Jump to content

SW 12'' Dobson, Προσαρμογές και Ρυθμίσεις.


kkokkolis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όσο η συζήτηση είναι κόσμια και ευσεβής, δεν υπάρχει λόγος να παρέμβει.

 

Τι άλλο προτείνετε για το 12'' Flextube;

Έχω στα σχέδια τον ES82 30 και Delos 8 & 6 (αν κυκλοφορήσει 8), χωρίς να αποκλείω τους 10 & 5 (αν κυκλοφορήσει 5), ή τους Pentax 10, 7 & 5. Και το Goto φυσικά. Σιγά- σιγά.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 442
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κώστα πρόσφατα έριξα λίγο WD-40, το γνωστό και πολύ κοινό λιπαντικό πάσης χρήσεως στις υποδοχές των χερουλιών που σφίγγουμε για το ύψος. Όταν τα έσφιγγα κάπως έτριζαν τελευταία, οπότε λιπαίνοντας με 2-3 φσιτ μέσα στις βόλτες των υποδοχών, εξαφανίστηκε κάθε τρίξιμο και τώρα το σφίξε-ξέσφιξε έγινε βούτυρο και αθόρυβο!!

Θα το βρείτε παντού, ακόμη και στο σούπερ μάρκετ! Μιλάμε για θαυματουργό προϊόν! Που να δείτε τι κάνει στους μπλοκαρισμένους από την σκόνη ανεμιστήρες των Η/Υ!! Ανασταίνονται και περιστρέφονται σφαίρα!! Μπορώ να σκεφτώ πάμπολλες εφαρμογές για τις βάσεις των τηλεσκοπίων, λίπανση στηρίξεων και χίλια δυό ακόμη...

 

Δοκιμάστε το.

http://www.wd40.com/faqs/

WD-40-group-300x237.jpg

 

http://goodideasandtips.com/2009/10/wd-40-ideas-and-tips/

Here are some of the uses for WD-40:

 

Protects silver from tarnishing.

Removes road tar and grime from cars.

Cleans and lubricates guitar strings.

Gives floors that ‘just-waxed’ sheen without making it slippery.

Keeps flies off cows.

Restores and cleans chalkboards.

Removes lipstick stains.

Loosens stubborn zippers.

Untangles jewelry chains.

Removes stains from stainless steel sinks.

Removes dirt and grime from the barbecue grill.

Keeps ceramic/terra cotta garden pots from oxidizing.

Removes tomato stains from clothing.

Keeps glass shower doors free of water spots.

Camouflages scratches in ceramic and marble floors.

Keeps scissors working smoothly.

Lubricates noisy door hinges on vehicles and doors in homes

It removes black scuff marks from the kitchen floor! Use WD-40 for those nasty tar and scuff marks on flooring. It doesn’t seem to harm the finish and you won’t have to scrub nearly as hard to get them off. Just remember to open some windows if you have a lot of marks.

Bug guts will eat away the finish on your car if not removed quickly! Use WD-40!

Gives a children’s play gym slide a shine for a super fast slide.

Lubricates gear shift and mower deck lever for ease of handling on riding mowers.

Rids kids rocking chairs and swings of squeaky noises.

Lubricates tracks in sticking home windows and makes them easier to open.

Spraying an umbrella stem makes it easier to open and close.

Restores and cleans padded leather dashboards in vehicles, as well as vinyl bumpers.

Restores and cleans roof racks on vehicles.

Lubricates and stops squeaks in electric fans.

Lubricates wheel sprockets on tricycles, wagons, and bicycles for easy handling.

Lubricates fan belts on washers and dryers and keeps them

running smoothly.

Keeps rust from forming on saws and saw blades, and other tools.

Removes splattered grease on stove.

Keeps bathroom mirror from fogging.

Lubricates prosthetic limbs.

Keeps pigeons off the balcony (they hate the smell).

Removes all traces of duct tape.

Folks even spray it on their arms, hands, and knees to relieve arthritis pain.

Florida’s favorite use is: “cleans and removes love bugs from grills and bumpers.”

The favorite use in the state of New York WD-40 protects the Statue of Liberty from the elements.

WD-40 attracts fish. Spray a LITTLE on live bait or lures and you will be catching the big one in no time. Also, it’s a lot cheaper than the chemical attractants that are made for just that purpose. Keep in mind though, using some chemical laced baits or lures for fishing are not allowed in some states.

Use it for fire ant bites. It takes the sting away immediately and stops the itch.

WD-40 is great for removing crayon from walls. Spray on the mark and wipe with a clean rag.

Also, if you’ve discovered that your teenage daughter has washed and dried a tube of lipstick with a load of laundry, saturate the lipstick spots with WD-40 and re-wash. Presto! Lipstick is gone!

If you sprayed WD-40 on the distributor cap, it would displace the moisture and allow the car to start.

P. S. The basic ingredient is FISH OIL. Make a copy for reference

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το Orion Lasermate Deluxe είναι κλώνος του Saxon και είναι όμοια εργαλεία.

Κοίτα πως διατηρείται η δέσμη του Glatter (τέρμα αριστερά) σε σχέση με τα άλλα 2 και σε απόσταση 7,6 μέτρων!! (25 feet).

Τάσο, σίγουρα το Glatter θα έχει να προσφέρει κάτι παραπάνω.. όπως φαίνεται από τις εικόνες, οι δέσμες των άλλων 2 laser διαχέονται, ενώ του Glatter

είναι πολύ πιο "μαζεμένη"... αναρωτιέμαι όμως... πόσο μας απασχολεί αυτό από τη στιγμή που η δοκιμή έγινε στα 7,6 μέτρα όταν οι εστιακές αποστάσεις

των τηλεσκοπίων μας είναι πολύ μικρότερες; Στα 1200mm εστιακής που έχει το 10άρι μου πάντως, δεν έχω παρατηρήσει καμία απολύτως διάχυση της δέσμης.

Δημήτρη, όντως δεν είναι και τόσο ακριβείας το Saxon και θα στο τεκμηριώσω σαν πρώην χρήστης του για πολύ καιρό, λέγοντάς σου πως έχει σημαντικά θέματα με τη δέσμη του και την απεικόνισή της. Πολλές φορές εμφανιζόταν το σημείο της σαν άστρο που πάσχει από κόμη, αυτό που σου λέω το είδα και σε Saxon άλλου φίλου.

Δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο στο δικό μου Saxon για να είμαι ειλικρινής. Την επόμενη φορά που θα ευθυγραμμίσω θα το κοιτάξω και θα σου πω.

Αλλά και να υφίσταται κάτι τέτοιο, δεν νομίζω να δημιουργεί πρόβλημα στο τελικό αποτέλεσμα της ευθυγράμμισης.

Μόνο και μόνο που είναι 1.25" αποτελεί μειονέκτημα για εμένα, τα 2" εργαλεία κάθονται με πολύ πιο στιβαρό τρόπο στους 2" εστιαστές και "επικοινωνούν" με το οπτικό μονοπάτι απευθείας, χωρίς τους απαιτούμενους αντάπτορες από 2" σε 1.25", οι οποίοι φέρνουν τις δικές τους ατέλειες και πιθανές αδυναμίες στην εφαρμογή.

Ο 2" αντάπτορας του Saxon κάθεται μια χαρά από ότι έχω προσέξει στον εστιαστή μου, από τις λίγες φορές που έχω κάνει ευθυγράμμιση με αυτόν

τοποθετημένο. Δεν έχει καθόλου τζόγο μιας και το κράμα από το οποίο είναι κατασκευασμένος είναι εξαιρετικά σκληρό κι άκαμπτο.

 

Για να εξηγούμαι πάντως, δεν προσπαθώ να παρουσιάσω το εν λόγω laser ευθυγράμμισης ως καλύτερο από κάτι άλλο.. σίγουρα τα ακριβότερα

θα έχουν να προσφέρουν κάτι παραπάνω.. κατά πόσο όμως μας είναι πραγματικά χρήσιμο αυτό το κάτι παραπάνω για τις εστιακές αποστάσεις που έχουμε;

“Learn from yesterday, live for today, hope for tomorrow. The important thing is to not stop questioning.”

― Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και εγώ δεν είχα ιδιαίτερα παράπονα από το παράξενο μέταλλο του Saxon. Βέβαια η μηχανική του απαρτίωση δεν ήταν πρώτης ποιότητας, αλλά ούτε και μη λειτουργική. Το μειονέκτημα του δικού μου ήταν ο κάθετος στην διαδρομή της δέσμης στόχος. Ενώ στο 5ρι δεν αντιμετώπιζα πρόβλημα, με τα μακρά τηλεσκόπια έπρεπε να σηκώνομαι για να βλέπω. Φυσικά αυτό διορθώθηκε καθώς τα περισσότερα που κυκλοφορούν πλέον έχουν στόχο υπό γωνία 45 μοιρών.

Τα Saxon νομίζω πως είναι die cast ενώ στα Glatter είναι εμφανής η χρήση μηχανικού τόρνου, ή κάνω λάθος; Ένα άλλο όργανο που μοιάζει μηχανικά με αυτά είναι το Farpoint.

BLUE_800.jpg

Από την άλλη, η τεχνική με τον Barlow ακυρώνει τις διάφορες αδυναμίες των ευθυγραμμιστών δέσμης laser. Μπορείς να ευθυγραμμίσεις το δευτερεύον με Chesire ή ανάλογη μέθοδο και να χρησιμοποιήσεις οποιονδήποτε laser με τον Barlow. Εφόσον αυτό ισχύει τα αποτελέσματα θα είναι ικανοποιητικά με οποιαδήποτε μέθοδο. Φυσικά η ευκολία και η ποιότητα κατασκευής είναι άλλες παράμετροι που εξακολουθούν να διαφοροποιούν τις μεθόδους.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το μειονέκτημα του δικού μου ήταν ο κάθετος στην διαδρομή της δέσμης στόχος. Ενώ στο 5ρι δεν αντιμετώπιζα πρόβλημα, με τα μακρά τηλεσκόπια έπρεπε να σηκώνομαι για να βλέπω.

Κώστα, αυτό είναι όντως ένα του μειονέκτημα.. δεν ενοχλεί τόσο όμως αν στρέψεις το laser προς την πλευρά στην οποία βρίσκεσαι και ευθυγραμμίζεις.

“Learn from yesterday, live for today, hope for tomorrow. The important thing is to not stop questioning.”

― Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάνο διακρίνω μια εριστικότητα στην ανάρτησή σου που δεν μου αρέσει. Το πως μετριέται ή ποιότητα των οπτικών είναι σαφές με εργαστηριακά τεστ και κάτω από τον ουρανό κατά την χρήση του. Το τι διαφορά θα δεις ανάμεσα σε ένα λ/5 και λ/10 η απάντηση είναι απλή πιθανοτατα καμμία στο 90% των περιπτώσεων γιατί τις όποιες διαφορές θα τις καλύπτει το seeing. Αυτό ισχύει για κάθε τηλεσκόπιο και όχι για το 12" SW και το OO για παράδειγμα. Στο υπόλοιπο 10% των περιπτώσεων θα διακρίνει περισσότερα ο έμπειρος παρατηρητής. Ειδικότερα σε αντικείμενα με χαμηλό κοντράστ πχ πλανήτες.
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παναγιώτη θα σου θυμίσω ένα μέρος μιας κουβέντας που είχαμε κάνει πριν ακόμα αγοράσεις το 12άρι σου: σου είχα πει τότε ότι ως αρχάριος δεν θα μπορείς να διαπιστώσεις διαφορές μεταξύ ενός ΟΟ και ενός skywatcher. Ακόμα και όταν είσαι "έμπειρος" και μπορείς να διακρίνεις τις διαφορές, δεν είναι σίγουρο ότι θα είσαι πρόθυμος να πληρώσεις γι αυτές τη διαφορά τιμής που ζητούν. Σε κάθε περίπτωση τα Skywatcher έχουν φτάσει σε αξιοζήλευτα επίπεδα ποιότητας στα οπτικά τους. Σε αυτό το σημείο σύγκρισης ο Γιώργος παραπάνω τα είπε όλα. Οι διαφορές υπάρχουν και δεν είναι όλες τις νύχτες το ίδιο αντιληπτές.

 

Εκεί που υπάρχει διαφορά εμφανέστατη από την πρώτη στιγμή είναι στα μηχανικά μέρη. Για παράδειγμα η κίνηση στα dob της ΟΟ με ένα σωστό ζύγισμα είναι βούτυρο και απόλαυση. Η στήριξη έχει πολύ μικρό προφίλ, μεταφέρεται και βολεύεται εύκολα. Η στήριξη του πρωτεύοντος δουλεύει όπως πρέπει να δουλεύει: η μία βίδα μετακινεί την καθρέφτη και η άλλη τον ασφαλίζει χωρίς να ¨"χορεύει" όλο το σύστημα όπου τύχει. Το βάρος του σωλήνα είναι σημαντικά ελαφρύτερο από άλλους κατασκευαστές, ενώ ο εστιαστής (έχουν κλέψει πολλά στοιχεία από τον moonlight) είναι εξαιρετικός, τόσο στην κίνηση όσο και στην σταθερότητα. Από την άλλη για να αναφέρουμε και τα αρνητικά τους, τα καπάκια από περίπου το ίδιο υλικό που κατασκευάζονται οι πλαστικοί κεσέδες γιαουρτιού είναι για πέταμα, ενώ απλά για να χωρέσει ο σωλήνας στη στήριξη θα χρειαστούν κάμποσες ροδέλες-αποστάτες στη συναρμολόγηση της τελευταίας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο Ηλίας τα λέει σωστά για τα ΟΟ. Έχουν αρκετά πλεονεκτήματα, έχουν κάποια μειονεκτήματα αλλά έχουν αρκετά μεγαλύτερη τιμή και αυτό κάνει διαφορά, ειδικά στην εποχή αυτή.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φυσικά η ευκολία και η ποιότητα κατασκευής είναι άλλες παράμετροι που εξακολουθούν να διαφοροποιούν τις μεθόδους.

 

Δημήτρη αυτό που είπε ο Κώστας εδώ...τα λέει όλα!

 

Δεν παίρνουμε ένα καλό εργαλείο ευθυγράμμισης ανάλογα με το τι εστιακή έχουμε, αυτό είναι το σίγουρο.

Απαντώντας σου όμως, το τεστ για την απεικόνιση της δέσμης σε απόσταση, γίνεται για να διαπιστωθεί η ποιότητα της διόδου εκπομπής του laser, η οποία στο Glatter είναι έτη φωτός μπροστά ποιοτικά και σχεδιάζεται από τον ίδιο τον Glatter. Δεν είναι μαζικής παραγωγής όπως στα φθηνά laser.

Σαφώς και δεν έχουμε τηλεσκόπιο με εστιακή 7,6m αλλά η νόηση του τεστ δεν είναι βάσει αυτού. Δείχνουν πως βάσει της απομακρυσμένης ποιοτικής απεικόνισης, βγαίνει συμπέρασμα και για την κοντινή προβολή. Η κουκίδα του Saxon είχε όντως κάτι σαν κόμη και όπως σου έγραψα το είδα και σε δεύτερο κομμάτι για να αποκλείσω ότι κάτι έτρεχε με το δικό μου. Σαφώς και επηρεάζει στο τελικό αποτέλεσμα της ευθυγράμμισης κάτι τέτοιο! Μπορεί να κεντράρεις το κάτοπτρο εκτός δαχτυλιδιού του πρωτεύοντος και να μην το καταλάβεις, το είχα πάθει αυτό. Επίσης, η νοοτροπία να μην κυνηγάμε το ΤΕΛΕΙΟ στην ευθυγράμμιση θεωρώ ότι αποτελεί κακή πρακτική και συνήθεια για όλους μας. Δηλαδή το "έλα μωρέ και αν δεν είναι το σούπερ ντούπερ τέλειο; Και τι έγινε;" με βρίσκει διάφωνο καθέτως!!! [-( [-( [-X

Αν παρόλα αυτά βρίσκεις πως η δική σου κουκκίδα είναι οκ, μπορεί τελικά όντως να ήταν θέμα στα 2 Saxon που είδα εγώ. Σε αυτή τη περίπτωση βάλε και τον barlow για το πρωτεύον και μένεις ως είσαι.

Για το θέμα των ανταπτόρων του Saxon και το πως κάθεται στον εστιαστή...θα απαντήσω όχι, όχι, όχι!!

Αν δεις πως κάθεται ένα καλό 2" laser όπως το συγκεκριμένο, με ΜΗΔΕΝΙΚΟ τζόγο και άψογο φινίρισμα θα καταλάβεις τι εννοώ. Και μόνο που ο 2" μετατροπέας του Saxon έχει μια κλασσική βίδα συγκράτησης που σπρώχνει το 1.25" σώμα του laser εκτός οπτικού άξονα (και ας μην φαίνεται αυτό με το μάτι εκ πρώτης όψεως...) είναι για μένα αρκετό να το απορρίψω.

 

Ιδού τι αναφέρει στο site του ο Glatter για το θέμα αυτό

However, significant problems do occur when the eyepiece, collimator or camera adapter tip, and the two axis go out of parallelism. If the tipping is consistent and repeatable, collimation can be accomplished, but if the eyepiece holder does not provide a stable pointing direction for the collimator, consistent results cannot be expected.

 

Τώρα Δημήτρη μου ότι και να σου λέω...αν δεν το δεις από κοντά και χειροπιαστά...:roll:

Σου μιλάω για ένα εργαλείο που θα το πάρει κάποιος για μια ζωή και δεν χρειάζεται τίποτα άλλο ever!

 

Στο τέλος θα νομίσουν κάποιοι ότι είμαι dealer του Howie Glatter και ότι χρηματίζομαι για να λέω ότι λέω.. :lol: :lol:

Όχι φυσικά, είμαι απλώς ένας ενθουσιασμένος και κατευχαριστημένος χρήστης ενός προϊόντος αξιοθαύμαστης κατασκευαστικής νόησης. Υπάρχουν χιλιάδες σαν κι εμένα ανά την υφήλιο... :cheesy:

 

Επαναλαμβάνω: Δεν θέλω κάποιοι να ψυχαναγκάζονται από τα παραπάνω για τους εξοπλισμούς και τα αξεσουάρ. Συζητάμε εδώ. Τονίζουμε τι είναι καλό, σωστό ή σημαντικό, αναδεικνύουμε προτερήματα αλλά και ελαττώματα σε αξεσουάρ που υπάρχουν στην αγορά.

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Keeps pigeons off the balcony (they hate the smell).

 

Μήπως εκτός των περιστεριών σιχαίνομαι και εγώ αυτή την μυρωδιά;

Μου θυμίζει: "χρόνια στα ρούχα το ψαρόλαδο μυρίζει''.

Τώρα διάβασα το κατεβατό. Σαν άρθρο: "Οι αρετές του Windex'', υπό Gus Portokalos!

Να δοκίμαζα Singer Oil ή σπρέυ λιθίου;

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι, έχεις ένα δίκιο Κώστα, λίγο μεγάλο το κατεβατό αλλά μου φάνηκε και λίγο χιουμοριστικό για αυτό το έβαλα! :oops: :mrgreen:

 

O Clint Eastwood, έλεγε στην ταινία Grand Torino:

If a man has three things, WD-40, duct tape and a pair of vice grips, he can fix 50% of everything!

 

:cheesy: :cheesy:

 

Βάλτο και θα με θυμηθείς... :wink:

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μυρίζει ευχάριστα θα έλεγα! Σαν αρωματικό λάδι μηχανής... :lol: #-o δεν ξέρω πως αλλιώς να στο περιγράψω...κοίτα ΣΙΓΟΥΡΑ θα βρεις χρησιμότητα με αυτό το πράγμα στο χόμπυ, σκέψου πόσες εφαρμογές έχει!

Την 1η μέρα που το πήρα το προόριζα για το σκληροτράχηλο Samsonite βαλιτσάκι της δουλειάς μου με όλα τα εργαλεία, του οποίου το συμπτυσσόμενο flextube χερούλι :mrgreen: (καμμένος!! πάει...) δεν ανοιγόκλεινε εύκολα ύστερα από 3 χρόνια χρήσης.

Με 3 ψεκασμούς έγινε καλύτερο από καινούργιο! Δεν το πίστευα πόσο καλά διορθώθηκε και εδώ και 4 μήνες έχει παραμείνει έτσι. Περιττό να σου πω ότι στο τέλος εκείνης της 1ης ημέρας γνωριμίας με το WD-40...δεν έτριζε κανένας μεντεσές πόρτας στο σπίτι, δεν υπήρχε ούτε ένα computer fan που να μην γυρίζει στο max αριθμό στροφών και γενικώς...ότι βρήκα να ζορίζεται...λιπάνθηκε! :D \:D/ 8)

 

Μπορεί να βελτιώσει ΑΙΣΘΗΤΑ την βάση σε κάποια σημεία της...σκέφτομαι που αλλού να της βάλω εκτός από τα 2 πλαστικά χερούλια (μέσα στις υποδοχές εκεί!)... :-k

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΟΚ, με έπεισες. Θα το πάρω. Τρίζει λίγο ο συμπλέκτης της πλευράς του εστιαστή, σκεπτόμουν να ψεκάσω με Λίθιο. Θα περιμένει μέχρι να πάρω το ψαρόλαδο.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επειδή είτε βάλεις RACI είτε όχι θα υπάρχει πάντα αναντιστοιχία αυτών που βλέπεις στο χάρτη και στο προσοφθάλμιο, ένας ανορθωτής ειδώλου θα βοηθούσε;;

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παναγιώτη επειδή γενικά προσπαθούμε να παρεμβάλουμε όσο πιο λίγα οπτικά στοιχεία γίνεται , ειδικά όταν κυνηγάμε αμυδρούς στόχους , ο ανορθωτής δε προτείνεται . Τουλάχιστον όχι από εμένα .

MASTERED by desire impulsive By a mighty inward urging

I am ready now for singing Ready to begin the chanting

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πέραν αυτού, δεν έχουν αναπτυχθεί ιδιαίτερα οι σχεδιάσεις των ανορθωτών εικόνας, Είναι οπτικό έγκλημα να παρεμβάλεις έναν κινέζικο ανορθωτή (δεν υπάρχουν και πολλές επιλογές, δυστυχώς) ανάμεσα σε έναν Televue Delos ή έναν Meade ή ES UWA και ένα ολοκαίνουργιο Νευτώνιο 12".

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επειδή είτε βάλεις RACI είτε όχι θα υπάρχει πάντα αναντιστοιχία αυτών που βλέπεις στο χάρτη και στο προσοφθάλμιο, ένας ανορθωτής ειδώλου θα βοηθούσε;;

 

Προφανώς εννοείς στον ερευνητή και στον προσοφθάλμιο όχι στον χάρτη και στον ερευνητή. Για τον ανορθωτή σου απάντησαν ήδη... Η χρήση του δεν είναι αστρονομική αλλά για επίγειους στόχους. Ο πιο ποιοτικός που γνωρίζω είναι ο Vixen και για επίγειους στόχους δεν ενδείκνυνται οι 12" εκτός των άλλων. Αν μείνεις με τον ερευνητή που έρχεται με το τηλεσκόπιο κι αυτός ανεστραμένα δείχνει τα είδωλα όπως το τηλεσκόπιο. Έχει και το πλεονέκτημα πως τον χρησιμοποιείς και με τα δυο μάτια ανοιχτά και αντιλαμβάνεσαι εύκολα που στοχεύει στον ουρανό κάτι που δεν ισχύει για τον RACI. Για ερευνητή 1x (και όχι 0x όπως πολλές φορές λανθασμένα ονομάζεται) προτιμώτερος για μένα είναι ο quikfinder και όχι ο ογκώδης και πολύ βαρύτερος telrad.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτές είναι: http://www.bobsknobs.com/Newt/page66/SWdob.html Επιλογή C, $25.95 USD

 

Τις ζητάς ως: Knobs for common Newtonian secondary, Item# CNsec , Screw length: 30 mm

 

xtset-3-2.png

 

Πάρε τες από τον Bob, καθώς δεν τις βλέπω στην Optcorp και την Agena.

 

Θα πληρώσεις ελάχιστα μεταφορικά. Στην OPT χρεώνουν 40$.

Παράγγειλα και εγω αυτες τις βιδες. θα μου πεις απο τωρα θα αρχισεις να πειραζεις τα κατοπτρα; Και ομως. Το δευτερευον απο το εργοστασιο δεν ηταν σωστο. Το προβλημα δεν ηταν τοσο στο tilt με τις τρεις βιδες αλλα με την κεντρικη, αφου το κατοπτρο ηταν ελαφρα στραμενο αριστερα και δεν εδειχνε "κυκλικο". Ευτυχως το flex σου δινει τη δυνατοτητα να δουλεψεις και με τα δυο χερια το κατοπτρο. Αποφασισα να αλλαξω αυτες τις allen βιδες με Bobs γιατι καθε φορα που χρησιμοποιουσα το allen μου ερχοταν στο μυαλο η σκηνη που επεφτε το καπακι μεσα στο σωληνα, αλλα με ενα allen δεν νομιζω να εμενε ανεπαφο το κατοπρο...Φυλαγε τα ρουχα σου...

Θα σβήσουμε τα φώτα της πόλης των σπιτιών

θα έχουμε απόψε Γιορτή των αστεριών...

 

Η Πούλια θ’ αναλάβει το μπαρ και τα ποτά

και η Μεγάλη Αρκούδα θα φτιάχνει παγωτά

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και εγώ με την κεντρική παλεύω συνήθως. Το μικρό εμβαδόν του δευτερεύοντος δεν αφήνει περιθώρια για σφάλματα.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα μπορουσε το δευτερευον να αναβαθμιστει με καποιο καλυτερο με μεγαλυτερο εμβαδον ή θα δημιουργουσε προβληματα ενα μεγαλυτερο;

Θα σβήσουμε τα φώτα της πόλης των σπιτιών

θα έχουμε απόψε Γιορτή των αστεριών...

 

Η Πούλια θ’ αναλάβει το μπαρ και τα ποτά

και η Μεγάλη Αρκούδα θα φτιάχνει παγωτά

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μικρότερο contrast στους πλανήτες, αλλά και καλύτερος φωτισμός στα αντικείμενα βαθέος ουρανού. Προσφάτως το έμαθα αυτό το δεύτερο: http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=16142

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα μπορουσε το δευτερευον να αναβαθμιστει με καποιο καλυτερο με μεγαλυτερο εμβαδον ή θα δημιουργουσε προβληματα ενα μεγαλυτερο;

 

Ακόμη και να γίνεται, θα χώσεις τρελά λεφτά για διαφορές που μπορεί τελικά να μην αντιληφθείς. Υπάρχουν πολλά άλλα που μπορείς να ασχοληθείς για βελτίωση αλλά με τα οπτικά θα σου έλεγα όχι, να μην το πράξεις. Εκτός αν: 1. Έχεις πρόβλημα εργοστασιακό στο δευτερεύον και χρήζει αλλαγής (εντός εγγύησης στο αλλάζουν free)2. Έχεις κάνει πια τόοοσες πολλές παρατηρήσεις και έχεις δει δεκάδες αντικείμενα που θες να αναβαθμίσεις τις εικόνες σου, άρα και τα οπτικά.

 

Το κόστος είναι τόσο μεγάλο που αξίζει καλύτερα να πάρεις καινούργιο, μεγαλύτερο τηλεσκόπιο με τουλάχιστον +4 ίντσες παραπάνω. Για αυτό σου λέω, τέτοιες αναβαθμίσεις είναι ασύμφορες. Για να καταλάβεις στην αρχή όταν είχα πρωτοπάρει το 12" flextube, σκεφτόμουν συνέχεια πως θα το κάνω πιο premium όλο το τηλεσκόπιο, πως θα το πειράξω, αλλάξω, βελτιώσω κλπ. Το κατάφερα...χωρίς να αλλάξω όμως θεμελιώδη πράγματα!

Π.χ. έψαχνα νέους εστιαστές πανάκριβους (Feathertouch και δεν συμμαζεύεται!) χωρίς καν να έχω δει τι μπορεί να κάνει ο εργοστασιακός που τόσο άδικα κατηγορείται πολλές φορές από πολύ κόσμο. Αργότερα είδα ότι σηκώνει επάξια και χωρίς κανένα κόπο όλα τα 2ιντσα τερατάκια προσοφθάλμια, ακόμη και αυτά του κιλού! Απλά είναι high profile και έχει εργοστασιακούς αντάπτορες που δεν σηκώνουν απλά βελτίωση, θέλουν άλλαγμα. Να αλλάξεις αντάπτορες ναι, όλον τον εστιαστή...δεν χρειάζεται, πίστεψέ με.

 

Σίγουρα ένας καλύτερος εστιαστής είναι άλλη κλάση και να μην σου πω πόσες φορές μπήκα σε πειρασμό να πάρω καλύτερο για την ποιοτική αίσθηση, μικροεστίαση, low profile, χρώμα κλπ. Όλα αυτά ακόμη και που έκανα την δουλειά μου αξιοπρεπέστατα! Απληστία!

 

Δεν αξίζει να χώνουμε (κατά τη γνώμη μου) ένα τσουβάλι λεφτά σε πράγματα τόσο χονδροειδή και τόσο θεμελιώδη για ένα τηλεσκόπιο καταναλωτικό, είτε λέγεται SW, είτε ΟΟ, είτε GSO κλπ.

 

Μέχρι σε ένα όριο λογικό να το καταλάβω, αλλά να το πάρεις καινούργιο και να ψάχνεις άμεσα νέα οπτικά βρε παιδί μου, χωρίς να έχεις κάνει και τα απαραίτητα "αστροχιλιόμετρα", είναι κάπως overkill..καταλαβαίνεις ελπίζω τι εννοώ. Προσοφθάλμια και αξεσουάρ πάρε όσα και όποια θες, ακριβά, μέτρια, φθηνά, ότι τηλεσκόπιο και να πάρεις μια καλή συλλογή από αξεσουάρ/προσοφθάλμια δεν χάνεται ποτέ. Άλλο αυτό όμως και άλλο το προηγούμενο παράδειγμα... :roll: :wink:

 

Αν όμως νιώθεις πως θα είναι το μόνο τηλεσκόπιο που θα πάρεις ever και δεν θα το αλλάξεις σύντομα...άλλαξε του ότι έχει και δεν έχει...το αν θα φτάσει όμως στο τέλος να κοστίζει όσο ένα Obsession, να μην σε κάνει να νιώσεις άσχημα... O:)

 

Ελπίζω να κατάλαβες ότι θέλω να σε αποτρέψω από αυτό το τριπάκι το οποίο είναι κάπως ατέρμονο...αν μπήκες όμως στο χόμπυ για αυτό ακριβώς, διέγραψε ότι σου είπα και προχώρα. :cheesy:

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ξέρεις πως αισθάνεται τώρα ο φίλος μας Τάσο, έτσι; Το νιώσαμε και εμείς!

 

My precioussss....! :mrgreen:

 

Gollum_ring.jpg

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

χαχα ωραιο Post. Οχι δεν σκεφτομαι να πειραξω τιποτα στο my precious . Απλα επειδη εχει αναφερθει πολλες φορες το μικρο εμβαδον του δευτερευοντος ρωτησα σε περιπτωση αλλαγης. Και μακαρι να το εβγαζα εξω καθε βραδυ εδω και ενα μηνα που το εχω, αλλα ο καιρος δεν το επιτρεπει. Ετσι καθομαι και χαζευω αξεσουαρ. Μεχρι και βαλιτσακι εφτιαξα(praktiker με teknofon) και βλεπω τον απλετο χωρο του και σκεφτομαι με τι καλουδια να το γεμισω :D

Θα σβήσουμε τα φώτα της πόλης των σπιτιών

θα έχουμε απόψε Γιορτή των αστεριών...

 

Η Πούλια θ’ αναλάβει το μπαρ και τα ποτά

και η Μεγάλη Αρκούδα θα φτιάχνει παγωτά

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης