά βοηθήματα, καθώς στην προκειμένη περίπτωση το 75% έχει κάποιο πρόβλημα εδώ και αρκετό καιρό και το 91% αν συμπεριλάβουμε τα πρόσθετα συμβάματα.

Ας μην κλείσουμε το θέμα ακόμη, για εμένα είναι τρομερά ενδιαφέρον. Περιμένω όσες περισσότερες συμμετοχές είναι εφικτές.

Ευχαριστώ.

Astigmatism.gif.e35fa122828f0b0bdb03e13142d9f665.gif

hyperopia_big.gif.fa08f8c8e0b3a8ec7fdb0b96b9e59efd.gif

myopia_big.gif.51f6259cae659479d0f63b8dfa367d38.gif

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σας και απο εμενα,εγω φοραω διορθωτικους φακου απο περυση οταν ανακαλειπσα οτι ειχα μοιοποια

1 βαθμο στο αριστερο και 0,5 στο δεξι καθωσ και λγο αστιγματισμο 0,5 και στα δυο.Τα ματογυαλια τα φοραω στην τηλεοραση δεν μπορω ομωσ να πωκατι για παρατηρησεισ γιατι ακομη δεν εχω τηλεσκοπιο αλλα το περιμενω απο δευτερα :) :) :)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω εχω μυωπια από τα….13 μου..εχει φτασει σχεδον 3 βαθμους σε κάθε ματι. Δεν θα ελεγα ότι εχω κανενα προβλημα στην παρατηρηση, παρατηρω με γυαλια. Μονο στην παρατηρηση με κυαλια δεν τα φοραω, γιατι δεν με βολευουν.

Δεν θα ηθελα να κανω λειζερ ουτε να φορεσω φακους επαφης. Δεν εχω καποιο προβλημα με τας γυαλια μου! Μ’αρεσει που τα φοραω θα ελεγα! :mrgreen: :D Τωρα οσο αναφορα τα τηλεσκοπια…μονο Νευτωνιο ειχα..και εχω..! Η παρατηρηση είναι ανετη! Δεν νομιζω να εβλεπα καποια διαφορα αν παρατηρουσα από διαφορετικο ειδος τηλεσκοπιου..!

Το πιο παλιο εικονογραφημενο βιβλιο που εχουμε στην κατοχη μας ειναι ο νυχτερινος ουρανος...

E.W.Maunder

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω εχω μυωπια από τα….13 μου..εχει φτασει σχεδον 3 βαθμους σε κάθε ματι. Δεν θα ελεγα ότι εχω κανενα προβλημα στην παρατηρηση, παρατηρω με γυαλια. Μονο στην παρατηρηση με κυαλια δεν τα φοραω, γιατι δεν με βολευουν.

Δεν θα ηθελα να κανω λειζερ ουτε να φορεσω φακους επαφης. Δεν εχω καποιο προβλημα με τας γυαλια μου! Μ’αρεσει που τα φοραω θα ελεγα! :mrgreen: :D Τωρα οσο αναφορα τα τηλεσκοπια…μονο Νευτωνιο ειχα..και εχω..! Η παρατηρηση είναι ανετη! Δεν νομιζω να εβλεπα καποια διαφορα αν παρατηρουσα από διαφορετικο ειδος τηλεσκοπιου..!

 

Η βασική μου υπόθεση είναι πως αν έχεις ένα οπτικό πρόβλημα μαθαίνεις να αγαπάς τα οπτικά τα οποία υπερκαλύπτουν τις αδυναμίες οράσεως που έχεις. Δευτερεύουσα υπόθεση είναι πως, εφ' όσον η ιατρική διόρθωση γίνεται με φακούς και όχι με κάτοπτρα, ενδέχεται να υπάρχει μεγαλύτερη έλξη από τηλεσκόπια με φακούς (διοπτρικά, κατοδιοπτρικά) έναντι των Νευτωνίων και άλλων κατοπτρικών.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχει ενδαφέρον η σκέψη καθώς και οι υποθέσεις προς επαλήθευση. Κατα την ταπεινή μου γνώμη η αγάπη για και προς τον ουρανό, καθώς και το ενδιαφέρον γιαυτόν, έχει να κάνει με βαθύτερα αίτια και όχι με αγάπη και ενδιαφέρον προς τα οπτικά μέσα. Μάλλον αποτρεπτικά θα λειτουργούν για οποιόνδήποτε από μας που έχει κάποιο πρόβλημα όρασης. Δυσκολευόμαστε αρκετά.
Η Αλήθεια είναι Υπέρλογη!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω εχω μυωπια από τα….13 μου..εχει φτασει σχεδον 3 βαθμους σε κάθε ματι. Δεν θα ελεγα ότι εχω κανενα προβλημα στην παρατηρηση, παρατηρω με γυαλια. Μονο στην παρατηρηση με κυαλια δεν τα φοραω, γιατι δεν με βολευουν.

Δεν θα ηθελα να κανω λειζερ ουτε να φορεσω φακους επαφης. Δεν εχω καποιο προβλημα με τας γυαλια μου! Μ’αρεσει που τα φοραω θα ελεγα! :mrgreen: :D Τωρα οσο αναφορα τα τηλεσκοπια…μονο Νευτωνιο ειχα..και εχω..! Η παρατηρηση είναι ανετη! Δεν νομιζω να εβλεπα καποια διαφορα αν παρατηρουσα από διαφορετικο ειδος τηλεσκοπιου..!

 

Η βασική μου υπόθεση είναι πως αν έχεις ένα οπτικό πρόβλημα μαθαίνεις να αγαπάς τα οπτικά τα οποία υπερκαλύπτουν τις αδυναμίες οράσεως που έχεις. Δευτερεύουσα υπόθεση είναι πως, εφ' όσον η ιατρική διόρθωση γίνεται με φακούς και όχι με κάτοπτρα, ενδέχεται να υπάρχει μεγαλύτερη έλξη από τηλεσκόπια με φακούς (διοπτρικά, κατοδιοπτρικά) έναντι των Νευτωνίων και άλλων κατοπτρικών.

 

Αυτο ειναι σχετικο.. προσωπικα το γεγονος οτι φοραω γυαλια δεν με εκανε να αγαπησω περισσοτερο καποια οπτικα ουτε να εχω καποια ιδιαιτερη προτημηση σε ενα συγκεκριμενο ειδος οπτικων τηλεσκοπιου..! :mrgreen:

Γενικοτερα ομως αν καποιος εχει προβλημα στους οφθαλμους μπορει να εχει καποια προτιμηση σε ειδος οπτικων τηλεσκοπιου επειδη ισως καθιστουν την παρατηρηση πιο ανετη!

Το πιο παλιο εικονογραφημενο βιβλιο που εχουμε στην κατοχη μας ειναι ο νυχτερινος ουρανος...

E.W.Maunder

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης