Jump to content

SW 12'' Dobson, Προσαρμογές και Ρυθμίσεις.


kkokkolis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 442
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Νομίζω πως είναι υπερβολή.

Με τα ροδάκια από κάτω δεν το γέρνεις, ούτε σκύβεις, ούτε έχεις αυτά τα παλούκια να προεξέχουν, ούτε κάνεις τόσες τρύπες στη μοριοσανίδα, ούτε χρειάζεσαι τόσα εξαρτήματα.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το αποφάσισα.

 

Το επόμενο βήμα για την περαιτέρω βελτίωση της εμπειρίας της παρατήρησης, είναι η ακόλουθη ΙΔΙΟΦΥΗΣ & ΠΑΝΕΥΚΟΛΗ προσθήκη στον εστιαστή...εστίαση διπλής ταχύτητας! Πάντα μου άρεσε αυτή η ευκολία και δυνατότητα στην εστίαση, την έχω δοκιμάσει σε μεγαλύτερα τηλεσκόπια και είναι ωραία να την έχεις διαθέσιμη για ορισμένα αντικείμενα..

 

Για ρίξτε μια ματιά και πείτε μου...

 

http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p2625_1-10-micro-transmission-for-retrofitment-of-Crayford-focusers.html

 

Μου άρεσε ιδιαίτερα αυτό που λέει εδώ....

Maximum load capability of the Crayford focuser:

 

With the micro transmission, not only the travel itself becomes more precise. The overall stability is increased, too. Loads of more than 3 kg are held in position without any problems.

Όχι βέβαια πως θα κρεμάσω καμιά DSLR στον εστιαστή αλλά είναι ευπρόσδεκτη η βελτίωση.

 

Ξέρω, ξέρω...πάλι σε έξοδα σας βάζω! :mrgreen:

 

Για πείτε καμιά γνώμη...

Micrountersetzung-Justage.jpg

Micrountersetzung-Skywatcher.jpg

 

Να το πάρουμε σε μια ομαδική, πριν από τα επόμενα μέτρα;

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

I am in!

Χρίστος "WorkaholiC" Σωτηρόπουλος

Εθνικός Συντονιστής για τους Αστρονόμους Χωρίς Σύνορα & για τους Αστρονόμους των Πεζοδρομίων

Έφορος Εκπαιδευτικών Θεμάτων του Σ.Φ.Α.Κ.

http://www.sfak.org Facebook: www.facebook.com/groups/sfakorg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα,

 

Χθες το βράδυ έβγαλα το δευτερεύον και πρόσθεσα μια πλαστική ροδέλα μεταξύ των βιδών και του κυρίου σώματος. Η αίσθηση της ευθυγράμμισης είναι τώρα πολύ απαλή και γίνετε στο λεπτό! Τέρμα πια τα πηδήματα του δευτερεύοντος όταν δεν καθόταν καλά στα λακκάκια που δημιουργήθηκαν από τις βίδες.

 

Το υλικό πού χρησιμοποίησα είναι πολύ απλό. Αν έχετε αγοράσει από το πλαίσιο τελευταία υπολογιστή, σας δίνουν τους drivers και το manual μέσα σε ένα πλαστικό ντοσιέ. Είναι πολύ λεπτό υλικό και πολύ ανθεκτικό, τόσο που για να ανοίξω την κεντρική τρύπα χρησιμοποίησα τρυπάνι με δυσκολία.

 

Έπρεπε να το είχα κάνει εδώ και χρόνια!!!!

 

Όσοι αγοράζετε καινούριο τηλεσκόπιο κάντε την επέμβαση άμεσα για να μην δημιουργηθούν καν λακκάκια.

IMG_20120908_225036.thumb.jpg.1551b8ed528a59dfac0255071ee56704.jpg

IMG_20120908_214101.thumb.jpg.4d0fa3e0e3b78f57b237bb540f42ff4d.jpg

LoginImage.png

The goal of planetary imaging is not to acquire beautiful images, but to capture useful scientific data !

https://www.e-astronomer.com - Ιωάννης Α. Μπούχρας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπράβο Γιάννη! :cheesy: =D>

 

Το έκανα και εγώ πρόσφατα και θα ανεβάσω φωτογραφίες σύντομα! Χρησιμοποίησα όμως κάτι ακόμα πιο απλό, γιατί το υλικό σου φαίνεται να είναι το καλύτερο για την δουλειά μεν, αλλά πως να στο δώσει το Πλαίσιο αυτό το ντοσιέ έτσι απλά χωρίς υπολογιστή; Θα τους ρωτήσω πάντως!

 

Εγώ έβαλα ροδέλα από το πλαστικό μπουκάλι του 1.5 λίτρου Όλυμπος! Η ιδέα ήταν του Πάνου (PanosSky) και έπαιξε φανταστικά, όπως το περιγράφεις. Δεν θα είναι βέβαια τόσο αντοχής όσο το δικό σου υλικό πιθανότατα, αλλά είναι πανεύκολο να το βρεις και να το κόψεις με ένα κοπίδι. Η κεντρική τρύπα γίνεται πιο εύκολα. Είναι πολύ λείο το πλαστικό στον καμπύλο λαιμό του μπουκαλιού και το πατρόναρα πάνω στην παλιά μεταλλική ροδέλα που είχα.

 

Σημειώστε όλοι πως: Η μεταλλική ροδέλα ΤΕΛΙΚΩΣ...ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΓΙΑ ΑΥΤΗ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΘΩΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝΤΑΙ ΝΕΕΣ ΠΑΤΟΥΡΕΣ ΑΠΟ ΤΑ BOB'S KNOBS και επίσης, δεν γλυστράει τόσο ομαλά όσο το γυαλιστερό πλαστικό. Ύστερα από αρκετό καιρό χρήσης συμπέρανα ότι ήταν λάθος κίνηση. Θα δείτε στις φώτο που θα ανεβάσω πως καταντάει και η μεταλλική..

 

Τώρα όμως ζηλεύω και το δικό σου υλικό! :lol: #-o

 

Βέβαια για μένα όλα αυτά δεν θα έχουν σημασία σε λίγους μήνες γιατί θα αλλάξω όλο το σύστημα της αράχνης μαζί με νέο holder για το δευτερεύον, με 4 knobs ρύθμισης και χαμηλότατο κόστος... \:D/ :-note

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω εχω την μεταλλικη ροδελα + ενα λεπτο κομματι πλαστικο απο μπουκαλι απιονισμενου νερου. Εχω λειανει και τις μυτες απο τα bobs. Αποτελεσμα; Τα bobs δεν σκαβουν την ασταλινη ροδελα και εχω απο την αλλη μια επιφανεια με μικροτερη τριβη απο το ατσαλι για να περιστρεφω με ευκολια το δευτερευον.

Τασο αν οι bobs σου εσκαψαν την μεταλλικη ροδελα εισαι σιγουρος οτι δεν θα προκαλεσουν γρηγοροτερα φθορα σε μαλακοτερο υλικο; :? Επισης εμενα με τα δυο υλικα ταυτοχρονα και να σκαψει στην ροδελα η βιδα δεν μου δημιουργει προβλημα. Μην σου πω οτι σκεφτομαι να δημιουργησω και μονος μου τρυπες να πατανε οι βιδες.

Θα σβήσουμε τα φώτα της πόλης των σπιτιών

θα έχουμε απόψε Γιορτή των αστεριών...

 

Η Πούλια θ’ αναλάβει το μπαρ και τα ποτά

και η Μεγάλη Αρκούδα θα φτιάχνει παγωτά

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλή και η δική σου ιδέα. Πρέπει όμως να μην είναι πολύ παχύ το σύνολο από τις ροδέλες (αφού έχεις 2 μαζί) για να μπορεί να κεντραριστεί το δευτερεύον κάτω από τον εστιαστή! Το έχεις ελέγξει ότι δεν συμβαίνει αυτό και ότι κάθεται ακριβώς από κάτω;

 

Ας προκαλέσουν όση φθορά θέλουν στο πλαστικό. Θα αργήσει να γίνει αυτό σχετικά και μέχρι να γίνει, η κίνηση είναι ασυναγώνιστα καλύτερη σε σχέση με το μέταλλο. Αν φθαρεί, την αλλάζω πανεύκολα, το δευτερεύον το βγάζω και το βάζω σαν κίνηση ρουτίνας πια και με το concenter το ξανακεντράρω άνετα.

 

Ευτυχώς πίνω αρκετό γάλα Όλυμπος! :mrgreen:

 

Μου άρεσε το ότι λίμαρες το bob's knobs! Θα το επιχειρήσω.. :D

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Την ιδεα την πηρα απο εδω http://www.youtube.com/watch?v=MUE8fxqH3Qc.

Η πλαστικη ροδελα που εβαλα εχει απειροελαχοστο παχος. Ισα ισα για να μειωσει τις τριβες απο την μεταλλικη. Ακομη και με τις ροδελες εχει πολυ περιθωριο μεταξυ αραχνης και δευτερευοντος οταν ειναι κεντραρισμενο.

Θα σβήσουμε τα φώτα της πόλης των σπιτιών

θα έχουμε απόψε Γιορτή των αστεριών...

 

Η Πούλια θ’ αναλάβει το μπαρ και τα ποτά

και η Μεγάλη Αρκούδα θα φτιάχνει παγωτά

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μην κάνεις τρύπες στο πλαστικό. Θα "πηδά" κατά την ευθυγράμμιση.

Το PVC δε φθείρεται εύκολα.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ ενδιαφέροντα όλα αυτά! Με πρώτη ευκαιρία δώστε και μια αναφορά για το αν κρατάει καλά την ευθυγράμμιση κατά τη διάρκεια της παρατήρησης.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ολοι προσπαθουμε με πατεντες να διορθωσουμε τη λειτουργια της βασης και της ρυθμισης της αραχνης. Εγω πραγματικα αυτο που θα ηθελα απο ενα τετοιο συστημα ειναι να μην χρειαζεται να χαλαρωσω τις βιδες για το tilt για να παιξω με την κεντρικη βιδα ωστε να φερω το δευτερευον κατω απο τον εστιαστη. Υπαρχει μια αραχνη που η κεντρικη βιβα να κινειται ανεξαρτητα απο αυτες τις βιδες; Δηλαδη η κεντρικη και τα bobs να μην ειναι πανω στην ιδια βαση;

Θα σβήσουμε τα φώτα της πόλης των σπιτιών

θα έχουμε απόψε Γιορτή των αστεριών...

 

Η Πούλια θ’ αναλάβει το μπαρ και τα ποτά

και η Μεγάλη Αρκούδα θα φτιάχνει παγωτά

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γνωρίζει κανείς για το 8άρι XT πόσο μεγάλος πρέπει να είναι ο κύκλος από το πλαστικό έτσι ώστε να το βάλω για να μην σκάψουν κιάλλο οι βίδες τη βάση του 2οντος?

 

Δεν σκοπεύω να ξεβιδώσω το 2ον για να περάσω τον κύκλο.

Σκέφτομαι κάτι τέτοιο

LMc2B.jpg όπου το μάυρο θα είναι πλαστικό. Απλά θα το περάσω και θα βιδώσω τις βίδες στη συνέχεια.

12923506513ffaeef0ecd23.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ το έκανα με το μάτι, προεξέχει λίγο αλλά δεν πειράζει, αφού καλύπτεται από την πλάτη του δευτερεύοντος. Άφησα και μια προεξοχή για να το προσθαφαιρώ εύκολα.

Μπορείς να μετρήσεις τη διάμετρο με ένα χάρακα.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν εχει την ιδια διεμετρο με το 10" τοτε πρεπει να ειναι 3.5 cm με μια τρυπα 1 cm για το ελατηριο, εκτος αν θες να παταει και αυτο πανω στη ροδελα.

Θα σβήσουμε τα φώτα της πόλης των σπιτιών

θα έχουμε απόψε Γιορτή των αστεριών...

 

Η Πούλια θ’ αναλάβει το μπαρ και τα ποτά

και η Μεγάλη Αρκούδα θα φτιάχνει παγωτά

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ ενδιαφέροντα όλα αυτά! Με πρώτη ευκαιρία δώστε και μια αναφορά για το αν κρατάει καλά την ευθυγράμμιση κατά τη διάρκεια της παρατήρησης.

 

Μια χαρά κρατάει την ευθυγράμμιση Ανδρέα.

 

Δεν σκοπεύω να ξεβιδώσω το 2ον για να περάσω τον κύκλο.

Σκέφτομαι κάτι τέτοιο

όπου το μάυρο θα είναι πλαστικό. Απλά θα το περάσω και θα βιδώσω τις βίδες στη συνέχεια.

 

Αυτό να κάνεις Γρηγόρη και η διαφορά θα είναι μεγάλη. Τώρα τι θά γίνει αν κανένα knobs πέσει στη χαρακιά.....δεν ξέρω.

 

 

Εγώ έβαλα ροδέλα από το πλαστικό μπουκάλι του 1.5 λίτρου Όλυμπος! Η ιδέα ήταν του Πάνου (PanosSky) και έπαιξε φανταστικά, όπως το περιγράφεις. Δεν θα είναι βέβαια τόσο αντοχής όσο το δικό σου υλικό πιθανότατα, αλλά είναι πανεύκολο να το βρεις και να το κόψεις με ένα κοπίδι. Η κεντρική τρύπα γίνεται πιο εύκολα. Είναι πολύ λείο το πλαστικό στον καμπύλο λαιμό του μπουκαλιού και το πατρόναρα πάνω στην παλιά μεταλλική ροδέλα που είχα.

 

Η ιδέα δεν ήταν δικιά μου αλλά κάποιων αμερικάνων και μου την μετέφερε ο Ηλίας (elias2004). Εγώ νομίζω ότι το πλαστικό από το γάλα δουλέυει καλύτερα από αυτό που προτείνει ο Γιάννης γιατί είναι λείο και δεν μαγκώνουν τα knobs

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν εχει την ιδια διεμετρο με το 10" τοτε πρεπει να ειναι 3.5 cm με μια τρυπα 1 cm για το ελατηριο, εκτος αν θες να παταει και αυτο πανω στη ροδελα.

Αν δεν είναι ίδια θα πρέπει να έχει μικρότερη διάμετρο,σωστά;

12923506513ffaeef0ecd23.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα παιδιά,

 

 

Μόλις μου ήρθε από Telescope-Service ένα extra καπάκι για την προστασία του δευτερεύοντος που είναι φτιαγμένο για GSO 12".

 

http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p4217_GSO-additional-dust-cover-for-12--Newtonians-and-12--RC.html

 

Τελικά ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΟ ΜΑΣ είναι μεγαλύτερο και δεν χωράει, μην το αγοράσει κανείς για SW. :mrgreen:

 

ΥΓ. Ασχέτως για το ρίσκο μου, ξέχασαν να μου βάλουν το μικρό καπάκι για την μικρή τρυπά , και για ακόμη μια φορά δεν είναι ίδιο με αυτό της φωτογραφίας..... 32 Ευρώ τσάμπα!!!!!

 

Τι γίνετε πια με αυτούς τους Γερμανούς;;;;;;;;;;

LoginImage.png

The goal of planetary imaging is not to acquire beautiful images, but to capture useful scientific data !

https://www.e-astronomer.com - Ιωάννης Α. Μπούχρας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τι γίνετε πια με αυτούς τους Γερμανούς;;;;;;;;;;

 

Μήπως σε πέρασαν για Έλληνα; :evil:

 

Μπορούμε να φτιάξουμε τίποτε σε κανέναν ξυλότορνο;

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πώπω ρε Γιάννη...νιώθω άσχημα γιατί εγώ το είχα προτείνει πριν αρκετό καιρό αυτό το καπάκι. Σε πήρα στο λαιμό μου ρε συ... :oops: :oops: :oops: #-o #-o #-o που να φανταστώ φυσικά ότι έχει ΑΣΧΕΤΗ ΔΙΑΜΕΤΡΟ από την αναμενόμενη... ](*,)

 

Να σου πω όμως, αν τους πεις ότι τελικά δεν σου κάνει και το επιστρέψεις πίσω, δεν θα σου κάνουν refund τα χρήματα;;; Δεν νομίζω πως θα έχουν πρόβλημα, ειδικά αν πάρεις κάτι άλλο με αυτά... :-k

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα,

 

Τάσο μην αισθάνεσαι άσχημα, καλά έκανες και το πρότεινες !!!!! =D> Ήταν ένα ρίσκο το ήξερα. Αυτό που με τσαντίζει πάρα πολύ και μου το κάνουν για δεύτερη φορά είναι να αγοράζω κάτι που δεν είναι αυτό της φωτογραφίας. Βέβαια αυτό πού μου στείλανε φαίνεται καλύτερο αλλά και πάλι.... ξεχάσαν να μου βάλλουν το μικρό καπάκι.... έλεος...!!!!

 

Άσε πού έκανε 10 μέρες να έρθει ..... και πληρώνεις και 20 Ευρώ μεταφορικά.... από Αγγλία που παίρνω πράγματα σε 4 μέρες τα έχω εδώ.... πάλι με DHL και 9 Ευρώ μεταφορικά....

 

Μάλλον με περάσαν για Έλληνα που λέει και ο Κώστας.. :lol:

IMG_20121002_204802.thumb.jpg.8328a39d290885f0bac0ce0f1a0cbb97.jpg

LoginImage.png

The goal of planetary imaging is not to acquire beautiful images, but to capture useful scientific data !

https://www.e-astronomer.com - Ιωάννης Α. Μπούχρας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιάννη, το ότι σου έστειλαν διαφορετικό προϊόν από τη φωτογραφία είναι λόγος επιστροφής και πλήρους αποζημίωσης της αρχικής σου πληρωμής. Κατά τη γνώμη μου αυτό πρέπει να γίνει και να μη χάσεις ούτε ένα ευρώ από αυτή τη συναλλαγή.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κοιτάξτε παιδιά απάντηση ο Γερμανός μετά από τόσο καιρό .... Να τρελαθώ τώρα... ή μετά.... ](*,) ????????????????

 

 

 

Hello,

 

I am sorry it took so long, but I could not find your e-mail again until now.

 

The version with the hole is the one for the 12” GSO instruments.

 

On the German web page there is a notice that the picture is not representative and in the text it says that there is one opening.

 

Unfortunately this is not written on the English description.

 

I can only send you a small cap which does not fit exactly and would need some felt or tape or similar to make a good fit.

 

 

Let me know what I can do for you.

 

 

Best regards,

 

Helmut Eichler

 

Teleskop-Service

 

 

 

* τελευταίο post παιδιά να μην χαλάω και το thread. Δεν ασχολούμαι ξανά με TS!

LoginImage.png

The goal of planetary imaging is not to acquire beautiful images, but to capture useful scientific data !

https://www.e-astronomer.com - Ιωάννης Α. Μπούχρας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης