Jump to content

SW 12'' Dobson, Προσαρμογές και Ρυθμίσεις.


kkokkolis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νομίζω ότι δεν έχετε τι να κάνετε και παίζετε με το τηλεσκόπιο. :shock: :shock: Ένας γιατρός που είχε μαράζι να γίνει τορναδόρος και ένας κομπουτεράς που ασχολείται με lazer. :mrgreen:

 

Ο ένας βρήκε χερούλι στην άλλη άκρη του κόσμου λες και η Ελλάδα δεν βγάζει και ο άλλος έκανε την Κατερίνα σαν μπρίκι. :mrgreen: :mrgreen:

 

Αν παραφράσω το «πενία τέχνας κατεργάζεται» μπορούμε να πούμε «έλλειψη εξορμήσεων τρέλας κατεργάζεται».

 

Το πιο χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι η παραπάνω κουβέντα για τα Lazer. Τέσσερεις έμπειροι ερασιτέχνες συζητούν για τα lazer ευθυγράμμισης :

 

1. Ο ένας λέει δεν χρειάζονται καθόλου laser.

2. Ο άλλος λέει χρειάζονται, αλλά με ένα φτηνό κάνεις μια χαρά τη δουλειά σου.

3. Ο glatterακιας λέει : τι λέτε ρε, υπάρχει και το Ibiza και το Μερσεντές. Εγώ έχω Citroen. Κάνει;;;

4. Έρχεται ο άλλος και λέει : Δεν χρειάζεται το laser αλλά ΜΟΝΟ για τους έμπειρους, οι ψάρακες να το πάρουν.

5. Και έρχεται και ο τελευταίος (ο γνωστός γιατρός του φόρουμ) και φιλοσοφεί. Ναι μεν χρειάζεται, αλλά και δεν χρειάζεται αλλά τα λεφτά κ.λ.π……

 

Εκείνο που μου έκανε περισσότερο εντύπωση είναι ότι σαν έμπειροι γνωρίζετε τι χρειάζεται ο αρχάριος αλλά διαφωνείτε στο τι χρειάζεται ο έμπειρος #-o #-o

 

Oπως καταλάβατε και δεν θέλω να παρεξηγηθεί κανένας κάνω πλάκα. Όμως επειδή επί της ουσίας καταλάβατε τι θέλω να πω και επειδή από ότι καταλαβαίνω όσο πιο έμπειρος είσαι, τόσο φιλοσοφείς ή ασχολείσαι με σκουλαρίκια για το τηλεσκόπιο θα κάνω την ερώτηση μου πολύ πολύ σαφή :

 

ΕΧΩ ΕΝΑ HOTECH 1,25΄΄ ΚΑΙ ΕΝΑ BARLOW TELEVUE 2X. ΜΠΟΡΩ ΜΕ ΑΥΤΑ ΝΑ ΕΧΩ ΤΕΛΕΙΑ ΕΥΘΥΓΡΑΜΜΙΣΗ ΤΩΝ ΟΠΤΙΚΩΝ ΜΟΥ ΣΤΟ 12ΑΡΙ DOB;;;

 

 

 

* Και για αν μην αρχίσουμε τις φιλοσοφίες, σαν τέλεια ευθυγράμμιση εννοώ αυτήν που σου δίνει τη μέγιστη καλύτερη εικόνα που μπορεί να δώσει το τηλεσκόπιο έτσι ώστε από εκεί και πέρα ότι καλύτερο και να κάνεις στην ευθυγράμμιση το μάτι να μην το λαμβάνει.

** Επειδή διέγνωσα μια διάθεση του Κώστα να σταματήσει αυτή η κουβέντα και επειδή είναι αφεντικό στο θέμα να με ενημερώσει να το συνεχίσω αλλού. Θέλω μια απάντηση.

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 442
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

... θα κάνω την ερώτηση μου πολύ πολύ σαφή :

 

ΕΧΩ ΕΝΑ HOTECH 1,25΄΄ ΚΑΙ ΕΝΑ BARLOW TELEVUE 2X. ΜΠΟΡΩ ΜΕ ΑΥΤΑ ΝΑ ΕΧΩ ΤΕΛΕΙΑ ΕΥΘΥΓΡΑΜΜΙΣΗ ΤΩΝ ΟΠΤΙΚΩΝ ΜΟΥ ΣΤΟ 12ΑΡΙ DOB;;;

 

Ναι, αν ακολουθήσεις τις οδηγίες που σου έχουμε δώσει παραπάνω.

 

Και δεν αυταξιολογούμαι ως έμπειρος. Είμαι στο στάδιο του "προχωρημένου αρχαρίου".

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΕΧΩ ΕΝΑ HOTECH 1,25΄΄ ΚΑΙ ΕΝΑ BARLOW TELEVUE 2X. ΜΠΟΡΩ ΜΕ ΑΥΤΑ ΝΑ ΕΧΩ ΤΕΛΕΙΑ ΕΥΘΥΓΡΑΜΜΙΣΗ ΤΩΝ ΟΠΤΙΚΩΝ ΜΟΥ ΣΤΟ 12ΑΡΙ DOB;;;

 

Ναι μπορείς εφόσον το laser σου το τσεκάρεις και είναι ευθυγραμμισμένο. Φυσικά αφού ευθυγραμμίσεις το τηλεσκόπιο πρέπει να τσεκάρεις και σε άστρο (κατά προτίμηση στον Πολικό) την ευθυγράμμισή του.

Δεν ισχυρίστηκα πως δεν κάνει δουλειά ο laser πως δεν είναι απαραίτητος είπα.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

Ναι μπορείς εφόσον το laser σου το τσεκάρεις και είναι ευθυγραμμισμένο.

 

 

Γιώργο θα μπορούσα να το κάνω μόνος μου αυτό;; Υπάρχουν κάποιες οδηγίες;;

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

happy wines!

 

Έχεις δίκιο, μας έχει βαρέσει η απραξία στο κεφάλι, λες και δεν μπρούμε να ζήσουμε χωρίς χερούλια, η λες να έχω πρόβλημα αν δεν έχω την ΑΠΟΛΥΤΗ ευθυγράμμιση να μην δω το stephen's quintet.

 

Οκ, το χερούλι είναι μια ευχάριστη υπερβολή δεν λέω, αν και μάλλον θα έχω πρόβλημα με τον telrad και φοβάμαι μην μου μπει το χερούλι στο μάτι.

 

Το Barlowed lazer είναι εκπληκτική και τάχιστη μέθοδος ευθυγράμμισης. Βέβαια το να γυρίζω βίδες και να έχω την γυναίκα μου να κοιτάει την ακτίνα και να μην μου δίνει feedback όσο εγώ στρίβω και ξαφνικά να μου λέει ώπα το πέρασες! δεν είναι και η καλύτερη λύση. Από την άλλη ακόμα δεν κατάλαβα πως δουλεύει το Concenter και το έχω να το κοιτάω σαν τον χάνο, γιατί δεν κάνει κάποιος ένα βιντεο ντεμο στο youtube;

 

Κατα τα άλλα ετοιμάζομαι να πάρω από την TS εκείνο το καπάκι για 12" μήπως και μπορέσω να βάλω ηλιακό φίλτρο. Σκέφτομαι δε να πάρω δύο γιατί σίγουρα θα το καταστρέψω το ένα.

 

Πάλι συννέφιασε. Σκατά παρατήρηση θα κάνουμε πάλι. Πάω να δω κανά αξεσουάρ στα είδη επαγγελματικού εξοπλισμού/καφετιέρες :-)

Χρίστος "WorkaholiC" Σωτηρόπουλος

Εθνικός Συντονιστής για τους Αστρονόμους Χωρίς Σύνορα & για τους Αστρονόμους των Πεζοδρομίων

Έφορος Εκπαιδευτικών Θεμάτων του Σ.Φ.Α.Κ.

http://www.sfak.org Facebook: www.facebook.com/groups/sfakorg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Διάβασε εδώ

 

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=12173&highlight=concenter

 

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=15300&highlight=concenter

 

http://www.spheretec.de/10047.php

 

Εάν δεν καταλάβεις ο γνωστός για την δράση του Glatterάκιας :mrgreen: μπορεί να σε βοηθήσει στα πάντα. Αρκεί να βρει χρόνο από τη δουλειά....

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

"Ἀθηναῖοι δὲ πάντες καὶ οἱ ἐπιδημοῦντες ξένοι εἰς οὐδὲν ἕτερον εὐκαίρουν ἢ λέγειν τι ἢ ἀκούειν καινότερον", Πράξεις, 21

 

1033.forums_2D00_300x299.jpg

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χρήστο καταλαβαίνω ότι τα λες αστειευόμενος όλα αυτά και ήταν πολύ χιουμοριστικά ομολογουμένως.

:mrgreen:

Θέλω με την ευκαιρία να αποσαφηνίσω ορισμένα πράγματα προς αποφυγήν παρεξηγήσεων και δημιουργίας λάθος εντυπώσεων, ειδικά στους νεοεισερχόμενους στο χόμπυ.

 

Απευθυνόμενος σε όλους τους φίλους και σε κανέναν προσωπικά:

 

Φυσικά και μπορούμε να ζήσουμε και χωρίς χερούλια, χωρίς τα ακριβά laser collimators, χωρίς τα Bob's Knobs, χωρίς πανάκριβους φακούς, κλπ.

Ο τίτλος όμως αυτού του thread μιλάει για τι μπορούμε να αλλάξουμε, πειράξουμε, βελτιώσουμε στα SW 12" προκειμένου να κάνουμε την ζωή μας ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΗ. Με άλλα λόγια, δεν πρέπει κανένας να νιώθει κανέναν ψυχαναγκασμό ούτε κάποια υποχρεώση να πάρει το ένα ή το άλλο αξεσουάρ. Αυτή είναι η αίσθηση που έχω από αρκετό κόσμο, ότι ψυχαναγκάζονται! ΔΕΝ πρέπει να το βλέπουν έτσι!

 

Στην τελική ο καθένας κάνει με όποιον τρόπο μπορεί και τον βολεύει, οτιδήποτε για να χαλάσει χρόνο και χρήμα που πιθανόν περισσεύουν κάποια στιγμή. Εδώ είμαστε για να συζητήσουμε όλες αυτές τις βελτιώσεις που είτε το δεχόμαστε είτε όχι, κάνουν την ζωή του ερασιτέχνη ευκολότερη και την ενασχόληση με το χόμπυ πιο ευχάριστη και πιο αποδοτική. Δεν είναι κάποιος διαγωνισμός ρε παιδιά του τι είναι καλύτερο, ούτε θα βραβευτούμε από κάπου.

Λέμε όμως τι ισχύει και τι όχι για τον κάθε εξοπλισμό, χωρίς απολυτότητες και με αντικειμενικά κριτήρια, δηλαδή ΕΧΟΝΤΑΣ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ όλες τις μεθόδους και όχι έτσι στον αέρα! Η κάθε δουλειά γίνεται με πολλούς τρόπους, άλλος θέλει τις ανέσεις του (όπως ο γράφων), άλλος προτιμά πιο παραδοσιακούς τρόπους που όμως μπορεί και να είναι περισσότερο επίπονοι και χρονοβόροι. Όλοι δεκτοί είναι.

Δηλαδή δεν σας εμποδίζει ΚΑΝΕΙΣ να έχετε το τηλεσκόπιό σας παρθένο και Default (όρος Πληροφορικής), όπως το βγάλατε από το κουτί! Μην όμως απαξιώνουμε τους υπόλοιπους που γουστάρουμε να το βελτιώνουμε, πειράζουμε, αλλάζουμε. Τώρα τι να σας πω; Ότι μισούσα το τηλεσκόπιο ολόκληρο λόγω των σπαστικών εργοστασιακών allen για το δευτερεύον και μόλις έβαλα τα Bob's Knobs ξέχασα κάθε δυσάρεστη σκέψη, και έφαγα ώρες ατελείωτες μελετώντας για την ευθυγράμμιση που πια ήταν παιχνιδάκι; Τέτοιες λύσεις ψάχνουμε εδώ! Ο Κώστας άνοιξε το thread επειδή επεδίωκε αυτό, να το πουσάρουμε στα όρια τον φωτοκουβά μας. Αν κάποιοι νιώθουν ότι ψυχαναγκάζονται και μπαίνουν σε έξοδα, θα πρότεινα να μην ελέγχουν το συγκεκριμένο νήμα. :cheesy: :cheesy: Αφήστε εμάς εδώ τους καμμένους στον εγκέφαλο να ψηνόμαστε!! :D

 

Προσωπικά κατέθεσα την εμπειρία μου με τα Glatter laser για να δει και ο υπόλοιπος κόσμος τι παίζει με αυτά και ΑΝ θέλει και μπορεί να τα αποκτήσει, να το κάνει με μεγαλύτερη σιγουριά και λιγότερη ανασφάλεια για το αν αξίζει. Αυτό είναι όλο. Ε, τώρα συγνώμη αν το Glatter τυχαίνει να είναι καλύτερο από το τρέχον σας laser collimator, δεν φταίω για αυτό!:lol:

:cheesy: Θυμίζω ότι τον περισσότερο καιρό και εγώ με ένα Saxon ήμουν!

Τέλος, ΝΑΙ, ΠΡΕΠΕΙ ΟΛΟΙ ΜΕ ΤΑ ΝΕΥΤΩΝΕΙΑ ΝΑ ΕΠΙΔΙΩΚΕΤΕ ΤΗΝ ΤΕΛΕΙΑ ΕΥΘΥΓΡΑΜΜΙΣΗ και όχι ημίμετρα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Όσο επιτρέπει ο εξοπλισμός σας δηλαδή, το μάξιμουμ!

 

Δεν χρειάζεται είπαμε απαραίτητα, να έχεις την Mercedes για να πας από το Α στο Β, γίνεται και με το seat και με το Citroen (Πάνο..) και με το 2CV και Herbie αμά λάχει!! Μην ψυχαναγκάζεστε...όπως όλα τα χόμπυ έχει τα ποιοτικά και τα λιγότερο ποιοτικά αντικείμενά του. :roll:

 

Χαρείτε τον ουρανό με ότι έχετε και όποτε μπορείτε, λιθαράκι λιθαράκι, το χτίζετε και το ταΐζετε το εργαλείο για πιο πολύ άνεση και απόδοση...

 

My two cents,

 

Glatterάκιας :mrgreen: 8)

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επειδή πάλι το έγραψες το σεντόνι σου :lol: :lol: και κάτι είπες, αλλά θέλω επιβεβαίωση (δεν τα πιάνω και εύκολα), απάντησε μου και εσύ, ένα ναι ή ένα όχι στη παρακάτω ερώτηση.

 

 

 

 

θα κάνω την ερώτηση μου πολύ πολύ σαφή :

 

ΕΧΩ ΕΝΑ HOTECH 1,25΄΄ ΚΑΙ ΕΝΑ BARLOW TELEVUE 2X. ΜΠΟΡΩ ΜΕ ΑΥΤΑ ΝΑ ΕΧΩ ΤΕΛΕΙΑ ΕΥΘΥΓΡΑΜΜΙΣΗ ΤΩΝ ΟΠΤΙΚΩΝ ΜΟΥ ΣΤΟ 12ΑΡΙ DOB;;;

 

 

 

* Και για αν μην αρχίσουμε τις φιλοσοφίες, σαν τέλεια ευθυγράμμιση εννοώ αυτήν που σου δίνει τη μέγιστη καλύτερη εικόνα που μπορεί να δώσει το τηλεσκόπιο έτσι ώστε από εκεί και πέρα ότι καλύτερο και να κάνεις στην ευθυγράμμιση το μάτι να μην το λαμβάνει.

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βασικα γιατρε δεν εννοουσα οτι προτεινω σε καθε αρχαριο να αγορασει Glatter laser collimator.Eννοουσα οτι αν καποιος αρχαριος θελει να το αγορασει θα του το συνιστουσα.

Επισης εχω καταλαβει οτι οσοι αγοραζουμε Dob κανουμε ενα μεγαλο λαθος.Αντι να αγορασουμε ενα ποιοτικοτατο Dob οπως Orion Optics,ξοδευουμε λιγα στην αρχη για αγορα του οργανου,επειδη εχουμε περιορισμενο βαλαντιο και μετα εθιζομαστε στην αγορα extras δαπανωντας μεχρι και 3 φορες περισσοτερα χρηματα απ'οτι για το ιδιο το τηλεσκοπιο.Παντα θα αναρωτιεμαι αν ο συνδυασμος Pentax XW και Μeade/GSO/Skywatcher Dob ειναι καλυτερος/προτιμοτερος απο μετριο προσοφθαλμιο+ΟΟ στις ιδιες ιντσες.Και δεν αναφερω καν την ποιοτητα της βασης που απλα δεν μπορει να συγκριθει,τιν ερευνητη,τον εστιαστη κτλ κτλ. Οπως αναφερεται σε πολλα βιβλια ο κανονας ειναι ενας και ειναι ισως μια απο τις σημαντικοτερες συμβουλες σε αρχαριο.Πρωτα αγορα του καλυτερου δυνατου τηλεσκοπιου με τα χρηματα που καποιος εχει και αγορα αξεσουαρ (πολυ) αργοτερα.Γιατι οσο και να θελουμε να κανουμε το Seat supercar,Porsche δεν θα γινει ποτε (οπου σεατ το Meade/Gso/Skywatcher και Porsche to OO).Το παραπανω συμπερασμα βασιζεται στο οτι οι 8/10 αγοραστες φτηνου Dob καταληγουν να εχουν εξοπλισμο τιμης πολλαπλασιας του τηλεσκοπιου.

Και μια παρατηρηση.Το topic ειναι προσαρμογες και ρυθμισεις ενος νευτωνειου και οχι αγορα extras,oποτε λιγο-πολυ ειμαστε εκτος θεματος.

There is no knowledge that is not power...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Διεγράφη από τον δημοσιεύσαντα

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ θα καταθέσω την εμπειρία μου από τη μετατροπή SW 12" από autotracking σε "GOTO". Αγόρασα το χειριστήριο GOTO από το Πλανητάριο Θεσσαλονίκης και το συνέδεσα στη βάση autotracking. Ακολούθησα τις οδηγίες για ευθυγράμμιση σε δυο άστρα της βάσης και ξεκίνησα την αναζήτηση ουράνιων στόχων. Απογοήτευση... δεν έβρισκε κανένα στόχο σχεδόν και κοιτάζοντας από τον ερευνητή έπεφτε 1-2 μοίρες εκτός. Είχα πειστεί πως δεν δουλεύει ο συγκεκριμένος συνδυασμός και είχα αρχίσει να κλαίω τα λεφτά μου ενώ και ερωτήσεις σε ξένα forums (fora?) δεν είχαν οδηγήσει σε απαντήσεις που να με διαφωτίζουν. Την τελευταία φορά που πήγα στην Εύβοια μου ήρθε η ιδέα να κεντράρω και τα άστρα ευθυγράμμισης με τον τρόπο που κεντράρεις και τα αντικείμενα στο autotracking δηλαδή τελειώνοντας το κεντράρισμα κινούμενος δεξιά και πάνω για αντικείμενα ανατολικά του μεσημβρινού και δεξιά και κάτω για αντικείμενα δυτικά του. Και voila! To "GOTO" άρχισε να δουλεύει μια χαρά! Όλα τα αντικείμενα ήταν στο πεδίο ενός 24mm (συγκεκριμένα στα 24mm του Celestron 8-24mm zoom που ναι επειδή έχω γίνει τεμπέλης χρησιμοποιώ κατά 90% :cheesy: ). Μετακινώντας το τηλεσκόπιο με το χέρι αλλά φροντίζοντας πάντα να το σταματώ κινούμενος με τις κατευθύνσεις που είπα πριν το "GOTO" συνέχιζε να δουλεύει και έβρισκα αμυδρούς γαλαξίες στον Μικρό Λέοντα και στον Βοώτη στη στιγμή! Επίσης παρακολουθούσε τον Άρη πολύ καλά σε μεγέθυνση 200x (Baader Eudiascopic 7.5mm εξαιρετικός προσοφθάλμιος!)

Η αναβάθμιση του software στην εκδοση 3.08 υποτίθεται πως έχει σαν αποτέλεσμα να μην χρειάζεται οριζοντίωση η βάση αν και προσπαθώ να την έχω όσο πιο οριζόντια γίνεται (έχω προσθέσει αλφάδι με ομόκεντρους κύκλους στη βάση και την μετακινώ προσεχτικά σε διάφορα σημεία στο γήπεδο που παρατηρώ μέχρι να γίνει οριζόντια). Επίσης όταν ξεκινώ από τη home position η θέση ) ειναι λάθος περίπου μιάμιση μοίρα και το λαβαίνω υπόψη (οριζόντια θέση του σωληνα θεωρώ τις 1,5 μοίρες). Αυτό το αντιλήφθηκα όταν στόχευσα τον πραγματικό βόρειο πόλο του ουρανού και είδα πως η ένδειξη ήταν μιάμιση μοίρα περίπου πάνω από το γεωγραφικό μου πλάτος. Κοντολογίς αν έχετε autotracking ναι μπορείτε να το κάνετε πλήρες GOTO με το κατάλληλο χειριστήριο. Ακόμα και χειριστήριο ισημερινής "φλασάρεται" με το software της υψοαζιμουθιακής αν και δεν το έχω δοκιμάσει κάτι τέτοιο.

Το επόμενο βήμα είναι ο χειρισμός του τηλεσκοπίου μέσω laptop με πρόγραμμα πλανηταρίου. Κατά περίεργο τροπο όταν το δοκίμασα μέσα στο σπίτι το πρόγραμμα δεν "εβλεπε" την βάση όταν στο χειριστήριο είχα τη θέση PC αλλά όταν το είχα έτσι χύμα!!! Το ανακάλυψα τυχαίως ενώ νόμιζα πως δεν δουλεύει με PC. Μένει να το δοκιμάσω και στο πεδίο. Μετά από αυτό σύνδεση με PC χωρίς καλώδια μέσω bluetooth. Σκοπεύω να έχω και μια μικρή μπαταρία 7 Ah πάνω στη βάση να γυρίζει μαζί της για να αποφεύγω τα καλώδια και μια δεύτερη γιατί δεν φτάνουν 7 Αh για όλο το βράδυ. Με αυτό τον τρόπο θα αποφύγω πλήρως τα καλώδια.

Να σημειώσω πως έιναι ενοχλητικό τό ότι το χειριστήριο GOTO δεν κάθεται στη βάση του χειριστηρίου autotracking και πρέπει να το αφήνω χύμα στη βάση του dob. Η λύση σε αυτό δεν είναι δύσκολη αν και λόγω αμέλειας δεν έχω κάνει κάτι.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

1)Καλυτερη βαση

2)Καλυτερος εστιαστης

3)Καλυτερος ερευνητης

4)Καλυτερος πρωτευων

5)Καλυτερος δευτερευων

6)Ποιοτητα κατασκευης

7)Quality control

8 )Mirror coatings

9) Μεταπωλητικη αξια

10)Hand made vs mass made.

11)Αν ψαξεις στο ιντερνετ θα βρεις κι αλλα

 

Nομιζω οτι η συγκριση Seat/Porsche ειναι αρκετα κοντα.Οσον αφορα το value for money αυτο ειναι αλλη κουβεντα.

Για να μην παρεξηγηθω ειμαι κατοχος ενος GSO Dob και ειμαι αρκετα εως πολυ ευχαριστημενος.

There is no knowledge that is not power...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

θα κάνω την ερώτηση μου πολύ πολύ σαφή :

 

ΕΧΩ ΕΝΑ HOTECH 1,25΄΄ ΚΑΙ ΕΝΑ BARLOW TELEVUE 2X. ΜΠΟΡΩ ΜΕ ΑΥΤΑ ΝΑ ΕΧΩ ΤΕΛΕΙΑ ΕΥΘΥΓΡΑΜΜΙΣΗ ΤΩΝ ΟΠΤΙΚΩΝ ΜΟΥ ΣΤΟ 12ΑΡΙ DOB;;;

* Και για αν μην αρχίσουμε τις φιλοσοφίες, σαν τέλεια ευθυγράμμιση εννοώ αυτήν που σου δίνει τη μέγιστη καλύτερη εικόνα που μπορεί να δώσει το τηλεσκόπιο έτσι ώστε από εκεί και πέρα ότι καλύτερο και να κάνεις στην ευθυγράμμιση το μάτι να μην το λαμβάνει.

 

NAI. Το αν θα ταλαιπωρηθείς περισσότερο ή λιγότερο για να φτάσεις εκεί είναι το θέμα..π.χ. μια ανώτερη απεικόνιση του δαχτυλιδιού κατά την διαδικασία του barlowed laser collimation σε κάνει να κεντράρεις γρηγορότερα χωρίς έξτρα χάσιμο χρόνου. Όταν είχα το Hotech, το έβρισκα και εγώ όχι όμως τόσο γρήγορα όσο με το tublug 2", μικρότερη οθόνη προβολής το Hotech, πιο θαμπή και υποδεέστερη απεικόνιση την οποία όμως την κατάφερνα και πάλι!

...Κατάλαβες τώρα τι εννοώ όταν λέω "τις ανέσεις" μου;;; :wink: :wink: Αυτό το παράδειγμα τα λέει όλα... :roll:

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Διεγράφη από τον δημοσιεύσαντα

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

1)Καλυτερη βαση

2)Καλυτερος εστιαστης

3)Καλυτερος ερευνητης

4)Καλυτερος πρωτευων

5)Καλυτερος δευτερευων

6)Ποιοτητα κατασκευης

7)Quality control

8 )Mirror coatings

9) Μεταπωλητικη αξια

10)Hand made vs mass made.

11)Αν ψαξεις στο ιντερνετ θα βρεις κι αλλα

 

Nομιζω οτι η συγκριση Seat/Porsche ειναι αρκετα κοντα.Οσον αφορα το value for money αυτο ειναι αλλη κουβεντα.

Για να μην παρεξηγηθω ειμαι κατοχος ενος GSO Dob και ειμαι αρκετα εως πολυ ευχαριστημενος.

 

Σε ευχαριστώ αλλά δεν μου απάντησες....

 

Παρακαλω αλλα απαντησα.Αν δεν καταλαβες αλλο θεμα.Τηκεσκοπιο ειναι κατι παραπανω απο απλα καθρεφτες...

 

Σταματαω την συγκεκριμενη κουβεντα γιατι ειμαι off topic.Αν θες να σε διαφωτισω σε κατι στειλε μου πμ.

There is no knowledge that is not power...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημήτρη τα extras (Glatter lasers, cheshire, sight tubes) στα οποία αναφερόμαστε εδώ, είναι χρήσιμα είτε έχεις OO είτε έχεις SW, GSO είτε οποιοδήποτε τηλεσκόπιο Νευτώνειο! Τις αγορές extras τις κάνουν όλοι ανεξαιρέτως από ότι ξέρω...δεν γλυτώνεις από αυτές γιατί υπερπλήρες τηλεσκόπιο δεν πουλιέται, γίνεται.

 

Επίσης πολλά από αυτά που λες για τα OO, τα δίνουν όχι με την standard έκδοση αλλά με την Deluxe (friction break της βάσης, fan πρωτεύοντος και άλλα που δεν θυμάμαι). Έχει υπάρξη πολλή γκρίνια ακόμη και από κατόχους ΟΟ για αυτό το κολπάκι της ΟΟ πριν την αγορά...

 

Έχω δει μέσα από ΟΟ 10" με τα Ultra οπτικά (1/10 peak to valley) και δεν μπορώ να πω ότι λιποθύμησα κιόλας, ήταν σίγουρα μια καλή εικόνα όχι όμως αυτό που φαντάζονται οι περισσότεροι εδώ, ειδικά οι αρχάριοι που είναι και πιο επιρρεπείς σε διαφημίσεις εταιρειών!

Σίγουρα θεωρούνται ανώτερα, τεχνικά μιλώντας, λόγω καλύτερης επεξεργασίας των κατόπτρων και καλύτερων επιστρώσεων, αλλά όχι πως η διαφημιζόμενη διαφορά θα σε ρίξει από την καρέκλα σου...να τα λέμε τα πράγματα με το όνομά τους!

Άλλωστε πολύ έμπειρα μάτια μόνο θα καταλάβουν πραγματική διαφορά και σε απαραίτητα καλές συνθήκες, όχι ο καθένας που παίρνει ένα τέτοιο τηλεσκόπιο από την αρχή της απόκτησης.

Είχα την τύχη να δω και μέσα από Obsession μεγάλα dobsonian με οπτικά όχι 1/10pv (18") και σε διαβεβαιώνω πως οι ίντσες και η όσο το δυνατόν καλύτερη ευθυγράμμιση έχουν τον πρωτεύοντα λόγο στην υπόθεση. Το λένε αυτό και στο σούπερ καλογραμμένο βιβλίο τους, Astronomy Hacks, το ζευγάρι των Αμερικανών Thompson.

 

Τα ίδια ακριβώς θα σου έλεγα ακόμη και να ήμουν κάτοχος ΟΟ, να είσαι σίγουρος για αυτό.

 

Από την άλλη μου την δίνει το ότι φτιάχνουν μόνο ογκώδεις ενιαίους σωλήνες, ακόμη και για τα μεγάλα dob 16", και ας είναι f/4 (πιο κοντά), θες και πάλι αμάξι που να το χωράει από το πορτ μπαγκάζ μέχρι το ντουλαπάκι του συνοδηγού! ](*,) ](*,)

 

Δεν έχω κάτι με την ΟΟ, ούτε αν δεν παινέψω το σπίτι μου θα πέσει να με πλακώσει κλπ. που θα σκεφτούν κάποιοι...δεν μου αρέσει όμως η προσέγγιση της εταιρείας ΟΟ προς τον καταναλωτή.

 

Ο Pentax XW είναι αχτύπητος ΟΤΙ τηλεσκόπιο και να τον βάλεις, μη σε προβληματίζει πως θα ήταν στο ένα ή στο άλλο... :mrgreen: Να σε προβληματίζει ΠΩΣ θα ξεφορτωθείς το μέτριο προσοφθάλμιο για να αποκτήσεις ένα Pentax!

ΚΑΘΕ καλός premium φακός είναι επένδυση και θα σου αναβαθμίσει ότι όργανο και να χρησιμοποιείς.

 

off topic και εγώ όμως... :oops:

 

Λοιπόν Κώσταααα!

Θέλω να γράψεις γιατί έχω απορία, τα μαγνητοαντίβαρα σε ποια περίπτωση σου χρησίμεψαν μέχρι τώρα στο 12"; Εμένα μόνο με το flexible dew shield του Astrozap! Με όλα τα άλλα παίζει μια χαρά χωρίς αυτά ο σωλήνας...

:-k

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Tασο σε αυτα που λες συμφωνω.Εχω τον Pentax ουτως η αλλως οποτε ξερω ιδιοις ομασι.Τωρα οσον αφορα ενα απευθυγραμμισμενο ΟΟ και ενα νορμαλ μεσαιο,εννοειται οτι καλυτερο ειδωλο δινει το δευτερο.Το astronomy hacks το εχω,σχεδον τα μισα που λεει τα εχω εφαρμοσει στο τηλεσκοπιο μου και σιγουρα το εχουν βελτιωσει.Αυτο δεν αναιρει οτι το ΟΟ ειναι ανωτερο (εστω και για λιγο).Απλα επισημαινω οτι πολλες φορες ψαχνουμε καρφιτσα στα αχυρα για το οτιδηποτε και οσον αφορα την αρχικη μας επενδυση θελουμε οσο το δυνατον φθηνοτερα.Η ενσταση μου ειναι για τους νεους παρατηρητες να ειναι προσεκτικοι και αν μπορουν να δωσουν οσο το δυνατον περισσοτερα για αγορα τηλεσκοπιου.Τα εξτρας ερχονται αργοτερα.Και στο λεει καποιος που εχει GSO των 600 ευρω και παραλειπομενα >=1500.Και φυσικα η αναφορα μου στο ΟΟ αναφεροταν στην πολυτελη εκδοση,γι αυτο και εβαλα τον παραγοντα value for money.Eιναι ακριβως παρεμφερες για μενα με ενα καραφτιαγμενο μεσαιο αυτοκινητο.Πολυς θορυβος αλλα η καρδια μετραει.Και μετα ερχεται η Γερμανιδα διπλα σου και...
There is no knowledge that is not power...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παντως τωρα συνειδητοποιω ποσο μου ειχαν λειψει αυτες οι συζητησεις.Ειναι τεραστια η συνδρομη αυτων των σαιτς στην ερασιτεχνικη αστρονομικη κοινοτητα.Να 'μαστε ολοι καλα να μπορουμε να διαφωνουμε (με επιχειρηματα) και να γινομαστε καλυτεροι.
There is no knowledge that is not power...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Την ερώτηση την έκανα στο αρχικό post.

 

Τόσο ξεκάθαρα για να καταλάβει ο καθένας.

 

Αν θέλεις να απαντήσεις ....απάντησε. Είτε εδώ είτε σε π.μ.

 

Πιο απλά δεν μπορώ να ρωτήσω..... Άν νομίζεις ότι απάντησες και δεν κατάλαβα πάω πάσο.

Δεν υπάρχει κάτι παραπάνω να πούμε.

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπορεί να είναι ωραία τα ΟΟ και εξαίρετα τα Obsession, αλλά το Premium που θα διάλεγα εγώ είναι το Teleport, 12.5''-14''.

Λέω ''θα διάλεγα'' αλλά ψεύδομαι εν μέρει. Το SW 8'' μου εξορίσθηκε στην σοφίτα του εξοχικού, ενώ το SW 12'' έγινε αποδεκτό με θαυμασμό καταμεσίς στο σαλόνι, δίπλα στο άλλο κόσμημα, το Nexstar 6SE. Έτσι τα ''θερμοσίφωνα'' είναι verboden για μένα και ακόμη περισσότερο τα truss που χρειάζονται τόσην ώρα στήσιμο. Αν και πωλήθηκαν σε εξωφρενικές τιμές 16'' Lightbridge και ΟΟ 12''- 14'' δεν τα πήρα και μερικά ουδείς τα πήρε.

Μέχρι να (και εάν) μου κάτσει ένα Teleport το 12'' Flextube είναι το ιδανικό Grab n' Go για μένα, τόσο που ξέχασα πότε χρησιμοποίησα το 5.1 Flextube τελευταία φορά. Και έχει και εξαιρετικές κριτικές και από Αμερικανούς και ANZACs. Και γίνεται και GOTO (πάει και το Nexstar τότε).

Όσο για τις βελτιώσεις, έχετε καταλάβει πως το διασκεδάζουμε, έτσι;

Το αντίβαρο το έχω μόνιμα ψηλά στον κάτω κλωβό και το ζύγισμα επιτρέπει να δουλεύω τα μισόκιλα (Τ4, ES9). Όταν βάζω το ES20 (και κάποια στιγμή το ES30) το κυλώ με το χέρι προς το κάτοπτρο.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπορεί να είναι ωραία τα ΟΟ και εξαίρετα τα Obsession, αλλά το Premium που θα διάλεγα εγώ είναι το Teleport, 12.5''-14''.

 

Έχει κανένας δει με τις ίδιες ατμοσφαιρικές και καιρικές συνθήκες, την ίδια ποιότητα ευθυγράμμισης, την ίδια διάμετρο τηλεσκοπίου και τους ίδιους προσοφθάλμιους φακούς μέσα από αυτά τα τηλεσκόπια σε σχέση με τα φτηνά;;

 

Αν ναι, μπορεί να μου πει τι περισσότερο, φωτεινότερο, και ποιοτικότερο είδε και πόσο το πλήρωσε;;

 

Αλλιώς αναπαράγουμε το marketing policy κάποιων και τις ιδιοτροπίες κάποιων από το CN.

 

Αν κάποιος μου απαντήσει στα παραπάνω (ειδικά ανάμεσα στα SW και OO) τα παίρνω όλα πίσω.

 

Αυτή ήταν φίλε Δημήτρη η ερώτηση μου.

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάνο είναι λίγο δύσκολο να συμπέσουν όοολα αυτά που περιγράφεις μαζί... :roll:

 

Από τις εμπειρίες μου με θεάσεις μέσα από Obsession 15" και 18", μπορώ να πω με σιγουριά πως η ποιότητα είναι κάτι που αντιλαμβάνεσαι πριν ΚΑΝ ακόμη κοιτάξεις από μέσα. Μόνο που θα αποπειραθείς να το κινήσεις και δεις ΠΟΣΟ ΟΜΑΛΗ είναι η κίνηση του τηλεσκοπίου αυτού...είναι το πρώτο σοκ...όταν μετά από 5 δευτερόλεπτα κοιτάξεις και από μέσα...άστα...εκείνος ο Δίας μέσα από το 18" τον Αύγουστο του 2010 θα μου μείνει χαραγμένος για πάντα στην αστρομνήμη. Ειδικά δε τα γαλαξιάκια και τα σμήνη που είδαμε νωρίτερα...τα λόγια περιττεύουν!

 

Ειδικά για την Obsession δεν παίζει με τίποτα η παραπλάνηση με marketing policy...είναι ότι πληρώσεις παίρνεις φάση!!

 

Πάλι offtopic με πέταξες μπαγάσα!! :D :-# :-#

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν μπορώ να απαντήσω άμεσα στο ερώτημα του Πάνου, αλλά πιστεύω πως ισχύει ο γενικός κανόνας. Υπάρχει ένα ελάχιστο προδιαγραφών για να γίνει μια δουλειά. Υπάρχει ένα μέγιστο προδιαγραφών που σε καμμιά περίπτωση δεν εξασφαλίζει την τελειότητα, αλλά προσφέρει το καλύτερο που μπορεί να προσφερθεί. Συνήθως όμως σε μία κατηγορία, αφού οι ίδιες τιμές μπορεί να επιδεινώνουν τις επιδόσεις σε μια άλλη κατηγορία. Και υπάρχουν οι ενδιάμεσες τιμές προδιαγραφών που εξασφαλίζουν, κβαντωμένα συνήθως, καλές επιδόσεις με ευχρηστία ή καλή σχέση τιμής απόδοσης κλπ.

Ας πούμε με τα αυτοκίνητα ένα παράδειγμα.

Υπάρχει το 2CV από την μία. Κάνει την δουλειά, τι άλλο να πει κανείς; Αποδεδειγμένα.

Υπάρχουν τα κορυφαία αυτοκίνητα. Τι βλέπουμε εδώ; Υπάρχει η εκάστοτε πρωταθλήτρια της F1. Αυτή είναι η καλύτερη δυνατή εφαρμογή στο πεδίο "δρόμος ταχύτητας μέσων αποστάσεων με ανεφοδιασμό και τεχνική υποστήριξη χωρίς απαιτήσεις φορτίου". Το ίδιο αυτοκίνητο δεν είναι το ιδανικό για dragster, ούτε για Paris Dakkar, ούτε για μεταφορά μιας οικογένειας, ούτε για μεταφορά VIP, ούτε για μεταφορά Containers. Υπάρχουν άλλα καλύτερα δυνατά αυτοκίνητα σε εκείνα τα πεδία. Μεταξύ αυτών υπάρχουν πολλές υλοποιήσεις οι οποίες συνήθως πωλούν και (πολύ) περισσότερο καθώς ικανοποιούν καλύτερα ένα ευρύτερο φάσμα αναγκών. Το δικό μου, το Hyundai Matrix είναι ένα παράδειγμα, σε καμμία περίπτωση δεν είναι τέλειο αλλά κάνει πολλά πράγματα και δεν ζητάει πολλά πράγματα και έχει πουλήσει τόσο που η βιομηχανία διστάζει να το ανανεώσει. Αν θέλεις ένα κάπως πιο γρήγορο και κάπως πιο μεγάλο και κάπως πιο μουράτο θα πάρεις ένα Opel Zafira, αν είσαι πουρίστας ένα Renault Espace κλπ, κάνοντας όμως παραχωρήσεις, όπως δυσκολότερο παρκάρισμα και και περισσότερη βενζίνη. Ακόμη και με την Mercedes κάνεις παραχωρήσεις.

Έτσι είναι και τα τηλεσκόπια. Δεν υπάρχει "το καλύτερο" και αν υπάρχει αυτό δεν θα είναι ένα Obsession αλλά ένα επαγγελματικό κάπου στην Χιλή ή σε τροχιά. Και με εκείνο θα κάνεις παραχωρήσεις φυσικά (κόστος, μέγεθος, πολυπλοκότητα).

Εγώ δεν θέλω 2CV, ούτε Ferrari, ούτε Mercedes. Κινούμαι από Hyundai μέχρι Alfa Romeo και όχι μόνο με κριτήρια κόστους. Που θα βάλεις το 12ρι στην Ferrari, μου λες;

Ονομάζω αυτή την διαδικασία επιλογής "αναζήτηση της χρυσής τομής". Φυσικά η χρυσή τομή δεν υπάρχει, όπως δεν υπάρχει και το τέλειο, αναζητώντας όμως την χρυσή τομή ή το τέλειο μπορείς να λάβεις μια ικανοποιητική προσέγγιση, όπως αναζητώντας το Eldorado οι Conquistadores ανακάλυψαν νέους κόσμους.

Πέραν αυτών, το τηλεσκόπιο δεν είναι μια συσκευή όπως το πλυντήριο. Πρόκειται για μια "μηχανή" η οποία επεκτείνει τις δυνατότητες του χρήστη σε τέτοιο βαθμό που εκείνος να ταυτίζεται εν μέρει μαζί της. Όπως συμβαίνει και με την μοτοσυκλέτα ή το αυτοκίνητο. Έχετε δει κανέναν να βάζει ζαντολάστιχα στο πλυντήριο ή τον φούρνο μικροκυμάτων; Παρόλο που οι συσκευές αυτές επιτελούν απαραίτητες εργασίες, συνδέονται με την ανάγκη, την υποχρέωση, τον μόχθο. Το αυτοκίνητο, το αεροπλάνο και το τηλεσκόπιο προσδίδουν υπερφυσικές ιδιότητες στον άνθρωπο, προσφέρουν νέους βαθμούς ελευθερίας. Ταυτίζεσαι, τους αποδίδεις χαρακτηριστικά, τα υπερασπίζεσαι στα forum, τα βαπτίζεις, τα καθαρίζεις, τα αγαπάς, τα χαϊδεύεις, τα προτυποποιείς και ένα σωρό άλλα. Όταν μπαίνω στο Matrix μου δεν με ενδιαφέρει πως το βλέπουν οι άλλοι, αφού εγώ νιώθω πως γινόμαστε ένα, ένα είδος Κενταύρου. Όταν βλέπω μέσα από την Κατερίνα με έναν Nagler T4 ο οποίος σχεδόν εξαφανίζεται δεν με πολυενδιαφέρει αν είναι το τέλειο τηλεσκόπιο, αισθάνομαι πως αποκτώ μια υπερφυσική ιδιότητα, πως το μάτι μου είναι εκείνο που βλέπει τον Κρόνο. Αν θέλω να τον δω τέλειο θα δω φωτογραφίες στο διαδίκτυο. Εκείνο που έχει σημασία είναι το βίωμα. Όπως το βίωμα να βλέπω από 2 μίλια απόσταση ένα πλοίο που δεν χωρούσε στο οπτικό πεδίο του τηλεσκοπίου μου, με τα F18, τα ιπτάμενα ραντάρ, τους τεχνικούς με τις color coded στολές και τον τύπο με τα κίτρινα που έκανε χαλαρό τρέξιμο στο κατάστρωμα, καθόλου δεν μειωνόταν από το γεγονός του οτι χρησιμοποιούσα ένα τηλεσκόπιο των 100 ευρώ.

Και εννοείται πως, όπως διαφορετικοί άνθρωποι αγοράζουν διαφορετικά αυτοκίνητα, έτσι αγοράζουν και διαφορετικά τηλεσκόπια ή διαφορετικούς φακούς.

Και εννοείται πως η διαδικασία ιδιοποίησης του εξοπλισμού σου μπορεί να συμπεριλαμβάνει την τροποποίησή του ή την προικοδότησή του χωρίς προφανές και αδιαμφισβήτητο όφελος, πέραν του οτι ασχολήθηκες μαζί του.

Ας πούμε πως είμαστε τηλεσκοπιοκάγκουρες αν προτιμάτε.

Τώρα, μην τυχόν και βρεθεί κανένας να μου πει πως είμαι off topic στο θέμα αυτό γιατί, μα την Κατερίνα, έτοιμη την έχω την ένεση. :mrgreen:

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης