Jump to content

Αναζητηση DSO


Προτεινόμενες αναρτήσεις

NGC 6320: Mag 13.9 Sb 13.8,1.2' oι διαστάσεις.Το πεδίο αυτού του γαλαξία είναι πολυ χαρακτηριστικό: βρίσκεται κάτω από έναν σχηματισμό 5 αστέρων που θυμίζουν τον Κηφέα.αριστερά και δεξιά στον φακό υπάρχουν 2 σειρές 3 αστέρων που και οι 2 καμπυλώνουν στο κέντρο. Στο κέντρο βρίσκεται και ο 6320.Δίπλα στον γαλαξία υπάρχουν αστέρια ~15 μεγέθους τα οποία δεν είναι ορατά από το τηλεσκόπιο μου και κατ΄επέκταση δεν μπορεί να τα μπέρδεψα με τον γαλαξία.

Γρηγόρη πόση ώρα προσπαθούσες τον γαλαξία αυτόν; Είναι πολύ δύσκολος όχι τόσο λόγω του μεγέθους, αλλά του SB. Πρέπει να ήταν αρκετά πιο δύσκολος από τον NGC 5974:Mag:14, SB:12.4. Επίσης μια άλλη ερώτηση: Κουνάς τον σωλήνα πάνω από τον στόχο σου για να εκμεταλλευτείς την ικανότητα του ματιού να διακρίνει αμυδρά αντικείμενα σε κίνηση; Σε dob στήριξη είναι πιο κουραστικό αυτό απ' ό,τι με την ισημερινή που έχω εγώ. Και κάτι άλλο: Μην είσαι τόσο βέβαιος ότι δε μπορείς να διακρίνεις 15άρια αστέρια. Όταν δε δυσκολεύεσαι να διακρίνεις 14άρι γαλαξία, τότε να περιμένεις πολλά από τα μάτια σου, trust me! Και θα διαπιστώσεις και εσύ ότι η θέαση οριακά αμυδρού αστεριού (εννοείται με πλάγια όραση) διαρκεί περισσότερο από την στιγμιαία και μαγευτική θέαση ενός οριακά αμυδρού γαλαξία. Όταν λοιπόν έχεις θέαση οριακού αντικειμένου και δεν είναι στιγμιαία, τότε να υποπτεύεσαι ότι βλέπεις πολύ αμυδρό άστρο και όχι τον στόχο σου. Έτσι τουλάχιστον λειτουργεί η δική μου αντίληψη. Επίσης να ξέρεις ότι παίζει ρόλο η ξεκούραση κατά διαστήματα και η κίνηση του σώματος για την καλή κυκλοφορία του αίματος.

 

Καταλαβαίνω απόλυτα τη χαρά σου που μπήκες παρατηρησιακά σε νέους καταλόγους (υπάρχουν και οι MCG, CGCG)!! Εύγε σου και πάλι, μπήκες κι εσύ σε πολύ βαθειά νερά και σου εύχομαι καλή απόλαυση και συνέχεια!!!

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 185
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια,αν και ομολογώ ότι δεν το είχα σκεφτεί έτσι Δημήτρη!Πίστευα ότι τόσο αμυδρά αστέρια δεν φαίνονται.Τον συγκεκριμενο τον επισκεφτηκα χθες πάλι,καθώς αφού είχα τελειώσει την προηγούμενη παρατήρηση είδα μετά στις dss ότι έχει ένα αστέρι δίπλα του,με αποτέλεσμα να με βάλει σε σκέψεις.Οπότε είπα να του ρίξω άλλη μια ματιά γιατί πιθανώς να βιάστηκα,και αυτό που είδα είναι δύο αμυδρά αντικείμενα,το ένα δίπλα στο άλλο,οριζόντια.Αυτό που έμενε περισσότερο ήταν το αστέρι,ενώ στα αριστερά του ανα στιγμές έβλεπα κάτι επιπλέον.Αν κοιτάξεις εδώ,οι 2 σειρές 3 αστέρων έχουν στο κέντρο τους τον γαλαξία,όπως ακριβώς παρατήρησα(περιστροφή της φωτο κατά 90 μοίρες αριστερά για ακριβή ταύτιση με τον φακό).Δεν παρατήρησα άλω,παρά μόνο στιγμιαίες εκλάμψεις του πυρήνα.

 

Τον κινώ τον σωλήνα,όπως επίσης και τον τραντάζω ελαφρά.Οι δυο αυτές τεχνικές με έχουν βοηθήσει αρχικά να εστιάζει πάλι το μάτι και κατά δεύτερον να ελαχιστοποιώ την περίπτωση κάτι να είναι της φαντασίας μου.Τεχνικές που χρησιμοποιώ σε κάθε γαλαξία που κυνηγώ.Άλλo κολπάκι είναι ενα μπλουζάκι πάνω από εμένα και τον φακό για πλήρη συσκότιση και υπομονή για στιγμιαιο εξαιρετικό seeing.

 

Για χθες λοιπόν 28/7 εστίασα κυρίως στον αστερισμό της Λύρας καθώς έχει κάποιους δύσκολους γαλαξίες αλλά με πολύ εύκολα εντοπίσημα αστρικά πεδία.Ωστόσο επειδή η Λύρα βρίθει με άστρα φρόντισα να πάω προετοιμασμένος για κάθε γαλαξία,και έτσι προσχεδίασα το πεδίο του καθενός,χρησιμοποίωντας DSS φωτογραφίες,για να αποφύγω την σύγχυση με πιθανό αμυδρό 15άρι αστρο,.Για να δούμε

 

Λύρα

 

NGC 6702-6703:Mag 12.2 Sb 13.1,1.9' οι διαστάσεις του 02, 11.3/13.1/2.7' ο 03. O 03 είναι πιο εύκολος από τον 02.Μάλιστα ήταν άμεσα παρατηρήσιμος και δεν με παίδεψε καθόλου.Είχε φωτεινό (σχετική έννοια καθώς παρατηρώ αμυδρά αντικείμενα) στρογγυλό πυρήνα και βρίσκεται σε μια μικρή αλυσίδα αμυδρών αστέρων,όλοι τους άμεσα παρατηρήσιμοι. Ο 02 από την άλλη με δυσκόλεψε λίγο περισσότερο καθώς το ένα ολόκληρο mag τον έκανε πιο αμυδρό από τον 03.Ωστόσο εθεάθη και αυτός στα χ200 (ο 12Τ4 συνεργάζεται αψογα με τον Focal Extender),και είχε έναν μικρότερο πυρήνα.Πολύ όμορφο ζεύγος,χωράνε και οι 2 στο ίδιο πεδίο του 12Τ4+χ2 FE. Ρίχτε τους μια ματιά!

 

NGC 6700: Mag 13.1 Sb 13.4 ,1.4' σε διαστάσεις. Επίσης εύκολος ως προς το πεδίο γαλαξίας.Πολύ χαρακτηριστικό καθώς έχει πολύ φωτεινά άστρα γύρω του.Συγκεκριμένα έχει μια κατακόρυφη αλυσίδα 5 αστέρων.Μετρώντας από πάνω ο γαλαξίας βρίσκεται δίπλα στο 3ο άστρο.Και εδώ με βοήθησε-για να μην πω με έσωσε- το προσχεδιασμένο σκίτσο του πεδίου.Ο γαλαξίας έχει για συνοδό του,στα δεξιά του,ένα αμυδρό αστεράκι.Αυτό το ξετρύπωσα γρήγορα και τώρα που ήξερα που να κοιτάξω ακριβώς έκανα υπομονή για τις στιγμές τέλειου seeing και χρησιμοποιώντας πλάγια όραση μου έκανε και αυτός στιγμιαίες εκλάψεις.

Dss φωτογραφία του 6700

 

NGC 6692: Mag 13.2 Sb 12.9 1' οι διαστάσεις του και βρίσκεται 251 εκατομμύρια έτη φωτός μακριά.Και εδώ έχουμε ένα εύκολο αστρικό πεδίο,και φτάνουμε στο πεδίο του γαλαξία με αστροάλματα από τον Sheliak(β Λύρας) ένα πολύ όμορφο διπλό άστρο.Και εδώ το σκίτσο φάνηκε χρήσιμο για να εντοπίσω που ακριβώς κείτεται δίπλα από το διπλό,πόσο μακριά,και εάν υπάρχουν και άλλα αμυδρά αστέρια.

 

NGC 6685: Mag 13.4 Sb 13.3,1.1'. Από το περίφημο double double ( ε λύρας) αστρόαλματα μέχρι να φτάσουμε σε αστέρια που σχεδόν πιάνουν τις άκρες του φακού.Στο μέσο βρίσκεται ο 6685 που κάνει δειλά δειλά την εμφανιση του ανα διαστήματα και χωρίς οριακά αμυδρά άστρα στο πεδίο,και αυτά που είναι,είναι 2 μικρές σειρές 3 πολύ αμυδρων αστέρων.Στο πεδίο υπάρχει και ο IC 4772 (13.9/11.4/0.4') αλλά δεν τον κατάφερα.

Dss φωτογραφία του ζεύγους 6685-IC 4772

 

Στα σχέδια μου είναι η παρατήρηση των υπολοίπων γαλαξιών στην ευρύτερη περιοχή του 6685 καθώς και επίσης και η παρατήρηση των PGC 62613(MCG+6-41-24) (εδώ το παρατήρησε κάποιος με 8άρι ),UGC 11380,11397 και 11404 πρωτού το φεγγαρι αρχίσει να γεμίσει και ενοχλεί :mrgreen: :mrgreen:

12923506513ffaeef0ecd23.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θερμά συγχαρητήρια Γρηγόρη τόσο για την προεργασία στην επιλογή των στόχων όσο και για την υπομονή στο να τους ανακαλύψεις! Καλή συνέχεια.

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 μήνες αργότερα...

Καλησπέρα στην αστροπαρέα! Νέα σελήνη+ξάστερος ουρανός+Σάββατο είναι ένας συνδυασμός που πιστεύω δύσκολα αγνοεί κάποιος! Τα μάζεψα και εγώ λοιπόν και κατέβηκα χωριό για μια βραδιά παρατήρησης μετά από σχεδόν 2 μήνες απραξίας. Δυστυχώς η @#$! υγρασία με "νίκησε" 'υστερα από 4μιση περίπου ώρες παρατήρησης... Ωστόσο κατάφερα και έριξα μια ματιά σε 2 γαλαξιακά σμήνη όπου με την υπερπολύτιμη βοήθεια των DSS φωτογραφιών κατάφερα και ταυτοποίησα αρκετούς γαλαξίες.

 

Ο εξοπλισμός μου: 8" Dob, 12T4 +x2 FE της ES,χάρτες του Deep sky hunter.

Έχουμε και λέμε.

 

Πήγασος

 

NGC 16:Mag 12/Sb 12.4/1.8' οι διαστάσεις του. Εύκολος ελλειπτικός γαλαξίας, o οποίος δεν με δυσκόλεψε καθόλου και ήταν εύκολα ορατός στα χ100,αλλά η καλύτερη μεγέθυνση ηταν τα χ200 (1mm κόρη εξόδου).Γειτονεύει με τον NGC 22 (13.6/14.3/1.8') τον οποίο δεν κατάφερα να ξετρυπώσω.

 

Ανδρομέδα

Εδώ παρατήρησα το πρώτο γαλαξιακό σμήνος της βραδιάς.Πρόκειται για το γκρουπ των NGC 70-71-72-68-76.

 

Οι NGC 68(mag:12.9/1.2'),70(mag:13.5/2'),71(mag:13.2/1.5') βρίσκονται και οι 3 παρα πολύ κοντά,και σχηματίζουν ένα τριγωνο. Ο 70 βρίσκεται ανάμεσα σε 2 αμυδρούς αστέρες,δίπλα του ο 71,και πάνω ο 68.Διπλα από τον 71 και μέσα στο ίδιο πεδίο(0.41* πραγματικό πεδίο,χ200 μεγέθυνση/1mm κ.ε) βρίσκεται ο 72(13.5/1.3').

DSS φωτό(για ακριβή ταυτιση με τον φακό χρειάζεται μια 90 μοίρες στροφή προς τα αριστερά

Με δυσκόλεψε το σμήνος,όμως και εδώ με έσωσαν οι DSS.Το να ξέρω που ακριβώς βρίσκεται ο γαλαξίας είναι τρομερή βοήθεια.Αφου κεντράρισα την κυρια οριζόντια (σχεδόν) 4άδα αστέρων η οποία ηταν άμεσα ορατή με πλάγια όραση,προχώρησα στην ταυτοποίηση των γαλαξιών.Και οι 4 γαλαξίες (68,70,71,72) δεν ήταν ορατοί εξ'αρχής. Περίμενα για εκείνες τις στιγμιαίες εκλάμψεις,τις στιγμές εκείνες όπου η στίλβη γινόταν εξαιρετική και με βοηθούσε στην θέαση τους. Πρώτος μου έκανε την εμφάνιση του 72.Σάρωνα συνεχώς το πεδίο με πλαγια όραση και ήταν ο πρώτος που ταυτοποίησα.Μόνο άλω διέκρινα,όπως επίσης και το 13.9 mag αστεράκι που έχει δίπλα του.Μέτρησα 2 εκλάμψεις του.

Δεύτερος κατά σειρά ήταν η κορυφή του τριγώνου, ο 68. Το τρίγωνο των 3 γαλαξιών ήταν πολύ πιο δύσκολο από τον 72,αλλά με προσεκτική σάρωση του πεδίου τον ξετρύπωσα και αυτόν: μέτρησα επίσης 2 εκλάμψεις του όσο έκατσα στο σμήνος. Τέλος οι 70-71 χρειάστηκαν περισσότερη προσπάθεια,καθώς με παίδεψαν μέχρι να διακρίνω την άλω τους ανάμεσα στα 4 αμυδρά αστέρια.Είναι μοναδική η στιγμή που ξεπετάγονται οι γαλαξίες,και αποτελεί επιβέβαιωση πως οι ατμοσφαιρικές συνθήκες είναι ο μεγαλύτερος παράγοντας.

Περσέας

Abell 426:Το γνωστό γαλαξιακό σμήνος του Περσέα αποτελεί το δεύτερο σμήνος της σύντομης βραδιάς μου.Πρώτο αντικείμενο αποτελεί το NGC 1224:Mag 13.7/14.1/1.4' .Εξαιρετικά αμυδρός και δύσκολος γαλαξίας,ο οποίος φάνηκε πολύ οριακά και έπειτα από αρκετή ώρα στα x200. H DSS φωτογραφία με βοήθησε ώστε να ταυτοποιήσω πρώτα όλα τα αμυδρά αστέρια στο πεδίο γύρω από τον γαλαξία. Έπειτα τραβηξα 2 νοητές γραμμές,η μία ενώνει τους 2 πιο φωτεινούς του πεδίου, και η άλλη ξεκινά από το αμυδρό διπλό και τέμνει την πρώτη. Σε αυτό το σημείο ξέρω που να κοιτάξω με πλάγια,και έπειτα από εντατική προσπάθεια είδα μια πολύ μικρή αμυδρή θολούρα για ένα πολύ σύντομο χρονικό διάστημα. Στη συνέχεια προχώρησα στο NGC 1250(12.8/13.3/2.1') έναν αμυδρό γαλαξία ο οποίος σχετικα με τους άλλους ήταν εύκολος. Εθεάθη χωρίς δυσκολία,στα χ200.Τέλος έχουμε το γκρουπ του NGC 1275 (11.9/13.5/2.3'). Γειτονεύει με τους 1281(13.3/12.9/0.4'),1277(13.5/12.5/0.8'),1278(12.4/13.2/1.4'),1273(13.2/13.2/0.9'),1272(11.8/13.2/2.2'),1270(13.3/12.9/0.9'). Αυτο το γκρουπ ήταν πολύ πιο εύκολο από αυτό στην ανδρομέδα. Χωρίς δυσκολία ήταν άμεσα ορατός ο 1275. Με πλάγια όραση φάνηκε o 1272 σε στιγμές καλής στίλβης, ενώ ο 1273 ήταν πιο αμυδρός,πιο μικρός,και χρειάστηκε λίγη περισσότερη προσπάθεια από ότι ο 1272.Και εδώ με βοήθησε η DSS,και τελικώς με προσεκτική σαρωση του πεδίου μου έκανε και αυτό την εμφάνιση του. Οι 1277-1278 με παίδεψαν το περισσότερο. Δίπλα τους έχουν ένα πολύ αμυδρό αστέρι,το οποίο με βοήθησε ώστε να τους δω και αυτούς.Στιγμιαία μου έκαναν και οι 2 ταυτόχρονα την εμφάνιση τους,ακριβώς δίπλα από το αμυδρό αστερι το οποίο είχα "κλειδώσει" και σάρωνα με πλάγια όραση.Η διαφορά στις διαστάσεις ήταν αισθητή:ο 1278 ήταν ελαφρώς πιο μεγάλος,σφαιρικός,και ελαφρά πιο φωτεινός από τον 1277,ενώ το κενό ανάμεσα τους(η απόσταση δηλαδή) ήταν πολύ μικρό. Ο 1281 δεν ξετρυπώθηκε,το μικρό του μέγεθος απαιτούσε πολλή περισσότερη μεγέθυνση από τα χ200 που δούλευα τόση ώρα στο σμήνος.

DSS του 1224,με τις νοητες γραμμές που χάραξα

DSS του 1275 που χρησιμοποίησα

 

 

Αυτά τα ολίγα :mrgreen: . Αν και είχα ετοιμάσει πόσες DSS και ήθελα να κοιτάξω πολλά ακόμα,η υγρασία ήταν τόσο έντονη που δεν άντεξα πάνω από 4μιση περίπου ώρες.Το ευχαριστήθηκα όμως,και αυτό είναι που έχει σημασία στην τελική.

 

Καθαρούς ουρανούς σε όλους.

12923506513ffaeef0ecd23.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα σε όλους :mrgreen: . Μια σύντομη αλλά όμορφη παρατήρηση έφτασε στο τέλος της. Όπως πάντα το μενού έχει γαλαξιάκια στον αστερισμό του Τριγώνου,της Ανδρομέδας και του Περσεά. Ο εξοπλισμός που χρησιμοποιήθηκε ήταν το 8" dob, με τον 12Τ4 μονίμως στον εστιαστή. Νέο απόκτημα στη συλλογή αποτελεί ο Astrotech High Grade plossl 12.5mm ο οποίος είναι ίδιος με τον Sterling και για τους οποίους έχω ακούσει πολύ καλά λόγια. Η υγρασία και το κρυο ήταν έντονο αλλά με ισοθερμικά+αδιάβροχο μπουφάν+γαντια+σκουφί δεν κατάλαβα τίποτα!Για να δούμε

 

Τρίγωνο

 

NGC 750-751: Γνωστό και ως Arp 166 είναι ένα ζευγάρι διαδραστικών γαλαξιών 240 εκατ έτη φωτός μακριά. Ο 751 έχει 12.5 mag,13 SB και 1,2' σε διαστάσεις και ο συνοδoς του 750 εχει 11.9 mag, SB 12.7 και 1.6' σε διαστάσεις. Στα χ100 διέκρινα μια άλω, άμεση ορατή με πλάγια όραση. Στα χ200 (12Τ4+FE ES x2) οι δυο πυρήνες διαχωρίστηκαν χωρίς δυσκολία.

 

NGC 736:12.1 mag,13 SB,1.7'. Εύκολος, ορατός στα χ100 στο ίδιο πεδίο με τον 750.

Ανδρομέδα

 

NGC 834:13.1 mag, SB 12.3,1.1'x0.5'. Αυτό που είδα ήταν στα χ200 μόνο μια μικρή,αρκετά αμυδρή και επιμηκή άλω χωρίς πυρήνα.

 

NGC 841:12.6 mag, 13.1 SB,1.8'. Ορατός στα χ100 και πολύ πιο εύκολα στα χ200.

 

 

Περσέας

 

NGC 1175:12.9 Mag/12.9 Sb/1.9'. Φάνηκε στα ~χ100 με πλάγια όραση στον Astrotech πιο εύκολα από ότι στον Nagler.Ήταν αμυδρός,ελαφρά επιμηκής χωρίς πυρήνα

 

NGC 1171:12.3 Mag/13.4/2.7'. Πολύ αμυδρός,σφαιρική άλως χωρίς πυρήνα.

 

NGC 1233:13.2 Mag/13.2 Sb/1.8'. Κάτω από μια αλυσίδα αστέρων που σχημάτιζαν ένα ανάποδο αγγλικό L ( _| ) υπάρχει ένα διπλό.Εκεί βρίσκεται ο 1233 ως μια πολύ αμυδρή άλως.

 

 

Αυτά τα λίγα :mrgreen: Με εντυπωσίασε ο HG 12.5mm,καθώς σε αρκετές περιπτώσεις μπορούσα να διακρίνω τους γαλαξίες λίγο πιο εύκολα από ότι στον 12Τ4.Αν και στενούτσικο πεδίο συγκρινόμενο με του Nagler θα δει και αυτός το φως των γαλαξιών.Less glass more light :mrgreen:

 

Καλές γιορτές!

12923506513ffaeef0ecd23.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 7 μήνες αργότερα...
Διάβασα όλο το θέμα απο την αρχή. Συγχαρητήρια και σε ευχαριστώ που μοιράστηκες τις εμπειρίες σου μαζί μας! Και ναι το goto ειναι τελείως άλλο πράγμα σαφώς πιο εύκολο. Εκεί η επβράβευση ειναι απλα να καταφέρεις να δεις το στόχο.
Manousos Special 24.4" f/3.2 Truss Dobsonian
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 11 μήνες αργότερα...

Καλησπέρα στην αστροπαρέα! Πέρασε αρκετός καιρός από την τελευταία αναφορά. Λίγο η ελλειψη χρόνου,λίγο ο χάλια(ολώς τυχαίως στην Νεα Σελήνη) καιρός έκαναν τις αστρονομικές παρατηρήσεις αραιές. Το μενού όπως πάντα κατά κύριο λόγο γαλαξιάκια. Αρκετά τα σκιτσάρω πλέον,παρακάτω θα παραθέσω προσπάθειες μου.

 

28/6/16

 

Όφης-Κεφαλή

 

NGC 5962:Mag:11.3 , SB:13, 3' οι διαστάσεις. Ελαφρώς επιμηκής,ορατός στα χ100 με τον Nagler ακόμα και με ευθεία όραση,με πυρήνα και άλω. Εύκολος στόχος.Στον γαλαξία αυτόν παράγεται ετησίως υλη συνολικής μάζας 6 ηλιακών μαζών.

 

Ηρακλής

 

Abel 2197:

NGC 6146:12.5/12.3/1.7' Ορατός στα χ100 με τον 12Τ4,ελαφρά ελλειπτικός με αμυδρό πυρήνα και άλω.

 

NGC 6173:12.1/13.2/1.9' Επιμηκής με πολύ αμυδρό πυρήνα και άλω. Ορατός από στα χ100.

 

--

 

NGC 6195:13/13.4/1.5' Εξαιρετικά αμυδρός,πολύ μικρός,χωρίς εμφανή πυρήνα,διέκρινα ανα διαστήματα άλω η οποία ήταν εμφανής μόνο στα χ200,κρυμμένη ανάμεσα σε 2 αμυδρά 13.7-13.9 μεγέθους(πηγή wikisky). Δεν μπορούσα να τον εντοπίσω στα χ100,ακόμα και όταν τον επιβεβαίωσα στα χ200.Θέλει μεγέθυνση ο συγκεκριμένος.

 

NGC 6229:9.4/3.8' Σφαιρωτό σμήνος. Λαμπερός πυρήνας με λίγη εκτεταμένη άλω. Δεν μπορώ στα σπάσω αστέρια ακόμα και στα χ300.Πολύ όμορφο αντικείμενο αλλά θέλει διάμετρο.

 

Δράκοντας:

 

NGC 5982:11/12.9/3' Λαμπρός γαλαξίας,με εμφανή πυρήνα και άλω.Μέρος της τριπλέτας του Δράκοντα παρέα με τον NGC 5985(τον οποίο και εντόπισα χωρίς καμία δυσκολία:11.9/14/5'x3'),και τον NGC 5981(13.2/12.8/2.7'x0.3',τον οποίο δεν ξετρύπωσα)

 

Ωραία βραδιά,αναλώθηκα σε λίγους στόχους,ένα mix εύκολων-δύσκολων έτσι για το ξεσκούριασμα,και στο sketching. Οι συνθηκες ήταν ιδανικές:το απόγευμα έριξε μια ωραία βροχή και καθάρισε εντελώς τον ουρανό.Περιέργως και το seeing ήταν υπέρ μου.Τράβαγε άνετα x200.

 

Στα συννημένα παραθέτω προσπάθειες σκιτσογράφησης των αντικειμένων που βλέπω από τον φακό,από το 8άρι μου.Τα επεξεργάστηκα στο PS όσων αφορά την αντιστροφή χρωμάτων,και την διόρθωση αστέρων ώστε να αποκτήσουν ένα πιο στρογγυλό σχήμα.Το κύριο αντικείμενο δεν πειράχτηκε καθόλου.Όλα τα σκιτσάκια ακολουθούν την αντεστραμμένη εικόνα όπως αυτή λαμβάνεται μέσα από το κατοπτρικό,την στιγμή της παρατήρησης.

 

Καλές παρατηρήσεις σε όλους και καθαρούς ουρανούς,

Γρηγόρης.

 

M57.thumb.png.756b5d3e1af23dac158258d6ddd8ad2f.png

Το γνωστό Μ57 στην Λύρα. Στα χ200 με τον 12Τ4 +FE x2,με το φίλτρο UHC NPB.0.42 μοίρες TFOV.

 

1236262971_NGC6229.thumb.png.c96d4ac74b8d24c765b8a523f9d04113.png

NGC 6229 στον Ηρακλή.Σφαιρωτό.x200 με τον Νagler+Focal Extender x2

 

32973893_NGC5962.thumb.png.1fbda7083a9579ae650ec8cbd56d6130.png

NGC 5962 στην Κεφαλή του Οφη.x100 με τον 12T4. 0.82 μοίρες TFOV

 

1943121335_NGC6195.thumb.png.b302c0e745e2f9d263ebb294ef291d4a.png

NGC 6195: πολύ αμυδρός γαλαξίας στον Ηρακλή.Εύκολο να πας αλλά δύσκολα τον ξετρυπώνεις.Το σκετς μου συμφωνεί απόλυτα με DSS φωτογραφίες! 12Τ4+FE x2

 

971387882_Pacmanngc281.thumb.png.480dfef2c3bbd773849d86b587bd222d.png

NGC 281 γνωστό και ως Pacman nebula, στον αστερισμό της Κασσιόπης. Δεκέμβριος του 2015,στα x50 με τον MaxVission 24mm και τον NPB UHC της DGM.

12923506513ffaeef0ecd23.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γρηγόρη συγχαρητήρια για το μεράκι και τα σκίτσα σου. Με το θέμα φωτισμού την στιγμή που τα ζωγραφίζεις τι κάνεις; Εδώ είναι που εγώ τα βρίσκω σκούρα. Για να δει κανείς αυτούς τους αμυδρούς γαλαξίες χρειάζεται σκοτάδι. Για να τους ζωγραφίσει φώς. Όμως ακόμα κι αν αν είναι αμυδρό (εννοείτε πάντα κόκκινο) εμένα μου χαλά την νυχτερινή όραση και χρειάζεται χρόνος για να επανέλθει. Βέβαια εγώ ζωγραφίζω σε λευκό χαρτί και μολύβι. Εσύ πως ζωγραφίζεις;

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα Γιάννη! Ζωγραφίζω σε λευκό χαρτί με μολύβι για τα άστρα,και για τους γαλαξίες/νεφελώδες δομές βαμβάκι "λερωμένο" από μολύβι. Η μπατονέτα κάνει τρομερή δουλειά. Για τον φωτισμό χρησιμοποιώ τον κόκκινο φακό στην πιο χαμηλή ένταση και δεν βρίσκω πρόβλημα. Τον ακουμπώ πάνω στο χαρτί ώστε να φωτίζει απέναντι μου και έτσι δεν κάνει ζημιά στην νυχτερινή όραση μου.
12923506513ffaeef0ecd23.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γρηγόρη συγχαρητήρια για το μεράκι και τα σκίτσα σου. Με το θέμα φωτισμού την στιγμή που τα ζωγραφίζεις τι κάνεις; Εδώ είναι που εγώ τα βρίσκω σκούρα.

 

Δυστυχώς Γιάννη, η μεγάλη διαφορά σου στο συγκεκριμένο θέμα με το Γρηγόρη (και η δική μου άλλωστε) είναι η ηλικία. Ένα επιπλέον πρόβλημα είναι και ο συνδυασμός μυωπίας και πρεσβυωπίας........

 

Συγχαρητήρια Γρηγόρη για τα σκίτσα. Μου αρέσει πάρα πολύ να σκιτσάρω στη διάρκεια της παρατήρησης. Είναι ζωντανά και πραγματικά και αυστηρώς προσωπικά. Όμως δυσκολεύομαι αρκετά με τον φωτισμό και την εναλλαγή όπως αναφέρει ο Γιάννης.

 

Κάποια από τα πάρα πολλά σκίτσα μου φαίνονται παρακάτω :

50654024_M9-NGC5356-NGC6342.thumb.jpg.bf1f0e121cfb2375d61414cdc4624e1c.jpg

446948266_M42.thumb.jpg.45a98d2f5baa4b49b50fe59a43c68bbc.jpg

1489966627_SwanNebula.thumb.jpg.4d18a40e2925f80b9dbf604a007b2c6a.jpg

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σκέφτομαι να φτιάξω με ένα γαλακτώδες πλεξιγκλας κάτι σαν το «φλατόκουτο» που φτιάχνουν οι αστροφωτογράφοι με αμυδρό κόκκινο φως και να κολλάω με σελοτέιπ το χαρτί επάνω του. Αν το φως έρχεται από κάτω νομίζω ότι θα δουλεύει.

Παρόλα αυτά Πάνο και τα δικάσου σχέδια είναι πολύ καλά.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης