Jump to content

Ξεπερνώντας τα όρια...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όσο για το αν εχει νόημα τελικά μια αναφορά οτι κάποιος παρατήρησε ενα 16 mag γαλαξία με 8" οταν η συντριπτική πλεοψηφία πάνω απο 99.9 % δεν μπορέι να τον παρατηρήσει...

 

Ποιός είδε γαλαξία 16 μαγκ με 8 ίντσες ρε παιδιά;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 86
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Η παρατήρηση δεν είναι παίρνω ενα manual και βλέπω πόσο mag μπορώ να δώ με το τηλεσκόπιό μου και αναλόγως ψάχνω στόχους. Σε τέτοιους είδους πράγματα δεν στηριζόμαστε σε manuals, αλλιώς η Γή ακόμη θα μαθαίναμε στο σχολείο οτι είναι επίπεδη.

 

Ερωτόκριτε εδώ είσαι φάουλ, ανεξαρτήτως με το τί κόντρες έχεις με συγκεκριμένα άτομα.

 

Οι αναφορές των παιδιών από την Κρήτη, αλλά και άλλων που γράφουνε εδώ αναφορές παρατήρησης γενικά, μας ενθουσιαζουνε να κάνουμε αυτό που αγαπάμε και με περισσότερη αφοσίωση και να το μοιραζόμαστε εδώ. Μπράβο παιδιά, keep them coming.

starrynights.blog
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κανόνες, όροι χρήσης και ενημέρωση για το AstroVox

 

 

Β. Συμπεριφορά των χρηστών

 

Οι εγγεγραμμένοι χρήστες στο φόρουμ καλούνται να επιδεικνύουν αλληλοσεβασμό, αξιοπρέπεια, κοινή λογική και ψυχραιμία κατά τη συμμετοχή τους στο AstroVox. Μερικοί βασικοί κανόνες είναι οι εξής:

 

1. Η ευγένεια και η καλή προαίρεση αποτελούν αρετές

2. Δεν επιτρέπονται περιφρονητικά σχόλια και ειρωνικές υποδείξεις προς άλλα μέλη

3. Δεν επιτρέπονται οι προσωπικές επιθέσεις και έριδες

 

 

 

Γ. Θεματολογία και περιεχόμενο των δημοσιεύσεων

4. Προσωπικά θέματα που αφορούν μεμονωμένους χρήστες ή δεν ενδιαφέρουν το κοινό γενικά θα πρέπει να αποφεύγονται και να συζητούνται με προσωπικά μηνύματα και όχι δημόσια

6. Οι δημοσιεύσεις πρέπει να γίνονται στην κατάλληλη κατηγορία θεμάτων. Ο κατά το δυνατόν πιο σαφής τίτλος δημοσίευσης βοηθά ιδιαίτερα στη σαφήνεια και την ευκολία

7. Οι συζητήσεις δεν πρέπει να παρεκκλίνουν από το θέμα με τρόπο που να εμποδίζεται ο σκοπός της αρχικής δημοσίευσης. Απαγορεύεται ο «βανδαλισμός» θεμάτων. Τα μέλη ενθαρρύνονται να ξεκινούν νέα θέματα (threads) όταν χρειάζεται αλλά και να χρησιμοποιούν υπάρχοντα θέματα εφόσον έχουν τη θεματολογία που επιθυμούν

http://www.astrovox.gr/terms.html

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συγχαρητηρια στους φιλους που εξορμουν,παρατηρουν και μεταφερουν και στους υπολοιπους τοσο παραστατικα και με πολυ μερακι αυτα που βιωνουν.Ειναι φανερο το ποσο αγαπουν αυτο που κανουν και το ποσο εντονα το ζουν.

Μπραβο παιδια.

=D> =D> =D>

"ΠΕΡΙ ΤΗΝ ΓΗΝ ΚΟΣΜΟΣ ΠΟΛΥΔΑΙΔΑΛΟΣ ΑΣΤΡΩΝ ΕΙΛΕΙΤΑΙ ΦΥΣΕΙ ΑΕΝΑΩ ΚΑΙ ΡΕΥΜΑΣΙ ΔΕΙΝΟΙΣ"

Ορφικα κειμενα.[/b]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πέρα απο αυτό όμως δώσε τις δικές σου στατιστικές αν θέλεις, αλά πρώτα προσπάθησε να δείς εσύ κάποιους πολύ δύσκολους στόχους απο το δικό σου τηλεσκόπιο, σχημάτισε δική σου γνώμη και μετά έλα να το κουβεντιάσουμε δεν είναι κακό, κουβέντα κάνουμε και απόψεις ανταλάσουμε δεν θίγουμε κανένα, νομίζω οτι θα ήταν αρκετά πληκτικά αν το τοπικ γέμιζε με μπράβο παιδιά τι ωραία που τα καταφέρατε...

Εγώ βάζω την δική μου γνώμη για ένα και μόνο λόγο ασχολούμαι συστηματικά με παρατήρηση

17 χρόνια ήμουν χρήστης τηλεσκοπίων κατά καιρους απο 8" έως 20" έχω κατασκευάσει τηλεσκόπια και γυρίσει πολύ σκοτεινούς ουρανούς, συμπεριλαμβανομένης και της Κρήτης.

 

geonik, το να είναι κάποιος συστηματικός παρατηρητής επί 17 χρόνια, σε συνδυασμό με το να βρίσκει χρόνο για να ταξιδεύει αλλά και για να κατασκευάζει τηλεσκόπια, θα μπορούσε να σημαίνει πως έχει την υγειά του, πως δεν εργάζεται 15 ώρες την ημέρα και του περισσεύουν χρήματα για να κάνει όλα τα παραπάνω.

Ακόμα κι αν δεν σημαίνουν όλα τα παραπάνω, εγώ δηλώνω απερίφραστα, και πως σας ζηλεύω και πως σας θαυμάζω.

Γι αυτό λοιπόν σας εύχομαι να κατασκευάσετε ακόμα μεγαλύτερα τηλεσκόπια και να μπορείτε να τα χαρείτε μέχρι τα βαθιά γεράματα ακόμα και σε ουρανούς σκοτεινότερους από την Κρήτη.

 

Αλλά επειδή όπως είπατε κι εσείς κουβέντα κάνουμε, έπρεπε να το πείτε εξαρχής πως όσοι δεν έχουν αντίστοιχα προσόντα με τα δικά σας, δεν έχουν δικαίωμα να εκφέρουν γνώμη.

θα είχαμε αποφύγει και τις 4 σελίδες που συμπλήρωσε το θέμα... και δεν είμαι και σίγουρη αν θα έμενε κανείς εκτός από εσάς... Απορώ γιατί δεν το είπατε και σε αυτούς που έγραψαν νωρίτερα από μένα...

Εγώ πάντως σας υπόσχομαι, πως όταν μπει κανόνας στο φόρουμ που θα απαγορεύει τη συμμετοχή σε τέτοια θέματα όσων δεν έχουν 17 χρονη εμπειρία ή δεν έχουν φτιάξει τηλεσκόπιο δικό τους, ή δεν έχουν ψάξει για το παλομαρ4 από το 8ιντσο τους, δεν πρόκειται να πω τη γνώμη μου...

Προς το παρόν, ο μοναδικός που παραβιάζει τους κανόνες του φόρουμ αυτή τη στιγμή, σίγουρα δεν είμαι εγώ...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι αξιαγάπητοι πατριώτες μου από την Κρήτη έχουν εξαιρετικά σκοτεινούς και καθαρούς ουρανούς, έχουν μεγάλη εμπειρία στην παρατήρηση όπως επίσης πολύ εξασκημένο και ευαίσθητο μάτι και χρησιμοποιώντας ενίοτε ειδικές τεχνικές παρατήρησης, κατά τα λεγόμενά τους αφού αυτό δεν μπορεί να διαπιστωθεί παρεκτός και αν κάποια μέρα η ανθρωπότητα εφεύρει κάποιο καταγραφέα τι βλέπει ο εγκέφαλος (πλάκα θα είχε!!) με αυτές τις δυνατότητες λοιπόν για να μην πλαταγιάζω καταφέρνουν να ξεπερνούν τα θεωρητικά και κάποιες φορές υποκειμενικά όρια των τηλεσκοπίων τους.

 

Η μέθοδος αυτή έχει εφευρεθεί εδώ και 20 σχεδόν χρόνια,ονομάζεται fMRI (Functional magnetic resonance imaging) και χρησιμοποιείται ερευνητικά και (περιορισμένα) διαγνωστικά. Υπάρχουν και άλλες μέθοδοι, όπως η PET και η SPECT.

Διευκρινίζω πως δεν βλέπεις τι παρατηρεί ο εξεταζόμενος, αλλά ποιά σημεία του εγκεφάλου ερεθίζονται και εάν ερεθίζονται. Επειδή είναι αρκετά χαρτογραφημένος ο εγκέφαλος σήμερα, μπορείς να οδηγηθείς σε χρήσιμα συμπεράσματα.

Ένα σημαντικό εύρημα είναι πως όταν υπάρχει κάποια ψευδαίσθηση (πχ σε σχιζοφρένεια) ερεθίζεται το ίδιο πεδίο του φλοιού που θα ερεθιζόταν και σε μια πραγματική αίσθηση. Δηλαδή ο ψευδαισθητικός άνθρωπος δεν νομίζει πως ακούει φωνές αλλά όντως τις ακούει. Ερεθίζονται και άλλα πεδία όμως που δείχνουν πως μάλλον ο υπόλοιπος φλοιός "στέλνει" εκεί τις φωνές και όχι φυσικά το αυτί (το πείραμα γίνεται σε απόλυτη ησυχία). Εξαιρετικά ενδιαφέρον κατά την γνώμη μου.

fmri-brain.jpeg

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μάνο η επιλογή των στόχων γίνεται μετα απο ψάξιμο;

Πόσο χρόνο σας παίρνει η αναζήτηση για την επιλογή του Στόχου (στο Σπίτι/Δουλεια)

 

Γιατι επιλέξατε τους συγκεκριμένους στόχους;

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βασίλη, εκτός από την Uranometria μαζί μου κρατάω και 2 τσάντες ώμου γεμάτες εκτυπωμένους καταλόγους, πλανητικά, σφαιρωτά, ανοιχτά, σμήνη, γαλαξίες flat, ring, hickson, rose, arp κτλ. Συνήθως εκείνη τη στιγμή που είμαι στο πεδίο ανάλογα και με τις συνθήκες ανοίγω όποιο κατάλογο μου κάνει κέφι, βρίσκω τί RA έχουμε στο ζενίθ και ξεκινάω σάρωμα ανάλογα και την όρεξη. Τη συγκεκριμένη νύχτα είχαμε κάνει προετοιμασία επίτηδες για να σπάσουμε επίσημα και ρεκόρ, γι'αυτό επιλέξαμε ngc γαλαξίες, διότι τους περιλαμβάνει όλους η Uranometria, οπότε μπορούσα να βρω επίσημα νούμερα σε αμυδρούς. Έχω δει και mac γαλαξίες με το 16άρι αλλά και μερικούς ανώνυμους αλλά δυστυχώς δε μπορώ να βρω νούμερα γι'αυτούς.

 

Σχετικά με τον φίλο μας τον Ερωτόκριτο, δεν έχω κάτι να πω. Φαίνεται το επίπεδο του καθενός από αυτά που γράφει.

 

Για τον Νικολιδάκη όμως μου κάνει εντύπωση παρόλο που έχει τόση εμπειρία, τί ακριβώς του φαίνεται εξωπραγματικό; Να το συζητήσουμε αν κάποιος θέλει, δεν έχω πρόβλημα. Αρκεί μονάχα να έχει λιγάκι ανοιχτό μυαλό και να θέλει να ακούσει...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μάνο η επιλογή των στόχων γίνεται μετα απο ψάξιμο;

Πόσο χρόνο σας παίρνει η αναζήτηση για την επιλογή του Στόχου (στο Σπίτι/Δουλεια)

 

Γιατι επιλέξατε τους συγκεκριμένους στόχους;

Βασίλη τους στόχους αυτούς τους ψάχνουμε με βάση καταλόγους που έχουμε εκτυπώσει και που έχουμε αναρτήσει παλαιότερα εδώ. Όπως λέει και ο Μάνος παραπάνω, έχουμε εκτυπώσει καταλόγους τους οποίους μελετάμε σπίτι αλλά παίρνουμε και στο βουνό. Εγώ προσωπικά για 10 στόχους συνολικά που πήρε περίπου 2 απογεύματα για να βρω πληροφορίες και να τους εντάξω στο πρόγραμμα. Επίσης όταν καταλήξουμε, εκτυπώνουμε μετά φωτογραφίες από DSS και τις κρατάμε μαζί μας. Όταν εντοπίσουμε το πεδίο έχουμε τη φωτό από το DSS και ξέρουμε ακριβώς που θα κοιτάξουμε με πλάγια όραση και πού βρίσκεται ο γαλαξίας στο προσοφθάλμιο. Οι φωτογραφία του DSS είναι το 50% της επιτυχίας (ίσως και παραπάνω). Όπως λέει και ο Μάνος παραπάνω οι συγκεκριμένοι στόχοι επιλέχθηκαν γιατί είναι από ένα κατάλογο αρκετά δημοφιλή ο οποίος περιέχει τις πιο αξιόπιστες πληροφορίες σχετικά με φαινόμενα μεγέθη.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ παρακαλώ πολύ όλους όσους συμμετέχουν στη συζήτηση να μείνουν στο θέμα χωρίς η συζήτηση να πηγαίνει επί προσωπικού ή να γίνεται ειρωνική. Όλες οι απόψεις είναι θεμιτές αρκεί να διατυπώνονται με σεβασμό στους υπόλοιπους χρήστες.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ πάντως σας υπόσχομαι, πως όταν μπει κανόνας στο φόρουμ που θα απαγορεύει τη συμμετοχή σε τέτοια θέματα όσων δεν έχουν 17 χρονη εμπειρία ή δεν έχουν φτιάξει τηλεσκόπιο δικό τους, ή δεν έχουν ψάξει για το παλομαρ4 από το 8ιντσο τους, δεν πρόκειται να πω τη γνώμη μου...

Προς το παρόν, ο μοναδικός που παραβιάζει τους κανόνες του φόρουμ αυτή τη στιγμή, σίγουρα δεν είμαι εγώ...

 

Λυπάμαι κάτι άλο έχεις στο μυαλό σου..

Θέλεις ακόμη δουλειά, ξαναδίαβασε αυτά που έγραψα...

Γιώργος Νικολιδάκης

Μέλος ΕΑΕ.

We count the time scale and analyze the creation mechanisms, trying to catch in mind the invisible.

http://geonik.homeip.net

http://astronomia.org.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συγχαρητηρια στους φιλους που εξορμουν,παρατηρουν και μεταφερουν και στους υπολοιπους τοσο παραστατικα και με πολυ μερακι αυτα που βιωνουν.Ειναι φανερο το ποσο αγαπουν αυτο που κανουν και το ποσο εντονα το ζουν.

Μπραβο παιδια.

=D> =D> =D>

 

+1000

Αυτή είναι η ουσία. Μπράβο παιδιά!!!

 

Εμένα αυτή η αναφορά παρατήρησης με ταξίδεψε και με πώρωσε...

 

Συνεχίστε έτσι.

Το αδιανοητο σημερα ειναι η μονη λυση για το αυριο !

 

Επανάσταση δεν είναι μόνο η εξέγερση, είναι και η συνειδητοποίηση της αλήθειας...

 

http://www.spartastronomy.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για τον Νικολιδάκη όμως μου κάνει εντύπωση παρόλο που έχει τόση εμπειρία, τί ακριβώς του φαίνεται εξωπραγματικό; Να το συζητήσουμε αν κάποιος θέλει, δεν έχω πρόβλημα. Αρκεί μονάχα να έχει λιγάκι ανοιχτό μυαλό και να θέλει να ακούσει...

 

Κοίτα και εγώ είμαι ανοικτός και μου αρέσει να κουβεντιάζω και να αμβισβητώ όπως και να με αμφισβητούνε όσο γίνεται με επιχειρήματα ..

Δεν μου αρέσει όμως να μου την πέφτουν διάφορα troll που σκοπό έχουν να κάνουν

φασαρία, οπότε στείλε πμ βάλε ένα τηλέφωνο αν θές να κουβεντιάσουμε με την ησυχία μας...

Γιώργος Νικολιδάκης

Μέλος ΕΑΕ.

We count the time scale and analyze the creation mechanisms, trying to catch in mind the invisible.

http://geonik.homeip.net

http://astronomia.org.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα σε όλους,

 

Παρακολουθώ το θέμα από τη μέρα που αναρτήθηκε και παρατηρώ πως η κατάθεση μίας εμπειρίας ενός μέλους του AstroVox εξελίχθηκε σε μία μεγάλη αντιπαράθεση.

 

Παρότι μπορώ να συμφωνήσω για τα θεωρητικά όρια ενός τηλεσκοπίου, δεν θα πρέπει να παραβλέψουμε το γεγονός ότι πολλές φορές τα πρακτικά όρια μπορούν να ξεπεράσουν τα θεωρητικά και αυτό νομίζω πως ισχύει σε κάθε τομέα της ζωής μας και πέραν της αστρονομίας.

 

Δεν βλέπω τι κακό υπάρχει στην αναφορά για την παρατήρηση ενός αντικειμένου το οποίο ξεπερνάει τη θεωρητική διακριτική ικανότητα ενός τηλεσκοπίου. Σίγουρα όλοι έχουμε διαπιστώσει πως ανάλογα με την τοποθεσία το seeing, τη φυσική μας κατάσταση κλπ. αμυδροί στόχοι στα όρια του τηλεσκοπίου άλλοτε είναι ορατοί και άλλοτε όχι. Πολλές φορές μπορεί να είναι απλά η εντύπωση πως κάτι υπάρχει εκεί.

 

Όσοι έχουν την εμπειρία μπορούν να εκτιμήσουν αν μια τέτοια παρατήρηση είναι εφικτή ή όχι! Δεν νομίζω πως αυτού του είδους οι αντιπαραθέσεις είναι καλές για το forum, κυρίως για τα νέα μέλη αλλά και για τα νέα σε ηλικία παιδιά που συμμετέχουν σ΄ αυτό.

 

Σε τελική ανάλυση δεν κάνουμε κάποιον διαγωνισμό για το τι μπορεί να παρατηρήσει ο καθένας από εμάς.

 

Ας προσπαθήσουμε όλοι ώστε η εικόνα αυτού του τόσο χρήσιμου forum να είναι το δυνατόν καλύτερη.

 

Φιλικά,

 

Δημήτρης Βαλιάνος

“The Truth Is Out There”

 

"Stardust" Observatory - Chalkidiki

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πέραν του -αναπόφευκτου- υποκειμενικού στοιχείου σε μια παρατήρηση, υπάρχουν και κάποια αντικειμενικά μετρήσιμα στοιχεία, που νομίζω πρέπει επίσης να λάβει κανείς υπ' όψη του, και ας τα αξιολογήσει όπως νομίζει.

 

Μόλις 250 μέτρα πιο πάνω από τη συγκεκριμένη θέση όπου έγινε η παρατήρηση από τα δύο μέλη του Astrovox, έχουν γίνει μετρήσεις από το προσωπικό του αστεροσκοπείου Σκίνακα. Οι τιμές του seeing που έχουν καταγραφεί είναι εξαιρετικά χαμηλές, και νομίζω από τις καλύτερες παγκοσμίως. Οι μέσοι όροι των ετών 2000 και 2001 είναι 0.64 και 0.69 arcseconds, αντίστοιχα.

Η χαμηλότερη τιμή που έχει καταγραφεί στο Σκίνακα είναι 0.23 (!) arcseconds.

 

Τα στοιχεία αυτά, με διαγράμματα, μπορεί να δει κανείς στην ιστοσελίδα:

http://skinakas.physics.uoc.gr/gr/Pages/RFR_site_photos_and_mapsGR.html

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εχει δημιουργηθεί θέμα απο το πουθενά..

Όποιος εχει κάνει παρατήρηση απο καλό σκοτεινό ουρανό, ξέρει οτι θα δει αντικείμενα πολύ πέρα απο τις δυνατότητες του τηλεσκοπίου (ή έστω πολύ πέρα απο αυτά που περίμενε..)

5 χρόνια που εχω το τηλεσκόπιο, 3-4 νύχτες εχει τύχει να εχω τέτοιο ουρανό, και ξέρω οτι όπως ανέφεραν δεκάδες πριν απο μένα, με την κατάλληλη τεχνική μπορείς να δεις αντικείμενα που θα ξαναδείς σε 5 χρόνια πάλι.. δεν είναι ψέμματα ούτε παράξενο, είναι απλά σπάνιο..

 

Και λίγος σεβασμος δε βλάπτει.. υποτίθεται οτι είμαστε πολιτισμένο site, τα γέλια και οι ειρωνίες προς άλλα μελη, ταιριάζουν σε forum για καγκούρικα αυτοκινητα...

 

Υ.Γ. εννοειται οτι περιμένω την επόμενη παρατήρηση απο κρήτη..

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πέρασε λίγος χρόνος και ηρεμήσαμε αρκετά. Μήπως γνωρίζει κάποιος πώς υπολογίζονται τα όρια των τηλεσκοπίων από τις εταιρείες; π.χ. στο δικό μου τηλεσκόπιο δίνει Μέγιστο Φαινόμενο Μέγεθος Αστέρα : 13,4, ενώ το αντίστοιχο 8 ιντσών δίνει

Μέγιστο Φαινόμενο Μέγεθος Αστέρα : 14. Υποψίαζομαι ότι θα χρησιμοποιούν μια μέση αντιληπτική ικανότητα του εγκεφάλου, άριστες συνθήκες διαφάνειας και seeing και φυσικά κάποιους μαθηματικούς τύπους. Απλά υποψία.

Υ.Γ. Δεν διάβασα όλα τα θέματα αλλά σε αυτά που διαβασα δεν βρήκα κάτι σχετικό. Διάβασα την δημοσίευση του Κώστα στην 1η σελίδα του θέματος. Ρωτώ για τον αλγόριθμο που χρησιμοποιείται για τους υπολογισμούς.

Η Αλήθεια είναι Υπέρλογη!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

http://www.stargazing.net/naa/scopemath.htm

 

Χονδρικά με ένα τηλεσκόπιο 12" κερδίζεις 8-8.5 μεγέθη σε σχέση με το τι βλέπεις με το γυμνό μάτι.

Για να πούμε πως κάποιος είδε αστέρα 16.4 με τηλεσκόπιο 12" πρέπει το οριακό μέγεθος με γυμνό μάτι να είναι 7.9...

Δεν είμαι σε θέση ούτε να αμφισβητήσω ούτε να επιβεβαιώσω παρατήρηση κανενός φίλου.

Πάντως προσωπικά χονδρικά θεωρώ πως το οριακό μέγεθος για ένα τηλεσκόπιο 8" είναι 14 και για ένα 12" είναι 15. Ο Πλούτωνας στο 13.9 με 8" δεν είναι εύκολα ορατός από προσωπική πείρα.

Σε εξαιρετικές συνθήκες μπορεί να κερδίσουμε 0.5-0.7 μεγέθη.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης