Jump to content

Υπολογίζοντας την κλίση της Τροχιάς της Γης


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πριν απο μερικές εβδομάδες όταν ήμασταν με τον φίλο Θανάση εξω για αστροπαρατήρηση...

Θαυμάζαμε τον ουρανό και προσπαθούσαμε να κατανοήσουμε την Θέση μέσα στο Σύμπαν, συζητώντας λοιπόν έκανε σιγά σιγά την εμφάνιση του ένα πολύ όμορφο Φεγγάρι το οποίο τύχαινε να βρίσκεται στο Τελευταίο Τέταρτο (Last Quarter).

Φυσικά αμέσως η κουβέντας επικεντρώθηκε στην θέση του Φεγγαριού και πως αυτό περιστρέφεται γύρω από εμάς.

Οπότε έχουμε:

Γνωρίζοντας ότι το Φεγγάρι βρίσκεται οτι τελευταίο τέταρτο ξέρουμε ότι και η Γη κινείτε προς αυτο το σημείο (περίπου δηλαδη γιατι θα πρεπει να ξερουμε πότε ακριβος είναι το τελευταίο τέταρτο αλλά και πόσο μακριά είναι το Φεγγάρι απο την Εκλειπτική, αλλά αυτα μπορούμε να τα βρούμε σχετικά εύκολα με ενα π.χ ηλ.Πλανητάριο).

 

Εαν λοιπον φωτογραφίσουμε το Φεγγάρι την στιγμή του Τελευταίου Τετάρτου μπορούμε πολυ εύκολα να υπολογίσουμε προς τα που κινούμαστε σαν Πλανήτης.

 

Τώρα εαν κάθε Τελευταίο Τέταρτο μπορούμε να φωτογραφίσουμε το Φεγγάρι και να υπολογίσουμε με ακρίβεια το σημείο το οποίο κινούμαστε προς αυτο τότε με ένα πρόγραμμα δημιουργίας Πανοράματος μπορούμε να φτιάξουμε ένα Πανόραμα 360° που να δείχνει τα σημεία στα οποία κινούμαστε προς αυτά την συγκεκριμένη στιγμή.

Και εφόσον γνωρίζουμε τα σημεία αυτα μπορούμε να κάνουμε μεμονωμένες μετρήσεις απο το Τελευταίο Τέταρτο προς το επόμενο τελευταίο Τέταρτο και να υπολόγίσουμε σε °μοίρες πόσο έχει αλλάξει η τροχιά μας μέσα σε ~28 ημέρες ή και ακόμα περισσότερο (μπορούμε να το υπολογίσουμε π.χ με ενα ηλ.Πλανητάριο, απο το σημείο Χ στο σημείο Y, ανάλογα που είναι τα σημεία που βρικαμε στις φωτογραφίες μας)

 

 

Ελπίζω να εδωσα μερικά κίνητρα για υπολογισμούς αλλά και για φωτογράφιση :wink:

Φυσικα εαν μπορούμε να θυμηθούμε που ηταν το Φαγγαρι στο προηγούμενο Τελευταίο Τεταρτο μπορούμε να υπολογίσουμε ακόμα και με γυμνό μάτι πόσες μοίρες κλίση έχει αλλάξει η τροχιά μας.

 

Επίσης μπορούμε να την υπολογίσουμε διαιρώντας το 360° με το 365,25 και μετα να το πολλαπλασιασουμε με το συνολο τον ημερων που θελουμε να υπολογίσουμε αλλά δεν κινούμαστε όλες τις εποχες με την ίδια ταχύτητα.

 

 

 

ΥΣ

σορρυ αν δεν δίνω πολλες λεπτομέριες αλλά γραφω στα γρηγορα απο την δουλεια

 

Lastquorter.thumb.jpg.4d3380b798ca00b5a4e42c01f09d8ab7.jpg

Πανοραμα φτιαγμενο απο το Starrynight

Last_quarter_moon_diagram_1.jpg.0b929dc3db80bea91d35a1aa282deb9f.jpg

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βασίλη, προφανώς πρέπει να φωτογραφίζεται η Σελήνη όταν βρίσκεται στο ζενίθ σωστά; Συνήθως βρίσκεται προς τα ξημερώματα οπότε τους ανοιξιάτικους και καλοκαιρινούς μήνες η φωτογράφιση είναι δύσκολη αν όχι ακατόρθωτη λόγω ανατολής ήλιου.

Τώρα σχετικά με τη κατεύθυνση της γης ,η σελήνη στο τελευταίο τέταρτο της κάνει μια βόλτα απ' όλους τους αστερισμούς σχεδόν. Εξαρτάται βέβαια από το χώρο που καταλαμβάνουν . Για παράδειγμα στο τελευταίο τέταρτο η Σελήνη στο ζενίθ δε περνάει ποτέ απ' τον Σκορπιό . Νομίζω όμως πως μπορούμε να υπολογίσουμε την ταχύτητά της όπως είπες κι εσύ. Δεν χρειάζεται να φωτογραφίζεται κάθε μήνα. Αυτοί οι υπολογισμοί μπορεί να γίνουν και με ένα ψηφιακό πλανητάριο starry night stellarium κ.α

Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χαίρομαι που κάποιος απάντησε :D

 

Λοιπον.. Ουσιαστικά δεν θέλουμε να φωτογραφίσουμε το Φεγγάρι την ημέρα του τελευταίου τετάρτου αλλά την Στιγμή που είναι Ακριβός στο Τελευταίο Τέταρτο. Φυσικά αυτό δεν μπορεί να γίνει πρακτικά σε κάθε τελευταίο τέταρτο γιατι πολλές φορές τυχαίνει να πέφτει στην "άλλη πλευρά της Γης", αλλά τραβώντας μια φωτογραφία και γνωρίζοντας πότε ήταν το τελευταίο τέταρτο μπορούμε να υπολογίσουμε που ηταν η ακριβή στιγμή τουΤελευταίου Τεταρτου και με αυτο γνωρίσουμε και προς τα που κινούμαστε.

 

Το πότε θα τραβήξουμε την φωτογραφία δεν μας νοιάζει, και αν την τραβήξουμε την ακριβή στιγμή που είναι τι τελευταίο τέταρτο... ακόμα καλύτερα!! (εννοείτε ότι θέλουμε να φαίνονται οι αστερισμοι ώστε να μπορούμε να κανουμε τους υπολογισμούς μας μετα.

 

 

Δεν νομίζω οτι θέλει και ερώτημα γιατι θέλουμε φωτογραφία και όχι άπλες μετρήσεις απο ένα πρόγραμμα... :wink:

 

 

Τις μετρίσεις μπορούμε να τις κάνουμε και χωρις κανένα ηλ.πλανητάριο, αφου γνωρίζοντας το μέγεθος του Φεγγαριού σε μοίρες μπορούμε με ενα χάρακα να βρούμε την διαφορά :wink:

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μια ιδιότητα των τέταρτων είναι ότι όταν ο Ήλιος μεσουρανεί, η Σελήνη μόλις θα ανατέλει ή θα δύει. Και αντίστροφα, όταν ο Ήλιος μεσουρανεί και η Σελήνη ανατέλει ή δύει, είναι στα τέταρτα.

 

Σε μέρες κοντά στα τέταρτα, μπορείς να τσεκάρεις τις ώρες της μεσουράνησης του Ήλιου από κάποιο πρόγραμμα και να δεις σε ποιες από αυτές η Σελήνη είναι κοντύτερα στον ορίζοντα. Το νησί σου έχει καθαρή Δύση, οπότε μπορείς να δεις το τελευταίο τέταρτο.

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ακριβός έτσι Δημήτρη!! Πολύ ενδιαφέρον :D

Μπορούμε να το δοκιμάσουμε σήμερα που είναι το τελευταίο τέταρτο, (βεβαία οι υπολογισμοί θα είναι στο περίπου γιατί η στιγμή του τελευταίου τετάρτου είναι σήμερα 14:59 το μεσημέρι)

 

 

 

Επίσης να προσθέσω ότι για τους υπολογισμούς της τροχιάς της Γης μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και το Φεγγάρι στο Πρώτο Τέταρτο μόνο που αυτή την φορά θα βλέπουμε ότι αφήνουμε πίσω μας (αλλά και πάλι με τον ίδιο τρόπο δουλεύει ο υπολογισμός)

 

Ακόμα μπορούμε να μετρήσουμε από το Πρώτο Τέταρτο στο Τελευταίο Τελευταίο Τέταρτο πόση είναι η απόσταση σε μοίρες° ...θα πείτε τώρα ότι είναι 180°... για μετρήστε το και προσπαθήστε να δείτε και πως μπορούμε να το συνδέσουμε με τα παραπάνω ώστε να κάνουμε σωστότερες μετρήσεις σχετικά την περιστροφή μας γύρω απο τον Ήλιο και πως αυτή αλλάζει ανά εποχή :wink:

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επειδή μιλάμε για υπολογισμούς, νομίζω ότι η Σελήνη δεν κινείται στο ίδιο επίπεδο με την κίνηση της Γης, οπότε μπορεί να είναι στην σωστή θέση αλλά πιο ψηλά ή πιο χαμηλά από το σημείο προς το οποίο πηγαίνει η Γη (την στιγμή του πρώτου ή τελευταίου τέταρτου).

 

Σαν απλή θέση του προς τα που κινείται το "διαστημόπλοιο Γη" θα έλεγα το εξής: την ώρα της Ανατολής του Ήλιου η Γη πηγαίνει προς το σημείο πάνω από το κεφάλι του παρατηρητή (κάτι σαν το παραπάνω σχήμα) και πιο συγκεκριμένα, πάνω στο "ουράνιο μεσημβρινό" που ενώνει τον βόρειο ουράνιο πόλο (κοντά στον πολικό αστέρα) με τον νότιο, στο ύψος του γεωγραφικού πλάτους που βρισκόμαστε (π.χ. 37 μοίρες πάνω από τον ορίζοντα). Αυτά στο περίπου.

 

Βέβαια δεν ξέρω πολλά. Να σκεφτείτε πως μπερδεύτηκα και δεν κατάλαβα στην παραπάνω μέθοδο πως θα υπολογίζαμε την κλίση της Γης. Εννοείται κάτι σαν την μετάπτωση του ισημερινού ή την κλίση του άξονα περιστροφής της Γης σε σχέση με το επίπεδο πάνω στο οποίο κινείται γύρω από τον Ήλιο;

 

(sorry αν είπα κοτσάνα)

Disclaimer: Είμαι Celestronάς τί να κάνω;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επειδή μιλάμε για υπολογισμούς, νομίζω ότι η Σελήνη δεν κινείται στο ίδιο επίπεδο με την κίνηση της Γης, οπότε μπορεί να είναι στην σωστή θέση αλλά πιο ψηλά ή πιο χαμηλά από το σημείο προς το οποίο πηγαίνει η Γη (την στιγμή του πρώτου ή τελευταίου τέταρτου).
Η αλήθεια είναι ότι είναι δύσκολο να βρεις που είναι η Σελήνη, αλλά μπορούμε να υπολογίσουμε τη λίκνισή της και να βρούμε που είναι σωστό σημείο, αλλά δεν νομίζω ότι έχει και πολύ μεγάλη σημασία αφού θα αλλάξει λίγο, έως 5,5° πάνω ή κάτω, ενώ εμάς μας νοιάζει να μετρήσουμε απο δεξιά προς αριστερά αλλά μπορούμε να το κάνουμε παίρνοντας τα σημεία που είναι πιο κοντά, πάνω στην Εκλειπτική, άρα μετράμε τα δύο σημείο πάνω στην Εκλειπτική (το αποτέλεσμα είναι σχεδον ίδιο αν μετρούσαμε απο την θεση τον δύο Φεγγαριων στα Τελευταία Τέταρτα) <θα το συνεχίσω αργότερα, είμαι στην δουλεια>

 

 

Το υπόλοιπο που έγραψες θα πρέπει να το σκεφτώ, δεν ξερω...

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βασίλη πραγματικά σε θαυμάζω που ακόμη και όταν δεν το επιτρέπει ο καιρός, ασχολείσαι με την αστρονομία.

Αυτό θα πει αφοσίωση.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

http://library.thinkquest.org/29033/begin/earthsunmoon.htm

 

Άρα ορίζουμε την εκλειπτική ως το επίπεδο που ταυτίζεται με την τροχιά της Γης γύρω από τον Ήλιο. Οπότε ανά πάσα στιγμή η Γη κινείται προς το επόμενο σημείο της τροχιάς της πάνω στην εκλειπτική. Αυτό πρέπει να βρίσκεται περίπου 90 μοίρες δεξιά του Ήλιου, πάνω στη εκλειπτική (για το Νότιο Ημισφαίριο θα είναι 90 μοίρες αριστερά).

 

Βέβαια, εγώ είχα την εντύπωση πως ο Ήλιος δεν κινείται 100% πάνω στην εκλειπτική, αλλά δεν τα έχω ξεκαθαρίσει κι εντελώς μέσα στο μυαλό μου.

 

Αυτό που ανέφερα νωρίτερα δεν είναι σωστό, είναι απλά η προβολή του ισημερινού της Γης στο υπερπέραν, αλλά λόγω της κλίσης της Γης, δεν έχει καμία σχέση με την εκλειπτική (την οποία ορίσαμε ότι ταυτίζεται με την κίνηση της Γης γύρω από τον Ήλιο).

Disclaimer: Είμαι Celestronάς τί να κάνω;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 μήνες αργότερα...
Πριν απο μερικές εβδομάδες όταν ήμασταν με τον φίλο Θανάση εξω για αστροπαρατήρηση...

Θαυμάζαμε τον ουρανό και προσπαθούσαμε να κατανοήσουμε την Θέση μέσα στο Σύμπαν, συζητώντας λοιπόν έκανε σιγά σιγά την εμφάνιση του ένα πολύ όμορφο Φεγγάρι το οποίο τύχαινε να βρίσκεται στο

Ελπίζω να εδωσα μερικά κίνητρα για υπολογισμούς αλλά και για φωτογράφιση :wink:

 

Και όχι μόνο κίνητρα για υπολογισμούς Βασίλη. Παρατήρησα τώρα τη Σελήνη και ήταν όμορφο που σκέφτηκα ότι αφήνω πίσω με το διαστημόπλοιό μου την περιοχη κοντά στη Σελήνη. Επειδή είμαστε αρκετές ώρες πριν το πρώτο τέταρτο, το σημείο που αφήνουμε πίσω πρέπει να βρίσκεται πιο μπροστά στον αστερισμό των διδύμων. Έτσι είναι;

Η Αλήθεια είναι Υπέρλογη!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η Σελήνη δεν είναι στο επίπεδο της εκλειπτικής και δεν νομίζω πως με τη θέση της μπορείς να δεις προς τα που κινείται η Γη ή για την ακρίβεια που στοχεύει το διάνυσμα της ταχύτητας της Γης τη δεδομένη στιγμή.

Γιατί απλά να μη σκεφτείς πως ξέροντας το αντιηλιακό σημείο η ταχύτητα στοχευει 90 μοίρες μακριά από αυτό πάνω στην εκλειπτική; Κάνω κάπου λάθος στη σκέψη μου;

Γιατί όλο το μπλέξιμο αυτό με τη Σελήνη;

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

George καλημέρα,

Έτσι όπως το έβαλε ο Βασίλης εμένα μου άρεσε, και ομολογώ δεν είχα σκεφτεί, ότι κοιτώντας την Σελήνη στο πρώτο ή τελευταίο τέταρτο απομακρύνομαι ή κινουμαι από ή προς το σημείο που βρίσκεται αντιστοίχως. Έγραψε ότι παίζει αυτό το σημείο + ή - 5 μοίρες πάνω ή κάτω λόγω της διαφοράς θέσης του δορυφόρου μας από την εκλειπτική (φαντάζομαι). Για μένα δεν χάνει την αξία του, έστω με αυτή την ασάφεια. Πώς θα βρούμε πρακτικά αυτό το σημείο με την γνώση του αντηλιακού σημείου;

Υ. Γ. Την αδυναμία μου στη στερεομετρία την πληρώνω τώρα με το χόμπυ.

Η Αλήθεια είναι Υπέρλογη!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

90 μοίρες ανατολικά είναι από το αντιηλιακό σημείο. Αυτό με τη Σελήνη πρακτική αξία δεν έχει κατά τη γνώμη μου. Δεν περιπλέκουμε την λύση ενός προβλήματος. Οι κινήσεις της Σελήνης είναι πολύ περίπλοκες και αποτελούσαν σπαζοκεφαλιά πριν την έλευση των ηλεκτρονικών υπολογιστών.
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιώργο δεν μιλάμε για 90° αλλά για 180°... αλλά και με 90° γίνεται να κάνεις υπολογισμούς αλλά εξαιτίας της φωτορύπανσης της Πανσέληνου είναι δύσκολο.

 

Την ταλάντωση της τροχιάς της Σελήνης την υπολογίζεις απλά κοιτώντας που είναι η Εκλειπτική και όπως είπα παραπάνω η απόκλιση είναι ± 5,5°

 

Το όλο εγχείρημα δεν είναι για να κάνουμε επιστημονικές μετρήσεις αλλά είναι αρκετά κοντά... η μαγεία σε όλα αυτό είναι η κατανόηση και η αντίληψη της κίνησης της Γης μέσα στο διάστημα κοιτώντας πως και που μετατοπίζονται τα υπόλοιπα αντικείμενα σε σχέση με τις μετρήσεις και τις εικόνες που κάνουμε κάθε φορά. Και όταν λέω Κατανόηση και Αντίληψη το εννοώ, άλλο να ξέρεις ότι η Γη γυρίζει γύρω από τον Ήλιο και άλλο να το αντιλαμβάνεσαι :P

 

 

 

edit

Γιωργο τώρα είδα ότι αναφέρεσαι στο post του Χρήστου... (δεν το έχω μελετήσει ακόμα :roll: )

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιώργο δεν μιλάμε για 90° αλλά για 180°... αλλά και με 90° γίνεται να κάνεις υπολογισμούς αλλά εξαιτίας της φωτορύπανσης της Πανσέληνου είναι δύσκολο.

 

Δεν μιλώ καν για τη Σελήνη αλλά για το σημείο προς το οποίο δείχνει η ταχύτητα της γης κάθε στιγμή. Αυτό ειναι 90 μοίρες από το αντιηλικό σημείο.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης