Jump to content

Προτεινόμενα set up για παρατήρηση.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

...και εκεί που κοιτούσα το τραπέζι κατά την χθεσινή εξόρμηση, μου ήρθε η ιδέα να το φωτογραφίσω απλά για να δείξω και να προτείνω το ιδανικό στήσιμο του βοηθητικού εξοπλισμού σε μια οργανωμένη παρατήρηση.

Θέλω να δείξω ότι η εργονομία αποτελεί για μένα τον βασικότερο παράγοντα σε συνθήκες που δεν είναι ιδανικές: Χαμηλός φωτισμός, αέρας, κρύο, υγρασία, ορθοστασία, νύστα, κόπωση. Αυτά αρκούν για να αποτρέψουν τους λιγότερο ενθουσιώδεις ερασιτέχνες να εξορμούν τις χειμωνιάτικες νύχτες.

 

Στη παρακάτω φωτογραφία, όλα τα πράγματα πάνω στο τραπέζι, έχουν τον σκοπό τους: Ο κλειστός χάρτης λειτουργεί απλά ως βάρος για να αποτρέψει το σπαστικό ανέμισμα των σελίδων του ανοιχτού υπό εξέταση χάρτη. Δεξιά του χάρτη είναι οι σελίδες του προγράμματος παρατήρησης για την συγκεκριμένη νύχτα (φυσικά και αυτοί υπό το βάρος του κλειστού χάρτη). Η τρέχουσα υπό εξέταση σελίδα του προγράμματος παρατήρησης είναι στη κορυφή και κάτω από τον ανοιχτό χάρτη. Μπορείτε επίσης να δείτε ένα μικρό μαύρο τσαντάκι (σαν νεσεσέρ, κασετίνα). Αυτό το έχω γεμίσει με μικρά σακουλάκια silica-gel και χρησιμοποιείται ως προσωρινός χώρος αποθήκευσης και προστασίας των προσοφθαλμίων που χρησιμοποιώ στη διάρκεια της παρατήρησης. Αυτό το κάνω για να μη χρειάζεται να βγάζω-βάζω όλη την ώρα τα προσοφθάλμια στην μεγάλη βαλίτσα μεταφοράς. Ενώ ταυτόχρονα, τα προσοφθάλμια προστατεύονται επαρκέστατα και από τη υγρασία, αφού το τσαντάκι αυτό έχει πολύ εύχρηστο καπάκι.

Το θερμός νερού (πάνω αριστερά) μπορεί ενίοτε να χρησιμέψει και αυτό ως βάρος για τα χαρτιά. Το βασικό είναι να μην υπάρχει τίποτα που να απασχολεί το μυαλό μας, ούτε καν το ελαφρό αεράκι που μπορεί να μας πάρει έστω και μια σελίδα μακριά: Να είμαστε σίγουροι ότι όσο και να φυσάει, δε πρόκειται να χάσουμε τίποτα, να μπορούμε να αφιερωθούμε στη παρατήρησή μας και στην καταπάτηση των οπτικών μας ορίων!!!

 

ΥΓ. Ο Nescafe φυσικά απαραίτητος, όσο και τα μπισκότα σοκολάτας, αν και τα τελευταία λείπουν από εδώ.

 

IMG_0552-2.thumb.jpg.0c85e80a8ec5f1c3291f1a6238ed5f26.jpg

Ιδανικό στήσιμο set up παρατήρησης

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτό θα πει οργάνωση! :D Εξαιρετική η ιδέα σου! Γιατί να μην ανοίξουμε το θέμα και να ανεβάσουμε και άλλοι φωτογραφίες από το "τραπεζάκι" μας;

Πολύ καλή και η ιδέα σου για τα προσοφθάλμια προκειμένου να μην μαζεύουν υγρασία και ταυτόχρονα να μην κινδυνεύουν από ...ατυχήματα! Για να λύσω αυτό το πρόβλημα ακολούθησα μια άλλη λύση: ανοίγοντας τέσσερις 2ιντσες τρύπες και δύο 1.25" σε ένα παραλληλόγραμμο σχετικά μικρό ξύλινο κουτί μπορώ και ακουμπάω τα προσοφθάλμια με ασφάλεια, χωρίς να κινδυνεύουν να βρεθούν στο χώμα ή στο τσιμέντο αν κουνηθεί κατά λάθος το τραπέζι #-o

Χάρτης, logbook και "θήκη" για προσοφθάλμια "φωλιάζουν" σε ένα μεγαλύτερο κουτί πάνω στο τραπέζι. Έτσι είναι προστατευμένα από αέρα και υγρασία. Φυσικά το όλο σύστημα δεν προσφέρεται για μεταφορές αλλά για το εξοχικό. Την επόμενη φορά θα προσπαθήσω να βγάλω καμιά φωτό και να προσθέσω στο thread..

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να είσαι καλά Δημήτρη. Καλή η σκέψη σου. Μας δίνει ιδέες αλλά και εικόνες για το τι θα περιμένουμε τις κρύες νύχτες του χειμώνα!

 

Με τις ευχές μου για καθαρούς ουρανούς, κάλη συνέχεια.

Με εκτίμηση

Άρης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ ωραίο το θέμα σου Δημήτρη. Ώστε έκανες κι εσύ παρατήρηση το Σάββατο. Στις 23:30 περίπου σκεφτόμουν να σε πάρω τηλέφωνο μπας και μου πεις τις συντεταγμένες του κομήτη γιατί δεν τον έχουμε δει δυστυχώς αλλά είπα πως είναι αργά και μην ενοχλήσω, αν και το υποψιαζόμουν πως θα βρισκόσουν στο πεδίο!

 

Όσο για το τραπεζάκι, κάτι αντίστοιχο κάνω κι εγώ. Ένα θερμός με ζεστό τσάι, ένα πακέτο μπισκότα, ο χάρτης, 4-5 κατάλογοι στην άκρη με αντικείμενα και το σημειωματάριο. Τα προσοφθάλμια τα έχω στη θήκη πάνω στη βάση του τηλεσκοπίου και αν έχει υγρασία τους βάζω απλώς τα καπάκια. Θα ανεβάσω φώτο με την επόμενη ευκαιρία για παρατήρηση.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο Δημήτρης σαν άψογος παρατηρητής αποδεικνύει για άλλη μια φορά το πόσο οργανωμένος είναι. Δημήτρη πολύ καλό το στήσιμο. Πάνω κάτω το ίδιο στήσιμο έχω κι εγώ με μόνη αλλαγή αντί για σελίδες για το πρόγραμμα έχω ένα τετράδιο για να αποφύγω το πρόβλημα με τον αέρα.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωραίο το θέμα σου Δημήτρη. :) Η οργάνωση είναι σημαντική για μια άκοπη παρατήρηση. Εγώ τους φακούς τους βάζω στις ειδικές γι αυτό το σκοπό τρύπες στην ισημερινή. Αν η υγρασία είναι μεγάλη έχω ένα πλαστικό κουτί στο τραπεζάκι που τους ακουμπάω εκεί.

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το μόνο πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι οι αμέτρητες βόλτες προσοφθάλμιο-χάρτης-προσοφθάλμιο! Πολλά πήγαιν'-έλα. Αλλά οκ, έχω συμβιβαστεί.

 

Ένα άλλο πρόβλημα που είχα, αλλά τώρα το έχω λύσει, είναι ότι κουραζόμουν να κρατώ το αριστερό μου μάτι κλειστό. Τόσες πολλές οι ώρες, που μάλλον ο υπεύθυνος μυς για την λειτουργία αυτή, κουράζεται, και σε κάποιες περιπτώσεις το αριστερό μάτι αρνείται πεισματικά να κλείσει! Δε ξέρω αν σας έχει τύχει. Πλέον όμως έχω μάθει: Από την αρχή της παρατήρησης κάνω οικονομία δυνάμεων και κρατώ κλειστό το αριστερό μάτι με τη βοήθεια του χεριού μου, χωρίς να κουράζω πρόωρα τον μυ. Με αυτό το κόλπο έχω διπλό όφελος: Εφενός έχω κλειστό μάτι εύκολα και ακούραστα και αφετέρου μπορώ να εκμεταλλευτώ το μπράτσο μου για σκίαστρο από την μικρή φωτορύπανση του χώρου.

 

ΥΓ. Όταν πάω σπίτι θα βγάλω και μια φωτό το τσαντάκι ανοιχτό να το δείτε.

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω προσωπικως ποτε δεν κλεινω το αριστερο ματι. Απλα το καλυπτω με το αριστερο μου χερι και απο κατω το αφηνω ανοικτο. Ετσι δεν κουραζεται καθολου.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημήτρη είναι λογικό να κουράζεται το μάτι. Σκέφτηκες ποτέ να εκμεταλλευτείς και το άλλο μάτι; \:D/

Στην αρχή θα σου είναι λίγο δύσκολο αλλά μετά που θα συνηθίσεις μπορεί να βλέπεις και από τα 2.

 

Συνήθως κοιτούσα από το αριστερό μάτι, αλλά τώρα τελευταία κοιτάζω εξίσου και από τα 2. Αν το αριστερό μάτι ζορίζεται να διακρίνει ένα γαλαξία, το δεξί τον διακρίνει πιο εύκολα που είναι πιο ξεκούραστο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με τις αμέτρητες βόλτες προσοφθάλμιο-χάρτης-προσοφθάλμιο και τα πολλά πήγαιν'-έλα, δεν μπόρεσα να συμβιβαστώ ποτέ. Θεωρούσα ότι ο χρόνος που χαλάω για να πάρω το μάτι από τον προσοφθάλμιο, να κοιτάξω τον χάρτη στο τραπέζι και πίσω πάλι, ήταν μεγάλος. Πολλές φορές σε αστροάλματα, ξεχνούσα το σχήμα των αστεριών που έβλεπα στον χάρτη, μέχρι να φτάσω στον φακό. Το πρόβλημα το έλυσα, με τις φωτοτυπίες από τις σελίδες του χάρτη. Τους έχω σε πλαστική ζελατίνα κολλημένους με μαγνήτες λωρίδες-αυτές για τις πόρτες των ψυγείων- δίπλα από τον προσοφθάλμιο. Μια ματιά στον χάρτη και αμέσως άλλη μια δίπλα στον φακό για να δω αν πλοηγούμαι σωστά.

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λογικά είμαι απο τους λίγους, και ίσως ο μόνος που ΔΕΝ χρησιμοποιώ τραπεζάκι, και αυτό γιατί αντί για τραπεζάκι έχω το Πορτμπαγκάζ του αυτοκίνητου :wink: Αφου ούτε υγρασία πιάνει ούτε μου παίρνει ο αέρας και ούτε κινδυνεύουν να πέσουν στο έδαφος!!! Το κακό είναι ότι δεν μπορείς να το πάρεις όπου θες... αλλα αυτό δεν είναι προβλημα αφού πάντα στήνω το τηλεσκόπιο δίπλα στο πορτμπαγκάζ.

 

Φυσικά απαραίτητος εξοπλισμός είναι και οι τρεις τόμοι της Ουρανομετρίας, ο Pocket Atlas, ο Sky Atlas, Laptop με Starrynight μεσα στο ξύλινο κουτί του.

 

Οσο για το ματι... είμαι ακόμα νέος, δεν έχω κανενα απολύτως πρόβλημα ακομα!!

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

Οσο για το ματι... είμαι ακόμα νέος, δεν έχω κανενα απολύτως πρόβλημα ακομα!!

 

Το καταλάβαμε Βασίλη!! Το καταλάβαμε.... :D

 

Εγώ χρησιμοποιώ το γνωστό τραπεζάκι από το τελεμάρκετιγκ. Πάνω σ' αυτό δε χωρούν και πολλά πράγματα. Κιάλια και χάρτες και κανένας προσοφθάλμιος...

 

 

http://www.telemarketing.gr/default.asp?pid=5&la=1&itm=4855&ct=86

 

 

 

Όσο για το πάνε έλα είναι βάσανο. Δες και ξαναδές και ξαναματαδεές..... Τι τραβάμε κι εμείς με τη γεροντική όραση Βασίληη. :D

Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η νεότητα δεν είναι ιδιότητα, αλλά κατάσταση. Το ίδιο και η οπτική οξύτητα ή ο πλούτος της κόμης.

Το τραπεζάκι εξυπηρετεί; Έχω Telemarketing Store ακριβώς δίπλα, αλλά μου φαίνεται ακριβό για το μέγεθός του και πολύ... άσπρο.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κώστα πήγα στο telemarketing εδώ στο Περιστέρι ακριβώς για αυτό το τραπεζάκι και το είδα και από κοντά...απογοητεύτηκα!!!!! Πολλά τα 36 ευρώ που ζητάνε...ψεύτικο φαίνεται, μπαλατζάριζε και καταλάβαινες πως είναι ψευτοκατασκευή...άσε, με τέτοια λεφτά σίγουρα υπάρχει καλύτερο στα είδη κάμπινγκ... [-( :cheesy:
«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κώστα πήγα στο telemarketing εδώ στο Περιστέρι ακριβώς για αυτό το τραπεζάκι και το είδα και από κοντά...απογοητεύτηκα!!!!! Πολλά τα 36 ευρώ που ζητάνε...ψεύτικο φαίνεται, μπαλατζάριζε και καταλάβαινες πως είναι ψευτοκατασκευή...άσε, με τέτοια λεφτά σίγουρα υπάρχει καλύτερο στα είδη κάμπινγκ... [-( :cheesy:

To Τραπεζάκι του Θαναση είναι όντως λίγο μάπα (σορρυ Θανάση) αφου με το παραμικρό κουνάει και με ένα μικρο χτύπημα με το πόδι μπορείς να ρίξεις όλα κάτω.

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 6 μήνες αργότερα...

Μιας και ψάχνω για ένα τραπεζάκι παρατήρησης για το πεδίο, δεν θέλω να χρησιμοποιώ το πορτ μπαγκάζ άλλο πια, ξέρει κανένας να μου προτείνει κάτι καλό και οικονομικό από τα είδη camping, που να το έχει χρησιμοποιήσει και είναι δοκιμασμένο και κάπως στιβαρό;;;

 

Δυστυχώς του telemarketing μας απογοήτευσε παταγωδώς... [-( :cry:

Ρωτάω εδώ για να μην ανοίξω άλλο ξεχωριστό θέμα.. :cheesy:

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και εγώ δεν πήρα ακόμη. Μου πρότεινε ο Δημήτρης (50mm) ένα καλό αλλά το έχω χάσει μέσα στα εκατοντάδες πμ. Αν μας ακούει και το θυμάται ας προτείνει ξανά δημοσίως.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τάσο ρίξε μια ματιά στον Δημητριάδη στη Βουλιαγμένης. Το δικό μου το είχα πάρει από εκεί το 2006 και δεν έχει πάθει το παραμικρό. Ίσως να μην υπάρχει ακόμα, αλλά δε χάνεις τίποτα. Και χωράει παντού. Φαίνεται εδώ:

 

Orion Optics 8"

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το τραπεζάκι του Telemarketing με συντρόφεψε ένα χρόνο στο βουνό αλλά όταν πήρα τον sky atlas δεν χώραγε οπότε πήρα αυτό:

 

http://www.hobbi.gr/product_info.php?cPath=51_90_217&products_id=3061

 

Πολύ μεγάλο χωράει τα πάντα , γίνετε και βαλίτσα.

Εντάξει δεν είναι πολύ στιβαρή κατασκευή , αλλα για τα λεφτά του είναι μια χαρά.

Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ψαξτε σε παλιοτερη δημοσιευση μου για το μαγαζι με τα τραπεζακια καμπινγκ γιατι δεν το εχω κρατησει στα favorites και αυτη την στιγμη δεν μου ερχεται στο μυαλο το ονομα του μαγαζιου .Παντος ειναι στην θεσσαλονικη.
Γεια χαρα και ευχαριστω για τα ψαρια!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ έχω αυτό εδώ εδώ και 4 περίπου χρόνια που κάνω εξορμήσεις και δεν έχει πάθει τίποτα. Λογικά το Praktiker ή το IKEA θα έχουν αρκετά.

trapezaki.jpg.94d1e6fa70f3b56647ea0f2c3a4545fb.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και εγώ έχω ακριβώς αυτό που δείχνει ο Homo και είμαι ευχαριστημένος.

Το να είναι διπλό εμένα με βολεύει πολύ, και μαζεύεται σε μια μικρή βαλιτσούλα.

Άγγελος Μακρής

 

www.aggelosmakris.com

www.facebook.com/aggelosmakrisnightscapes

www.instagram.com/aggelos_makris

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης