Jump to content

Δρακοντίδες 2011: Κάλεσμα Παρατηρήσεων & Καταγραφής


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 74
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

καλησπερα και απο εμενα

θα ειναι ορατη η βροχη (δρακοντιδεσ)απο την αττικη (πειραιασ)

ευχαριστω

 

 

Φίλε Γιώργο,

 

Η απάντηση στην ερώτησή σου είναι ότι η έξαρση των Δρακοντίδων θα

ειναι ορατή από όλη την Ελλάδα, αρκεί να μη μας το χαλάσει ο καιρός.

 

Τόλης.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προς τους Απανταχού Δρακοντοπαρατηρητές:

 

Συνάπτω ένα κείμενο το οποίο θεωρώ ως τη συνέχεια αυτού που

ανέβασε ο Βαγγέλης τις προάλλες. Το παρόν δίνει κάποιες βασικές

οδηγίες για όποιους/όποιες αποφασίσουν να προσπαθήσουν καταγραφή

Δρακοντίδων (ή Δρακοντιδών?) για μετέπειτα επιστημονική επεξεργασία.

 

Απορίες, ερωτήσεις η επισήμανση λαθών ευπρόσδεκτες.

 

Τόλης.

 

Draconids_How_To_Observe_Greek_v2.pdf

Οδηγίες για παρατηρήσεις Δρακοντίδων με μηχανές DSLR και βίντεο, όσο και διπλοσταθμικές παρατηρήσεις.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε κάποιο σημείο λέει για τιμή ISO μικρότερη του 1600. Νόμίζω είναι λάθος αυτό, πρέπει να έχουμε μεγάλο ISO, λόγω της εξαιρετικά μικρής διάρκειας των μετεώρων. Γι' αυτό και το διάφραγμα πρέπει να είναι όσο το δυνατόν μεγαλύτερο.

 

Εγώ για παράδειγμα, υπό ιδανικές συνθήκες χωρίς φεγγάρι, χρησιμοποιώ f/2.8, ISO5000, έκθεση 38" στα 11mm, στα οποία έχω πεδίο 90 μοιρών (Τόλη, τι λες, είναι υπερβολικά μεγάλο; ). Στη περίπτωση των Δρακοντιδών, επειδή θα υπάρχει Σελήνη, το μόνο από τα παραπάνω που πρέπει να αλλάξει, είναι η έκθεση. Πρέπει να μειωθεί λόγω Σελήνης, αλλά όλα τα άλλα όχι, καθώς θα χάσουμε μετέωρα.

 

Όλα αυτά σημαίνουν ότι έχουμε εξαιρετικά πολλές λήψεις, της τάξης των 600-700 σε μια νύχτα, αν το μεσοδιάστημα το ρυθμίσουμε στο 1". Μη ξεχνάμε να τραβάμε σε RAW. Μας δίνουν εξαιρετικά μεγαλύτερη ευελιξία στην μετέπειτα επεξεργασία, και μειώνουν και τον χρόνο προσπέλασης της κάρτας μνήμης της μηχανής. Η Canon 7D προσφέρει μια πολύ βολική δυνατότητα: Το medium ή το small RAW, με σκοπό την μείωση του όγκου των αρχείων.

 

Επίσης να μη ξεχάσουμε να ρυθμίσουμε σωστά το ρολόι της κάμερας.

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε κάποιο σημείο λέει για τιμή ISO μικρότερη του 1600. Νόμίζω είναι λάθος αυτό, πρέπει να έχουμε μεγάλο ISO, λόγω της εξαιρετικά μικρής διάρκειας των μετεώρων. Γι' αυτό και το διάφραγμα πρέπει να είναι όσο το δυνατόν μεγαλύτερο.

 

Το θέμα είναι ότι αυτές οι λήψεις μετά θα επεξεργαστούν, δηλ δε φτάνει μόνο να πιάσουμε μετέωρα

αλλά να πιάσουμε μετέωρα που είναι μετρήσιμα. Το μεγάλο ISO ναι μεν σου δίνει μεγαλύτερη ευαισθησία αλλά από την άλλη αυξάνει το θόρυβο δηλ το graininess της εικόνας.

Προτιμώ να έχω 5 μετέωρα σε καλό φόντο (σκοτεινό, ομοιόμορφο), παρά 50 με

τζιριτζάτζουλες (επιστημονικός όρος).

 

 

Εγώ για παράδειγμα, υπό ιδανικές συνθήκες χωρίς φεγγάρι, χρησιμοποιώ f/2.8, ISO5000, έκθεση 38" στα 11mm, στα οποία έχω πεδίο 90 μοιρών (Τόλη, τι λες, είναι υπερβολικά μεγάλο; ).

 

Κατά τη γνώμη μου, ναι. Νομίζω ότι έτσι θα έχεις οπτικά φαινόμενα στο φακό.

Βέβαια το καλύτερο είναι να βγείς έξω και να κάνεις δοκιμές τώρα όσο έχει

ακόμα Σελήνη.

 

Στη περίπτωση των Δρακοντιδών, επειδή θα υπάρχει Σελήνη, το μόνο από τα παραπάνω που πρέπει να αλλάξει, είναι η έκθεση. Πρέπει να μειωθεί λόγω Σελήνης, αλλά όλα τα άλλα όχι, καθώς θα χάσουμε μετέωρα.

 

Και η τοποθέτηση φωτοασπίδας (ή όπως αλλιώς λέγεται) έτσι ώστε να αποφευχθούν τα προαναφερόμενα οπτικά φαινόμενα. Βασικά ένα μαύρο χαρτόνι τυλιγμένο σε

κύλινδρο.

 

Όλα αυτά σημαίνουν ότι έχουμε εξαιρετικά πολλές λήψεις, της τάξης των 600-700 σε μια νύχτα, αν το μεσοδιάστημα το ρυθμίσουμε στο 1". Μη ξεχνάμε να τραβάμε σε RAW. Μας δίνουν εξαιρετικά μεγαλύτερη ευελιξία στην μετέπειτα επεξεργασία, και μειώνουν και τον χρόνο προσπέλασης της κάρτας μνήμης της μηχανής. Η Canon 7D προσφέρει μια πολύ βολική δυνατότητα: Το medium ή το small RAW, με σκοπό την μείωση του όγκου των αρχείων.

 

Επίσης να μη ξεχάσουμε να ρυθμίσουμε σωστά το ρολόι της κάμερας.

 

Πολύ σωστά (και να ξέρουμε σε ποιο σύστημα είναι ή ώρα (τοπική, UT, κλπ)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε κάποιο σημείο λέει για τιμή ISO μικρότερη του 1600. Νόμίζω είναι λάθος αυτό, πρέπει να έχουμε μεγάλο ISO, λόγω της εξαιρετικά μικρής διάρκειας των μετεώρων. Γι' αυτό και το διάφραγμα πρέπει να είναι όσο το δυνατόν μεγαλύτερο.

 

Το θέμα είναι ότι αυτές οι λήψεις μετά θα επεξεργαστούν, δηλ δε φτάνει μόνο να πιάσουμε μετέωρα

αλλά να πιάσουμε μετέωρα που είναι μετρήσιμα. Το μεγάλο ISO ναι μεν σου δίνει μεγαλύτερη ευαισθησία αλλά από την άλλη αυξάνει το θόρυβο δηλ το graininess της εικόνας.

Προτιμώ να έχω 5 μετέωρα σε καλό φόντο (σκοτεινό, ομοιόμορφο), παρά 50 με

τζιριτζάτζουλες (επιστημονικός όρος).

 

 

Εγώ για παράδειγμα, υπό ιδανικές συνθήκες χωρίς φεγγάρι, χρησιμοποιώ f/2.8, ISO5000, έκθεση 38" στα 11mm, στα οποία έχω πεδίο 90 μοιρών (Τόλη, τι λες, είναι υπερβολικά μεγάλο; ).

 

Κατά τη γνώμη μου, ναι. Νομίζω ότι έτσι θα έχεις οπτικά φαινόμενα στο φακό.

Βέβαια το καλύτερο είναι να βγείς έξω και να κάνεις δοκιμές τώρα όσο έχει

ακόμα Σελήνη.

 

Ώπα, ώπα, εδώ σοβαρεύουν τα πράγματα, καθώς τείνω προς αναθεώρηση των ρυθμίσεων! Οκ, στα 5000 έχω θόρυβο, αλλά νόμιζα ότι ήταν ανεκτός. Δηλ. ο θόρυβος εδώ δε θυμίζει με τίποτα ISO5000, αλλά είναι πράγματι εμφανή τα οπτικά σφάλματα του φακού.

 

Ο φακός μου είναι 11-16mm. Επομένως, αν αλλάξω γραμμή πλεύσης, θα πάω στα 16mm, ISO1600 (μη μου πεις να πέσω κιάλλο, θα με πληγώσεις) και φυσικά, f/2.8. Άρα, ο χρόνος μπορεί κάλλιστα να παραμείνει στα 37"....... Ίσως και λίγο παραπάνω, αλλά όχι πολύ, διότι αν αυξήσω το ζουμ από 11 σε 16, ο κίνδυνος trail καραδοκεί.

 

Σύσκεψη...χμμμμ

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

[

Ώπα, ώπα, εδώ σοβαρεύουν τα πράγματα, καθώς τείνω προς αναθεώρηση των ρυθμίσεων! Οκ, στα 5000 έχω θόρυβο, αλλά νόμιζα ότι ήταν ανεκτός. Δηλ. ο θόρυβος εδώ δε θυμίζει με τίποτα ISO5000, αλλά είναι πράγματι εμφανή τα οπτικά σφάλματα του φακού.

 

Ο φακός μου είναι 11-16mm. Επομένως, αν αλλάξω γραμμή πλεύσης, θα πάω στα 16mm, ISO1600 (μη μου πεις να πέσω κιάλλο, θα με πληγώσεις) και φυσικά, f/2.8. Άρα, ο χρόνος μπορεί κάλλιστα να παραμείνει στα 37"....... Ίσως και λίγο παραπάνω, αλλά όχι πολύ, διότι αν αυξήσω το ζουμ από 11 σε 16, ο κίνδυνος trail καραδοκεί.

 

Σύσκεψη...χμμμμ

 

Δημήτρη,

 

Άν εννοείς τα "περίεργα" κενά ανάμεσα στα άστρα, αυτά

είναι μάλλον το αποτέλεσμα συμπίεσης με απώλεια

πληροφορίας (lossy compression).

 

Αυτό είναι σίγουρα format εικόνας που πρέπει να αποφευχθεί.

 

Τόλης.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα από το πανέμορφο Σιμπίου.

Ωραία και κατατοπιστική η συζήτησή σας για τεχνικά θέματα φωτογράφησης DSLR!

Θα πρότεινα, σε συνδιασμό με τον απολύτως απαραίτητο τεχνικά σωστό τρόπο λήψεων ώστε να μπορούν να είναι μετρήσιμα τα δεδομένα (εκ των ων ουκ άνευ), να παρθούν και κάποιες λήψεις με όποιες ρυθμίσεις επιθυμεί ο φωτογράφος, με έταιρο στόχο την ωραία, καλλιτεχνική αποτύπωση διαττόντων, όπως πχ η παραπάνω φωτό του Δημήτρη και πολλών άλλων μελών του Astrovox που έχουν δημοσιευτεί παλαιότερα.

Αυτές θα μπορούσαν να εκτεθούν σε ένα poster session στο επόμενο IMC, τι λέτε;

Εδώ πάντως τα πράγματα είναι super! Χτες τα λέγαμε με τον Τάσο Μαργώνη και με τους Γάλλους που έρχονται στη Ρόδο. Γενικά υπάρχει μεγάλο ενδιαφέρον για τους Δρακοντίδες. Ο Τάσος θα είναι μαζί μας στην Κρήτη, με μία SPOSH :D

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα από το πανέμορφο Σιμπίου.

Ωραία και κατατοπιστική η συζήτησή σας για τεχνικά θέματα φωτογράφησης DSLR!

Θα πρότεινα, σε συνδιασμό με τον απολύτως απαραίτητο τεχνικά σωστό τρόπο λήψεων ώστε να μπορούν να είναι μετρήσιμα τα δεδομένα (εκ των ων ουκ άνευ), να παρθούν και κάποιες λήψεις με όποιες ρυθμίσεις επιθυμεί ο φωτογράφος, με έταιρο στόχο την ωραία, καλλιτεχνική αποτύπωση διαττόντων, όπως πχ η παραπάνω φωτό του Δημήτρη και πολλών άλλων μελών του Astrovox που έχουν δημοσιευτεί παλαιότερα.

 

Φυσικά και δεν εξαναγκάζουμε κανένα να συγκεντρωθεί αποκλειστικά στις "επιστημονικές"

λήψεις. Οι ωραίες φωτογραφίες των Δρακοντίδων θα είναι ένα θεμιτό αποτέλεσμα της

εκστρατείας, τόσο όσο και οι καταγραφές που προορίζονται για μετέπειτα μέτρηση των διαττόντων.

Απλώς, αν το τελευταιο είναι επιθυμητό, πρέπει να τηρηθούν κάποιοι κανόνες.

 

Άλλο το ότι εγώ πετάω τη σκούφια μου για κανόνες..

 

Γενικά υπάρχει μεγάλο ενδιαφέρον για τους Δρακοντίδες.

 

Tell me something I don't know!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γενικά υπάρχει μεγάλο ενδιαφέρον για τους Δρακοντίδες.

 

Tell me something I don't know!

 

Οι Αμερικανοί (William J. Cook, ASGARD) ήταν έτοιμοι από καιρό να έρθουν στην Κρήτη, αλλά την τελευταία στιγμή δε βρήκαν τα απαραίτητα κονδύλια και έτσι δεν επικοινώνησαν καν μαζί σου.

Ευελπιστούμε ότι στην επόμενη μεγάλη έξαρση των Δρακοντιδών, που προβλέπεται να συμβεί το έτος 2020, θα είναι εκεί, να δοκιμάσουν και την τσικουδιά.

 

 

:D

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι ωραίες φωτογραφίες των Δρακοντίδων θα είναι ένα θεμιτό αποτέλεσμα της

εκστρατείας, τόσο όσο και οι καταγραφές που προορίζονται για μετέπειτα μέτρηση των διαττόντων.

Απλώς, αν το τελευταιο είναι επιθυμητό, πρέπει να τηρηθούν κάποιοι κανόνες.

Αυτό με απασχόλησε και μένα κάποια στιγμή χθες. Θα ήθελα ένα αποτέλεσμα αισθητικά όμορφο, αλλά κυρίως με ενδιαφέρει η μετέπειτα μέτρηση.

 

Παρεπιπτόντως, πώς θα μπορούσαμε να μάθουμε συγκεκριμένα πώς μπορούν να αξιοποιηθούν φωτογραφίες από απλή κάμερα και τι πληροφορίες μπορούν να δώσουν;

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι ωραίες φωτογραφίες των Δρακοντίδων θα είναι ένα θεμιτό αποτέλεσμα της

εκστρατείας, τόσο όσο και οι καταγραφές που προορίζονται για μετέπειτα μέτρηση των διαττόντων.

Απλώς, αν το τελευταιο είναι επιθυμητό, πρέπει να τηρηθούν κάποιοι κανόνες.

Αυτό με απασχόλησε και μένα κάποια στιγμή χθες. Θα ήθελα ένα αποτέλεσμα αισθητικά όμορφο, αλλά κυρίως με ενδιαφέρει η μετέπειτα μέτρηση.

 

Παρεπιπτόντως, πώς θα μπορούσαμε να μάθουμε συγκεκριμένα πώς μπορούν να αξιοποιηθούν φωτογραφίες από απλή κάμερα και τι πληροφορίες μπορούν να δώσουν;

 

 

Δημήτρη,

 

Μπορείς να κοιτάξεις εδώ:

 

http://www.imo.net/photo

 

 

Τόλης.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για την ψηφιακή καταγραφή των Δρακοντιδών διαττόντων από την Κρήτη θα έρθει από το Βερολίνο και μία SPOSH Camera :D με χειριστή τον Αναστάσιο Μαργώνη (DLR, T.U. Berlin).

Ο Τάσσος, στις καταγραφές των Περσειδών που γίνονται το 2009-2013 από Πάρνωνα & Μαίναλο, είναι υπεύθυνος για τη SPOSH στο σταθμό του Μαινάλου. Πιθανότατα θα είναι μαζί μας στα Χανιά και στο workshop Δρακοντίδες 2011, το απόγευμα της Παρασκευής.

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είμαι σε επικοινωνία με το Γρηγόρη Μαραβέλια υπεύθυνο οπτικής καταγραφής. Αυτό που ήθελα να επισημάνω είναι ότι εκτός των DSLR και κάμερας μπορείς κάποιος να κάνει οπτική καταγραφή χωρίς τη χρήση κάποιου οργάνου και θα ήταν ίσως μια ευκαιρία για όλους μας να κάνουμε εξάσκηση αλλά και να έχουμε αυτή την εμπειρία με τους Περσίδες.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημήτρη φαντάζομαι θα αναρτήσετε οδηγίες , και για την οπτική παρατήρηση,να προσπαθήσουμε και εμείς που δεν καταφέραμε να είμαστε μαζί σας στο συνέδριο και στην εκδήλωση.
Η Αλήθεια είναι Υπέρλογη!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημήτρη πολύ χαίρομαι που θα συμμετέχεις! Αλέξη κρίμα που δεν έρχεσαι :(

Η οπτική παρατήρηση είναι πολύ σημαντικό κομμάτι επίσης. Την ανάλυση θα κάνει ο Γρηγόρης και τα αποτελέσματα θα σταλούν στην ΙΜΟ για καταχώρηση - περαιτέρω ανάλυση. Αρμοδιότερος λοιπόν να απαντήσει εδώ είναι ο Γρηγόρης και σύντομα θα σας κοινοποιήσει συγκεκριμένες οδηγίες και tips.

 

Θα θέλαμε να τονίσουμε την προσοχή σας σε ένα-δυο σημεία:

--- Θα βοηθουσε πολύ οι οπτικοί δρακοντοπαρατηρητές (οπουδήποτε) να συμπληρώσουν μια απλοποιημένη φόρμα παρατήρησης διαττόντων, στα πρότυπα της ΙΜΟ (υπό τις οδηγίες του Γρηγόρη, προσεχώς!)

--- Σε κάθε περίπτωση, λίγο πριν ξεκινήσετε την οπτική παρατήρηση θα πρέπει να προηγηθεί μια απαραίτητη mini διαδικασία calibration: οφθαλμός του παρατηρητή - συγκεκριμένες συνθήκες παρατήρησης - κατάσταση ουρανού, η οποία είναι ο προσδιορισμός του λεγόμενου "Limiting Magnitude" δηλαδή το πόσο αμυδρά αστέρια μπορεί να δει ο συγκεκριμένος παρατηρητής κατά τη συγκεκριμένη βραδιά στο συγκεκριμένο ουρανό. Η λογική είναι η εξής: έχουν καταρτιστεί χάρτες με σχεδιασμένες χαρακτηριστικές περιοχές του ουρανού (πχ τριγωνάκια, τετράπλευρα) ανάμεσα σε λαμπρά αστέρια, όπου ο παρατηρητής απλώς καταμετρά πόσα αστέρια μπορεί να δει. Στη συνέχεια, από πίνακες, βρίσκει το lm που αντιστοιχεί στον αριθμό αυτό. Μπορείτε να διαλέξετε όποιο "τριγωνάκι" σας βολεύει, κατά προτίμηση κοντά στην περιοχή που θα παρατηρείτε ή κοντά στο ζενίθ.

 

Παράδειγμα: Στην ιστοσελίδα της ΙΜΟ http://www.imo.net/visual/major/observation/lm η περιοχή 14 είναι μεταξύ των: epsilon Cyg -- eta Cyg -- gamma Cyg. Εάν κάποιος βλέπει μόνο αυτά τα τρία άστρα και κανένα άλλο μέσα στο τριγωνάκι, τότε το lm του είναι 3.9 mag (όσο ο αμυδρότερος από τους 3 αστέρες). Εάν μετρήσει συνολικά 10 αστέρια (συμπεριλαμβανομένων των τριών) τότε το lm είναι 5.58 mag. Eάν μπορεί να δει 15 αστέρια (τα τρία κι άλλα 12 μέσα στο τρίγωνο) τότε lm=6.25 mag.

 

lm14-237.png

To lm διαφέρει από παρατηρητή σε παρατηρητή και από βραδιά σε βραδιά και είναι απαραίτητος δείκτης για να εκτιμηθεί από τους αναλυτές η λαμπρότητα των διαττόντων που θα καταγραφούν από τον κάθε παρατηρητή.

 

Μπορείτε επίσης για οπτική παρατήρηση διαττόντων να δείτε εδώ, σελ. 8-14, καθώς και να ανατρέξετε στις σελίδες της IMO, ακολουθώντας τα διάφορα links.

 

Βαγγέλης

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σας Δρακοντοπαρατηρητές,

 

Γράφω μερικές ιδέες - σκέψεις για τον προγραμματισμό που κάνουμε, για να έχετε κάποια ιδέα για το τι μέλλει γενέσθαι το ΠΣΚ της παρατήρησης, ιδιαίτερα όσοι προτίθεσθε να συμετέχετε πιο ενεργά και να είστε μαζί μας σε κάποιον από τους σταθμούς παρατήρησης.

Οι οδηγίες αυτές αφορούν κυρίως τους σκληροπυρηνικούς που θα μας ακολουθήσουν στους σταθμούς παρατήρησης.

Μπορεί κάλλιστα κάποιος να συμμετέχει στην παρατήρηση των Δρακοντιδών σε πιο χαλαρό επίπεδο, πχ, οπτική παρατήρηση από το χώρο όπου θα γίνει η αστροβραδιά παρατήρησης του συνεδρίου, στο Κολυμπάρι Χανίων, ή και από οποιοδήποτε μέρος της Ελλάδας βρίσκεται, αν δεν κατεβαίνει Κρήτη.

 

 

1. Την Παρασκευή 7/10 ώρα 17.15 - 18.15 θα γίνει workshop - πρώτη ενημέρωση στο χώρο του συνεδρίου.

 

2. Το Σάββατο 8/10 πρωί φθάνει στα Χανιά ο Τόλης Χρήστου και οργανώνουμε ένα άτυπο αλλά πολύ σημαντικό meeting με τους ενδιαφερόμενους, διάρκειας από μισή ως μια ώρα, πιθανότατα στο διάλλειμα για καφέ 11.00 - 11.30 στο χώρο του συνεδρίου. Σε αυτό το meeting θα μας ενημερώσει ο Τόλης για τις τελικές αποφάσεις, έχοντας υπόψη και την τελευταία πρόβλεψη καιρού για την Κρήτη: Ποιος πάει πού, σε ποιο σταθμό παρατήρησης. Παίρνουμε δηλ. το τελικό φύλλο πορείας.

 

3. Ανάλογα και με την πρόγνωση καιρού, οι ομάδες παρατήρησης ξεκινάμε με αυτοκίνητα για το σταθμό προορισμού μας, από τις 13:00 και μετά.

Το "μετά τις 13:00" μπορεί και να σημαίνει ότι εάν οι καιρικές συνθήκες επιβάλλουν να πάμε να στήσουμε πχ στο ανατολικώτερο μέρος της Κρήτης, θα πρέπει να ξεκινήσουμε το πολύ στις μία και κάτι! Εάν δεν συντρέχει τέτοια ανάγκη, μπορεί πιθανόν να αναχωρήσουμε και λίγο αργότερα, πχ μεταξύ 14:00 - 16:00, στην περίπτωση που κάποια ομάδα θα πάει πχ στο καταφύγιο Ταύρης, περίπου 1:30 ώρα δρόμος από τα Χανιά. Επομένως όσοι ακολουθήσουν στους σταθμούς θα χάσουν κάποιες από τις ομιλίες του συνεδρίου.

 

4. Για όσους πάνε σε κάποιο σταθμό παρατήρησης, θα πρέπει να βρισκόμαστε εκεί το αργότερο στις 18:00, καθώς οι κάμερες σε κάθε σταθμό θα πρέπει να αρχίσουν την καταγραφή στις 19:00, οχι αργότερα. Η καταγραφή τελειώνει στις 01:00 το πρωί της Κυριακής, ή και λίγο αργότερα, εάν το κρίνει απαραίτητο ο Τόλης. Επιστρέφουμε στα Χανιά ξημερώματα Κυριακής, κατάκοποι, αλλά ελπίζω και χαρούμενοι :D

 

Διευκρινήσεις:

Οι σταθμοί παρατήρησης θα είναι δύο ή τρεις. Οι υποψήφιοι σταθμοί βρίσκονται σε όλη την Κρήτη. Η τελική απόφαση θα ληφθεί το Σάββατο πρωί, στο άτυπο meeting μας.

Κάθε σταθμός παρατήρησης θα έχει μία ή δύο WATEC, μία τουλάχιστον DSLR, πιθανόν οπτικούς παρατηρητές (εάν υπάρχουν ενδιαφερόμενοι),

και κάπου θα στηθεί και η SPOSH Camera από τον Τάσσο.

Θα βοηθούσε πολύ, εάν κάποιος που ενδιαφέρεται να συμμετέχει σε σταθμό παρατήρησης, μπορούσε να διαθέσει αυτοκίνητο, έτσι ώστε να διευκολύνει και άλλους παρατηρητές.

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ ωραία Ανδρέα, η προσφορά σου είναι σημαντική και καλοδεχούμενη :D

Έχω το κινητό σου από το προηγούμενο post σου, σου έστειλα και το δικό μου με pm.

Θα σε πάρουμε κάποια στιγμή ή εγώ ή ο Γρηγόρης για τις λεπτομέρειες.

 

Βαγγέλης

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα σε όλους !

 

Μετά από λαϊκή απαίτηση ένας οδηγός για την οπτική παρατήρηση διαττόντων, κομμένος και ραμμένος για τους Δρακοντίδες (φυσικά η τεχνική είναι απλή και εφαρμόζεται παντού, αλλά αυτό για αργότερα...).

 

Αααα...και μην περιμένετε την νύχτα μόνο της 8ης Οκτ να βγείτε έξω και να βρείτε εύκολα και ωραία και να κάνετε τις καλύτερες παρατηρήσεις !! Κάντε και τα προηγούμενα βράδια για να εναρμονιστέιτε κυρίως με τον ουρανό, τα άστρα, το ακτινοβόλο σημείο, να μετρήσετε μερικές φορές το lm (οριακό μέγεθος) τουλάχιστον! Τώρα αν περιμένετε λίγο όλο και κάποιο διάττοντα θα δείτε οπότε δοκιμάστε να κάνετε εκτιμήσεις μεγέθους.

 

Μην σας τρομάξει ο όγκος του κειμένου, είναι υπεραπλουστευμένο και μετά από 1 παρατήρηση θα δείτε πόσο εύκολο είναι τελικά.

 

Ό,τι θελήσετε ρωτήστε με!

 

Γρηγόρης

 

maravelias_howtoobs_visual.pdf

Οδηγός οπτικής παρατήρησης Δρακοντιδών 2011.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα σε όλους !

 

Μετά από λαϊκή απαίτηση ένας οδηγός για την οπτική παρατήρηση διαττόντων, κομμένος και ραμμένος για τους Δρακοντίδες (φυσικά η τεχνική είναι απλή και εφαρμόζεται παντού, αλλά αυτό για αργότερα...).

 

Αααα...και μην περιμένετε την νύχτα μόνο της 8ης Οκτ να βγείτε έξω και να βρείτε εύκολα και ωραία και να κάνετε τις καλύτερες παρατηρήσεις !! Κάντε και τα προηγούμενα βράδια για να εναρμονιστέιτε κυρίως με τον ουρανό, τα άστρα, το ακτινοβόλο σημείο, να μετρήσετε μερικές φορές το lm (οριακό μέγεθος) τουλάχιστον! Τώρα αν περιμένετε λίγο όλο και κάποιο διάττοντα θα δείτε οπότε δοκιμάστε να κάνετε εκτιμήσεις μεγέθους.

 

Μην σας τρομάξει ο όγκος του κειμένου, είναι υπεραπλουστευμένο και μετά από 1 παρατήρηση θα δείτε πόσο εύκολο είναι τελικά.

 

Ό,τι θελήσετε ρωτήστε με!

 

Γρηγόρης

 

Γρηγόρη πολύ καλό κείμενο!

(το ξαναανεβάζω για να είναι up και στη νέα σελίδα)

 

Έτσι ή αλλιώς οι Δρακοντίδες προβλέπεται να είναι "... the perfect occasion for a family stargazing"!

http://www.imcce.fr/langues/en/actualites/index.php?id=2083

 

Άντε να δούμε και με τον καιρό τι θα γίνει... η στιγμή πλησιάζει!

maravelias_howtoobs_visual.pdf

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

αναφορά καιρού...

 

Για να δούμε γιατί ελπίζω να μην προκύψει το απίθανο σενάριο να είμαστε κλειστά εμείς και να έχουν πεντακάθαρους ουρανούς στην Ευρώπη!! Γιατί αυτό το μοτίβο φαίνετια τις τελευταίες μέρες. Για παράδειγμα στο Σκίνακα είμαστε μέσα στα σύννεφα από το μεσημέρι μέχρι και τις 8-9 το βράδυ αλλά μετά ανοίγει (με σχετικά υψηλή υγρασία).

 

Ανοίγει ... αλλά ελπίζω να είμαστε τυχεροί με τον καιρό...

 

Γρηγόρης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα !

 

Να αναφέρω επίσης ότι η ιστοσελίδα της εκστρατείας ανανεώνεται συχνά τελευταία οπότε να την ελέγχετε συχνά ! Για παραδειγμα η τελευταία ανακοίνωση δείχνει εικόνες από το πως να ρυθμίσετε το UFO Capture καθώς και για την συνάντησή μας στα Χανιά, που είναι μια ευκαρία για να συζητήσουμε από κοντά τι θα κάνουμε και πως ακριβώς.

 

Δείτε για περισσότερα: http://drakontides2011.wordpress.com

 

Φιλικά

 

Γρηγόρης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και ένα ωραίο άρθρο απο την Καθημερινή:

 

http://portal.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathciv_1_04/10/2011_409300

Κορυφώνεται το Σάββατο η «βροχή» των Δρακοντιδών

Το βράδυ του Σαββάτου 8 Οκτωβρίου κορυφώνεται στην Ελλάδα η «βροχή» των Δρακοντιδών.

 

 

 

Μια ακόμη «βροχή» από πεφταστέρια, που μάλιστα αναμένεται θεαματική, θα σημειωθεί στους ουρανούς της Ελλάδας και του υπολοίπου βορείου ημισφαιρίου στις αρχές Οκτωβρίου.

 

Πρόκειται για τις Δρακοντίδες ή Ιακωβινίδες, που αναμένεται να αποκορυφωθούν το βράδυ της 8ης Οκτωβρίου. Οι αστρονόμοι προβλέπουν για φέτος σημαντική έξαρση δραστηριότητας, ορατή και από την χώρα μας, η οποία μάλιστα θεωρείται ότι έχει προνομιακή διεθνώς γεωγραφική θέση για την παρατήρηση του φαινομένου.

 

Οι προβλέψεις των αστρονόμων δείχνουν ότι η έξαρση αυτή θα φτάσει στο ανώτατο σημείο της σε δύο ξεχωριστά «μέγιστα»: κατά τις 8 μ.μ. ώρα Ελλάδος με ένταση 60-100 διαττόντων την ώρα και, λίγο αργότερα, στις 11μμ ώρα Ελλάδας, οπότε αναμένονται από 500 μέχρι 800 (ακόμα και 1.000) διάττοντες ανά ώρα, στο βαθμό που οι κατά τόπους καιρικές συνθήκες επιτρέπουν την παρατήρηση. Κάθε «μέγιστο» θα διαρκέσει περίπου μία ώρα και η έξαρση αναμένεται να έχει λήξει το αργότερο έως την 1 π.μ. το πρωί της Κυριακής.

 

Το σημείο προέλευσης των συγκεκριμένων διαττόντων φαίνεται να είναι η κεφαλή του αστερισμού του Δράκοντα, από όπου έχουν πάρει και το όνομά τους. Αντίθετα με άλλες βροχές διαττόντων, οι Δρακοντίδες είναι πιο πιθανό να γίνουν ορατές νωρίς το βράδυ και όχι τα χαράματα. Τα συγκεκριμένα πεφταστέρια είναι γνωστά από το παρελθόν ότι κινούνται με πολύ αργή ταχύτητα (μόλις 18 χλμ/ώρα, δηλαδή το ένα τρίτο περίπου της ταχύτητας των Περσειδών), ενώ είναι πιθανό να είναι αχνά, λόγω και του παρεμβαλλομένου σεληνόφωτος που θα είναι αυξημένο.

 

Συνήθως η συγκεκριμένη ετήσια «βροχή» στέλνει στην κατεύθυνση της Γης από λιγοστά έως καθόλου πεφταστέρια, αλλά μερικές φορές «ξυπνάει ο Δράκοντας» και μπορεί να υπάρξουν εκατοντάδες, αν όχι χιλιάδες, διάττοντες μέσα σε μια και μόνο ώρα. Αυτό συνέβη το 1933 και το 1946, όταν υπήρξαν έως 10.000 διάττοντες την ώρα, ενώ εκατοντάδες ανά ώρα υπήρξαν κατά τα έτη 1952, 1985 και 1998. Οι Δρακοντίδες δημιουργούνται, όταν η τροχιά της Γης συναντιέται με την ουρά πυκνής σκόνης και σωματιδίων που αφήνει πίσω του ο μητρικός κομήτης 21/Ρ Τζιακομπίνι-Ζίνερ.

 

Ο συγκεκριμένος κομήτης «21P/Giacobini-Zinner» ανακαλύφθηκε το 1900 και ανήκει στην οικογένεια των κομητών του Δία, γι' αυτό το λόγο επισκέπτεται τη «γειτονιά» μας κάθε 6,6 χρόνια περίπου. Φέτος, σύμφωνα με αρκετές προβλέψεις, αναμένεται σημαντική δραστηριότητα, ενδεχομένως πιο πλούσια και από τη «βροχή» των Λεοντιδών.

 

Λόγω της σπανιότητας του γεγονότος και της επιστημονικής σημασίας του, σχεδιάζεται η ανάπτυξη σταθμών παρατήρησης σε διάφορα σημεία της νήσου Κρήτης για την καταγραφή του φαινομένου, το Σάββατο 8 Οκτωβρίου, παράλληλα με την διεξαγωγή του 7ου Πανελλήνιου Συνεδρίου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας που θα λάβει χώρα στα Χανιά. Η μελέτη αναμένεται να βελτιώσει τις αστρονομικές γνώσεις για την εξέλιξη του κομήτη και το υλικό του. Η ελληνική εκστρατεία παρατήρησης έχει προετοιμασθεί από τους Απόστολο Χρήστου (Αστεροσκοπείο Armagh στη Βρετανία), Βαγγέλη Τσάμη (Αστρονομική Ένωση Σπάρτης και Διεθνής Οργανισμός Μετεώρων) και Γρηγόρη Μαραβέλια (Σύλλογος Ερασιτεχνικής Αστρονομίας και Πανεπιστήμιο Κρήτης). Έχει επιλεγεί η Κρήτη, ώστε να στηθούν τουλάχιστον δύο σταθμοί με κάμερες για την καταγραφή των διαττόντων. Στόχος είναι να συγκεντρωθούν όσο το δυνατόν περισσότερα δεδομένα για την εξαγωγή συμπερασμάτων σχετικά με την βροχή διαττόντων και τον ίδιο τον κομήτη.

 

Σύμφωνα με τον αστρονόμο Α.Χρήστου, κάθε χρόνο 20-40 χιλιάδες τόνοι υλικού εξωγήινης προέλευσης εισέρχονται στη γήινη ατμόσφαιρα. Αυτά τα μετεωροειδή εισέρχονται στην ατμόσφαιρα με ταχύτητες από 11 χλμ. έως 72 χλμ. το δευτερόλεπτο, πυρακτώνονται λόγω τριβής και εξαερώνονται συνήθως σε ύψος 80 -120 χλμ. πάνω από την επιφάνεια του πλανήτη μας. Κατά την εξαέρωσή τους αναπτύσσονται θερμοκρασίες χιλιάδων βαθμών, προκαλώντας φθορισμό κατά μήκος της τροχιάς τους και παράγοντας έτσι το φαινόμενο των διαττόντων αστέρων. Το ίχνος της φωταύγειας ενός μεμονωμένου μετεώρου (διάττοντα ή πεφταστεριού) μπορεί να ποικίλει από λιγότερο του ενός δευτερολέπτου έως αρκετά λεπτά σε πιο σπάνιες περιπτώσεις.

 

Τα μετεωροειδή, η πηγή των διαττόντων, προέρχονται είτε από κομήτες κυρίως, είτε από αστεροειδείς. Οι «βροχές» διαττόντων είναι μακρόστενά ρεύματα ύλης που απελευθερώνονται συνήθως από τον πυρήνα ενός κομήτη, καθώς πλησιάζει τον Ήλιο. Τα ρεύματα αυτά κατά περιοδικά χρονικά διαστήματα συναντώνται με την τροχιά της Γης.

 

www.kathimerini.gr με πληροφορίες από ΑΠΕ-ΜΠΕ

http://portal.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathciv_1_04/10/2011_409300

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

καλησπερες....Κ στο http://freemeteo.com/default.asp?pid=15&la=2&cn=GR αλλα κ στο http://www.meteo.gr/προβλεπουν χαλια καιρο σχεδον σε ολο τον ελλαδικο χωρο για το βραδυ του σαββατου της 8ης Οκτωβριου.Απο αραιη συννεφια στην καλυτερη εως εντονη βροχοπτωση ή και καταιγιδα στην χειροτερη...Μηπως εκτος απο γιγαντιαια τηλεσκοπια θα επρεπε οι ερευνητες να προσανατολιστουν κ στην κατασκευη μαμουθ ανεμιστηρα για να απομακρυνουν τα συννεφα σε τετοιες περιπτωσεις???Ειμαστε αρκετοι στο forum ετσι ωστε αν μαζευτουμε ολοι μαζι κ αρχισουμε να φυσαμε.....μπααα,θα γινουμε εμεις μετα φαινομενο για παρατηρηση.....
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης