Jump to content

Ξεπερνώντας τα όρια...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν, ας τα πούμε όσο πιο απλά γίνεται, δίνοντας έναν δικό μου ορισμό εργασίας, χωρίς να είμαι απολύτως ειδικός επί του θέματος.

Αντίληψη είναι η λειτουργία εκείνη του Νευρικού συστήματος μέσω της οποίας τα αισθητηριακά ερεθίσματα (πχ ερεθισμός των κωνίων και ραβδίων του αμφιβληστροειδούς από φωτόνια) οργανώνονται, ταξινομούνται, συνειρμούνται, μεταφράζονται και εντάσσονται σε ένα πλαίσιο ερμηνείας και κατανόησης του εαυτού και του κόσμου.

Η συλλογή πληροφοριών γίνεται από περιφερειακούς αισθητηριακούς υποδοχείς (πχ κωνία και ραβδία αμφιβληστροειδούς) οι οποίοι συλλαμβάνουν τα ερεθίσματα του αντιληπτικού πεδίου (φωτόνια), τα φιλτράρουν κατά περίπτωση (στον οφθαλμό οι φωτοϋποδοχείς συνάπτονται με διπολικά κύτταρα και εκείνα με την σειρά τους με γαγγλιακά κύτταρα, υποπολλαπλασιάζοντας την πληροφορία 130000000 φωτοϋποδοχέων σε 12000000 νευράξονες σε σχέση 108/1) και κατόπιν μεταφέρονται μέσω των οπτικών οδών (αφού χιαστούν) στον οπτικό φλοιό του ινιακού λοβού.

retina.jpg

Εκεί ο εγκέφαλος επεξεργάζεται τα στοιχεία προσδίδοντας την αντίληψη των βασικών ιδιοτήτων (σχήμα, κατεύθυνση, χρώμα κλπ) και κατόπιν οι πληροφορίες προωθούνται στα οπτικά συνειρμικά πεδία, ενδεχομένως μέσω της ραχιαίας- βρεγματικής οδού όπου επιτελείται η χωροθέτηση και της κοιλιακής- κροταφικής οδού όπου επιτελείται η αναγνώριση του αντικειμένου. Από εκεί και πέρα η πληροφορία κολυμπά στο σύμπαν του εγκεφάλου και μπορεί να έρθει σε επαφή με μνημονικές εμπειρικής και γνωστικής φύσεως εγχαράξεις, φαντασιωσικά προϊόντα, άλλες συνειδητές ή ασύνειδες λειτουργείες, γλωσσικά ή συναισθηματικά πεδία κλπ.

figure7-12.jpg

Με λίγα λόγια δεν «βλέπουμε» αυτό που φθάνει στο μάτι μας, μέσω του τηλεσκοπίου ή δια γυμνού οφθαλμού. Ο εγκέφαλος χρησιμοποιεί την ήδη παραλλαγμένη πληροφορία που αποστέλλει ο οφθαλμός για να «κατασκευάσει» μια οπτική αντίληψη. Τι συμβαίνει με αυτό τον τρόπο; Πολλά.

Άνθρωποι χωρίς οφθαλμούς ή με κατεστραμμένη όραση βλέπουν (στοιχειώδη) πράγματα, ιδίως όταν η διαταραχή της οράσεως δεν είναι εκ γενετής. Πράγματα που βρίσκονται μπροστά στα μάτια μας δεν γίνονται αντιληπτά όταν δεν μπορούν να ταξινομηθούν στο πλέγμα της υφιστάμενης εμπειρίας –το παράδειγμα με την «φευγαλέα εικόνα ενός κοτόπουλου» που αναφέρεται στο «Σύμπαν που αγάπησα» είναι διασκεδαστικό-. Βλέπουμε πράγματα με κλειστά μάτια, με πλήρη συνείδηση (μετεικάσματα και όχι μόνο) και σε κατάσταση μερικής συνείδησης (όνειρα), και αγνοούμε πράγματα που βρίσκονται μπροστά στα μάτια μας, έως ότου κάποιος μας τα υποδείξει (όπως το χώρισμα Cassini από πρόσφατη προσωπική μου εμπειρία). Μπορούμε να προκαλέσουμε την παραγωγή οπτικών εικόνων με παραισθησιογόνα (κάνναβη και άλλα πολλά) ή ακόμη και με ΥΠΕΡΟΞΥΓΟΝΩΣΗ! Οι βαθειές αναπνοές όπως και η υπερεγρήγορση (εκνευρισμός) μπορούν να οδηγήσουν σε αντιληπτικές πλάνες καθώς τροποποιούν τον αντιληπτικό ουδό (και όχι μόνο της όρασης αλλά σχεδόν όλων των αισθήσεων). Θα συνιστούσα να κρατάτε την αναπνοή σας καλύτερα ή ακόμη καλύτερα να κάνετε διαφραγματική αναπνοή με ρυθμό 12/min αν θέλετε να είστε βέβαιοι πως αυτό που βλέπετε είναι εκεί και όχι μόνο στον εγκέφαλό σας. Αυτό σημαίνει περίπου 5 δευτερόλεπτα για κάθε ανάσα. Τέλος, όποιος έχει ή είχε γιαγιάκα μέσα στο σπίτι οφείλει να εκτιμήσει πόσα πράγματα μπορεί να αντιληφθεί μέσα στο ημίφως ή το σκοτάδι (κλέφτες, μαμούνια, πεθαμένους κλπ) χρησιμοποιώντας τους αστιγματικούς, πρεσβυωπικούς, γλαυκωματικούς, καταρρακτικούς και καταπονημένους οφθαλμούς της και έναν εγκέφαλο που έχει υπερκεράσει τα όρια εγγυημένης από το εργοστάσιο λειτουργίας, έναντι των δικών μας γερακίσιων ή λαώων οφθαλμών οι οποίοι αδυνατούν να αντιληφθούν τα συμβαίνοντα. Υπάρχει διαφορά τόσο αντιληπτικού πεδίου, όσο και αντιληπτικού ουδού.

Αυτά για αρχή. Έχω μερικά ακόμη πράγματα να πω αλλά δεν μας κυνηγά κανείς.

Να θίξω και την άλλη πλευρά τώρα. Κατανοώ την αγανάκτηση του Ερωτόκριτου από την μία, θυμάμαι από την άλλη πόσα είδαμε με έκπληξη από το 70ρι αχρωματικό του στον όχι και τόσο σκοτεινό ουρανό του Κιθαιρώνα από την άλλη. Και τα είδαμε 3 άτομα, άρα περιορίζουμε τις πιθανότητες αντιληπτικών πλανών, αν και επακτές αντιληπτικές πλάνες δεν είναι διόλου απίθανες.

Είπα ωστόσο πως κατανοώ την αγανάκτησή του, καθώς έχω και εγώ πλημμυρίσει από αγανάκτηση όταν απρόκλητα και αχαρακτήριστα έχω υποστεί trolling από άτομα τα οποία δεν είχαν να πουν κάτι καλύτερο από αυτό που είχα πει ή από αυτό που συνήθως λένε, επεδίωξαν όμως να με φιμώσουν με μεθόδους όχι συνδιαλεκτικές και επιχειρηματικές αλλά μέσω χλεύης και ειρωνίας. Τρία από αυτά τα άτομα (όχι ο Μανούσος, ουδέποτε και θέλω αυτό να καταστεί σαφές και να μην διαστρεβλωθεί) ανήκουν στον μικρό αυτό πληθυσμό των υπεραξίων παρατηρητών με την οξύτατη όραση και την ευαίσθητη αντίληψη. Δεν γνωρίζω αν τα φαινόμενα συνδέονται, ούτε υπονοώ πως η λοιπή προσβλητική και προκλητική συμπεριφορά τους προς εμένα και πολλούς άλλους εκτός από εμένα, ενηλίκους και ανηλίκους, τους καθιστά αναξιόπιστους ως άτομα (δεν έχω κανένα στοιχείο ως προς αυτό), αλλά και εγώ αντιμετωπίζω συχνά με δυσφορία εκδηλώσεις αυτοθαυμασμού από άτομα με ελλείμματα αλλοσεβασμού και όχι μόνο (δεν χρειάζεται να επαναλάβω πως δεν αναφέρομαι στον Μανούσο, έτσι; ).

Το θέμα έχει ρίζες βαθειές που αρκετοί γνωρίζουμε και ορισμένοι δεν μπορούμε να αγνοήσουμε. Καλό είναι να μην φερόμαστε σαν να έχουμε μόλις πέσει από τον ουρανό.

Αυτό ήθελα να πω και είμαι έτοιμος να υποστώ τις συνέπειες.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 86
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Netrino, πραγματικά δεν καταλαβαίνω όλη αυτή τη φασαρία... Αν ο άλλος θέλει να παρατηρεί στα ...όρια, μονάχα αμυδρούς στόχους, μονάχα με πλάγια όραση και να κάθεται δυο ώρες στο προσοφθάλμιο μέχρι να διακρίνει ή να νομίζει ότι διακρίνει κάτι, εσένα τι σε ενοχλεί;

Θα μου πεις ότι δημιουργούνται λανθασμένες εντυπώσεις; Ε, και; Είναι στο χέρι οποιουδήποτε να βγει έξω να δοκιμάσει και πιθανότατα να μην καταφέρει τίποτα. Θα έχει βγει όμως έξω και θα έχει προσπαθήσει. Σε κάθε περίπτωση θα βγει ωφελημένος. Τι κακό βρίσκεις σε αυτό;

Ας βγεις για ψάρεμα και ας γυρίσεις με σαρδέλες, δεν είναι ανάγκη να φέρεις σπίτι φάλαινες! :D

Δεν ξέρω αν τα παιδιά παρατήρησαν ή νόμισαν ότι παρατήρησαν κάποια αντικείμενα. Ψέματα μια φορά δεν λένε και δεν αξίζουν τη χλεύη. Αν μη τι άλλο, όπως ειπώθηκε και παραπάνω μας άνοιξαν την όρεξη!

Άνοιξη μπήκε - αν και ο καιρός δεν το έχει καταλάβει ακόμα - αφήστε τις φαγωμάρες και να πάρουμε κανένα βουνό!

Να το κλείνουμε το θέμα και καλές παρατηρήσεις σε όλους!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χωρίς να θέλω να πάρω θέση και ειδικά σε ένα θέμα για το οποίο γνωρίζω ελάχιστα, έχω να πω τα εξής:

 

Η παρατήρηση είναι κάτι τελείως υποκειμενικό, κατά την γνώμη μου πάντα. Σαφώς αυτό δεν μεταφράζεται ότι ο καθένας μπορεί να λέει ό,τι θέλει. Όμως μου γεννάτε ένα ερώτημα γενικό θα έλεγα για το συνάφι μας... Εδώ δεν μπορούμε να τα βρούμε και να συμφωνήσουμε σε θέματα αστροφωτογραφικά, που θα έλεγα ότι μπορεί και να είναι αμιγώς τεχνικά, θα τα βρούμε σε υποκειμενικά θέματα;;;; Δεν νομίζω.

 

Σαφώς και τα παραπάνω δεν υπονοούν ότι μπορεί ο καθένας να χλευάζει και να αντιμετωπίζει με άκομψο τρόπο τον συνομιλητή του, όπως πολύ σωστά έγραψε ο Κώστας.

 

Ειρήνη υμήν αγαπητοί εν ουρανό αδελφοί(ες)!

 

Η αλήθεια είναι εκεί έξω....

Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.

 

Arthur C. Clarke

 

 

http://vip-digital-imaging.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αντίληψη είναι η λειτουργία εκείνη του Νευρικού συστήματος μέσω της οποίας τα αισθητηριακά ερεθίσματα (πχ ερεθισμός των κωνίων και ραβδίων του αμφιβληστροειδούς από φωτόνια) οργανώνονται, ταξινομούνται, συνειρμούνται, μεταφράζονται και εντάσσονται σε ένα πλαίσιο ερμηνείας και κατανόησης του εαυτού και του κόσμου.

 

Η προσέγγιση από νευροβιολογικής πλευράς της αντίληψης μας είναι άριστη, επαρκώς τεκμηριωμένη και κυρίως απλή χωρίς να είναι απλοϊκή. Εαν την διαβάσουμε με προσοχή νομίζω ότι θα γίνουμε όλοι καλύτεροι και θα αντιλαμβανόμαστε το κόσμο με ένα ορθότερο , ορθολογικότερο και συγχρόνως ταπεινό και όχι εκπτωτικό τρόπο. Ευχαριστώ για την την αναφορά αυτή. Αν κάποιος προσπαθήσει να κατανοήσει το ίδιο ζήτημα από βιβλία νευροβιολογίας θα δυσκολευτεί να φτάσει στο ζητούμενο, αν δεν τα παρατήσει λόγω δυσκολιών στην ορολογία και το χειρισμό των εννοιών.Νομίζω είναι απαραίτητη η αναφορά αυτή για κάθε παρατηρητή όσο είναι η μέτρηση της διαστολής της κόρης του οφθαλμού ή η οφθαλμαπάτη της σελήνης. Η αντίληψη της επαφής π.χ. δεν είναι τίποτα άλλο παρά οι ηλεκτρομαγνητικές δυνάμεις άπωσης μετάξύ του σώματος και του αντικειμένου, που οι νερώνες και ο εγκέφαλος μετατρέπουν σε αυτό που λέμε επαφή.Η αντίληψη όλων των ερεθισμάτων έχει να κάνει με το κυρίως με το μυαλό μας και όχι τόσο με το αισθητήριο όργανο.

Η Αλήθεια είναι Υπέρλογη!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κώστα σε ευχαριστούμε για την ενημέρωση.

 

αγνοούμε πράγματα που βρίσκονται μπροστά στα μάτια μας, έως ότου κάποιος μας τα υποδείξει (όπως το χώρισμα Cassini από πρόσφατη προσωπική μου εμπειρία). Μπορούμε να προκαλέσουμε την παραγωγή οπτικών εικόνων με παραισθησιογόνα (κάνναβη και άλλα πολλά) ή ακόμη και με ΥΠΕΡΟΞΥΓΟΝΩΣΗ!
Ναρκωτικά δεν νομίζω ότι άρχισε κανείς να παίρνει στις Αστροπαρατηρήσεις όπως επίσης και υπεροξυγόνωση για να πάθεις θα πρέπει να παίρνεις πολύ βαθιές ανάσες...

 

Πάντως όπως είπες Κώστα πολλες φορες μπορει κάτι να είναι μπροστά στα μάτια μας αλλά να μην το βλέπουμε γιατι πολύ απλά δεν ξέρουμε που να κοιτάξουμε, αλλά με λίγη καθοδήγηση είτε απο φίλους είτε απο χάρτες και με αρκετή υπομονή και ηρεμία αν υπάρχει θα το δούμε... και σε αυτές τις παρατηρήσεις αυτό κάνουμε και αυτός μας εξιτάρει να κάνουμε, αφού η παρατήρηση στόχων στα όρια θέλει υπομονή αφου περιμένεις να δεις ένα μικρό φως στο μέγεθος της μύτης μιας καρφίτσας και ίσως και μικρότερο... και όλο αυτό μια-δυο φορες σε διάστημα μια ώρας παρατήρησης και ίσως παραπάνω.

 

 

εγώ έχω καταλήξει ότι δεν έχει νόημα σε αυτές τις περιπτώσεις ούτε η αμφισβήτηση, όπως και δεν έχει νόημα η αναφορά , μου θυμίζει τις συζητήσεις με τα πειραγμένα αυτοκίνητα που ξεπερνούν το αναγραφόμενο όριο ταχύτητας.

Τέλος πάντων αυτό που θέλω να καταλήξω είναι ότι αν έχουν κάποιο νόημα αυτές οι αναφορές πέρα από το γενικό «Πήγα παρατήρηση το χάρηκα και σας βάζω στο κλίμα»

Ναι Γιωργο είναι σαν τις Καγκούρικες συζητήσεις των ατόμων με τα φτιαγμένα αυτοκίνητα... αλλά ο καθένας με ότι ασχολείται κουβεντιάζει. Δεν είναι κακό να γράφουμε τις παρατηρήσεις μας, όπως έγραψες κι εσύ μπορεί για κάποιους η παρατήρηση να είναι μια φευγαλέα υποψία για άλλους να μπορεί να διακρίνουν χαρακτηριστικά κτλ αλλά όλες οι αναφορές έχουν νόημα, ότι και αν είναι αυτο, απο έτσι να μην γράφουμε τίποτα.

Δεν ξέρω τι αναφορές θα ήθελες να γράφουμε π.χ σαν του Steve Gottlieb... αλλά ερασιτέχνες είμαστε μην τρωγόμαστε μεταξύ μας δεν υπάρχει λόγος, η ζωή όπως και η παρατήρηση είναι απλή, μπορείς να την ζήσεις, να την χαρείς και να την μοιραστείς με τους φίλους σου μπορείς και να την ζεις μόνος σου, μπορεις να φτάνεις στα άκρα μπορεί και όχι, κανένας όμως δεν σου πει γιατί το έκανες, κάνουμε ότι κάνουμε γιατι μας αρέσει, γιατι αυτό μας ταξιδεύει και μας οδηγεί όπου εμείς θέλουμε...

Τέλος πάντων, καθαρούς ουρανούς να έχουμε και καθένας ας παρατηρεί ότι θέλει, δεν θα τον λογο κρίνουμε γιατι είδε ότι και αν είδε και γιατί έγραψε ότι έγραψε...

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι Γιωργο είναι σαν τις Καγκούρικες συζητήσεις των ατόμων με τα φτιαγμένα αυτοκίνητα...

 

δεν ειναι σωστο να χαρακτηριζεις..... και πες μου οτι δεν το εννοεις!!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι Γιωργο είναι σαν τις Καγκούρικες συζητήσεις των ατόμων με τα φτιαγμένα αυτοκίνητα...

 

δεν ειναι σωστο να χαρακτηριζεις..... και πες μου οτι δεν το εννοεις!!!

Σύνδεση ήθελα να κάνω με την κουβέντα του Γιώργου... δεν ήθελα και δεν είχα την πρόθεση να προσβάλω κανέναν :roll: η χρήση της λέξης έγινε με την καλή έννοια.

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι Γιωργο είναι σαν τις Καγκούρικες συζητήσεις των ατόμων με τα φτιαγμένα αυτοκίνητα... αλλά ο καθένας με ότι ασχολείται κουβεντιάζει. Δεν είναι κακό να γράφουμε τις παρατηρήσεις μας, όπως έγραψες κι εσύ μπορεί για κάποιους η παρατήρηση να είναι μια φευγαλέα υποψία για άλλους να μπορεί να διακρίνουν χαρακτηριστικά κτλ αλλά όλες οι αναφορές έχουν νόημα, ότι και αν είναι αυτο, απο έτσι να μην γράφουμε τίποτα.

Δεν ξέρω τι αναφορές θα ήθελες να γράφουμε π.χ σαν του Steve Gottlieb... αλλά ερασιτέχνες είμαστε μην τρωγόμαστε μεταξύ μας δεν υπάρχει λόγος, η ζωή όπως και η παρατήρηση είναι απλή, μπορείς να την ζήσεις, να την χαρείς και να την μοιραστείς με τους φίλους σου μπορείς και να την ζεις μόνος σου, μπορεις να φτάνεις στα άκρα μπορεί και όχι, κανένας όμως δεν σου πει γιατί το έκανες, κάνουμε ότι κάνουμε γιατι μας αρέσει, γιατι αυτό μας ταξιδεύει και μας οδηγεί όπου εμείς θέλουμε...

 

Ψάχνεις αφορμή μου φάινεται !!

Ξαναδιάβασε αυτά που έγραψα..!!

Δεν σου ζήτησε κανείς να γράψεις αναφορές σαν το Cottlieb , αλά νομίζω θα συμφωνήσεις οτι τελικά η εγκυρότητα και η αξιοπιστία μας, κρινοντια απο αυτά που εκφράζουμε και απο αυτά που κάνουμε, αυτό νομίζω δεν μπορεί να αλάξει.

Όσο για το αν εχει νόημα τελικά μια αναφορά οτι κάποιος παρατήρησε ενα 16 mag γαλαξία με 8" οταν η συντριπτική πλεοψηφία πάνω απο 99.9 % δεν μπορέι να τον παρατηρήσει, για μένα δεν έχει κάποιο νόημα, αλά αυτή είναι η άποψή μου τελικά, άλοι μπορεί και βέβαια έχουν το δικαίωμα να το βρίσκουν ενδιαφέρον.

Κάποιος είχε πεί οτι για την ανθρωπότητα θα ήταν εξαιρετικά αχρηστη μια πληροφορία τόσο τεχνολογικά προηγμένη που να μην μπορούσε να την κατανοήσει...

 

Φίλε kokkolis Ευχαριστούμε για τις πολύ χρήσιμες πληροφορίες.

Είναι πράγματι πολύ σημαντικό να κατανοήσουμε πως συμπεριφέρεται η όραση σε συνδυασμό με τον εγκέφαλο.

Είχα διαβάσει κάποτε ότι πολλά ατυχήματα που προκαλούνται από αυτοκινητιστές σε μηχανές οφείλεται σε ένα φαινόμενο που λέγεται Inattentional Blindness όπου ο αυτοκινητιστής απλά δεν τους βλέπει παρόλο που έιναι μπροστά του..

Οπότε είναι σημαντικό να καταλάβουμε ότι στο τέλος αυτός που θα αποφασίσει και θα το κάνει συνηδητότητα ότι κάτι το είδαμε είναι ο εγκέφαλος και όχι το μάτι.

Γιώργος Νικολιδάκης

Μέλος ΕΑΕ.

We count the time scale and analyze the creation mechanisms, trying to catch in mind the invisible.

http://geonik.homeip.net

http://astronomia.org.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ψάχνεις αφορμή μου φάινεται !!
:lol:

 

Οχι ρε συ Γιώργο δεν ψάχνω αφορμή, απλά δεν συμφωνώ στο ότι "δεν έχει νόημα", αυτό είναι όλο.

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συγνώμη για το off-topic:

 

Ναι Γιωργο είναι σαν τις Καγκούρικες συζητήσεις των ατόμων με τα φτιαγμένα αυτοκίνητα...

 

δεν ειναι σωστο να χαρακτηριζεις..... και πες μου οτι δεν το εννοεις!!!

 

Εγώ το εννοώ. Και για να μην παρεξηγηθώ, δεν θέλω φίλε Στέλιο να αντιπαρατεθούμε, ούτε να πω κάτι προσωπικά για εσένα. Απλώς σαν λαός σε πολλά θέματα μας λείπει η αντίστοιχη κουλτούρα. Αυτοκινητιστική κουλτούρα στην Ελλάδα ΔΕΝ υπάρχει ή τουλάχιστον υπάρχει σε ελάχιστους. Π.χ. ως λάτρης της Βρετανικής lightweight σχολής και θιασώτης των δημιουργημάτων του μέγιστου Colin Chapman (lean and mean), στην θέα μιας Elise λιώνω. Παράδειγμα: Γόνος μάλλον νεόπλουτης οικογένειας καμαρώνει μπροστά στους φίλους του για την Elise του. Κάποιος του λέει, καλή μεν αλλά αργή δε... μόνο 138 άλογα ρε φίλε... Και λέει ο νεανίας... θα την τουρμπίσω για να μην μου την βγαίνουν τα GTi.... Με το παραπάνω παράδειγμα μάλλον ο φίλος Βασίλης (Bi2L) έχει δίκιο στο παράδειγμά του.

 

Ξανά-συγνώμη για το off-topic.

 

Συμπερασματικά, η έλλειψη κουλτούρας και παιδείας σε πολλά θέματα, ένθεν και ένθεν μας οδηγεί σε άνευ ουσίας αντιπαλότητες και ατέρμονες συζητήσεις.

 

Να με συμπαθάτε.

Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.

 

Arthur C. Clarke

 

 

http://vip-digital-imaging.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νομίζω ότι ο δημιουργός αυτού του θέματος πρέπει να είναι πολύ περήφανος, γιατί έχει κάνει πράξη με πολλούς τρόπους τον τίτλο του"Ξεπερνώντας τα όρια". Αν και η ενασχόλησή μου με το θέμα βρίσκεται σε βρεφικό στάδιο και ίσα που μπουσουλάει, θα σταθώ μόνο στους "πολλούς τρόπους". Η θέαση οποιουδήποτε πράγματος είτε βιολογικά είτε πνευματικά έχει πολλούς τρόπους, πολλά πρίσματα και η μαγεία της γνώσης είναι η ικανότητα να μπορείς να προσεγγίσεις το ζητούμενο μέσα από όσο το δυνατό περισσότερες πλευρές. Αυτό δεν είναι απλά ελευθερία του λόγου αλλά ελευθερία της σκέψης ή η ίδια η κατακτούμενη γνώση. Από απίστευτες παρατηρήσεις, που ήταν ασύλληπτες ή και επιλήψιμες για την εποχή τους, η επιστήμη εξελίχτηκε προκειμένου να δημιουργήσει όλα αυτά τα τηλεσκόπια που ο καθένας χρησιμοποιεί σήμερα για να ...παρατηρήσει τον ουρανό και οι θετικοί επιστήμονες του forum μπορούν να επιβεβαιώσουν την αξιοπιστία των λεγομένων. Στην εκπαίδευση, πάλι, που είναι ο χώρος μου όταν ένα νέο παιδί διαπιστώνει κάτι καινοφανές, είτε υπάρχει αυτό είτε όχι, ο εκπαιδευτικός το επιβραβεύει για την προσπάθεια, γιατί μόνο μέσα από αυτή συνδυαζόμενη με το πείσμα μπορεί να προχωρήσει. Συμπερασματικά η όποια προσπάθεια εξέτασης, παρατήρησης, ανακάλυψης μόνο αξιέπαινη μπορεί να είναι και να συνδέεται με το νεανικό νου. Όποιος προσπαθεί να τη φιμώσει, μάλλον αποδεικνύει την πνευματική του γήρανση.

διὸ πολλοί φασι τῶν σοφῶν οἱ μὲν ἁρμονίαν εἶναι τὴν ψυχήν, οἱ δ’ ἔχειν ἁρμονίαν.

Αριστοτέλης.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νομίζω ότι ο δημιουργός αυτού του θέματος πρέπει να είναι πολύ περήφανος, γιατί έχει κάνει πράξη με πολλούς τρόπους τον τίτλο του"Ξεπερνώντας τα όρια". Αν και η ενασχόλησή μου με το θέμα βρίσκεται σε βρεφικό στάδιο και ίσα που μπουσουλάει, θα σταθώ μόνο στους "πολλούς τρόπους". Η θέαση οποιουδήποτε πράγματος είτε βιολογικά είτε πνευματικά έχει πολλούς τρόπους, πολλά πρίσματα και η μαγεία της γνώσης είναι η ικανότητα να μπορείς να προσεγγίσεις το ζητούμενο μέσα από όσο το δυνατό περισσότερες πλευρές. Αυτό δεν είναι απλά ελευθερία του λόγου αλλά ελευθερία της σκέψης ή η ίδια η κατακτούμενη γνώση. Από απίστευτες παρατηρήσεις, που ήταν ασύλληπτες ή και επιλήψιμες για την εποχή τους, η επιστήμη εξελίχτηκε προκειμένου να δημιουργήσει όλα αυτά τα τηλεσκόπια που ο καθένας χρησιμοποιεί σήμερα για να ...παρατηρήσει τον ουρανό και οι θετικοί επιστήμονες του forum μπορούν να επιβεβαιώσουν την αξιοπιστία των λεγομένων. Στην εκπαίδευση, πάλι, που είναι ο χώρος μου όταν ένα νέο παιδί διαπιστώνει κάτι καινοφανές, είτε υπάρχει αυτό είτε όχι, ο εκπαιδευτικός το επιβραβεύει για την προσπάθεια, γιατί μόνο μέσα από αυτή συνδυαζόμενη με το πείσμα μπορεί να προχωρήσει. Συμπερασματικά η όποια προσπάθεια εξέτασης, παρατήρησης, ανακάλυψης μόνο αξιέπαινη μπορεί να είναι και να συνδέεται με το νεανικό νου. Όποιος προσπαθεί να τη φιμώσει, μάλλον αποδεικνύει την πνευματική του γήρανση.

 

Συμβουλή, μην χρησιμοποιείτε βαριές εκφράσεις έτσι και αλλιώς όλοι ξέρουν ότι δεν μπορούν να φιμώσουν κανένα....

Δεν είχα σκοπό να επεκταθώ αλά με την ευκαιρία του δικού σας post και αφού είστε νέα στο Σπορ και αφού διευκρινίσω για μια ακόμη φορά ότι δεν αμφισβητώ κανένα στο τι είδε και τι δεν είδε ότι :

Οι αξιαγάπητοι πατριώτες μου από την Κρήτη έχουν εξαιρετικά σκοτεινούς και καθαρούς ουρανούς, έχουν μεγάλη εμπειρία στην παρατήρηση όπως επίσης πολύ εξασκημένο και ευαίσθητο μάτι και χρησιμοποιώντας ενίοτε ειδικές τεχνικές παρατήρησης, κατά τα λεγόμενά τους αφού αυτό δεν μπορεί να διαπιστωθεί παρεκτός και αν κάποια μέρα η ανθρωπότητα εφεύρει κάποιο καταγραφέα τι βλέπει ο εγκέφαλος (πλάκα θα είχε!!) με αυτές τις δυνατότητες λοιπόν για να μην πλαταγιάζω καταφέρνουν να ξεπερνούν τα θεωρητικά και κάποιες φορές υποκειμενικά όρια των τηλεσκοπίων τους.

Οι υπόλοιποι που δεν θα καταφέρετε να δείτε τα συγκεκριμένα αντικείμενα με παρόμοια τηλεσκόπια σας λέω εκ πείρας ότι δεν πρέπει να απογοητευτείτε, ούτε να σκεφτείτε ότι κάτι έχουν τα οπτικά σας, ή κάποιο ελάττωμα έχουν τα μάτια σας.

Είστε απόλυτα φυσιολογικοί και μην αισθανθείτε μειονεκτικά όπως είπα και παραπάνω, είστε στο 99.9% του πληθυσμού που δεν θα καταφέρει να τα δει, σύμφωνα και με το αναμενόμενα μέγιστα μεγέθη απόδοσης αυτών των τηλεσκοπίων γιατί και όπως καταλαβαίνετε πέρα από τα όρια και αυτά έχουν τα όριά τους....

Για εσάς λοιπόν που πιθανόν αναρωτιέστε γιατί δεν μπορείτε να δείτε αυτό ή το Άλο αντικείμενο ανοίγετε τον Cotlieb που όπως έχω πει και παραπάνω είναι πολύ αξιόπιστος, και βλέπετε για παράδειγμα ότι για το συγκεκριμένο αντικείμενο που προσπαθείτε να δείτε που ο φίλος μας ο Δημήτρης το κατάφερε, ο άνθρωπος γράφει ότι με 4,52 φορές παραπάνω συλλεκτική ικανότατα σε φώς από το δικό του τηλεσκόπιο είπε για το συγκεκριμένο αντικείμενο ότι είναι εξαιρετικά αμυδρό και μόνο λίγες στιγμές και με χρήση πλάγιας όρασης μπόρεσε να το διακρίνει .

Παρακαλώ να μην παρερμηνευτούν τα λεγόμενά μου ούτε να τους αποδοθεί κάποια έννοια που δεν την εννοώ κατευθείαν.

Γιώργος Νικολιδάκης

Μέλος ΕΑΕ.

We count the time scale and analyze the creation mechanisms, trying to catch in mind the invisible.

http://geonik.homeip.net

http://astronomia.org.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με λίγα λόγια δεν «βλέπουμε» αυτό που φθάνει στο μάτι μας, μέσω του τηλεσκοπίου ή δια γυμνού οφθαλμού. Ο εγκέφαλος χρησιμοποιεί την ήδη παραλλαγμένη πληροφορία που αποστέλλει ο οφθαλμός για να «κατασκευάσει» μια οπτική αντίληψη. Τι συμβαίνει με αυτό τον τρόπο; Πολλά.

Άνθρωποι χωρίς οφθαλμούς ή με κατεστραμμένη όραση βλέπουν (στοιχειώδη) πράγματα, ιδίως όταν η διαταραχή της οράσεως δεν είναι εκ γενετής. Πράγματα που βρίσκονται μπροστά στα μάτια μας δεν γίνονται αντιληπτά όταν δεν μπορούν να ταξινομηθούν στο πλέγμα της υφιστάμενης εμπειρίας –το παράδειγμα με την «φευγαλέα εικόνα ενός κοτόπουλου» που αναφέρεται στο «Σύμπαν που αγάπησα» είναι διασκεδαστικό-. Βλέπουμε πράγματα με κλειστά μάτια, με πλήρη συνείδηση (μετεικάσματα και όχι μόνο) και σε κατάσταση μερικής συνείδησης (όνειρα), και αγνοούμε πράγματα που βρίσκονται μπροστά στα μάτια μας, έως ότου κάποιος μας τα υποδείξει (όπως το χώρισμα Cassini από πρόσφατη προσωπική μου εμπειρία). Μπορούμε να προκαλέσουμε την παραγωγή οπτικών εικόνων με παραισθησιογόνα (κάνναβη και άλλα πολλά) ή ακόμη και με ΥΠΕΡΟΞΥΓΟΝΩΣΗ! Οι βαθειές αναπνοές όπως και η υπερεγρήγορση (εκνευρισμός) μπορούν να οδηγήσουν σε αντιληπτικές πλάνες καθώς τροποποιούν τον αντιληπτικό ουδό (και όχι μόνο της όρασης αλλά σχεδόν όλων των αισθήσεων). Θα συνιστούσα να κρατάτε την αναπνοή σας καλύτερα ή ακόμη καλύτερα να κάνετε διαφραγματική αναπνοή με ρυθμό 12/min αν θέλετε να είστε βέβαιοι πως αυτό που βλέπετε είναι εκεί και όχι μόνο στον εγκέφαλό σας. Αυτό σημαίνει περίπου 5 δευτερόλεπτα για κάθε ανάσα. Τέλος, όποιος έχει ή είχε γιαγιάκα μέσα στο σπίτι οφείλει να εκτιμήσει πόσα πράγματα μπορεί να αντιληφθεί μέσα στο ημίφως ή το σκοτάδι (κλέφτες, μαμούνια, πεθαμένους κλπ) χρησιμοποιώντας τους αστιγματικούς, πρεσβυωπικούς, γλαυκωματικούς, καταρρακτικούς και καταπονημένους οφθαλμούς της και έναν εγκέφαλο που έχει υπερκεράσει τα όρια εγγυημένης από το εργοστάσιο λειτουργίας, έναντι των δικών μας γερακίσιων ή λαώων οφθαλμών οι οποίοι αδυνατούν να αντιληφθούν τα συμβαίνοντα. Υπάρχει διαφορά τόσο αντιληπτικού πεδίου, όσο και αντιληπτικού ουδού.

Έχει δίκιο , ο παππούς μου κατά τους οφθαλμίατρους δεν έπρεπε να βλέπει , αλλά κατά τα λεγόμενά του μπορεί να δει συγκεκριμένα πράγματα στον χώρο... Έτσι κάνει βόλτες , ζει σ' ένα σπίτι μόνος του και βλέπει με "τον δικό του τρόπο" που ποτέ κανείς μας δεν θα καταλάβει...

Το να σκέφτεσαι τους νόμους της σύνθεσης προτού κάνεις μια φωτογραφία, είναι λίγο σα να σκέφτεσαι το νόμο της βαρύτητας προτού βγεις περίπατο.

 

Edward Weston

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν καταλαβαίνω πως προκύπτει αυτό το ποσοστό 99,9%.

Μου μοιάζει κομματάκι αυθαίρετο...

Προσωπικά δεν θα δώσω ποσοστά αλλά θα θέσω δεδομένα.

1. Βγαίνει έξω το ποσοστό όσων ασχολούνται αποκλειστικά με αστροφωτογραφία.

2. Βγαίνει έξω το μεγαλύτερο ποσοστό όσων ασχολούνται με αστροφωτογραφία και με παρατήρηση, γιατί μια καλή βραδυά θα προσπαθήσουν να την αξιοποιήσουν αστροφωτογραφίζοντας κι αν κάνουν παρατήρηση θα επιλέξουν στόχους που θεωρούν πως βρίσκονται στην διακριτική ικανότητα του τηλεσκοπίου τους. Για να μην παρεξηγηθώ είπα το μεγαλύτερο, όχι όλοι.

3. Το παραπάνω ισχύει και για τους περισσότερους έμπειρους παρατηρητές.

4. Πόσες βραδυές θα πετύχεις πραγματικά καλές συνθήκες και θα πεις: θα αφιερώσω 5 ώρες για 5 στόχους;

5. Πόσοι τελικά από εμάς δοκιμάζουν να δούν αντικείμενα στο όριο του τηλεσκοπίου τους και πόσες επαναλαμβανόμενες προσπάθειες (σε διαφορετικές βραδυές) αφιερώνουμε στον ίδιο στόχο που στο παρελθόν αποτύχαμε;

6. Βγάζουμε έξω και τους αρχάριους γιατί ακόμα δεν έχουν αναπτύξει την ικανότητα/τεχνική/υπομονή κλπ της θέασης τόσο αμυδρών στόχων.

θα μπορούσα να πω κι άλλα αλλά νομίζω πως αυτά αρκούν για να μειωθεί δραματικά προς τα κάτω το ποσοστό που δόθηκε.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι παρουσιάσεις που κάνουμε εδώ και καιρό δεν έχουν σκοπό ούτε να προκαλέσουν ούτε να επιδείξουν ούτε να προσβάλουν κανένα, ούτε είναι ψέματα. Γίνονται για 1 και μόνο σκοπό:

Να ενθαρρύνουμε όλο το κόσμο να πηγαίνει να κάνει παρατήρηση.

 

Αν κάποιοι θέλουν να το φιμώσουν αυτό, δεν θα τους περάσει.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν κάποιος διαβάσει προσεκτικά την συζήτηση, θα κανει μια απλούστατη διαπίστωση. Κανείς δεν είπε όχι στην κριτική. Αν απουσιάζαν λίγες φράσεις, που ήταν και περιττές, δεν θα υπήρχε κανένα πρόβλημα. Ανεξάρτητα πάντως, θεωρώ, ότι όλοι βγήκαμε πολλαπλά ωφελημένοι και στο παρατηρησιακό τμήμα και στην λειτουργία του οργανισμού μας που άμεσα σχετίζεται με αυτό. Αυτός δεν είναι ο σκοπός του forum; Ναι.
Η Αλήθεια είναι Υπέρλογη!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ ένα θα πω αν είμαι κάποιος που βλέπει το φορυομ πρώτη φορά θα έβγαζα άσχημα συμπεράσματα.

Το τελευταίο καιρό όλο τσακωμούς και διχόνοιες είστε εδώ μέσα.

Ένα να θα σας πω κοιτάξτε όποιος έχει πρόβλημα με κάποιον να τα λέτε από το τηλέφωνο και να μην κάνετε το φορουμ ιδιωτικό σας chat.

Να σκέφτεστε ότι δεν είσαστε μόνοι σας εδώ. Υπάρχουν και άλλοι άνθρωποι που βλέπουν και διαβάζουν και τους απωθείται!!!! :!: :!: :!:

Gazing at the universe through the ΄Eyes΄ of an astrophotographer...!!!

http://www.astrothemis.gr

 

Greek Astrophotography Discord Chat!

https://discord.gg/2DUPacrNfM

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συγνώμη για το off-topic:

 

Ναι Γιωργο είναι σαν τις Καγκούρικες συζητήσεις των ατόμων με τα φτιαγμένα αυτοκίνητα...

 

δεν ειναι σωστο να χαρακτηριζεις..... και πες μου οτι δεν το εννοεις!!!

 

Εγώ το εννοώ. Και για να μην παρεξηγηθώ, δεν θέλω φίλε Στέλιο να αντιπαρατεθούμε, ούτε να πω κάτι προσωπικά για εσένα. Απλώς σαν λαός σε πολλά θέματα μας λείπει η αντίστοιχη κουλτούρα. Αυτοκινητιστική κουλτούρα στην Ελλάδα ΔΕΝ υπάρχει ή τουλάχιστον υπάρχει σε ελάχιστους. Π.χ. ως λάτρης της Βρετανικής lightweight σχολής και θιασώτης των δημιουργημάτων του μέγιστου Colin Chapman (lean and mean), στην θέα μιας Elise λιώνω. Παράδειγμα: Γόνος μάλλον νεόπλουτης οικογένειας καμαρώνει μπροστά στους φίλους του για την Elise του. Κάποιος του λέει, καλή μεν αλλά αργή δε... μόνο 138 άλογα ρε φίλε... Και λέει ο νεανίας... θα την τουρμπίσω για να μην μου την βγαίνουν τα GTi.... Με το παραπάνω παράδειγμα μάλλον ο φίλος Βασίλης (Bi2L) έχει δίκιο στο παράδειγμά του.

 

Ξανά-συγνώμη για το off-topic.

 

Συμπερασματικά, η έλλειψη κουλτούρας και παιδείας σε πολλά θέματα, ένθεν και ένθεν μας οδηγεί σε άνευ ουσίας αντιπαλότητες και ατέρμονες συζητήσεις.

 

Να με συμπαθάτε.

 

σου στελνω πμ για μην τους κουραζουμε ολους εδω μεσα

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν καταλαβαίνω πως προκύπτει αυτό το ποσοστό 99,9%.

Μου μοιάζει κομματάκι αυθαίρετο...

Προσωπικά δεν θα δώσω ποσοστά αλλά θα θέσω δεδομένα.

1. Βγαίνει έξω το ποσοστό όσων ασχολούνται αποκλειστικά με αστροφωτογραφία.

2. Βγαίνει έξω το μεγαλύτερο ποσοστό όσων ασχολούνται με αστροφωτογραφία και με παρατήρηση, γιατί μια καλή βραδυά θα προσπαθήσουν να την αξιοποιήσουν αστροφωτογραφίζοντας κι αν κάνουν παρατήρηση θα επιλέξουν στόχους που θεωρούν πως βρίσκονται στην διακριτική ικανότητα του τηλεσκοπίου τους. Για να μην παρεξηγηθώ είπα το μεγαλύτερο, όχι όλοι.

3. Το παραπάνω ισχύει και για τους περισσότερους έμπειρους παρατηρητές.

4. Πόσες βραδυές θα πετύχεις πραγματικά καλές συνθήκες και θα πεις: θα αφιερώσω 5 ώρες για 5 στόχους;

5. Πόσοι τελικά από εμάς δοκιμάζουν να δούν αντικείμενα στο όριο του τηλεσκοπίου τους και πόσες επαναλαμβανόμενες προσπάθειες (σε διαφορετικές βραδυές) αφιερώνουμε στον ίδιο στόχο που στο παρελθόν αποτύχαμε;

6. Βγάζουμε έξω και τους αρχάριους γιατί ακόμα δεν έχουν αναπτύξει την ικανότητα/τεχνική/υπομονή κλπ της θέασης τόσο αμυδρών στόχων.

θα μπορούσα να πω κι άλλα αλλά νομίζω πως αυτά αρκούν για να μειωθεί δραματικά προς τα κάτω το ποσοστό που δόθηκε.

 

Είναι αυθαίρετο είναι πασιφανές και χρησιμοπιήθηκε ως εμφαντικό...

Τώρα μερικά απο αυτά που έγραψες δεν κατεβάζουν τις στατιστικές , ας πούμε για παράδειγμα ο αστροφωτογράφος δεν συμπεριλαμβάνεται στις στατιστικές αφού δεν έιναι παρατηρητής.

Επίσης αυτός που έιναι αστροφωτογράφος όπως εγώ όταν πηγάινω για παρατήρηση ασχολούμαι μόνο με παρατήρηση και πάντα βάζω δύσκολους στόχους αφού πρώτα κάνω ένα σύντομο tour στα highlights.

Πέρα απο αυτό όμως δώσε τις δικές σου στατιστικές αν θέλεις, αλά πρώτα προσπάθησε να δείς εσύ κάποιους πολύ δύσκολους στόχους απο το δικό σου τηλεσκόπιο, σχημάτισε δική σου γνώμη και μετά έλα να το κουβεντιάσουμε δεν είναι κακό, κουβέντα κάνουμε και απόψεις ανταλάσουμε δεν θίγουμε κανένα, νομίζω οτι θα ήταν αρκετά πληκτικά αν το τοπικ γέμιζε με μπράβο παιδιά τι ωραία που τα καταφέρατε...

Εγώ βάζω την δική μου γνώμη για ένα και μόνο λόγο ασχολούμαι συστηματικά με παρατήρηση

17 χρόνια ήμουν χρήστης τηλεσκοπίων κατά καιρους απο 8" έως 20" έχω κατασκευάσει τηλεσκόπια και γυρίσει πολύ σκοτεινούς ουρανούς, συμπεριλαμβανομένης και της Κρήτης.

Γιώργος Νικολιδάκης

Μέλος ΕΑΕ.

We count the time scale and analyze the creation mechanisms, trying to catch in mind the invisible.

http://geonik.homeip.net

http://astronomia.org.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νομίζω πολλοί εδώ μέσα παρεξηγήσατε τον τίτλο του θέματος και ξεπεράσατε τα όρια!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ρε geonik, έλεος.... Έλεος..

 

Νομίζεις alepohori οτι πρέπει να απαντήσω.?.. γιατί δεν θα το κάνω...

Γιώργος Νικολιδάκης

Μέλος ΕΑΕ.

We count the time scale and analyze the creation mechanisms, trying to catch in mind the invisible.

http://geonik.homeip.net

http://astronomia.org.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μα μόλις απαντήσατε... :roll:

 

υγ. προφανώς κάνω πλάκα γιατί η κατάσταση όλο και βαραίνει για ακόμα μια φορά!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ το μόνο που συμπεραίνω από τους παραπάνω "διαλόγους" είναι ότι ο τίτλος του θέματος είναι 100% επιτυχής....

Φιλικά, Γιάννης

 

 

Μέχρι να γίνω 10 χρονών νόμιζα ότι με λέγαν "Σκάσε".....

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το περασμένο Σάββατο 7/5 βρεθήκαμε κατά τις 23:00 με το Δημήτρη στο Σκίνακα, στα 1500 μέτρα, λίγο πιο χαμηλά από το αστεροσκοπείο, η Σελήνη θα έδυε μετά από μία ώρα, οπότε είχαμε χρόνο να στήσουμε με την άνεσή μας. Με το που έδυσε λοιπόν ο ουρανός φαινόταν να είναι μαύρος, κατάμαυρος, δε φυσούσε καθόλου και κάτι άλλο παράξενο, δε φαινόταν να υπάρχει ίχνος υγρασίας στην ατμόσφαιρα! Σήμερα είχαμε γράψει μερικούς γαλαξίες με σκοπό να σπάσουμε ρεκόρ αμυδρότητας, γαλαξίες κυρίως ngc επειδή τους έχει όλους η Uranometria και θα μπορούσαμε να έχουμε αξιόπιστα νούμερα v mag. Το λάθος όμως που είχα κάνει ήταν πως δεν είχα εκτυπώσει φωτογραφίες από DSS και έτσι δεν ήξερα πού ακριβώς να κοιτάξω.

 

1ος γαλαξίας λοιπόν που είχα σημειώσει ήταν ο ngc 4702 στα 15.7v mag. Βρίσκω στα γρήγορα το πεδίο και στα 257x μετά από λίγη προσπάθεια διακρίνω μία πολύ αμυδρή θαμπάδα στο προσοφθάλμιο, έκανα ένα σκίτσο, ο γαλαξίας αυτός ήταν ανάμεσα σε 4 αστέρια σε σχήμα τετραγώνου αριστερά και ενός άλλου αστεριού δεξιά. Φωνάζω το Δημήτρη και τον είδε κι αυτός κατευθείαν, είχαμε δει γαλαξία 15.7v mag; Εντυπωσιακό! Γύρω του φάνηκαν εύκολα ο ngc 4692 στα 12.6v mag, ngc 4728 στα 13,5v mag και ngc 4721 στα 14.5v mag. Συνεχίζω με μία ομαδούλα από 4 ngc γαλαξίες, ngc 5230 στα 12.1v, ngc 5222 στα 13.1v, ngc 5221 στα 13v και ngc 5226 στα 15,8v mag! Οι 3 πρώτοι φάνηκαν εύκολα, ο τελευταίος εμφανιζόταν με πλάγια όραση κατά διαστήματα, ζόρικος αλλά ήταν και 15.8v mag, το μεγαλύτερο επίσημο νούμερο που έχω δει! Ο ουρανός σήμερα ήταν εξαιρετικός παρόλο που το sqm-l έδειχνε 21,5, ένα τυπικό νούμερο για την περιοχή εκεί, όχι κάτι το εξωπραγματικό δηλαδή, νομίζω πως η απουσία κάθε είδους υγρασίας βοηθούσε ιδιαίτερα! Αυτή τη φορά όση ώρα και να κοιτούσα στο προσοφθάλμιο, όσο κοντά κι αν είχα το μάτι μου, το προσοφθάλμιο δεν θόλωνε όπως άλλες φορές. Ωραία λοιπόν, προχωράμε.

 

Πάμε λίγο παραπάνω στα 16.1v mag στον ngc 6148. Βρίσκω το πεδίο, κοιτάζω κοιτάζω αλλά δεν μπόρεσα να διακρίνω κάτι. Εδώ φάνηκε η αδυναμία του γεγονότος πως δεν εκτύπωσα φωτογραφία από DSS και δεν ήξερα πού να κοιτάξω, αν ήξερα πολύ πιθανόν να τον έβλεπα, δεν πειράζει, την επόμενη φορά. Το επόμενο γκρουπάκι αποτελείται από καμμιά 15ριά γαλαξίες, ξεκινάμε λοιπόν ταυτοποίηση με φωτογραφία από DSS, ngc 4005 στα 13.1v, ngc 4000 14.6v, ngc 3987 12.9v, ngc 3989 14.8v, ngc 3997 13.4v, ngc 3993 13.7v, ngc 4018 13.8v, ngc 4022 13v, ngc 4021 14.8v, ngc 4023 13.7v, ngc 4015 12.8v, ngc 4011 14.9v, ngc 3999 14.8v και τελευταίος και πιο ζόρικος ο ngc 4009 στα ούτε λίγο ούτε πολύ 15.5v mag! Οι συνθήκες σήμερα ήταν καταπληκτικές, από τις ελάχιστες βραδιές που συναντάει κανείς. Ούτε αέρας αλλά και ούτε ίχνος υγρασίας, η ώρα γύρω στις 2:30 πλέον στους -1βαθμούς και τα αυτοκίνητα τελείως στεγνά από πάνω!

 

Επόμενος στόχος ήταν το Abell 2065, ένα γαλαξιακό σμήνος το οποίο είναι στην κλάση 3, πολύ απομακρυσμένο και πάρα πολύ σφιχτό, πάντα το θεωρούσα υπέρτατη πρόκληση, το είχα δοκιμάσει παλιότερα αλλά δεν είχα καταφέρει να διακρίνω κάτι. Αυτή τη φορά το ξαναδοκιμάζω και στα 360x διακρίνω στο ακριβές σημείο μία θαμπάδα, δε μπορούσα να διακρίνω μέλη συγκεκριμένα αλλά πήρα ένα στίγμα από αυτό το πολύ εξωτικό αντικείμενο! Πάμε στο hickson 79 ή αλλιώς πιο γνωστό Seyfert's sextet, ένα πολύ ενδιαφέρον πολύ σφιχτό γκρουπάκι που αποτελείται από 5 γαλαξίες, στα 360x κατάφερα να ξεχωρίσω τους 4 από αυτούς ngc 6027a έως d που κυμαίνονται από 13.9v έως 15.6v mag. Πολύ ωραίος στόχος!

 

Πάμε στον κατάλογο με τους flat galaxies και ngc 5529 στα 11.9v mag, πολύ φωτεινός, φάνηκε η μαύρη λωρίδα στη μέση του. Επόμενος flat ο UGC 10227 στα 14.6v mag ο οποίος βρίσκετα πάρα πολύ κοντά σε ένα πολύ φωτεινό αστέρι. Με ζόρισε λιγάκι επειδή έπρεπε να βγάλω εκτός πεδίου το αστέρι αλλά φάνηκε κι αυτός. Η ώρα πλησίαζε 5:00 και ο γαλαξίας ήταν ήδη ψηλά, ώρα να δοκιμάσουμε και ένα πλανητικό, το Abell 41 λοιπόν στο Φίδι, με φωτογραφία του DSS κατάφερα να το διακρίνω, αρκετά ζόρικο μιας και είναι χαμηλά στις -15 μοίρες. 16" λοιπόν διάμετρος και γύρω στα 15.6v mag (Η Uranometria δε γράφει μέγεθος) με τη βοήθεια φίλτρου οξυγόνου στα 133x φάνηκε.

 

Ο ουρανός άρχισε σιγά σιγά να φωτίζει, ξημέρωνε, ήταν λίγο μετά τις 5:00 το πρωί και η ώρα είχε περάσει χωρίς να το καταλάβουμε. Ήταν μια υπέροχη βραδιά απ' τις σπάνιες που εύχεσαι να μην ξημερώσει ποτέ.

 

 

ΥΓ: Τελικά μετά που πήγα σπίτι και κοίταξα φωτογραφία DSS του ngc 4702, κατάλαβα πως δεν είχαμε δει αυτόν αλλά έναν πολύ κοντινό του ίδιας περίπου φωτεινότητας. Δεν υπάρχει στην Uranometria, δεν ξέρω ποιος είναι.

 

Σας έχει τύχει φαντάζομαι κάποιες φορές να είστε στο βουνό και να μην θέλετε να φύγετε. Ένα τέτοιο βράδυ ήταν και το χθεσινό. Η Σελήνη έδυε πέντε λεπτά μετά της δώδεκα. Το ραντεβού μας ήταν 11 η ώρα στο Σκίνακα, λίγο παραπάνω από 60 περίπου χιλιόμετρα έξω από το Ηράκλειο σε υψόμετρο 1500 μέτρα. Φτάνουμε νωρίτερα και κατεβαίνουμε από τα αυτοκίνητα. Με την πρώτη ματιά φαίνεται ο ουρανός να είναι καλός. Οι προβλέψεις σήμερα ήταν πολύ καλές. Δεν είχε καθόλου υπολείμματα σκόνης, καθόλου σύννεφα, ο αέρας ήταν ιδανικός και η υγρασία στο 60%, η Ελλάδα πεντακάθαρη. Στήνουμε τα dob, κάνουμε ευθυγράμμιση οπτικών, προετοιμάζουμε χάρτες και καταλόγους και περιμένουμε να τελειώσει το χορό της και απόψε η Σελήνη.

 

Το πρόγραμμα σήμερα είχε ένα και μοναδικό σκοπό, την κατάρριψη όλων των προηγούμενων ρεκόρ. Το να ξεπερνάς κάθε φορά τα όριά σου είναι κάτι εξαιρετικό και εθιστικό μαζί. Το πρόγραμμα είχε μελετηθεί από νωρίς το Σάββατο και περιελάμβανε γαλαξίες από τον κατάλογο NGC αποκλειστικά. Τα αντικείμενα είχαν ταξινομηθεί με βάση τον φαινόμενο μέγεθος αυξανόμενο κατά 0,1 κάθε φορά ξεκινώντας από 14,7 (v-mag) μέχρι και 15,5. Επίσης με βάση την ορθή αναφορά του λαμβάνοντας υπόψη το χρόνο παρατήρησης περίπου για το κάθε αντικείμενο και το πότε θα είναι στο ζενίθ του. Οπότε κάθε φορά το επόμενο αντικείμενο είναι στην πιο κατάλληλη θέση για να το παρατηρήσουμε. Ο Μάνος ήταν πιο φιλόδοξος (16” είναι αυτό) οπότε είχε ξεκινήσει από τα 15,5 mag και πάνω. Το προσωπικό μου ρεκόρ με το 12” είναι τα 15,2v-mag οπότε το να βάλω στόχους πάνω από 15,5 το θεωρούσα υπερβολή.

 

Εδώ θέλω να αναφέρω ότι πολλά από τα φαινόμενα μεγέθη του 3ου τόμου της ουρανομέτρια είναι λάθος και καλό θα ήταν να μην τα εμπιστευόμαστε πάντα ή τουλάχιστο να διασταυρώνουμε τις πληροφορίες όσο μπορούμε με άλλες πηγές. Προσωπικά αυτό που κάνω είναι να παίρνω τις πιο φωτεινές τιμές που βρίσκω σε κάθε αντικείμενο ή αναφέρω τον τύπο μέτρησης (v-mag, b-mag κτλ). Παρακάτω αναφέρω τα αντικείμενα των οποίων οι τιμές αποκλίνουν πάρα πολύ από τα φυσιολογικά για το λόγο ότι απλά δεν θα μπορούσα να τα δω με το 12”.

 

1ο αντικείμενο το NGC 4011 στον Λέοντα. Με 14,7v-mag. Η ουρανομέτρια τον έχει 14,9 αλλά οι πηγές μου τον έχουν να είναι πιο φωτεινός. Ο γαλαξίας αυτός ανήκει σε μια ομάδα γαλαξιών στο NGC 4005 group. Βάζω τον 7mm Nagler ο οποίος δεν ξαναβγήκε. Εντοπίζω πρώτα τον 4005 13v-mag κοντά σε ένα φωτεινό αστέρα ο οποίος φαινόταν από τον ερευνητή και μετά με γαλαξιοάλμα στον NGC 4015 13,5v-mag. Ο 4011 λοιπόν είναι ανάμεσα σε αυτούς τους 2 ακριβώς στη μέση. Εθεάθη χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία με πλάγια όραση. Επαναφορά στην εικόνα του DSS για επιβεβαίωση και τέλος η επαλήθευση. Με την ίδια μέθοδο εντοπίζω 10 από τους 12 γαλαξίες που έχει το group και τους καταγράφω στο ημερολόγιο.

 

Αρχίζω να καταλαβαίνω ότι η βραδιά δεν είναι συνηθισμένη. Άλλες φορές γαλαξίες τέτοιου μεγέθους φαίνονται πιο δύσκολα. Ο γαλαξίας εντοπίστηκε σε χρόνο μηδέν όπως επίσης και οι υπόλοιποι του group. Κάνουμε ένα έλεγχο στα τηλεσκόπια και στα παρελκόμενα για τυχόν υγρασία. Τίποτα, ιδανικές συνθήκες. Απίστευτη διαύγεια, κανένα ίχνος αέρα και υγρασία μηδενική. Οι γαλαξίες απλά να φαίνονται χωρίς καμία ιδιαίτερη προσπάθεια. Ένα τέτοιο βράδυ ήταν το προχθεσινό.

 

Επιστρέφω με το 2ο αντικείμενο, ο NGC 5137 στην Παρθένο 14,8v-mag. Όπως βλέπετε ανεβαίνουμε κάθε φορά κατά 0,1. Ο γαλαξίας βρίσκεται κοντά στο 70-vir πολύ κοντά στον 5129 12,1v-mag. Εντοπίζω το πεδίο και μετά με τη βοήθεια του DSS και γαλαξιοάλμα εντοπίζω και τον 5137 σε συνδυασμό με κάποιους αμυδρούς αστέρες που νοητά σχηματίζουν χαρακτηριστικά σχήματα. Εντυπωσιάζομαι. Φάνηκε και αυτός σχετικά γρήγορα.

 

3ο αντικείμενο στα 14,9mag ο NGC 5721 (εδώ η ουρανομέτρια πάλι τον έχει σαν γαλαξία με 15,9v-mag πράγμα που θεωρώ ότι είναι 100% λάθος διότι δεν θα τον έβλεπα). Ο γαλαξίας ανήκει και αυτός σε μια ομάδα από 10 περίπου γαλαξίες με πιο φωτεινό τον 5714 13,6v-mag. Εδώ χρειαζόταν λίγο περισσότερη προσοχή διότι ο γαλαξίας είναι πολύ κοντά στον 5722 14,7v-mag (άλλο ένα λάθος της ουρανομέτρια που τον έχει σαν 16v-mag). Εστιάζω με τον 7άρη στα 2 αντικείμενα και με πλάγια όραση καταφέρνω να διακρίνω 2 ξεχωριστούς πυρήνες σχεδόν αστρικούς με πολύ μικρή άλω να τους περιβάλει. Είχα αρχίσει να πωρώνομαι πραγματικά.

 

Προχωρώντας προς το 4ο αντικείμενο στα 15 mag τα πράγματα σοβαρεύουν. Δεν ξέρω αλλά τα 15 mag είναι ένα ψυχολογικό όριο και είναι κάτι το οποίο θέλει πάρα πολύ καλές συνθήκες για να το δεις με το 12”. Ο εν λόγω γαλαξίας NGC 5896 βρίσκεται στον Βοώτη. Η ουρανομέτρια τον έχει σαν 16,1v-mag αλλά εγώ νομίζω ότι δεν είναι με τίποτα τόσο αμυδρός. Ο λόγος είναι ότι με το 12” φάνηκε και όχι τόσο δύσκολα όσο περίμενα. Η πλάγια όραση σε συνδυασμό με την εικόνα από το DSS βοήθησαν στο να βρεθεί και να επαληθευτεί. Ο γαλαξίας είναι αστρικού μεγέθους και η επιφανειακή του λαμπρότητα ( 11.8 ) βοήθησε να θεαθεί σχετικά εύκολα. Πάρα πολύ κοντά του ο 5895 14,3v-mag.

 

Ο Ηρακλής πλέον ήταν σε καλή θέση οπότε και το επόμενο αντικείμενο ήταν έτοιμο στο πιάτο να σερβιριστεί. Ο λόγος για τον NGC 6147 15,2v-mag. Εδώ «πήδηξα» 0,1 mag για το λόγο ότι 15,1 mag είχε λίγο αργότερα οπότε και το άφησα. Τα 15,2 mag είναι το όριό μου μέχρι τώρα και σχεδόν ήμουν σίγουρος ότι απόψε θα μπορούσα να το ξαναδώ. Άλλωστε η βραδιά ήταν τόσο καλή που δεν είχα αμφιβολία. Εδώ όμως την πάτησα. Η επιφανειακή λαμπρότητα του γαλαξία (12,7) δεν μου επέτρεψε να μπορώ να τον διακρίνω με βεβαιότητα. Άφησα ένα ερωτηματικό στο σημειωματάριο μου για να τον ξαναδώ κάποια άλλη φορά. Μιλάμε για οριακές καταστάσεις.

 

Δεν πτοήθηκα και συνέχισα να παρατηρώ με τον επόμενο στόχο NGC 6179 στα 15,3v-mag αυτή τη φορά. Έκανα ένα διάλλειμα για να ξεκουράσω το μάτι μου και να πάρω βαθιές αναπνοές να οξυγονώσω τον εγκέφαλό μου. Πίνω μια γουλιά ζεστό καφέ και σημαδεύω με τον telrad και τον ερευνητή αργότερα. Το πεδίο είχε 2 φωτεινούς αστέρες για οδηγούς και το γαλαξία NGC 6177 13,8v-mag. Ο γαλαξίας βρίσκετε κοντά στον 6177 και σχηματίζει ένα ισοσκελές τρίγωνο με άλλα 2 αμυδρά αστέρια. Εντοπίζω τα 2 αστέρια και προσπαθώ με πλάγια όραση να εντοπίσω το γαλαξία στο σημείο που δείχνει η φωτογραφία του DSS. Μετά από προσπάθεια 2-3 λεπτά στο προσοφθάλμιο εντοπίζεται το στίγμα του. Μια τεχνική που είδα ότι έχει αποτέλεσμα είναι ότι εκτός των αναπνοών είναι πολύ αποτελεσματικό να ανοιγοκλείνουμε τα μάτια μας σχετικά γρήγορα και να μην είναι ανοιχτά πολύ ώρα. Είδα ότι έχει αποτέλεσμα και βλέπεις καλύτερα. Ένα ιστορικό γεγονός είχε γίνει πραγματικότητα, μόλις είχα ξεπεράσει το όριο των 15,2. Απίστευτη η ικανοποίηση. Με μελετημένα όλα τα βήματα από μέρες πριν και σωστή προετοιμασία, ξεκούραστος και με τη βοήθεια του πεντακάθαρου ουρανού το ρεκόρ είχε σπάσει.

 

Κάνω άλλο ένα διάλλειμα και προετοιμάζομαι να κάνω την υπέρβαση. Η πρόκληση της πρόκλησης. Ήθελα να δω μέχρι πού μπορώ να φτάσω. Η βραδιά το επέτρεπε να τολμήσω το εγχείρημα. Άλλη ευκαιρία δεν ήξερα αν θα είχα. Ο υπέρτατος στόχος: NGC 5889 15,4v-mag στο Βοώτη.

 

Βορειοανατολικά του β-boo 2 γαλαξίες: 5886 14v-mag, 5888 13,6v-mag φάνηκαν σχεδόν αμέσως από το προσοφθάλμιο. Ο 5889 βρίσκεται 3ος στη σειρά σε ίση απόσταση από τους άλλους 2 λίγο Βορειότερα και ανατολικά. Γρήγορες αναπνοές και ανοιγόκλειμα ματιών σε μια στιγμή εμφανίζεται το στίγμα του αλλά χωρίς σιγουριά. Επαναλαμβάνω μετά από 5 λεπτά και αφού έλεγξα ξανά το πεδίο. Τώρα φωνάζω και του Μάνου και κοιτάζει κι εκείνος. «Κάτι βλέπω» μου λέει, «να το επιβεβαιώσουμε με το δικό μου». Πάω κατευθείαν στο 16” και πηγαίνω στο πεδίο. Ναι τελικά επιβεβαιώθηκε ακριβώς στη θέση που το είχα δει. Από το 16” φάνηκε πανεύκολα. Τώρα καταλαβαίνεις ότι οι ίντσες μετράνε σε αυτά τα οριακά μεγέθη.

 

Είχα αρχίσει να κουράζομαι αλλά δεν ήθελα να φύγω. Η βραδιά ήταν όλα τα λεφτά. Το ρεκόρ αυτό δεν το περίμενα. Δεν περίμενα ποτέ ότι θα έφτανα τα 15,4 mag με το 12”. Ο σκοτεινός ουρανός είναι το άλφα και το ωμέγα στην παρατήρηση. Αν έχεις σκοτεινό ουρανό με καλές συνθήκες,

ΌΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΑ!!!

Συγχαρητήρια παιδιά!! Για άλλη μια φορά, μακάρι όλοι όσοι πάμε για παρατηρήσεις να είχαμε το δικό σας πάθος αλλά και την διάθεση να μας Εξιστορήσετε με κάθε λεπτομέρεια!!

Άντε και στα δικά μας!! :P

 

 

 

Αφήστε τα μίση και πιάστε το... Τηλεσκόπιο :mrgreen:

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης