Jump to content

Αμάξι,Ιντσες & Truss


Adomingo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας!

 

Σκεφτομαι παραπάνω απο σοβαρά-πια, την Αναβάθμιση(κεφαλαίο Αλφα, λόγω ιερότητας)!

 

Η αλήθεια είναι ότι δεν θα την κάνω τώρα. Δεν είμαι έτοιμος ούτε οικονομικά-ούτε

νιώθω ότι το τωρινό μου τηλεσκόπιο έφαγε τα ψωμιά του. Αυτό που θέλω λοιπόν είναι

να αποφασίσω, ώστε να μπορέσω να βάλω σε μυαλό και τσέπη την εικόνα του "στόχου" μου,

έτσι ώστε την ερχόμενη άνοιξη να προχωρήσω στην αγορά.

 

Θελω 12άρι. Νομίζω ότι θα με καλύψει για αρκετό καιρό και θα είναι πολύ καλή αγορα.

 

το πρόβλημα..? Με φοβίζει η μεταφορά. Οδηγώ, αλλά προβλέπω πως πολλές φορές το αμάξι θα έχει 4 άτομα κι ότι θα είναι δύσκολο να χωρέσουμε όλοι.

 

περίπτωσεις:

 

1) Dobson 10" skywatcher flextube. θυσιάζω τις 2" σε περίπτωση που χωράει όρθιο σε μία θέση

2) δεν χοράει ούτε το 10άρι όρθιο, μήπως να πάω στο 12άρι truss της meade, Lightbride?

(απλά...100 ευρώ παραπάνω του αντιστοιχου skywatcher,με red dot finder(μμμ),+ χρόνο για να στηθεί)

3) να πάνε με τα πόδια, το 12άρι flextube της skywatcher είναι αξεπέραστο!

 

πραγματικά περιμένω τις απόψεις,γνώσεις και εμπειρίες σας για να καταφέρω να ζυγίσω σωστά τα πράγματα και να βάλω μια φώτο, έξω απ'τον εικονικό κουμπαρά μου.

 

ευχαριστώ πολύ!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

To 3!!! :mrgreen: \:D/

 

Μην διανοηθείς συνονόματε Τάσο να μεταφέρεις τέτοιους όγκους όρθιους στο πίσω κάθισμα (στο 10" αναφέρομαι, το 12" σχεδόν σίγουρα δεν θα χωράει), είναι άκρως επικίνδυνο στην οδήγηση και σε ενδεχόμενο φρενάρισμα, ούτε ζώνες σε σώζουν!! Γενικά απόκλεισε τις όρθιες μεταφορές με αυτούς τους σωλήνες.

 

Για το lightbridge...και μόνο που δίνει μαζί red dot και όχι έναν οπτικό ερευνητή...κατάλαβες, ειδικά αυτό υποτιμάει την νοημοσύνη του αγοραστή. Επίσης καμία σχέση η ταχύτητα στησίματος του ενός με το άλλο και το πιο σημαντικό...η διατήρηση του collimation στο flex σε σχέση με το Meade. Έτη φωτός μπροστά...

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν μπορείς να κουμαντάρεις ενιαίους σωλήνες, υπάρχει και το Orion Optics 12" f/4 που είναι κοντό και βολικό αλλά...πιοοο ακριβό!

Επίσης ποιοτική πρόταση είναι και το GSO Deluxe 12"..τερατάκι όμως γιατί είναι ενιαίος σωλήνας f/5! :shock:

 

Σε κόβω να γίνεσαι flextubάς και εσύ... :mrgreen:

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κοίταξε το να βάζεις μέσα στο αυτοκίνητο 4 άτομα μαζί με το τηλεσκόπιο σου και λοιπό εξοπλισμό είναι ακατόρθωτο. Αν αγοράσεις 10" ή 12" μαζί με τον εξοπλισμό σου μετά βίας να χωράει μέσα 2 άτομα ότι και να κάνεις, είτε είναι truss είτε είναι κλειστού σωλήνα κοντό. Εκτός κι αν έχεις τρέιλερ ή κανένα φορτηγό.

 

Τώρα για την αγορά πάρε αν μπορείς 12" truss. Πολύ πιο μεταφέρσιμο και μικρό σε όγκο από οποιοδήποτε άλλο τηλεσκόπιο ακόμη και το flextube. Κι αυτό γιατί γίνεται μικρά κομμάτια τα οποία μπορείς να μεταφέρεις και να χωρέσεις παντού. Δυστυχώς όμως τα μόνα truss που μπορείς να πάρεις από Ελλάδα είναι της Meade. Και λέω δυστυχώς γιατί κατασκευαστικά δεν είναι πολύ ποιοτικά. Επειδή το έχω μελετήσει το θέμα και έχω κατασκευάσει τηλεσκόπιο truss (δες εδώ) στο λέω εκ πείρας.

 

Γιατί το τηλεσκόπιο πέρα του ότι πρέπει να είναι μεταφέρσιμο, θα πρέπει να πληρεί συγκεκριμένες προδιαγραφές για να είναι σταθερό, εύχρηστο χωρίς ταλαντώσεις αλλά και ταυτόχρονα να έχει βουτυρένια κίνηση. Μέχρι στιγμής αυτού του επιπέδου απαιτήσεις δεν τις έχω δει σε τηλεσκόπια μαζικής παραγωγής.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ευχαριστώ πολύ για τις τάχιστες απαντήσεις!

 

Ναι, αποκλείω τον εννιαίο σωλήνα! εδώ κάνουμε το παν να μειώσουμε το μέγεθος-για μεταλλικά κτήνη είμαστε?! :D

 

πάντως πολύ περίεργη η βάση του Οrion.Από περιέργια..είναι εξίσου καλη?

 

-κατάλαβα για το lightbridge-είναι καλό :-note

 

Σε κόβω να γίνεσαι flextubάς και εσύ... :mrgreen:

 

Φαίνεται τόσο πολυ...? 8)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κοίταξε το να βάζεις μέσα στο αυτοκίνητο 4 άτομα μαζί με το τηλεσκόπιο σου και λοιπό εξοπλισμό είναι ακατόρθωτο. Αν αγοράσεις 10" ή 12" μαζί με τον εξοπλισμό σου μετά βίας να χωράει μέσα 2 άτομα ότι και να κάνεις, είτε είναι truss είτε είναι κλειστού σωλήνα κοντό. Εκτός κι αν έχεις τρέιλερ ή κανένα φορτηγό.

 

Τώρα για την αγορά πάρε αν μπορείς 12" truss. Πολύ πιο μεταφέρσιμο και μικρό σε όγκο από οποιοδήποτε άλλο τηλεσκόπιο ακόμη και το flextube. Κι αυτό γιατί γίνεται μικρά κομμάτια τα οποία μπορείς να μεταφέρεις και να χωρέσεις παντού. Δυστυχώς όμως τα μόνα truss που μπορείς να πάρεις από Ελλάδα είναι της Meade. Και λέω δυστυχώς γιατί κατασκευαστικά δεν είναι πολύ ποιοτικά. Επειδή το έχω μελετήσει το θέμα και έχω κατασκευάσει τηλεσκόπιο truss (δες εδώ) στο λέω εκ πείρας.

 

Γιατί το τηλεσκόπιο πέρα του ότι πρέπει να είναι μεταφέρσιμο, θα πρέπει να πληρεί συγκεκριμένες προδιαγραφές για να είναι σταθερό, εύχρηστο χωρίς ταλαντώσεις αλλά και ταυτόχρονα να έχει βουτυρένια κίνηση. Μέχρι στιγμής αυτού του επιπέδου απαιτήσεις δεν τις έχω δει σε τηλεσκόπια μαζικής παραγωγής.

 

Νομίζω ότι θα τελικά απλά θα χρειαστει να θυσιάσω την τωρινή μου λογική-κι όχι τις πίσω θέσεις. προφανώς κι η ποιότητα έχει προυποθέσεις. ευχαριστώ για το "ταρακούνημα".

 

Δεν με συγκινεί το lightbridge,άρα νομίζω πως πάω προς το flex.

 

Aν υποθετικά έπαιρνα truss απ'το εξωτερικό, υπάρχει κάποια πρόταση στο ίδιο budget ?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το 1).

Είναι ελαφρύ, μεταφέρεται ευκολά, χωρά όρθιο και δεν είναι επικίνδυνο στα φρεναρίσματα. Δεν το λέω επειδή είναι το δικό μου τηλεσκόπιο, αλλά γιατί θα σε βολέψει πραγματικά. Το είδες και στην εξόρμηση. Άλλωστε, αξίζει να πληρώσεις διπλάσια χρήματα για 2 ίντσες παραπάνω;

\"Έρχομαι από την έρημο των άστρων/Στερεύουν οι πηγές της πλάνης τα πάντα ξηραίνονται/Πλούσια απλώνεται η άμμος και μονάχα η άμμος...\" Γ. Υφαντής, Χαρούμενο Τραγούδι
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το 1).

Είναι ελαφρύ, μεταφέρεται ευκολά, χωρά όρθιο και δεν είναι επικίνδυνο στα φρεναρίσματα. Δεν το λέω επειδή είναι το δικό μου τηλεσκόπιο, αλλά γιατί θα σε βολέψει πραγματικά. Το είδες και στην εξόρμηση. Άλλωστε, αξίζει να πληρώσεις διπλάσια χρήματα για 2 ίντσες παραπάνω;

 

Διαφωνώ με το "αξίζει να πληρώσεις διπλάσια χρήματα για 2 ίντσες παραπάνω;" καθως ο τυπος του εμβαδού (ακόμα και αν θεωρήσουμε την επιφάνεια του κατόπτρου επιπεδη) εχει τετράγωνο στην ακτίνα που στην περίπτωση μας σημαίνει περίπου μιάμιση φορά μεγαλύτερη φωτοσυλλεκτική ικανότητα, δεν είναι και λίγο για δυο παραπάνω ίντσες σωστά?

 

Φιλικά,

Μηνάς

I''ve seen things you people wouldn''t believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched c-beams glitter in the dark near the Tannhäuser Gate. All those moments will be lost in time, like tears... in rain. Time to die.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το 1).

Είναι ελαφρύ, μεταφέρεται ευκολά, χωρά όρθιο και δεν είναι επικίνδυνο στα φρεναρίσματα. Δεν το λέω επειδή είναι το δικό μου τηλεσκόπιο, αλλά γιατί θα σε βολέψει πραγματικά. Το είδες και στην εξόρμηση. Άλλωστε, αξίζει να πληρώσεις διπλάσια χρήματα για 2 ίντσες παραπάνω;

 

Διαφωνώ με το "αξίζει να πληρώσεις διπλάσια χρήματα για 2 ίντσες παραπάνω;" καθως ο τυπος του εμβαδού (ακόμα και αν θεωρήσουμε την επιφάνεια του κατόπτρου επιπεδη) εχει τετράγωνο στην ακτίνα που στην περίπτωση μας σημαίνει περίπου μιάμιση φορά μεγαλύτερη φωτοσυλλεκτική ικανότητα, δεν είναι και λίγο για δυο παραπάνω ίντσες σωστά?

 

Φιλικά,

Μηνάς

Εισαι σιγουρος; Εγω νομιζω ανεβαινοντας 2" αποκτας περιπου 40%-50% μεγαλυτερη φωτοσυλεκτικοτητα. :-k

 

 

Εγω παντως ορικα καταφερνω να χωρεσω το 10αρι flex ορθιο και τη βαση διπλα στο πισω καθισμα σε τριθυρο colt. Στο πορτμπαγκαζ δεν χωραει ουτε για αστειο η βαση. Ορθιο δεν ειδα κανενα προβλημα σε φρεναρισματα και στροφες και μαλιστα χαλαει και λιγοτερο η ευθυγραμμιση απο τις λακουβες. Αν ειχα το 12αρι θα αναγκαζομουν να πηγαινω ξαπλωτο το 12αρι (στο πορτμπαγκαζ δεν χωραει ουτε το 10 χωρις να βγαλω ολα τα πραγματα, πυροσβεστηρες φαρμακια κλπ..) και τη βαση στο μπροστινο καθισμα. Μπορω να πω οτι ειμαι οριακα ικανοποιημενος με τη φορητοτητα του 10"(οσο και να σκεφτομαι ποσο ωραιο θα ηταν ενα μεγαλυτερο τηλεσκοπιο, οσο σκεφτομαι την μεταφορα δεν μετανιωνω για την επιλογη μου) και απολυτα ικανοποιημενος απο την αποδοση τους ως τηλεσκοπιο.

Θα σβήσουμε τα φώτα της πόλης των σπιτιών

θα έχουμε απόψε Γιορτή των αστεριών...

 

Η Πούλια θ’ αναλάβει το μπαρ και τα ποτά

και η Μεγάλη Αρκούδα θα φτιάχνει παγωτά

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπόν όσον αφορά το 10ιντσο:

R=5"=12,7cm Άρα Εμβαδόν Ω=πR^2=506 cm^2

 

Όσον αφορά το 12ιντσό:

R'=6"=15,24cm 'Αρα Εμβαδόν Ω'=πR'^2=729 cm^2

 

Έστω Φ και Φ' η φωτοσυλλεκτική ικανότητα του κάθε τηλεσκοπίου αντίστοιχα θα ισχύουν οι σχέσεις:

Φ=κΩ & Φ'=κΩ'

 

Άρα (Φ'/Φ)=(κΩ'/κΩ)=Ω'/Ω=729/506=1.44128234 Δηλαδή σχεδόν μιαμιση φορα την φωτοσυλλεκτική ικανότητα του 10ιντσου ή αλλιως ΕΠΙΠΛΕΟΝ 44%

 

Φιλικά,

Μηνάς

I''ve seen things you people wouldn''t believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched c-beams glitter in the dark near the Tannhäuser Gate. All those moments will be lost in time, like tears... in rain. Time to die.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπόν όσον αφορά το 10ιντσο:

R=5"=12,7cm Άρα Εμβαδόν Ω=πR^2=506 cm^2

 

Όσον αφορά το 12ιντσό:

R'=6"=15,24cm 'Αρα Εμβαδόν Ω'=πR'^2=729 cm^2

 

Έστω Φ και Φ' η φωτοσυλλεκτική ικανότητα του κάθε τηλεσκοπίου αντίστοιχα θα ισχύουν οι σχέσεις:

Φ=κΩ & Φ'=κΩ'

 

Άρα (Φ'/Φ)=(κΩ'/κΩ)=Ω'/Ω=729/506=1.44128234 Δηλαδή σχεδόν μιαμιση φορα την φωτοσυλλεκτική ικανότητα του 10ιντσου ή αλλιως ΕΠΙΠΛΕΟΝ 44%

 

Φιλικά,

Μηνάς

Το διατυπωσες λαθος λεγοντας μιαμιση φορα μεγαλυτερη. Ειναι σχεδον μιση φορα μεγαλυτερη. Μιαμιση σημαινει οτι εχει 150% μεγαλυτερη απο το 10"...

Θα σβήσουμε τα φώτα της πόλης των σπιτιών

θα έχουμε απόψε Γιορτή των αστεριών...

 

Η Πούλια θ’ αναλάβει το μπαρ και τα ποτά

και η Μεγάλη Αρκούδα θα φτιάχνει παγωτά

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το διατυπωσες λαθος λεγοντας μιαμιση φορα μεγαλυτερη. Ειναι σχεδον μιση φορα μεγαλυτερη. Μιαμιση σημαινει οτι εχει 150% μεγαλυτερη απο το 10"

 

Ναι κατάλαβα που εγινε το μπέρδεμα γι' αυτό και μετά το εγραψα έτσι:

Δηλαδή σχεδόν μιαμιση φορα την φωτοσυλλεκτική ικανότητα του 10ιντσου ή αλλιως ΕΠΙΠΛΕΟΝ 44%
I''ve seen things you people wouldn''t believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched c-beams glitter in the dark near the Tannhäuser Gate. All those moments will be lost in time, like tears... in rain. Time to die.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ευχαριστώ πολύ για τις τάχιστες απαντήσεις!

 

Ναι, αποκλείω τον εννιαίο σωλήνα! εδώ κάνουμε το παν να μειώσουμε το μέγεθος-για μεταλλικά κτήνη είμαστε?! :D

Πολύ σωστά.

 

πάντως πολύ περίεργη η βάση του Οrion.Από περιέργια..είναι εξίσου καλη?

Είναι πολύ καλύτερη ελαφρύτερη κ μικρότερη.Γενικά το τηλεσκόπιο είναι καλύτερο αλλά ο ενιαίος σωλήνας αν κ μόνο ένα μέτρο δε θα σε βολέψει μιας κ θα χωράει στο port pagaz αλλά δεν θα σου μαίνει κ πολύ χόρος για αποσκευές.

 

-κατάλαβα για το lightbridge-είναι καλό :-note

Το lightbridge όπως κ το flextub είναι κινέζικα τηλεσκόπια μαζικής παραγωγής.Σε γενικές γραμμές είναι καλά τηλεσκόπια αλλά μην φανταστείς πως είναι τέλεια.Εχουν υπέρ κ τα κατά χωρίς να είναι κάποιο καλύτερο απ το άλλο.Νομίζω πως επειδή συμπαθείς το flextub πας να βγάλεις το lightbridge άχρηστο κ αυτό δεν είναι υπέρ σου............

 

Σε κόβω να γίνεσαι flextubάς και εσύ... :mrgreen:

 

Φαίνεται τόσο πολυ...? 8)

 

............αυτό δεν είναι υπέρ σου φίλε μου γιατί η σχεδίαση του lightbridge είναι σχεδόν μονόδρομος για σένα αφού θέλεις να μεταφέρεις 4 ενήλικες.Για να μην σου πως πως ακόμη κ οι 12" σε trass είναι πολύ γιατί η βάση μόνο μπορεί να πιάνει τόσο χώρο στο αμάξι που να μην χωράνε οι αποσκευές σας.Χόρια που ένας ερευνητής μπαίνει εύκολα κ δεν κοστίζει πολύ.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ελάχιστα πράγματα που φαίνονται με το 12άρι δεν θα φανούν από το 10ιντσο. Φυσικά και η διαφορά στη φωτεινότητα από το ένα τηλεσκόπιο στο άλλο είναι σαφής, γίνεται εύκολα αντιληπτή, αλλά δεν είναι καθόλου μεγάλη. Στην τελευταία εξόρμηση με φίλους έχοντας πρόσβαση και στο δικό μου 10άρι και σε ένα 12άρι, όσα μέλη του Abell 2199 στον Ηρακλή ήταν ορατά στο 12άρι, φαινόντουσαν μια χαρά και στο 10άρι. Μετά την παρατήρηση του Palomar 7 στο 12άρι, το έψαξα και στο 10άρι και φαινόταν επίσης με πλάγια όραση (όπως και στο 12άρι). Η διαφορά των δύο όμως σε όγκο και σε βάρος δεν είναι αμελητέα.

 

Εξαιρετική κίνηση - καμία σχέση με Skywatcher, Meade, GSO κλπ - θα πάρεις και από οποιοδήποτε dob της Orion Optics το οποίο όμως θα πρέπει να πληρώσεις ακριβά. Το 10άρι και ειδικά το 12άρι τους (στην έκδοση f/4) είναι *εξαιρετικά* και ελαφρά. Αν διαθέτεις σχάρα στο αυτοκίνητο βολεύονται μια χαρά - όποιο και από τα δύο να επιλέξεις - και με τετραμελή οικογένεια. Η βάση θα βολευτεί στο πορτ μπαγκάζ καθώς έχει μικρό εμβαδό και μπορείς να βολέψεις μια βαλίτσα στο εσωτερικό της χωρίς να θυσιάσεις παραπάνω χώρο. Με το 12άρι flextube κάτι τέτοιο δεν είναι δυνατό - άντε να ανεβάσεις το σωλήνα στη σχάρα... τη βάση τι θα την κάνεις; Είχα το 12άρι flex και ο λόγος πώλησης ήταν ακριβώς αυτός: να μπορώ να έχω ένα σχετικά μεγάλο τηλεσκόπιο μαζί μου εύκολο στις μετακινήσεις με ή χωρίς οικογένεια. Την ίδια ανάγκη μπορεί να ικανοποιήσει και ένα καταδιοπτρικό με γερμανική στήριξη, αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα για διαφορετικά γούστα και μεγαλύτερο budget.

 

Για να μην παρεξηγηθώ, όχι ότι οι 12 ίντσες δεν είναι προτιμότερες από τις 10, αλλά από τις στιγμή που για τον α ή β λόγο δεν είσαι διατεθειμένος ή δεν μπορείς να μεταφέρεις το 12άρι, δεν θα χάσεις τόσα πολλά πράγματα επιλέγοντας ένα 10άρι.

 

Με το καλό να κάνεις τις επιλογές σου!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οσον αφορα την κινηση της βασης εγω με το 12αρι το gso ειμαι πολυ ευχαριστημενος. Παρα πολυ ομαλη μεσα σε 2-3 δευτερολεπτα εχει εξαφανιστει ο καθε κραδασμος....
Καθρεφτες ρεεεεε!! :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να σας πω και τις δικές μου εμπειρίες.

 

Το 12" είναι ένα υπέροχο τηλεσκόπιο είναι όμως ογκώδες. Η βάση ντομπ ίσα ίσα χωράει από την πόρτα του Opel Agila που έχω ξαπλωτή και την σηκώνω όρθια μέσα στο αυτοκίνητο, ευτυχώς είναι πολύ ψηλό το θηρίο και την παίρνει άνετα αλλά μιλάμε για ένα αυτοκίνητο κουβά που έχει 1350 λίτρα χώρο αποθήκευσης πίσω. Ο σωλήνας μπαίνει ξαπλωμένος πίσω και υπάρχει μία θέση επιβάτη πίσω και μία μπροστά. επειδή όμως έχω σαμπγούφερ και καρεκλοτραπεζοκαθίσματα μονίμως στο αυτοκίνητο καταλαμβάνει και την άλλη θέση.

 

Παλιότερα μπορούσα να βάλω ένα 9.25 με eq6 και ένα ντομπ 8 και ένα επιβάτη πίσω, τώρα δεν έχω αυτή την πολυτέλεια. Επίσης από το βάλε βγάλε στο αυτοκίνητο έχω γρατζουνίσει την ταπετσαρία στην πόρτα του συνοδηγού και φυσικά όλο και κάποιο γκαπ-γκουπ θα ακούσω από βαση ή τηλεσκόπιο στο φόρτωμα. Επίσης το 12 είναι ΠΟΛΥ βαρύ σε σχέση με το 10άρι αλλά πραγματικά αξίζει το κουβάλημα.

Χρίστος "WorkaholiC" Σωτηρόπουλος

Εθνικός Συντονιστής για τους Αστρονόμους Χωρίς Σύνορα & για τους Αστρονόμους των Πεζοδρομίων

Έφορος Εκπαιδευτικών Θεμάτων του Σ.Φ.Α.Κ.

http://www.sfak.org Facebook: www.facebook.com/groups/sfakorg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ πολύ,όλους που αφιερώνετε χρόνο για να με βοηθήσετε!Επεξεργάζομαι σιγα σιγά ότι μου lγια λέτε να καταλάβω τί μου ταιριάζει με βάση την εμπειρία σας και τα κριτηριά μου.

 

Το 1).

Είναι ελαφρύ, μεταφέρεται ευκολά, χωρά όρθιο και δεν είναι επικίνδυνο στα φρεναρίσματα. Δεν το λέω επειδή είναι το δικό μου τηλεσκόπιο, αλλά γιατί θα σε βολέψει πραγματικά. Το είδες και στην εξόρμηση. Άλλωστε, αξίζει να πληρώσεις διπλάσια χρήματα για 2 ίντσες παραπάνω;

 

Το είδα,το θαύμασα και το εκτίμησα. Ο λόγος που σκέφτομαι τόσο σοβαρά το 12άρι είναι γιατί ξέρω πως οι πιθανότητες να με καλύψει για περισσότερο χρόνο είναι πολλές.Κι είναι πραγματικά διαφορετικό να δώσω τώρα 600e,και μετά από δύο χρόνια άλλα 1000e ενώ θα ήταν μπορούσε να κρατήσει όλο το για τα επόμενα 4χρόνια -ή και πάντα,δεν ξέρω.

 

............αυτό δεν είναι υπέρ σου φίλε μου γιατί η σχεδίαση του lightbridge είναι σχεδόν μονόδρομος για σένα αφού θέλεις να μεταφέρεις 4 ενήλικες.Για να μην σου πως πως ακόμη κ οι 12" σε trass είναι πολύ γιατί η βάση μόνο μπορεί να πιάνει τόσο χώρο στο αμάξι που να μην χωράνε οι αποσκευές σας.Χόρια που ένας ερευνητής μπαίνει εύκολα κ δεν κοστίζει πολύ.

 

....βάση κριτηρίων ο καθένας βγάζει τα συμπεράσματα του και φυσικά κρίνει/διαλέγει αν του ταιριάζει κάτι.Το ότι μου αρέσει περισσότερο το ένα προκύπτει απο τις γνώσεις μου, τις γνώμες σας, και τα κριτήρια μου. Μέχρι τώρα δεν έχω ακούσει οτιδήποτε θετικό(τερο) για το Lightbridge.

 

Προσπαθώντας να καταλήξω κάπου, είναι σίγουρο ότι θα αποκλείσω κάτι.Μέχρι κι οταν έγραψα παραπάνω "να πάνε με τα πόδια", έθεσα όντως σαν περίπτωση να το να θυσιάσω τις πίσω θέσεις. Απλά ουσιαστικά ψάχνω τον Λόγο(που όντως θα γέρνει προς τα εκεί, τις 12 ίντσες),για να το κάνω.

 

Για να μην παρεξηγηθώ, όχι ότι οι 12 ίντσες δεν είναι προτιμότερες από τις 10, αλλά από τις στιγμή που για τον α ή β λόγο δεν είσαι διατεθειμένος ή δεν μπορείς να μεταφέρεις το 12άρι, δεν θα χάσεις τόσα πολλά πράγματα επιλέγοντας ένα 10άρι.

 

Καταλαβαίνω απόλυτα. ευχαριστώ πολύ!

 

 

 

Εγω παντως ορικα καταφερνω να χωρεσω το 10αρι flex ορθιο και τη βαση διπλα στο πισω καθισμα σε τριθυρο colt. Στο πορτμπαγκαζ δεν χωραει ουτε για αστειο η βαση. Ορθιο δεν ειδα κανενα προβλημα σε φρεναρισματα και στροφες και μαλιστα χαλαει και λιγοτερο η ευθυγραμμιση απο τις λακουβες. Αν ειχα το 12αρι θα αναγκαζομουν να πηγαινω ξαπλωτο το 12αρι (στο πορτμπαγκαζ δεν χωραει ουτε το 10 χωρις να βγαλω ολα τα πραγματα, πυροσβεστηρες φαρμακια κλπ..) και τη βαση στο μπροστινο καθισμα. Μπορω να πω οτι ειμαι οριακα ικανοποιημενος με τη φορητοτητα του 10"(οσο και να σκεφτομαι ποσο ωραιο θα ηταν ενα μεγαλυτερο τηλεσκοπιο, οσο σκεφτομαι την μεταφορα δεν μετανιωνω για την επιλογη μου) και απολυτα ικανοποιημενος απο την αποδοση τους ως τηλεσκοπιο.

 

Μιας και ο Γιάννης αλλά και εσύ εμπιστεύεστε και χρησιμοποιείται την όρθια μεταφορά θα το σκεφτώ για άλλη μία φορά το 10άρι, χωρίς να αμφισβητώ φυσικά την άποψη του Τάσου.

 

Να σας πω και τις δικές μου εμπειρίες.

 

Το 12" είναι ένα υπέροχο τηλεσκόπιο είναι όμως ογκώδες. Η βάση ντομπ ίσα ίσα χωράει από την πόρτα του Opel Agila που έχω ξαπλωτή και την σηκώνω όρθια μέσα στο αυτοκίνητο, ευτυχώς είναι πολύ ψηλό το θηρίο και την παίρνει άνετα αλλά μιλάμε για ένα αυτοκίνητο κουβά που έχει 1350 λίτρα χώρο αποθήκευσης πίσω. Ο σωλήνας μπαίνει ξαπλωμένος πίσω και υπάρχει μία θέση επιβάτη πίσω και μία μπροστά. επειδή όμως έχω σαμπγούφερ και καρεκλοτραπεζοκαθίσματα μονίμως στο αυτοκίνητο καταλαμβάνει και την άλλη θέση.

 

έχω διαβάσει και το κατατοπιστικότατο review σου πάνω στο 12άρι και σ'ευχαριστώ πολύ και σ'αυτό.

Κι η γνώση ότι ακόμη και με 12άρι(στ'αμάξι μου)θα χωράει ένα ακόμη άτομο-κάτι που δεν ήξερα, είναι σημαντικότατη!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν ξέρω τι αυτοκίνητο έχεις, να πω όμως πως συγκεκριμένα για το KIA Ceed XL, το οποίο έχει καταπληκτικούς χώρους, καταφέραμε και χωρέσαμε 4 άτομα + το 12" flex με τη βάση του + μπαγκάζια για 2ήμερο deepsky....όλα αυτά πέρσι Ιούλιο 2011. Χωρίς να βάλουμε τίποτα στην οροφή!!

 

bkia-ceed-xl.jpg

Kia_ceedXL_2.jpg

 

http://www.automotopress.gr/showdokimes.asp?ID=654&DID=12

 

:-note :-note

 

Κοντολογίς...ένα ρόλο και το αυτοκίνητο..παίζει στην υπόθεση!

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

............αυτό δεν είναι υπέρ σου φίλε μου γιατί η σχεδίαση του lightbridge είναι σχεδόν μονόδρομος για σένα αφού θέλεις να μεταφέρεις 4 ενήλικες.Για να μην σου πως πως ακόμη κ οι 12" σε trass είναι πολύ γιατί η βάση μόνο μπορεί να πιάνει τόσο χώρο στο αμάξι που να μην χωράνε οι αποσκευές σας.Χόρια που ένας ερευνητής μπαίνει εύκολα κ δεν κοστίζει πολύ.

 

....βάση κριτηρίων ο καθένας βγάζει τα συμπεράσματα του και φυσικά κρίνει/διαλέγει αν του ταιριάζει κάτι.Το ότι μου αρέσει περισσότερο το ένα προκύπτει απο τις γνώσεις μου, τις γνώμες σας, και τα κριτήρια μου. Μέχρι τώρα δεν έχω ακούσει οτιδήποτε θετικό(τερο) για το Lightbridge.

Ελπίζω να μην γίνω κουραστικός αλλά αν δεν έχεις ακούσει καλά λόγια για το lightbridge τότε θα σε προτρέψω να το δεις πριν κάνεις οτιδήποτε.Είναι πολλά τα χρήματα για να πάρεις κάτι το οποίο πιθανόν να μη σ εξυπηρετήσει.Επιμένω γιατί με το δικό μου τηλεσκόπιο δεν χωράει κανείς να μπει στο αμάξι.Οπου πάω πάω μόνος μου.Μου έχει κακοφανεί που δεν μπορώ να πάρω τη σύζυγό μου στον Πάρνωνα.Κ να σκεφτείς πως όταν το πήρα δεν είχα την προοπτική να βάλω κ άλλον στο αμάξι.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Aν υποθετικά έπαιρνα truss απ'το εξωτερικό, υπάρχει κάποια πρόταση στο ίδιο budget ?
Το θέμα δεν είναι αν αγόραζες από το εξωτερικό αλλά αν είσαι διατεθειμένος να επενδύσεις στην ποιότητα γιατί αλλάζεις κατηγορία και πας μετά σε premium τηλεσκόπια. Δεν παίζει μόνο σημασία πόσο μεγάλο είναι αλλά και πόσο σταθερό, να είναι απόλυτα ζυγισμένο ανάλογα με τα προσοφθάλμια που έχεις κτλ. Είναι δηλαδή ένα τηλεσκόπιο στα μέτρα σου. Εννοείται ότι πρέπει να μπορείς να το μεταφέρεις και να στήνεται εύκολα.

 

Και επειδή μιλάμε για dob, έχω χειριστεί διάφορα τηλεσκόπια τύπου dob. Αυτό που δεν έχω βρει σε κανένα είναι να έχει ομαλό χειρισμό σε μεγάλες μεγεθύνσεις. Άλλα είναι πολύ σφιχτά και άλλα πολύ χαλαρά. Είναι πολύ δύσκολο να πετύχεις την ομαλή αυτή κίνηση, να μπορείς να κουνάς το τηλεσκόπιο στα 400Χ χωρίς αναπηδήσεις αλλά και ταλαντώσεις. Να μπορείς να κάνεις tracking το στόχο με το χέρι!

 

Θα αναφέρω 3 παραδείγματα:

Το 16αρι GSO ενώ είναι ένα μεγάλο τηλεσκόπιο υποφέρει πάρα πολύ από κραδασμούς και αστάθεια. Δεν είναι σωστά ζυγισμένο και το παραμικρό αεράκι το πειράζει. Το alt του στηρίζεται σε πολύ μικρά σημεία. Η βάση του είναι πολύ μεγάλη από πεπιεσμένο ξύλο και ταλαντώνεται πάρα πολύ εύκολα. Έτσι δεν μπορείς να κάνεις παρατήρηση σε μεγάλες μεγεθύνσεις πάρα μόνο όταν έχει άπνοια. Έτσι χάνεις πάρα πολλά από την παρατήρηση γιατί την περισσότερη ώρα περιμένεις να σταματήσει να ταλαντώνεται. Το ίδιο πράγμα συμβαίνει και με το 12άρι της GSO κλειστού σωλήνα σε μικρότερο βαθμό λόγω μικρότερων ροπών και πολύ πιθανό και με τα flextube τα οποία έχουν κι εκείνα την ίδια βάση.

 

Ένα άλλο παράδειγμα είναι το 10" της OO με τη μεταλλική βάση του. Δε λέω η βάση του είναι πολύ μοντέρνα αλλά πολύ σφιχτή, με αποτέλεσμα να κάνει αναπηδήσεις και να μην μπορείς να κεντράρεις εύκολα. Μπορεί να ρυθμίσεις το φρένο αλλά οι αναπηδήσεις δεν φεύγουν λόγω μεγάλων στατικών τριβών. Αυτό σε τηλεσκόπια τα οποία κοστίζουν είναι απαράδεκτο. Δεν είναι δυνατό να δίνεις τόσα λεφτά για τη βάση και να σου βάζουν φρένο για να τη ρυθμίζεις.

 

Όλα τα παραπάνω έχουν ένα μειονέκτημα, το μεγάλο κόστος. Γιατί τα τηλεσκόπια τα οποία πληρούν όλα τα παραπάνω δεν είναι μαζικής παραγωγής αλλά φτιαγμένα στο χέρι κομμάτι κομμάτι. Ρίξε μια ματιά εδώ και θα δεις περί τίνος πρόκειται. Επειδή σε ενδιαφέρει η ποιότητα και θέλεις να πάρεις κάτι που θα σου μείνει μια ζωή:

http://www.dobsonians.co.uk/

http://www.obsessiontelescopes.com/telescopes/12.5/index.php

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε ένα κοντό τηλεσκόπιο, 1200mm περίπου εστιακής, θα αναγκαστείς να πάρεις και ένα τραπεζάκι για τα το ψηλώσεις, ιδίως αν είσαι πάνω από 1.80. Πρέπει να το υπολογίσεις και αυτό ως προς

1. Τον χώρο που θα καταλάβει στο αυτοκίνητο αν δεν είναι πτυσσόμενο

2. Τους κραδασμούς που θα προκαλεί αν είναι πτυσσόμενο

 

Εναλλακτικά θα πρέπει να προσέξεις η καρέκλα σου να κατεβαίνει πολύ χαμηλά, σε επίπεδα σκαμνιού.

 

Στην τελευταία εξόρμηση είχα άγχος αν θα χωρέσουμε 2 άτομα με το 12ρι Flextube και μια μεγάλη ποικιλία εξοπλισμού, μαζί με αποσκευές και πράγματα που θα έπρεπε να μεταφέρω στο εξοχικό μετά. Το αυτοκίνητο ήταν το Hyundai Matrix. Χώρεσαν όλα και η θέα προς τα πίσω ήταν ελεύθερη. Στα μπαγκάζια δεν υπάρχει περιορισμός, αφού τα χώνεις από εδώ και από εκεί (και μέσα στην βάση χωράς αρκετά πράγματα) αλλά τρίτο άτομο δεν χωρά. Εκτός αν έχεις αυτοκίνητο σαν το Fiat Multipla ή τα 7 θέσια Espace και Zafira.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για τη φωτοσυλλεκτικότητα ισχύει αυτό που λέει ο Μηνάς. Αν και δεν έχω κοιτάξει από 12", έκανα κάτι αντίστοιχο. Συγκρινα το 10" με το 8". Το πρώτο ήταν σαφώς φωτεινότερο, αλλά η διαφορά ήταν εντελώς αμελητέα. Θα μπορούσα να μην έχω καταλάβει τη διαφορά αν κάποιος στα κρυφά είχε αλλά ξει τα τηλεσκόπια μεταξύ τους. Στο 10", ο σωλήνας μπαίνει άνετα όρθιος στο πίσω κάθισμα, όμως η βάση σε καμία περίπτωση στα περισσότερα αυτοκίνητα. Στο FELICIA χωρά μόνο ξαπλωτή στο πορτ μπαγκάζ. Και είναι και μεγάλη η διαφορά μεταξυ 27 και 40 κιλών. Ο χειρισμός, πάντως, το κεντράρισμα και η παρακολούθηση είναι απροβλημάτιστη σε όποιο και να επιλέξεις... \:D/
\"Έρχομαι από την έρημο των άστρων/Στερεύουν οι πηγές της πλάνης τα πάντα ξηραίνονται/Πλούσια απλώνεται η άμμος και μονάχα η άμμος...\" Γ. Υφαντής, Χαρούμενο Τραγούδι
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η βάση των ΟΟ δυστυχώς θέλει ρεγουλαρισμα για να δουλέψει όπως πρέπει: να παραλληλιστούν σωστά οι δύο "κολώνες" που στηρίζουν το τηλεσκόπιο, πιθανόν να χρειαστούν μεταλλικές ροδέλες για να "ανοίξει" η βάση προκειμένου να δεχθεί το σωλήνα χωρίς τριβές και σαν να μην έφταναν αυτά, θα χρειαστεί επιπλέον πείραγμα στις 4 βίδες που καλιμπράρουν τη θέση των "αυτιών" στα οποία ακουμπά ο σωλήνας στη βάση προκειμένου αυτά τα αυτιά να είναι παραλληλα και να ακολουθούν σωστά τους οδηγούς τους στη βάση.

 

Αν και όταν γίνουν όλα αυτά η κίνηση είναι βούτυρο σε οποιαδήποτε μεγέθυνση και αν δουλεύεις. Δυστυχώς αν απλά δέσεις τη βάση με τις βίδες και επιχειρήσεις να βάλεις πάνω το σωλήνα είναι πολύ πιθανόν να ...μην χωράει να μπει, πόσο μάλλον να δουλέψει σωστά... Συμφωνώ ότι είναι απαράδεκτο να ζητούν τόσα χρήματα για κάτι που θέλει τόσο πολύ προσωπική δουλειά για να δουλέψει σωστά, αλλά πραγματικά όταν καλιμπραριστεί είναι καταπληκτική στην κίνησή της.

 

Υπαρχει και αυτό το review του Στέφανου για τη συγκεκριμένη στήριξη:

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=1033

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τάσο πες μας τι αμάξι έχεις και αν το budget σου κυμαίνεται γύρω στο 1000άρικο που κοστίζει το 12". Αυτό γιατί εγώ θα συμφωνήσω με τον Δημήτρη (Μανούσος), αν θες κάτι που θα σου μείνει μια ζωή, θα χρειαστείς περισσότερα χρήματα από τα 1000κάτι, βλέπε Obsession, ΟΜΩΣ θα έχεις λυμένα όλα τα πιθανά προβλήματα που αναφέρθηκαν ότι θα αντιμετωπίσεις με την μια περίπτωση ή την άλλη.

 

Δηλαδή εκείνο είναι ίσως το μόνο το οποίο ναι μεν κοστίζει, αλλά και φορητό θα είναι, και ποιοτικό σε όλα τα κομμάτια θα είναι και θα έχει και την τέλεια εκείνη κίνηση ΚΑΙ στους 2 άξονες που όλοι ονειρευόμαστε. Με οποιοδήποτε από τα μαζικής παραγωγής, είδες όλοι το παραδέχθηκαν, ακόμη και με τα Orion Optics, θα πρέπει να πειράξεις πράγματα για να πλησιάσεις, όχι να αγγίξεις (!) την φανταστική αίσθηση που έχει ένα Obsession.

Αν θες λοιπόν κάτι που θα σου μείνει για μια ζωή (κυριολεκτικά), μάζεψε χρήματα και κάνε υπομονή για να το αποκτήσεις. Αν είσαι όπως όλοι μας οι υπόλοιποι εδώ, παίρνεις κάποιο μαζικής και αρχίζεις και εσύ τα ψαξίματα και τους πειραματισμούς, είναι μέσα στο πρόγραμμα και ΟΛΟΙ έχουν να σου διηγηθούν κάτι με την κάθε μάρκα (SW, OO, GSO, Meade).

 

Είχα την τύχη να χειριστώ Obsession διαφόρων διαμέτρων και δεν το πίστευα ότι μπορεί να υπάρξει ΤΕΤΟΙΑ κίνηση...χώρια από όλα τα άλλα...

 

Πάντως σε γενικές γραμμές καταλήγουμε ότι το σενάριο 4 ατόμων + 12άρι κλπ. παίζει μόνο σε λίγα αυτοκίνητα όπως το KIA Ceed XL (δηλαδή station wagon στυλ) που σου έδειξα παραπάνω και κάποια ακόμη μεγάλα οικογενειακά που ανέφερε ο Κώστας. Μην περιμένεις να είστε 4 και το τηλεσκόπιο σε ένα απλό καθημερινό αυτοκίνητο..πολλές φορές θα είστε με το ζόρι 2!!!!

 

Βάλτα κάτω όλα αυτά και αποφάσισε. Ευχαρίστως αν θες να έρθεις από το σπίτι μου στο Περιστέρι να δεις το SW 12" Flex να καταλάβεις ακριβώς πέρι τίνος πρόκειται, να σε βάλω να το σηκώσεις και να το δεις γενικότερα. Αυτό μπορώ να το κάνω για να σε βοηθήσω συνονόματε! :cheesy:

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης