Jump to content

Κατασκευή Dobsonian 12" truss


Μανούσος

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπράβο Δημήτρη καταπληκτική δουλειά! Δεν μπορείς να βάλεις φρένο στο alt για να μη τοποθετείς αντίβαρα ανάλογα με τους προσοφθάλμιους που θα χρησιμοποιείς? Φαντάζομαι ότι θα χρειαστεί κάποια τροποποίηση η όλη κατασκευή.
Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 77
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Μπράβο Δημήτρη καταπληκτική δουλειά! Δεν μπορείς να βάλεις φρένο στο alt για να μη τοποθετείς αντίβαρα ανάλογα με τους προσοφθάλμιους που θα χρησιμοποιείς? Φαντάζομαι ότι θα χρειαστεί κάποια τροποποίηση η όλη κατασκευή.
Θανάση το δοκίμασα αυτό τοποθετώντας στο πλάι που έχω τα στοπ χειρόβιδες οι οποίες έσφιγγαν με τη μια καμπύλη, αλλά αν το κάνεις αυτό τότε χαλάει η απαλή αυτή κίνηση που θέλεις όταν κάνεις tracking με το χέρι. Επίσης το τηλεσκόπιο γίνεται πιο σφιχτό στο alt ενώ στο az είναι πιο μαλακό. Η καλύτερη λύση την οποία εφαρμόζουν και premium τηλεσκόπια (βλέπε obsession) είναι να χρησιμοποιείς μικρά αντίβαρα στο πάνω μέρος του τηλεσκοπίου.

 

Οι τριβές πρέπει να είναι συγκεκριμένες.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημήτρη μήπως θα μπορούσες σε μία από αυτές τις ράβδους να προσαρτήσεις ένα συρόμενο βαρίδιο που να μη μπαίνει στο οπτικό πεδίο του καθρέφτη και να μπορείς να το μετακινείς ευκολότερα πέρα δώθε αλλάζοντας το ζύγισμα του τηλεσκοπίου?? Τι λες θα μπορούσε να γίνει?? #-o :-k
Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημήτρη μήπως θα μπορούσες σε μία από αυτές τις ράβδους να προσαρτήσεις ένα συρόμενο βαρίδιο που να μη μπαίνει στο οπτικό πεδίο του καθρέφτη και να μπορείς να το μετακινείς ευκολότερα πέρα δώθε αλλάζοντας το ζύγισμα του τηλεσκοπίου?? Τι λες θα μπορούσε να γίνει?? #-o :-k
Ναι θα μπορούσε να ήταν μια λύση αυτή, αλλά μετά αν θέλω να του βάλω χιτώνιο πώς θα το βάλω και μετά πώς θα το ρυθμίζω;

Δεν είναι ένα θέμα;

Αυτό που έχω σκεφτεί είναι να προσαρτήσω στο πάνω μέρος κάποια κλιπάκια στα οποία θα κουμπώνουν με κάποιο τρόπο πάνω βαριδια

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κάτι τέτοιο...

DSCI0180.JPG.29a9b3628fd0b99188b027880d4f0516.JPG

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωχ ναι τώρα που το λες βέβαια ! Δε γίνεται! Αυτό στη φωτογραφία αν καταλαβαίνω καλά προεκτείνεται και συμπτύσσεται? Ναι αν βγαίνει έξω από το κέντρο βάρους του τηλεσκοπίου με λίγα βαράκια θα επιτυγχανεται το σωστό ζυγισμα.....Αρκεί να μη χρησιμοποιήσεις προέκταμα δρόσου όπου πάλι θα εμποδίζει.... #-o
Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπράβο φίλε Δημήτρη. Χάρηκα πολύ που έλυσες το πρόβλημα των τριβών. Είδες πόσες λεπτομέρειες

παίζουν ρόλο; Λήγω μεγαλύτερα ή μικρότερα τεφλόν και δεν λειτουργεί καλά!

Όσο για το κερί που σκέφτηκες και αυτό ίσως πρέπει να το δοκιμάσεις. Να ξέρεις όμως ότι το κερί

είναι πολύ δύστροπο υλικό. Με ξερό καιρό γλιστρά. Με υγρό όμως έχει τα ανάποδα αποτελέσματα.

Κολλάει!

Αν θα βάλεις κερί να μην παραλήψεις να αγοράσεις και το ιδικό υγρό που το βγάζει.

Για το κερί μέλισσας είναι νέφτι πεύκου.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημήτρη, έχεις δει ποτέ παλαιά ζυγαριά κουζίνας, με μετρική ράβδο και συρόμενο αντίβαρο;
Ναι, στο χωριό μου το λέγανε "καμπανό" αλλά όπως έγραψα παραπάνω και στου Θανάση, δεν μπορώ να βάλω συρόμενο αντίβαρο γιατί οι σωλήνες θα καλυφθούν από φωτοχιτώνιο. Εκτός κι αν εννοείς να φτιάξω μια έξτρα μπάρα εξωτερικά και να προσαρμόσω εκεί το αντίβαρο; Κατάλαβα σωστά;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπράβο φίλε Δημήτρη. Χάρηκα πολύ που έλυσες το πρόβλημα των τριβών. Είδες πόσες λεπτομέρειες

παίζουν ρόλο; Λήγω μεγαλύτερα ή μικρότερα τεφλόν και δεν λειτουργεί καλά!

Όσο για το κερί που σκέφτηκες και αυτό ίσως πρέπει να το δοκιμάσεις. Να ξέρεις όμως ότι το κερί

είναι πολύ δύστροπο υλικό. Με ξερό καιρό γλιστρά. Με υγρό όμως έχει τα ανάποδα αποτελέσματα.

Κολλάει!

Αν θα βάλεις κερί να μην παραλήψεις να αγοράσεις και το ιδικό υγρό που το βγάζει.

Για το κερί μέλισσας είναι νέφτι πεύκου.

Σε ευχαριστώ πολύ. Ναι το γνωρίζω ότι είναι περίεργο υλικό, τώρα θα δείξει με τον καιρό.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι, στο χωριό μου το λέγανε "καμπανό" αλλά όπως έγραψα παραπάνω και στου Θανάση, δεν μπορώ να βάλω συρόμενο αντίβαρο γιατί οι σωλήνες θα καλυφθούν από φωτοχιτώνιο. Εκτός κι αν εννοείς να φτιάξω μια έξτρα μπάρα εξωτερικά και να προσαρμόσω εκεί το αντίβαρο; Κατάλαβα σωστά;

 

Ακριβώς. Κάτω από τον εστιαστή, ώρα 6:00. Παράλληλα στον διαμήκη άξονα του τηλεσκοπίου. Μάλιστα ίσως θα δούλευε και ένα εξάρτημα από πραγματική ζυγαριά ( από παλιατζίδικο; ): είχαν ένα απλό σύστημα με ελατήριο και εγκοπή και το ζύγισμα γίνεται ταχύτατα με ένα δάκτυλο και ''τυφλά''.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ακριβώς. Κάτω από τον εστιαστή, ώρα 6:00. Παράλληλα στον διαμήκη άξονα του τηλεσκοπίου. Μάλιστα ίσως θα δούλευε και ένα εξάρτημα από πραγματική ζυγαριά ( από παλιατζίδικο; ): είχαν ένα απλό σύστημα με ελατήριο και εγκοπή και το ζύγισμα γίνεται ταχύτατα με ένα δάκτυλο και ''τυφλά''.
Χμμμ, πρέπει να το ψάξω...

Σε ευχαριστώ πολύ για την ιδέα!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πρέπει πρώτα να κάνεις κάποιους υπολογισμούς για το κατάλληλο βάρος. Αλλά όποιο και αν είναι αυτό μπορείς να το ρυθμίσεις επιλέγοντας την κατάλληλη θέση.

 

pro_1000.jpg

 

Το τηλεσκόπιό σου έγινε υπέροχο =P~ αλλά δεν έχεις αφήσει χώρο για "πατήματα" στον άνω κλωβό. Δεν πειράζει όμως, υπάρχει λύση γιαυτό. Μπορείς να τοποθετήσεις μια μπάρα παράλληλα με έναν από τους πόλους στο άνω τεταρτημόριο προς τον παρατηρητή (τον πόλο κάτω από τον εστιαστή, ή εκείνον δίπλα στο Telrad). Αυτό θα είναι κάτι εύκολο να γίνει και θα είναι μόνιμα προσαρτημένη επάνω του. Επάνω στην μπάρα αυτή μπορείς να τοποθετήσεις μόνιμα ένα συρόμενο αντίβαρο με σφιγκτήρα. Λόγω της θέσης θα πρέπει να είναι κάπως βαρύτερο και ένα αντίβαρο ισημερινής είναι ό,τι πρέπει.

 

20911.jpg

 

Εναλλακτικά μπορείς να τοποθετήσεις ένα Vixen Dovetail με Baader Dovetail Clamp V & βάρος 1kg, όπως έχω κάνει με το Nexstar. Βολεύει το μεγάλο μέγεθος της λαβής του σφιγκτήρα.

 

2451531_01_bsp_gross.jpg

 

Πως θα μπαίνει το φωτοχιτώνιο θα με ρωτήσεις. Δεν είναι δύσκολο. Θα έχει ένα άνοιγμα στο σημείο εκείνο. Θα περνάς την μπάρα από το άνοιγμα και κατόπιν το άνοιγμα θα κλείνει με velcro ή και κορδονάκια. Αν βάλεις Velcro πρόσεξε να μην είναι κοντά στο άνοιγμα (το ύφασμα θα πρέπει δηλαδή να υπερκαλύπτει από την μία στην άλλη πλευρά ώστε να μην περνά φως και το velcro να είναι τοποθετημένο 5- 10cm πιο πέρα) ώστε να μην πέφτουν μικροϊνίδια επάνω στο κάτοπτρό σου.

 

Σκέψου και κάτι ακόμη. Οι πόλοι είναι σιδερένιοι; Εάν ναι δεν μπορείς απλώς να βάλεις ένα μαγνητικό αντίβαρο να σύρεται επάνω σε έναν από αυτούς (επάνω από το ύφασμα) και να κάνεις την δουλειά σου σαν άνθρωπος; Και το δικό μου μαγνητικό αντίβαρο το έχω τυλίξει σε 2 διπλές χαρτοπετσέτες και ύφασμα και πάλι έλκεται με μεγάλη δύναμη από την λεπτή λαμαρίνα του Skywatcher.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μετά από μελέτη έφτιαξα το σύστημα ζυγίσματος το οποίο νομίζω είναι το πιο απλό και πρακτικό. Το σύστημα ζυγίσματος αποτελείται από 3 βαρίδια και μια βάση στο πάνω μέρος του δακτυλίου. Τα βαρίδια τα έφτιαξα χρησιμοποιώντας σωλήνες αλουμινίου και βαρίδια ψαρέματος τα οποία τοποθέτησα στις σωλήνες, κατόπιν έφραξα τα ανοίγματα με σιλικόνη. Η κατασκευή μπήκε στο κάτω μέρος του δακτυλίου ώστε να μην υπάρχει κίνδυνος να πέσει μέσα στο σωλήνα κάποιο βαρίδι.

 

Τέλος ράφτηκε η κουκούλα χρησιμοποιώντας ελαστικό μαύρο ματ ύφασμα.

 

Χτες το βράδυ το τηλεσκόπιο δοκιμάστηκε στο βουνό. Γενικά είμαι πολύ ικανοποιημένος από το αποτέλεσμα. Τη τηλεσκόπιο χώρεσε στο πορτ μπαγκαζ μαζί με 2 καρέκλες και το βαλιτσάκι με τα προσοφθάλμια. Εκεί που δεν είχα χώρο μέσα στο αμάξι, πλέον μπορώ να πάρω μαζί μου άλλα 2 άτομα. Το βάρος του αλλά και η μεταφορά του είναι πλέον παιχνιδάκι.

 

Ο χρόνος στησίματος μαζί με την ευθυγράμμιση ήταν περίπου 10 λεπτά. Η σύνδεση των truss με τον πάνω δακτύλιο ήταν πολύ εύκολη χωρίς την παραμικρή δυσκολία. Στην παρατήρηση ήταν πολύ πιο σταθερό και λειτουργικό από το κινέζικο. Οι ταλαντώσεις ήταν ελάχιστες και με μικρή διάρκεια.

 

Πέρα από κάποιες μικρές βελτιώσεις το τηλεσκόπιο είναι έτοιμο. Γενικότερα δεν έχει καμία σχέση με τα τηλεσκόπια μαζικής παραγωγής. Συγκριτικά με το προηγούμενο είναι ελαφρύτερο, πιο μεταφέρσιμο, μικρότερο σε όγκο και κατά πολύ σταθερότερο.

 

Μερικές φωτογραφίες με την κουκούλα αλλά και το σύστημα ζυγίσματος.

 

P5200052.thumb.jpg.e8cb4f6aafd36cd5cfb8b641f33caf3b.jpg

Η κουκούλα...

 

P5200055.thumb.jpg.b4199956a47b2a83d28f7e6ee2e0cad8.jpg

Το σύστημα ζυγίσματος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πανεμορφο. Το ελαστικό μαύρο ματ ύφασμα για το φωτοχιτωνιο απο που το προμηθεύτηκες και ποσο σου κοστισε;

Θα σβήσουμε τα φώτα της πόλης των σπιτιών

θα έχουμε απόψε Γιορτή των αστεριών...

 

Η Πούλια θ’ αναλάβει το μπαρ και τα ποτά

και η Μεγάλη Αρκούδα θα φτιάχνει παγωτά

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάρα πολύ ωραίο Δημήτρη! Μπράβο στο μεράκι σου! Επίσης αρκετά πρακτικό φαίνεται το σύστημα με τα αντίβαρα. Καλές παρατηρήσεις!!! :D =D> =D>
Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπράβο Μανούσο πολύ όμορφη κατασκευή και δείχνει και γερή. Αλλά νομίζω για τον τόσο κόπο σου

να προτιμούσα να το έκανα για ένα 16" μιας που το έφτιαχνες να το έκανες για μεγαλύτερο :mrgreen:

Όπως και να έχει τέλειο respect =D> =D>

Gazing at the universe through the ΄Eyes΄ of an astrophotographer...!!!

http://www.astrothemis.gr

 

Greek Astrophotography Discord Chat!

https://discord.gg/2DUPacrNfM

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αλλά νομίζω για τον τόσο κόπο σου

να προτιμούσα να το έκανα για ένα 16" μιας που το έφτιαχνες να το έκανες για μεγαλύτερο :mrgreen:

Σε ευχαριστώ Θέμη. Το έκανα 12" γιατί τα οπτικά τα είχα ήδη από το παλιό μου τηλεσκόπιο. Επίσης δεν ήμουν σίγουρος για το αποτέλεσμα της κατασκευής οπότε δεν ήθελα να μείνω με τα οπτικά στο χέρι.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το ελαστικό μαύρο ματ ύφασμα για το φωτοχιτωνιο απο που το προμηθεύτηκες και ποσο σου κοστισε;
Το ύφασμα είναι καπαρντίνα ελαστική και το αγόρασα από κατάστημα υφασμάτων 20Ευρώ (12 Ευρώ το τετραγωνικό).
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Hi Manousos,

 

Very nice telescope you have made. Hope to be able to see it in person one day.

I was looking at your photos of the telescope and noticed the where you have used wing-nuts, flat washers, etc. I do not see any lock washers. Is that something that you entertained using but ultimately decided against using? They are great to use, in combination with flat washers, as they keep things from getting loose over time. The attched image is what they look like. I am certain that there is a Greek word for these guys and I do not have that word in my vocabulary.

 

Have fun,

 

Fred

lock-washers.jpg.b4523fc5998e666b599b52de95bc5448.jpg

www.instrumentsoflight.com - www.ras.org.uk

www.avastronomyclub.org - www.aavso.org (LEF)

www.imca.cc (#9181)

www.alpo-astronomy.org

Astrovox Member #4.

Doing astronomy since 1970

Sky & Tel subscriber since 1971

www.highdeserttelescopes.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Hi Manousos,

 

Very nice telescope you have made. Hope to be able to see it in person one day.

I was looking at your photos of the telescope and noticed the where you have used wing-nuts, flat washers, etc. I do not see any lock washers. Is that something that you entertained using but ultimately decided against using? They are great to use, in combination with flat washers, as they keep things from getting loose over time. The attched image is what they look like. I am certain that there is a Greek word for these guys and I do not have that word in my vocabulary.

 

Have fun,

 

Fred

Fred τα εξαρτήματα αυτά λέγονται ροδέλες ασφαλείας και χρησιμοποιούνται για να κρατάνε τα παξιμάδια (nuts) σφιχτά. Αντί αυτού όμως εκεί που ήθελα να είναι σφιχτές οι βίδες έβαλα παξιμάδια ασφαλείας (lock nuts) σε συνδυασμό με απλές ροδέλες.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Μανούσο το έκανες υπέροχο. Όσο αφορά το ζύγισμα εκτός από βαριδάκια τού ψαρέματος

μπορείς να βάλεις σκάγια από φυσίγγια κυνηγού. Επειδή είναι πολύ μικρά πετυχαίνεις με ακρίβια

γραμμαρίου το επιθυμητό βάρος.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημήτρη τα συγχαρητήριά μου! Πραγματικά φαίνεται να έχεις κάνει εξαιρετική δουλειά!

Θα το δούμε κι από κοντά στην Πανελλήνια;

“Learn from yesterday, live for today, hope for tomorrow. The important thing is to not stop questioning.”

― Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα το δούμε κι από κοντά στην Πανελλήνια;
Παιδιά δεν ξέρω αν μπορέσω να έρθω. Θα το ήθελα πολύ να ανέβω Πάρνωνα αλλά δυστυχώς έχω κάποια θέματα που δεν ξέρω τελικά αν τα καταφέρω.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημήτρη τι αλλο να πω, απλά ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ!! =D> =D> =D>

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης