Jump to content

ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΑ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ηθελα να μου προτεινετε μερικα μαγαζια του εξωτερικου για να κανω συγκριση τιμων με ελληνικα μαγαζια για να αγορασω το πρωτο μου τηλεσκοπιο. Προκειται για το dobsonian 8 pyrex.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

εγώ έχω αγοράσει από amazon.co.uk - θα το πρότεινα(έστω και με μικρή ποικιλία).

'Εχω ακούσει καλά λόγια και για αυτό:

http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p1992_Skywatcher-Skyliner-200P---Classic-8--f-6-Parabolic-Dobsonian.html

 

Νομίζω όμως πως για την, ουσιαστικά, μηδαμινή διαφορά στην τιμή..δεν αξίζει να κατευθυνθείς έξω.

(Εκτός αν μένεις έξω..).

 

Από Αμερική..με 1.22 του δολαρίου πια.... μμμμ....και τον τελωνείο...και αναμονή..

 

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=657

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ για την απάντηση ,

 

 

προσπαθώ να δω τις επιλογές που έχω καθώς θέλω να αρχίσω να ασχολούμαι με την αστρονομία στην πράξη και οχι μονο διαβάζοντας (είμαι 14 χρονών)

 

 

 

Απο εκει και πέρα έχετε να μου προτείνετε κάποιο αλλο τηλεσκόπιο ή να με συμβουλέψετε στο τι να προσέξω?

 

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας

 

Πάνος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σου φιλε πανο,στην ιδια ηλικια και εγω ειμαι.Εγω ξεκινησα διαβαζοντας Nightwatch στο προτεινω και συνεχισα στην πραξη οπως λες με ενα dobson 8" απο το πλανηταριο της θεσσαλονικης.350 euro,ευκολη μεταφορικοτητα και πολυ καλο τηλεσκοπιο για αρχη.Στην αρχη απογοητευτηκα λογω του μερους που ειμουνα και οχι απο το τηλεσκοπιο.Το πηγα,στο χωριο και ειναι ολα τα λεφτα. :wink: :wink: Γενικα πραγματα τωρα...πρεπει να αφηνεις λιγο το τηλεσκοπιο οταν με το καλο παρεις να περνει θερμοκρασια περιββαλοντος,να προσεχεις την υγρασια και κτλ.Να χρησιμοποιεις κοκκινο φακο (γιατι δεν χαλαει την οραση στο σκοταδι).Αυτα για αρχη.Τωρα αν θες εφαρμογες για ινητο ή προγραμματα για pc,εδω ειμαστε. :D

Tο προφίλ του προσωπικού μου αστεροσκοπείου στο Instagram:

https://www.instagram.com/specca_observatory

 

Η Σελίδα μου στο Facebook.

https://www.facebook.com/dailyastronomy1/

 

Specca Observatory,Ioannina

Λέκκας Γεώργιος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

θα δεις πως οι επιλογές σου στην αγορά ενώς τηλεσκοπίου ποικίλουν!

Από παράγοντες ποιότητας...μέχρι μεταφορικότητας. Αλλά κυρίως από την χρήση του τηλεσκοπίου, και γενικότερα τις δικιές σου προτιμήσεις παρατήρησης.(πλανητική παρατήρηση? βαθέως ουρανού?)

 

είτε διαβάζοντας, είτε εμπειρικά μπορείς να καταλήξεις περισσότερο στο τί σου αρέσει λοιπόν.

Στη συνέχεια.. βάζεις το budget όπου θα κινηθείς και τους υπόλοιπους παράγοντες που θα επιρεάσουν την κρίση σου(μεταφορικότητα/φωτορύπανση/χρόνος, κτλ.).

 

Έτσι λοιπόν αρχίζουν και λιγοστεύουν οι επιλογές -και τότε έρχετε η βοήθεια του φόρουμ και των μελων του!

 

απλά για να φτάσεις εκεί πρέπει να ξέρεις τί θέλεις. αν δεν νιώθεις σιγουριά πάνω σ'αυτό..σημαίνει ότι χρειάζεσαι λίγο δουλίτσα ακόμη. ίσως παραπάνω διάβασμα. ίσως παρατήρηση, ίσως εμπειρία.

 

και οχι μονο διαβάζοντας

 

Στο παρακάτω θέμα θα βρεις πως εκτός απ' το διάβασμα υπάρχουν κι άλλα πράγματα που μπορείς να κάνεις πριν την αγορά του τηλεσκοπίου-κι όταν φτάσεις εκεί σίγουρα θα σε βοηθήσουν για την επιλογή του!!

 

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=15860

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πρωτα απ' ολα ευχαριστω για τισ απαντησεις σας.

 

Εχω διαβασει το nightwatch και με βοηθησε σημαντικα στην επιλογη μου σχετικα με την αγορα τηλεσκοπιου.Η επιλογη μου ειναι το dobsonian 8 οπως σας εχω πει.Επειδη εγω ειμαι λατρης τοσο των πλανητων οσο και του βαθεος ουρανου αποφασισα να αγορασω αυτο το τηλεσκοπιο γιατι συνδυαζει χαμηλο κοστος αλλα και πολυ καλη αποδοση.Στην πολη δεν περιμενω να δω καθαρες και ωραιες εικονες πλανητων και αντικειμενων του βαθεος ουρανου.Για αυτον το λογο το τηλεσκοπιο θα χρησημοποιειται σε βουνο, ετσι ωστε να εχω την μεγιστη αποδοση του.

 

 

 

Ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες και τον χρονο σας,

 

 

Πανος :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πρωτα απ' ολα ευχαριστω για τισ απαντησεις σας.

 

Εχω διαβασει το nightwatch και με βοηθησε σημαντικα στην επιλογη μου σχετικα με την αγορα τηλεσκοπιου.Η επιλογη μου ειναι το dobsonian 8 οπως σας εχω πει.Επειδη εγω ειμαι λατρης τοσο των πλανητων οσο και του βαθεος ουρανου αποφασισα να αγορασω αυτο το τηλεσκοπιο γιατι συνδυαζει χαμηλο κοστος αλλα και πολυ καλη αποδοση.Στην πολη δεν περιμενω να δω καθαρες και ωραιες εικονες πλανητων και αντικειμενων του βαθεος ουρανου.Για αυτον το λογο το τηλεσκοπιο θα χρησημοποιειται σε βουνο, ετσι ωστε να εχω την μεγιστη αποδοση του.

 

 

 

Ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες και τον χρονο σας,

 

 

Πανος :D

Βασικά κάνεις λάθος ως προς τι μπορείς να δεις μέσα από την πόλη. Σίγουρα ένας μη φωτορυπασμένος δεν μπορεί να συγκριθεί με τον ουρανό μίας αστικής περιοχής αλλά και από φωτορυπασμένο ουρανό μπορείς να δεις πολλά πράγματα. Πρώτα απ' όλα οι πλανήτες δεν επηρεάζονται καθόλου από την φωτορύπανση, εκτός από τον Ποσειδώνα και τον Ουρανό,λόγω της μεγάλης φωτεινότητας τους. Επίσης μπορείς να δεις αρκετά DSOs μέσα από την πόλη. Σίγουρα με αυτό το τηλεσκόπιο μπορείς να δεις σχεδόν όλα τα αντικείμενα από τον κατάλογο Messier και μερικά φωτεινά NGC. Αν δεν γνωρίζεις καλά τους αστερισμούς και γενικώς τον ουρανό, σου προτείνω να κατεβάσεις το Stellarium και το Cartes du Ciel και να αγοράσεις το βιβλίο "Monthly Sky Guide".

Sky Watcher 60/700

Skywatcher Dobsonian 10''''

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ενα 8" τηλεσκοπιο μπορει να δει και περα απο τα ngc οταν ειναι σε σκοτεινο ουρανο. Οι δυνατότητες του δεν αρκούντε μόνο σε αυτά. Η αγορα που έκανες θα σε ανταμείψει. Καλή αρχή...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστω για τις συμβουλες σας και οσο για εσενα φιλε μου Δημητρη το τηλεσκοπιο δεν το εχω αγορασει αλλα πιθανοτατα να το αγορασω εντος αυτης της βδομαδας!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλή αρχή! :cheesy: Να γινόμαστε και πολλοί στις Πανελλήνιες (Εξορμήσεις Ερασιτεχνών Αστρονόμων)! :twisted:
\"Έρχομαι από την έρημο των άστρων/Στερεύουν οι πηγές της πλάνης τα πάντα ξηραίνονται/Πλούσια απλώνεται η άμμος και μονάχα η άμμος...\" Γ. Υφαντής, Χαρούμενο Τραγούδι
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χθες πηγα στην βιβλιοθηκη της περιοχης μου για να αγορασω ενα βιβλιο του σχετικα με το συμπαν και μου ειπαν πως τετοια βιβλια δεν θα βρω σε καμια βιβλιοθηκη.Μηπως ξερετε απο που μπορω να το δανειστω γιατι ειναι καπως ακριβο για να το αγορασω? Προκειται για αυτο: http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1765
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χθες πηγα στην βιβλιοθηκη της περιοχης μου για να αγορασω ενα βιβλιο του σχετικα με το συμπαν και μου ειπαν πως τετοια βιβλια δεν θα βρω σε καμια βιβλιοθηκη.Μηπως ξερετε απο που μπορω να το δανειστω γιατι ειναι καπως ακριβο για να το αγορασω? Προκειται για αυτο: http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1765

 

για το συγκεριμένο....Πολύ χλωμό! Ισως να' χεις καλύτερη τύχη σε πανεπιστημιακή βιβλιοθήκη(δες στο λινκ)σε άλλα αστρονομικά βιβλία. Δεν ξέρω τις συνθήκες δανεισμού για μη φοιτητές, όμως.

 

..Παρόλα αυτά, το συγκεκριμένο βιβλίο είναι πολύ καλό, αλλά ίσως όχι για το σημείο 0.Δεν ξέρω τί ακριβώς χρειάζεσαι:Το backyard´s Είναι βαθύ(+ βαρύ!), μεγάλο και περιεκτικότατο! Ενδεχομένως περισσότερο απ'ότι χρειάζεσαι τώρα. Είναι βιβλιο με τεχνικές πληροφορίες-κυρίως.

 

Αν όντως χρειάζεσαι κάτι τόσο αναλυτικό προφανώς και αξίζει να μαζέψεις τα λεφτά για να το πάρεις.

 

Αν θες κάτι πιο απλό. υπάρχει το Nightwatch.και είναι και πιο οικονομικό.

 

Αν θες κάτι οικονομικότερο σου προτείνω αυτό που ξεκίνησα εγώ,το The Practical Astronomer.

μονο που... είναι στα Αγγλικά. Αν "το 'χεις" μπορώ να στο στείλω σε πμ -είτε να το βρεις και στα public με 20ε.

 

 

στο λινκ υπάρχουν τα βιβλία με λέξη-κλειδί την "αστρονομία". στο πλάι δηλώνεις τις βιβλιοθήκες που σε ενδιαφέρει δανειστείς-ενώ βλέπεις παράλληλα τον αριθμό των βιβλίων(με την ίδια λέξη-κλειδί)

[code:1]http://tinyurl.com/bqdhary

[/code:1]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το nightwatch το εχω αγορασει και το εχω τελειωσει και γι' αυτο θελω να προχωρησω σε κατι πιο εξηδεικευμενο. Η αδελφη μου ειναι φητητρια στο απθ και εχει προσβαση στην βιβλιοθηκη του πανεπηστιμιου. Θα παω να δω αν εχει καλως αν δεν εχει θα μαζεψω λεφτα και θα το αγορασω αργοτερα. ](*,)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης