Jump to content

SW 12'' Dobson, Προσαρμογές και Ρυθμίσεις.


kkokkolis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 442
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τάσο έχει περάσει από τα χέρια μου και είναι καλό. Μη δίνεις βάση στα περί "increased stability","loads of more than 3 kg are held in position without any problems" κλπ. Αυτοί οι ισχυρισμοί είναι επιεικώς αστείοι... Δεν αλλάζει κάτι στον μαμίσιο εστιαστή, αυτό το άρθρωμα απλά δίνει τη δυνατότητα διπλής ταχύτητας στην εστίαση και τίποτα παραπάνω. Ωστόσο είναι μια απλή και οικονομική αναβάθμιση. Αν είσαι ευχαριστημένος από τον εστιαστή σου, με αυτή την προσθήκη θα γίνει πιο λειτουργικός.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ηλία και εμένα, δεν σου κρύβω, αν και θα μου άρεσαν να είναι αλήθεια, μου φάνηκαν κάπως οι ισχυρισμοί αυτοί. Για αυτό και είπα να το δουν άνθρωποι εμπειρότεροι όπως εσύ και να μου πουν κάτι παραπάνω, σαν γνώμη.

 

Θα το πάρουμε Μένιο και όποιος άλλος ενδιαφέρεται για να μοιράσουμε τα μεταφορικά, μετά το Πάσχα όταν με το καλό επιστρέψω από την ωραία Καλαμάτα!

 

Λίγο στις οδηγίες εγκατάστασης βρήκα μια δυσκολία, από την άποψη ότι θέλει να βιδώσεις και να ξεβιδώσεις ταυτόχρονα με τα allen, δεν έχω "εγχειρήσει" ξανά εκείνο το μέρος του εστιαστή οπότε, θα πάω πολύ προσεκτικά! 8-[

 

Ηλία ναι, είμαι ικανοποιημένος ΥΠΕΡ του δέοντος από τον εστιαστή, σηκώνει τα πάντα και ύστερα μάλιστα από το 2" Clicklock, νομίζω ότι το κερασάκι στην τούρτα είναι να αποκτήσει και διπλή ταχύτητα εστίασης. \:D/

 

Θα ενημερώσω για την παραγγελία Μένιο όταν έρθει η ώρα. 8)

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

τασο, τον εστιαστη τον εχω κανει βιδες και δεν ειναι καθολου δυσκολος στο να τον ξαναφτιαξεις

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ήρθε ο Clicklock 47mm 2.00" εδώ και ημέρες αλλά οι συννεφιές και οι εορταστικές εκδηλώσεις δεν επέτρεψαν την δοκιμή εστίασης μέχρι και απόψε. Δοκίμασα όλους τους φακούς με τον Baader και κατόπιν με τον τροχό 2.00" στην διαμόρφωση που περιέγραψα προηγουμένως. Δοκίμασα και ορισμένους συνδιασμούς με Barlow. Όλα αυτά στον Δία και τους δορυφόρους του και όταν τον σκέπαζαν τα σύννεφα στο φεγγαράκι ή από την άλλη μεριά, στον Κάστορα.

 

Φακοί δοκιμής:

Baader Hyperion Aspheric 31mm

Baader Hyperions 24, 17, 13, 10 & 8mm

Naglers T4 22, 17 & 12mm

Radian 8mm

Explore Scientific 100 9mm

Explore Scientific 82 6.7 & 4.7mm

Skywatcher UWA 66 6mm

Baader Gebuine Orthos 18, 12.5, 9 & 6mm

 

Αποτελέσματα:

 

1. Baader Clicklock 47mm + 10mm από τον Antares 2"->1.25" για φακούς 1.25"

Εστίαζαν όλοι οι φακοί μου εκτός από

α) τον Baader Hyperion Zoom ο οποίος εστίαζε μόνο μεταξύ 12 και 8mm

β) τους Hyperions σαν 1.25" (σαν 2" εστίαζαν όλοι άψογα)

γ) τον Nagler 12mm σαν 1.25" (ως 2" ουδέν πρόβλημα)

 

2. Τροχός 2" 70mm + 10mm από τον Antares 2"->1.25" για φακούς 1.25"

Δεν εστίαζαν

α) ο Nagler 22 :(

β) ο Nagler 12mm σαν 1.25" (ως 2" ουδέν πρόβλημα)

γ) οι Baader Genuine Orthos

δ) ο Skywatcher UWA 66 6mm

ε) ο Baader Hyperion Zoom

στ) οι Hyperions σαν 1.25" (σαν 2" εστίαζαν όλοι άψογα)

 

Συμπεράσματα:

 

Με τον CLicklock το σύστημα είναι λειτουργικό. Μόνη απώλεια ο Baader Hyperion Zoom (ξέχασα να τον δοκιμάσω με τους Barlow). Οι BGO's εστίαζαν και με barlow και με Powermate 2.5x

Με τον τροχό τα πράγματα επιδεινώνονται. Πάλι εστιάζουν αρκετοί φακοί ώστε να γίνεται η δουλειά, οι BGO's δεν προορίζονται για νεφελώματα και ο Zoom δεν με ενοχλεί, αλλά η απώλεια του Nagler 22mm είναι σημαντική καθώς είναι αγαπημένος φακός. Βέβαια μένει η επιλογή του Aspheric 31->Nagler 17 (ο οποίος εστιάζει στο όριο προς τα μέσα). Εκτός αν... :-k

Βέβαια στο 12ρι f/5 οι σημαντικότεροι φακοί είναι οι μεταξύ 12 και 9mm και εκεί δεν έχουμε πρόβλημα.

 

Υποθέτω πως οι φακοί που δεν εστιάζουν είναι εξαιρέσεις και όσοι χρησιμοποιήσετε τον τροχό ή τον Clicklock 47mm με κάποιον άλλο φακό καλό θα ήταν να δημοσιεύσετε τα αποτελέσματα εδώ για να τα γνωρίζουμε.

 

ΥΓ: Φυσικά με βράχυνση των πόλων όλα εστιάζουν και τελικά είναι τόσο απλό να το κάνεις αυτό με το Flextube που ίσως δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας.

 

 

Τελικά Κώστα γιατί τόση ταλαιπωρία με τον τροχό φίλτρων; Πέρα από τη συνεχή διάθεση μας για αναβάθμιση στη πράξη πόσο σου έχει χρησιμεύσει και σε τι είδος παρατήρησης;;

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τελικά Κώστα γιατί τόση ταλαιπωρία με τον τροχό φίλτρων; Πέρα από τη συνεχή διάθεση μας για αναβάθμιση στη πράξη πόσο σου έχει χρησιμεύσει και σε τι είδος παρατήρησης;;

 

Δεν μου δόθηκε η δυνατότητα να κάνω πολλές παρατηρήσεις με το 12" + Τροχός 2", ούτε μία στην εξοχή μάλιστα. Αλλά έκανα αρκετές το καλοκαίρι στο Αλεποχώρι και τον Κιθαιρώνα με το 8" + Τροχός 1.25" (επίσης με το Nexstar).

Αν όλα κυλούν ομαλά και η διάταξη σου επιτρέπει να χρησιμοποιήσεις και έναν φακό μεγάλου πραγματικού πεδίου (ο ES82 για σένα) μπορεί ο τροχός να είναι μόνιμα τοποθετημένος στον εστιαστή. Εννοείται πως θα πρέπει να είναι ο 2" αν έχεις έστω και έναν φακό 2". Έχοντας μία θέση κενή κάνεις όλα τα είδη παρατήρησης με αυτή. Σε ορισμένες περιπτώσεις περιστρέφεις τον τροχό και χρησιμοποιείς το αντίστοιχο φίλτρο. Ανάλογα με τι φίλτρο έχεις. Αν πρόκειται για νεφελωμάτων θα τον ενεργοποιήσεις στα νεφελώματα εννοείται.

Η τωρινή διάταξη με περιορίζει καθώς έχω μάθει να ξεκινώ με φακούς 20mm (Nagler 22 ή ES100 20) και τυχαίνει να μην εστιάζουν. Αν δεν βρω λύση σε αυτό δεν μπορώ να κάνω συχνή χρήση. Έχω ακόμη αρκετές δοκιμές να κάνω για να το λύσω (με χαμηλωμένο το τηλεσκόπιο, με διορθωτή κόμης κλπ).

 

Τώρα, για σένα, νομίζω πως η χρήση ενός και μόνο φίλτρου σαν τα Lumicon UHC ή Orion Deepsky θα σε εξυπηρετήσει στο 90% των περιπτώσεων και θα αποφύγεις όλην αυτήν τη φασαρία.

Επειδή ο τροχός λειτουργεί άψογα στα Nexstar και περιέχει το UHCs που χρησιμεύει στην παρατήρηση από την πόλη με μικρά τηλεσκόπια τον κρατώ ούτως ή άλλως. Για εσένα μπορεί να μην έχει την ίδια χρησιμότητα. Αν ποτέ συναντηθούμε θα ήταν καλό να δοκιμάσουμε αν δουλεύει με τον ES82 30 για να το ξέρεις, αλλιώς όταν τον αγοράσω και εγώ.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ηλία ναι, είμαι ικανοποιημένος ΥΠΕΡ του δέοντος από τον εστιαστή, σηκώνει τα πάντα και ύστερα μάλιστα από το 2" Clicklock, νομίζω ότι το κερασάκι στην τούρτα είναι να αποκτήσει και διπλή ταχύτητα εστίασης.

 

Προσωπικά δεν βρίσκω λόγο για μια τέτοια κίνηση. Ο εστιαστής του τηλεσκοπίου είναι μαλακός και θετικός. Για αστροφωτογράφιση ναι ισως είχε σημασία τέτοια αναβάθμιση. Για το dob δεν νομίζω ότι προσφέρει τίποτα. Γενικότερα πιο εύκολο είναι να πετύχεις την εστίαση περνώντας γρήγορα από το σημείο εστίσης μπρος πίσω παρά προσεγγίζοντας το σιγά σιγά. Δεν θα έδινα λεφτά για κάτι τέτοιο.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν όλα κυλούν ομαλά και η διάταξη σου επιτρέπει να χρησιμοποιήσεις και έναν φακό μεγάλου πραγματικού πεδίου (ο ES82 για σένα) μπορεί ο τροχός να είναι μόνιμα τοποθετημένος στον εστιαστή. Εννοείται πως θα πρέπει να είναι ο 2" αν έχεις έστω και έναν φακό 2".

 

Από ότι κατάλαβα σε αυτή τη διάταξη θα χρησιμοποιούνται και οι 1,25'' φακοί. Άρα ο μετατροπέας 2'' σε 1,25'' θα μπαίνει στο τροχό. Ή κατάλαβα λάθος;

 

Αν ποτέ συναντηθούμε θα ήταν καλό να δοκιμάσουμε αν δουλεύει με τον ES82 30 για να το ξέρεις, αλλιώς όταν τον αγοράσω και εγώ.

 

Δεν λένε "αν ποτέ". Λένε "όταν".

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι. Όταν έχεις μεικτό εξοπλισμό, 1.25'' και 2'', σε κάθε 2'' εστιαστή, διαγώνιο, barlow, τροχό, paracorr κλπ θα πρέπει να μπαίνει ο προσαρμογέας 2''->1.25''. Δεν χρειάζεσαι πολλούς, έχεις έναν και τον τοποθετείς αναλόγως.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

Προσωπικά δεν βρίσκω λόγο για μια τέτοια κίνηση. Ο εστιαστής του τηλεσκοπίου είναι μαλακός και θετικός. Για αστροφωτογράφιση ναι ισως είχε σημασία τέτοια αναβάθμιση. Για το dob δεν νομίζω ότι προσφέρει τίποτα. Γενικότερα πιο εύκολο είναι να πετύχεις την εστίαση περνώντας γρήγορα από το σημείο εστίσης μπρος πίσω παρά προσεγγίζοντας το σιγά σιγά. Δεν θα έδινα λεφτά για κάτι τέτοιο.

 

Συμφωνώ απόλυτα.

Εγώ το 10:1 fine adjustment δεν τον χρησιμοποιώ καθόλου (για παρατηρηση ).

Για αστροφωτογράφιση νομίζω ότι είναι απαραίτητο.

 

gs880-mcrf.jpg.d682d7dba565144e8bcd893efb881287.jpg

το δικό μου.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

Προσωπικά δεν βρίσκω λόγο για μια τέτοια κίνηση. Ο εστιαστής του τηλεσκοπίου είναι μαλακός και θετικός. Για αστροφωτογράφιση ναι ισως είχε σημασία τέτοια αναβάθμιση. Για το dob δεν νομίζω ότι προσφέρει τίποτα. Γενικότερα πιο εύκολο είναι να πετύχεις την εστίαση περνώντας γρήγορα από το σημείο εστίσης μπρος πίσω παρά προσεγγίζοντας το σιγά σιγά. Δεν θα έδινα λεφτά για κάτι τέτοιο.

 

Συμφωνώ απόλυτα.

Εγώ το 10:1 fine adjustment δεν τον χρησιμοποιώ καθόλου (για παρατηρηση ).

Για αστροφωτογράφιση νομίζω ότι είναι απαραίτητο.

Η μικροεστιαση σε εμένα είναι αρκετά χρήσιμη, εστιαζω με τον τρόπο πού λέει ο Γιώργος αλλά μετά με την μικροεστιαση πετυχαίνεις το άψογο, πως να το κάνουμε στο 1/10 της ταχύτητας του εστιαστη τον ρυθμιζεις ακριβώς.

Βέβαια τα λεφτά τον συγκεκριμένο είναι πολλά και δεν ξέρω αν τα αξίζει, αλλά σίγουρα η μικροεστιαση δίνει άλλη χάρη στον εστιαστη ίδια όταν μιλάμε για μεγάλες μεγεθυνσεις, εγώ πάντα θα ήθελα να εχω και απ'τις δύο πλευρές του εστιαστη μικροεστιαση αλλά τελικά δεν το έκανα εξαιτίας του κόστους.

Τασο αν πιστεύεις ότι θα σε βοηθήσει παρτ'ον με κλειστα μάτια.

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το δικό μου dob είχε εξαρχής εστιαστή με μικροκίνηση 10:1 και εστιάζω σχεδόν πάντα με αυτόν. Ότι είναι χρήσιμη δυνατότητα, είναι. Από εκεί και πέρα το πόσο είναι διατεθειμένος να πληρώσει κανείς είναι υποκειμενικό.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χθες το βράδυ βάζοντας στον εστιαστή τον ES 82 30mm για να βρω (στο γνωστό ραντεβού στα τυφλά) το Μ3, αρχίζω να εστιάζω.

 

Καθώς ήμουν στραμμένος τυχαία προς τον Ηρακλή εστίασα στο πιο φωτεινό άστρο που έβλεπα το οποίο ήταν περίπου στο μέσο της απόστασης από το κέντρο του πεδίου μέχρι την άκρη. Προσπαθώντας να κάνω την καλύτερη εστίαση φτάνω σε μια εικόνα και λέω : αυτό κάπου το έχω ξαναδεί.

 

Έψαξα και ήταν περίπου αυτό που είχες σχεδιάσει. Μόνο που η ουρίτσα ήταν από δεξιά προς αριστερά (δηλαδή από άκρη πεδίου προς κέντρο) και το αστέρι δεν ήταν καθαρός κύκλος.

 

Είναι ένας συνδυασμός κακής ευθυγράμμισης και κόμης ;;

 

**Αν μπορέσω σήμερα το βράδυ θα επιβεβαιώσω αυτά που σου λέω

.jpg.0f3c99423d704cf8d0e7e3693e47a9e2.jpg

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάνο νομίζω σίγουρα χρειάζεσαι collimation. Έχεις καιρό να κάνεις; Με κακό collimcation, πάντως, η αναζήτηση λοιπών οπτικών σφαλμάτων είναι μάταιη.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ανδρέα κάνω ευθυγράμμιση κάθε φορά που χρησιμοποιώ το τηλεσκόπιο. Από ότι φαίνεται κάνω κάποιο λάθος. Και δυστυχώς δεν μπορώ να το βρω.

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάνο δεν έχεις ευθυγραμμίσει σωστά το δευτερεύον σου για αυτό έχεις το σχήμα της έλλειψης όταν είσαι αφεστιασμένος.

Δοκίμασε με ένα Chesire ή ακόμα καλύτερα με ένα Concenter να ευθυγραμμίσεις πρώτα το δευτερεύων και μετά φέρνεις στα ίσια το πρωτεύον.

 

 

 

http://www.astro-baby.com/collimation/astro%20babys%20collimation%20guide.htm

image042.gif

Astigmatism can be caused by poor collimation but also by poor quality optics. Secondary mirrors which are not flat either because of bad collimation or bad polishing are typical causes.

 

Σίγουρα το έχεις δει αλλά ρίξτου αλλη μια ματια http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=3261&start=0

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Στο SW 12 παρατηρώντας προσεχτικά το δευτερεύον με sight tube / chesire το δευτερεύον δεν ήταν κεντραρισμένο δεξιά - αριστερά κάτω από τον εστιαστή. Αυτό λύνεται με ρύθμιση της "αράχνης" ώστε να έρθει στο κέντρο το δευτερεύον. Ρυθμιζοντας τα σκέλη της "αράχνης" το κεντράρισα αλλά σχεδόν τερματίζοντας τις βίδες ρύθμισης των σκελών. Πράγμα που η μόνη εξήγηση που μπορώ να δόσω είναι πως δεν είναι κολλημένο σωστά το δευτερεύον στη βάση του (δεν είχα μαζί μου χάρακα για να το μετρήσω και να επιβεβαιώσω την υποψία μου). Επίσης είναι και αρκετά μικρό ώστε οριακά να βλέπει όλο το πρωτεύον... Καλύτερα φαντάζομαι πως είναι να γίνει ευθυγράμμιση με έκκεντρο (offset) το δευτερεύον μιας και ειναι αρκετά μικρό. Φυσικά το τηλεσκόπιο μπορεί να είναι ευθυγραμμισμένο ακόμα και χωρίς να βλέπουμε όλο το πρωτεύον αν γεωμετρικά οι κλίσεις των κατόπτρων είναι σωστές! Πάντως ρυθμίζοντας το δευτερεύον με sight tube / chesire ουσιαστικά γίνεται έκκεντρη ευθυγράμμιση εν μέρει (το κάτοπτρο είναι πιο χαμηλά από ότι γεωμετρικά αλλά όχι και πιο απομακρυσμένο από τον εστιαστή όπως θα ήταν σε πλήρη έκκεντρη ευθυγράμμιση).
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είναι κάτι που εδώ και καιρό θέλω να δοκιμάσω, αυτό που αναφέρεις, αλλά όλο το αναβάλλω για άσχετους λόγους. Το δευτερεύον το έχω μετρήσει και εγώ με τον χάρακα και το βρήκα ίσο σε όλες τις αποστάσεις. Θα προσπαθήσω να κάνω μια ευθυγράμμιση όπως λες, μετακινώντας πρώτα την μια ράβδο της αράχνης και κάνοντας έκκεντρο το δευτερεύον ελαφρά.

Εδώ και καιρό με απασχολεί το θέμα και έχοντας διαβάσει το παρακάτω άρθρο, έχω μπει στην "πρίζα" κανονικά! :mrgreen:

http://www.skyandtelescope.com/howto/diy/3306996.html

 

Έχω και αυτό το πλέγμα το ολογραφικό μαζί με το laser του Howie Glatter το οποίο αυτό ακριβώς επιτυγχάνει, να κάνει καλό offset collimation αλλά ακόμη δεν το έχω επιχειρήσει! #-o Με θεωρώ απαράδεκτο! [-(

http://w1.411.telia.com/~u41105032/holographic/holographic.htm

 

Είναι νομίζω η πιο δύσκολη σελίδα στο θέμα collimation, το offset και τα κόλπα του...κάνω λάθος;

 

:roll:

 

Η ρύθμιση με το concenter πάντως και τους ομόκεντρους κύκλους του, σύμφωνα με τον Γερμανό κατασκευαστή περιλαμβάνει και το offset μέσα.

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η έκκεντρη ευθυγράμμιση δεν είναι απαραίτητη εκτός και το τηλεσκόπιο έχει γρήγορο εστιακό λόγο και επιπλέον α) το δευτευρεύον είναι μικρό (οπότε οριακά χωράει σε αυτό ο κώνος του φωτός που έρχεται από το πρωτεύον), β) μας ενδιαφέρει η αστροφωτογραφία οπότε το πλήρως φωτισμένο πεδίο χωρίς έκεντρη ευθυγράμμιση δεν θα είναι στο κέντρο του φιλμ ή του αισθητήρα.
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Κώστα δεν είμαι στο τηλεσκόπιο δίπλα, αλλά αν θυμάμαι καλά το 2" clicklock βιδωμένο έτσι, είναι γύρω στους 2 πόντους και κάτι ψιλά. Οι μόνοι φακοί που δεν εστιάζουν με το σύστημα αυτό, θέλουν τράβηγμα προς τα έξω ή επέκταση στο βαρέλι τους το 2", είναι οι:

 

Nagler 12mm T4

ES 9mm 100 (τον είχαμε δοκιμάσει μαζί αν θυμάσαι, τον δικό σου).

 

Τοποθέτησα και εγώ τον 2'' clicklock με την βοήθεια του Γιάννη. Και ως εκ θαύματος κανένας από τους δύο 2ιντσους φακούς μου δεν εστιάζει. Ούτε ο Nagler 17mm, ούτε ο ES82 30mm αλλά ούτε και το bino με τον μετατροπέα της Baader.

 

Το αστείο, το γελοίο (μάλλον εκνευριστικό) είναι ότι με τον ίδιο clicklock, στο ίδιο τηλεσκόπιο (του Τάσου) με τον ίδιο Nagler 17mm, τον ίδιο ES30mm και το ίδιο bino δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα.

 

Πραγματικά η επιστήμη σηκώνει τα χέρια ψηλά......

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιαυτό διάλεξα τον 47mm Baader Clicklock. Είναι και πιο ευέλικτο (το βάζω και στα καταδιοπτρικά και στο 8''). Το μήκος του μητρικού προσαρμογέα είναι 35mm. Εσένα σου βγαίνει προφανώς μικρότερο και χρειάζεσαι μια επέκταση.

Για τις δύσκολες ώρες πήρα και μια επέκταση 35mm και ας μην είναι Clicklock. Ο 17mm εστιάζει με κάθε συνδυασμό στο δικό μου (και με τροχό που είναι 10mm μακρύτερο και με Coma Corrector). Οι 22mm και ES100 20 μόνο με τα 35mm και 47mm.

 

Τράβηξε τους φακούς 1cm έξω από τον εστιαστή και σφίξε τον cliclock. Έτσι εστιάσαμε τον ES100 στο τηλεσκόπιο του Τάσου. Στην ανάγκη προσθέτεις ένα Baader fine tune ring 14mm και τον δακτύλιο ομεστίασης της ίδιας εταιρίας. Έτσι εστιάζω τον 12 T4 στο 66ED.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τράβηξε τους φακούς 1cm έξω από τον εστιαστή και σφίξε τον cliclock.

 

Έτσι εστιάζουν. Αν και είναι λίγο μαζοχιστικό να αλλάζεις αντάπτορα με τόσο κόπο για να γλυτώσεις τα βιδάκια και να βγάζεις τους φακούς λίγο έξω για να εστιάσουν.

 

Σε οποιαδήποτε περίπτωση δεν μπορώ να καταλάβω γιατί οι ίδιοι φακοί εστίασαν στο ίδιο ακριβώς setup με το δικό μου, αλλά δεν εστιάζουν στο δικό μου...

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κώστα αυτό που αναφέρει ο Πάνος είναι ανησυχητικό και άκρως μυστηριώδες!! Πράγματι όλοι οι φακοί που ανέφερε (καλά, για τον 17mm T4 τον έχω και εγώ και το ήξερα) δοκιμάζοντάς τους στο δικό μου εστίασαν μια χαρά! Ακόμη και το bino!!

Λόγω αυτού έβαλε και εκείνος το clicklock, πήγε με σίγουρα βήματα αφού το είχαμε δοκιμάσει. Πως γίνεται όμως να μην εστιάζουν τώρα που έχει στην ουσία το ίδιο setup;;; :-k ](*,)

 

Να έχει αλλάξει κάτι στα χαρακτηριστικά του τηλεσκοπίου και να μην το έχουν αναφέρει;; Μπορεί να ισχύει κάτι τέτοιο;; :shock:

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπορείς να αγοράσεις 2" parfocal ring και να το βάλεις στην κάνη ώστε να μένουν αυτόματα λίγο έξω από τον clicklock. Έτσι δε θα ασχολείσαι καθόλου!
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μάλλον του έφτιαξαν περισσότερες βόλτες στον τόρνο και μπαίνει πιο μέσα το Clicklock του.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης